Azərbaycanda əhalinin banklardakı əmanətləri üzrə ödənilən faizlərdən gəlir vergisinə edilən güzəştin mexanizmi dəyişib
Azərbaycan hökuməti 1999-cu ildən bəri əhalinin banklarda əmanətləri üzrə ödənilən faizlərdən gəlir vergisinə edilən güzəşt sistemində dəyişiklik edib. Ötən ilin son günlərində Milli Məclis Vergi Məcəlləsinə dəyişiklikləri qəbul etdi. Əmanətçilərin böyük əksəriyyəti üçün güzəştlər bəzi düzəlişlər olmaqla, qüvvədə qalır.
Necə hesablanmalı?
Beləliklə, "depozit" moratoriumu ləvğ edilib. İndiyədək depozitdən gəlir vergisi maksimum üç ilə tətbiq edilirdisə, indi dəyişikliklərə əsasən, müvəqqəti çərçivələr kənarlaşdırılıb. Bununla bərabər, vergi güzəştləri şamil ediləcək dividendlərin məbləğinə də məhdudiyyətlər tətbiq olunacaq. Belə ki, 500 manat həcmində depozitdən əldə edilən gəlirə 10%-lik vergi tətbiq olunmayacaq. Nəzərə alsaq ki, depozitlər üzrə orta dərəcə ildə 10% təşkil edirsə, əmanətçilər gəlirləri üçün zərərsiz olaraq bankda 5 min manata qədər saxlaya bilərlər. Tutaq ki, əmanətçi bankda 20 min manat saxlayır və ildə 2 min manat həcmində ödənilən faizlərdən gəlir əldə edir. İndi Məcəlləyə edilən dəyişikliyə görə, gəlirin 500 manat hissəsi vergidən azad edilir, uyğun olaraq əmanətçi üçün vergi 1500 manat məbləğdən tutulacaq və 150 manat təşkil edəcək (vergi dərəcəsi 10% təşkil edəcək). Nəticədə, əmanətçi ildə 2 min manat deyil, 1850 manat əldə edəcək. Bununla yanaşı, əmanəti müxtəlif banklara bölərək, gəlir vergisindən azad olmaq mümkündür. Deməli, əmanətçi 20 min manatı müxtəlif banklarda 5 min manat olmaqla, dördhissəli əmanətə bölə bilər və vergi ödəmədən onların hər biri üzrə 500 manat həcmində faizdən gəlir əldə edə bilər.
Daha doğrusu, əmanətçi çox istəyərsə, hətta iri məbləğdə pulu elə bölə bilər ki, gəlir vergisindən xilas olsun. Məsələn, bu dəyişikliklər qəbul edilərkən, Azərbaycanda 43 bankın əmanət qəbul etmək hüququ var idi. Və bir əmanətçinin bu bankların hər birinə 5 min manat depozit yerləşdirdiyini fərz etsək, onun 215 min manata qədər məbləğdə əmanət güzəştlərindən yararlana bildiyini görərik. Qeyd etmək lazımdır ki, verginin yeni mexanizmi təkcə 2015-ci ildə bağlanan müqavilələrə deyil, həm də artıq qüvvədə olanlara da şamil ediləcək. Eyni zamanda, vergi ancaq builki və sonrakı ilin depozitindən əldə olunacaq gəlirin hissəsindən tutulacaq. Çünki 2014-cü ilin sonuna kimi vergi güzəştlərinin müddəti qüvvədə idi. İstisna deyil ki, bank əmanətlər üzrə gəlirdən tutulan verginin ödənilməsində agent qismində çıxış edəcək. Beləliklə, vətəndaşların vergi ödəyicisinin eyniləşdirmə nömrəsi almasına ehtiyac qalmayacaq.
Nə gözləməli?
Güzəştlərin qismən ləvğ edilməsi təkcə əhali üçün deyil, bankirlər üçün də yenilik idi. Hətta demək olar ki, gözlənilməz oldu. Yeni qanuna uyğunlaşmaq, proqram təminatında dəyişikliklər və digər işlərin yerinə yetirilməsi üçün bankirlər, təxminən, iki-üç ay möhlət istədilər. Dividendlərin yeni hesablanma mexanizminin tətbiqi bir çox suallar doğurdu. Xüsusən, bu uzunmüddətli müqavilələr bağlanılan əmanətçilərlə bağlı məsələyə aiddir ki, müddətin bitməsi ilə əlaqədar bu il müqavilənin şərtlərinə uyğun olaraq dividendlər tam ödəniləcək. Bundan başqa, əmanətlər üzrə dividendlərin hər ay və ya hər gün hesablanan müxtəlif növləri var. Vergiqoymanın bu və ya digər növ əmanətlərlə necə həyata keçiriləcəyi hələ sual altında qalır. Bununla bərabər, bank cəmiyyətinin bir hissəsi əmanətlər üzrə faizlər qismində vətəndaşlara gəlir vergisinin tətbiq edilməsini təbii hal hesab edir. "Bu cür vergi dünyanın hər bir yerində yığılır. Azərbaycan vergi sisteminin təkmilləşdirilməsi üçün fəal iş aparır. Vergi Məcəlləsinə edilən bu dəyişikliklər bir daha göstərir ki, ölkə dünya maliyyə sisteminin inteqrasiya yolu ilə gedir", - deyə "Bank VTB"nin (Azərbaycan) İdarə Heyətinin sədri Yuri Yakovlyov hesab edir.
Milli Məclisin İqtisadi siyasət komitəsinin sədr müavini və eyni zamanda, "AGBank" ASC-nin müşahidə şurasının sadri Çingiz Əsədullayev Vergi Məcəlləsinə düzəlişlər zamanı təklif edib ki, banklar əmanətçilərini itirməmək üçün əmanətlər üzrə dərəcələri artıracaq.
"İndi əmanətlərin sığortalanan hissəsinin azalma tendensiyasını müşahidə edirik. İnsanlar əmanətlərini sığortalamaqdansa, daha çox qazanmağa üstünlük verirlər, yəni 9%-dən yuxarı dərəcə üzrə olan bank depozit məhsullarına üstünlük verir. Banklar onların resurs bazasını formalaşdıran əmanətçiləri itirməməyə çalışacaq və dərəcələri elə qaldıracaq ki, əmanətçilər əlavə gəlir hesabına vergi ödənişindən zərər hiss etməsinlər", - deyə Ç. Əsədullayev qeyd edib. O, həm də bildirib ki, hazırda Azərbaycanda Əmanətlərin Sığortalanması Fondunda (ADİF) belə bir variant müzakirə olunur ki, əmanətlərin sığortalanması zamanı (hazırda 9% təşkil edir) faiz dərəcəsi üzrə məhdudiyyət aradan qaldırılsın. Bu variantda əmanətlərin sığortalanmasının yeganə şərti depozitin 30 min manata qədər olmasından ibarətdir.
Əmanətlər üzrə dərəcələrin mümkün artması imkanları kreditlərin bahalaşmasına da gətirib çıxara bilər. Bu isə Mərkəzi Bankın dərəcələrin azalmasına istiqamətlənmiş siyasəti ilə ziddiyyət təşkil edir. Yuri Yakovlev verginin tətbiqi ilə depozitlər üzrə faiz dərəcələrinə ciddi təsir göstərəcəyinə şübhə edir. "Bir sıra hallarda ayrı-ayrı banklar xüsusi kampaniyalar çərçivəsində dərəclərin artmasına əl ata bilər. Lakin ümumi tendensiya və Mərkəzi Bankın faiz dərəcələrini aşağı salmaq istiqamətindəki siyasətini nəzərə almaqla, tətbiq edilən vergi artıma gətirib çıxarmayacaq", - deyə o, bildirib. Bundan başqa, onun sözlərinə görə, əmanətlər üzrə dərəcələrin mümkün artma ehtimalı kreditlər üzrə dərəcələrə təsir göstərməyəcək.
"Bazarda belə dəyişikliklər gözlənilmir. Kredit dərəcələri Azərbaycanın bank bazarında ümumi tendensiya çərçivəsində azalmağa davam edəcək", - deyə o, bildirib. Lakin bir sıra mütəxəssislər narahatlıqlarını ifadə edərək bildirirlər ki, əmanətçilərin dividendlərini azaldan verginin işləməsi, saxlanılması və hətta depozitlər üzrə dərəcələrin azalması şərtlərində fiziki şəxslərin bir hissəsi, sadəcə olaraq, vəsaitlərini bankdan götürə və hər hansı bir investisiya alətinə yatıra və ya xaricdə əmanətlərə üstünlük verə bilər. Yuri Yakovlev bu fikri təkzib edir. "Vergi Məcəlləsinə edilən dəyişikliklər əhalinin əmanətlərinin banklardan çıxarılmasına gətirib çıxarmayacaq. Çünki 10% səviyyəsində vergi kritik hesab olunmur. Bu, istər əmanətçi, istərsə də bank üçün kiçik itkidir. Əlbəttə, bəzi müştərilər hesab edə bilərlər ki, ən yaxşısı əmanətlərini geri götürməkdir. Amma böyük əksəriyyət əmanətini saxlayacaq, depozit qoymağa davam edəcək və bu vergiyə biznesin ayrılmaz hissəsi kimi vərdiş edəcəklər", - deyə o, bildirib.
Bank dairələrində qeyd edildiyi kimi, hazırda əmanətçilər tərəfindən heç bir ciddi reaksiya müşahidə edilmir.
İqtisadi təsir
"Hazırda əmanətlər üzrə faiz dərəcəsi 9,6% təşkil edir ki, bu da kifayət qədər yüksək dərəcədir". Mərkəzi Bankın sədri (AMB) Elman Rüstəmov belə hesab edir. Onun sözlərinə görə, bu yaxınlarda parlamentdə "2015-ci ilin dövlət büdcəsi haqqında" qanunun müzakirəsi gedişində deyilmiş, cari ildə əhalinin bank əmanətləri üzrə gəlirlərinin 0,5 mlrd. manat olacağı gözlənilir. "Bu, kifayət qədər ciddi rəqəmdir və əhalinin sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılmasında mühüm rol oynayır", - deyə o, bildirib. Qeyd edək ki, 2014-cü ilin yanvar-noyabr aylarında Azərbaycan əhalisinin banklardakı əmanətləri üzrə dividendləri 450 mln. manat təşkil edib. Ölkədə hər min nəfərə 473 əmanətçi düşür. Əhalinin adambaşına düşən əmanətinin məbləği 745 manat, fiziki şəxslərin bank hesablarının sayı isə 6,4 milyona çatıb.
Bu arada Vergilər Nazirliyində qeyd edilir ki, güzəştlərin qorunması və onların mexanizmlərinin dəyişiklikləri vətəndaşların və bankların risklərdən qorunması ilə bağlı qəbul edilib. Vergirlər nazirinin birinci müavini Natiq Əmirovun qeyd etdiyi kimi, güzəştlərin bu mexanizmlə təqdim olunması Azərbaycan dövlət büdcəsinə ildə 5-6 mln. manat əlavə gəlir gətirəcək. "Hökumət yeni mexanizm tətbiq etmədən vergi güzəştlərini sadəcə olaraq ləvğ etsəydi, dövlət büdcəsinə 60 mln. manat həcmində əlavə gəlir daxil olardı", - deyə N. Əmirov qeyd edib.
Azərbaycanın dövlət büdcəsinin 2015-ci ildə gəlirləri 19,438 mlrd. manat həcmində proqnozlaşdırlır. Daha doğrusu, hökumətin manevri nəticəsində əldə olunan gəlirlər büdcəni ancaq 0,03% doldura bilər. Deməli, bu vergi büdcəni doldurmaq istəyi ilə deyil, daha çox ölkə iqtisadiyyatında müasir dünya standartları üzrə gələcək islahatlarla bağlıdır.
DÜNYA TƏCRÜBƏSİ
Depozit gəlirlərinə vergi bir çox ölkələrdə tətbiq edilir. Rusiyada vergi 35% dərəcəsi üzrə yüksək faiz gəliri (Rusiya MB-nin depozit dərəcəsi və uçot dərəcəsi arasında fərq kimi xüsusi formula əsasında hesablanır) olan əmanətlərə tətbiq edilir. Ukraynada vergi dərəcəsi gəlirin 20%-ni təşkil edir. Depozit gəlirinə, həmçinin Böyük Britaniya, ABŞ, Kanada, Almaniya və digər ölkələrdə vergi qoyulur. Lakin onların əksəriyyətində dərəcələr ölkənin regionundan, əmanətin həcmindən və digər amillərə görə seçilir. İsveçrədə vergi tutulmur, amma o, əmanətçi üçün vergi cənnəti olmur. Çünki ölkələrlə əmanətçilər haqqında digər dövlətlərdən informasiyanın təqdim olunmasına dair müqavilə imzalayır.

Tax break rules changed in Azerbaijan for interest earned on bank deposits
The Azerbaijani government has changed its tax exemption policy on interest paid to bank account holders, a policy which had been in effect since 1999. In the final days of last year, the Milli Maclis [parliament] adopted a number of amendments to the Tax Code.
Exemptions for the majority of depositors will remain in effect, with some conditions.
How is it calculated?
And just like that, the "depositors'" moratorium was lifted. Up until now, the moratorium on taxing interest earned from bank deposits was in effect three years at a time, but now, according to the amendments, that time-frame has been done away with. Instead, limits have been put in place on the dividend amounts exempt from taxation.
Accordingly, interest income that amounts to less than 500 manats will not be subject to a 10 per cent earnings tax. Considering that the average annual interest rate on deposits is 10 per cent, depositors can still keep up to 5,000 manats in their savings accounts without any dent to their interest earnings.
Let's say though that a depositor has 20,000 manats in the bank and receives 2,000 manats per year in interest. Now, according to the changes in the Tax Code, 500 manats of those earnings are tax exempt, meaning that our depositor is taxed for the amount of 1,500 manat, which comes out to 150 manats (10 per cent taxation rate). As a result, the depositor will earn in a year not 2,000 manats, but 1850 manats.
By distributing funds among different banks, however, one can avoid the tax altogether. If our investor were to divide his 20,000 manats and make deposits of 5,000 manats into four separate banks, he would receive interest from each account in the amount of 500 manats and not have to pay any tax.
This is to say that if so desired, a depositor could distribute even a large sum of money in such a way to avoid taxation. For example, at the time these amendments were adopted, 43 banks in Azerbaijan were available to accept deposits. Hypothetically then, a single depositor could enjoy tax free interest earnings on up to 215,000 manats that are distributed in 5,000 manat deposits.
It should be noted that the new taxation policy will apply not only to accounts with rates fixed in 2015, but to existing accounts as well. In this case, taxes will only be withheld from a portion of interest earnings that accumulate during the current year and the one following that, since tax exemptions were in effect until the end of 2014. It is possible that the banks themselves will process the payment of taxes on account earnings and that they will not require citizens to obtain a taxpayer identification number.
What can we expect?
The partial suspension of tax breaks was news not just for the public, but for bankers too who were caught by surprise. Bankers requested that they be given two to three months in order to adapt to the new law, change the software and perform other work. The introduction of a new policy for calculating interest earnings has generated a lot of questions. In particular for depositors who have entered into long-term fixed-interest deposit agreements whose dividends will be paid in full at the end of the contract period and in accordance with its terms. In addition, there are various kinds of savings accounts whose dividends accrue on a daily or monthly basis. How the taxation of these and other types of accounts will be carried out is anyone's guess.
Some people in the banking community consider a personal income tax in the form of interest earned from savings accounts a natural development.
"These taxes are collected in all countries. Azerbaijan is actively working to improve the tax system. These amendments to the tax code again show that the country is on a path of integration into the global financial system," said VTB (Azerbaijan) Board Chairman Yuri Yakovlev.
The deputy chairman of the parliamentary committee on economic policy, Cingiz Asadullayev, who is also head of the board of directors of AGBank, suggested during a discussion of the amendments to the Tax Code that banks increase interest rates on savings accounts in order not to lose depositors.
"We are currently seeing a downward trend in the number of insured deposits. People prefer to earn more rather than insure their deposits, that is, they prefer bank deposit products at a rate higher than 9 per cent. Banks will do what they can to prevent the loss of depositors who form their resource base, and will raise rates so that depositors, as a result of earning additional interest, do not feel the loss of incurred tax payments," said Asadullayev.
He noted that the Azerbaijani Deposit Insurance Fund (ADIF) was currently debating an option in which the restriction on the interest rate for insured accounts (currently at 9 per cent) would be lifted altogether. According to this option, the only condition for insuring deposits is that they not exceed 30,000 manats.
A possible increase in interest rates on savings accounts could lead to more expensive credit, which is inconsistent with the Central Bank's policy of lowering interest rates.
Yuri Yakovlev doubts that the introduction of the tax would have any major impact on interest rates on deposits. "In some cases, individual banks will raise rates as part of a special campaign. But given the general trend and policy of the Central Bank to lower lending rates, the tax will not result in an increase of the rate," he said. Moreover, he added, a possible increase in interest rates on savings accounts would not affect the interest rates on loans.
"We are not expecting changes of this sort in the market. Lending rates will continue to fall as part of the current general trend in the Azerbaijani banking sector," he said.
Nonetheless, some experts have expressed concern that once the tax is in effect, depositors will see a reduction in their dividends while interest rates remain flat or even fall. As a result, some people may simply take their money out of the bank and put it in other investment instruments or choose to deposit their money abroad.
Yuri Yakovlev rejects this concern. "Changes to the Tax Code do not result in the public withdrawing their savings, simply because the tax rate of 10 per cent is not critical. This is a small loss for the depositor and the bank. Of course, some customers may find that it is better to withdraw their deposits, but most will leave their savings untouched, will continue to make deposits, and will grow accustomed to this tax as an integral part of the business," he said.
Banks have reported that for the time being, there is no sign of a strong response from depositors.
Economic Effect
Currently, the average bank account interest rate is approximately 9.6 per cent, which, according to Central Bank of Azerbaijan (CBA) head Elman Rustamov, is quite high. According to his comments made during a recent debate in Parliament concerning the law "On the 2015 State Budget", this year, the general population stands to earn a total of 500m manats in interest from deposits. "This is a significant fi-gure, and it plays an important role in improving the social welfare of the population," he said. It should be note that between January and November 2014, the general population earned a total of 450m manats on their deposits. Out of 1,000 Azerbaijanis, 473 are deposit account holders. The average deposit is valued at 745 manats and there are upwards of 6.4m total bank accounts belonging to private individuals.
Meanwhile, the Tax Ministry says that the decision to change the policy on taxing interest while preserving some breaks was made in order to protect citizens and banks from risks.
According to Deputy Tax Minister Natiq Amirov, the new tax policy will yield 5m-6m manats per year in additional revenue for the Azerbaijani state budget. "If the government were to simply cancel the tax breaks without putting a new policy in their place, then the state would receive around 60m manats in additional revenue," Amirov said.
Azerbaijan's state budget reve-nues for 2015 are projected to be 19.438bn manats. This means that the additional income generated by the new policy will increase the budget by only 0.03 per cent. Therefore this tax is more likely associated with efforts to reform the country's economy according to international standards than with desires to fill the budget.
WORLD EXPERIENCE
Taxes on interest earned from deposits exist in many countries. In Russia, the tax applies to deposits with high interest income (calculated using a special formula that looks at the difference between the deposit rate and the lending rate set by the CBR) at a rate of 35 per cent. In Ukraine, the tax rate is 20 per cent of interest earned.
Interest income is taxed in the UK, USA, Canada, Germany and many other countries, and in most of them, the rate varies according to the region of the country, the deposit amount and other factors. Taxes are not levied in Switzerland, but the country is no longer a tax haven for investors due to agreements with countries to provide information on depositors from other countries.