BAYKE BUNU GÖZLƏMƏZDİ…
Qırğızıstanda keçirilmiş parlament seçkilərində ölkədən qovulmuş Prezident Bakiyevin yaxınları qalib gəlib
Müəllif: Vlad SİMONOV Bişkək
Ölkə tarixində ilk dəfə olaraq Qırğızıstan dövlət idarəçilik sistemini prezident üsul-idarəsindən parlament sisteminə dəyişir. Qanunverici orqanda koalisiya qurmaq hüququ əldə edən partiyalar həm spiker, həm də nazirlər kabinetini seçə biləcəklər. Prezidentin səlahiyyətləri məhdudlaşdırılıb, dövlət başçısı qanunverici və icraedici qanadlar arasında baş verə biləcək mübahisəli məsələlərdə arbitr rolu ilə kifayətlənməli olacaq.
Seçki kampaniyasında 29 siyasi partiya iştirak edirdi ki, bu da Qırğızıstan üçün rekord göstəricidir. Ümumilikdə, 120 deputat mandatı uğrunda yarışa, partiya siyahılarına salınmış 3 minə yaxın namizəd qatılmışdı. İlkin nəticələrə görə, bu partiyalardan 5-ni seçkinin qalibi saymaq olar.
Başlanğıc
- Bunu izləmək, futbol üzrə dünya çempionatının püşkatmasına baxmaqdan daha maraqlıdır - bu sözləri bir əlində çay piyaləsi tutmuş ağsaç bayke (Qırğızıstanda ahıl kişiləri belə çağırırlar) yanındakı ağsaqqala deyir.
- Bax, sən özün kimə səs verəcəksən?
- Getməyəcəyəm, - sanki incimiş şəkildə ağsaqqal deyir:
- Nə danışırsan? Müharibə ola bilər.
Mən qonşu masada gedən bu söhbətə qoşuluram:
- Bayku, bağışlayın, niyə müharibə ola bilər ki?
Məsələ ondadır ki, Qırğızıstanda siyasət haqda danışmaq üçün yüksək təhsilli və diplomlu mütəxəssis olmağa ehtiyac yoxdur. İstənilən şəxsə sual ver - aldığın proqnoz və şərh əsasında qüvvələr nisbəti və hadisələrin mümkün inkişaf ssenariləri haqda dolğun məlumat toplaya bilərsən. Ölkə, sanki, "vülkan üstündə" yaşamağa öyrəşib. İki inqilab, iki qaçaq düşmüş prezident və nəhayət, ölkənin cənubunda baş vermiş silahlı münaqişə. Bu münaqişə nəticəsində isə, ən azı, 400 ölü, yüzlərlə yaralı və minlərlə köçkün.
- Ay oğul, müharibə necə olmaya bilər axı (bayke, kənardan kiminsə onunla diskussiyaya qoşulmasını, az qala, sevincək qarşıladı). Bax, qulaq as. Mənim oğlum Rusiyadadır, pul qazanır. O gün zəng etmişdi, deyir, "atake, kimə səs verəcəksiz? Baxın ha, kim Rusiyanın tərəfindədir, onu seçin".
Sualımı yenə təkrar edirəm: bəs, niyə mütləq müharibə?
- Çünki Rusiya olmasa (əlini yelləyir), tfu... bir-birini didəcəklər/.
Heç kəs gözləmirdi
Səsvermə məntəqələri artıq 12 saatdır bağlanıb. Deyəsən, sakitlikdir. Küçələrdə silahlı dəstələr də yoxdur, soyğunçular gözə dəymir, səhər tezdən şəhər, sanki, hələ yuxuludur. Deməli, seçkilər baş tutub. Politoloqların (Qırğızıstanda özlərini belə adlandıranlar çoxdur, onlar istənilən məsələni şərh etməyə, istənilən fikri söyləməyə hazırdırlar və hətta, pul da təklif edirlər, təki, mətbuatda fikirləri getsin) proqnozları doğrulmadı/.
Rahat nəfəs almaq olar
Amma belə nəticəni heç kəs gözləmirdi. Səsvermənin nəticələrinə görə, ölkədən qovulmuş prezident Qurbanbek Bakiyevin tərəfdarlarından və məmurlardan təşkil olunmuş "Ata-Jurt" partiyası qalib gəlib. Tələm-tələsik, seçkilərə cəmi bir neçə ay qalmış yaradılan bu partiya seçicilərin səslərini "qazanmağı" bacardı. Halbuki, əksər proqnozlarda "atajurtçular"ın parlamentə düşəcəyi ehtimal olunsa da, bu partiyanın azlıqda qalacağı düşünülürdü. Çünki bu partiyanın rəhbərləri ölkədən qaçmış Bakiyevlə münasibətləri rəsmən inkar etsələr də, istənilən halda, ictimai şüurda "Ata-Jurt" keçmiş iqtidarın tərəfdarlarının partiyası kimi qəbul edilir. Onun liderlərindən biri - Kamçibek Taşiyev Bakiyevin dönəmində əvvəlcə deputat, sonra fövqəladə hallar naziri olub. Sonradan o açıq şəkildə prezidenti ölkəni səhv istiqamətdə aparmaqda ittiham edərək, hökumətin iclasındaca qapını çırpıb getmişdi. Amma Bakiyev devrilərək, doğma kəndində gizləndiyi zaman, Taşiyev onun müdafiəsinə qalxmışdı.
Bu partiyanın rəhbərliyində olduqca populyar və eyni zamanda, müəmmalı siyasətçi sayılan Nariman Tyüleyev də var. İlk dəfə o, populyarlığı Qırğızıstanın dəmir yolunu, faktiki olaraq, dirçəltdiyi zaman qazanmışdı. Sonradan isə Bişkəkin meri vəzifəsini tutdu. Bu isə, strateji postlardan sayılır. Çünki ölkə əhalinin, az qala, yarısı paytaxtda yaşayır, Qırğızıstanın iri müəssisələri, xarici və yerli firmalar, supermarketlər, kazinolar, bahalı xarici avtomobillər, bahalı daşınmaz əmlak və s. və i. - bütün bunlar məhz Bişkəkdə toplanıb. Və İ.Tyüleyev qısa vaxt ərzində şəhər sakinləri arasında böyük nüfuz qazandı. Deyilənə görə, bazar günləri şəhərə gəzməyə çıxan zaman, o, bütün yerli məmurları çağırırdı və bahalı kostyumlarda gələn məmurlara süpürgə verərək, küçələri təmizləməyə məcbur edirdi.
Amma paytaxt meri ətrafında başqa şayiələr də gəzirdi - söhbət onun Bakiyevlər klanı ilə əlaqələrindən gedir. Xalq arasında belə bir fikir var ki, Tyüleyev qaçaq düşmüş prezidentin oğlu Maksimin "pul kisəsidir". Bakiyevdən sonra hakimiyyətə gəlmiş qüvvələr Tyüleyevi dövlət əmlakının israf edilməsi və xidməti vəzifəsindən sui-istifadədə suçlayaraq, ona qarşı cinayət işi qaldırıb. Hazırda bu iş Daxili İşlər Nazirliyindədir. Amma artıq məlumdur ki, Tyüleyev deputat seçilib və görünür, bu cinayət işi hələ uzun müddət tozlu kabinetlərdə qalacaq.
Qaliblər sırasında Marat Sultanov da var. O da keçmiş nazirdir və Bakiyevin komandasının üzvü olub. Əvvəlcə Maliyyə Nazirliyinə, sonra Sosial Fonda rəhbərlik edib.
Nəhayət, "Ata-Jurt"da ən vacib fiqur K.Bakiyevin administrasiyasının keçmiş rəhbəri Mıktıbek Abdıldayevdir.
"Atajurtçular"ın əksəriyyəti ölkənin cənubundandır. Xatırladaq ki, iyun ayında yaşanmış millətlərarası münaqişə məhz bu regionda baş qaldırmışdı.
Odur ki, bəzi ekspertlər seçkilərin nəticələrindən razı qalıblar, onların fikrincə, əgər bu partiya parlamentə düşməsəydi, ölkənin cənubu yenə qiyam qaldıra bilərdi.
Ümumiyyətlə, Qırğızıstanda "cənub-şimal" çox ağrılı bir mövzudur. Bu iki regionun sakinləri bir-birini bəyənmirlər və bəzi siyasətçilər də bu amildən məharətlə istifadə edirlər.
"Zəhmətimiz hədər getmədi, çünki bizim partiyamız doğrudan da çox çətinliklərdən keçdi. Bizə qarşı o qədər çirkab, qara piar istifadə olundu, rəqiblərimiz bizə "bakiyevçilər" damğası vurmaq istədi və s. Amma bizim partiyamız, bütün uşaqlar, hamımız sadə xalqın nümayəndələriyik", - deyə "Ata Jurt" partiyasının seçki qərargahının əməkdaşı Timur Otorbayev bildirir.
Seçkilərin nəticələri elan olunan kimi, tərəfdarları partiyanın qərargahının qarşısına toplaşdı, hamı bir-birini təbrik edirdi. Onlar deyirlər ki, bu, hələ harasıdır: partiyanın lideri Kamçıbek Taşiyev cənub bölgəsindən qayıdan kimi, əməlli-başlı ziyafət olacaq.
Sosial-demokratların əhval-ruhiyyəsi isə fərqlidir. Sanki heç parlamentə düşməyiblər. Partiyanın ofisi qarşısına gəlmiş azsaylı tərəfdarlar siqaret çəkirlər. Halbuki, Almazbek Atambayevin partiyası "gümüş medal" qazanıb - onlar ikinci yerdədirlər. Amma buna baxmayaraq, partiyanın lideri hələlik susur. Onun əvəzinə isə nəticələri sosial-demokratların seçki qərargahının koordinatoru Fərid Niyazov şərh edir: "Mən deməzdim ki, son dərəcə razıyıq. Amma biz reallığı olduğu kimi qəbul edirik. Bu isə o deməkdir ki, bizim partiyamız seçkilərin nəticələrini qəbul edir".
Qeyd edək ki, Sosial-Demokrat Partiyası "Ata-Jurtdan" cəmi 1 faiz az səs qazanıb - sosial-demokratlar seçicilərin 8%-dən bir qədər çoxunun səsini alıb. Artıq aydındır ki, bu, Atambayev üçün şok olub. Baş nazir postunu tutmaq üçün o qədər güc sərf olunub, mübarizə aparılıb və sonda//. opponenti onu üstələyib.
Seçki bülletenində adı birinci gələn general Feliks Kulovun partiyası - "Ar-Namıs" isə üçüncü pillədə qərarlaşıb. Hər 10 saniyədən bir MSK-nın İnternet saytını yeniləyən partiya üzvləri çaş-baş qalmışdılar: axı, bu, necə ola bilər? Müşahidəçilərin sözlərinə görə, bir çox məntəqələrdə Kulovun partiyası lider olsa da, yekunda "bürünclə" kifayətlənib. Generalın müavini pərtliyini və məyusluğunu gizlətmir: "Deməzdim ki, nəticələr bizi razı salıb. Biz bu seçkilərdə inzibati resruslardan istifadə etməyən iki partiyadan biriyik, biz seçiciləri pulla ələ almayan iki partiyadan biriyik, həm də biz qara piardan istifadə etməyən iki partiyadan biriyik, amma biz yeganə partiyayıq ki, bütün bunların heç birindən istifadə etməmişik", - deyə o vurğulayıb.
Bəs Dəmir Feliksin özü nə düşünür? Keçmiş baş nazir Feliks Kulov vaxtilə Bakiyevlə çox sıx şəkildə işləyib. Əvvəlcə tandem idilər, sonra isə Kulov müxalifətə keçdi. Vaxtilə, o, Qırğızıstanın ilk prezidenti Əsgər Akayevə qarşı da müxalifətə keçmişdi.
Doğrudur, seçkilərdə Dəmir Feliksə səs verənlər oldu. Onların çoxları yaşlı nəsil, ziyalılar idi. Amma digərləri Bakiyevi hakimiyyətə buraxmış Kulovun ovaxtkı yumşaqlığını bağışlaya bilmədilər. İndi isə Kulov deyir ki, ölkəni yenidən prezident respublikasına qaytara bilər. Elə isə sual yaranır: bəs, Roza Otunbayevanın prezidentliyini rəsmiləşdirən və idarəçiliyin parlamentə keçməsinə dair yeni Konstitusiyanın qəbulu ilə nəticələnmiş referendum nəyə lazım idi? Kulov bu suala özünəxas şəkildə, qısa cavab verir: "Siyasi xaos, hakimiyyətsizlik dönəmində hansısa konkret insan ölkədə qayda-qanuna görə cavab verməlidir. Parlamentli idarəçilikdə isə bu məsuliyyət yayılır".
Seçkilərdə F.Kulovun partiyasına səs verənlər həm də geosiyasi amili nəzərə alıblar. Məsələ bundadır ki, bütün seçki kampaniyası dövründə F.Kulov özünü Rusiya ilə isti və dost münasibətlərin qurulmasının tərəfdarı kimi təqdim edib. Və Kreml də bu seçkidə kimə dəstək verdiyini dolayısı ilə gizlətmirdi. Qırğızıstan telekanallarında F.Kulovun Rusiya prezidenti D.Medvedevlə, "Vahid Rusiya" Partiyasının liderləri ilə görüşlərini əks etdirən roliklər nümayiş olunurdu. Görünür, Moskvada, Yekaterinburqda və digər şəhərlərdə çalışan yüz minlərlə qastarbayterlər də vətəndə qalmış yaxınlarını seçkilərdə məhz bu partiyaya səs verməyə çağırırdı.
Beləliklə, səsvermənin nəticələri çoxları üçün gözlənilməz oldu. Amma, ekspertlərin söylədiyi kimi, baş verənlərdə partiyaların özləri "günahkardırlar". Müvəqqəti hökumətdə təmsil olunan Sosial-demokrat, "Ata-Məkan" və "Ak-Şumkar" partiyalarının liderləri bir-biri ilə rəqabət apardı, qalmaqallar yaratdı və bu mübarizə fonunda reytinqlərini itirərək, seçicilərin səslərini parçaladı.
Əsas sürpriz isə odur ki, parlamentə düşmüş "beşlik"də sonuncu yeri tutan "Ata-Məkan" partiyası, əslində, seçki kampaniyasının favoriti sayılırdı. Nəticələr elan olunandan sonra partiya iki dəfə bəyan etdi ki, liderləri Omurbek Tekebayev jurnalistlərlə görüşəcək. Amma hər iki dəfə bu görüş təxirə salındı.
Yeri gəlmişkən, parlament üsul-idarəsinin birbaşa təşəbbüskarı olan bu partiya, az qala, parlamentdən kənar qalacaqdı.
Amma əsas məsələ odur ki, partiyalardan heç biri mütləq çoxluq qazana bilməyib və hazırda hamı yeni parlamentdə hansı koalisiya və blokların yaradıla biləcəyi ətrafında baş sındırır. Axı, koalisiya yaradılmasa, hökuməti formalaşdırmaq da mümkün olmayacaq. Gələcəkdə üzə çıxa biləcək əsl problem də məhz burada gizlənib. Ölkənin həqiqətən də parlamentli respublikaya çevriləcəyi, yoxsa, yenidən prezident üsul-idarəsinə qayıdacağı, məhz qanunverici orqandakı qüvvələrin bir-biri ilə dil tapıb-tapmayacağından asılıdır. Bununla əlaqədar ekspertlər də proqnoz vermək istəmirlər.
Hələliksə, Qırğızıstan MDB məkanında yeganə ölkədir ki, burada real hakimiyyət parlamentə keçir.
Yeni konstitusiyaya görə, hakimiyyət qanadları arasında hakim rolunda çıxış edən prezident isə tərəfləri ağılla hərəkət etməyə çağırıb. "Kim səs qazanıbsa, o da qalibdir. Uduzmağı bacarmaq da hünər tələb edir", - deyə Roza Otunbayeva öz müraciətində bəyan edib.
Yerli hüquq müdafiəçiləri ilə beynəlxalq ekspertlərin yanaşmaları, əksər hallarda, üst-üstə düşür: ümumxalq səsverməsi saxtakarlıqsız keçirilib. Düzdür, müəyyən çatışmazlıqlar olub, amma onlar elə də ciddi xarakter daşımayıb. Məsələn, seçki məntəqələrinin və komissiya üzvlərinin müəyyən qədər hazırlıqsız olduğu üzə çıxıb, və ya, bəzi seçicilər öz adlarını siyahılarda tapa bilməyiblər. Sonuncu problem elə yerindəcə həll olunurdu: bunun üçün əlavə siyahı tutulmuşdu. Komissiya üzvlərinə isə, elə seçki prosesindəcə, müşahidəçilər konsultasiyalar verirdi.
Amma bütün bu çatışmazlıqlar qabardılmadı. Çünki seçkilərə hazırlığa çox az vaxt verilmişdi, üstəlik, ölkədəki ağır sosial-iqtisadi vəziyyəti də nəzərə almaq lazımdır.
MSK-nın yekun nəticələri belədir: yeni parlamenti 5 partiya formalaşdıracaq: "Ata-Jurt" (8,88%), Sosial-Demokrat Partiyası (8,04%), "Ar-Namıs" (7,74%), "Respublika" (7,24%) və "Ata-Məkan" (5,3%).
Göründüyü kimi, parlamentin tərkibi o qədər qarışıq alınıb ki, partiyalar bir-biri ilə dil tapmağa məhkumdurlar. Əks təqdirdə, hökuməti formalaşdırmaq mümkün olmayacaq.
Sadə xalqı narahat edən problemlər isə - cüzi əmək haqları, kommunal və tibbi xidmətin zəifliyi, işsizlik və aclıq - hələ də həllini gözləyir.

EVEN THE BAYKE COULD NOT PREDICT THE RESULT...
Close partners of expelled President Kurmanbek Bakiyev win the parliamentary elections in Kyrgyzstan
For the first time in its history, Kyrgyzstan is changing its system of government: from presidential to parliamentary. Whichever parties can form a majority coalition in parliament will have the right to elect the speaker and the cabinet. The president's powers have been curtailed, and the head of state will act as arbitrator in disputes between the legislative and executive branches of power. The presidential race involved 29 political parties, which is a record for Kyrgyzstan. All in all, about 3 thousand people on various party lists vied for the 120 seats available in the new parliament. Preliminary results suggest that five parties have emerged on top.
The beginning
"It's even more interesting than watching a World Cup draw," said one grizzled 'bayke' (mode of address to older men in Kyrgyzstan) to another venerable elder with a cup of tea in his hand.
- "Who will you vote for?"
- "I won't vote!" answered the old man in a somehow offended manner.
- "Are you serious! There will be a war..."
I'm sitting at a nearby table. "Excuse me, Bayke, why war?"
We are already accustomed to the fact that not only specially trained and certified specialists discuss politics in Kyrgyzstan. Ask anyone, and you will get a forecast - a complete picture of the balance of forces and all sorts of scenarios. The country is used to living "on a volcano" - two revolutions, two fugitive presidents and, finally, armed conflict in the south. There are at least four dead, hundreds injured and thousands of refugees...
- "What else if not war, sonny (the bayke seemed overjoyed with "independent ears" to address). My son is working in Russia. He called and said: 'Dad, will you go to the polls? See who is with Russia and elect them...'"
I ask "Why war?"
- "Because without Russia... (he waved his hand) pah!... they fight each other..."
Unexpected result
The polling stations closed 12 hours ago. All seems quiet. There are no armed mobs in the streets, no looters, and the morning seems even somewhat sleepy... So the elections were successful. But the predictions of the political scientists (there are several people who call themselves such in Kyrgyzstan, and they comment on anything, sometimes even paying to get their "expert opinion" published) did not come true ... You can sigh with relief.
But this result was not expected. According to the popular vote, the Ata-Zhurt party has topped the poll; at its core officials and close partners of expelled President Kurmanbek Bakiyev. The party, which was hastily knocked together just a few months before the election, managed to "gain" votes. The boldest predictions said that Ata-Zhurt could achieve representation in the new parliament, but as a minority. Although they have long distanced themselves from the fugitive head of state, this grouping is still known for being supporters of the former government. One of its leaders, Kamchibek Tashiyev, who was a member of parliament and then Minister of Emergencies under Bakiyev, walked out of a cabinet meeting, slamming the door and accusing the president of pursuing the wrong policy of development for the country, and then vigorously defended the same Bakiyev as he hid in his native village to escape the opposition that had seized power. The top five in the party also includes Nariman Tyuleyev. He is one of the most enigmatic but, at the same time, public politicians. People first learned about him when he literally revived the Kyrgyz railway. Then he became mayor of Bishkek, which is quite an important position. After all, almost half the republic's population lives in the capital, and there are major enterprises, foreign and local firms, supermarkets, casinos illuminating the surroundings with their sophisticated lights, expensive cars and real estate... Within a short period, Tyuleev began to enjoy great support from indigenous Bishkek residents. There were stories that when he had a day off, he walked around the town, summoned all the municipal officials and handed brooms and rakes to his haughty subordinates in expensive suits, making them clean up the garbage... However, this former mayor was also the subject of other rumours - namely, his links to the Bakiyev clan. People seriously believe that Nariman Tyuleyev is nothing other than a "purse" for Maksim, the son of the runaway president. Somewhere in the depths of the Interior Ministry there are criminal cases initiated by the new government charging Tyuleyev with embezzling state funds and abuse of office. It is already clear that Tyuleyev is a member of the new parliament and it seems that those cases will gather dust in detectives' offices for some time. Also among the winners is Marat Sultanov, another former minister in Bakiyev's team. He first headed the Finance Ministry and then the Social Fund. In charge of Ata-Zhurt is Myktybek Abdyldayev, former head of administration for President Kurmanbek Bakiyev. Most Ata-Zhurt functionaries are southerners - natives of the Osh and Jalalabad regions. It was there that ethnic conflict erupted in June. Some experts say, with open satisfaction, that if these party members had not got into parliament, the south could have rebelled. Generally, the North-South question is a painful one in Kyrgyzstan. The people of the two regions quietly dislike each other, and some politicians skilfully exploit this division.
"We did not work in vain, because our party has experienced so much - so much dirt and so much black PR. Our opponents are always saying that we are Bakiyev's people and so on. But our party, all our guys, are of the common people," says Timur Otorbayev, a worker at the Ata-Zhurt party's campaign headquarters. As soon as the results became known, people appeared at the party's offices in high spirits, congratulating each other. They say if another party leader, Kamchibek Tashiyev, returns from the southern regions, they will arrange a party.
... But the Social Democrats behaved as if they had failed to get into the parliament. There were a few supporters smoking, in low spirits, around the entrance to their office, although Almazbek Atambayev's party took the "silver" medal - they came second. Nevertheless, the leader of the Social Democratic Party has been silent. On his behalf, Farid Niyazov, campaign headquarters coordinator, commented: "I would not say that we are very satisfied, but we accept the results as they are and the overall situation means that the elections turned out this way. We will accept the results that the CEC announces." It is worth noting that the Social Democratic Party is less than one per cent behind Ata-Zhurt and received just over eight percent. It is clear that this came as a shock to Atambayev. So much struggle and desire to occupy the post of prime minister... only to be beaten by supporters of their former president and main opponent.
The first party listed on the ballot paper - that of General Feliks Kulov - was only in third place after the count. Updating the CEC webpage every 10 seconds, people in his office were left wondering why. According to observers, they were in the lead in many areas, but in the end they only took "bronze". Kulov's deputy did not even try to hide his disappointment and frustration. "I would not say that the results satisfy us. We are one of the two parties that did not use administrative resources, we are one of the two parties that did not bribe voters, we are one of the two parties that did not engage in black PR, but we are the only party that did not do any of this," mumbled Iron Feliks' deputy in one breath, as if trying to justify himself. How about Kulov himself? Former Prime Minister Feliks Kulov, incidentally, worked closely enough with Bakiyev. First there was a tandem, and then Kulov suddenly became an opposition figure, just as he had been to the first president of Kyrgyzstan, Askar Akayev. Yes, Iron Feliks did get votes, but many - grandmothers and some intellectuals - voted out of habit. Others would not forgive him his softness in allowing Bakiyev to take the reins of power. Now Kulov hints at his willingness to return the country to presidential rule. Why was there a referendum, after which Otunbayeva became president, in which, according to the new constitution, all power goes to the parliament after the elections? Kulov, in his peculiar manner, replied briefly: "In conditions of political chaos and anarchy, one person should be responsible for maintaining order in the country. And with a parliamentary system, responsibility is blurred." But people voted for him for one good reason. From the outset of the election race, his party posed as a supporter of the warmest and friendliest relations with Russia. And the Kremlin made it clear whom it supports. In Kyrgyzstan, adverts were aired showing Feliks Kulov at a meeting with Russia's leader Medvedev, head of the One Russia Party..." Apparently, hundreds of thousands of Kyrgyz, guest workers in Moscow, Yekaterinburg and elsewhere, wanted to tell their families at home whom to elect.
The results were unexpected by many, although, as experts note, the major parties themselves had a hand in what happened. The Social Democrats, Ata Meken and Ak-Shumkar, whose leaders are members of the provisional government, got carried away by the struggle, became mired in scandals, lost their ratings and split the vote. The surprise was that the last of the top five - those that broke the five-per-cent barrier, giving them the right to take seats in parliament - was Ata-Meken, the party considered to be the favourite in the race. After the announcement of the results, the party said twice that its leader Tekebayev was willing to meet reporters, but the meeting was cancelled both times. By the way, the initiators of the parliamentary form of government only just broke the five-per-cent barrier, that is, they almost failed to get into the parliament.
But ... nobody got an absolute majority, so many are wondering what coalitions and blocs are possible, without which it will not be possible to form a cabinet. And there are hidden problems for the future. Whether the country will be a parliamentary republic or whether there will be a referendum and a return to a presidential republic depends on how the forces are grouped in the legislature. Even the experts hesitate to make forecasts on this issue. Meanwhile, Kyrgyzstan has become the first state in the CIS, not to mention the Central Asian region, in which all power has gone to the legislature - the Zhogork Kenesh.
The president, as arbitrator between the branches of government - this is the head of state's role under the new constitution - called upon all political forces to be sensible. "Victory will go to those who received the votes. Being defeated is also a great art," Otunbayeva said in her video diary.
Local human rights activists and international experts are mostly in agreement. The popular vote was generally free of fraud and manipulation, although minor shortcomings still occurred. It was noted that members of commissions and polling stations lacked training while many names were not on the lists. The latter problem was resolved on the spot with additional lists, while committee members were advised by observers at work. But all this was "forgiven." After all, there had been little time for preparation, plus there is a complex socioeconomic situation in the country.
After processing 100 per cent of the protocols from election commissions, the CEC reported that the new parliament will be formed by five political parties: Ata-Zhurt (8.88 per cent), The Social Democratic Party of Kyrgyzstan (8.04 per cent), Ar-Namys (7.74 per cent), Republic (7.24 per cent) and Ata-Meken (5.6 per cent). The parliament is so disparate that they will have to learn to negotiate; otherwise they will not be able to form a government. Meanwhile, people still suffer from low salaries, poor public utilities and medical care, unemployment and hunger.