Dağlıq Qarabağda sülh, yoxsa müharibə sualı 2015-ci ildə də açıq qalır
2014-cü il Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin nizama salınması prosesində irəliləyişlər baxımından nəticəsiz oldu. Hələ bir neçə il əvvəl dalana dirənmiş danışıqlar prosesini 2014-cü ildə də bu vəziyyətdən çıxarmaq mümkün olmadı. Bununla yanaşı, ATƏT-in Minsk Qrupunun sülh prosesini canlandırmaq üçün səylər göstərmədiyini söyləmək də olmaz.
Başa çatan il ərzində Azərbaycan və Ermənistan prezidentləri 3 dəfə görüşdülər: Soçidə, Uelsdə və Parisdə. Bu görüşlərin təşəbbüskarları və moderatorları müvafiq olaraq, Rusiya prezidenti Vladimir Putin, ABŞ-ın dövlət katibi Con Kerri və Fransanın dövlət başçısı Fransua Olland idilər. Amma bu görüşlər əsasən qoşunların təmas xəttində vəziyyətin son dərəcə gərginləşməsinin ardından keçirildi və müvafiq olaraq, danışıqlarda əsas diqqət miqyaslı hərbi əməliyyatların bərpasının önlənməsinə yönəldildi.
Bu təhlükə kifayət qədər real idi. Başa çatmaqda olan il müvəqqəti atəşkəsin elan olunduğu təmas xəttində gərginliyin artması ilə yadda qaldı. İl ərzində cəbhə bölgəsində atəşkəsin pozulması halları çoxaldı, tərəflər arasında lokal hərbi toqquşmalar oldu, ölənlərin və yaralananların sayı artdı, ağır texnika və aviasiyanın da istifadəsilə, daha miqyaslı hərbi təlimlər keçirildi. Bütün bunların kulminasiyası Ermənistan Silahlı Qüvvələrinin beynəlxalq hüquqa zidd olaraq, həyasızcasına Azərbaycanın işğal altındakı ərazilərində hərbi təlimlər keçirdiyi zaman baş verən bir hadisə sayıla bilər. Söhbət Azərbaycan hərbçilərinin mövqelərinə yaxınlaşan erməni hərbi vertolyotunun vurulmasından gedir. Vurulan vertolyot Ağdam rayonu ərazisində tərəflərin təmas xəttindəki zonaya düşdü, vertolyotdakı 3 heyət üzvü isə həlak oldu. Bununla əlaqədar, başladılan erməni təbliğatı, rəsmi şəxslərin Azərbaycanın "aqressivliyi"lə bağlı hay-küyü, hərbi vertolyotun guya silahlı olmaması, "təlim uçuşu" keçirməsi haqda absurd "izahlar"ı isə dünyada elə də ciddi əks-səda doğurmadı. Amma təəssüf ki, beynəlxalq birlik Ermənistanın işğal altındakı Azərbaycan torpaqlarında hərbi təlimlər keçirməsinin qanunsuz, təxribat olduğunu söyləməkdən də yayındı.
Diplomatik əlaqələrə gəlincə, onu da konstruktiv adlandırmaq çətindir. Azərbaycan və Ermənistan xarici işlər nazirlərinin epizodik əlaqələri məhsuldarlığı ilə yadda qalmadı. Tərəflər hələ ki, müzakirə olunmalı vacib məsələlərin dairəsini, danışıqların gündəliyini müəyyənləşdirə bilmir. Bu il regiona bir neçə səfər etmiş Minsk Qrupunun həmsədrləri atəşkəs rejiminin möhkəmləndirilməsi, snayperlərin təmas xəttindən çəkilməsi və ya vətəndaş cəmiyyətləri arasında dialoqun qurulması tipli lokal təşəbbüslərlə kifayətləniblər.
Azərbaycan XİN-i münaqişənin həlli üzrə baza prinsiplərinin müəyyənləşdirilməsi ətrafında bitmək bilməyən mübahisələrdən "substansiyalı", yəni detallı danışıqlara keçilməsini, sülh razılaşmasının mətni üzərində işə başlanılmasını dəfələrlə təklif edib. Axı, lazımi konkretlik məhz ümumi sülh razılaşması zamanı meydana çıxacaq - atılacaq addımların ardıcıllığı, onların müddəti, nəzarət mexanizmi və s. Yəni bu zaman tərəflər münaqişənin həlli üzrə real "yol xəritəsi" əldə edəcəklər.
Əgər əvvəllər Minsk Qrupunun həmsədrləri Bakının bu təklifindən bir qədər qaçırdılarsa, başa çatmaqda olan 2014-cü ildə onlar bu məsələyə daha anlayışla yanaşmağa başlayıblar. Məsələn, Azərbaycan və Ermənistan prezidentlərinin Paris görüşündə Fransanın dövlət başçısı Fransua Olland münaqişə tərəflərini ümumi sülh razılaşması üzərində işə başlamağa çağırıb. Bundan başqa, ATƏT Xarici İşlər Nazirləri Şurasının Bazeldə keçirilən toplantısında Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov, ABŞ-ın dövlət katibi Con Kerri və Fransanın Avropa məsələləri üzrə dövlət katibi Arlem Dezirin qəbul etdikləri birgə bəyanatda deyilir: "Tərəflərin fikir ayrılıqlarını aradan qaldırması, etimadı bərpa etməsi və öz öhdəliklərini yerinə yetirərək münaqişənin yekun həllinə gətirib çıxaracaq danışıqlar prosesinə başlaması üçün fürsət yaranıb. Onların münaqişənin hərtərəfli həlli üçün ABŞ, Rusiya və Fransa prezidentlərinin birgə bəyanatlarında əksini tapmış, xüsusən Paris görüşündə müzakirə olunmuş prinsip və elementlərin əsas kimi götürülməsini qəbul etmələri gözlənilir. Həmsədr ölkələrin himayəsi altında ümumi sülh razılaşması üzrə danışıqlara mümkün qədər tez başlanılmalıdır".
Bu bəyanatın qarşısında Ermənistan prezidenti Serj Sarqsyan susmağa üstünlük verib. Əvəzində onun xarici işlər naziri Edvard Nalbandyan israrla bildirir ki, hələ prinsipial məsələlərlə bağlı razılıq yoxdur və bu üzdən ümumi sülh razılaşması üzərində işə başlanılması tezdir. Belə olduqda ortaya sual çıxır: erməni tərəfi Azərbaycanın, indisə münaqişənin həllində vasitəçilik edən ölkə başçılarının və XİN rəhbərlərinin təklifindən niyə boyun qaçırır?
Cavab sadədir: müvafiq sənəd üzərində işə başlanılması üçün həmsədrlər onun layihəsini ortaya qoymalıdırlar. Rusiya, ABŞ və Fransanın ürəyi ermənilərlə olsa da, onlar bu layihədə beynəlxalq hüquq normalarından imtina edə, Ermənistanın işğalını qismən də olsa belə, leqallaşdıracaq maddələr sala bilmirlər. Onlar vaxtilə Ermənistanın etirazlarına rəğmən, məlum Madrid prinsiplərini də "yeniləməli" olmuşdular. Ermənistana himayədarlıq edən fövqəldövlətlərin görə biləcəkləri maksimum iş Azərbaycanı işğal altındakı torpaqların boşaldılması işində güc tətbiqindən çəkindirmək, İrəvanla dialoqu davam etdirməyə razılaşdırmaqdır. Onlar Bakının sonda yorulacağını, bezəcəyini, yaxud Azərbaycan hökumətini zəiflədəcək hər hansı hadisənin baş verəcəyini, nəticədə, Bakının möhkəm sülh naminə "könüllü" şəkildə ərazisini güzəştə gedəcəyini gözləyirlər. Yalnız bu halda, formal da olsa, beynəlxalq hüququn eroziyasından qaçmaq mümkün olacaq. Axı, münaqişə tərəflərinin razılaşdırdıqları bütün məsələlər qanunidir.
Amma bu gözləntilər əbəsdir. Prezident İlham Əliyev dəfələrlə bəyan edib ki, Bakı heç bir halda Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində "ikinci erməni dövləti"nin yaradılmasına imkan verməyəcək. Azərbaycanın hərbi büdcəsinin getdikcə artması, artıq Ermənistanın dövlət büdcəsini 2, hərbi büdcəsini isə 8-9 dəfə üstələməsi də göstərir ki, Bakı sülh prosesinin nəticə verəcəyinə inamını tam itirməsə də, işğal altındakı ərazilərinin hərbi yolla boşaldılması variantını da istisna etmir və müvafiq olaraq, buna hazırlaşır.
Ermənistan isə bizim arxamızca sürünür və hərbi paritetin saxlanması getdikcə çətinləşir. Çünki Ermənistan iqtisadiyyatı can verir. Rus rublunun ardınca, erməni dramı da dəyərini kəskin şəkildə itirib. Hakimiyyətə yaxın olan bir qrup, oliqarxlar və onların tör-töküntüləri istisna olmaqla, əhali yoxsullaşır. Rəsmi məlumata görə, ölkədə sayı sürətlə azalan əhalinin yarısı yoxsulluq həddində yaşayır. Erməni siyasətçilər və ekspertlər etiraf edirlər ki, artıq ölkədən, xüsusilə həmsərhəd bölgələrdən insanlar sürətlə köçüb gedirlər. Miqrantları isə başa düşmək olar. Onların Ermənistanı tərk etməsinin səbəbi tək yoxsulluq deyil. İndi ermənilər yaxın gələcəkdə vətənlərində hansısa müsbət dəyişikliklərin baş verəcəyinə inanmırlar. Çünki 2008-ci il tənəzzülündən hələ də özünə gəlməyən Ermənistan iqtisadiyyatı indi həm də durğunluq dövrünü yaşayır. Onsuz da cüzi olan xarici investisiya axınının tamamilə "qurumaq" təhlükəsi var. Zəngin və nüfuzlu erməni diasporunu isə Serj Sarqsyanın korrupsiyalaşmış, mafioz hakimiyyəti çoxdan məyus edib. Bu üzdən də diaspor ölkəyə maliyyə dəstəyini ildən-ilə azaldır. Bundan başqa, Rusiya və Ukraynada yaşanan maddi-iqtisadi böhran bu ölkələrdə çalışan erməni miqrantlarının Ermənistana pul köçürmələrinin kəskin şəkildə azalması ilə nəticələnib.
Bu arada Ermənistan Avrasiya İqtisadi İttifaqına (Aİİ) məcburi-könüllü üzvlüyündən də nə ciddi siyasi, nə də iqtisadi dividendlər əldə edib. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin müraciətini dilə gətirən Qazaxıstanın dövlət başçısı Nursultan Nazarbayevin israrı ilə İrəvan Aİİ-yə qoşulmaq haqda razılaşmada Dağlıq Qarabağın aidiyyətinin olmadığını etiraf etmək məcburiyyətində qalıb. Beləliklə, ermənilərin Dağlıq Qarabağda qurulmuş və tanınmamış separatçı rejimin hiylə ilə Aİİ-yə daxil edilməsi planı biabırçı fiaskoya uğradı.
Bundan başqa, dünyada enerji daşıyıcılarının qiymətinin sürətlə ucuzlaşması fonunda Rusiyanın Ermənistana satdığı qaz və neft məhsullarının qiymətindəki endirim əhəmiyyətini itirib. Rusiyanın ciddi maliyyə böhranı yaşadığı bir vaxtda rus investisiyalarına, güzəştli kreditlərə ümid olmaq da mümkün deyil. Amma İrəvan artıq patronunun iradəsinə qarşı çıxmaq, Aİİ-yə üzvlük qərarına yenidən baxmaq iqtidarında deyil. Çünki İrəvan cəsarətli bəyanatlarına rəğmən, tərifli ordusunun Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinə təkbaşına sinə gərməyə qadir olmadığını yaxşı anlayır.
Üstəlik, son zamanlar ermənilərdə Moskvanın indiyədək dəyişməz olan dəstəyilə bağlı da müəyyən şübhələr yaranıb. Rusiyanın Türkiyə ilə yaxınlaşması (Rusiya prezidenti Vladimir Putinin Ankaraya bu yaxınlarda etdiyi səfər bu yaxınlaşmanın bariz göstəricisidir) onlarda ötən əsrin əvvəllərində Leninlə Atatürk arasında bağlanmış müqavilələrin assosiasiyasını yaradıb. Xatırladaq ki, bugünkü Ermənistanın sərhədlərini müəyyənləşdirən həmin Qars və Moskva müqavilələri ermənilər tərəfindən hələ də qəbul olunmur və qəzəblə qarşılanır.
Krımın Rusiya ilə birləşməsindən və Donbassda baş verənlərdən sonra Qərb paytaxtları separatçılığa, Avropada sərhədlərin güc tətbiqilə dəyişdirilməsinə göz yummaq fikrində deyillər. Bu mənada Krım presedenti Qərbin ermənilərə dəstəyini nəinki artırmayıb, əksinə azaldıb. Üstəlik, Bakı mütəmadi olaraq ABŞ və Avropa İttifaqının qarşısında ikili standartlar məsələsini qaldırır, Rusiyaya və separatçılara qarşı sərt sanksiyaların tətbiq olunduğu halda, Ermənistana və Qarabağ separatçılarına maliyyə dəstəyinin göstərilməsi, səfərlər edilməsi məsələlərini gündəmə gətirir. Azərbaycan Birləşmiş Ştatlardan və Avropa İttifaqından Avropadakı bütün analoji münaqişələrə qarşı sərt münasibət tələb edir. Bakı hesab edir ki, qonşu dövlətlərin ərazisinin güc tətbiqilə ələ keçirilməsi, işğal altında saxlanılması məsələsində beynəlxalq hüququn gələcək eroziyasının qarşısı alınmalıdır.
Bütün bunların fonunda Ermənistan rəhbərliyi "dərin müdafiə"yə çəkilib. İndi o, sadəcə zaman-zaman yersiz bəyanatlar səsləndirməklə məşğuldur. Prezident Serj Sarqsyanın və onun xarici işlər naziri Edvard Nalbandyanın bu günlərdə verdikləri açıqlama bu qəbildəndir: guya BMT Təhlükəsizlik Şurasının Qarabağ münaqişəsilə bağlı məlum 4 qətnaməsinə Ermənistan əməl edib, lakin onların tələbləri Azərbaycan tərəfindən pozulub. Bu cür diplomatik-informasiya "kəşfi" yalnız gülüş doğurur. Çünki bu, tamamilə qeyri-adekvat bəyanatdır. Ermənilər ümid edirlər ki, qondarma "soyqırımı"nın 100 illiyilə əlaqədar süni beynəlxalq acıma atmosferində, həmçinin gələn il Bakıda keçiriləcək birinci Avropa Oyunları dövründə hərbi sahədə vəziyyətin ağırlaşmasından qaçmaq mümkün olacaq. Payızda keçiriləcək parlament seçkisi ərəfəsində isə erməni "strateq"lərin fikrincə, Bakı işğal altındakı torpaqlarının azad edilməsi üçün hərbi varianta əl atmaz. Amma ermənilərin hesablamaları 2015-ci ilin ilk yarısı üçün haradasa əsaslıdırsa, danışıqların nəticə verməyəcəyi təqdirdə, Azərbaycanda keçiriləcək seçkiyə ümid etmək əbəsdir. Azərbaycanın istər hakimiyyət, istərsə də müxalifət cəbhəsindəki siyasi partiyaları və ictimai liderləri üçün işğal altındakı ərazilərin azad edilməsi hər şeydən üstündür. Odur ki, sülh, yoxsa müharibə sualı 2015-ci ildə də açıq qalır.
Bu fikrin ənənəvi ritorika olmadığını, real vəziyyəti əks etdirdiyini göstərən daha bir amil: Amerikanın beynəlxalq münasibətlər şurası "Global Conflict Tracker" proqnozunda 2015-ci il üçün 34 geosiyasi risk arasında Azərbaycanla Ermənistan arasındakı müharibəni də göstərib. Bu nüfuzlu təşkilat 2200-dən artıq hökumət məmuru, xarici siyasət üzrə ekspert və alim arasında sorğu aparıb. Sorğuda məqsəd 2015-ci ildə bu və ya digər hadisənin ABŞ-a yaratdığı risklərin, onların Amerikanın maraqlarına mümkün təsirlərinin qiymətləndirilməsidir. Bu cür proqnozlar müharibə riskinin artdığını göstərir, lakin hökm sayılmır. Azərbaycan və Ermənistan liderləri iradə nümayiş etdirərlərsə, məsələlərə real yanaşarlarsa, Minsk Qrupu çərçivəsində vasitəçiliklə məşğul olan fövqəldövlətlər prinsipiallıq və inadkarlıq nümayiş etdirərlərsə, danışıqlar prosesində irəliləyiş mümkündür və buna nail olmaq lazımdır.

In 2015, the question of peace or war in Nagornyy Karabakh will remain open
In terms of advancing the peace settlement of the Karabakh conflict, 2014 ended without results. It was impossible to get the stalled negotiations out of the dead end they reached a few years ago. At the same time, we cannot say that the mediating OSCE Minsk Group did not make an effort to revive the peace process.
In 2014, the presidents of Azerbaijan and Armenia met three times - in Sochi, Wales and Paris. Initiators and moderators at these meetings were Russian President Vladimir Putin, US Secretary of State John Kerry and French President Francois Hollande respectively. However, these meetings were mostly held following the sharply aggravated situation on the temporary ceasefire line and were aimed at preventing a full-scale resumption of hostilities.
Fears of this kind were quite real. The past year was marked by growing tensions on the line of temporary ceasefire, characterized by frequent skirmishes and local armed clashes, the increasing number of dead and wounded and more large-scale military exercises involving heavy hardware and aircraft. The culmination of all this was an episode when an Armenian military helicopter, which decided to test our front line of defence, was shot down during provocative exercises that the Armenian armed forces carried out in the occupied territories of Azerbaijan blatantly and contrary to international law. The helicopter crashed between the front lines of the parties in the territory of Agdam District, and three members of its crew were killed. The cries about the "aggressiveness" of Azerbaijan raised by Armenian propaganda and official circles and the absurd "explanation" that the military helicopter was reportedly unarmed and was making a "training flight" did not cause a sympathetic response in the world. However, unfortunately, the international community shied away from pointing out to Armenia that military exercises organized in the occupied territories of Azerbaijan are illegal and provocative.
As for diplomatic interaction, it can hardly be called constructive. Occasional contacts between the foreign ministers of Azerbaijan and Armenia did not differ with their productivity. The parties are still unable to even outline the range of issues to be discussed and agree on a specific agenda of the talks. The co-chairs of the Minsk Group, who paid several visits to the region in the past year, limited themselves to local initiatives such as the strengthening of the ceasefire, withdrawal of snipers from the front line or dialogue between the civil societies of the conflicting parties.
The Azerbaijani Foreign Ministry repeatedly offered to move from the endless debate over the wording of the basic principles of conflict resolution to "substantive" negotiations and work directly on the text of the peace agreement. After all, the comprehensive peace agreement will have the necessary specifics - a sequence of actions, timelines, monitoring mechanisms and so on, i.e. a real "road map" for the settlement of the conflict.
If the Minsk Group co-chairs previously demonstrated a certain detachment from the proposals of Baku, a greater understanding of them was noted in 2014. For example, during the Paris meeting of the leaders of Azerbaijan and Armenia, French President Hollande urged the conflicting parties to begin work on a comprehensive peace agreement. Russia Foreign Minister Sergey Lavrov, US Secretary of State John Kerry and French Minister of State for European Affairs Harlem Desir also stated during the OSCE Ministerial Council in Basel: "It is time to overcome the differences, restore confidence and fulfill obligations to join the negotiation process that can lead to a settlement. It is expected that they will recognize that the basis for a comprehensive settlement is the elements and principles set out in the joint declarations of the presidents of Russia, US and France, especially those that were discussed during the last summit in Paris. The negotiations on a comprehensive peace agreement under the auspices of the co-chairs should begin as soon as possible."
In response, President Serzh Sargsyan prefers to remain silent, but his Foreign Minister Nalbandyan persistently says that as long as there is no agreement on fundamental points, work on a comprehensive peace agreement is premature. The question arises: why does the Armenian side keeps dodging the proposals of Azerbaijan and the presidents and foreign ministers of the powers mediating the conflict resolution?
The answer lies on the surface and is that in order to start work on the appropriate document, the co-chairs have to put its draft on the table. No matter how Russia, the US and France sympathize with the Armenians, they cannot depart from the norms of international law in the draft and include items that legalize even partially the territorial seizures carried out by Armenia. After all, the co-chairs had to "upgrade" even the well-known Madrid principles contrary to the hysterical wishes of the Armenians. The maximum that the powers patronizing Armenians can do is to deter Azerbaijan from using force to liberate its own occupied territories and urge it to continue its dialogue with Armenia. The expectation is that Baku will eventually get tired, falter or an event will happen that will weaken the government of Azerbaijan, and then it will become pliable and agree somewhat "voluntarily" to make territorial concessions for the sake of a lasting peace. Under this option, the erosion of international law, even if formally, will be avoided. After all, everything the conflicting parties agree upon is legal.
Vain expectations. President Ilham Aliyev has repeatedly stated that under no circumstances will he agree to the creation of "a second Armenian state" on the territory forcibly torn away from Azerbaijan. And the increase in the military budget of the country, which is twice the entire state budget of Armenia and 8-9 times greater than its defence spending, says that without losing the final faith in the possibility and expediency of a peaceful settlement, Baku does not exclude and is preparing to retake its occupied territories by force.
Armenia is trying to catch up with us, and it is increasingly difficult to maintain military parity, as its economy is moribund. Following the Russian rouble, the rate of the Armenian dram collapsed dramatically. The population, except for a small group of individuals close to the authorities, lured oligarchs and their hangers-on and servants, is becoming impoverished. According to official data, the poor make up half the population in the country that is rapidly losing its population. According to Armenian politicians and experts themselves, an "exodus", i.e. the depopulation of the country is under way, particularly in border regions.
We can understand the migrants, because they are driven away from Armenia not only by poverty, but also by the absence of any hope for improvement in the foreseeable future. After all, the economy of this country, which never recovered from the downturn of 2008, is now sinking into stagnation. The trickle of foreign investment, which was scanty previously too, threatens to dry up. The rich and influential Armenian diaspora abroad has long given up on the corrupt and mafia government team of Serzh Sargsyan and reduces its financial handouts from year to year. At the same time, as a result of the financial crisis in Russia and Ukraine, remittances from Armenian immigrants working in these countries have decreased significantly.
Armenia has not gained any significant political or economic dividends from its mandatory-voluntary entry into the EAEU. At the insistence of Kazakh President Nursultan Nazarbayev, who voiced an address from Azerbaijani President Ilham Aliyev, Yerevan had to publicly recognize that Nagornyy Karabakh has nothing to do with the agreements joined by Armenia. Thus, the clever plan of the Armenians to quietly drag the unrecognized separatist formation of Karabakh into the EAEU suffered a humiliating fiasco. As it turns out, amid the fall in world energy prices, the Russian discounts on gas and oil products are not so significant. There is also no point in counting on investments and soft loans from Russia in a situation where Russia is plunging into a severe financial crisis. But Yerevan cannot resist the will of its Russian patron and reconsider the decision to join the EAEU, as contrary to overconfident public statements, it is aware that the vaunted Armenian army is no longer able to resist the armed forces of Azerbaijan alone.
In addition, the Armenians are recently troubled by disturbing doubts with regard to the continued support of Moscow. The rapprochement between Russia and Turkey, which was clearly evident during the recent state visit of President Vladimir Putin to Ankara, causes associations in them with the well-known agreements between Lenin and Ataturk in the early twentieth century. The Kars and Moscow treaties, which outlined the current borders of Armenia, still cause resentment and impotent rage in Armenians.
After the annexation of the Crimea by Russia and the events in the Donbass, Western capitals are no longer so inclined to turn a blind eye to separatism and violent change of borders in Europe. In this sense, the Crimean precedent did not strengthen, but weakened the support of Armenians in the West, especially that Baku legitimately raises the issue of double standards with the US and the EU, when strict sanctions are imposed on Russia and the separatists, including a ban on all financial and economic activities in the Crimea, communication and visits to the area, while Armenia and Karabakh separatists are given financial support, visited, received and admonished in a friendly manner. Azerbaijan demands that the US and the European Union take a principled stand against all such conflicts in Europe and prevent the further erosion of international law on the issue of non-violent seizure and retention of the territory of a neighbouring state.
In this situation, the Armenian government has gone on the "defensive" and only occasionally makes inappropriate statements like the recent pearls of President Serzh Sargsyan and his dull-witted Foreign Minister Eduard Nalbandyan that the known four UN Security Council resolutions on Karabakh have been supposedly implemented by Armenia, but disrupted by Azerbaijan. Such information-diplomatic "discoveries" can cause nothing but smiles because of their complete inadequacy. It remains for them to stubbornly bide their time hoping for a "miracle" that will change the unfavourable situation for the Armenians. They hope that in an atmosphere of artificially induced international sympathy in connection with the 100th anniversary of the far-fetched "genocide" and the first European Olympic Games to be held in summer in Baku, military complications can be avoided. And in autumn, ahead of parliamentary elections, according to the calculations of the Armenian "strategists", Baku should not start military operations to liberate the occupied territories. But if in respect of the first half of 2015 Armenian calculations are likely to be justified, Armenians should not rely on the elections in Azerbaijan if no serious negotiations begin to reach a comprehensive peace agreement. The liberation of the occupied territories is above everything else for political parties and public leaders of Azerbaijan regardless of whether they support the authorities or the opposition. So the question of peace or war in 2015 remains open.
The fact that the aforesaid is not the usual rhetoric, but reflects the reality of the situation is proved by the report that the American Council on Foreign Relations, in its Global Conflict Tracker forecast, noted a war between Azerbaijan and Armenia among the 34 geopolitical risks of 2015. This authoritative organization surveyed more than 2,200 government officials, foreign policy experts and scientists to assess the risks faced by the United States based on the probability of an event in 2015 and its possible impact on US interests. Such forecasts show increased risks of war, but are not the verdict. If the leaders of Armenia and Azerbaijan demonstrate will and realism and the powers that mediate within the framework of the Minsk Group show perseverance and integrity, a breakthrough in the negotiations is achievable and should be sought.