Artıq 2011-ci ildə xəzər dənizinin hüquqi statusu müəyyənləşə bilərYİŞİ
Azərbaycan, Rusiya, Qazaxıstan, Türkmənistan və İran rəhbərləri Xəzərin hüquqi statusunu müəyyənləşdirə bilməsələr də, Bakı görüşü bu sahədə aparılan ən məhsuldar danışıqlar sayıla bilər. Xəzəryanı dövlət başçılarının üçüncü sammitinin iştirakçıları uzun illərdir konsensusa gələ bilmədikləri məsələlərlə bağlı çoxlarının gözləmədiyi razılıq əldə etdilər.
Bakı sammitinin vacib nəticəsi kimi, dənizin təhlükəsizliyinə dair razılaşmanı göstərmək olar. Bu, Xəzəryanı dövlət başçılarının imzaladığı sayca ikinci böyük aktdır. İlk böyük sənəd 2003-cü ildə Tehranda dəniz sərvətlərinin qorunmasına dair imzalanmış çərçivə konvensiyası idi.
Yeni sənəddə sahilyanı dövlətlərin üzərinə bir sıra öhdəliklər qoyulur. Söhbət ümumi təhlükələr - terror, kütləvi qırğın silahlarının yayılması, narkotiklərin qeyri-qanuni dövriyyəsi və s. qarşı mübarizədən gedir. Sənədə əsasən, Xəzərdə təhlükəsizlik yalnız sahilyanı dövlətlərin işidir. Sahilyanı qonşular müvafiq dövlət orqanlarına 3 ay ərzində  Xəzərdə milli sektorların hüdudlarının müəyyənləşdirilməsi, həmçinin bu hövzədə nərə balığına ovun qadağan olunması ilə bağlı 5 illik moratoriumun elan olunması üçün lazım olan sənədlərin hazırlanmasına dair tapşırıqlar veriblər
Tərəflər Bakı razılaşmasını irəliləyiş kimi qiymətləndirib və artıq növbəti sammitdə Xəzərin hüquqi statusunun razılaşdırılmasının mümkünlüyünü bildiriblər.
"İmzalanmış sənədlər Xəzər hövzəsində əməkdaşlığın inkişafının çox vacib mərhələsidir. Bu, hələ ki, razılaşdırılmamış məqamlar, həmçinin dənizin hüquqi statusu ilə bağlı mümkün qədər tez imzalamağa çalışdığımız sənəd ətrafında razılıq əldə olunması baxımından da vacibdir", - deyə sammitə ev sahibliyi edən Azərabycan prezidenti İlham Əliyev bildirib.
Qazaxıstanın dövlət başçısı Nursultan Nazarbayevin məsələyə münasibəti belə olub: "Heç cür razılıq əldə edə bilmirik: biri deyirdi, 38 millik zona olmalıdır, başqası deyirdi 25 və ya 10, 20. Amma ekspertlərlə danışdıq və qərara gəldik ki, 24-25 millik zona olmalıdır. Bu, irəliləyişdir".
İran prezidenti Mahmud Əhmədinejad daha konkret danışıb. O, Xəzərin hüquqi statusunun müəyyənləşdirilməsi prosesini 2011-ci ildə yekunlaşdırmağı təklif edib. Əhmədinejad Xəzəryanı ölkələri birgə gəmiçilik şirkəti yaratmağa, mədəniyyət və turizm sahələrində daha sıx əməkdaşlıq etməyə çağırıb.
Rusiya prezidenti Dmitri Medvedev də dənizin statusu və bölünməsi ilə bağlı razılaşmanın Rusiyada keçiriləcək növbəti sammitdə əldə olunacağına ümidini ifadə edib. Qeyd edək ki, həmin toplantı gələn il keçirilə bilər.
Yeri gəlmişkən, Bakıda Xəzərdə təhlükəsizliklə bağlı imzalanmış razılaşma regiona üçüncü qüvvənin buraxılmasına qəti etiraz edən Rusiya üçün xüsusi hadisədir. "Xəzərdəki vəziyyətə görə, məsuliyyəti yalnız biz daşıyırıq. Yalnız biz, başqa heç kəs", - deyə Medvedev bildirib: "Əks təqdirdə bizim əvəzimizə bu işi Xəzərə heç bir aidiyyatı olmayan, amma öz iqtisadi və siyasi məqsədlərinə çatmaq üçün burada peyda olmağa çalışan başqa dövlətlər görə bilər".
Rusiya prezidenti qonşuları Xəzər dənizi regionunda nəqliyyat dəhlizinin yaradılması prosesini sürətləndirməyə çağırıb. Söhbət Xəzəri Qara və Azov dənizlərilə birləşdirəcək kanalın tikintisindən gedir. O, bütün nəhəng enerji layihələrinin ilkin olaraq, "Xəzər beşliyi" arasında müzakirə olunması və onunla bağlı ümumi razılaşmanın əldə edilməsi təklifini də irəli sürüb.
Rusiya KİV-in məlumatına görə, Moskvanın Xəzəryanı dövlət başçılarının birgə yekun bəyanatına Xəzər İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının yaradılması ideyasını salmaq cəhdi uğursuz olub. Rusiya lideri regionda iqtisadi və ekoloji balansı dəyişdirəcək istənilən qərarın yalnız bu təşkilatın razılığından sonra qəbul edilməsini lazım bilsə də, onun həmkarları bu təşəbbüsü dəstəkləməyib.
Rusiyanın "Kommersant" qəzetinin RF hökumətindəki mənbəsi bildirib ki, Moskva bu təşkilatı regionda inteqrasiya proseslərinin katalizatoru kimi düşünüb: "O, "Xəzər MDB-si və ya Avrasiya İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının özünəməxsus analoqu olmalı idi".
Beləliklə, Bakı sammiti bir daha göstərdi ki, Rusiya Xəzər regionunu mili maraqlarında prioritet məkan sayır və ABŞ-ın, Avropanın buraya buraxılmaması üçün əlindən gələni edəcək.
Moskvanın Transxəzər qaz kəmərini əsas təhlükə sayması təsadüf deyil. Axı o, Türkmənistan qazını Avropa İttifaqının lobbiçilik etdiyi Nabucco boru xəttinə çıxarmalıdır. Üstəlik, Türkmənistan qazının Rusiyaya nəqlinin azaldığı bir vaxtda Aşqabad Qərbin dəstəklədiyi nəql marşrutlarına qoşulmağa daha çox meyllənib. Bakı sammitinin yekununda keçirilən birgə mətbuat konfransında Transxəzər qaz kəmərinin inşasına hazır olduğunu bəyan edən yeganə şəxs də Türkmənistan başçısı Qurbanqulu Berdıməhəmmədov olub. Amma o, hesab edir ki, enerji boru xətlərinin inşası məsələsini yalnız həmin layihənin iştirakçıları həll etməlidirlər.
"Neft və qaz boru kəmərlərinin çəkilişi yalnız keçəcəyi sektorların məxsus olduğu tərəflərin razılığı ilə, ekoloji təhlükəsizliyə dair bütün məsələlərə əməl olunmasıyla reallaşdırılmalıdır", - deyə, Q.Berdıməhəmmədov bildirib. Bununla da o, bir daha təsdiqləyib ki, Türkmənistan, ilk növbədə, Bakının razılığını almalıdır.
Bunun üçün isə dənizin sektorları bölünməsi məsələsində üzüyolalıq tələb olunur.
Prezident İlham Əliyev bildirib ki, Bakı qonşularının Xəzər dənizinin neft-qaz resurslarını tranzit etməsi üçün öz müasir infrastrukturunu onalar təklif etməyə hazırdır. Təbii ki, bu, Türkmənistan və Qazaxıstan prezidentlərinə ünvanlanıb. Xüsusilə ona görə ki, Aşqabad Avropaya ildə 40 milyard kubmetrədək qaz nəql etməyə hazır olduğunu açıqlayıb.
Maraqlıdır ki, sammitin səhərisi gün Türkmənistan baş nazirinin müavini Baymurad Xocaməhəmmədov Aşqabadın Xəzərin dibi ilə qaz kəmərinin çəkilməsi məsələsində əksər sahilyanı dövlətlərin dəstəyini aldığını açıqlayıb. Baxmayaraq ki, dənizin statusu ilə bağlı məsələ hələ tam həllini tapmayıb.
Rusiya ilə İran güman ki, baş nazirin müavininin qeyd etdiyi çoxluğa daxil deyil. Baxmayaraq ki, İranla bağlı hazırkı geosiyasi vəziyyətdə dəniz qonşularının Tehrana dəstəyi son dərəcə vacibdir. İran prezidentinin azərbaycanlı həmkarı ilə görüşün sonunda region dövlətlərinin münasibətində xarici siyasi aspektə diqqət çəkməsi də təsadüf deyil. Əhmədinejad jurnalistlərlə söhbətində bildirib ki, "Bakı ilə Tehranın beynəlxalq problemlərlə bağlı mövqeləri tam üst-üstə düşür".
"Biz həmişə birlikdə olacaq, bütün təşkilatlarda bir-birimizi dəstəkləyəcəyik", - deyə Mahmud Əhmədinejad qeyd edib. O, İranla Azərbaycanın "region və Xəzərlə bağlı da eyni mövqeyə malik olduğunu" söyləyib. Bütün bunları nəzərə alsaq, İranın Xəzərin hüquqi statusu ilə bağlı mövqeyini yumşaltması da kifayət qədər real görünür.
Xəzər mövzsundan danışan zaman regionun daxilindəki fikir ayrılıqlarını qeyd etməmək də olmaz. Dənizin hüquqi statusunun hələ də qeyri-müəyyən qalması da bununla bağlıdır. Bakı təklif edir ki, Azərbaycan, Rusiya və Qazaxıstan arasında dənizin dibinin bölüşdürülməsi bu ölkələr arasında əldə edilmiş ikitərəfli razılaşmalar əsasında həyata keçirilsin. "Ümid edirəm, bu yaxşı təcrübə əsas götürüləcək və statusun müəyyənləşdirilməsində öz rolunu oynayacaq", - deyə İ.Əliyev sammitdə bildirib. O, Azərbaycanla Rusiya, Azərbaycanla Qazaxıstan, həmçinin Qazaxıstanla Rusiya arasında dənizdəki milli sektorların bölünməsinə dair ikitərəfli razılaşmaların olduğunu da xatırladıb.
Qeyd  edək ki, 1998-ci ildə Rusiya ilə Qazaxıstan, 2001-ci ildə Rusiya ilə Azərbaycan, həmin ilin noyabrında isə Qazaxıstanla Azərbaycan arasında analoji razılaşmalar imzalanıb. 2003-cü ildə bu 3 dövlət "Xəzərin dibinin orta xətt üzrə milli sektorlarla bölünməsi, su səthinin ümumi istifadəsi" haqqında üçtərəfli sazişə imza atıb.  Bu sənəd üçtərəfli formatda, Xəzərin akvatoriyasının 60 faizə yaxınının hüquqi statusunu qanuniləşdirib.

Правовой статус Каспийского моря может быть определен в 2011 году
Определить правовой статус Каспия главам Азербайджана, России, Казахстана, Туркменистана и Ирана так и не удалось, но это не помешало бакинской встрече стать самой результативной за все время переговоров. Участники III саммита глав прикаспийских государств неожиданно для многих договорились о вопросах, по которым не могли достичь консенсуса долгие годы.
Важным итогом Бакинского саммита стало принятие объемлющего соглашения по проблемам безопасности на Каспии. Этот документ стал вторым крупным актом, подписанным главами прикаспийских государств после Рамочной конвенции по защите морской среды, подписанной в Тегеране в 2003 году. В нем фиксируется ответственность государств в борьбе против общих вызовов - террористических угроз, распространения оружия массового уничтожения, незаконного оборота наркотиков и т.д. Согласно документу, безопасность на Каспии - дело исключительно прибрежных стран.
Соседи по морю решили также поручить соответствующим ведомствам в течение трех месяцев согласовать ширину национального морского пояса в 24 морские мили, включая зону под суверенитет, а также  подготовить документы для объявления пятилетнего моратория на вылов осетровых в Каспийском бассейне.
Бакинские договоренности стороны расценили как прорыв и заявили о возможности согласования вопросов о правовом статусе Каспийского моря уже к следующему саммиту.
"Подписанные документы - это очень важный этап в развитии сотрудничества в Каспийском бассейне и в деле согласования еще не решенных вопросов, а именно соглашения по правовому статусу Каспия, которое мы стремимся как можно быстрее подписать", - заявил хозяин саммита, президент Азербайджана Ильхам Алиев.
"Мы никак не могли договориться: одни говорили, что надо установить зону в 38 морских миль, кто-то говорил, что в 25, в 10, в 20… Но мы поговорили с экспертами и решили, что должна быть зона в 24-25 морских миль. Это прорыв", - сказал в свою очередь президент Казахстана Нурсултан Назарбаев.
Еще более конкретен был иранский лидер Махмуд Ахмадинежад, который предложил завершить процесс определения юридического статуса Каспия в 2011 году. Он также призвал прикаспийские страны создать совместную судоходную компанию и наладить более тесные связи в сферах культуры и туризма.
Российский президент Дмитрий Медведев также выразил надежду на то, что окончательно договориться о статусе и разграничении Каспия станет возможным на очередном саммите в России, который может состояться в следующем году.
Кстати, подписанное в Баку соглашение о безопасности на Каспии стало особым событием для Москвы, которая настаивает на недопустимости присутствия в регионе третьих стран. "Только мы ответственны за ситуацию на Каспии, только мы и никто другой, - заявил президент Дмитрий Медведев. - Иначе нашими вопросами могут заняться другие государства, которые никакого отношения к Каспию не имеют, но которым интересно появиться для решения собственных экономических, а то и политических задач".
Российский президент предложил ускорить работу по созданию транспортных коридоров в регионе Каспийского моря с последующим построением канала, связывающего Каспий с Черным и Азовским морями, а также выдвинул идею о том, чтобы все крупные энергопроекты предварительно обсуждались в рамках "прикаспийской пятерки" и одобрялись общим согласием.
В то же время, по сообщению российских СМИ, попытка Москвы включить в итоговое совместное заявление лидеров Каспия идею о создании Организации каспийского экономического сотрудничества оказалась безуспешной. Коллеги не поддержали инициативу российского лидера о том, что ни одно решение, изменяющее экономический и экологический балансы в регионе, не может быть проведено без одобрения предлагаемой организации.
По словам источников российской газеты "Коммерсант" в правительстве РФ, эта организация была задумана как катализатор интеграционных процессов в регионе, "своеобразный аналог каспийского СНГ или Евразийского экономического сообщества (ЕврАзЭС)".
Таким образом, Бакинский саммит вновь показал, что Россия считает Каспийский регион приоритетной зоной своих национальных интересов и предпримет все усилия, чтобы не допустить сюда США и страны Европы.
Не случайно главной опасностью в Москве, судя по всему, считают проект Транскаспийского газопровода, который должен вывести туркменский газ в лоббируемый Евросоюзом трубопровод Nabucco. Тем более что в условиях сокращения поставок туркменского газа в Россию Ашгабат все более склонен к поддержке лоббируемых Западом маршрутов экспорта. Туркменский президент Гурбангулу Бердымухаммедов оказался единственным из лидеров пятерки, кто на итоговой пресс-конференции упомянул о готовности строить Транскаспийский трубопровод. Причем, по его мнению, вопрос прокладки энергетических трубопроводов должен решаться при участии только участников данных проектов. "Прокладка нефти и газопроводов должна осуществляться только при согласии сторон, через национальные секторы которых они будут проложены, при соблюдении всех вопросов экологической безопасности", - заявил Г.Бердымухаммедов, подтвердив тем самым, что в первую очередь Ашгабату придется добиваться благосклонности Баку. А для этого потребуется быть сговорчивей в вопросе секторального разделения моря.
Президент Ильхам Алиев отметил, что Баку может предоставить свою современную инфраструктуру соседям для транзита нефтегазовых ресурсов Каспийского моря. Естественно, это обращение было адресовано президентам Туркменистана и Казахстана. Тем более Ашгабат выразил готовность поставлять в Европу до 40 млрд. кубометров газа в год.
Примечательно, что на следующий день после саммита вице-премьер Туркменистана Баймурад Ходжамухаммедов заявил, что Ашгабат заручился поддержкой большинства прикаспийских стран на прокладку газопровода по дну Каспия, хотя его статус все еще не урегулирован.
Россия и Иран в большинство, о котором говорил туркменский вице-премьер, вероятно, не входят. Хотя в нынешней геополитической ситуации вокруг Ирана поддержка соседей по Каспию для Тегерана в международной плоскости является довольно важным. Не случайно иранский лидер по завершении встречи с президентом Азербайджана сделал акцент именно на внешнеполитический аспект взаимоотношений стран региона, отметив в разговоре с журналистами, что "взгляды Баку и Тегерана на международные проблемы полностью совпадают" и "мы всегда будем рядом друг с другом и будем поддерживать друг друга во всех организациях". Махмуд Ахмадинежад также подчеркнул, что Иран и Азербайджан имеют "одинаковые взгляды относительно региона и Каспия". Учитывая все это, смягчение позиции Ирана в вопросе правового статуса Каспия также представляется довольно реальным.
Все же, говоря на каспийскую тематику, нельзя не отметить существующие противоречия в пределах самого региона, из-за чего правовой статус моря до сих пор не определен. Азербайджан призывает взять за основу двусторонние договоры о разграничении дна Каспийского моря между Азербайджаном, Россией и Казахстаном. "Надеюсь, в будущем этот хороший опыт будет взят за основу и сыграет роль в определении статуса", - сказал президент И.Алиев на саммите, напомнив о двусторонних договорах по разграничению национальных секторов Каспийского моря между Азербайджаном и РФ, Азербайджаном и Казахстаном, РФ и Казахстаном.
Напомним, что в 1998 году было подписано соглашение между Россией и Казахстаном, в 2001 году - между Россией и Азербайджаном, а в ноябре того же года - между Казахстаном и Азербайджаном. В 2003 году между этими тремя странами было заключено соглашение о точке стыка линий разграничения сопредельных участков дна моря. Последний документ узаконил (в трехстороннем формате) правовой статус около 60% недр акватории моря.