Azərbaycanın Mərkəzi Bankı "valyuta müharibələri" təhlükəsi fonunda manatın möhkəmləndirilmə siyasətini davam etdirmək niyyətindədir
Son zamanlarda dünya valyuta bazarlarında aparıcı valyutaların katirovkalarının volatilliyi bütün dünyada beynəlxalq miqyasda "valyuta müharibələri"nin başlanması qorxusunu doğurur. Bu qorxular onunla bağlıdır ki, aparıcı inkişaf etmiş ölkələr tərəfindən gərəyindən artıq likvidliyin yaradılması formalaşmaqda olan bazar ölkələri üçün ciddi problemlər yaradır, çünki onların bazarlarına yetərincə spekulyativ kapitalın axmasına rəvac verir.
Dolların zəifləmə təhlükəsi
Noyabrın 3-də ABŞ Federal Rezerv Sistemi aktivlərin alınması üzrə $600 mlrd həcmində yeni proqram ("miqdar yumşaldılması" proqramı) barədə açıqlama verib. Burada söhbət hər ay $75 mlrd məbləğində uzunmüddətli xəzinə istiqrazlarının alınmasından gedir.
Buna paralel olaraq Rusiya Beynəlxalq Valyuta Fonduna (BVF) risklərin sığortalanması sisteminin yaradılmasını təklif edib, burada sığortaçı kimi dövlət və ya bazar iştirakçıları çıxış edə bilərlər.  Bu sistem Cənubi Koreya tərəfindən təklif edilmiş qlobal maliyyə təhlükəsizliyi şəbəkəsinə alternativ ola bilər, şəbəkənin yaradılmasında məqsəd kimi böhran yaranması anında və ya onun əlamətləri aşkarlandıqda maliyyə resurslarına operativ çıxışı təmin etmək nəzərdə tutulur. O cümlədən, Seul ölkələrə apardıqları iqtisadi siyasət sahəsində tələblər qoymadan kredit xəttinin ayrılmasını nəzərdə tuturdu.
Noyabrın 11-də "Böyük İyirmilik"in Seulda keçirilmiş sammitinin gündəliyində duran əsas məsələlərdən biri də valyuta bazarının problemləri olub. Çin Xalq Respublikasının (ÇXR) Ticarət Nazirliyi tərəfindən yayılmış məruzədə bildirilib ki, məhz Amerika valyutasının artan zəifliyi dünya iqtisadiyyatını "valyuta müharibələri"nə sürükləyir və ixracatçı ölkələr üçün əlavə təhlükələr doğurur.
"Dolların davam etməkdə olan ucuzlaşması Yaponiya, Cənubi Koreya və Tailand kimi ölkələrin daxil olduğu qrupu bu yaxınlarda valyuta intervensiyası gerçəkləşdirməyə, bununla da "valyuta müharibələri"ni gücləndirməyə vadar edib. Görünür ki, ortamüddətli perspektivdə dolların məzənnəsinin ucuzlaşması davam edəcək və bununla da aparıcı valyutalar arasında rəqabəti  qızışdıracaq, bu isə şirkətlər üçün riskləri gücləndirəcək", - deyə məruzədə bildirilir. Məruzə müəllifləri həmçinin ehtiyat edirlər ki, "dünya iqtisadiyyatında hazırda müşahidə edilən aşağı artım, həmçinin aparıcı sənaye ölkələri tərəfindən öz maraqlarına əsaslanan makroiqtisadi kursun qəbul edilməsi dünya ticarətində proteksionizmi gücləndirəcək".
Başqa tərəfdən, ABŞ Çini ixrac naminə yuanın məzənənsini süni şəkildə aşağı salmaqda günahlandırır. Çin isə bildirir ki, Amerikanın ucuz pullar və likvidliyin şişirdilməsi siyasəti dolların ucuzlaşmasına və bütün dünya üzrə iri pul axınlarına səbəb olur ki, nəticədə dünya maliyyə sisteminin sabitliyi pozulur.
Dünya Bankının (DB) prezidenti Robert Zellik də hesab edir ki, valyuta məzənnələrindəki problemlər lazım olan səviyyədə həll olunmazsa, proteksionizmin güclənməsinə səbəb ola bilər. O, "Böyük İyirmilik"i bunun əvəzinə diqqəti iqtisadi artımın dəstəklənməsinə cəmləməyə çağırıb, çünki qlobal artım şəraitində valyuta düzəlişləri asan keçəcək.
"G20"nin Seul sammitinin nəticələri üzrə dünya ticarətinin canlanmasına yönəlmiş birgə sazişə qol çəkilib və ölkələr dünya üzrə iqtisadi artım potensialının təmin edilməsi üzrə müəyyən tədbirlər görülməsi barədə anlaşıblar. Belə tədbirlərdən biri gələn il Ümumdünya Ticarət Təşkilatı (ÜTT)  çərçivəsində dünya ticarətinin liberallaşması üzrə danışıqların Doha raundunun başa çatdırılmasıdır.
Bundan başqa, sammit iştirakçıları proteksionizm və ticarət məhdudlaşdırmaları ilə mübarizə barədə də razılaşıblar. Həmçinin qətnaməyə görə, işçi qrupun üzvləri likvid bank rezevlərinin artması hesabına dünya maliyyə və bank sistemlərini möhkəmləndirmək, "Bazel-3" islahatları çərçivəsində rezervlərin keyfiyyətinin yaxşılaşdırmaq niyyətindədirlər.
Azərbaycanın məzənnə siyasəti
Başqa ölkələr tərəfindən milli valyutaların ucuzlaşması siyasətinin əksinə olaraq Mərkəzi Bank (AMB) oktyabrın 28-dən başlayaraq manatın dollar qarşılığında nisbətinin möhkəmləndirilməsi siyasətini gerçəkləşdirir. MB-də bu durumu izah edərək bildiriblər ki, dünya valyuta bazarında ABŞ dollarının ucuzlaşması ölkə daxilində məzənnənin formalaşması mexanizminə transmissiya effekti göstərir. Amma daxili valyuta bazarında tələb və təklif manat-dollar cütlüyünün məzənnəsinin formalaşmasına təsir göstərən əsas amillərdir. Mərkəzi Bank 2010-cu ilin sonuna qədər qalan müddət ərzində milli valyutanın kursunun sabit qalması siyasətini yürüdür.
Özü də 2011-ci ildə də MB analoji siyasəti dəstəkləmək, məzənnə siyasətini ölkə daxilindəki durumdan və qlobal mühitdən asılı olaraq gerçəkləşdirməyə sadiq qalmağa hazırlaşır. "Məzənnə siyasətinin gerçəkləşdirilməsi zamanı əsas diqqət inflyasiya proseslərinə və ölkənin rəqabət qabiliyyətinin saxlanmasına yönəldiləcək", - deyə MB-dən bildiriblər.
MB təmsilçiləri sanırlar ki, məzənnənin inflyasiyaya təsirini araşdıran zaman nominal effektiv məzənnənin dəyişməsinə, yəni ikitərəfli deyil, çoxtərəfli məzənnəyə diqqət yetirmək gərəkdir. 2010-cu ilin 9 ayı ərzində neftdənkənar bölmə üzrə nominal effektiv məzənnə 3% möhkəmlənib. Bu da öz növbəsində inflyasiya idxalını məhdudlaşdırıb, həmçinin tərəfdaş ölkələrdəki inflyasiya proseslərinin sürətlənməsinin və taxıl bitkilərinin qiymətinin artımının mənfi təsirlərini müəyyən mənada neytrallaşdırmağa imkan verib.
Dünyanın  bir çox ölkələri hazırda fəal şəkildə milli valyutanın dəyərini aşağı salmaq yolu ilə ixracı və iqtisadi artımı stimullaşdırmağa başlayıblar. Ancaq MB-də bu tədbirlərin təmin edilməsini  yalnız məzənnə siyasəti ilə bağlamağı doğru saymırlar - bununla həmin prosesə yalnız müəyyən qədər dəstək vermək mümkündür. MB tərəfindən gerçəkləşdirilən məzənnə siyasəti ölkə iqtisadiyyatının strukturuna uyğun olaraq, ixracatın genişlənməsinə və iqtisadi artımın sürətlənməsinə xidmət edir, yəni ölkənin rəqabət qabiliyyətinin müdafiəsini nəzərə alır. Bunun nəticəsində manatın əsasən Türkiyə, Rusiya, Ukrayna, Gürcüstan, İran, Qazaxıstan və Belarusun payına düşən neftdənkənar bölmə üzrə real effektiv məzənnəsi 1,1% azalıb.
Daha öncə Milli Bankın (MB) başçısı Elman Rüstəmov qeyd etmişdi ki bu gün ölkənin valyuta bazarında xarici valyuta təklifləri ona tələbatı yetərincə üstələyir: "Bu amili nəzərə alaraq, AMB manatın məzənnəsinin möhkəmləndirilməsi məqsədi ilə strelizasiya gerçəkləşdirir və hazırda bazarda milli valyutanın möhkəmləndirilməsi istiqaməti onun ucuzlaşdırılması istiqamətindən daha inandırıcıdır". Onun sözlərinə görə, məzənnənin dəyişməsi ölkədə ümumi makroiqtisadi durumun dəyişməsindən asılı olacaq, amma devalvasiyadan söhbət belə gedə bilməz, amma bu siyasət inflyasiya artımına təsir göstərəcək və ölkənin valyuta bazarında xarici valyutanın artıqlığına səbəb ola bilər. Qeyd edək ki, 9 ayın nəticələrinə görə, MB artıq valyuta bazarından $1 mlrd.-a yaxın vəsait alıb və ilin sonuna kimi bu göstərici iki dəfəyə qədər arta bilər. Elman Rüstəmov gizlətmir ki,  Azərbaycanda 2011-ci il üzrə proqnozlaşdırılan inflyasiya səviyyəsi 5% olaraq qalacaq. Bu fikir taxılın və onunla bağlı məhsulların qiymətinin dünya bazarlarında bahalaşması ilə bağlı olaraq inflyasiya idxalının səviyyəsinin həddindən yüksək olması ilə əsaslandırılır, sözügedən təsir artıq bu ildən hiss edilir.
Bununla yanaşı, etiraf etmək lazımdır ki, MB tərəfindən dünya böhranının dərinləşməsi dövründə nümayiş etdirilən davranış və görülən tədbirlər hətta "valyuta müharibələri" başlasa belə, milli valyutanın məzəmnəsinin sabit qalacağı barədə rahat olmağa imkan verir. Bunun sübutu kimi onu göstərmək olar ki, dünya maliyyə böhranı şəraitində ölkələrin çoxu devalvasiya və defoltla üz-üzə qaldığı halda Azərbaycanda manatın məzənnəsi sabit qaldı.
İqtisadiyyatın  diversifikasiyası  sabitliyə əsas  zəmanətdir
Bununla yanaşı, bank bölməsinin ekspertləri əmindirlər ki, dünya kataklizmi qarşısında bir dəfə ən yüksək dayanıqlıq nümayiş etdirmiş Azərbaycan bu dəfə də özünü qoruya bilər. Bank mütəxəssisi Cəlal Qasımovun fikrincə, manatın sərbəstdönərli valyuta səbətinə, o cümlədən dollara bağlı olmasına baxmayaraq, Azərbaycan, çətin ki, "valyuta müharibələri"nə qoşulsun. Buna görə də bir çox başqa ekspertlər kimi o da bu fikirdədir ki, dünya bazarlarındakı təhlükə daha da genişlənərsə, bu, hamı üçün pis olacaq. "İstənilən müharibənin zərəri həmişə xeyrindən çox olub. Bu gün yetərincə resursa malik olan Azərbaycan "valyuta müharibələri"nin istənilən effektindən bizim iqtisadiyyata dəyə biləcək zərəri hesablamaq və bundan asılı olaraq müvafiq tədbirləri görmək imkanındadır. MB qızıl-valyuta rezervlərinin böyük həcmini nəzərə alaraq məzənnənin kəskin sıçrayışlarından qaçmaq üçün lazım olan zaman intervensiyaya gedə bilər. Ən başlıcası isə dünya valyuta bazarlarında volatilliyin və fors-major hallarının olmamasıdır, bu gün bizim milli valyutanın bahalaşması isə  normal prosesdir", - deyə ekspert vurğulayır.
Başqa bank eksperti Rəsul Cəlilov isə hesab edir ki, dünya valyuta bazarlarındakı indiki durum təbiidir. "Hər bir ölkə ixracatı artırmaq yolu ilə ixrac həcmlərini stimullaşdırmağa, buna görə də öz məhsulunun qiymətini aşağı salmaq üçün süni şəkildə valyutasını ucuzlaşdırmağa çalışır. Və bu gün ABŞ, Avropa Birliyi (AB) və Yaponiyaya istehsalı, ixracatı stimullaşdırmaq və işsizliyi azaltmaq üçün  zəif dollar, avro və yena əlverişlidir", - deyə o vurğulayıb.
Bununla yanaşı, iqtisadçı Əli Məsimli hesab edir ki, bu gün tarazlaşdırılmış manat siyasətinin yürüdülməsi, Azərbaycanın ticarət tərəfdaşı olan ölkələrin valyutasına nisbətən onun rəqabət qabiliyyətinin dəstəklənməsi çox önəmlidir. Onun fikrincə, "Bu gün neftin qiymətinin artması prosesi davam etdiyindən bu, neft ixracatçısı olan ölkələrin, o cümlədən Azərbaycanın milli valyutalarının bahalaşmasına səbəb olur, belə olan halda yaxın perspektivdə manatın dollara nisbətən məzənnəsinin möhkəmlənməsi qaçılmazdır. Amma bu o demək deyil ki,  prosesi nəzarətdən çıxarmaq lazımdır, bu, Azərbaycan iqtisadiyyatına böyük zərər vura bilər. Buna görə də MB bu prosesi tənzimləməlidir və manatın məzənnəsinin həddindən yüksəlməsinə yol verməməlidir", - deyə ekspert vurğulayır.
Ə.Məsimlinin fikrincə, hökumətin məhz belə siyasət yürüdəcəyinin ehtimalı böyükdür. Çünki əgər manat çox bahalaşarsa və dolların məzənnəsi həddindən ucuzlaşarsa, bu, idxalı stimullaşdıracaq, yəni ölkəyə xaricdə istehsal edilən məhsulların gətirilməsi artacaq. İxracat isə bundan zərər çəkə bilər. "Buna görə də manatın həddindən bahalaşmasından qaçmaq üçün rəqabət qabiliyyətli məzənnə siyasətinin aparılması vacibdir, əks halda bu, ya bir sıra xidmət və malların bahalaşmasına səbəb olacaq, ya da ki, yerli istehsal ucuz xarici mallar qarşısında öz rəqabət qabiliyyətini itirəcək və bazarı tərk etməli olacaq", - deyə Ə.Məsimli vurğulayır.
Valyuta bazarında dünyanın ardınca
Yuxarıda deyildiyi kimi, valyuta bazarında müharibələr heç də onun bütün iştirakçıları üçün əlverişli deyil. Buna görə də bu təhlükəyə qarşı tədbir görməyə dünyanın bir çox ölkələri hazırdır. Belə ki, Avropa Komissiyasının sədri Joze Manuel Barrozu bütün dünya iqtisadiyyatına təklif edib ki, real sektoru ümumi orientirə çevirsinlər. O, həmçinin dünyanın aparıcı ölkələrinin liderlərinə təklif edib ki, dövlətləri əsas iqtisadi prinsipləri əks etdirən və bazara daha çox istiqamətlənmiş valyuta sistemləri yaratmağa stimullaşdırsınlar. Barrozu valyutaların rəqabət devalvasiyasından çəkinməyə də çağırıb.
Yeri gəlmişkən, Fransa maliyyə naziri Kristin Laqard Seulda keçirilmiş G20 sammitində dünya iqtisadiyyatının dayanıqlı artımının təmin edilməsi məqsədi ilə beynəlxalq valyuta sistemində islahatlar aparılması haqqında məsələ də qaldırıb. Nazir hesab edir ki, cari qeyri-sabitlik və volatillik göstərir ki, sistemin islahata ehtiyacı var. Bu zaman, onun sözlərinə görə, islahat heç də bir valyutanın başqası ilə əvəz edilməsi demək deyil. "Valyuta müharibələri"ndən imtina edilməsi barədə razılaşma "Böyük İyirmilik" maliyyə nazirlərinin və mərkəzi bank başçılarının Cənubi Koreyanın Kendju şəhərində keçirilmiş görüşündə əldə edilib.
Azərbaycan hökumətinin yaxın dörd il üzrə proqnozları da neftdənkənar sektorun inkişaf  proseslərinin sürətləndirilməsi vasitəsilə ölkənin dayanıqlılığını dəstəkləmək istəyini təsdiq edir.  Hökumət 2014-cü ilə qədər ümumi daxil məhsulda (ÜDM) neft sektorunun payını 2009-cu ildəki 47%-dən 38%-ə qədər azaldılmasını proqnozlaşdırır ki, bu da "iqtisadiyyatın uğurla gerçəkləşdirilmiş diversifikasiyası" hesabına mümkündür. Bunu daha öncə iqtisadi inkişaf naziri Şahin Mustafayev də bildirmişdi. ÜDM-də neftdənkənar bölmənin payı 45%-dən 53%-ə qədər qalxacaq. Bununla yanaşı, neftdənkənar ÜDM-in artım tempi 2011-ci ildə 7,2% səviyyəsində proqnozlaşdırılır, sonrakı üç il ərzində isə orta hesabla 8% olacaq.
Nazirin sözlərinə görə, bu artımın təmin edilməsi üçün Azərbaycan prezidentinin tapşırığı ilə ölkənin özəl bölməsinin inkişafı üçün qanunvericilik bazasının və dövlət idarəetmə sisteminin təkmilləşdirilməsi, biznes mühitinin yaxşılaşdırılması, xüsusilə də kiçik və orta sahibkarlıq sahəsində dövlət dəstəklənməsi tədbirlərinin genişləndirilməsi,  maliyyə, infrastruktur, məsləhət, informasiya təminatının yaxşılaşdırılması, xarici və yerli investisiyaların, çağdaş texnologiyaların və idarəetmə texnologiyalarının cəlb edilməsi, həmçinin yüksək keyfiyyətli və rəqabətqabiliyyətli məhsulların istehsalı nəzərdə tutulur.
Azərbaycan hökumətinin proq-nozlarından da görünür ki, 2011-ci ildə və sonrakı 3 il ərzində diversifikasiya vasitəsilə Azərbaycan iqtisadiyyatının rəqabət qabiliyyətini yetərincə yüksəltmək nəzərdə tutulur. Artıq bu ilin doqquz ayı ərzində neftdənkənar bölmə yalnız iqtisadi artım templərinə görə deyil, həm də ölkə ÜDM-də tutduğu paya görə, neft bölməsini geridə qoyub. Bu müddət ərzində ölkə ÜDM-nin artımı 4,1% təşkil etdiyi halda, neftdənkənar bölmə 5,2% artıb.
Başqa sözlə, əgər valyuta bazarında müharibə başlayarsa, Azərbaycan "neytrallığını" qorumağı bacarar və maliyyə çəkişməsinin nəticələrindən özünü qoruya bilər.

Central Bank of Azerbaijan to continue strengthening the manat against the danger of "currency wars"
The recent volatility on world currency markets of quotations for major currencies has created global concern about the possibility of "international currency wars". These fears stem from the establishment of excess liquidity by major developed countries, which is a serious problem for emerging markets, because it stimulates a significant inflow of speculative capital to their markets.
Danger of the weakening dollar
On 3 November, the US Federal Reserve System announced a new programme to repurchase assets of $600 billion (the so-called "quantitative easing" programme). This is the monthly repayment of long-term treasury bonds worth $75 billion.
In parallel, Russia proposed the creation of a system of risk insurance at the International Monetary Fund (IMF), in which the insurers could be states or market participants. This system could be an alternative to the global network of financial security proposed by South Korea, which is designed to provide quick access to financial resources in the event of a crisis or its symptoms. In particular, Seoul proposed schemes for credit lines to countries without making demands of their economic policy.
The problems on foreign exchange markets were one of the main items on the agenda of the G20 summit held in Seoul on 11 November. China's Ministry of Commerce said in a report that it was the progressive weakness of the dollar that had generated "currency wars" in the world economy and created additional threats to exporting countries.
"The continued depreciation of the dollar recently compelled a group of countries, including Japan, South Korea and Thailand, to intervene on foreign exchanges, sharpening the 'currency wars'," says the document. "In the medium term, the dollar's exchange rate will probably continue to fall, thus boosting competition between major currencies and increasing risks to companies." The report also expressed concern that "the slow growth observed in the world economy, as well as the adoption by leading industrial countries of macroeconomic policies based on their own interests, will increase protectionism in world trade".
On the one hand, the US accuses China of artificially lowering the exchange rate of the yuan for its exports. On the other hand, China indicates that the US policy of cheap money and inflating liquidity leads to a fall in the rate of the dollar and the generation of huge cash flows around the world, undermining the stability of the global financial system.
World Bank President Robert Zoellick also said that the exchange rate problems, if not addressed properly, may lead to increased protectionism. To counterbalance them, he called on the G20 to focus on supporting economic growth, since foreign currency adjustments would take place more easily in a period of global increase.
Following the G20 summit in Seoul, a joint agreement was signed aimed at reviving world trade, and countries agreed to adopt certain measures to ensure the world's potential for economic growth . One such measure is the completion of the Doha round of global trade liberalization talks under the WTO next year.
In addition, summit participants agreed to oppose protectionism and trade barriers. Also according to the communiqu?, members of a working group intend to strengthen the global financial and banking system by increasing banking liquidity reserves and improving their quality as part of the Basel-3 reform.
Exchange rate policy in Azerbaijan
Contrary to the depreciation of their national currencies by other countries, the Central Bank of Azerbaijan has, since 28 October, implemented a policy of strengthening the exchange rate of the manat against the dollar. Explaining the situation, the Central Bank noted that the depreciation of the dollar on the world's currency markets has an effect on the setting of the exchange rate inside the country. However, on the domestic market, supply and demand are the main factors affecting the establishment of the rate for the manat-dollar pairing. The Central Bank intends to maintain a stable national currency until the end of 2010.
In 2011, the CBA will follow the same policies and conduct an exchange rate policy which responds to the situation inside the country and the global environment. "In conducting our exchange rate policy, the main focus will be on inflation and the country's competitiveness," said the CBA.
Representatives of the Central Bank believe that when studying the effect of the exchange rate on inflation, attention should be given to changes in the nominal effective exchange rate, i.e. multilateral rather than bilateral exchange rates. In nine months of 2010, the nominal effective exchange rate for the non-oil sector grew by 3 per cent. This, in turn, limited the import of inflation into Azerbaijan and made it possible to offset to some extent the negative effects of accelerating inflation in partner countries and rising prices for cereal crops.
Many countries have now begun to actively promote exports and economic growth by reducing the value of their national currency. However, the CBA considers it incorrect to promote these aims only via exchange rate policy - you can only make a contribution to these processes this way. The exchange rate policy pursued by the CBA in accordance with the structure of the economy aims to expand exports and accelerate economic growth, i.e. it recognises the need to protect the country's competitiveness. As a result, the real effective exchange rate of the manat in non-oil exports, most of which go to Turkey, Russia, Ukraine, Georgia, Iran, Kazakhstan and Belarus, fell by 1.1 per cent.
Even earlier, CBA chief Elman Rustamov noted that on the foreign exchange market, the supply of foreign currency far exceeds demand today. "Given this fact, the Central Bank is carrying out sterilization in order to strengthen the manat, and the national currency is more likely to strengthen rather than become cheaper on the market," said the country's chief banker. He added that changes in the rate will depend on the overall macroeconomic situation in the country, but there can be no talk of devaluation, even though, perhaps, such a policy would impact on inflation and the oversupply of foreign currencies on foreign exchange markets. Note that in the first nine months, the Central Bank bought about $1 billion on the foreign exchange market and by the end of the year this figure could double. Rustamov does not deny that there is still a risk of inflation in Azerbaijan exceeding the projected level of 5 per cent in 2011. These arguments have been backed by excessive ingress of inflation into the country caused by rising prices for grain and related products on the world market; the effect is already discernible.
However, it should be recognized that the Central Bank's actions and the measures it took during the deepening global financial crisis, reassure us that the national currency's exchange rate will remain stable, even during the start of so-called "currency wars". This is supported by the fact that during the global financial crisis, while many countries faced devaluation and defaults, Azerbaijan maintained a stable exchange rate for the manat.
Diversification of the economy - a guarantee of stability
Meanwhile, experts in the banking sector are also confident that having once proved its resistance to world cataclysms, Azerbaijan will be able to protect itself this time too.
According to banking specialist Calal Qasimov, Azerbaijan is unlikely to participate in "currency wars", although given that the manat is pegged to the basket of freely convertible currencies, particularly the dollar, it might be affected. So, like many other experts he agrees that if the danger on the world markets grows further, it will affect everyone. "Any war is always more harmful than useful," said the expert. "Today, Azerbaijan, having enough resources, is able to calculate the potential damage from any effect of the "currency wars" on our economy in general and, depending on that calculation, take any necessary action. Given its large gold and currency reserves, the Central Bank may again resort to intervention in order to avoid sharp jumps in the rate. The most important thing is to avoid volatility and force majeure situations on global currency markets. As for the national currency becoming more expensive, that is a normal process."
Another banking expert, Rasul Calilov, considers the current situation on the global currency market to be natural. "Everyone is trying to stimulate their economies by increasing exports and, therefore, they are artificially devaluing their currencies in order to lower the cost of domestic production. And today, the US, EU and Japan are interested in a weak dollar, euro and yen, respectively, to stimulate their production and exports, and to reduce unemployment," he said.
Meanwhile, economist Ali Masimli says that it is very important today to pursue a policy of ensuring a weighted exchange rate for the manat, in particular, to maintain its competitiveness against the currencies of Azerbaijan's trading partners. "Given that oil prices continue to rise, which in turn leads to appreciation of the national currencies of petroleum exporters, including Azerbaijan, a strengthening of the manat against the dollar is inevitable in the short term. But this does not mean that this process can be allowed to get out of control, as that would cause great harm to Azerbaijan's economy. Therefore, the CBA has to regulate this process and avoid excessive appreciation of the manat," says the expert. According to Masimli, it is likely that the government will conduct just such a policy because if the manat becomes much more expensive and the dollar becomes too cheap, this will stimulate imports, i.e. increase imports of foreign goods into the country. Exports, in turn, may suffer. "Thus it is necessary to conduct a competitive exchange rate policy to ensure that the manat does not rise unduly, as this may restrict local production in some areas, and this will lead either to higher prices for some goods and services or to a situation in which local production will not be able to compete with cheap imports and will be forced to leave the market," said Masimli.
For peace on the foreign exchange market
As we have already mentioned, war on the foreign exchange markets is of no benefit to all parties involved and, therefore, many countries are willing to take measures to counter this threat. For example, European Commission President Jose Manuel Barroso proposed that the global economy should make the real sector a general reference point. He also invited the leaders of the world's leading countries to encourage states to establish a more market-based monetary system that would reflect economic fundamentals. Barroso also urged them to refrain from competitive devaluations.
By the way, at the G20 summit in Seoul, French Finance Minister Christine Lagarde also raised the issue of reforming the international monetary system in order to ensure sustainable growth in the global economy. The current instability and volatility indicate that the system needs reform, the minister said. At the same time, she said, reform does not simply mean replacing one currency with another.
Agreement to give up "currency wars" was reached at the meeting of finance ministers and G20 Central Bank chiefs in the South Korean city of Gyeongju.
The Azerbaijani government's projections for the next four years also confirm its desire to maintain the country's stability by accelerating the development of the non-oil sector. The government predicts that by 2014, the share of the oil sector in GDP will fall to 38 per cent against 47 per cent in 2009; this will be achieved by "successful diversification of the economy", said Minister of Economic Development Sahin Mustafayev earlier. The share of the non-oil sector in GDP will increase from 45 to 53 per cent, while the non-oil GDP growth rate is projected to be 7.2 per cent for 2011 and an average of 8 per cent for the next three years.
According to the minister, to ensure this growth according to the Azerbaijani president's instruction to develop the private sector, it is planned to improve the legislative framework and state regulatory system, improve the business climate, expand state support, especially for small and medium-sized enterprises, improve financial, infrastructural, advisory and information management, attract foreign and local investment, modern technology and management expertise and support the production of high quality, competitive products.
As can be seen from the Azerbaijani government's projections, for 2011 and the next three years, it is planned to significantly increase the competitiveness of the country's economy by diversifying the Azerbaijani economy. In the first nine months of this year, growth in the non-oil sector exceeded not only the growth in the oil sector, but also in the entire gross domestic product. During this period, GDP growth was 4.1 per cent, while growth in the non-oil sector was 5.2 per cent.
In other words, even if war breaks out on the currency markets, Azerbaijan will be able to maintain "neutrality" and protect itself against the consequences of financial battles.