Əliağa Şıxlinskinin adı Azərbaycan tarixinə Vətənə xidməti, şücaəti və qəhrəmanlığı ilə yazılıb
"Döyüş meydanında həlak olmalı olan mənim kimi əsl döyüşçüyə əməliyyat masasında uzanaraq ölümünü gözləmək yaraşmır". General Əliağa Şıxlinskinin ölümündən bir müddət əvvəl dediyi bu fikri lovğalıq saymayın. Kifayət qədər ciddi adam olan Şıxlinski Fəxri xiyabanda dəfn olunmaq istəmədiyini deyərək, Çəmbərəkənd qəbiristanlığında, sevimli həyat yoldaşının yanında torpağa tapşırılmasını vəsiyyət etmişdi. Onun son sözlərində bir vacib həqiqət var idi - olduqca cəsur bir gənclik yaşamış Şıxlinski uzun ömür sürmüşdü. Demək olar ki, bəxt daim onun yanında olub.
Bu il Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev general Əliağa Şıxlinskinin 150 illik yubileyinin qeyd olunmasına dair sərəncam imzalayıb. 2015-ci ilin aprelində tanınmış hərbçi, alim, general-leytenant Əliağa İsmayıl ağa oğlu Şıxlinskinin anadan olmasının 150-ci ildönümü tamam olur.
Şıxlinskinin olduğu yerlər
Əliağa Şıxlinski 23 aprel 1865-ci ildə Yelizavetpol quberniyasının Qazax qəzasının Kiçik Qazaxlı kəndində doğulub (hazırda Qazax rayonunun Aşağı Salahlı kəndi). O, mülkədar ailəsində dünyaya gəlib. Xatırladaq ki, Şıxlinskilər haqqında tarixi mənbələrdə ilk qeydə hələ 1537-ci ildə rast gəlinib. Bu soyad qədim zadəgan nəslinə mənsubdur. Onun anası Şahyəmən xanım məşhur şair Molla Vəli Vidadinin nəvəsi olub.
1876-cı ilin avqustunda Əliağa Şıxlinski Tiflisdə sonradan Kadet korpusu adlandırılan hərbi gimnaziyaya daxil olur, 1883-cü ildə orada təhsilini başa vurur. 1 sentyabr 1883-cü ildə Sankt-Peterburqda yunker Mixaylovskinin artilleriya məktəbində hərbi xidmətə başlayır. Məktəbi bitirdikdən dərhal sonra 11 avqust 1886-cı ildə Əliağa Şıxlinski podporuçik rütbəsi ilə Qafqazda, Aleksandropol şəhərində (hazırda Gümrü) dislokasiya olunmuş 39-cu artilleriya briqadasına göndərilir. O, xidmətə 5-ci batareyada başlayır, sonradan 2-ci batareyaya köçürülür, oktyabrın sonlarında isə briqada təlim komandasına müəllim təyin olunur. Bununla da, Şıxlinski kiçik topçu zabitlərin, yəni unter-ofiserlərin hazırlığına başlayır. 23 noyabr 1887-ci ildə poruçik rütbəsi alır, 1891-ci ilin aprelində ilk mükafata layiq görülür - 3-cü dərəcəli Müqəddəs Stanislav ordeni.
15 iyul 1894-cü ildə Ə. Şıxlinski ştabs-kapitan olur, sentyabrda briqada təlim komandasının rəhbəri təyin edilir. 1895-ci il fevralın 1-dən 1-ci batareyanın böyük zabiti kimi çalışmağa başlayır. 1896-cı ilin fevralında 3-cü dərəcəli Müqəddəs Anna ordeninə layiq görülür, 1898-ci il iyulun 19-da isə kapitan rütbəsinə yüksəlir. 1899-cu ilin iyunundan 1900-cü ilin fevralınadək müvəqqəti olaraq 1-ci batareyanın komandiri səlahiyyətlərini icra edir.
1900-cü ilin əvvəllərində Əliağa Şıxlinski Şərqi Sibirdə xidmət etmək qərarına gəlir. Fevralın 17-də kapitan Ə.Şıxlinskinin Əlahiddə Zabaykalye artilleriya divizionuna köçürülməsinə dair əmr imzalanır. Bu diviziyada Şıxlinski 1-ci batareyaya böyük zabit təyin olunur. Divizion 2 batareyadan ibarət idi: 1-ci batareyaya polkovnik V.Engelman, 2-cisinə isə podpolkovnik Səməd bəy Mehmandarov rəhbərlik edirdi. Zabit çatışmazlığı ilə əlaqədar olaraq, Şıxlinski 2-ci Şərqi-Sibir artilleriya parkında (döyüş sursatlarının saxlanıldığı arxa cəbhə bölüyü) müvəqqəti olaraq komandir səlahiyyətlərini icra edir. Əlahiddə Zabaykalye artilleriya divizionunda Şıxlinski Çin yürüşündə iştirak edir, yürüşdə fərqləndiyinə görə 1 may 1901-ci ildə 2-ci dərəcəli Müqəddəs Stanislav ordeni və qılıncla mükafatlandırılır.
1901-ci ilin mayından 1902-ci ilin martınadək 1-ci batareyanın komandiri və divizion komandiri səlahiyyətlərini icra edən Əliağa Şıxlinski 1902-ci ilin may-iyun aylarında müvəqqəti olaraq 2-ci batareyaya komandirlik edir. İyulda o, bu batareyanın böyük zabiti təyin olunur. Elə həmin ilin avqustundan 1903-cü ilin oktyabrınadək 2-ci batareyanın komandiri olan Şıxlinski bu postda 6 aylıq məzuniyyətə və Sankt-Peterburqda təhsil almağa yollanmış S.Mehmandarovu əvəzləyir.
Port-Artur
"1904-cü il oktyabrın 13-dən 17-dək 3 nömrəli fortun artilleriya müdafiəsini uğurla təşkil etdiyinə görə - tabeçiliyində olan yarımbatareyanın sayca üstün olan düşmənə qarşı döyüşləri zamanı, tuşlayıcılar çatışmadığından çox vaxt özü topları düşmən mövqelərinə tuşlayıb, düşmənin artilleriyasını susdurub və yapon piyadalarının mövqelərimizə həmlələrini dəf edib". Bu sözlər Əliağa Şıxlinskinin Rus-yapon müharibəsində aldığı 4-cü dərəcəli Müqəddəs Georgiya ordeninin təltif sənədində yazılıb. O, bu mükafatı batareyanın böyük zabiti olaraq alıb. Sənəddə söhbətin getdiyi liman isə məşhur Port-Arturdur. Onun qəhrəmanlığından dəfələrlə ədəbiyyatda, filmlərdə, bəhs olunub.
İmperatorun bu döyüşün "qısamüddətli və qalibiyyətli" olacağını zənn etməyinə rəğmən, bu, dəhşətli bir müharibə oldu. Onun dəhşəti hətta "tuşlayıcılar çatışmadığından..." ifadəsindən belə, görünür. Bir neçə gün fasiləsiz davam edən döyüşlərdə Şıxlinski inanılmaz dərəcədə dözümlülük nümayiş etdirmişdi. Döyüşlərdə Şıxlinski ayağından yaralanmış, tibbi ləvazimatların və qeyri-steril döyüş şəraiti üzündən vəziyyəti ağırlaşsa da, amputasiyadan qaçmaq mümkün olmuşdu. Həmin günlərdə də bəxt bu cəsur insanın yanında oldu. Əslində, Şıxlinskinin həmin batareyaya rəhbərlik etməli olmadığını çox az adam bilir. Hadisələr elə yöndə inkişaf edirdi ki, Şıxlinski, yəqin ki, evindən min kilometrlərlə uzaqda, başqa torpaqlarda həlak olmalı idi. Lakin atıcı-artilleriya diviziyasına komandanlıq edən polkovnik Səməd bəy Mehmandarov Şıxlinskini batareyaya müvəqqəti komandir təyin edir. Rütbəsi Şıxlinskiyə bu postu daimi əsaslarla tutmaq imkanı vermirdi.
Burada söhbət qətiyyən dostbazlıqdan, yerlibazlıqdan getmirdi. Əgər qeyri-peşəkarın vəzifəyə təyin olunması əsgərlərin və təyinatı həyata keçirən şəxsin öz həyatı bahasına başa gələ bilərdisə, burada hansı dostbazlıqdan söhbət gedə bilərdi? Mehmandarov Şıxlinskini Qafqazda xidmət çəkdiyi dövrdən yaxşı tanıyırdı, üstəlik, bundan 4 il əvvəl Şıxlinski batareyaya müvəqqəti komandanlığı yüksək səviyyədə həyata keçirmişdi.
"Laperov dağında (3 nömrəli fortun arxa cəbhəsində) batareya komandiri kapitan Əliağa İsmayıl ağa oğlu Şıxlinski ağır yaralanıb. Bütün qafqazlılar kimi, cəsarətli şəxs olan Şıxlinski Kinçjouda, Yaşıl və Canavar dağlarda gedən döyüşlərdə iştirak edib, avqustun 1-dən isə fasiləsiz olaraq Laperov dağlarındakı mövqedə olub. Oradan komandir istehkamlara gedən yolları atəşə tutub, hücum dəstələrinin dəf olunmasına kömək edib, düşmənin səhra artilleriyası ilə mübarizə aparıb". Bu, həmin günlərdə Port-Arturda nəşr olunan "Novıy kray" qəzetində dərc olunmuş məqalədən bir parçadır. Yeri gəlmişkən, Port-Artur Rusiya İmperiyası üçün biabırçı nəticə ilə bitmiş müharibənin yeganə şərəfli səhifəsidir. Müharibə nəticəsində korrupsiya canına işləmiş, lap əvvəldən başıpozuqluğun hökm sürdüyü imperiya donanması bütün su döyüşlərində məğlubiyyətə uğrayır. Sonralar orada kütləvi oğurluqların olduğu üzə çıxır. Məhz bu üzdən donanmanın gəmiləri lazımi səviyyədə təchiz edilməyibmiş. Müharibə imperatorun məyusluğuna səbəb olur və son olaraq, 1905-ci ildə inqilab baş verir.
Şıxlinskinin qəhrəmanlığı və peşəkarlığı
Qeyd etmək lazımdır ki, sözügedən döyüşdə iştirak Əliağa Şıxlinskinin geniş tərcümeyi-halından yalnız bir epizoddur. Daha sonra o, general olaraq Birinci Dünya müharibəsində iştirak edib, Qərb cəbhəsində artilleriya kadrları hazırlayıb, artilleriya hazırlığı üzrə bir neçə kitab yazıb. Hərbi sahədə xidmətlərinə görə o, 1917-ci ildə general-leytenant rütbəsi alıb, sentyabrda isə onuncu orduya komandan təyin olunub.
Çarizmin devrilməsilə imperiyada yaranan anarxiya şəraitində o, tərəflərdən heç birinə dəstək verməyərək istefaya gedir. Şıxlinski vida məktubunda yazırdı: "17 ay ərzində Qərb cəbhəsi ordusunda artilleriya müfəttişi postunu tutdum. Bu postda Vətənə artilleriya sahəsində xidmətimin 31-ci ili tamam oldu. 10-cu orduya komandan təyin olunsam da, mənə doğma olan silahı, bəlkə də, birdəfəlik tərk edirəm. Xüsusilə köməkçilərimlə, bu sahədəki yaxın əməkdaşlarımla vidalaşmaq ağırdır... qərargah və ober-zabitləri, rəisləri, tabeliyimdə olan bütün məmurları ürəkdən salamlayıram və təşəkkür edirəm. Bütün əsgərlərə təşəkkürümü bildirirəm".
Şıxlinski Azərbaycan Demokratik Respublikasının yaradılmasında da son dərəcə fəal iştirak edib. O, 1918-ci ildə Qafqaz İslam ordusunun heyətində Bakını düşmənlərdən azad edib. 1920-ci ilin aprelində XI Qızıl Ordu inanılmaz say üstünlüyünə malik olduğu üçün Bakıda bolşevik hakimiyyətini quran zaman isə Mehmandarov və Şıxlinski haqqında digər zabitlərlə birlikdə, güllələnmə hökmü çıxarılıb. O, bu dəfə də yalnız bəxt sayəsində sağ qalıb. Bu dəfə onu Azərbaycan Sovet Xalq Komissarlığının rəhbəri Nəriman Nərimanov xilas edib. Nərimanov Leninə məktub yazaraq, hər iki zabitin müdafiəsinə şəxsən qol qoyub.
Şıxlinskinin qəhrəmanlığı və peşəkarlığı haqqında tanınmış hərbi tarixçi Yevgeni Barsukov yüksək fikirlər söyləyib. Rusiyada və Azərbaycanda Əliağa Şıxlinski haqqında sənədli filmlər çəkilib. O, Aleksandr Stepanovun "Port-Artur" hərbi romanında da əsas personajlardan biridir. Bu gün Şıxlinskinin qeyri-adi tərcümeyi-halını oxuyan zaman insanda elə təəssürat yaranır ki, bu igid, ağıllı insanı qəhrəmanlıqlar göstərməsi üçün tale özü qoruyub.

The name of Ali-Aga Sixlinski will go down in Azerbaijani history for his service to his country, his valour and heroism
"It doesn't befit me, a true soldier, destined to die on the battlefield, to die on the operating table." These words uttered by General Ali-Aga Sixlinski shortly before his death cannot be described as idle bluster. A modest man, he declined to be buried in the Avenue of Honorary Burial and instructed that he should be laid to rest alongside his beloved wife in Chemberekend cemetery. And there was one important truth in those last words - despite his intrepid youth and maturity, Sixlinski had managed to live to a good age. Such was fortune's favour.
This year Azerbaijani President Ilham Aliyev signed an instruction on marking the 150th anniversary of the birth of General Ali-Aga Sixlinski. The celebrated military leader and academician, Lt-Gen Ali-Aga Ismail aga oglu Sixlinski would have been 150 years old in April next year.
Sixlinski's career
Ali-Aga Sixlinski was born on 23 April 1865 in the tiny hamlet of Qazaxli in the parish of Qazax in Elizavetpol province (now the village of Asagi Salahli, Qazax District) into the family of a landowner. He came from an ancient noble family, the first mention of which goes back to 1537. His mother, Sah-Yeman xanim, was the grand-daughter of the celebrated poet Molla Vali Vidadi. He joined the military school in Tiflis (now Tbilisi), which was later renamed the Cadet Corps, from which he graduated in 1883. He began his military service on 1 September 1883 as a pupil of the Mikhaylovskiy Artillery School in St. Petersburg. After graduating from the school's first grade on 11 August 1886, Ali-Aga Sixlinski was promoted by the highest order to be a second lieutenant and assigned to the 39th Artillery Brigade in the Caucasus in the town of Aleksandropol (now Gyumri). He began his service in the fifth and was then transferred to the second battery, and at the end of October was appointed instructor of a brigade training team, training bombardiers, or non-commissioned officers. On 23 November 1887 he was made lieutenant, and in April 1891 received his first award - the St. Stanislav Order, 3rd class.
On 15 July 1894 Sixlinski was made staff captain and in September was appointed head of the brigade training team. On 1 February 1895 he was made senior officer of No 1 battery and in February 1896 was awarded the Order of St. Anna, 3rd class. He was promoted to captain on 19 July 1898 and from June 1899 to February 1900 he temporarily carried out the duties of commander of the 1st Battery.
At the beginning of 1900 Ali-Aga decided to transfer to Eastern Siberia. And so on 17 February the highest order was given to transfer Captain Sixlinski to the Independent Trans-Baykal Artillery Battalion, where he was appointed senior officer of the 1st Battery. The Independent Trans-Baykal Artillery Battalion consisted of two batteries: the 1st battery was commanded by Col V. Engelman, and the 2nd by Lt Col Samadbay Mehmandarov. Because of a shortage of officers in the 2nd East Siberian mobile artillery ordnance pool (a rear unit with supplies of ammunition) Sixlinski occasionally carried out the duties of pool commander. As part of the Independent Trans-Baykal Artillery Battalion he took part in the China campaign, and on 1 May 1901 was awarded the St. Stanislav Order, 2nd class, with swords, for distinguished conduct.
From May 1901 to March 1902 Sixlinski carried out the duties of commander of the 1st battery and battalion commander. In May-June 1902 he was in temporary command of the 2nd battery, and in July was appointed senior officer of this battery. From August that same year to October 1903 he was commander of the 2nd battery, replacing Col S. Mehmandarov, who had gone on six months' leave and for training in St. Petersburg.
Port Artur
"For the skilful and successful artillery defence of Fort No 3 and its strengthening from 13 to 17 October 1904, at the same time inspiring a battery section assigned to him against superior enemy forces and frequently personally aiming the guns which lost their guncrews, often silencing enemy artillery and repulsing attempts by the Japanese infantry to take the approach routes to these defences." These words are inscribed on the citation document to the Order of St. George, 4th class received by Ali-Aga Sixlinski in the Russo-Japanese War as a senior battery officer. And the port referred to here is the famous Port Arthur, whose heroism has more than once been made famous in literature and in films.
This was a terrible war which, despite the emperor's wish, was not destined to be "short and victorious". And its horror can be seen even in this cold phrase "for lost gunnery crews". In this battle, which went on for several days non-stop, Sixlinski showed amazing fortitude. He was wounded in the leg, and because of a shortage of medication and the unsterilized conditions of battle it turned out to be serious but amputation was avoided. Fortune favoured the brave in those days. Few people are aware but it was also apparent in the fact that Sixlinski should not have been commanding this battery. If he had, he would, in fact, have died on foreign soil thousands of kilometres from home. However, Col Samadbay Mehmandarov, who commanded a rifle artillery battalion, had appointed Sixlinski temporary battery commander. Because of his rank Sixlinski was not entitled to take the post permanently.
There was no cronyism here: how could there have been when, having appointed a non-professional, one could have paid for this with one's own life and that of one's men. Mehmandarov knew Sixlinski well from service in the Caucasus and, besides, four years before this Sixlinski had successfully carried out the duties of temporary battery commander. "Battery Commander Captain Ali-Aga Aliqazax oglu Sixlinski was seriously wounded on Mount Laperovo (in the rear of Fort III and fortification No 3). Brave, like Caucasians in general, he took part in the fighting on Jinzhou and on Green and Wolf Hills, at the beginning of August was with his battery on High Mountain, and from 10 August irremovably on Laperovo, from where he kept the approaches to the fortifications under fire, helped to repulse the assault columns and fought the enemy's field artillery." This is an extract from an article in the "Novyy Kray" newspaper, which was published in Port Arthur at the time. In short, the defence of Port Arthur is the only glorious page in that inglorious war for the Russian Empire. Riddled with corruption, from the very outset the demoralized imperial navy suffered major losses in all sea battles. Later, incidents of stealing on a large scale came to light, which led to the ships not being properly built and fitted out. And the outcome of the war was disillusion with the emperor, which led to the 1905 revolution.
Sixlinski's heroism and professionalism
It should be noted that taking part in that defence was just one episode in Ali-Aga Sixlinski's extensive career. Later he took part in the First World War where he was a general, trained artillery recruits at the Western Front and wrote several books on artillery training. He was made lieutenant-general for his military services in April 1917 and in September was appointed commander of the 10th Army.
With the fall of czarism, and in the light of the anarchy that was rife in the empire, he didn't take sides and decided to resign. This is what he wrote in his farewell letter: "In the course of 17 months I have occupied the post of inspector of artillery of the armies of the Western Front, and my 31 years of service to the Motherland in the ranks of the artillery ended in this post. As I am appointed to the post of commander of the 10th Army, I am, perhaps, forsaking my weapon for ever. It is particularly sad for me to part with my aides and my closest associates on the road of artillery combat at the front… From the bottom of my heart I thank the staff and officers for their assignments, the generals, officers and officials of all the departments and institutions under my command…To all the men of the Directorate…and all units, institutions and commands - my heartfelt thanks."
Sixlinski also played the most active part in creating the Azerbaijani Democratic Republic. As part of the Caucasian Islamic Army he took Baku in 1918. When, with huge numerical superiority in April 1920, the XI Red Army established Bolshevik power in Baku, Mehmandarov and Sixlinski were among the officers sentenced to be executed by firing squad, from which he was again rescued by sheer fortune, this time by the head of the Azerbaijani Sovnarkom [Council of People's Commissars], Nariman Narimanov, who personally covered for both the officers by writing a letter to Lenin.
The well-known military historian Yevgeniy Barsukov spoke highly of Sixlinski's heroism and professionalism and documentary films have been made about him in Russia and Azerbaijan. He is also one of the main characters in Aleksandr Stepanov's celebrated military novel "Port Artur". And today, reading his extraordinary biography, it seems that fate itself protected this valiant and wise man to enable him to carry out further exploits.