OPERATİV, MƏSULİYYƏTLİ, ŞƏFFAF
"ASAN xidmət"in 2014-cü il dekabrın ortalarında Sabirabadda açılan şöbəsi 2015-ci ilin yanvarından fəaliyyətə başlayacaq. Xatırladaq ki, xidmətin açılış mərasimində Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev də iştirak edib. Bununla da ölkədə "ASAN xidmət" mərkəzlərinin sayı 7-yə çatıb. Onlardan 4-ü Bakıda, 3-ü isə regionlarda - Gəncə, Sumqayıt və artıq Sabirabadda yerləşir. Yeni mərkəz sabirabadlılarla yanaşı, İmişli, Kürdəmir, Saatlı, Hacıqabul, Şirvan, Salyan və Beyləqan rayonlarının əhalisinə də xidmət göstərəcək. "ASAN xidmət"in xidmət dairəsi 900 mindən artıq insanı əhatə edir.
Sabirabadda ASAN Könüllülərinin I Ümumrespublika Forumu keçirilib. Dövlət başçısı İlham Əliyevin də qatıldığı forumun məqsədi Azərbaycanda son illərdə könüllülük fəaliyyətinin həyata keçirilməsi istiqamətində dövlət qayğısının nümayiş etdirilməsi, "ASAN xidmət" mərkəzlərində çalışan könüllülər üçün tətbiq olunan yeniliklərin müzakirəsi, "ASAN Könüllüləri" Gənclər Təşkilatı İctimai Birliyinin gələcək fəaliyyəti üçün rəy və təkliflərin formalaşdırılması idi. Forumda çıxış edən İlham Əliyev dövlətin könüllülərə qayğısını xüsusi vurğulayıb, gənclərin könüllü fəaliyyət zamanı təcrübə və biliklər qazandıqlarını xatırladıb, onların işini yüksək qiymətləndirib.
Könüllülər iki ay ərzində imzalanmış müqavilə əsasında "ASAN xidmət"də çalışır, müqavilə müddəti bitdikdə isə onlara xüsusi sertifikat və xasiyyətnamə verilir. Bu proses zamanı könüllülər vətəndaşlarla işləməyin yollarını öyrənir, komanda şəklində fəaliyyət göstərmək, xidmətə müraciət edən vətəndaş axınını idarə etmək və s. təcrübələrə yiyələnirlər.
"ASAN"a axın
"ASAN xidmət"in fəaliyyəti haqqında "R+" jurnalına Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri İnam Kərimov danışıb. Onun sözlərinə görə, "ASAN xidmət" mərkəzinin fəaliyyəti şəffaflıq, məsuliyyət, rahatlıq və etik münasibət prinsiplərinə əsaslanır. Real olaraq, qurumun fəaliyyəti bu postulatlara tam uyğun gəlir; artıq müxtəlif məsələlərlə bağlı xidmətə üz tutmuş minlərlə vətəndaş dəfələrlə bunun şahidi olub. "ASAN xidmət" mərkəzinin bürokratik əngəllərin və digər maneələrin mövcud olduğu əvvəlki rəsmi strukturlarla müqayisəsi, şübhəsiz ki, sonuncuların xeyrinə deyil. Bu mərkəzlərin özündə aparılan sorğular göstərir ki, vətəndaşların "ASAN xidmət"in fəaliyyətindən razılıq əmsalı 99% təşkil edir. Yəqin ki, bu, mərkəzdə "Vətəndaş hər zaman haqlıdır" şüarının əsas götürülməsindən irəli gəlir. "Artıq "ASAN xidmət" bir çox mükafatlara layiq görülüb, asan.gov.az saytı isə NETTY 2013 Milli İnternet mükafatçıları sırasında birinci olub", - deyə İ.Kərimov qeyd edib. "ASAN xidmət" mərkəzlərinə əhali axınının səngiməməsi bu mükafatların əsaslı olduğunu təsdiqləyir. Yeri gəlmişkən, bu mərkəzlərə üz tutan insanların sayının həddindən artıq çox olmasına baxmayaraq, orada uzun-uzadı gözləmə hallarına çox nadir rast gəlinir. Basabas, nizamsızlıq kimi hallar isə "ASAN xidmət"ə, ümumiyyətlə, yaddır.
İnam Kərimovun sözlərinə görə, ümumilikdə, "ASAN xidmət" mərkəzlərinin fəaliyyət göstərdiyi 2 ildə onlara 3,5 milyondan artıq müraciət olunub. Bu mərkəzlərdə 10 dövlət qurumu, həmçinin bir sıra özəl təşkilat və müəssisə fəaliyyət göstərir. Hazırda "ASAN xidmət" vətəndaşlara, ümumilikdə, 230 xidmət təklif edir. Bu xidmətlər bilavasitə dövlət strukturlarının öz əməkdaşları tərəfindən göstərilir. Bu, "xarab telefon" effektini tam istisna edir. Bütün dövlət strukturları aparatının bir binaya toplaşması vətəndaşların vaxta və əsəbə xeyli qənaət etməsinə imkan verir. Vətəndaşların müraciət formaları müxtəlif olduğundan, hansı xidmətlərin daha populyar olduğuna dair statistika aparmaq kifayət qədər çətindir. Yalnız onu qeyd edək ki, "ASAN xidmət" mərkəzlərindən şəxsiyyət vəsiqəsi, ümumvətəndaşlıq pasportu, sürücülük vəsiqəsi almaq, mənzilə qeydiyyata düşmək, pensiya qeydiyyatı, vergi ödəyicisi kimi qeydiyyata durmaq mümkündür...
Mərkəzlərdə notarius və tərcümə xidmətləri də göstərilir. Bir sözlə, "ASAN xidmət" mərkəzləri vətəndaşların ömür boyunca rastlaşdıqları əksər proseslərin asan rəsmiləşdirilməsinə kömək edir.
Hər yerdə "ASAN"
Regionlarda yaşayan əhaliyə xidmət göstərmək məqsədilə "ASAN xidmət"in "baş çəkmədiyi" bölgə qalmayıb. Mərkəz xüsusi avadanlıqlarla təchiz edilmiş böyük avtobuslarda səyyar xidmət göstərir. Son 1,5 ildə bu yolla 120 minədək vətəndaşa xidmət göstərilib. "Cənub" qaz dəhlizi çərçivəsində Cənub qaz kəmərinin genişləndirilməsi layihəsi ilə əlaqədar olaraq, Prezident İlham Əliyevin sərəncamına əsasən, "ASAN xidmət"ə torpağa, digər daşınmaz əmlaka mülkiyyət hüququnun rəsmiləşdirilməsi səlahiyyəti də verib. Nəticədə, səyyar "ASAN xidmət"ə 7 regiondan 5 mindən artıq müraciət daxil olub", - deyə İ.Kərimov qeyd edib. Hazırda regionlarda mərkəzin 2 avtobusu əhaliyə xidmət göstərir. Yaxın zamanlarda onların sayı artırılacaq və sonda 10-a çatdırılacaq. Bu avtobusların yaxşı fəaliyyəti, texnoloji infrastrukturla təminatı üçün bütün lazımi işlər görülüb. Dövlət strukturlarının əməkdaşlarına isə lazımi informasiya bazasına çıxış verilib.
Yeni ildən şəhərdaxili səyyar "ASAN xidmət" də istifadəyə veriləcək. O, mərkəzlərə üz tutmaq üçün kifayət qədər imkanı və vaxtı olmayan vətəndaşlar üçündür; əlillər, yaxud fiziki imkanları məhdud olanlar özləri üçün əlverişli bildikləri yerdə və məkanda bu xidmətlərdən yararlana biləcəklər. Beləliklə, "ASAN"ın fəaliyyətinin sosial orientasiyalı olması ölkə əhalisinin bütün qruplarının, o cümlədən, ən zəif təbəqələrin də hüquqlarını bərabərləşdirir. "ASAN"da göstərilən xidmətlər haqqında məlumat əldə etmək üçün mərkəzlərə üz tutmaq vacib deyil. Bunun üçün xüsusi "ASAN" zəng mərkəzi var. "108" qısa nömrəsinə zəng etməklə, bütün lazımi informasiyaları əldə etmək mümkündür. Bütün zəngləri qeydə alan xüsusi proqram göstərilən xidmətlərin şəffaflığının təmininə kömək edir. Bundan başqa, danışıqların yazılması sistemdəki bütün çatışmazlıqların, problemlərin üzə çıxarılmasına imkan verir. İnam Kərimovun sözlərinə görə, "ASAN xidmət"in fəaliyyətində bu günədək yalnız ciddi önəm daşımayan, əsasən, texniki xarakterli qüsurlar olub. Ümid edək ki, "ASAN xidmət" bundan sonra da göstərdiyi xidmətlərin keyfiyyəti və əhatəsi ilə bizi sevindirəcək.

ОПЕРАТИВНО, ОТВЕТСТВЕННО, ПРОЗРАЧНО
Сабирабадская "Служба ASAN", которая была открыта в декабре прош-лого года, начала работу в первых числах января. Напомним, что церемония открытия прошла при участии президента Азербайджана Ильхама Алиева. Теперь число центров "Службы ASAN" достигло семи. Четыре из них находятся в Баку, а три остальных - региональные: в Гяндже, Сумгайыте, а теперь и в Сабирабаде.
Помимо сабирабадцев центр будет также обслуживать жителей Имишли, Кюрдамира, Саатлы, Гаджигабула, Ширвана, Сальяна и Бейлягана. География услуг "Службы ASAN" охватывает более 900 тысяч человек. В Сабирабаде также прошел первый форум добровольцев "Службы ASAN" с участием главы государства Ильхама Алиева. Целью форума были выделение роли государства в добровольной деятельности в сфере "Службы ASAN", обсуждение новшеств в этой области, а также формирование будущей стратегии молодежной организации общественного объединения "Добровольцы ASAN". Во время форума глава государства особо отметил роль государства в опеке добровольцев, упомянул об опыте и знаниях, которые получает молодежь в процессе добровольной активности, и высоко оценил ее работу. Добровольцы на протяжении двух месяцев на основе заключенного контракта работают в "Службе ASAN", а по истечении этого срока им выдают официальный сертификат и характеристику. В процессе этой работы волонтеры узнают специфику работы с обращениями граждан, работу в команде, управление потоками обращающихся в "Службу ASAN" граждан и т.д.
Поток в "Службу ASAN"
О работе "Службы ASAN" R+ рассказал председатель Госагентства по оказанию услуг гражданам и социальным инновациям при президенте Азербайджана Инам Керимов.
По его словам, деятельность центров "Службы ASAN" опирается на принципы прозрачности, ответственности, удобства и этичного отношения. И реально деятельность этого учреждения находится в полном соответствии с декларируемыми им постулатами; тысячи граждан уже не раз убеждались в этом, раз за разом обращаясь по самым разным вопросам в эту службу. И сравнение здесь с прежними официальными структурами, где процветали бюрократические и иные проволочки, однозначно не в пользу последних. Не случайно, согласно опросам, проведенным в самих центрах, коэффициент удовлетворения граждан услугами составил 99%. Видимо, это проистекает оттого, что лозунг "Гражданин всегда прав" занимает главное место в работе центра. "Служба ASAN" удостоилась множества премий и наград, а сайт asan.gov.az занял первое место в национальной интернет-награде NETTY 2013", - сказал И.Керимов. И неиссякающий поток посетителей во всех центрах "Службы ASAN" подтверждает справедливость этих наград. Кстати, несмотря на большое количество обращающихся людей, в центрах довольно редко наблюдается длительное ожидание, а толчея и беспорядок здесь и вовсе немыслимы.
По словам главы госагентства, в целом за двухлетний период деятельности в центры "Службы ASAN" поступило более 3,5 млн. обращений.
В центрах "Службы ASAN" функционируют 10 государственных структур, а также ряд частных организаций и предприятий, в совокупности оказывающих 230 видов услуг. Услуги оказываются непосредственно работниками самих государственных структур, что исключает своеобразный "испорченный телефон". Концентрация в одном здании практически всего аппарата государственных структур значительно экономит время и нервы посетителей. Виды же обращений граждан варьируются, и точная статистика того, какие услуги наиболее популярны, довольно затруднительна. Достаточно сказать, что в "Службе ASAN" можно получить удостоверение личности, загранпаспорт, водительские права, прописаться в квартире, оформить пенсию, встать на учет в качестве налогоплательщика… А о сопутствующих услугах нотариата и перевода даже упоминать не стоит. Иначе говоря, центры "Службы ASAN" помогают официально оформить подавляющее большинство процессов, сопровождающих нас на протяжении всей жизни.
Вездесущий "ASAN"
Но центры "Службы ASAN" не остаются статичными. С целью оказания услуг жителям регионов, куда эти службы еще не добрались, она предоставляет также выездные услуги. Осуществляются они специально оснащенными новейшим оборудованием большими автобусами. В течение последних полутора лет таким образом были обслужены до 120 тысяч граждан. "В связи с проектом расширения Южно-Кавказского трубопровода в рамках "Южного газового коридора" президент Ильхам Алиев распорядился поручить "Службе ASAN" оформление прав на землю и другую недвижимость. Для этого со стороны выездной службы в 7 регионах было принято более 5 тысяч обращений", - сказал И.Керимов. В настоящее время в регионах оказывают услуги два выездных автобуса "Службы ASAN", в ближайшее время их число будет увеличено, а в конечном счете доведено до 10. Для их эффективной работы и обеспечения технологической инфраструктуры проведены все необходимые мероприятия, а служащие госструктур получили возможность перехода на необходимую информационную базу.
В то же время с начала нового года вводится в работу и внутригородская выездная "Служба ASAN". Она рассчитана на людей, которые не имеют достаточно времени и возможности приехать в центры структуры, а также для инвалидов или лиц с ограниченными возможностями, с тем, чтобы они в удобное для них время и удобном месте, без какой-либо переплаты могли воспользоваться услугами. Таким образом, социальная ориентированность работы "Службы ASAN" уравнивает в правах вместе со всеми остальными и уязвимые группы населения.
Для того чтобы получить информацию об услугах,  необязательно отправляться в сам центр. Для этого существует специализированный call-центр "Службы ASAN", в котором можно получить всю необходимую информацию по короткому номеру 108.
Встроенное программное обеспечение, записывающее все звонки, помогает обеспечить прозрачность оказываемых услуг. Кроме того, запись дает возможность отследить все недостатки и проблемы в системе. По заверениям Инама Керимова, все выявленные до сих пор недостатки в работе этой структуры незначительны и в основном технического характера. Будем надеяться, что и в дальнейшем "Служба ASAN" будет радовать нас качеством и спектром оказываемых услуг.