MÖHKƏMLİK İMTAHANI VERİLİB
Dünya maliyyə bazarlarında və iqtisadiyyatda vəziyyət getdikcə düzəlir, amma unutmaq olmaz ki, dünyanın iqtisadi çətinlikləri sistem xarakterlidir. Həm inkişaf etmiş, həm də inkişaf etməkdə olan ölkələrdə fiksal və monetar stimullaşdırıcı tədbirlərin tətbiqi iqtisadi bərpanın dayanıqlılığı və maliyyə bölməsinin sabitliyi üçün ciddi risklərlə bağlıdır. Buna görə də qısamüddətli perspektivdə yeni böhran dalğası imkanları istisna edilmir.
Bununla yanaşı, böhran dövrünün dərsləri göstərdi ki, bazarın tənzimləyiciləri dövlət və korporativ maliyyə vasitələrinə ümumi yanaşmaya yenidən baxmalı, ayrı-ayrı bazar iştirakçısı qruplarının idarəedilməsinə onların fəaliyyətinin xüsusiyyətlərinə uyğun şəkildə düzəliş etməlidir. Bank sektoru da bu məsələdə ən həssas sahə kimi, islahat və dəyişiklik baxımından pioner olmalıdır.
Mərkəzi və Şərqi Avropa ölkələrinin bank assosiasiyasının (BACEE) baş katibi İstvan LENQİL MDB, Mərkəzi və Şərqi Avropa ölklərinin bank bazarlarındakı cari vəziyyət barədə fikirlərini "Region plus"la bölüşüb.
- Böhrandansonrakı dövr üçün MDB, Mərkəzi və Şərqi Avropa ölkələrinin bank bazarlarındakı durumu necə qiymətləndirirsiniz? Böhran dövründə hansı bazarlar ən çox dayanıqlılıq göstərib və sonrakı illər üçün sabitliyin təmini üzrə hansı tədbirlərin görülməsi vacibdir?
- Mərkəzi və Şərqi Avropa dövlətlərinin bank bazarlarında xarici kapitalın payı yüksəkdir. Xarici kapitalın xüsusi çəkisinin 30%-ə yaxın olduğu Sloveniyadan başqa, digər ölkələrdə bu göstərici 50%-dən 95%-ə qədər dəyişir. Bu da Qərb banklarının törəmə qurumlarından təşkil olunmuş bank bölməsinin taleyini müəyyən edir. Buna görə də bizdə bank bölməsinin sabitliyi böyük dərcədə Avropa Birliyi (AB) banklarının sabitliyindən çox asılıdır. Hazırda isə AB banklarının sabitliyi dövlət və Avropa Mərkəzi Bankı tərəfindən dəstəklənir; onlar isə məhdudiyyətsiz həcmlərdə çox ucuz pullar təqdim edir. Son nəticədə bu, bizim banklara da müsbət təsir göstərir, amma bu siyastin dəyişə biləcəyi riski də qalmaqdadır.
Bununla yanaşı, dünya maliyyə böhranının başlanmasından sonra, Mərkəzi Avropada daha fəal olan Qərb banklarının, AB hökumətinin təmsilçilərinin, nəzarət qurumlarının və Beynəlxalq Valyuta Fondunun (BVF) nümayəndələrinin görüşündə bizim ölkələrin bank sistemlərinin sabitliyinin təmin edilməsi üçün birgə səylər haqqında Vyana təşəbbüsü də var. Bu təşəbbüsün dəstəklənməsi üçün BVF lazım olan zaman böyük kreditlər verib; Qərb dövlətlərinin hökumətləri öz banklarını müxtəlif üsullarla dəstəkləyiblər, bizim ölkələrin hökumətləri iqtisadiyyatların sabitləşdirilməsi, əmanətlərin sığortalanmasının təmini üçün tədbirlər görüblər. Mərkəzi və Şərqi Avropa ölkələrinin bank bazarlarındakı indiki sabitlik görülmüş tədbirlərin nəticəsidir. Və mən çox əminəm ki, bu durum mənfi tərəfə yönələrsə, kənardan buna müvafiq reksiya olacaq. Bizim bankların sabitliyi AB-nin maraqlarına uyğun gəlir.
MDB ölkələrinin bazarlarına gəldikdə isə, bir neçə ölkədə, məsələn, Qazaxıstanda və Rusiyada bank sektorunun ciddi problemləri olmuşdu. Amma ümumilikdə götürəndə, MDB ölkələrinin bank sektoru böhranı pis keçirmədi.
Hazırda bankların əsas məsələsi problemli kreditlər üzrə rezervlərin yaradılmasıdır. Məsələ bundadır ki, hazırda kreditləşdirmə həcmləri əvvəlkinə baxanda xeyli yavaş artır. Çünki böhran üzündən bir çox ölkələrdə iqtisadiyyatın göstəriciləri ciddi aşağı düşüb. Bu isə o deməkdir ki, bir çox müştərilərin gəlirliliyi artıq aşağıdır. Yaranmış durumdan çıxış bir neçə il çəkə bilər. Bank göstəricilərinin artım templərinin əvvəlkinə nisbətən aşağı olacağına baxmayaraq, mən düşünürəm ki, bütövlükdə bank sisteminin sabitliyi təmin edilib. Bir sıra ölkələrdə isə kapitalın daxili yığım problemini həll etmək mümkün olarsa, bank bölməsinin yetərincə sürətli artımı gözlənilir.
O cümlədən, Azərbaycan və Qazaxıstanın problemlərindən biri çox böyük həcmdə vəsaitlərin dövlət fondları vasitəsilə maliyyələşdirilməsidir. Bu, yaxşı faktdır və vəsaitlər toplanır, amma əsas məsələ bank sektorunun bu prosesə necə cəlb edilməsi ilə bağlıdır. Əgər bütün bu vəsaitlər bank sektorundan yan keçərsə, onda onun həcmləri kiçik olaraq qalar. Mən düşünürəm ki, bu əməkdaşlıq təmin ediləcək, axı iri dövlət qurumları hər bir müştərini bankların etdiyi səviyyədə izləyə bilməz.
- Böhrandansonrakı dövr üçün rezervləşdirmədən başqa hansı tədbirləri daha effektiv sayırsınız?
- Rezervlərin yaradılması nəzarət orqanlarının vacib tələbidir. Vəziyyətdən çıxış isə bank bölməsinin başqa inkişaf modelinə - ekstensiv modeldən intensiv modelə keçid vasitəsilə mümkündür. Mənim anlayışımda intensiv inkişaf yolu ondan ibarətdir ki, bank əgər daha artıq müştəri əldə edə bilmirsə və onların sayı məhduddursa, müştərilərin hamısının bank hesabı və kredit kartı varsa, onda yeganə çıxış yolu daha çox məhsul satmaq və olan imkanlardan daha fəal istifadə etməkdir.
Bankların əsas işi daha çox hesaba malik müştərini cəlb etməkdir və məhz bunun vasitəsilə hər bir müştərinin riskini qiymətləndirmək mümkündür. Kommunal ödənişlərin, mobil rabitə operatorlarına ödənişlərin cəlb edilməməsi banklar üçün çox zərərlidir, özü də təkcə dövriyyə baxımdan deyil, həm də məlumatın olmaması baxımından zərərlidir. Məsələn, müştərinin kommunal xidmətlər üzrə ödəniş qabiliyyətinin olub-olmaması çox önəmli informasiyadır, bu cür məlumatın olmaması onlara banklar tərəfindən kreditlərin verilməsi prosesini çətinləşdirir.
- Mərkəzi banklar tərəfindən Mərkəzi və Şərqi Avropa regionunda bu gün hansı nəzarət tədbirləri görülür? Bank sistemlərinin nəzarətinə yanaşmalar sərtləşirmi?
- Dünya böhranı şəraitində mərkəzi bankların nəzarət funksiyaları saxlanılıb, amma ön plana sabitliyin saxlanılması, dəstək çıxıb, böhrana reaksiya üzrə yeni təşəbbüslər, o cümlədən, Bazel komitəsinin yeni tələbləri (Bazel-3) yaranıb. Mərkəzi və Şərqi Avropanın bu baxımdan müstəqil planı yoxdur, biz Qərbi Avropa ilə birgə irəliləyirik. Bir sıra ölkələrdə bu tələblər nəinki sərtləşdi, əksinə, xeyli yumşaldı. Mən düşünürəm ki, bu cür siyasət müvəqqətidir və mərkəzi banklar bank sisteminin normal tənzimlənməsinə dönəcək.
Bu prosesin yeganə problemi bu ola bilər ki, banklara qarşı siyasətin sərtləşdirilməsi biznesin ölkədən çıxmasına gətirə bilər. Məsələn, Xorvatiyada olduğu kimi; orada kreditlərin artımını məhdudlaşdıran kimi bu kreditlər Qərb banklarına keçdi və onlar borcu Xorvatiyadakı törəmə banklar vasitəsilə deyil, birbaşa baş ofisləri vasitəsilə verməyə başladılar. Eyni hal Serbiyada da müşahidə olundu.
Bu isə mərkəzi banklar tərəfindən tələblərin sərtləşdirilməsinin məqsədəuyğun olmamasından xəbər verir.
- ABŞ-ın ipoteka bazarında son hadisələrlə bağlı yeni ipoteka böhranının başlanma ehtimalı nə qədərdir? Bəllidir ki, Amerika bankları ipoteka kreditləri üzrə ödənişləri verə bilməyənlərin evlərini əllərindən alır. Ehtmal edilir ki, ümumilikdə, yeni böhran $134 milyarddan $154 milyarda qədər ipoteka kreditləri çantasını əhatə edə bilər.
- Bütövlükdə, maliyyə bazarlarında böyük qeyri-müəyyənlik var. Buna misal kimi Yunanıstanı göstərmək olar, orada getdikcə yeni zəif məqamlar ortaya çıxır. Mən həddindən böyük problem həcmləri gözləmirəm, amma bu, şəksiz ki, bazardakı duruma təsir göstərir. Dünya maliyyə sisteminin sağlamlaşdırımasına milyardlarla dollar pul xərclənib, amma mən istisna etmirəm ki, böyük miqyasda olmasa da, yeni böhran dalğası yaranır. Bu, bizim ölkələrə də mənfi təsir göstərə bilər.
- Belə olan halda böhrandansonrakı dövrün başlanması barədə danışmağa dəyərmi?
- Bu şərtidir. Böhranın aşağıdakı kimi tərifi var: əgər iki ardıcıl rüb üzrə ümumi daxili məhsul (ÜDM) həcmi azalırsa, bu, böhran durumundan xəbər verir. Əgər bu, müşahidə olunmursa, böhran dövrü başa çatıb. Bu baxımdan artıq 2010-cu ildə bölgənin bir çox ölkələri böhran durumundan çıxıb. Başqa məsələ isə, bu artımın nə qədər güclü və əhatəli olacağı, müxtəlif qlobal proseslərə necə təsir göstərəcəyidir. Bərpa prosesi uzanır, amma mən düşünürəm, biz artıq böhrandan çıxırıq; ola bilər ki, bu ziqzaqvaridir, amma bütövlükdə hər şey yaxşılığa doğru gedir.
- Azərbaycanın bank bölməsini necə qiymətləndirirsiniz? Mərkəz və Şərqi Avropa ölkələrindən olan banklar tərəfindən Azərbaycanın bank bazarına girməyə maraq müşahidə olunurmu?
- Bütövlükdə, ölkənin bank bölməsi özünü müsbət mənada göstərib. Doğrudur, bəzi bankların problemləri oldu, amma Azərbaycanın bank bölməsində sistem böhranı yaşanmadı. Gözlənilən sürətli iqtisadi artım nəticəsində, mən düşünürəm ki, tezliklə "böhran" sözünü, ümumiyyətlə, unutmaq mümkün olacaq.
Bizim banklarla əməkdaşlıq, əsasən, ticarətin maliyyələşdirilməsi, investisiya layihələri çərçivəsində gerçəkləşdirilir. Azərbaycanda törəmə bankların yaradılması üzrə məsləhət alınması ilə bağlı bizə müraciət hələ ki edilməyib. Qərb bankları həmişə yetərincə böyük bazar payı əldə etməyə can atır. Amma Azərbaycan şəraitində bu çox çətindir. Buna görə də Qərb bankları Azərbaycanın bank xidmətləri bazarına girməyə az maraq göstərir.
Hazırda Qərb banklarının özlərinin problemləri var və onlar həmin problemlərin həlli ilə məşğuldur, başqa bazarlara çıxış az inandırıcıdır. Amma bu məsələnin yaxın gələcəkdə, hətta ola bilər ki, gələn il aktuallıq qazana biləcəyi də istisna deyil.
- Bakıda keçirilən "Maliyyə institutları - MDB iştirakçısı olan dövlətlərin struktural modernləşdirilməsinin əsasıdır" III beynəlxalq bank konfransında müzakirə olunan mövzulardan biri MDB ölkələrinin qarşılıqlı xarici iqtisadi əlaqələrinə xidmətdə milli valyutalardan istifadə məsələsi olub. Sizin fikrinizcə, bu gün nə - milli valyutaların hesablamalarda istifadəsi, yoxsa EUR/USD nisbətinin indiki titrəməsini nəzərə alaraq, MDB məkanında vahid valyutanın tətbiqi məsələsi daha aktualdır?
- Normal iqtisadiyyatlarda bü cür titrəmələr rublun tengeyə və ya rublun manata münasibətində də olmalıdır. Mən elə məzənnə tanımıram ki, onillik üzrə qeydə alınsın. Əlbəttə, bu, iqtisadi sistemdə böyük sabitlik tələb edərdi. Doğrusu, MDB məkanından EUR/USD cütlüyünü vahid valyuta ilə əvəz eləmək pis ideya deyil, əgər bu, bazar tərəfindən dəstəklənirsə, deməli, onu inkişaf etdirmək lazımdır. Ancaq bu, qanunvericilik yolu ilə baş verməli deyil, bazar özü bu ideyanın yaşarlılığını sübut etməlidir.

TEST OF STRENGTH IS PASSED
The situation facing the global financial market and the economy is improving gradually, but we must not forget that the world's economic difficulties are systemic in nature. The end of measures towards fiscal and monetary stimulation in both developed and developing countries poses serious risks to the sustainability of economic recovery and the stability of the financial sector. Thus a new wave of crisis is possible in the short term.
Meanwhile, the lessons of the crisis period have shown that market regulators need to review common approaches to public and corporate finances and correct the management of individual groups of market participants in their specific activities. And the banking sector, as the most vulnerable sector in this context, should be a pioneer of reform and change.
In an interview with Region plus, Istvan Lengyel, Secretary-General of BACEE (the Banking Association for Central and Eastern Europe) shared his views on the current situation in the banking markets of the CIS, Central and Eastern Europe, and assessed the future.
- How do you assess the situation in the banking markets of the CIS, Central and Eastern Europe in the post-crisis period? Which markets proved to be most stable during the crisis and what measures are needed to ensure stability in coming years?
- Foreign capital constitutes a very high proportion of the banking market of Central and Eastern Europe. Apart from Slovenia, where the share of foreign capital is about 30 per cent, in other countries this figure reaches 50 to 95 per cent. This determines the fate of the banking sector, which consists of subsidiaries of foreign banks. Roughly, if Western banks feel good, our banks also feel good. Therefore, stability in our banking sector largely depends on the stability of banks in the EU.
At the moment, banks in the EU are being stabilised by states and the European Central Bank, which provides liquidity, i.e. very cheap money in unlimited amounts. Ultimately, this has a positive impact on our banks, although there is still a risk that this policy might change.
In addition, there is the Vienna initiative on collaboration to ensure the stability of banking systems in our countries; this was adopted after the onset of the global financial crisis at a meeting of Western banks, the most active banks in Central Europe, representatives of EU governments, regulatory bodies and the International Monetary Fund. To support this initiative, the IMF gave large loans, where necessary, and the governments of Western states supported their banks in many ways, while the governments of our countries also took measures to stabilize economies, provide deposit insurance etc. The current stability of the banking markets in Central and Eastern Europe is a result of these efforts. And I am more than confident that if the situation changes for the worse, there will be a corresponding response from the outside. Stability in our banks is in the interests of the European Union.
With regard to CIS markets, in some countries, for example, in Kazakhstan and Russia, there were serious problems in the banking sector. Overall, however, the banking sector in the Commonwealth countries came through the crisis relatively well.
Today banks' main task is to create reserves for problem loans. The fact is that lending is currently growing much more slowly than previously, because the volume of the economy shrank substantially in many countries because of the crisis. This indicates that the profitability of many clients declined and creditworthiness deteriorated. This situation will last for a couple of years. In general, I think the stability of the banking system is secured, despite the fact that banking development will be slower than before, although some countries, if they can solve the problem of domestic capital accumulation, can expect a fairly rapid growth in the banking sector.
In particular, in Azerbaijan and Kazakhstan, one of the problems is that a very significant amount of funds is financed from public sources. Although it is good that funds are accumulated, the main question is how the banking sector will be involved in this process. If this does not involve the banking sector, its volume will remain low. I think that cooperation will be established, because large government agencies are not able to trace clients as well as banks can.
- What measures, in addition to the creation of reserves, do you consider to be most effective in the post-crisis period?
- The creation of reserves is a requirement of supervisory bodies. The way out of the situation must be by transition to a different model for the banking sector - from extensive to intensive. The intensive mode of development lies, in my view, in the fact that if a bank cannot attract more clients because their number is finite, if everyone already has a credit card and a bank account, there remains only one way - to sell more products and make greater use of available opportunities.
Banks' main objective should be to attract the greatest number of customers with accounts, because you can make a risk assessment of each client via their accounts. The removal of utility payments and payments to mobile operators from the banking sector is very harmful to banks, not so much in terms of turnover, but in terms of information. Information about a client's ability to pay for public services is very important, and the absence of such information makes the process of granting loans difficult.
- What supervisory measures are the central banks of CIS countries taking in Central and Eastern Europe today? Are approaches to the regulation of banking systems becoming tougher?
- Amid the global crisis, the central banks held onto their supervisory functions, but foremost was the preservation of stability and support, and new initiatives appeared in response to the crisis, including the requirements of the Basel Committee (Basel-3). In Central and Eastern Europe there is practically no independent policy, we are moving alongside Western Europe. Not only did some countries not tighten requirements, they even relaxed them. I think that this policy is temporary, and central banks will return to their normal regulation of banking systems. The only problem with this process might be that the tightening of policy in relation to banks leads to an outflow of business from the country. As happened, say, in Croatia, when they began to restrict credit growth; this resulted in loans going to Western banks, which began to issue loans directly fom their head offices rather than through Croatian subsidiary banks. The same phenomenon was observed in Serbia.
This suggests that it is inappropriate for central banks to toughen requirements.
- What is the probability of a new mortgage crisis emerging in response to recent events on the US mortgage market? It is known that US banks confiscate property from defaulters who fail to amortize their mortgages. It is believed that in total, the new crisis may affect the portfolio of mortgage loans, worth from $134 to $154 billion.
- There is great uncertainty on financial markets as a whole. An example of this is Greece, although more and more weaknesses appear there. I do not expect an overly large number of problems, but there is no doubt that it will adversely affect the market situation. Hundreds of billions of dollars have been spent on improving the global financial system, but I would not rule out a new wave of crisis, although not on such a large scale. And this may adversely affect our countries.
- In that case, can we say that the post-crisis period has begun?
- This is relative. Crisis can be defined as follows: if GDP declines for the next two quarters, it indicates a crisis situation, if this is not observed, then it is formally assumed that the crisis is over. From this perspective, many of the region's countries overcame the crisis in 2010. On the other hand, how strong and powerful will this growth be and how will various global processes affect it? The recovery process is dragging on, but I think we're still recovering from the crisis, perhaps, in a zigzag way but, in general, things are getting better.
- How would you rate Azerbaijan's banking sector? Are banks from Central and Eastern Europe interested in getting into the Azerbaijani banking market?
- On the whole, the country's banking system showed itself in a positive light. Some banks had problems, but there was no systemic crisis in the banking sector in Azerbaijan. I think the word "crisis" can be forgotten soon, as a result of the rapid economic growth expected.
Collaboration with our banks mainly involves trade finance and investment projects. We have not yet received any appeals for advice on the establishment of banks' subsidiaries in Azerbaijan. Western banks always want to take a fairly large market share, but this is very difficult in Azerbaijan, so foreign banks are less interested in entering the Azerbaijani banking market.
At a time when Western banks are busy dealing with their own problems, entry into other markets is unlikely. Although I do not exclude that in the near future, perhaps even next year, this possibility will be raised.
- One of the topics discussed at the 3rd Baku International Banking Conference "Financial Institutions - The Basis of Structural Modernization of Economies in CIS States" was greater use of the national currencies of Commonwealth states to service mutual economic relations. What do you think is of greater importance today - using national currencies in calculations or introducing a single currency to the CIS in view of the current fluctuations in the euro/dollar pairing?
- In a normal economy, fluctuations will occur between the rouble and the tenge, or between the rouble and the manat. I cannot imagine a rate fixed for a decade. Of course, this would require greater stability in the economic system, but I think that a market-based economy will always experience such fluctuations. Replacing the euro/dollar pairing in the CIS with a single currency - the rouble - is a good idea, and if it is supported by the market, it should be developed further. However, this should not happen through legislation, and the market should prove the viability of the idea.