Əliağa Şıxlinskinin adı Azərbaycan tarixinə Vətənə xidməti, şücaəti və qəhrəmanlığı ilə yazılıb
"Döyüş meydanında həlak olmalı olan mənim kimi əsl döyüşçüyə əməliyyat masasında uzanaraq ölümünü gözləmək yaraşmır". General Əliağa Şıxlinskinin ölümündən bir müddət əvvəl dediyi bu fikri lovğalıq saymayın. Kifayət qədər ciddi adam olan Şıxlinski Fəxri xiyabanda dəfn olunmaq istəmədiyini deyərək, Çəmbərəkənd qəbiristanlığında, sevimli həyat yoldaşının yanında torpağa tapşırılmasını vəsiyyət etmişdi. Onun son sözlərində bir vacib həqiqət var idi - olduqca cəsur bir gənclik yaşamış Şıxlinski uzun ömür sürmüşdü. Demək olar ki, bəxt daim onun yanında olub.
Bu il Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev general Əliağa Şıxlinskinin 150 illik yubileyinin qeyd olunmasına dair sərəncam imzalayıb. 2015-ci ilin aprelində tanınmış hərbçi, alim, general-leytenant Əliağa İsmayıl ağa oğlu Şıxlinskinin anadan olmasının 150-ci ildönümü tamam olur.
Şıxlinskinin olduğu yerlər
Əliağa Şıxlinski 23 aprel 1865-ci ildə Yelizavetpol quberniyasının Qazax qəzasının Kiçik Qazaxlı kəndində doğulub (hazırda Qazax rayonunun Aşağı Salahlı kəndi). O, mülkədar ailəsində dünyaya gəlib. Xatırladaq ki, Şıxlinskilər haqqında tarixi mənbələrdə ilk qeydə hələ 1537-ci ildə rast gəlinib. Bu soyad qədim zadəgan nəslinə mənsubdur. Onun anası Şahyəmən xanım məşhur şair Molla Vəli Vidadinin nəvəsi olub.
1876-cı ilin avqustunda Əliağa Şıxlinski Tiflisdə sonradan Kadet korpusu adlandırılan hərbi gimnaziyaya daxil olur, 1883-cü ildə orada təhsilini başa vurur. 1 sentyabr 1883-cü ildə Sankt-Peterburqda yunker Mixaylovskinin artilleriya məktəbində hərbi xidmətə başlayır. Məktəbi bitirdikdən dərhal sonra 11 avqust 1886-cı ildə Əliağa Şıxlinski podporuçik rütbəsi ilə Qafqazda, Aleksandropol şəhərində (hazırda Gümrü) dislokasiya olunmuş 39-cu artilleriya briqadasına göndərilir. O, xidmətə 5-ci batareyada başlayır, sonradan 2-ci batareyaya köçürülür, oktyabrın sonlarında isə briqada təlim komandasına müəllim təyin olunur. Bununla da, Şıxlinski kiçik topçu zabitlərin, yəni unter-ofiserlərin hazırlığına başlayır. 23 noyabr 1887-ci ildə poruçik rütbəsi alır, 1891-ci ilin aprelində ilk mükafata layiq görülür - 3-cü dərəcəli Müqəddəs Stanislav ordeni.
15 iyul 1894-cü ildə Ə. Şıxlinski ştabs-kapitan olur, sentyabrda briqada təlim komandasının rəhbəri təyin edilir. 1895-ci il fevralın 1-dən 1-ci batareyanın böyük zabiti kimi çalışmağa başlayır. 1896-cı ilin fevralında 3-cü dərəcəli Müqəddəs Anna ordeninə layiq görülür, 1898-ci il iyulun 19-da isə kapitan rütbəsinə yüksəlir. 1899-cu ilin iyunundan 1900-cü ilin fevralınadək müvəqqəti olaraq 1-ci batareyanın komandiri səlahiyyətlərini icra edir.
1900-cü ilin əvvəllərində Əliağa Şıxlinski Şərqi Sibirdə xidmət etmək qərarına gəlir. Fevralın 17-də kapitan Ə.Şıxlinskinin Əlahiddə Zabaykalye artilleriya divizionuna köçürülməsinə dair əmr imzalanır. Bu diviziyada Şıxlinski 1-ci batareyaya böyük zabit təyin olunur. Divizion 2 batareyadan ibarət idi: 1-ci batareyaya polkovnik V.Engelman, 2-cisinə isə podpolkovnik Səməd bəy Mehmandarov rəhbərlik edirdi. Zabit çatışmazlığı ilə əlaqədar olaraq, Şıxlinski 2-ci Şərqi-Sibir artilleriya parkında (döyüş sursatlarının saxlanıldığı arxa cəbhə bölüyü) müvəqqəti olaraq komandir səlahiyyətlərini icra edir. Əlahiddə Zabaykalye artilleriya divizionunda Şıxlinski Çin yürüşündə iştirak edir, yürüşdə fərqləndiyinə görə 1 may 1901-ci ildə 2-ci dərəcəli Müqəddəs Stanislav ordeni və qılıncla mükafatlandırılır.
1901-ci ilin mayından 1902-ci ilin martınadək 1-ci batareyanın komandiri və divizion komandiri səlahiyyətlərini icra edən Əliağa Şıxlinski 1902-ci ilin may-iyun aylarında müvəqqəti olaraq 2-ci batareyaya komandirlik edir. İyulda o, bu batareyanın böyük zabiti təyin olunur. Elə həmin ilin avqustundan 1903-cü ilin oktyabrınadək 2-ci batareyanın komandiri olan Şıxlinski bu postda 6 aylıq məzuniyyətə və Sankt-Peterburqda təhsil almağa yollanmış S.Mehmandarovu əvəzləyir.
Port-Artur
"1904-cü il oktyabrın 13-dən 17-dək 3 nömrəli fortun artilleriya müdafiəsini uğurla təşkil etdiyinə görə - tabeçiliyində olan yarımbatareyanın sayca üstün olan düşmənə qarşı döyüşləri zamanı, tuşlayıcılar çatışmadığından çox vaxt özü topları düşmən mövqelərinə tuşlayıb, düşmənin artilleriyasını susdurub və yapon piyadalarının mövqelərimizə həmlələrini dəf edib". Bu sözlər Əliağa Şıxlinskinin Rus-yapon müharibəsində aldığı 4-cü dərəcəli Müqəddəs Georgiya ordeninin təltif sənədində yazılıb. O, bu mükafatı batareyanın böyük zabiti olaraq alıb. Sənəddə söhbətin getdiyi liman isə məşhur Port-Arturdur. Onun qəhrəmanlığından dəfələrlə ədəbiyyatda, filmlərdə, bəhs olunub.
İmperatorun bu döyüşün "qısamüddətli və qalibiyyətli" olacağını zənn etməyinə rəğmən, bu, dəhşətli bir müharibə oldu. Onun dəhşəti hətta "tuşlayıcılar çatışmadığından..." ifadəsindən belə, görünür. Bir neçə gün fasiləsiz davam edən döyüşlərdə Şıxlinski inanılmaz dərəcədə dözümlülük nümayiş etdirmişdi. Döyüşlərdə Şıxlinski ayağından yaralanmış, tibbi ləvazimatların və qeyri-steril döyüş şəraiti üzündən vəziyyəti ağırlaşsa da, amputasiyadan qaçmaq mümkün olmuşdu. Həmin günlərdə də bəxt bu cəsur insanın yanında oldu. Əslində, Şıxlinskinin həmin batareyaya rəhbərlik etməli olmadığını çox az adam bilir. Hadisələr elə yöndə inkişaf edirdi ki, Şıxlinski, yəqin ki, evindən min kilometrlərlə uzaqda, başqa torpaqlarda həlak olmalı idi. Lakin atıcı-artilleriya diviziyasına komandanlıq edən polkovnik Səməd bəy Mehmandarov Şıxlinskini batareyaya müvəqqəti komandir təyin edir. Rütbəsi Şıxlinskiyə bu postu daimi əsaslarla tutmaq imkanı vermirdi.
Burada söhbət qətiyyən dostbazlıqdan, yerlibazlıqdan getmirdi. Əgər qeyri-peşəkarın vəzifəyə təyin olunması əsgərlərin və təyinatı həyata keçirən şəxsin öz həyatı bahasına başa gələ bilərdisə, burada hansı dostbazlıqdan söhbət gedə bilərdi? Mehmandarov Şıxlinskini Qafqazda xidmət çəkdiyi dövrdən yaxşı tanıyırdı, üstəlik, bundan 4 il əvvəl Şıxlinski batareyaya müvəqqəti komandanlığı yüksək səviyyədə həyata keçirmişdi.
"Laperov dağında (3 nömrəli fortun arxa cəbhəsində) batareya komandiri kapitan Əliağa İsmayıl ağa oğlu Şıxlinski ağır yaralanıb. Bütün qafqazlılar kimi, cəsarətli şəxs olan Şıxlinski Kinçjouda, Yaşıl və Canavar dağlarda gedən döyüşlərdə iştirak edib, avqustun 1-dən isə fasiləsiz olaraq Laperov dağlarındakı mövqedə olub. Oradan komandir istehkamlara gedən yolları atəşə tutub, hücum dəstələrinin dəf olunmasına kömək edib, düşmənin səhra artilleriyası ilə mübarizə aparıb". Bu, həmin günlərdə Port-Arturda nəşr olunan "Novıy kray" qəzetində dərc olunmuş məqalədən bir parçadır. Yeri gəlmişkən, Port-Artur Rusiya İmperiyası üçün biabırçı nəticə ilə bitmiş müharibənin yeganə şərəfli səhifəsidir. Müharibə nəticəsində korrupsiya canına işləmiş, lap əvvəldən başıpozuqluğun hökm sürdüyü imperiya donanması bütün su döyüşlərində məğlubiyyətə uğrayır. Sonralar orada kütləvi oğurluqların olduğu üzə çıxır. Məhz bu üzdən donanmanın gəmiləri lazımi səviyyədə təchiz edilməyibmiş. Müharibə imperatorun məyusluğuna səbəb olur və son olaraq, 1905-ci ildə inqilab baş verir.
Şıxlinskinin qəhrəmanlığı və peşəkarlığı
Qeyd etmək lazımdır ki, sözügedən döyüşdə iştirak Əliağa Şıxlinskinin geniş tərcümeyi-halından yalnız bir epizoddur. Daha sonra o, general olaraq Birinci Dünya müharibəsində iştirak edib, Qərb cəbhəsində artilleriya kadrları hazırlayıb, artilleriya hazırlığı üzrə bir neçə kitab yazıb. Hərbi sahədə xidmətlərinə görə o, 1917-ci ildə general-leytenant rütbəsi alıb, sentyabrda isə onuncu orduya komandan təyin olunub.
Çarizmin devrilməsilə imperiyada yaranan anarxiya şəraitində o, tərəflərdən heç birinə dəstək verməyərək istefaya gedir. Şıxlinski vida məktubunda yazırdı: "17 ay ərzində Qərb cəbhəsi ordusunda artilleriya müfəttişi postunu tutdum. Bu postda Vətənə artilleriya sahəsində xidmətimin 31-ci ili tamam oldu. 10-cu orduya komandan təyin olunsam da, mənə doğma olan silahı, bəlkə də, birdəfəlik tərk edirəm. Xüsusilə köməkçilərimlə, bu sahədəki yaxın əməkdaşlarımla vidalaşmaq ağırdır... qərargah və ober-zabitləri, rəisləri, tabeliyimdə olan bütün məmurları ürəkdən salamlayıram və təşəkkür edirəm. Bütün əsgərlərə təşəkkürümü bildirirəm".
Şıxlinski Azərbaycan Demokratik Respublikasının yaradılmasında da son dərəcə fəal iştirak edib. O, 1918-ci ildə Qafqaz İslam ordusunun heyətində Bakını düşmənlərdən azad edib. 1920-ci ilin aprelində XI Qızıl Ordu inanılmaz say üstünlüyünə malik olduğu üçün Bakıda bolşevik hakimiyyətini quran zaman isə Mehmandarov və Şıxlinski haqqında digər zabitlərlə birlikdə, güllələnmə hökmü çıxarılıb. O, bu dəfə də yalnız bəxt sayəsində sağ qalıb. Bu dəfə onu Azərbaycan Sovet Xalq Komissarlığının rəhbəri Nəriman Nərimanov xilas edib. Nərimanov Leninə məktub yazaraq, hər iki zabitin müdafiəsinə şəxsən qol qoyub.
Şıxlinskinin qəhrəmanlığı və peşəkarlığı haqqında tanınmış hərbi tarixçi Yevgeni Barsukov yüksək fikirlər söyləyib. Rusiyada və Azərbaycanda Əliağa Şıxlinski haqqında sənədli filmlər çəkilib. O, Aleksandr Stepanovun "Port-Artur" hərbi romanında da əsas personajlardan biridir. Bu gün Şıxlinskinin qeyri-adi tərcümeyi-halını oxuyan zaman insanda elə təəssürat yaranır ki, bu igid, ağıllı insanı qəhrəmanlıqlar göstərməsi üçün tale özü qoruyub.

Имя Али-Аги Шихлинского вписано в историю Азербайджана служением Родине, отвагой и героизмом
"Негоже мне, истинному воину, который должен был погибнуть на поле боя, встречать свою смерть, лежа на операционном столе". Эти слова генерала Али-Аги Шихлинского, произнесенные им незадолго до смерти, нельзя назвать бахвальством. Будучи человеком скромным, он отказался от похорон в Аллее почетного захоронения и завещал похоронить себя рядом с любимой женой на Чемберекендском кладбище. И в тех последних словах была одна важная правда - несмотря на отважную юность и зрелость, Шихлинскому удалось прожить долгую жизнь. Не иначе сама удача благоволила ему.
В ушедшем году президент Азербайджана Ильхам Алиев подписал распоряжение о праздновании 150-летнего юбилея генерала Али-Аги Шихлинского. Известному военному деятелю, ученому, генерал-лейтенанту Али-Аге Исмаил ага оглу Шихлинскому в апреле 2015 года исполнится 150 лет.
Там, где был Шихлинский
Али-Ага Шихлинский родился 23 апреля 1865 года в небольшом селении Казахлы Казахского уезда Елизаветпольской губернии (ныне село Ашагы Салахлы Газахского района) в семье помещика. Происходил из древнего дворянского рода, первое упоминание о котором относится к 1537 году. Мать Шах-Йемен ханым была внучкой известного поэта Моллы Вели Видади.
В августе 1876 года он поступил в военную гимназию в Тифлисе (ныне Тбилиси), впоследствии переименованную в кадетский корпус, который окончил в 1883 году. Военную службу начал 1 сентября 1883 года юнкером Михайловского артиллерийского училища в Санкт-Петербурге. По окончании училища по первому разряду 11 августа 1886 года высочайшим приказом Али-Ага Шихлинский был произведен в подпоручики и получил назначение в 39-ю артиллерийскую бригаду, дислоцированную на Кавказе в городе Александрополе (ныне Гюмри). Службу начал в 5-й, затем переведен во 2-ю батарею, а в конце октября был назначен преподавателем бригадной учебной команды, готовившей фейерверкеров, то есть унтер-офицеров. 23 ноября 1887 года был произведен в поручики, а в апреле 1891 года получил свою первую награду - орден Святого Станислава 3-й степени.
15 июля 1894 года А.Шихлинский был произведен в штабс-капитаны и в сентябре его назначили заведующим бригадной учебной командой. С 1 февраля 1895 года - он старший офицер 1-й батареи. В феврале 1896 года награжден орденом Святой Анны 3-й степени. С 19 июля 1898 года А.Шихлинский капитан. С июня 1899 по февраль 1900 года временно исполнял обязанности командира 1-й батареи.
В начале 1900 года Али-Ага решает перевестись служить в Восточную Сибирь. И вот 17 февраля последовал высочайший приказ о переводе капитана А.Шихлинского в Отдельный Забайкальский артиллерийский дивизион, где он назначен старшим офицером 1-й батареи. Отдельный Забайкальский артиллерийский дивизион состоял из двух батарей: 1-й батареей командовал полковник В.Энгельман, 2-й - подполковник Самедбек Мехмандаров. В связи с нехваткой офицеров во 2-м Восточно-Сибирском летучем артиллерийском парке (тыловое подразделение, имевшее запасы боеприпасов) Шихлинский некоторое время исполнял обязанности командира парка. В составе Отдельного Забайкальского артиллерийского дивизиона принял участие в китайском походе, за отличие в котором 1 мая 1901 года был награжден орденом Святого Станислава 2-й степени с мечами.
С мая 1901 по март 1902 года А.Шихлинский исполнял обязанности командира 1-й батареи и командира дивизиона. В мае-июне 1902 года временно командует 2-й батареей, а в июле назначается старшим офицером этой батареи. С августа того же года по октябрь 1903 года командует 2-й батареей, заменяя убывшего в шестимесячный отпуск и на учебу в Санкт-Петербург полковника С.Мехмандарова.
Порт-Артур
"За искусную и успешную с 13 по 17 октября 1904 года артиллерийскую оборону форта №3 и укрепления того же номера, причем действуя вверенной ему полубатареей против превосходящих сил противника, нередко лично наводя орудия за убылью наводчиков, неоднократно приводил неприятельскую артиллерию к молчанию и отбивал попытки японской пехоты завладеть подступами к упомянутым укреплениям". Эти слова написаны на наградном документе к ордену Святого Георгия 4-й степени, который в русско-японской войне получил Али-Ага Шихлинский, будучи старшим офицером батареи. А порт, о котором здесь идет речь, - это знаменитый Порт-Артур, героизм которого неоднократно был воспет и в литературе, и в кино.
То была страшная война, вопреки желанию императора не сумевшая стать "маленькой и победоносной". И даже в этой сухой фразе "за убылью наводчиков" виден ее ужас. В упомянутом бою, который длился несколько дней, Шихлинский показал удивительную стойкость характера. Он был ранен в ногу, из-за нехватки медикаментов и нестерильных полевых условий рана оказалась тяжелой, но ампутации удалось избежать.
Удача благоволила в те дни этому храброму человеку. Мало кто знает, но проявилась она еще и в том, что Шихлинский не должен был командовать той батареей. Сложись все именно так, то ему наверняка пришлось бы погибнуть на чужой земле в тысячах километров от дома. Однако командовавший стрелково-артиллерийским дивизионом полковник Самедбек Мехмандаров назначил Шихлинского временным командующим батареей. В качестве постоянной эта должность Шихлинскому по званию не полагалась.
Тут не было никакого кумовства, о каком кумовстве может идти речь, когда, назначив непрофессионала, можно было поплатиться за это жизнями солдат и собственной жизнью. Мехмандаров же хорошо знал Шихлинского по кавказской службе, кроме того, еще за четыре года до этого Шихлинский успешно исполнял должность временного командующего батареей.
"На Лаперовской горе (в тылу форта III и укрепления №3) тяжело ранен командир батареи капитан Али-Ага Аликазак-оглы Шихлинский. Храбрый, как кавказцы вообще, он участвовал в боях на Кинчжоу, на Зеленых и Волчьих горах, в начале августа был со своей батареей на Высокой горе, а с 10 августа бессменно находился на Лаперовской, откуда обстреливал подступы к укреплениям, помогал отражать штурмовые колонны и боролся с неприятельской полевой артиллерией". Это отрывок из статьи в газете "Новый край", выходившей в те дни в Порт-Артуре. К слову, защита Порт-Артура - единственная славная страница в той бесславной для Российской империи войне. Пронизанный коррупцией, с самого начала деморализованный флот империи терпел крупные потери во всех водных сражениях. Позже вскрылись обстоятельства массовых хищений, которые привели к тому, что корабли не были должным образом построены и экипированы. А результатом войны стало разочарование в императоре, которое привело к революции 1905 года.
Героизм и профессионализм Шихлинского
Надо заметить, что участие в той обороне - лишь один из эпизодов в обширной биографии Али-Аги Шихлинского. Позже он принял участие в Первой мировой войне, будучи генералом, готовил артиллерийские кадры Западного фронта, написал несколько книг по артиллерийской подготовке. За военные заслуги в апреле 1917 года был произведен в генерал-лейтенанты, а в сентябре назначен командующим десятой армией.
С падением царизма и в свете воцарившейся в империи анархии он не стал принимать чью-либо сторону, а ушел в отставку. Так писал он об этом в своем прощальном письме: "В течение 17 месяцев я занимал должность инспектора артиллерии армий Западного фронта, и на этом посту завершилось мое 31-летнее служение Родине в рядах артиллерии. Назначенный на должность командующего 10-й армией, я покидаю родное мне оружие, быть может, навсегда. Мне особенно грустно расставаться с моими помощниками и ближайшими сотрудниками по направлению боевой работы артиллерии фронта… От души благодарю штаб и обер-офицеров для поручений при мне, начальников, офицеров и чиновников всех подчиненных мне управлений и учреждений… Всем солдатам Управления… и всех частей, учреждений и команд - душевное мое спасибо".
Шихлинский также принял самое активное участие в создании Азербайджанской Демократической Республики. В составе Кавказской исламской армии в 1918 году взял Баку. Когда же при огромном численном превосходстве в апреле 1920 года XI Красная Армия установила большевистскую власть в Баку, Мехмандаров и Шихлинский в числе прочих офицеров были приговорены к расстрелу, от которого его вновь спасла лишь удача, на этот раз в лице руководителя Совнаркома Азербайджана Наримана Нариманова, который лично заступился за обоих офицеров, написав письмо Ленину.
О героизме и профессионализме Шихлинского высоко отзывался известный военный историк Евгений Барсуков, о нем в России и Азербайджане сняты документальные фильмы. Он также является одним из основных персонажей знаменитого военного романа Александра Степанова "Порт-Артур". И сегодня, читая его незаурядную биографию, кажется, будто сама судьба берегла этого отважного и умного человека для последующих подвигов.