ODEYY TAKSİ... MİN GET!
Ola bilər ki, oktyabr ayı şəhər sakinlərinin yadında Bakıya "London Taxi TX- 4" markalı ilk taksilərin, həmçinin, "Daewoo Lacetti", "Daewoo Nexia", "Chevrolet" avtomobillərinin gətirilməsi ilə yadda qalacaq. Məsələ təkcə Bakı taksilərinin tezliklə öz nəqliyyat vasitələrini sarı rəngdən bənövşəyi rəngə keçirəcəyi ilə bağlı deyil. Azərbaycan taksisi həm qiymət siyasəti, həm də bu nəqliyyat vasitəsi tərəfindən sərnişinlərə göstərilən xidmət qaydalarına aid olan ciddi islahatlar astanasındadır. İndən belə bütün Azərbaycan üzrə dəqiq təsdiqlənmiş ödəniş şəbəkəsinə malik 3 000 ədəd "bənövşəyi taksi" işləyəcək. Əgər bu qədər avtomobil ölkənin bu növ ictimai nəqliyyata olan ehtiyacını ödəməsə, onda "bənövşəyi taksilər" yenə də gətiriləcək.
Dövlət başçısı İlham Əliyev londonsayağı "keb"lərlə "Azadlıq" meydanında tanış olub. Azərbaycan taksisinin keyfiyyət səviyyəsinin qaldırılması üzrə işlər də məhz ölkə prezidentinin tapşırığı əsasında görülməyə başlanılıb. Qeyd edilib ki, London avtomobillərindən 12-si taksi kimi işlədilmək üçün nəzərdə tutulub. Avtomobillərlə tanış olan dövlət başçısı sükan arxasına keçərək, "TX-4" modelli maşını sürüb.
Yeni ingilis maşınlarının Bakıda rəsmi təqdimatı oktyabrın 15-də gerçəkləşdirilib və "London Taxis International" şirkətinin rəsmi təmsilçisi Naycel Valters mərasimdə iştirak edib. Öz çıxışında o, London taksisinin tarixindən danışıb, avtomobillərin özü, servisi və xidmətləri haqqında müfəssəl məlumat verib. Öz çıxışını aşağıdakı sözlərlə bitirib: "Bizim ailəyə xoş gəlmisiniz!". Ehtimal etmək olar ki, London taksiləri Bakı küçələrində şəhərin əsl ekzotikası və gözəlliyinə çevriləcək.
Burası maraqlıdır ki, "London Taxis International" 1997-cu ildə "TX" seriyalı "keb"lərin buraxılışına başlayıb. Bu avtomobillərin son "TX-4" seriyası "Avro-4" ekoloji normalarına uyğun gəlir. Çünki çağdaş təhlükəsizlik sistemi ilə təchiz edilib, uşaq kreslosu, uşaq və əlil arabalarının minib-düşməsi üçün qurğusu var. Avtomobilin arxa tərəfindən qabaq-qabağa yerləşmiş oturacaqlarda 5 sərnişin yerləşə bilir. Bu avtomobillər şəhər daxilində yüksək manevr imkanlarına malikdir. Sürücünün oturduğu hissənin avtomobilin qalan hissəsi ilə şüşə arakəsmə ilə təcrid edilməsi sərnişinlər üçün komfortlu şərait yaradır.
Avtomobillərdə sayğac quraşdırılıb. Sərnişinlərin rahatlığı üçün çağdaş texnologiya əsasında işləyən zəng mərkəzi "Call Center" yaradılıb. Bütün sutka ərzində işləyən dispetçer mərkəzi böyük sayda avtomobilləri effektiv idarə edə bilir, avtomobillərin yerini, sürətini, yanacaq sərfini və mühərrikin iş durumunu on-layn rejimdə nəzarətdə saxlayır. Mərkəz sifarişi 40 saniyə ərzində qəbul edirək emal edir, 90 saniyə ərzində isə sifariş yerinə yaxın olan avtomobil müəyyən edilir və 7-8 dəqiqə ərzində hadisə yerinə yola salınır.
Təklif edilən çağdaş xidmət növləri sırasında taksidən istifadə edən hər bir sərnişinin qəza halında 3 min manatlıq sığortası və "itmiş əşyaların axtarışı" xidmətinin fəaliyyət göstərməsidir. Hər bir avtomobildə sürücülər üç növbədə işləyirlər. Onlar "London Taxis International"ın mütəxəssislərinin rəhbərliyi altında sürücülük və davranış etikası kursu keçiblər ki, bu da müştərilərə yüksək xidmət səviyyəsi təmin etməyə imkan verir.
İngilis taksiləri, sözün bütün mənalarında, qeyri-adi avtomobillərdir. İstehsalçı tərəfindən nəzərdə tutulmuş, istismar müddəti 10-12 il, sürmə uzunluğu 800 000 km.-dir və bu, sərt fasiləsiz istismar rejimi üçün nəzərdə tutulub. Real olaraq ingilis "keb"ləri milyon kilometrdən çox yol gedir, 25 ildən çox işlək vəziyyətdə qalır.
Həmçinin, bütün dünya üzrə ekologiya uğrunda mübarizə yeni mərhələyə daxil olur və buna görə də bu yaxınlarda "London Taxis International" ingilis hökumətini qorxudaraq, bütün dünyada məşhur bu taksi markasının istehsalını dayandıra biləcəyini vurğulayıb. Əsas səbəb isə şirkətin "Avro-5" normativlərinə keçməsi üçün əlavə sərmayələr tələb etməsi olub. Bunun üçünsə ingilis "keb"lərinə hibrid güc qurğusu lazımdır ki, bu da beş milyon funt-sterlinq tələb edir və "LTI"nin bunun üçün sərbəst vəsaiti yoxdur. Bu gün "London Taxis International"nin konveyerindən çıxmış taksinin qiyməti 25 000-35 000-dir və illik buraxılış həcmi 2 500 avtomobildən çox deyil. "LTI"nin fikrincə, yeni mühərrik avtomobilin qiymətini 12000 artıracaq ki, bu da tələbatın azalmasına və şirkətin iflasına gətirəcək. Buna görə də şirkət rəhbərilyi hökumətindən yardım və öz avtomobillərinin başqa ölklərə satılmasına icazə istəyiblər.
Vahid pəncərə
Və bu məşhur maşınlar Bakını da bəzəyəcək. Yeri gəlmişkən, taksi avtomobillərin unifikasiyası xəbəri Bakı sakinləri tərəfindən yetərincə müsbət qarşılanıb, söhbət və müzakirələr üçün yeni mövzu verib. Çoxsaylı internet-forumlarda vətəndaş daşınması sahəsinə tətbiq edilən bu yeniliyin müsbət və mənfiləri haqqında qızğın müzakirələr gedib. Bəziləri hesab edirlər ki, Azərbaycan taksisi çoxdan islahata ehtiyac duyurdu və taksiçilərin fərdi avtomobillərlə özəl fəaliyyətinə, nəhayət ki, son qoyulacaq. Başqaları belə hesab edirlər ki, artıq yeni avtomobillərlə təyinat yerinə təhlükəsiz şəkildə, qorxmadan getmək mümkün olacaq.
Üçüncü qisim insanlar isə yeniliyə mənfi münasibət göstərirlər. Bu cür düşünənlərin sayı çox olmasa da, onlar bu fikirdədirlər ki, taksidə "bir pəncərə" prinsipi bu xidmət sektorunun yeni taksi parkını idarə edəcək bir özəl şirkət tərəfindən inhisarlaşmasına səbəb olacaq. Şəksiz ki, bu, yerində edilmiş iraddır. Amma onu da unutmaq olmaz ki, iqtisadi cəhətdən inkişaf etmiş ölkələrin çoxunda ictimai nəqliyyat sahəsi bir qurum tərəfindən idarə edilir. Bu, taksi xidməti sahəsində qiymət hərc-mərcliyindən qaçmağa yardım edir və hər şeydən öncə vətəndaşların təhlükəsizliyinə təminat verir. Bunları nəzərə alan ekspertlər təklif edirlər ki, prosesin bazarın inhisarlaşdırılmasına səbəb olmaması üçün bütün istəyənlərə beynəlxalq tələblərə uyğun taksi xidməti göstərməyin texniki şərtlərini açmağı təklif edirlər.
Taksi sürücülərinin özləri də yeniliyi birmənalı qarşılamırlar. Onların bəziləri hesab edirlər ki, yeni qaydalar taksi idarəetməsini nizama salar, London tipli yeni avtomobillərdə olan və sərnişinləri sürücüdən ayıran arakəsmə isə taksi sürücələrini soyğunçulardan qoruyar, taksi sürücülərinin hücuma məruz qalması halları az olmayıb.
Taksi sürücələrinin yeganə ehtiyat etdiyi şey onlar üçün müəyyən ediləcəyi dəqiq maaşın az ola biləcəyidir. Sərnişinlərə fərdi qaydada taksi xidməti göstərənlər isə ümumiyyətlə, hansısa bir yeniliyin əleyhinədirlər, çünki Azərbaycana yeni taksi avtomobillərinin gətirilməsi fərdi taksilərin fəailyyətinə tam qadağanla nəticələnə bilər və onlar gəlir mənbələrini itirə bilərlər.
Azərbaycan Nəqliyyat Nazirliyində etiraf edirlər ki, taksi idarəçiliyində yeni sistemin tətbiqi ilə özəl daşınmaya son qoyulacaq. Əgər fərdi daşımaçı gerçəkdən taksi işlətmək istəyirsə, o, yazılı yararlılıq imtahanından keçməli və öz avtomobilini ölkənin bütün paytaxt və regional taksilərinin rənginə boyamalıdır.
Nəqliyyat Nazirliyində hesab edirlər ki, sərnişinlərin özəl taksilərlə daşınması məsələsini qaydaya salmağın vaxtı çoxdan çatıb, çünki onun ətrafında həddindən çox problem yaranıb. Özəl taksilərin bazarların və vağzalların ətrafında cəmləşməsi həddindən çox problemlər yaradır və etiraf etmək lazımdır ki, bütün bunlar yetərincə zövqsüz görünür. "Taksi yalnız vətəndaşları daşımaq üçün deiyl. Sürücü, ən azı, iki dil bilməlidir və şəhəri tanımalıdır. Bunlar fərdi taksi daşıyıcılarının işini tənzimləyən yeni normativlərdir. Köhnə avtombillərdə gedirlər, qaydalara əməl etmirlər, yol tarifini özləri müəyyən edirlər. İndi taksi sürücüsü olmaq çətin deyil: köhnə "Jiquli"ni, təxminən, $2-3 minə almaq olur ki, buna da bütün Azərbaycan əhalisinin pulu çatır. Şahmat xanalı işarəni istənilən avtomobil mağazasında $8-ə almaq olar. Özü də bunun üçün sürücüdən doğrudan da taksidaşıyıcısı olub-olmasını sübut edən lisenziya tələb edilmir. Ən aşağı investisiyalı biznesdir.Yeni qaydalar vəziyyəti kökündən dəyişməlidir. Yeni taksi parklarının yaradılması nəzərdə tutulur və oraya işə yazılı imtahan vermiş sürücülər götürüləcək. Dövlət avtomobil müfəttişliyinin işi də xeyli artacaq. Şahmat xanalı plafon xüsusi siqnal sayılacaq. Onun qanunsuz daşınması ciddi cəzalandırılacaq", - deyə Nəqliyyat Nazirliyinin mətbuat katibi Namiq Həsənov bu sahədəki mövcud durumu şərh edərək bildirib.
Fəaliyyət üçün dövlət lisenziyası almış taksilərdən birinin sürücüsü isə bunları söyləyir: "Dövlət himayəsi altında işləyən taksilər bəzən siqaret çəkmək və ya bir stəkan çay ismək üçün maşını saxlamağa yer də tapmırlar, fərdi taksiçilər o saat ilişirlər. Fərdi taksiçilər gəlirli yerləri öz aralarında sektorlara bölüblər, onlar da şəhər avtomobil dayanacaqlarının sahiblərinin himayəsi altında işləyirlər. Hətta Dənizkənarı bulvar zonası da bölünüb ki, bu da dövlət lisenziyası ilə işləyən taksiçilərin qəzəbinə səbəb olur. Həm də aydın deyil ki, maşını saxlamaq üçün 1 manat verdiyin "dayanacaqçı" kimə tabedir. İçərişəhərdə və hava limanında isə tamamilə fərqli durumdur, bütün taksi sahibləri dayanacaqların çek əsasında işləməsinin və lazımi avadanlıqla təchiz edilməsinin tərəfdarıdır. Pərakəndə dayanacaqlar keçmişin qalığıdır və özü də bu yerlər dəfələrlə fərdi taksiçilər arasında döyüş meydanına çevrilib", - deyə peşəkar taksi sürücüsü bildirir.
Bir bayraq altına
Yada salmaq lazımdır ki, hələ 2006-cı ildə Nəqliyyat Naziriliyinin kollegiya iclasında taksilərin unifikasiyası məsələsi müzakirə edildi. Bu tədbirdə məqsəd bu sahədə göstərilən xidmətin keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması idi. Eyni zamanda bu, vergidən yayınan fərdi taksiçilərin fəaliyyətinə son qoya bilərdi. Və indi anlaşılır ki, müvafiq qurumların sərt nəzarət əli taksi idarəsi sistemini qaydaya salmalıdır. Axı taksilərin hansı rəngdə - sarı və ya bənövşəyi rəngdə olmasından, ayırıcı plafonlu olub-olmamasından, çağırışla gəlməsindən və ya yolda saxlanmasından asılı olmayaraq, bütün ölkələrdə taksi şəhər nəqliyyatının sərnişələrin və yükün lazımi nöqtələrə sürətli, bütöv, təhlükəsiz və rahat daşınmasını təmin etməlidir.
Bütövlükdə, bir ictimai nəqliyyat növü kimi taksini istehlakçıları xidmət kateqoriyasına aid eləmək mümkündür. Gerçəkdən, yerli taksi ilə bağlı nə baş verir? Elə gedişin qiymətini danışmağa başlayan andaca da taksinin bütün "gözəllikləri" ortaya çıxır. Məsələn, əgər siz metronun "İçərişəhər" stansiyasının yanında taksi tutmusunuz və " "8-ci kilometr" qəsəbəsinə qədər getmək istəyirsinizsə, gediş haqqı 10 manat təşkil edəcək, amma əgər yaxşı danışa bilsəniz, qiyməti 8 manata da endirmək olar, nadir hallarda 6 manata da getmək olar. Sual yaranır: gedişin qiyməti hansı meyarla hesablanır?
Ümumiyyətlə, taksilərin tarifləşdirilməsi xüsusi diqqət tələb edən məsələdir. Sovet dövründə biz bilirdik ki, gedişin haqqı bir qayda olaraq sayğacla hesablanırdı. 1988-ci ildə 1 kilometrin gedişhaqqı 20 qəpik idi. Özü də ilkin və son nöqtələr arasında məsafənin qiyməti taksi yola düşməzdən qabaq hesablanır. Bu cür yanaşma sərnişin üçün əlverişli idi, yolun qiyməti yoldakı vəziyyətdən asılı deyildi, sürücülərə isə optimal sürətlə və optimal marşrutla getmək əlverişli idi. Bu cür yanaşmanın çatışmazlığı ondan ibarət idi ki, tıxac saatlarında işləmək sürücülərin ziyanına idi, amma SSRİ zamanında isə tıxaclar, demək olar ki, yox idi. Tarifləşdirmənin başqa variantı isə dəqiqə və ya sayğacdakı kilometrə görə hesablanmadır. Amma ekspertlərin fikrincə, bu variantlarda isə taksi sürücüsü tərəfindən möhtəkirlik imkanı çoxdur. Bilmək lazımdır ki, taksidə gedişin qiyməti adamların sayından və yükdən asılı deyil, əlavə pul yalnız boşdayanmaya və yük yerindən artıq yerləşdirilmiş yüklərə görə alınır.
Nəqliyyat Nazirliyi də Azərbaycanda vahid tarifləşmə sistemini sayğacların vasitəsi ilə tətbiq etmək niyyətindədir. İlkin məlumatlara görə, sərnişin yeni tipli taksiyə minən kimi 2 manat ödəyəcək. İlk üçkilometrlik yol bu məbləğə daxil olacaq. Bundan sonra sonrakı hər üç kilometrə görə əlavə olaraq 70 qəpik ödənəcək. "Bu, hələlik, ilkin hesablamadır, ola bilər, onlara müəyyən dəyişiklik ediləcək. Amma hələlik məhz bu göstəricilərə istinad etmək mümkündür", - deyə Nəqliyyat Nazirliyinin təmsilçisi bildirib. Vergi ödəyən və lisenziyası olan taksiçilər bu cür köhnə yeniliklərin əleyhinə deyil. Onlar bildirirlər ki, bu məntiqlidir, çünki fərdi taksi sahibləri tərəfindən qiymətlərin qaldırılması bu gün yalnız sərnişinləri narazı salmır. Bəs bunun əleyhinə kimlərdir? Təbii ki, yenə də fərdi taksi sürücüləri.
Qeyd etmək lazımdır ki, istehlakçıya bütün hallarda lisenziyalı taksidən istifadə etmək əlverişlidir, çünki təhlükəsiz və etibarlıdır. Axı taksi parklarının əməkdaşları məcburi şəkildə texniki baxışdan keçirilirlər, üzərlərində yollayış vərəqləri olur.
Bildirmək gərəkdir ki, peşəkar taksi işçisi olmazdan qabaq sürücü qiyməti müddətindən asılı olaraq 30 manatdan 60 manata kimi dəyişən lisenziya almaqla yanaşı, peşəyə yararlılıqla bağlı müvafiq imtahan da verir. Lisenziyalı taksi sürücülərinin əksəriyyəti şəhərin bütün küçələrinin yerini və adını gözəl bilən yüksək kateqoriyalı peşəkarlardır. Dövlətə işləmək sürücülərin özünə də əlverişlidir, çünki o, pensiyaya zəmanət verir, yol polisi, nəqliyyat müfəttişləri tərəfindən edilən iradları, həmçinin yollarda tez-tez baş verən fors-major halları azaldır. Əgər yeniliklərdən sonra dövlət taksi sürücülərinə müəyyən edilmiş sabit əməkhaqqı ödənəcəksə, bu ictimai nəqliyyatda işləmək daha caziədar olacaq.
Nəqliyyat Nazirliyinin mətbuat xidmətinin başçısı Namiq Həsənovun sözlərinə görə, ölkədə taksinin dəqiq sayını heç kim bilmir, çünki lazımi olan statistika aparılmır. Durumu gözə yarı qiymətləndirəndə demək olar ki, hazırda Bakının küçələri ilə ən azı 30 min fərdi avtomobil taksi kimi işləyir.
Məxsusi yeniliklər
Beləliklə, vətəndaşların taksi ilə daşınma sisteminə hansı yeniliklər ediləcək? Namiq Həsənov bildirir ki, ilk növbədə, Azərbaycanda taksilər üçün vahid rəng tətbiq ediləcək. "Artıq yeni layihə hazırlanıb və ona görə bütün taksilər eyni rəngdə olacaq. Əvvəlcə bu cür taksilər Bakı, Sumqayıt, Gəncə kimi böyük şəhərlərdə fəaliyyət göstərəcək, sonra regionlarda da bu, tətbiq ediləcək. Paytaxt taksiləri öz rənginə görə region taksilərindən seçiləcək. Bütün avtomobillər müxtəlif markalı olacaq. Taksilər üçün vahid rəng tətbiq ediləndən sonra fərdi taksi sürücülərinin vergidən yayınmasına da son qoyluacaq. Bununla yanaşı, bu yenilik nəqliyyat müfəttişliyinin əməkdaşlarının işini sadələşdirəcək. Əvəlcə yollardan sürücüləri qanunsuz daşıma gerçəkləşdirən sovet istehsalı olan avtomobillər çıxarılacaq. Daha sonra başqa xarici maşınların növbəsi çatacaq", - deyə o vurğulayıb.
Bundan başqa, Nəqliyyat Nazirliyi Bakıda peyk naviqasiyasından istifadə edərək nəqliyyatın idarə edilməsi üçün intellektual sistemin yaradılması çərçivəsində kadrların hazırlanması üzrə müsabiqə elan edilib. İntellektual sistemin yaradılması gələn ilin fevral ayına başa çatacaq. Sistem Bakıda sərnişin nəqliyyatının tənzimlənməsi və idarə edilməsi məqsədi ilə yaradılır. Sistemin çərçivəsində avtobusların dayanması üçün 639 meydança (cib) və 140 taksi dayanacağı yaradılması düşünülür. Artıq 375 yeni dayanacaq hazırdır, 289-nun yaradılması planlaşdırılır, 42 dayanacağın yeri dəyişdiriləcək, 10-u isə ləğv ediləcək. Bu işlər yol polisi və Koreya mütəxəssisləri ilə birgə görülür, onlar intellektual sistemin hazırlanması prosesində iştirak edirlər. Bu sistem həm də 150 yeni elektron işıqforun yaradılmasını nəzərdə tutur.
Bu sistemin yaradılması çərçivəsində 450-yə yaxın yenitipli avtobus dayancağı nəzərdə tutulur, orada yerləşmiş elektron tablolar peyk vasitəsilə avtobusların hərəkətini və marşrutunu izləməyə imkan verir. Həmçinin, dayanacaqda quraşdırılmış tablo və kameralar vasitəsilə dayanacaqların yerləşməsinin effektivliyinin, onun yararlılığının və əhalinin istifadəsinin monitorinqi aparılacaq.
Yeni taksilər Azərbaycana bu ilin sonunda və ya 2011-ci ildə gətiriləcək.
İdeal taksi
Bəs görəsən, ideal taksi necə olur? Onun mövcudluğunu avtomobil parkı, sükan arxasında oturan, sərnişinin həyatına və təzlükəsizliyə cavabdeh peşəkarlar müəyyən edir. Bundan əlavə isə həmişə etibarlı və yaraşıqlı avtomobillərin olması önəmlidir. Yaxşı taksinin daha bir vacib faktoru işçi heyətin yüksək səviyyəsi, əməkdaşların nəzakəti və diqqətli olmasıdır. Tamamilə təbiidir ki, avtoparkın yaxşı durumda olmasının əsas şərti maşınların vaxtında təmir edilməsidir.
İngilis "keb"lərinin misalında yaxşı taksiləri nəzərdən keçirək. Londonda fərdi daşıma üçün artıq dörd yüz ildir ki, lisenziya polis tərəfindən verilir və onun yararlılıq müddəti üç ildir. Lisenziyaya nömrəli jeton əlavə edilir, avtomobilə isə lisenziyanın nömrəsi və bir dəfəyə daşıya biləcəyi sərnişin sayı yazılmış xüsusi lövhə olur.
Bu lisenziya müştəriləri küçədən götürməyə icazə verir. Heç də bütün taksi şirkətlərinin bu cür imkanı yoxdur - taksi sifarişini telefonla təşkil etmək daha ucuz düşür. Bu "keb"lərin heç biri küçədə sizin üçün saxlamaz, çünki bunun üçün böyük cərimə kəsilir və lisenziyanı geri alırlar. Daşıma üçün hüquq əldə etməkdən ötrə təkcə böyük pullar ödəmək yetərli deyil, həm də Londonu və onun ətrafını tanımaq üzrə mürəkkəb imtahandan keçmək lazımdır. London kebmenlərinin əksəriyyəti şəhəri elə yaxşı tanıyırlar ki, hətta GPS-naviqator xidmətlərindən istifadə etməyi belə düşünmürlər - London taksilərinin cəmi 2-3%-də bu qurğu var.
Nyu-York taksilərinin çoxunu sarı rənglə boyayırlar, bəzən ona ağ-qara şahmat xanaları da vururlar, avtomobilin damına isə lisenziya nömrəsi yazılmış gecə işıqlanan lampa yerləşdirilir. Parlaq işıq hələ XX yüzilliyin əvvəllərində ilk dəfə taksi kimi işlədilmək üçün nəzərdə tutulmuş avtomobillər istehsalını təşkil etməyi qərara almış "Yellow Cab" şirkəti tərəfindən seçilib. Səbəb sadədir: sarı taksilər uzaqdan yaxşı görünür. XX yüzilliyin 60-cı illərindən Nyu-York taksilərinə dispetçer idarəli radioəlaqə quraşdırılıb. Amma bu sərnişinlərin çoxsaylı şikayətlərinə səbəb olub, çünki çağırış üçün ünvana tələsən taksilər küçədə əl edənləri götürə bilmirdilər.
Hazırda sarı taksilərin, ümumiyyətlə, dispetçeri yoxdur: bu taksilər istisna olaraq, sərnişinləri küçədən götürmək üçün nəzərdə tutulub və çağırışa getməyə ixtiyarları yoxdur. Sarı taksilərdən başqa Nyu-Yorkda həmçinin "kar-servis"lər - avtomobil servisləri var, bunlar sifarişlə, yəni çağırışla yüngül daşımalar gerçəkləşdirən şirkətlərdir. Kar-servislərin sürücüləri və dispetçerləri adətən radio-əlaqədən istifadə edirlər. Onların sayğac istifadə etməyə haqları yoxdur. Bundan başqa, onların maşınlarının damında taksilərə xas olan lampalar ola bilməz.

Taxi services in Azerbaijan are on the verge of serious system and pricing reform
Baku residents will probably remember October 2010 for the London Taxi TX4, Daewoo Lacetti, Daewoo Nexia and Chevrolet taxis that were brought to the city. And this is not just because Baku taxis will soon change colour from yellow to purple. Taxi services in Azerbaijan are on the verge of serious reforms that will affect fares and service rules. Henceforward, 3,000 purple taxis working to a fixed fare scale will appear in the country. If this is not enough, more purple taxi cars will be imported. The new taxis were shown to President Ilham Aliyev at Azadliq Square because improvements to taxi services began with instructions from the president. It was said that 12 of the cars brought from London will be used as taxis. The president did a trial drive in a TX4 car.
An official presentation of the new cars was held on 15 October. London Taxi International's representative Nigel Walters took part in the presentation. He told the audience about the history of the London taxi, speaking in detail about the company's cars and services. "Welcome to our family!" he said in conclusion. We think that London taxis will become one of Baku's attractions.
London Taxi International has been manufacturing TX cabs since 1997. The latest model, TX4, is highly manoeuvrable, has a Euro IV compliant engine, modern safety systems, a children's seat, a wheelchair ramp and seats for 5 passengers. The driver's cabin is separated from the passenger cabin by a glass partition. The cars are fitted with taxi meters. The Call Centre operates 24 hours a day and has an on-line system to establish the car's location and speed, fuel consumption and engine condition. It takes 40 seconds to receive and process a call, the system finds the nearest car within 90 seconds and it arrives at the customer in 7-8 minutes.
New services are to be offered to passengers - 3,000-manat insurance for road accidents and a lost property search. Each taxi has drivers working in 3 shifts. The drivers have been trained by London Taxis International to ensure a high quality of service.
British taxis are unusual in every respect. The service life specified by the manufacturer is 10-12 years, the engine run is 800,000 km, but in reality London cabs run 1m km and many are in service for over 25 years.
Meanwhile, the struggle for a better environment has entered a new stage and this caused London Taxis International to tell the government that it would halt production in 2010 because without additional investment the company - which is rather small - will not be able to meet EuroV standards. To comply with the new standards London cabs must be provided with a new hybrid engine - this requires about 5 million pounds, which the company does not have. Each cab produced by London Taxis International costs 25,000-30,000 pounds and annual production is around 2,500 cars. The company believes a new engine will increase the price by 12,000 pounds which will reduce demand, leading to the company's failure. This is why the company has asked the government for money and has started selling its cars abroad.
One window
City residents have responded quite positively to reports about the new taxis brought to Baku. Visitors to on-line forums opened heated debates about the advantages and disadvantages of innovations to taxi services. Some say that taxi service reforms are long-awaited and that taxi drivers will stop providing services in their own cars. Some say that passengers will be safer in the new cars. The reform has its opponents - although they are not great in number. They say that a one-window system will allow one private company to monopolize the service. They have a point. But public transport services are run by one department in many developed countries. The point is to avoid confusion in taxi services, pricing chaos and - the main point - to ensure passenger safety. Experts suggest making the international technical requirements for taxi services accessible to everyone, in order to prevent monopolization of the service.
Taxi drivers also differ in their attitudes towards the innovations. Some believe that the new rules will bring order to the taxi management system and that a partition separating the driver's cabin from passengers will secure drivers against assaults. One thing which worries taxi drivers is that the fixed salary will not be high enough. Private taxi drivers do not want innovations - their services might be banned once the new taxi cars arrive in the country and they will lose their earnings.
The Transport Ministry admits that private taxi cars will be banned after the new taxi service becomes operational. If a private taxi owner wants to continue his business, he will have to sit relevant exams and paint his car the same colour as the other taxis.
The Ministry believes that private taxi services must be adjusted as private taxis have caused many problems, such as obstructing traffic by parking in inappropriate places: market places and railway and bus stations, not to mention their unsightly appearance. "Taxis are not just about providing transport services. Drivers must speak two languages and know the city - these are new requirements for private taxi drivers. They use old cars, do not observe traffic rules and set fares themselves. It is not difficult to become a taxi driver today. It costs 2,000 to 3,000 dollars to buy a second-hand Lada, which is affordable for many people in Azerbaijan. You can buy taxi signs for 8 dollars in any car shop and the shop assistant will not ask you to show a taxi driving licence. This business requires minimal investment. The new rules are expected to change the situation radically. There are plans to set up taxi stations, which will hire drivers who pass a written exam. The State Traffic Police will have its workload increased. Taxi roof lights will be considered a special sign and those carrying it without a licence will be punished," says Transport Ministry spokesman Namiq Hasanov.
Here is a story told by a taxi driver who has a state licence. "Taxi drivers working with official licences often have no place to park for a cigarette or a cup of tea - private taxi drivers immediately voice discontent. That is because taxi parking places are divided into sectors, which in turn are controlled by parking lot owners. The sea-side boulevard is also divided into sectors which especially angers licensed taxi drivers. And it is not at all clear for whom the man with a red armband who collects a manat for your car's safety is working. The situation is different at Baku's airport and in the Old City - all taxi drivers are unanimous that there should be parking meters. Unregulated parking is a relic of the past, and those places often cause squabbles between private taxi drivers," said this driver.
Treat all alike
Back in 2006 the Transport Ministry discussed the unification of taxi services to improve the quality and to combat tax evasion by private taxi owners. It seems that strict state control will finally put taxi services in order. A taxi - irrespective of its colour and the presence of roof lights - is public transport that ensures the safe, quick and comfortable transport of passengers and cargo. So, as public transport, a taxi offers services to customers. What happens in reality? You experience all the "amenities" of the taxi service immediately you discuss the fare with the driver. If you take a taxi near the Old City in the city centre to go to the distant "8th kilometre" the fare will be 10 manats, if you bargain the fare may reduce to 8 manats and even to 6 manats on rare occasions. A question arises: what are the criteria for calculating fares?
Taxi fares require special attention. In Soviet times, there were taximeters to calculate the fare. In 1988, the fare was 20 cents per kilometre, and the distance was computed in advance. That favoured passengers, as the fare did not depend on traffic - it was advantageous for drivers to choose the best route and drive at the best speed. The disadvantage of this system is that it is unprofitable for drivers to work in heavy traffic, but that was not a problem in the USSR. Fares can also be calculated per minute and per kilometre, shown on a taximeter. But experts say these two options allow drivers to cheat their passengers. It is important to know that the fare does not depend on the number of passengers or cargo - additional payment is only for waiting for a passenger and for cargo outside the boot.
The Transport Ministry plans to use taximeters to introduce a unified fare system. According to initial tariffs, passengers will pay 2 manats for the first 3 kilometres of a journey and 70 kopecks for every subsequent 3 kilometres. "These are preliminary fares, and they will probably be changed slightly. But, still, one can proceed from these figures," said a Ministry representative. Taxi drivers who have licences and pay taxes generally do not oppose this as they believe that exaggerated fares make passengers angry. Who opposes it? Private taxi drivers.
We have to say that for passengers it is advantageous to take licensed taxis which are safe. These taxis undergo technical checks at taxi stations. In addition, to become a taxi driver one has to get a licence - which costs 30-60 manats depending on its term - and to pass exams. Most licensed taxi drivers are professionals who know the city very well. It is better for the drivers to work for the state which guarantees pensions, safeguards against fault-finding by the traffic police and the various force majeure situations which are often encountered on the roads. If, in addition, the innovations include fixed salaries for the drivers, the job will become even more attractive.
According to Transport Ministry spokesman Namiq Hasanov, nobody knows the exact number of taxis, as there are no relevant statistics. Judging by appearances, there are over 30,000 private taxis in Baku.
Innovations
So, what innovations will be introduced? Namiq Hasanov says that in the first place all taxis in the country will be of one colour. "A new plan has already been prepared to introduce one colour for all taxis. Initially, these taxis will be in use in large cities, such as Baku, Sumgayit and Ganca, and then in the regions. Taxis in the capital will differ in colour from those in other parts of the country. Cars will be of different models. When one colour is introduced for all taxis, the problem of tax evasion will be eliminated. It will also simplify the work of traffic policemen. Soviet-era cars used as taxis will be taken off the roads first, and then it will be the turn of foreign cars," he said.
In addition, the Ministry has announced a contest for personnel training within the project to create an intellectual transport management system with satellite navigation in Baku. The new system is expected to be ready by February 2011. It is planned to establish about 639 bus stops and 140 taxi parking places; 375 stops already exist, 289 new stops will be set up, 42 stops will be re-located and 10 will cease to exist. The Traffic Police and South Korean experts are involved in this work. Some 150 electronic traffic lights will be installed.
There are plans to set up 450 bus stops with electronic indicator panels to monitor the movement of buses via satellite. Indicator panels and cameras at bus stops will make it possible to monitor whether the bus station is in the right place and being used effectively.
New taxis will be brought to Azerbaijan by late 2010 or in 2011.
Ideal taxi
So what is an ideal taxi service? The main components are an autopark and skilled drivers bearing responsibility for passengers' safety. Plus safe cars. Other components are skilled personnel, politeness and farsightedness among the staff. Timely repairs to cars is, naturally, the main condition for keeping the autopark in good order.
Let's look at how London cabs work. The police are a state agency which issues three-year licences. Apart from the licence, the driver gets a number badge and a plate with an engraved licence number and the number of passenger the car is allowed to carry at one time. The licence also allows the driver to pick up passengers on demand. But not all taxi companies have such a licence - it is cheaper to buy a licence to work as an on-call taxi. These taxis will not pick you up if you wave them down on the street, as they will be punished with a huge fine and may lose their licence. It is not enough to pay for a licence to become a taxi driver - one has to pass an exam on one's knowledge of London and its outskirts. Many taxi drivers in London know the city so well that they do not use a GPS-navigator - only 2-3% of London cabs have one.
New York taxis are yellow, sometimes with black and white squares, they have roof lights showing the licence number. The bright colour was chosen in the early 20th century by the Yellow Cab company which manufactured cars to be used as taxis only. Yellow taxis were visible from a distance. In the 1960s New York taxis were equipped with radio communication to a controller. But that made passengers complain because on-call taxis did not pick up people waving them down on the street. Nowadays, yellow taxis collect passengers on the streets and are not allowed to work on call. There are also car services in New York - companies working on call. In these companies the drivers and controllers use radio communication; they are not allowed to use taximeters or to have roof lights.