RUHİ YETKİNLİK MUSİQİSİ
Azərbaycan, Hindistan, Özbəkistan, Türkmənistan və Türkiyədən olan on beş muğam ifaçısı II Beynəlxalq uşaq muğam festivalının finalında çıxış edib. Gənclər və İdman Nazirliyinin (GİN) və "Kainat" gənclik mərkəzinin təşkilati dəstəyi ilə keçirilən müsabiqənin yekun konserti oktyabrın 8-də Azərbaycan Dövlət Gənc Tamaşaçılar Teatrının səhnəsində baş tutub.
Artıq on altı ildir ki, keçirilən müsabiqədə yaşı 16-ya kimi olan istedadlı gənc ifaçılar iştirak ediblər. Qran-pri "Şahnaz" muğamının virtuoz ifasına görə, 15 yaşlı Bakı məktəblisi Səma Sultanovaya verilib. I yeri 13 yaşlı türkiyəli Dilşad Gücüm əldə edib, II yeri hindistanlı Sumitra Rinqa Çiriar və azərbaycanlı Təbriz Həsənzadə bölüşdü-rüblər. Münsiflər heyəti III yeri Özbəkistandan olan məktəblilər Nadir Ruziyevə və Davlat Saidova, həmçinin, türkmən ifaçısı Dovran Annamamedova verib. Münsiflər heyətinin qərarı ilə müsabiqənin finalında qalib gəlmiş gənc istedadlara fəxri tərifnamələr və qiymətli hədiyyələr də təqdim olunub. Münsiflər heyətinin tərkibi də çoxmillətli idi, oraya festivalın bütün iştirakçı ölkələrinin təmsilçiləri daxil olublar.
Yeri gəlmişkən, iştirakçıların Gənc Tamaşaçılar Teatrının səhnəsində keçirilmiş yekun konsertində yalnız nömrələr və kompozisiyanın adı səsləndirilib. Münsiflər heyəti müğənninin adını və onun təmsil etdiyi ölkəni yalnız səsvermədən sonra bilib. Beləliklə, təşkilatçılar müsabiqənin obyektiv və ədalətli  keçməsinin qeydinə qalıblar.
Münsiflər heyətinin sədri Ağasəlim Abdullayevin sözlərinə görə, bu uşaqlar arasında seçim etmək çox çətin olub. Çünki onların hamısı inanılmaz dərəcədə istedalıdırlar, ona görə də münsiflər heyəti doğru seçim etməyə çalışıb. Qeyd edək ki, xarici qonaqlar muğamları öz tərzlərində ifa ediblər. Axı muğam heç də ənənəvi musiqi deyil. Bu, hər şeydən öncə milli və beynəlmiləl düşüncə tərzidir. Muğam sənətini bilən insana musiqi incəsənətinin bütün qapıları açıqdır.
On altı yaşına qədər olan uşaqlar arasında ilk beynəlxalq muğam festivalı keçən il Bakı islam mədəniyyəti paytaxtı elan edilən zaman da keçirilmişdi. Onda bu müsabiqəyə beynəlxalq status yalnız Özbəkistandan olan gənc ifaçıların iştirakı ilə şamil edilirdi. Bu il müsabiqəyə Özbəkistanla yanaşı, Türkmənistan, Türkiyə və Hindistandan gəlmiş istedadların qatılması ilə layihənin coğrafiyası yetərincə genişləndi.
Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESKO və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı Mehriban xanım Əliyeva muğam sənətinin təbliği və qorunması sahəsində şəksiz xidmətlərə malikdir. Məhz onun təşəbbüsü ilə Bakıda Benəlxalq Muğam Mərkəzinin bünövrəsi qoyulub. O, iki il qabaq tikilib, mərkəzdə artıq beynəlxalq muğam müsabiqəsi və elmi simpozium keçirilib. Bu da muğamın təbliği və daha yeni beynəlxalq üfüqlərə çıxmasının möhkəm bünövrəsini qoyub.
Öz çıxışlarının birində Mehriban xanım qeyd edib ki, "məhz muğam bizim övladlarımızda köklərə bağlılıq, milli qürur, emosional zənginlik, qayğıya və qayğıkeşliyə maraq, muğamın detallarında olan kimi dolğunluq hissi tərbiyə edə bilər". Birinci xanımın sözlərinə görə, "muğam hansısa genetik koddur". Muğama köklənərək, əvvəlcə yaşadığınız kimi yaşamağa davam etmək mümkün deyil: insan onun bir çox nəsillərin təcrübəsi üzərində qurulmuş fəlsəfi konsepsiyasını ya qəbul edir, ya da heç etmir. Muğam bizim ruhumuzu astral dünyanın yüksək qatlarına çıxarır, sonra bizləri təmizləyərək, işıqlandıraraq və yüksəldərək yenidən fani dünyaya qaytarır.
Sənətşünaslıq doktoru, Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Folklor İnstitutunun şöbə müdiri, professor Rafiq İmraninin fikrincə, muğamın musiqi dili beynəlmiləldir və o, bütün bəşəriyyət üçün anlaşıqlıdır. Min illərdir ki, müxtəlif xalqların məişətində və şüurunda yer tutmuş muğam incəsənəti  Yer kürəsinin milyarddan artıq insanı üçün ümumi mədəniyyət sərvətidir. Bu baxımdan, bu yüksək incəsənətin insanlıq üçün önəmi böyükdür.
Muğam incəsənəti insanın estetik inkişafına və psixologiyasına böyük təsir göstərir. O, bəzən əyləncəli, bəzən də ciddi olur, insanı materiya və varlığın mənası bar?də düşünməyə vadar edir. Muğamın ahəngdar dili bizim əcdadlarımızın yüzillərlə cilalanmış və müəyyən lad ilə sıx bağlı olan qədim musiqi dilidir. Bu lad, hər şeydən öncə, muğam dinləyicisinin olduğu məkanda düşüncə və əhval  ladıdır. Muğam, hətta bu musiqi barədə heç nə bilməyən hazırlıqsız dinləyici ilə belə ilk görüşdə onu qəlbinin dərinliklərinə qədər nüfuz edir.
Yeri gəlmişkən, "muğam" sözü "muq-maq" (alov) sözündən yaranıb və kahin-maq anlamını verir. Tarixdən bəllidir ki, maqlar tanrı Ahura-Mazdaya həsr edilmiş mahnıların mahir ifaçıları idilər. İslam dininin yaranmasından sonra bu rolu sufilər oynamağa başladılar. Muğam incəsənətinin orta yüzilliklərdə inkişafında sufilərin böyük rolu olub. "Muğam" (makam) sözü ərəb dilindən tərcümədə an, yer mənasını verir, həmçinin, ekstaz halında olan insana Tanrının böyüklüyünü dərk etməyə imkan verən ruhi təkmillik pilləsidir.
Sufilər və muğam ifaçıları arsında ümumi qəbul edilmiş "hal" termini mövcuddur. "Hal"a daxil olan muğam ifaçıları ilahi musiqi obrazları yaradırlar ki, onun təsiri altında insan istər-istəməz ruhən təmizlənir və təkmilləşir. Sufilər isə bu halda əsrarəngiz musiqi səsləri və ritm altında ekstaz anları yaşayırlar, onların ruhu dünya faniliyindən təmizlənir və göylərin vergisini qəbul etməyə hazır olur.
Başqa incəsənət janrlarından fərqli olaraq on iki klassik muğam dəstgahı, sayı 460-a çatan şöbə və guşələr insan duyğularının tam çalarlarını əks etdirir. Muğamlar öz təsirinin gücünə görə insanın, musiqinin və kainatın  sintezinə bərabər tutulur.

МУЗЫКА ДУХОВНОГО СОВЕРШЕНСТВА
Пятнадцать юных исполнителей мугама из Азербайджана, Индии, Узбекистана, Туркменистана и Турции выступили в финале II Международного детского фестиваля мугама. Заключительный концерт конкурса, проходившего при организационной поддержке Министерства молодежи и спорта и молодежного центра "Каинат", состоялся 8 октября на сцене Азербайджанского государственного театра юных зрителей.
В конкурсе, который проводится уже шестнадцать лет, приняли участие талантливые юные исполнители в возрасте до 16 лет. Гран-при достался 15-летней бакинской школьнице Сема Султановой за виртуозное исполнение "Шахназ мугамы". 1-е место завоевала 13-летняя Дильшад Гуджум из Турции, 2-е место разделили индиец Сумитра Ринга Чириар и азербайджанец Тебриз Гасанзаде. 3-е место жюри присудило школьникам из Узбекистана Надиру Рузиеву и Давлату Саидову, а также туркменскому исполнителю Доврану Аннамамедову. Решением жюри молодым талантам, победившим в финале конкурса, были вручены почетные грамоты и ценные подарки. Состав жюри тоже был интернациональным, в него вошли представители всех стран - участниц фестиваля.
Кстати, на финальном концерте участников на сцене Театра юных зрителей объявляли только по номерам и по названию композиции. Имя и страну, которую представлял певец, жюри узнавало лишь после голосования. Таким образом, организаторы позаботились о непредвзятости и честности проведения конкурса.
По словам председателя жюри народного артиста Агасалима Абдуллаева, было очень сложно выбирать между этими детьми. Ведь все они невероятно талантливы, а потому жюри нужно было сделать правильный выбор. Отметим, что зарубежные гости исполняли мугамы в собственном национальном стиле. Ведь мугам - это не просто традиционная музыка. Это, прежде всего, национальное и интернациональное мышление. Человеку, познавшему искусство мугама, приоткрыты все двери музыкального искусства.
I Международный фестиваль мугама среди детей до 16 лет прошел в прошлом году, когда Баку был объявлен столицей исламской культуры.
Но тогда статус международного фестивалю придавало лишь участие юных исполнителей из Узбекистана. В нынешнем же году география проекта значительно расширилась и уже наряду с Узбекистаном в конкурсе участвовали таланты из Туркменистана, Турции и Индии.
Безусловная заслуга в деле пропаганды и сохранения искусства мугама принадлежит президенту Фонда Гейдара Алиева, послу доброй воли ЮНЕСКО и ИСЕСКО, депутату Мехрибан ханым Алиевой. Именно по ее инициативе был заложен фундамент Международного центра мугама в Баку. Он был построен два года назад и в нем уже состоялись международный конкурс мугама и научный симпозиум. И это заложило огромную основу для пропаганды мугама и выхода его на новые международные горизонты. В одном из своих выступлений Мехрибан ханым отметила, что "именно мугам способен взрастить в наших потомках привязанность к корням, национальное достоинство, эмоциональное богатство, склонность к страданию и состраданию и то нравственное совершенство, ту завершенность в деталях, которой обладает сам мугам". По словам первой леди, "мугам - это некий генетический код". Нельзя погрузиться в мугам и продолжать жить дальше так, как вы живете: человек либо принимает, либо не принимает его философскую концепцию, выстраданную опытом многих поколений. Мугам ведет наш дух за собой в высочайшие пласты астрала и также возвращает нас на бренную землю, очищая, просветляя и возвышая нас.
По мнению доктора искусствоведения, заведующего отделом Института фольклора Национальной академии наук Азербайджана, профессора Рафика Имрани, музыкальный язык мугама интернационален, он доступен всему человечеству. Искусство мугама, тысячелетиями оседавшее в быту и в сознании различных народностей, является для более миллиарда населения земного шара общекультурным достоянием. В этом смысле значение этого возвышенного искусства для человечества огромно. Искусство мугама имеет большое влияние на эстетическое развитие и психологию человека. Оно порой бывает развлекающим, а порой серьезным, заставляя мыслить о сущности материи и бытия. Мелодический язык мугамов - это древнейший музыкальный язык наших предков, отшлифованный столетиями и тесно связанный с определенным ладом. А лад - это, прежде всего, мышление и настроение в пространстве, где пребывает слушатель мугама. Даже неподготовленного слушателя, ничего не знающего об этой музыке, при первом соприкосновении с ней пронизывает до глубины души.
Кстати, слово мугам происходит от слова "муг-маг" (огонь), которое означает жрец-маг. Из истории известно, что маги были искусными мастерами песнопений, посвященных божеству Ахуры-Мазде. После возникновения ислама эту роль играли суфии. В развитии средневекового искусства мугамов суфиям отводилась важная роль. Мугам (макам) в переводе с арабского - одно мгновение, место, означает еще и ступень духовного совершенства, дающего возможность человеку, находящемуся в экстазе, постичь величие Божества. У суфиев и исполнителей мугамов существует общепринятый термин "хал" (вдохновение). Исполнители мугамов, входя в хал, создают божественные музыкальные образы, под влиянием которых человек так или иначе духовно очищается и совершенствуется. А суфии в этом состоянии под чарующие звуки музыки и ритма проводят мгновение в экстазе, и их душа очищается от земной суеты и способна принять небесные дары. В отличие от других жанров искусства, двенадцать классических мугамных дестгяхов и мугамы (шобе и гюше), число которых достигает 460, передают полную гамму человеческих чувств. Мугамы по силе своего воздействия равносильны синтезу человека, музыки и космоса.