Yaranmasından keçən 10 il ərzində Azərbaycanın fond bazarı hansı nəticələrə nail olub?
Bu yaxınlarda Azərbaycanda maliyyə sektorunun əsas alətlərindən biri olan fond bazarının 10 illik yubileyi qeyd edilib. Bir qayda olaraq,  yubileylərdə tərif nitqləri səsləndirilir, amma bugünkü kapital bazarının şəksiz nailiyyətləri ilə yanaşı, mövcud  problemlər toplusunu da unutmaq olmaz.
Daşınmaz əmlak bazarında olduğu kimi, birjalar da son qlobal iqtisadi böhranın girdabına cəlb edilmişdi. Səhmlərin qiymətinin əhəmiyyətli  dərəcədə düşməsi, faktik olaraq, dünyanın hər yerində maliyyə çətinliklərinə səbəb olmuşdu. İqtisadiyyatın real sektorlarına baxanda böhran  birjalara daha tez gəlmişdi. Və bazarlar da xeyli öncə möhkəmləndi.
Gənc olmasına baxmayaraq, Azərbaycan fond bazarı formalaşma və möhkəmlənmə ilə bağlı olan cari daxili proseslərlə yanaşı, yaranmış xarici problemləri yoluna qoymağa da cəhd edərək, qlobal inteqrasiyanın bütün "gözəlliklərini" hiss etməyə macal tapıb.
İslahatlar davam edir
Bu gün Azərbaycan iqtisadiyyatının sabitliyi heç kimdə şübhə doğurmur - son dünya böhranı göstərdi ki, o, müxtəlif sarsıntılara qarşı davamlıdır. Ölkənin suveren reytinqləri müsbət istiqamətə dəyişir və "Fitch" agentliyinin reytinqinə görə, ilk dəfədir ki, investisiya təyinatı qazanıb. Bütün bunlar Azərbaycanın kapital bazarının potensialının yetərincə yüksək olduğunu düşünməyə əsas verir.
Əgər birja statistikasına baxılarsa, fond bazarının 10 il ərzində necə artmasını görmək olar. Məsələn, əgər 2001-ci ildə bütün alətlər üzrə birjanın dövriyyəsi cəmi 88 min manat olmuşdusa, artıq 2008-ci ildə 9,5 milyard manatlıq zirvəyə çıxılmışdı. Doğrudur, 2009-cu ildə dövriyyə  3 milyard manatdan bir az yüksək olan səviyyəyə qədər düşüb. Bu, 2009-cu ilin birinci yarısında Azərbaycandan xarici sərmayələrin çıxmasına səbəb olmuş qlobal proseslərdən qaynaqlanmışdı - investorlar tərəfindən dövlət istiqraz bazarından $250 milyon çıxarılmışdı ki, bu da ümumi bazarın 60%-i demək idi; bank bölməsindən isə $ 1,7 milyard çıxmışdı ki, bu da valyuta aktivlərinin 20%-nə bərabər idi.
"Amma ölkədə qəbul edilmiş adekvat və qabaqlayıcı tədbirlər hesabına bu, yalnız azacıq şəkildə qiymətli kağızlar bazarında özünü göstərib", - deyə maliyyə naziri Samir Şərifov vurğulayır.
Kapital bazarları, yalnız şirkətləri əlavə maliyyələşdirmə ilə təmin etməyə xidmət etmir, həm də ucuz və uzunmüddətli maliyyə resurslarına çıxış imkanı yaradır ki, bu da böhrandansonrakı dövr üçün çox önəmlidir.
Hal-hazırda Azərbaycanda kapital bazarının aktiv fəaliyyəti üçün baza elementləri, qanunvericilik, kompleks ticarət və maliyyə vasitəçiləri üçün infrastruktur mövcuddur. Həmçinin, bazarda tələb və təklifin institusionallaşdırılması üçün ilkin amillər var ki, bu da xüsusilə son illərdə biznes və təsərrüfat subyektlərinin gəlirinin yüksək artım templəri ilə izah edilir.
Digər tərəfdən, son illərdə ölkədə iş aktivliyi yüksək templərlə artır ki, bu da qlobal kapital bazarlarına daxil olmağa hazır şirkətlər toplusu formalaşdırmağa  imkan verir. Nəticədə, bu, böyük investisiya resurslarının olmasına ehtiyac yaradır. Bütün bu məqamlar Azərbaycanda qiymətli kağızlar bazarının inkişafı üçün ilkin əsas yaradır. Və bugünün əsas vəzifəsi yaranmış imkanları nəticəyə çevirmək, kapital bazarını fəal işə salmaqdır.
Qiymətli Kağızlar üzrə Dövlət Komitəsinin (QKDK)  sədri Rüfət Aslanlının sözlərinə görə, bunun üçün qanunvericiliyin və bazar infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi, maliyyə sabitliyi üçün tənzimləyici potensialın gücləndirilməsi, risklər arasında balansın təmin edilməsi,  qiymətli kağızlar bazarında tələb və təklifin stimullaşdırılması üzrə işlər görülür. Həmçinin, bu zaman əsas diqqət maarifçilik işlərinin aparılmasına verilir.
Hazırda bu istiqamətlərin hər biri üzrə tədbirlər planı həyata keçirilir və diqqətəlayiqdir ki, beynəlxalq qurumlar bizə kömək etməyə hazırdırlar.
Gəlirlilik çoxdur və maraq yüksəkdir
Beynəlxalq təcrübəyə əsasən, ölkələrin fond bazarları dövlət özəlləşdirmə proqramlarına bağlı olaraq yaranıb və bunda məqsəd dövlət müəssisələrinin "xüsusi əllər"ə düşmüş səhmlərinin emissiyasını və təkrar bazarını təmin etmək olub. Uyğun olaraq, fond bazarı, əsasən, "təkrar" bazardan ibarət olmalıdır, amma Azərbaycanda oxşar proseslər hələ ki müşahidə edilmir.
Lakin dövlət mülkiyyətində olan səhmlərin özəlləşdirilmə miqyaslarının genişləndirilməsi müəssisələrin özlərinin və milli kapital bazarının dəstəklənməsi üçün yetərincə güclü stimul ola bilər. Belə olan halda, müəssisə bir sərmayəçidən deyil, bazar iştirakçılarından asılı olacaq və beləliklə, dövlət müəssisələrinin şəffaflığını təmin etmək mümkün olacaq.
Eyni zamanda, dövlət qiymətli kağızlar bazarının üstünlük təşkil etməsi üzündən,  bu maliyyə aləti həcmində cüzi dəyişikliklər bütün bazara təsir göstərir.
2010-cu ilin ilk 9 ayı ərzində dövlət qiymətli kağızlar bazarı illik hesabda  2,59 dəfə azalaraq 1026,508 milyon manata düşüb. Bu azalma Maliyyə Nazirliyinin dövlət istiqrazları ilə bağlı əməliyyatların, demək olar ki, yarıbayarı, repo əməliyyatların isə 2,99 dəfə azalması ilə müşayiət olunub, əqdlərin sayı isə uyğun olaraq, 2,38 dəfə  və 1,33% azalıb.
Bu ilin ilk 9 ayı ərzində də korporativ bazarda artım meyli davam edib və bu, əsasən, istiqraz emissiyasının artması ilə bağlı olub. Korporativ qiymətli kağızlar bazarı ötən ilin eyni dövrünə baxanda 23,75% artaraq 314,669 milyon manat təşkil edib. Bu, korporativ istiqrazlar üzrə əməliyyatların həcminin  2,46 dəfə artması ilə bağlı olub, əqdlərin miqdarı isə 2,3 dəfə artıb.
Digər tərəfdən, son illərdə qiymətli kağızlar bazarının yerli iştirakçılarının maliyyə potensialı artır, investisiya portfeli $12 mln.-a çatan kredit qurumları mövcuddur. Fond birjasının investorları arasında xarici iş adamları da peyda olmağa başlayıb ki, bu da Azərbaycanın  "kağız" bazarına artan diqqəti göstərir.
Lakin dövlət istiqrazlarının alıcı dairəsinin genişləndirilməsi onlarca əməliyyatın artmasına təsir göstərmir, bu da öz növbəsində inflyasiya templərinin aşağı düşməsi nəticəsində həmin alətlərin gəlirliliyinin azalması ilə bağlıdır. Belə ki, 2010-cu ildə Maliyyə Nazirliyi tərəfindən emissiya edilmiş dövlət qısamüddətli istiqrazların gəlirliliyi 1,4 - 4% arasında dəyişir, halbuki bu, 2008-ci ildə illik 11%-i ötmüşdü. Buna baxmayaraq, QKDK sədri Rüfət Aslanlı sanır ki, 2010-cu ildə dövlət istiqrazlarının gəlirlilik dərəcələri üzrə müəyyən artım müşahidə olunur. O cümlədən, dövlət qısamüddətli istiqrazları üzrə artım 2010-cu ilin sentyabr ayından başlayıb.  35 günlük istiqrazlar üzrə gəlirlilik  1,15%-dən 1,46%-dək, 364 günlük istiqrazlar üzrə isə artım 2 dəfədən çox təşkil edərək 3%-ə yaxın olub. R. Aslanlı, həmçinin, bildirir ki, dövlət qısamüddətli istiqrazların gəlirliliyinin artımı dövlət istiqrazlarına tələbatı  artırır.
Problem və öhdəliklər
Korporativ bazarın fəal inkişafını ləngidən amillərdən biri də çox vaxt yerli şirkətlərin aşağı faizlərlə sərbəst maliyyə vəsaitləri əldə etməyin mümkün olduğu qiymətli kağızlar bazarının üstünlükləri barədə tam keyfiyyətli məlumata malik olmamasıdır. Bundan başqa, emissiya haqqında qərar qəbul edəndə şirkət potensial sərmayəçilərin onun maliyyə-təsərrüfat göstəriciləri barədə məlumat almaq imkanına malik olacağına hazır olmalıdır. Təəssüf ki, ölkənin heç də bütün şirkətləri buna hazır deyil.
Hazırda Azərbaycanda emissiya olunmuş qiymətli kağızların 99%-i sertifikatsız, yəni təsdiq olunmamış formadadır ki,  bu da təşkil olunmuş bazarlarda onlarca fəal ticarətə imkan verir. Qeyd etmək lazımdır ki, hətta böyük tarixə malik bazarlarda qiymətli kağızları setrifikatsızlaşdırmaq prosesi çox uzun sürür ki, bu da həmin bazarların inkişafına müsbət təsir göstərmir.
R. Aslanlının sözlərinə görə, Azərbaycanda mövcud bazar institutlarının rolunun və mövqeyinin təkmilləşdirilməsi yolu ilə fəaliyyətin effektliyinə və təhlükəsizliyinin təmininə yönəlmiş bir sıra islahatların keçirilməsi planlaşdırılır. Peşəkar kadr potensialına, effektiv operativ idarəetmə sisteminə, adekvat maliyyə resurslarına malik, sərmayəçilərə və emitentlərə kompleks maliyyə xidmətləri təklif edən investisiya şirkətlərinin formalaşdırılması məqsədi ilə tədbirlərin gerçəkləşdirilməsi nəzərdə tutulur.
Həmçinin birjanın institusional inkişafına, onun ticarət sisteminin təkmilləşdirilməsinə böyük diqqət göstərilir.
Ötən il uzaq terminallardan olan brokerlərlə ticarət aparılması imkanı təşkil edilib. Bu il əsas öhdəliklər sırasına ticarət sisteminin modernləşdirilməsi, birja ilə brokerlər arasında elektron sənəd dövriyyəsinin təkmilləşdirilməsi və ticarət proseslərinin sürətləndirilməsi üçün ticarət sisteminin Milli Depozitar Mərkəzi sisteminə inteqrasiyası daxildir. Buna paralel olaraq, istifadəçilərə təqdim olunan başqa servislərin də keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması üzrə işlər görülür, bunların sırasına birja əqdləri üzrə hesablaşmalar, birja məlumatının açıqlanması kimi servislər də daxildir.
Milli Depozitar Mərkəzdə işin səmərəli aparılması üçün "vahid pəncərə" prinsipi tətbiq edilib ki, bu da prosedurların gerçəkləşdirilmə vaxtını yetərincə azaldıb. Hazırda ticarət infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi məqsədi ilə qiymətli kağızların ticarət infrastrukturunun Mərkəzi Bankın milli ödəniş sisteminə inteqrasiysı proqramı üzərində iş gedir  və ehtimal edilir ki, 2011-ci ilin ortalarına qədər bu proses artıq başa çatacaq.
Bütövoükdə, əminliklə demək olar ki, qlobal böhranın yaratdığı problemlər artıq arxada qalıb. Buna görə də indi fond bazarının sonrakı inkişafına yönəlmiş tədbirlərin keçirilməsi üçün əsl vaxtdır. O cümlədən, lazım olan infrastrukturu yaratmaq, fond bazarının səmərəliliyini təmin etmək, maliyyə bazarının potensial iştirakçılarını artırmaq, maliyyə bazarında tətbiq edilən alətlərin sayını genişləndirmək, həmçinin, kollektiv sərmayələr mexanizmini inkişaf etdirmək lazımdır.
Bununla bağlı, xüsusi ümidlər hazırda parlament müzakirəsində olan "İnvestisiya fondları haqqında" qanun layihəsinin qəbul edilməsinə yönəlib. QKDK-nin rəsmi şəxsləri düşünürlər ki, Azərbaycanda investisiya fondlarının yaradılması ölkənin fond bazarında institusional dəyişikliklərə və bazarın dərinləşdirilməsinə gətirəcək. Məhz investisiya fondları bazara yeni alətlərin çıxmasına səbəb olur ki, bu da fond bazarında təklifləri genişləndirməyə imkan verir.
Bu cür imkanlar sərmayəyə ehtiyac duyan şirkət və korporasiyaların bazara daxil olmasını stimullaşdırır və bu da öz növbəsində, onlardan böyük şəffaflıq, öz fəaliyyətini beynəlxalq standartlara gətirmək tələb edir. İnvestisiya fondlarının yaradılması, həmçinin, qiymətli kağızlar bazarının peşəkar iştirakçılarının - brokerlərin, dilerlərin, reyestr saxlayıcılarının işinin fəallaşmasına imkan yaradacaq və xidmətlərin bazarın tələblərinə uyğun göstərilməsinə səbəb olacaq; başqa sözlə,  əməliyyatların həcmi artdıqca, tranzaksiya xərcləri də azalacaq.
Buna görə də QKDK  qiymətli kağızlar bazarının tənzimlənməsi üçün yeni nəsildən olan qanunun işlənməsinə başlayıb ki, bu da çağdaş standartlara uyğun gələcək. Bu cür qanunun qəbul edilməsi Azərbaycanın qiymətli kağızlar bazarının optimal qanunvericilik bazasını formalaşdırmağa, maliyyə alətlərini, qiymətli kağızlar bazarı iştirakçılarının hüquq və öhdəliklərini, qiymətli kağızlar bazarında tənzimləyicinin rolunu müəyyən etməyə imkan yaradır.
İstənilən halda, ekspertlər əmindirlər ki, bu gün ölkənin fond bazarında defolt halların olmaması, dövlət və korporativ qiymətli kağızlar seqmentində müsbət dinamikanın müşahidə edilməsi  Azərbaycan kapital bazarının xoş gələcəyindən xəbər verir.
Bu həm Qafqazda ilk təmsilçiliyini açan "Young & Rubicam" üçün, həm də  şəbəkənin  beynəlxalq təcrübəsinə, "Young & Rubicam"ın unikal alətlərinə və yeni ixtiralarına çıxış imkanı əldə edən "ADVERT" agentliyi üçün də önəmli hadisədir.
Bu artıq çox illərdir, "Young & Rubicam"ın müxtəlif regionlarda şəbəkənin inkişafı üçün və ya kommunikasiya biznesinin yeni sahələrində özü üçün tərəfdaş seçərkən şirkətin inkişafı üzrə yürütdüyü "Best alone, better together" strategiyasına daha bir bariz nümunədir.
"Young & Rubicam" agentliyi 1923-cü ildə Reymond Rubikam tərəfindən yaradılıb və dünya üzrə kreativçinin yaratdığı ilk reklam agentliyi olub. Hazırda o, dünya üzrə kreativ həllərin işlənməsi, istehlakçı araşdırmalarının aparılması və marketinq kommunikasiyaları üzrə aparıcı  reklam-informasiya agentliklərindən biridir. Agentlik 98 ölkədə 195 ofisə malikdir.
"Young & Rubicam" çox şeyi dünyada ilk dəfə edib:  ilk rəngli televiziya reklamı, reklam agentliyində ilk araşdırma şöbəsi, müştəri üçün işlənmiş ilk veb-sayt, kabel televiziyasının imkanlarından yararlanmış ilk agentlik, Rusiya və Çində ilk beynəlxalq reklam agentliklərinin açılması "Young & Rubicam"a məxsusdur.
Bütün dünya üzrə agentlikdə 15 mindən çox adam işləyir. Agentliyin qlobal strategiyasının ən önəmli dəyərlərindən biri onun yaradıcılıq azadlığına can atmasıdır, bu, layihələrə gerçək uğur gətirir: hələ əvvəllər Reymond Rubikam demişdi ki, iş yalnız müştəriyə deyil, həm də agentliyə xoş gəlməlidir, onda gerçək kreativ doğulur.
"Biz əminik ki, "Young & Rubicam" və "ADVERT"in birgə səyləri Azərbaycanda reklam biznesinin kreativ hissələrinin inkişafına təkan verəcək. Bizim əməkdaşlıq bizim müştərilərin Azərbaycan bazarında uğuruna zəmanət olmalıdır. Biz şirkətin inkişafının əsas məqsədini məhz bunda görürük ", - deyə "Y&R INC." şirkətinin (Nyu-Yorkdakı baş ofisi) Qlobal Baş Direktoru Hamiş MakLennan bildirib. "Bizim Azərbaycan bazarına marağımız təsadüfi deyil. İqtisadiyyatın inkişafına canatma, siyasi sabitlik, zəngin mədəniyyət, ənənələrə sadiqlik, Azərbaycanın dünya birliyinə belə sürətli inteqrasiyası - bütün bunlar həm sərmayə yatırmaq, həm də birgə yaradıcı və məhsuldar əmək üçün yetərincə cəlbedicidir", - deyə Hamiş MakLennan əlavə edib.
"Rusiya, Ukrayna və Qazaxıstanda "Young & Rubicam" agentliyinin uğurlu inkişaf təcrübəsinə malik olduğumuza görə,  Qafqazda da əməkdaşlığımızın uğuruna inanırıq. "ADVERT" agentliyi artıq "Young & Rubicam"ın bir sıra beynəlxalq şəbəkə müştəriləri ilə uğurla işləyir ki, bu da bütövlükdə kreativin və servisin yüksək səviyyəsindən xəbər verir", - deyə Rusiya, Ukrayna, Qazaxıstan və Azərbaycanda şirkətlər qrupunun prezidenti Yuri Paşin bildirir.
"Azərbaycanda kreativ hələ qədim çağlardan mövcuddur: buna bütün dünyanın bildiyi sübut kimi, Qobustanın qayaüstü rəsmlərini göstərmək olar. Bu gözəl mədəniyyəti, sadəcə, inkişaf etdirmək lazımdır. "Young & Rubicam" kimi qlobal  şəbəkənin təcrübəsi və vasitələri  hesabına Azərbaycanın qədim mədəniyyəti çağdaş beynəlxalq təcrübə ilə zənginləşərək, öz kreativ inkişafında daha bir addım atır", - deyə "BANNER" şirkətlər qrupunun başçısı Mehrac Mahmudov bildirir.

What progress has Azerbaijan's stock market made in 10 years of development?
Azerbaijan recently marked the 10th anniversary of its stock market - one of the key instruments of the financial sphere. As a rule, it is customary to make laudatory speeches on anniversaries, however, alongside clear achievements, the capital market still continues to encounter a whole series of problems which must be mentioned in summarizing results.
As with the real estate market, stock exchanges were also at the epicentre of the recent world economic crisis. The significant decline in share prices in fact caused financial difficulties in all corners of the world. The crisis hit the exchanges much earlier than it did the real economy. Therefore, the markets grew in strength much earlier.
Azerbaijan's stock market, despite its youth, has already experienced all the "beauties" of world integration, trying to solve external problems alongside domestic processes aimed at development and consolidation.
Reforms continue
Today no-one doubts the stability of the Azerbaijani economy. The recent world crisis demonstrated that it is resistant to various upheavals. The country's sovereign ratings are changing for the better and have become investment-friendly for the first time (according to the Fitch rating agency). All of this allows us to say that Azerbaijan's stock market has quite high potential. If we look at the stock exchange statistics, we can see how it has grown in 10 years. For example, in 2001 turnover on the stock exchange stood at only 88,000 manats, while in 2008, it reached a record 9.5 billion manats. However, in 2009 turnover dropped to slightly more than 3 billion. The decline was caused by global developments which resulted in foreign investments fleeing Azerbaijan in the first half of 2009. Investors withdrew 250 million dollars from the government bond market and 1.7 billion dollars (20 per cent of currency assets) from the banking sector. "However, this had insignificant impact on the country's securities market owing to the appropriate preventive measures taken," said Samir Sarifov, Minister of Finance, commenting on the situation.
Capital markets serve not only to provide companies with additional financing, but also create the conditions for accessing cheap and long-term financial resources, which is very important in the post-crisis period.
Currently, the basic elements are in place for the capital market to work actively in Azerbaijan as is the legislation and infrastructure necessary for complex trade and financial mediators. There are also the primary factors for institutionalizing demand and supply on the market, which is explained, especially in recent years, by the high rate of growth in business revenues.
On the other hand, business activity in the country has been growing at a fast rate in recent years; this has made it possible to form groups of companies ready to enter world capital markets. This creates a need for major investment resources. All these aspects constitute the primary basis for the development of the securities market in Azerbaijan. Today, the main task is to turn opportunities into results and to engage the capital market more actively.
To this end, according to Rufat Aslanli, chairman of the State Securities Committee, work is under way to improve legislation and market infrastructure, strengthen regulatory potential for financial stability, ensure a balance between risks and stimulate demand and supply on the securities market and, the main task, to carry out educational work.
Currently, a plan of measures is being implemented in each of these spheres, and it is notable that international organizations are ready to help us.
Revenues are higher and interest is greater
In international experience, stock exchanges in various countries emerged under state privatization programmes, namely - to ensure the issue and a "secondary" market of shares "privately owned" by state enterprises. Thus the stock exchange should consist mainly of a "secondary" market, but such processes are not yet observed in Azerbaijan. The expansion of the scale of privatization of the state parcel of shares could provide a strong incentive for supporting enterprises themselves and the national capital market. In this case, enterprises will not depend on one investor, but on participants in the market, thus it will be possible to ensure the transparency of state enterprises.
Meanwhile, since the market is dominated by government securities, the slightest change in the volume of this financial instrument has an impact on the whole market. In nine months of 2010, the market in government securities declined by 2.59 times, year on year, amounting to 1,036.508 million manats. This was affected by an almost twofold decline in operations concerning Ministry of Finance government bonds and by a decline of 2.99 times in repo-operations, while the number of deals fell by 2.38 times and 1.33 per cent respectively.
In nine months of this year, the corporate market continued to grow, mainly via the increased issuing of bonds. The market in corporate securities increased by 23.75 per cent compared with the same period of last year, totalling 314.669 million manats. This is explained by a growth of 2.46 times in the volume of operations in corporate bonds, while the number of deals increased by 2.3 times.
On the other hand, the financial potential of local participants in the securities market has been growing in recent years, and there are credit organizations whose investment portfolio is approaching 12 million dollars. Stock exchange investors include foreign physical persons, which demonstrates the growing interest in Azerbaijan's securities market.
At the same time, the expanding circle of buyers of government bonds has yet to increase operations there; this is explained by the low profitability of these instruments - due to a fall in the rate of inflation. For example, in 2010 the profitability of short-term government bonds issued by the Ministry of Finance has fluctuated between 1.4 and 4 per cent, while in 2008, it exceeded 11 per cent per year, although the head of the State Securities Committee, Rufat Aslanli, believes that 2010 has seen some growth in the profitability of government bonds. Specifically, short-term government bonds have been growing since September 2010. The profitability of 35-day bonds increased from 1.15 to 1.46 per cent, while that of 364-day bonds more than doubled - about 3 per cent. Aslanli also confirmed that the growing profitability of short-term government bonds boosts demand for them.
Problems and tasks
A factor often deterring the active development of the corporate market is the fact that local companies lack full information about the advantages of the local securities market, where you can obtain free monetary funds at low rates of interest. Moreover, while deciding to issue bonds, a company should be ready for the fact that potential investors will be able to access information about its financial-economic indicators. Unfortunately, not all companies in the country are ready for this yet.
Currently, about 99 per cent of securities issued in Azerbaijan are in paperless form, which makes it possible to sell them on organized markets. It must be noted that even markets with a long history of development have taken a long time to issue paperless securities, which does not have a positive influence on the development of these markets. According to Aslanli, in Azerbaijan it is planned to carry out a number of reforms directed at ensuring efficient and safe activities by improving the roles and positions of existing market institutions.
It is also planned to take measures to form investment companies with professional staff, effective operational management systems and appropriate financial resources, to offer investors and issuers complex financial services.
Great attention is also paid to the institutional development of the exchange and improving its commercial system. Last year, brokers were given the opportunity to operate from remote terminals. This year, among the main tasks are the modernisation of the commercial system, integration with the depository system of the National Depository Centre to improve the electronic documentation of turnover between users and brokers and the acceleration of operations. In parallel, work is under way to improve the quality of other services supplied to users, such as the system of calculation for exchange deals and the disclosure of exchange information. To ensure more effective work, the National Depository Centre has introduced a "one-window" system, which has significantly reduced the length of procedures. Work is now under way on a programmed integration of the commercial system of securities into the national payment system of the Central Bank in order to improve trade infrastructure, and it is planned to complete this process by the middle of 2011.
On the whole, we can say with confidence that problems caused by the global crisis are now behind us. For this reason, it is now high time to take measures directed at the further development of the stock market. Specifically, it is necessary to create the required infrastructure, ensure the effectiveness of the stock market, increase the potential of participants in the financial market, expand the number of instruments used on the financial market and develop a mechanism for collective investment.
In this regard, special hopes are pinned on the law "On investment funds" which is being considered by parliament. Officials at the State Securities Committee believe that the establishment of investment funds in Azerbaijan will lead to institutional changes on the country's stock market and deepen the market. Investment funds help new instruments to access the market, which will assist the expansion of supply on the stock market. Such opportunities encourage companies and corporations which need investment to enter the market; this, in turn, requires them to be more transparent and bring their activities in line with international standards. The establishment of investment funds also helps to intensify the activities of professional participants in the securities market - brokers, dealers and register holders - and will bring the condition of services in line with market requirements, i.e. with the growing volume of operations, the cost of transactions will fall.
Further, the State Securities Committee has begun developing a new generation law for regulating the securities market which will meet modern standards. The adoption of such a law will help to form an optimal legislative base for Azerbaijan's securities market and define types of financial instruments, the rights and duties of professional participants in the securities market and the regulator's role in the securities market.
Either way, experts are sure that the absence of defaults in the country's stock market today and the emergence of positive dynamics in the government and corporate securities sector testify to a good future for Azerbaijan's capital market.
This is a remarkable event for Young & Rubicam, which opened its first representative office in the Caucasus, and for the ADVERT agency, which gained access to the international experience of the network, unique instruments and brand new products of Young & Rubicam. This is another example of the company's development strategy "Best Alone, Better Together", to which Young & Rubicam has been adhering for many years, choosing partners for the development of the network in various regions and new spheres of the communication business.
Young & Rubicam was founded by Raymond Rubicam in 1923 and is the world's first advertising agency set up by a creative person. Currently, it is one of the world's leading advertising and information agencies in the field of developing creative solutions, carrying out surveys of consumers and marketing communications. The agency has 195 offices in 98 countries.
Young & Rubicam has done a lot of things for the first time in the world: the first colour TV commercial, the first research department at an advertising agency, the first website developed for a customer, the first agency to have used cable TV and the opening of the first international advertising agencies in Russia and China. More than 15,000 people are working for the agency around the world. One of the main qualities of the agency's global strategy is its aspiration to freedom of art which brings real success to its projects. Raymond Rubicam used to say that not only the client, but also the agency should like a job, and that's when real creativity is born.
"We are sure that joint efforts by Young & Rubicam and ADVERT may give an impetus to the development of the creative component of the advertising business in Azerbaijan. Our cooperation should become the key to the success of our clients on the Azerbaijani market. This is what we see as the main task of the company's development," said Hamish McLennan, Global Chief Executive Officer of Y&R Advertising (HQ New York). Our interest in the Azerbaijani market is not accidental. The rapid development of the economy, political stability, rich culture, loyalty to traditions and Azerbaijan's quick integration into the world community - all this is attractive enough for investment and joint creative labour, McLennan said.
"With our successful experience in developing Young & Rubicam agencies in Russia, Ukraine and Kazakhstan, we are also confident in the success of our cooperation in the Caucasus. The ADVERT agency is already successfully cooperating with a number of international network clients of Young & Rubicam, which indicates the high level of creativity and service on the whole," said Yuriy Pashin, the president of the group of companies in Russia, Ukraine, Kazakhstan and Azerbaijan.
"Creativity has existed in Azerbaijan since time immemorial: the cave paintings in Qobustan are world famous evidence for this. Surprising culture can only be developed. Thanks to the experience and instruments of such a successful global network as Young & Rubicam, Azerbaijan's ancient culture, enriched with modern international experience, is taking another step in its creative development," said Mehrac Mahmudov, the head of the BANNER group of companies.