TERRORÇULAR TAKTİKASINI DƏYİŞİR
London və Parisə qarşı terror aktlarını "Əl-Qaidə"nin AI vətəndaşı pasportuna malik üzvləri planlaşdırıbmış…
Sentyabrın sonlarında Avropanın xüsusi xidmət orqanları Fransa, Almaniya və Böyük Britaniyada törədilməsi planlaşdırılan nəhəng terror aktları seriyasının qarşısını alıb. Məlumata görə, terrorçular Paris, Frankfurt və London da daxil olmaqla, bir sıra şəhərlərdə girovlar götürülməsilə terror aktları planlaşdırıbmış. "Əməliyyat" 2008-ci ildə Hindistanın Mumbayi şəhərində törədilmiş terror aktının ssenarisilə reallaşdırılmalı idi.
Xatırladaq ki, Mumbaidə yaraqlıların mehmanxanalar, mağazalar və vağzallara hücumu nəticəsində təxminən 200 nəfər ölmüş, 30-dan artıq insan yaralanmışdı.
Bu dəfə müxtəlif ölkələrin xüsusi xidmət orqanları hesabına terrorçuların planının qarşısını hələ ilkin mərhələdə almaq mümkün olub. Antiterror əməliyyatlarının əsas məqamlarından biri isə ABŞ Hərbi Hava Qüvvələrinə məxsus pilotsuz təyyarələrin Əfqanıstan-Pakistan sərhədindəki dağlıq ərazilərə zərbələr endirməsi olub. Qeyd edək ki, nə Pakistan, nə də Əfqanıstan hökumətinin nəzarət edə bilmədiyi bu ərazilərdə nəinki yaraqlıların təlim düşərgələri var, hətta ehtimala görə, "Əl-Qaidə" lideri Üsəma bin Laden də orada gizlənir.
Amerika aviasiyasının səyləri nəticəsində yüzədək yaraqlı məhv edilib. Onların arasında Avropa ərazisində terror aktlarının törədilməsini planlaşdıran şəxslər də olub. Beləliklə, Avropaya planlaşdıran hücumların arxasında Pakistanın "Taliban" hərəkatı və "Əl-Qaidə"nın durduğu aydındır.
Bununla yanaşı, maraqlı olan odur ki, son zamanlar müxtəlif ölkələrin kəşfiyyat xidmətləri Əfqanıstan-Pakistan sərhədindəki rayonlarda yaşayan tayfalarda Almaniya pasportlu şəxslərin peyda olduğunu xəbər verir. Bir sıra Avropa KİV-in məlumatına görə, planlaşdırılan son terror aktları haqda ilk açıqlamanı da Əfqanıstanda bu ilin yayında saxlanılmış Almaniya vətəndaşı Əhməd Sidiki verib.
"Daily Telegraph" yazır ki, Sidiki terrorçuların Böyük Britaniyaya "Əl-Qaidə"nin Pakistan qanadının lideri İlyas Kəşmiri tərəfindən göndərildiklərini bildirib. Kəşmiri isə öz növbəsində Üsamə bin Ladenlə şəxsi əlaqəyə malikdir. O, Britaniyaya, həmçinin Almaniyaya Avropa ölkələrinin müsəlman vətəndaşlarından ibarət terrorçu qrup göndəribmiş.
Yeri gəlmişkən, Mumbaidə törədilmiş terrorun təşkilində də Kəşmir şübhəli bilinir. İnterpol Hindistanın sorğusu əsasında onun həbsi üçün beynəlxalq order verib.
İstintaqın "Daily Telegraph" qəzetində dərc olunmuş məlumatına görə, Kəşmiri "Əl-Qaidə"nin tapşırığı ilə terrordan bir qədər əvvəl informasiya yığmaq məqsədilə Mumbaidə olmuş amerikalı Devid Koulmen Xedli ilə əlaqə saxlayıb.
Pakistan hökuməti Amerika aviasiyasının bombardmanı zamanı həlak olmuş yaraqlılar arasında daha 5 Almaniya vətəndaşının olduğunu da bildirir. Bu məlumatların fonunda Almaniya KİV yazır ki, ötən il öz radikal baxışları ilə məşhur olan bir neçə nəfər Hamburqdan böyük ehtimalla Şimali Vəziristana gedib. Almaniyanın Daxili İşlər Nazirliyinin yaydığı məlumatda isə bildirilir ki, ölkənin təxminən 70 vətəndaşı Əfqanıstan və Pakistanda hərbi təlim keçib, onlardan bəziləri artıq geri dönüb.
Ötən ay pilotsuz təyyarələrin Şimali Vəziristana zərbəsi nəticəsində Abdul Cabbar adlı Böyük Britaniya vətəndaşının öldüyü də məlum olub. O, son zamanlar Pakistanda - Pəncabda yaşayırmış.
BBC Britaniyanın xüsusi xidmət orqanlarındakı mənbəyə istinadən xəbər verir ki, Cabbar xüsusi olaraq "Əl-Qaidə"nin "Dumanlı Albion"dakı qanadı sayılan "Böyük Britaniya islam ordusu"nun rəhbərliyi üçün hazırlanıbmış. Məqsəd isə elə Almaniya, Böyük Britaniya və Fransada terror aktlarının həyata keçirilməsi imiş. Güman ki, Kəşmirin Britaniyadakı ekstremist islamçılarla da əlaqələri var.
Oktyabrın 5-də Fransanın cənubunda - Marsel və Bordoda keçirilmiş 2 reyd nəticəsində terrorçuluqda şübhəli bilinən 12 nəfər saxlanılıb. 3 şübhəlinin tutulması elə həmin gün İtaliyada Fransa vətəndaşı Riyad Annuninin həbsi nəticəsində mümkün olub. Annuni Neapol vağzalı yaxınlığında partlayıcı hazırlamaq üçün lazım olan dəstlə yaxalanıb.
CNN xəbər verir ki, Əhməd Sidiki dindirilmə zamanı Avropada baş tutmayan terror aktlarının mümkün təşkilatçısının Yunis əl-Mauretani olması da mümkündür. Söhbət "Əl-Qaidə" iyerarxiyasındakı üçüncü şəxsdən gedir. Ehtimallara görə, Əl-Mauretani Şimali Afrikadandır və hazırda Əfqanıstan-Pakistan sərhədində gizlənir. Məlumata görə, o, 2 nəfərlə birlikdə Fransaya gəlməyi planlaşdırırmış. Bu səfər zamanı əl-Mauretanini Əlcəzair əsilli fransız Naamen Meziş və İran əsilli alman Şahab Daşti müşayiət etməliymişlər. Deyilənə görə, onlar 2009-cu ilin yazında Hamburqdan Sidiki ilə birlikdə çıxmış terrorçu qrupa daxildirlər.
Baş verənlərdən sonra Böyük Britaniyada "ciddi" terror təhlükəsi elan olunub. Fransa hökuməti isə belə qənaətə gəlib ki, artıq həyəcanın "qırmızı səviyyəsi"nə keçmək vaxtıdır. Bu, yüksək təhlükə səviyyəsindən sonrakı ikinci həddir.
ABŞ, Böyük Britaniya və Yaponiya hökumətləri bəyanatla çıxış da ediblər. Hər 3 dövlət vətəndaşlarını Avropadan kənar olmağa, ən azı oraya səfər zamanı, xüsusilə ictimai nəqliyyatdan istifadə edərkən, görməli yerləri gəzərkən son dərəcə ehtiyatlılıq nümayiş etdirməyə çağırıb.
Maraqlıdır ki, Britaniyanın xüsusi xidmət orqanları terrorçuların xüsusilə şahzadə Harrini hədəfə götürdüyünü düşünür.
Məlum olduğu kimi, Əfqanıstanda hərbi xidmətdə olmuş Harri Britaniyanın növbəti taxt-tacına sahib çıxmaq üçün üçüncü iddiaçıdır.
Beləliklə, Avropa hökumətlərinin terror təhlükəsindən ehtiyatlandığı ortadadır. Çünki "Əl-Qaidə"nin Pakistan, Əfqanıstan, Yəmən, Şərqi Afrika ölkələrindəki təlim düşərgələrində yeni yaraqlılara təlimlər keçilir və xüsusi xidmət orqanlarının məlumatına görə, onların arasında yüzlərlə kamikadze var. Bu yaraqlılardan bəziləri təəssüf ki, Avropa İttifaqı və ABŞ vətəndaşlığına malikdirlər.
Bundan başqa, NATO-nun Əfqanıstanda, həmçinin Əfqanıstan-Pakistan sərhəddində "Taliban"a, "Əl-Qaidə"yə təzyiqləri artırdıqca, terror təhlükəsi də artır. Yeri gəlmişkən, yaxın zamanlarda NATO komandanlığı altında beynəlxalq qüvvələrin bütün Əfqanıstan ərazisində genişmiqyaslı hərbi əməliyyatlara başlayacağı gözlənilir. Bundan başqa, Əfqanıstandan yaraqlıların Pakistana qaçması, ABŞ-ın pilotsuz təyyarələrinin Pakistan ərazisindəki reydləri artırması Vaşinqtonla İslamabadın münasibətlərində ciddi problem yaradır.
Bütün bunlardan hansı nəticəni çıxartmaq olar? Terrorçuların fəallığı şübhəsiz ki, Avropa ərazisinə də yayılır. Üstəlik, terrorçuların yeni taktikası onların zərərsizləşdirilməsini xeyli çətinləşdirir. Onlar öz sıralarına Avropa və ya ABŞ-da doğulmuş, yaxud daim orada yaşamış insanları cəlb edir. Bu şəxslər isə sözügedən ölkələrdə tam maneəsiz gəzib-dolaşa bilir.
Bununla əlaqədar olaraq, Avropa Komissiyasiyası tezliklə yeni antiterror tədbirlərinə əl atmağı düşünür. Bu addımların konkret nədən ibarət olacağı hələ ki, bilinmir. Məlum olan başqa bir məqam var: avropalılar vətəndaşları ilə elə ünsiyyət forması axtarır ki, ictimaiyyət terror təhlükəsi haqda məlumatlandırılsın, lakin qorxmasın və həyəcana düşməsin.
Ümumilikdə, Əfqanıstan və Pakistanda amerikalılarla NATO qüvvələri tərəfindlən sıxışdırılmış terrorçular bütün dünyaya yayılır. Məsələn, "Əl-Qaidə"nin Yəmən qanadı - "Ərəbistan yarımadasında "Əl-Qaidə" fəallaşmağa davam edir. Bunu isə hələ avqustda Amerikanın xüsusi xidmət orqanları həyəcanla bəyan edirdi.
Amerika qüvvələrinin Əfqanıstan və Pakistandakı əməliyyatları nəticəsində oradakı "Əl-Qaidə" tədricən zəifləyir, ön plana isə qruplaşmanın Yəmən qanadı çıxır.
Beləliklə o, terrorçuların böyük regional bazasına çevrilə bilər.
Oktyabrın 6-da Yəmənin paytaxtı Sanedə Böyük Britaniya səfirliyinin avtomobili qumbaraatandan atəşə tutulub. Nəticədə yüksək rütbəli britaniyalı diplomat yaralanıb. Bildirilir ki, hücum hökumətin xarici ölkə səfirliklərinin mühafizəsini gücləndirməsindən 2 gün sonraya təsadüf edib. Elə həmin gün Avstriyanın OMV neft-qaz şirkətinin Yəmən şöbəsinin binasında atışma olub. İnsident nəticəsində şirkətin əməkdaşı olan 1 Fransa vətəndaşı ölüb.
Xatırladaq ki, təxminən 1 il əvvəl Yəməndəki terrorçu düşərgələrində təlim keçmiş Nigeriya sakinləri Amsterdam-Detroyt reysi ilə uçan təyyarədə terror aktı törətməyə cəhd etmişdilər.
Bundan başqa, belə hesab edilir ki, ABŞ-dan olan Ənvər əl-Avlak da Yəmənin ucqar ərazilərində gizlənir. Onun ABŞ və Avropanın islamçı gəncləri arasında fəal təbliğat apardığı bildirilir. O, bu işdə ən müasir texniki vasitələrdən istifadə edir. Əksər ekspertlərin fikrincə, indi yarımmifik Üsəma bin Laden ilə müqayisədə əl-Avlak daha təhlükəlidir.
"Mən Yəməndəki vəziyyətdən son dərəcə məyusam. Baş verən terror aktları ciddi həyəcan siqnalıdır və beynəlxalq ictimaiyyət buna reaksiya göstərməlidir", - deyə Avropa Parlamentinin rəhbəri Yeji Buzek bildirib.
O, Yəməndəki hazırkı iqtisadi və siyasi çətinliklərə də xüsusi diqqət çəkib. Qeyd edək ki, bu ölkədə problem yalnız "Əl-Qaidə"nin fəallığı deyil. Yerli hökumət şimalda şiə qiyamçılarla, cənubda isə separatizmlə mübarizə aparır.
Bununla yanaşı, "Əl-Qaidə"nin qolları və ya yaxın silahdaşları olan digər terrorçu təşkilatların fəaliyyətini də unutmaq olmaz. Belə qruplaşmalar Maqrib, Ərəbistan yarımadası, Şərqi Afrika ölkələrində "əməliyyatdadır", son hadisələr isə onların Mərkəzi Asiyada da möhkəmlənməyə çalışdıqlarını göstərir.
Rusiya Təhlükəsizlik Şurasının katibi Nikolay Patruşevin son bəyanatına əsasən isə Şimali Qafqazdakı, həmçinin Pyatiqorsk, Stavropol, Vladiqafqazdakı son terror aktları da ölkədən kənarda hazırlanıb.

TERRORISTS CHANGE TACTICS
In late September, European intelligence agencies reported the prevention of a series of major attacks on France, Germany and the UK. It was reported that terrorists planned to take hostages in several cities, including Paris, Frankfurt and London. The terrorist attacks were planned to a scenario similar to the events of 2008 in the Indian city of Mumbai, where nearly 200 people were killed and over 30 were injured as a result of militant attacks on hotels, shops and the city's railway station.
As reported, the terrorist attacks were averted at an early stage, thanks to the efforts of the intelligence agencies of different countries. One of the most dramatic of the counter-terrorist operations were US drone strikes on remote mountain areas beyond the control of the Pakistani and Afghan authorities on the Afghan-Pakistani border. Militant training bases are located there and it is also believed to be the hiding place of al-Qaeda leader Osama bin Laden. The American aircraft succeeded in destroying about a hundred fighters, including the alleged organizers of the failed terrorist attacks in Europe. Thus, the attacks had clearly been planned by the Pakistani Taliban and al-Qaeda.
Meanwhile, intelligence services from different countries recently reported that there are people with German passports in the tribal areas on the Pakistan-Afghanistan border. According to several of the European media, German citizen Ahmad Siddiqui, who was arrested in Afghanistan this summer, was the first to give information about imminent terrorist attacks.
The Daily Telegraph writes that, according to Siddiqui, the terrorists were sent to Britain by the Pakistani Al-Qaeda commander, Ilyas Kashmiri, who is personally connected to Osama bin Laden. Kashmiri sent a terrorist group to the UK and Germany which had been recruited from among European citizens of the Muslim faith.
Incidentally, Kashmiri is suspected of organizing the terrorist attack on Mumbai. Interpol has issued an international arrest warrant for him, at India's request. The Daily Telegraph quotes investigators as saying that Kashmiri maintained contact with the American David Coleman Hadley, who was commissioned by al-Qaeda and who visited Mumbai shortly before the attacks to gather information.
In addition, the Pakistani authorities announced that the US missile strikes had killed several militants, including five German nationals. Against this background, the German media reported that several people known for their radical views left Hamburg last year, probably for North Waziristan. Moreover, the German Interior Ministry reported that about 70 of the country's citizens had undergone military training in Afghanistan and Pakistan and some of them had already returned home.
Meanwhile, last month it also became known that a drone strike on North Waziristan had killed a British citizen - a certain Abdul Jabbar who lived in the Pakistani Punjab.
Jabbar was specially trained to lead the "Islamic Army of Great Britain" - a branch of al-Qaeda in the UK - which aimed to carry out the terrorist attacks in Germany, Britain and France, according to British intelligence sources quoted by the BBC. Apparently, Ilyas Kashmiri also has links with Islamic extremists in Britain.
On 5 October, 12 people were arrested on suspicion of terrorist activities in France after two raids in the south - in Marseilles and Bordeaux. The arrest of three of the suspects was made possible thanks to the detention of French citizen Ryad Hannouni in Italy on 5 October. He was arrested near the train station in Naples with equipment for making explosive devices.
According to CNN, Ahmad Siddiqui also said during interrogation that a possible organizer of the failed terrorist attacks in Europe was Sheikh Yunis al-Mauretani -third in the al-Qaeda hierarchy. Al-Mauretani is presumably a native of North Africa and is hiding on the border between Afghanistan and Pakistan. Allegedly, al-Mauretani planned to travel to Europe with two other people - a Frenchman of Algerian origin, Nouamane Meziche, and a German of Iranian descent, Shahab Dashti. It is reported that they were members of the terrorist group with which Siddiqui left Hamburg in the spring of 2009.
As a result of these events, the level of terrorist threat in the UK was raised to "severe", while the French authorities considered it time to move to the "red level" of alarm. This is the second highest level of danger.
Authorities in the US, Britain and Japan issued statements calling on their citizens to abstain altogether, or at least to exercise extreme caution while travelling in Europe - especially when using public transport and visiting attractions.
It is notable that, according to British intelligence, terrorists consider Prince Harry to be the prime target for attack. As is known, Harry, who served in Afghanistan, is third in line to the British throne.
Thus, it is clear that the authorities in European countries continue to fear terrorist attacks. After all, al-Qaeda's training camps in Pakistan, Afghanistan, Yemen and East Africa continue to train new militants, including, according to various intelligence agencies, hundreds of suicide bombers. And some of them, unfortunately, have EU and US passports.
Attacks are becoming even more realistic as NATO increases pressure on the Taliban and al-Qaeda in Afghanistan and the Afghan-Pakistani border. Incidentally, it is expected that the international forces under NATO command will soon launch a major operation across the entire Afghan campaign. At the same time, the militants' flight from Afghanistan to Pakistan and frequent US drone attacks on Pakistani territory cause serious problems to relations between Washington and Islamabad.
What conclusion can be drawn here? The terrorists' focus of activity is clearly shifting towards Europe. The militants have chosen tactics that make it difficult to catch them - they are trying to recruit people who were born, or who live permanently, in Europe or the United States and can thus travel freely in these countries.
In this light, the European Commission plans to adopt a series of new anti-terrorism measures soon. It is still not known what these measures will be. The Europeans are also looking for ways to communicate with citizens, to inform them about the threat of terrorist attacks, without frightening them or causing panic.
Generally, the terrorists, driven into a tight corner by the Americans and NATO in Afghanistan and Pakistan, are dispersing to the rest of the world. For example, the Yemeni cell of al-Qaeda - Al Qaeda in the Arabian Peninsula (AQAP) - continues to expand; this was reported with some anxiety by US intelligence agencies as early as August. Following the offensive by US forces in Afghanistan and Pakistan, Al-Qaeda is gradually declining there, while the cell in Yemen is coming to the fore and may thus become a major regional terrorist base.
On 6 October, in the Yemeni capital of Sana'a, a British embassy vehicle came under fire from a grenade thrower. As a result, a top British diplomat was wounded. It was noted that the attack was carried out two days after the government increased security for foreign embassies. On the same day, a shooting occurred in the building of the Yemeni branch of the Austrian oil company OMV. One of the company's employees, a French citizen, was killed.
Almost a year ago, a resident of Nigeria, trained in Yemeni terrorist camps, tried to carry out a terrorist attack on a flight from Amsterdam-Detroit.
In addition, it is believed that a native of the United States, Anwar al-Awlaki, is hiding in remote areas in Yemen. He is engaged in active propaganda to young American and European Muslims and is using the most modern technical means. According to many experts, al-Awlaki is now more dangerous than the semi-mythical Osama bin Laden.
"I am deeply concerned about the situation in Yemen. The attacks send an alarming signal, to which the international community must respond," says Jerzy Buzek, chairman of the European Parliament.
Buzek also highlighted the current economic and political problems in Yemen, where not only al-Qaeda is operating: the local authorities also face Shiite rebels in the north and separatism in the south.
Meanwhile, we should not forget that there are other terrorist organizations - branches of al-Qaeda or close partners - which operate in Maghreb, the Arabian Peninsula, East Africa and, judging by the latest developments in the region, they are also seeking to gain a foothold in Central Asia.
Also, according to a recent statement by Nikolay Patrushev, Secretary of the Russian Security Council, recent terrorist attacks in the North Caucasus, including the bombings in Pyatigorsk, Stavropol and Vladikavkaz, were prepared abroad.