Azərbaycanın Xalq Rəssamı Böyükağa Mirzəzadənin xatirəsinə həsr edilmiş sərgi keçiriilb və kataloq təqdim edilib
01.11.2010
Bakıda "Xalq Bank" ASC tərəfindən təqdim edilən "Xalqın sərvəti" layihəsi çərçivəsində  Azərbaycanın xalq rəssamı Böyükağa Mirzəzadənin sərgisinin açılışı olub və  fırça ustasına həsr edilmiş əlvan kataloq təqdim edilib.
Layihə xalqın mədəni irsinin qorunması məqsədi dəyişir. "Xalq Bank"ın planlarına Azərbaycan mədəniyyətində, rəssamlığında, musiqisində və elmində əvəzsiz izlər qoymuş incəsənət xadimlərinə həsr edilmiş kataloq və kitabların nəşri daxildir.
Mədəniyyət və turizm nazirinin müavini Ədalət Vəliyev bildirib ki, bu layihənin gerçəkləşdirilməsi milli incəsənətin təbliğatı və inkişafında böyük önəm daşıyır. Xalq rəssamı, Azərbaycanın Dövlət Mükafatı laureatı Böyükağa Mirzəzadə Azərbaycan rəssamlıq məktəbinin ən görkəmli təmsilçiləri siyahısında öncül yerlərdən birini tutur. Onun işləri rəssama yalnız bizim ölkədə deyil, onun sərhədlərindən də kənarda şöhrət gətirib.
"Dirijor Niyazi", "Balerina Rəfiqə Axundova", "Akademik Məmməd Arif", "Aşıq Ələsgər", "Şəmsi Bədəlbəylinin portreti", neft mövzusunda kompozisiyalar milli təsviri incəsənətin qızıl xəzinəsinə daxil olub. Sərginin açılışına ictimaiyyətin və mədəniyyətin çox sayda təmsilçiləri qatılıblar; onlardan çoxu B.Mirzəzadə ilə şəxsən tanış olub.
Böyük Azərbaycan rəssamının xatirəsini yad etməyə gələnlər arasında İncəsənət Akademiyasının rektoru, əməkdar incəsənət xadimi Ömər Eldarov, Rüstəm İbrahimbəyov, Rafiq Hüseynov və başqaları olub.
Su, qəpik-quruş, həyat
Böyükağa Mirzəzadə böyük ailədə böyüyüb və doqquz uşaq arasında ən böyüyü olub. Kiçik Böyükağanın ata-anası sadə, oxumamış insanlar olublar. Hələ erkən yaşlarından onlar oğlanı "gələcək pul qazanan" adlandırıblar. Böyükağanın atası işdə aldığı zədə nəticəsində görmə qabiliyyətini qismən itirmişdi; anası isə 41 yaşında vərəmdən dünyasını dəyişib. Aradan bir az keçmiş, ailə başçısı evi dolandırmaqda çətinlik çəkdiyinə görə, yenidən evlənməyə məcbur olub.
Analıq yaxşı qadın çıxdı və uşaqlara sanki analarını əvəz elədi. Böyükağa məşhur "Sovet" (indiki N.Nərimanov küç.) küçəsində böyüyüb. Həmin dövr oralar bandit rayonu sayılırdı, orada hər adam irəli gedə bilməzdi. Hələ üstəlik, Mirzəzadələr ailəsi həm də ağır yaşayırdı. Ailəyə hansı yollasa yardım etmək üçün oğlan hələ uşaq olarkən qəpik-quruş qazanmaq üçün qonşulara su daşıyırdı. Bəzən o, bazarda alverçilərə kömək edirdi. Ruzi qazanıb çörək alırdı və sevinə-sevinə evə gətirirdi.
Yaxşı oxumurdu, çünki çörəkpulu qazanmaq lazım idi. Ailəyə kömək eləmək üçün şikəst ata qonşu mağazanın qarşısında küçəni süpürürdü.
Rəssamın xatirələrinə görə, atası gözəl insan sayılırdı - savadsız olsa da, ağıllı və nəzakətli insan idi. Təmiz adam olduğuna görə, hamı ona hörmət bəsləyirmiş. O, tez-tez oğlunu sakitləşdirirmiş və deyirmiş ki, gələcəkdə onu böyük uğurlar gözləyir.
İncəsənət Məktəbinə Böyükağa təadüfən düşüb. Qonşu uşaqlar gənc Mirzəzadəni özləri ilə İncəsənət Məktəbinə aparıblar. Necə deyərlər, tək getməmək xatirinə. Onun dostları Muxtar Cəfərov və Mikayıl Abdullayev həmin dövrdə bu məktəbdə oxuyurmuşlar və pis şəkil çəkmirmişlər. Məhz onlar Böyükağanı dilə tutublar ki, məktəbi atıb, İncəsənət Məktəbinə daxil olsun. Qələmlə albomda çəkilmiş natura rəsmləri aralarında Əzim Əzimzadənin də olduğu müəllimlərə xoş gəlib və məktəbə qəbul edilib. Gənclər düşünürdülər ki, Böyükağanın atası onun səhərlər dərsə getdiyini bilməyəcək. Amma valideynləri onun İncəsənət Məktəbinə daxil olduğunu biləndə çox sevindilər.
Çoxçalarlı başlanğıc
Tələbə olarkən, o, bütün günü məktəbdə qalırdı. Hətta yeməyi və yuxunu da unudurdu. Onu hər şey maraqlandırırdı. Yeri gəlmişkən, o vaxt yoxsul ailələrin uşaqlarına pulsuz boya və molbertlər, həmçinin layiqli geyim almaq imkanı verən talonlar verirdilər.
Gələcək xalq rəssamı məktəbi əlaçı qurtardı və bundan sonra təhsilini Moskvada davam etdirməyi qərara aldı. Rus dilini yaxşı bilməyən gənc üçün bu, əsl qəhrəmanlıq idi. Çətinliklərə baxmayaraq, Böyükağa İncəsənət Akademiyasına daxil ola bildi. Mirzəzadə "əla" qiymətlərlə oxuyurdu. 1941-ci ildə o, duyğu və təəssüratlarla dolu halda evə tətilə qayıdır. 15 gündən sonra isə müharibə başlayır. Tələbə institutu bitirə bilmədi, amma onu cəbhəyə də götürmədilər; deyibmişlər ki, rəssamlar arxa cəbhədə də lazım olar.
Böyükağa təbliğat plakatları və transparantlar çəkib, klub və zabitlər evlərinin interyerlərini işləyib, döyüşdə fərqlənmiş əsgərlərin rəsmlərini çəkirdi. Qələbədən sonra kişiləşmiş Mirzəzadə Bakı İncəsənət Məktəbinə müəllim gəlir. Məktəbdə Mikayıl Abdullayev və Əliağa Məmmədov ilə birgə bütün təhsil sistemini kökündən dəyişməyi qərara alırlar. Tələbələrin rəsm təsəvvürünün formalaşmasının əsasına onlar çalar başlanğıcı, rəng və həcm formasının vəhdəti prinsipini daxil edirlər. Əslində, bu prinsip indi də qorunur. Onun şagirdlərinin böyük hissəsi hazırda Azərbaycan rəsm məktəbinin böyük qolunu təşkil edir.
Həyatının son günlərinə kimi pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olan Böyükağa Mirzəzadə Azərbaycan Dövlət İncəsənət İnstitutunda kafedra müdiri işləyib, Azərbaycan Rəssamlıq Akademiyasının professoru olub və onun yaradıcılıq emalatxanasının rəhbəri işləyib. Onun müxtəlif mövzularda rəsm, qrafika, səhnə qrafikası əsərləri həmişəlik bizim incəsənət tarixinə daxıl olub.
Bu əsərlər Azərbaycan Dövlət İncəsənət Muzeyində və Nizami adına Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində, həmçinin, başqa muzeylərin ekspozisiyalarında təqdim edilib.  Böyükağa Mirzəzadə tərəfindən ustalıqla portret janrında yaradılmış əsərlər bütünlüklə tarixi şəxslərin və onun çağdaşı olan insanların daxili aləminin, xarakterinin və mənəvi zənginliyinin əksidir.
Böyükağa Mirzəzadənin fırçasından çıxmış natürmortlar və rəsmlər böyük emosional təsirə malikdir; insanı Vətənə və təbiətə sevgiyə çağırır, yüksək peşəkarlıqla və təkrarsız milli çalarla seçilir. Onun əsərləri çox nəsillərin estetik tərbiyəsində və zövqünün formalaşmasında böyük rol oynayıb.
Böyükağa Mirzəzadə özünü gözəl teatr rəssamı kimi də təqdim edib. Görkəmli usta tərəfindən Azərbaycan teatrının bir çox tamaşaları üçün müxtəlif incəsənətlərin sintezi ilə yaradılmış dekorasiyalar mütəxəssislərin yüksək qiymətini əldə edib.

Состоялись выставка и презентация каталога, посвященные памяти народного художника Азербайджана Беюкаги Мирзазаде
В Баку в рамках проекта "Народное достояние", представленного ОАО "Халг Банк", открылась выставка народного художника Азербайджана Беюкаги Мирзазаде и состоялась презентация красочного каталога, посвященного мастеру кисти. Данный проект нацелен на сохранение культурного народного наследия. В планах "Халг Банка" издание каталогов и книг, посвященных деятелям искусства, оставившим неизгладимый след в азербайджанской литературе, живописи, музыке.
Как отметил заместитель министра культуры и туризма Адалят Велиев, реализация этого проекта имеет большое значение в деле пропаганды и развития национального искусства. Имя народного художника, лауреата Государственной премии Азербайджана Беюкаги Мирзазаде в первых строчках списка самых видных представителей азербайджанской школы живописи. Его работы принесли славу художнику не только в нашей стране, но и далеко за ее пределами. "Дирижер Ниязи", "Балерина Рафига Ахундова", "Академик Мамед Ариф", "Ашуг Алескер", "Портрет Шамси Бадалбейли", композиции на нефтяную тему вошли в золотую сокровищницу национального изобразительного искусства. На открытие выставки съехались представители общественности и культуры, многие из которых были лично знакомы с Б.Мирзазаде. Среди тех, кто почтил память великого азербайджанского художника, были ректор Академии искусств, заслуженный деятель искусств Омар Эльдаров, Рустам Ибрагимбеков, Рафиг Гусейнов.
Вода, гроши, жизнь
Беюкага Мирзазаде вырос в большой семье и был старшим среди девяти детей. Родители маленького Беюкаги были простыми, неграмотными людьми. С самого раннего детства они называли мальчика "будущим кормильцем". Отец Беюкаги частично потерял зрение в результате производственной травмы, мать умерла от туберкулеза в 41 год. Спустя некоторое время глава семейства, которому было очень сложно справляться с хозяйством, вновь женился. Мачеха оказалась женщиной хорошей и заменила детям мать. Беюкага рос на знаменитой Советской улице. В то время этот район считался бандитским, выйти в люди отсюда было чрезвычайно сложно. К тому же и семья Мирзазаде жила трудно. Чтобы хоть как-то помочь семье, мальчик, будучи совсем ребенком, носил соседям воду, за что ему платили несколько копеек. Иногда он помогал торговцам на базаре. Зарабатывал гроши, на которые покупал хлеб, и радостный приносил домой. Учился он неважно, ведь надо было зарабатывать на жизнь. Чтобы хоть как-то поддержать семью, отец-инвалид подметал улицу у соседнего магазина. По воспоминаниям художника, отец был замечательным человеком: умным и тонким, несмотря на то, что был неграмотным. Его все уважали за честность. Он часто успокаивал сына и повторял, что в будущем его ждет успех.
В художественное училище Беюкага попал по воле случая. Соседские ребята позвали юного Мирзазаде с собой в художественное училище. Так сказать, за компанию. Его друзья Мухтар Джафаров и Микаил Абдуллаев в то время уже учились в этом учебном заведении и неплохо рисовали. Они-то и уговорили Беюкагу бросить школу и поступить в училище. Рисунки с натуры, сделанные ручкой в альбоме, понравились педагогам, среди которых, кстати, был и сам Азим Азимзаде, и Беюкага был принят в училище. Юноши рассчитывали, что отец Беюкаги так и не узнает, куда его старший сын ходит по утрам. Но когда родители узнали, что он поступил в художественное училище, то очень обрадовались.
Колористическое начало
Став студентом, он целыми днями пропадал в училище. Забывал даже про еду и сон. Его интересовало буквально все. Кстати, детям из бедных семей в то время выдавали бесплатно краски и мольберты, а еще талоны, на которые можно было приобрести приличную одежду.
Училище будущий народный художник закончил с отличием, после чего решил продолжить учебу в Москве, что для не владеющего русским языком юноши было настоящим подвигом. Несмотря на трудности, Беюкаге удалось поступить в Академию искусств. Учился Мирзазаде на "отлично". Летом 1941 года, полный впечатлений и энтузиазма, он приехал домой на каникулы. А спустя 15 дней началась война. Институт закончить студент не успел, но на фронт его не взяли, заявив, что художники пригодятся и в тылу. Беюкага стал рисовать агитационные плакаты и транспаранты, оформлял клубные интерьеры и дома офицеров, писал живописные портреты отличившихся в боях солдат.
После победы возмужавший Мирзазаде вернулся в Бакинское художественное училище в качестве преподавателя. В училище совместно с Микаилом Абдуллаевым и Алиагой Мамедовым он решил коренным образом перестроить всю систему обучения. В основу формирования живописного видения студентов они положили колористическое начало, принцип единства цветовой и объемной формы. Этот принцип по существу сохраняется и поныне. Большая часть их учеников составляет сейчас костяк азербайджанской национальной живописной школы.
Занимаясь до последних дней жизни педагогической деятельностью, Беюкага Мирзазаде работал заведующим кафедрой в Азербайджанском государственном институте искусств, был профессором Азербайджанской академии художеств и являлся руководителем ее творческой мастерской. Созданные им произведения на различные темы в таких жанрах, как живопись, графика, сценографическая живопись, навсегда вошли в историю нашего искусства. Эти работы представлены в Азербайджанском государственном музее искусств и Музее азербайджанской литературы имени Низами, а также в постоянных экспозициях других музеев. В произведениях живописи, мастерски созданных Беюкагой Мирзазаде в жанре портрета, со всей полнотой нашли свое отражение внутренний мир, характер и духовное богатство исторических личностей и их современников.
Вышедшие из-под кисти Беюкаги Мирзазаде натюрморты и полотна обладают большим эмоциональным воздействием, призывают человека к любви к родине и ее природе, отличаются высоким профессионализмом и неповторимым национальным колоритом. Его произведения сыграли большую роль в эстетическом воспитании и формировании вкуса многих поколений. Беюкага Мирзазаде зарекомендовал себя и как прекрасный театральный художник. Декорации, созданные выдающимся мастером к ряду спектаклей в азербайджанском театре с использованием синтеза различных искусств, получили высокую оценку специалистов.