YÜKSƏLİŞDƏ OLAN TREND
Artıq illərdir ki, Azərbaycanın dövlət strukturları paytaxt küçələrində və ona bitişik magistrallarda tıxac problemi ilə mübarizə aparır. Lakin tıxac artıq Bakı üçün ənənəvi hala çevrilib. Bu halla mübarizə ən müxtəlif vasitələrlə aparılır. Misal kimi, küçələrin genişləndirilməsindən tutmuş, köhnə avtomobillərin utilizasiyası proqramının hazırlanmasına, minik avtomobillərinin "Avro-4" standartlarına uyğunluqla əlaqədar, idxalına məhdudiyyətlərin tətbiqinədək müxtəlif vasitələri göstərmək olar. Əlbəttə ki, bu tədbirlər paralel olaraq, digər problemləri də aradan qaldırır - ekoloji, infrastruktur və s. Amma... Bakı küçələrində tıxaclar hələ də çoxdur və ildən-ilə ölkənin avtomobil bazarının genişləndiyini nəzərə alsaq, vəziyyət getdikcə ağırlaşır. Bir tərəfdən, bu, əhalinin rifah halının yüksəldiyini göstərən ən bariz nümunələrdən biridir. Lakin digər yandan, onu şəhər infrastrukturu üçün əlavə yük də saymaq olar.
Bəs hökumətin ölkəyə gətirilən minik avtomobillərinə görə aksiz dərəcələrini artırmasına dair yeni qərarı əhalinin avtomobil almaq istəyini bir az azaldacaqmı? Hər halda, Vergi Məcəlləsinə bu məsələnin tənzimlənməsi ilə bağlı edilmiş dəyişiklik artıq qəbul olunub və bu ilin yanvarından qüvvəyə minib.
Hədəfdə "birinci əl"dir
Ötən ilin sonunda Azərbaycan Milli Məclisi (parlament) Vergi Məcəlləsinə əlavə və dəyişiklikləri təsdiqləyib. Söhbət ölkəyə gətirilən minik avtomobillərinə, istirahət və idman yaxtalarına, digər üzmə vasitələrinə görə aksiz dərəcəsinin artırılmasını nəzərdə tutan dəyişikliklərdən gedir. Yaxtalar və digər üzmə vasitələri üçün aksiz dərəcəsi qurğunun mühərrikinin hər kubsantimetrinə görə 3 manat təşkil edəcək. Avtomobil üçün də idxal aksizinin dərəcəsi maşının mühərrik həcmindən asılıdır (cədvəl.).
Bu, ötən il avtomobil bazarı həvəskarlarının maraqlarına birbaşa təsir göstərən ikinci vacib qərardır. Bundan əvvəl aprelin 1-də ölkədə "Avro-4" ekoloji standartının tətbiqinə başlanılmışdı və gətirilən avtomobillərin mütləq şəkildə bu strandarta cavab verməsi tələb olunurdu. Bu qərardan sonra Azərbaycana avtomobil vasitələrinin idxalında zəifləmə baş verib və bu zəifləmə kifayət qədər hissolunandır. Əgər 2014-cü ilin yanvar-noyabr aylarında Azərbaycana 56 804 avtomobil vasitəsi gətirilibsə, ötən ilin analoji dövründə bu, 96 686 ədəd olub. Demək, söhbət 39,4% azalmadan gedir. Bu azalma özünü daha çox Azərbaycana Gürcüstandan minik avtomobillərinin gətirilməsi ilə bağlı statistikada göstərir. 2014-cü ilin yanvar-noyabr aylarında Gürcüstandan Azərbaycana ümumi dəyəri 252,3 milyon dollar olan 16,8 min minik avtomobili idxal olunub. Gürcüstan Milli Statistika Xidmətinin məlumatına görə, ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə bu, dəyər baxımından 31,8%, kəmiyyət baxımından isə 24,4 min ədəd (59,2%) azalma deməkdir.
Ekspertlərin fikrincə, Azərbaycanın Vergi Məcəlləsinə edilən son dəyişikliklər daha çox özünü bahalı avtomobillərlə bağlı göstərəcək. Məsələn, iqtisadçı Vüqar Bayramov hesab edir ki, mühərrik həcmi 5 min kubsantimetrdən çox olan avtomobillərin qiyməti, təxminən, 10 min manat artacaq. "Xüsusilə yeni avtomobillərdə qiymət artımı gözlənilir. Mühərrik həcmi 4-5 min kubsantimetr olan avtomobillərdə qiymət artımı 6600 manatadək olacaq. Orta hesabla, belə maşınların qiyməti, təxminən, 5 min manat bahalaşacaq. Mühərrikinin həcmi 2 min kubsantimetrədək olan avtomobillərdə isə qiymət artımı cüzi olacaq - təxminən, 100 manat. Qiymət artımı müşahidə olunarsa belə, söhbət süni qiymət artımından gedəcək", - deyə ekspert qeyd edib.
V. Bayramovun sözlərinə görə, bütün bunların nəticəsində bahalı avtomobillərin satışında durğunluq müşahidə oluna bilər. Ekspert düşünür ki, ölkəyə gətirilən avtomobillərə görə aksiz dərəcəsinin artırılması nəinki avtomobil idxalını azaldacaq, həm də onun strukturunu mühərrik həcmi daha kiçik olan avtomobillərin xeyrinə dəyişəcək. "Demək, qiymət artımı böyük həcmli mühərrikə malik avtomobillərə tələbatı azaldacaq. Kiçikhəcmli mühərriki olan avtomobillərin satışında isə artım gözlənilir", - deyə V. Bayramov qeyd edib.
Yəni, məntiqlə, Bakının ensiz küçələrində irihəcmli avtomobillərin sayının artımına son qoyulmalıdır. Yeri gəlmişkən, belə avtomobillər də paytaxt küçələrində yaranan tıxacların səbəblərindəndir. Bu, idealda belədir. Lakin Azərbaycanın avtomobil bazarının xüsusiyyətlərini nəzərə alsaq, bu məsələ, güman ki, daha bir vəzifənin öhdəsindən gələcək - neftin qiymətinin ucuzlaşması fonunda dövlət büdcəsinə əlavə vəsaitlərin cəlbi təmin olunacaq.
Yol vergisi benzinə "qarışacaq"
Avtomobil sahibləri və onların sırasına qoşulanlar üçün ötən ilin sonunda qəbul edilmiş bu qanqaraldıcı qərarla yanaşı, parlament Vergi Məcəlləsinə daha bir vacib dəyişiklik edib. Qərara əsasən, avtomobil sahibləri yol vergisindən azad olunublar. Yəni, bu ildən etibarən, yol vergisi ödəyiciləri siyahısına Azərbaycan ərazisinə daxil olan və həmin ərazidən sərnişin və yük daşınması üçün istifadə edən avtonəqliyyat vasitələrinin sahibləri olan qeyri-rezident şəxslər, habelə Azərbaycan ərazisində avtomobil benzininin, dizel yanacağının və maye qazının istehsalı və ya idxalı ilə məşğul olan şəxslər daxil edilirlər. Bunadək ölkənin avtomobil yollarından istifadəyə görə yol vergisi ödəyənlər avtomobil, avtobus və digər nəqliyyat vasitələrinin sahibləri idilər.
Sənədə əsasən, Azərbaycanda istehsal edilərək daxili istehlaka yönəldilən (topdan satılan) avtomobil benzininə, dizel yanacağına və maye qaza yol vergisi onların hər litrinin topdansatış qiymətinə (ƏDV və aksiz vergisi daxil olmaqla) 0,02 manat əlavə edilməklə hesablanacaq. Bundan başqa, idxal olunan avtomobil benzininə, dizel yanacağına və maye qaza görə yol vergisi isə Gömrük Məcəlləsinə uyğun olaraq müəyyən edilib, lakin onların hər litrinin topdansatış bazar qiymətindən aşağı olmayan gömrük dəyərinə (ƏDV və aksiz vergisi daxil olmaqla) 0,02 manat əlavə edilməklə hesablanacaq. Azərbaycanda istehsal edilən neft məhsullarından yol vergisinin hesablanması və ödənişinə nəzarəti vergi orqanları, idxal edilən məhsullara görə verginin hesablanmasını isə gömrük orqanları həyata keçirəcək.
Bu qərar, bir tərəfdən, avtomobil sahiblərinə sərf edir. Çünki bu halda onlar avtomobilin texniki baxışdan keçirilməsi zamanı maşının mühərrik həcminə əsasən hesablanan yol vergisindən azad olunur. Lakin praktiki olaraq, dəyişikliyin tətbiqindən dərhal sonra ortaya növbəti sual çıxıb: bu, ölkədə benzinin qiymətinin bahalaşmasına səbəb olmayacaq ki? Ekspertlərin fikrincə, yanacağın qiymətində artım baş verərsə belə, bu, çox cüzi olacaq. "Aİ-92" markalı benzinin qiymətinin Tarif Şurası tərəfindən tənzimləndiyini nəzərə alsaq, güman ki, müvafiq qərar qəbul ediləcək.
Bununla yanaşı, dünyada neftin qiymətinin ucuzlaşması fonunda avtomobil sahibləri daha çox ölkədə yanacağın qiymətində eniş gözləyirdilər. Lakin dekabrın sonlarında Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin iqtisadi məsələlər üzrə vitse-prezidenti Süleyman Qasımov bu gözləntilərin əbəs olduğunu açıqlayıb. O, ən azı, SOCAR tərəfindən istehsal olunan "Aİ-92" markalı benzinin qiymətində ucuzlaşma olmayacağını bildirib. S.Qasımovun fikrincə, bu halda "neftin qiymətinin artdığı dövrlərdə benzinin bahalaşdırılması məntiqli olardı". Vitse-prezidentin sözlərinə görə, SOCAR-ın benzin satışından əldə etdiyi gəlir o qədər də çox deyil. Bundan başqa, bu gəlirlərin bir hissəsi vergi ödəmələrinə yönəldilir. Hazırda Azərbaycanda "Aİ-92" markalı benzinin qiyməti 0,70 manatdır.
Benzinin ölkəyə idxal olunan digər markalarının ("Premium Evro-95" və "Super Evro-98") qiymətində ucuzlaşma ehtimalı haqda da danışan Süleyman Qasımov bu qiymətin dövlət tərəfindən tənzimlənmədiyini, lakin yanacağın ölkəyə daşınması xərclərinin də nəzərə alınmalı olduğunu söyləyib.
Qeyd edək ki, Azərbaycanda istehlak olunan benzinin ümumi həcmində "Aİ-95" və "Aİ-98" markalı yanacağın payı, təxminən, 10% təşkil edir. Onlardan istehsal və xidmətlər sahəsində, demək olar ki, istifadə olunmur.
Onu da qeyd etmək lazımdır ki, dünyada neftin qiymətinin ucuzlaşması fonunda qonşu Gürcüstan "SOCAR Georgia petroleum" neft məhsullarının qiymətini gündən-günə aşağı salır.

The cost of imported cars is expected to increase in Azerbaijan
For many years Azerbaijani government agencies have been trying to somehow deal with traffic jams in the capital and on adjacent highways, which has now become a traditional phenomenon in modern Baku. The struggle involves different methods, ranging from the expansion of roads to the development of programmes for recycling old cars and the introduction of limits on imports of cars, depending on their compliance with the Euro-4 standard. Of course, all these measures simultaneously solve other important problems of environmental, infrastructure and other nature. But... there are still enough traffic jams in Baku, and moreover, the problem is exacerbated by the annual increase in the volume of the car market. On the one hand, this is one of the most striking indicators of growth in people's welfare and on the other, an additional burden on the city's infrastructure.
Whether the government's new decision to increase the excise tax rates on imported cars will help make Azerbaijanis less willing to buy cars is also doubtful. In any case, changes to the Tax Code governing the issue have been adopted and entered into force in January this year.
"Primary" market at gunpoint
Late last year, the Milli Maclis (parliament) of Azerbaijan adopted amendments to the Tax Code, providing for increased excise taxes on imported cars, yachts for recreation and sports and other floating means of transport. The excise duty for the importation of yachts and other vessels designed for this purpose will be 3 manats for each cubic centimetre of the engine. Import excise taxes on cars have also increased depending on engine size (Table).
It was the second major decision in the past year, which directly affected the interests of car market participants. For example, from 1 April 2014, the Euro-4 environmental standard was enforced for the importation and manufacturing of vehicles. Following that decision, the importation of vehicles into the country fell quite noticeably. If in January-November 2014, Azerbaijan imported 56,804 vehicles, in the same period of the previous year, the figure was 93,686, i.e. 39.4 per cent less. This decline is the most apparent from the statistics on the importation into Azerbaijan of cars from Georgia - this is the most popular route for the importation of used cars. In January-November 2014, 16,800 cars worth 252.3m dollars were exported from Georgia to Azerbaijan. According to Gruzstat (National Statistical Service of Georgia), compared to the same period of the previous year, the export of passenger cars into Azerbaijan declined by 31.8 per cent in terms of value and 24,400 units in terms of quantity (59.2 per cent).
According to experts, the recent changes to the Tax Code will affect the prices of expensive cars most of all. Economist Vuqar Bayramov believes that, for instance, the rise in the prices of cars with an engine capacity of more than 5,000 cubic centimetres will exceed 10,000 manats. "In particular, a serious rise in prices is expected for new cars. The price for cars with an engine capacity of 4,000 or 5,000 cubic centimetres will increase to 6,600 manats. On average, the price for these brands of cars is expected to increase by about 5,000 manats. The rise in prices for cars with an engine capacity of up to 2,000 cubic centimetres will be small - about 100 manats. And if there is a price increase, then we can talk about an artificial hike," the expert says.
According to Bayramov, the sales of expensive cars may see stagnation.
The experts predict that the increase in the amount of excise tax on cars imported into the country will not only reduce automobile imports, but also change their structure in favour of cars with a small engine capacity. "This means that the price increase will lead to a decrease in demand for cars with a large engine capacity. On the contrary, the sales of cars with a small engine capacity are expected to increase," Bayramov says.
That is to say, logically, the number of large-sized cars, which are one of the causes of traffic jams, should stop growing on the narrow roads of Baku. This is the ideal. But given the nature of the car market of Azerbaijan, this decision is likely to fulfill a second task - to bring additional funds into the state budget amid falling oil prices.
Road tax to "dissolve" in petrol
However, along with this, let's say, unfavourable decision for motorists and those who strive to replenish their ranks, at the end of last year, the parliament passed another important change to the Tax Code - to exempt domestic car owners from the road tax. That's to say from this year the list of road tax payers includes non-residents who own vehicles entering the territory of Azerbaijan and using the territory for the transportation of passengers and cargo, as well as persons engaged in the production or import of petrol, diesel and liquefied gas in Azerbaijan. Until then, the payers of the road tax for the use of roads in the country were owners of cars, buses and other vehicles.
According to the document, the road tax will be calculated by adding 0.02 manats to the wholesale price (including VAT and excise tax) for every litre of petrol, diesel and liquefied gas produced in Azerbaijan for domestic consumption. The road tax on imported petrol, diesel fuel and liquefied gas is determined according to the Customs Code of Azerbaijan, but is calculated by adding 0.02 manats to the customs value (including VAT and excise tax) per litre. The calculation and payment of the road tax on oil products made in Azerbaijan will be supervised by the tax authorities and the calculation of the tax on imported products - by the customs authorities.
On the one hand, the decision is favourable for car owners, as it allows them to get rid of paying the road tax calculated based on the volume of the engine when passing the technical examination. However, almost immediately after the adoption of the amendments the question arose: will they not lead to an increase in petrol prices in the country? According to experts, even if there is a rise, it will be insignificant. And since the price of AI-92 petrol is regulated by the Tariff Council, an appropriate decision is likely to follow.
Meanwhile, amid falling oil prices, car owners expected domestic fuel prices to become cheaper. However, in late December, SOCAR Vice-President for Economic Affairs Suleyman Qasimov said that this should not be expected, at least for AI-92 petrol produced by SOCAR, because then "it would be logical to change the cost of petrol when oil prices are high". According to him, SOCAR revenues from the sale of petrol are insignificant. In addition, some of this income is used to pay taxes. Now the cost of A-92 petrol is 0.70 manats.
Concerning the possible reduction of prices for other types of petrol (Premium Euro-95 and Super Euro-98) imported into the country, the vice-president of SOCAR said that their value is not regulated by the state, but in this issue it is necessary to take into account the cost of transporting fuel into the country. We should note that AI-95 and AI-98 petrol accounts for approximately 10 per cent of total consumption in the country and is almost never used in the field of production and delivery of services.
We should say that in neighbouring Georgia, SOCAR Georgia Petroleum continues to reduce the prices of petroleum products due to low oil prices.