GƏRƏK HAVALAR İŞİ KORLAMASIN
Bitki məhsullarının istehsalı Azərbaycanın kənd təsərrüfatı istehsalının əsas bəndlərindən biridir. Əlverişli təbii iqlim şəraiti ölkədə onlarca meyvə və tərəvəz növü yetişdirməyə imkan verir. Bitkimənşəli ekoloji təmiz qida məhsulları təzə və konservləşdirilmiş şəkildə daxili bazara verilir, həmçinin ixraca göndərilir. Doğrudur, bu il statistik göstəricilərə görə, kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı yetərincə azalıb. Səbəb aydındır, daşqınlar və quraqlıq bitkiçiliyin bütün növlərinə mənfi təsir göstərir.
Hələ ötən yüzilliyin 70-80-ci illərində Azərbaycandan Moskva istiqamətində faraş kələm doldurulmuş qatarlar gedərdi və payızın sonuna qədər bu meyvə-tərəvəz konveyeri işləyirdi. Dövlət təchizatından başqa, ticarətçilər də cənub rayonlarından faraş pomidor və xiyarları Leninqrad, Arxangelsk və Murmanska daşıyardılar. Hər il Rusiyanın sənayecə inkişaf etmiş mərkəzlərinə bizim ölkədən 350 min tondan çox tərəvəz, 200 min tondan çox meyvə və giləmeyvə daxil olurdu. Bu istiqamətdə böyük həcmlərlə konservləşdirilmiş məhsul da daşınırdı.
Azərbaycan müstəqillik qazanandan sonra, meyvə və tərəvəz ixracatının coğrafiyası genişlənib. Hazırda Azərbaycan dünyanın 85-dən çox ölkəsinə 25 növ kənd təsərrüfatı məhsulu göndərir. Əsasən, faraş kartof, kələm, meyvələr, şəkər tozu, çay, şirələr, bitki yağı göndərilir. Ərzaq yükləri Rusiyaya, Belarusa, Ukraynaya, Qazaxıstana, Gürcüstana, Türkiyəyə, İrana və dünyanın başqa ölkələrinə göndərilir.
Əsasən, bu, özəl fermerlərin, istehsalat-kommersiya şirkətlərinin, səhmdar cəmiyyətlərin, kənd icmalarının və kooperativlərin məhsulları olur. Hər il Azərbaycanda tərvəz istehsalı bir milyon tonu ötür, elə həmin qədər də kartof becərilir və 600 min tondan çox meyvə və giləmeyvə yığılır ki, bu da ölkənin daxili tələbatını tam ödəməyə, həmçinin yüksək keyfiyyətli məhsulu xaricə çıxarmağa imkan verir.
Əgər 2004-cü ildə ölkədən kənara təxminən $41 mln-luq kənd təsərrüfatı məhsulu çıxarılıbsa, 2007-cü ildə bu, demək olar ki, $450 mln.-a çatıb, xarici ölkələrə göndərilən məhsulun həcmi demək olar ki, 10 dəfədən çox artıb. İxracatın əsasını MDB bazarlarında satılan faraş meyvə-tərəvəz məhsulu təşkil edir. Ət-süd və meyvə-tərəvəz məhsullarının emalı ilə ölkənin 150-dən çox iri və kiçik müəssisəsi məşğul olur.
Ölkənin ixrac potensialı müxtəlif maneələri dəf edərək ildən-ilə güclənir. Bu baxımdan, Azərbaycanın aqrar sənayesinin icracatının dinamikası maraq doğurur. Rəsmi statistikaya görə, bitki mənşəli kənd təsərrüfatı məhsullarının bir sıra növlərinin ixracatı 2000-ci ildən 2008-ci ilə kimi keçən müddət ərzində artıb. Belə ki, un ixracatı 5 dəfə, şəkər və şəkər tozu ixracatı 3,5 dəfə, bitki yağı ixracatı 6,3 dəfə artıb.
İxracatda uğur qazanmış şirkətlər "Azersun Holding"i (yağ, çay, konservlər), "Casrian Fish Co-Azerbaycan"ı (dəniz məhsulları), "Gilan" holdinqinin müəssisələrini, "Bakfem" və "Elfem" fındıq emalı müəssisələrini, həmçinin bir sıra şərabçılıq firmalarını göstərmək olar.
Öz fəaliyyətinə 1991-ci ildən başlamış "Azersun Holding" şirkətlər qrupu məhsul ixracatı üzrə liderdir. Hazırda o, çay, konserv məhsulları, günəbaxan, zeytun və qarğıdalı yağları, həmçinin başqa bitki yağlarının ixracatı üzrə hamının qəbul etdiyi liderdir. "Azersun Holding" Əfqanıstan, Belarus, İraq, İran, Qazaxıstan, Qırğızstan, Latviya, Moldova və Türkiyə kimi ölkələrdə xüsusi nümayəndəliklərə və distribüter müəssisələrinə malikdir.
"Gilan" şirkətlər qrupunun şirələri, zeytun yağı, alkoqollu içkiləri və konserv məhsulları yaxın xaric bazarları üçün yaxşı perspektivlərə malikdir. Azərbaycan istehsalı olan yüksək keyfiyyətli xammaldan istifadə edilən "Jalə" şirələri isə Rusiya, Gürcüstan və Qazaxıstana, hətta Almaniyaya da ixrac edilir. Holdinqin başqa bölmələri - "Aqroazərinvest" və "Azərspirt"də isə ən yeni avadanlıqlarla bir neçə növ şərab brendi və araq istehsal edilir ki, məhsulun bir hissəsi Rusiya və Ukraynaya göndərilir. Holdinqin min hektardan çox üzüm bağı və yüzlərlə hektar zeytun sahələri var. Bu yaxınlarda "Gilan" məhsullarının sırasına ən qabaqcıl soyuq sıxma texnologiyası ilə əldə edilmiş yüksək keyfiyyətli zeytun yağı da daxil olub.
Şəki-Zaqatala bölgəsinin bir sıra konserv müəssisələrinin, həmçinin "Bakfem", "Gilan" və "Elfem"in fındıq emalında ixtisaslaşmış zavodlarının məhsulları da yaxşı ixrac potensialına malikdir. Göyçayda nar şirəsi buraxılışı üzrə ixtisaslaşmış "AZNAR" konserv zavodunun da potensialı böyükdür. Uzaq xaric bazarlarına tomat pastası, nar şirəsi və nərşərab ixracatı ilə həmçinin "MiriPAK" şirkəti məşğuldur. Abşeron yarımadasında təşkil edilmiş konserv istehsalının səciyyəvi cəhəti zeytun emalı üzrə müəssisələrin dinamik inkişafıdır. Bu müəssisələr Rusiyaya, İrana, Səudiyyə Ərəbistanına, Bəhreyn və Küveytə 100% rafinə edilməmiş zeytun yağı göndərirlər.
2008-2015-ci illərdə ərzaqla dayanıqlı təchizat üzrə 2008-c ilin avqust ayında təsdiq edilmiş dövlət proqramı ölkənin kənd təsərrüfatının inkişafı üçün yeni strategiyanın gerçəkləşdirilməsini nəzərdə tutur. Onun əsas məqsədi ərzaq idxalının payının getdikcə azalması və onun yerli məhsulla əvəzlənməsi, həmçinin aqrar emal sahəsinin məhsullarının ixracatının həcminin artırılmasıdır. Yaxın 5-6 ildə yerli qida sənayesi daxili tələbatın 80%-ni təmin etməli və daha çox ixracata istiqamtlənməlidir.
Dövlət Statistika Komitəsinin (DSK) məlumatına görə, 2010-cu ilin 7 ayı ərzində Azərbaycandan $323,5 mln.-luq kənd təsərrüfatı məhsulu ixrac edilib. Bunun $20,9 mln.-u tərəvəzin, $20,5 mln-u meyvənin, $83 mln.-u şəkər tozunun, $15,6 mln.-u kartofun, $2,8 mln.-u meyvə-tərəvəz konservlərinin, $10,5 mln.-u şirələrin, $43,5 mln.-u isə bitki yağlarının payına düşüb. 2009-cu ilin uyğun dövrünə baxanda 2010-cu ilin yanvar-iyul aylarında Azərbaycandan meyvə və tərəvəz ixracatı 22,38% azalıb.
"Novosti-Azerbaydjan" infomasiya agentliyinin məlumatına görə, bu il avqustun 1-ə olan vəziyyətə Azərbaycanda kənd təsərrüfatı məhsulu istehsalı illik hesabla 10% azalıb. Ən böyük azalma bitkiçilik sahəsində müşahidə edilib, burada istehsal 18,5% azalıb. DSK-nın məlumatına görə, bu ilin 8 ayı ərzində ölkənin bostanlarından 930 min ton məhsul yığılıb ki, bu da ke?ən illə müqayisədə 13 min ton azdır.
Sovet İttifaqının dağılmasından sonra postsovet məkanının bütün müstəqil dövlətləri ticari-iqtisadi münasibətlərin bütün saziş, institusional əsaslarını, demək olar ki, sıfırdan yaratmağa başladılar. Müstəqilliyin ilk illərində Azərbaycanın əsas iqtisadi tərəfdaşı əvvəlki kimi Rusiya olaraq qalırdı. Amma ikitərəfli ticarətin həcmi sürətlə düşdü və 1995-ci ildə ən aşağı nöqtəyə enərək, $200 mln.-dan az oldu. Sonrakı illərdə iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsi artmağa başladı və artıq 2008-ci ildə $2,5 mlrd.-a çatdı. Həmin ilin sonuclarına görə, Rusiyaya meyvə və tərəvəz idxalının strukturunda 11-ci yeri tutub, ölkəmizdən meyvə idxalı ümumi Rusiya meyvə idxalının 3,23%-ni, tərvəz idxalı isə 3,53%-ni təşkil edib.
Təzə meyvələr, tərəvəzlər, meyvə və tərəvəz şirələri, konservlər, çiçəklər və müxtəlif bitkiçilik məhsulları Azərbaycandan postsovet məkanının başqa ölkələrinə də ixrac edilir. Bir sıra yerli şirkətlər artıq Avropa bazarlarına da girməyə başlayıblar. Kənd infrastrukturunun bərpası və inkişafı, kənd təsərrüfatı kreditləşdirilməsi sisteminin təkmilləşdirilməsi və dövlət proqramında nəzərdə tutulmuş başqa uyğun tədbirlərin görülməsi hesabına Azərbaycanın aqrar sənayesi daha böyük sürət götürür. Əsas odur ki, havalar yaxşı keçsin.

ГЛАВНОЕ, ЧТОБЫ ПОГОДА НЕ ПОДВЕЛА
Производство растительной продукции является одной из основных статей сельскохозяйственного производства в Азербайджане. Благоприятные природно-климатические условия позволяют выращивать в стране десятки  видов фруктов и овощей. Экологически чистые продукты питания растительного происхождения в свежем и консервированном виде поступают на  внутренний рынок, а  также идут на экспорт. Правда, в нынешнем году, как свидетельствует статистика, объемы производства сельхозпродукции заметно снизились. Причины известны - это паводки, засуха, оказавшие негативное влияние на урожай всех видов растениеводства.
Еще в 70-80-е годы прошлого века в московском направлении и дальше из Азербайджана шли поезда, груженные сверхранней капустой, до поздней осени работал плодоовощной конвейер. Кроме государственных поставок коммерсанты из южных регионов вывозили свежие помидоры, огурцы  в Ленинград, Архангельск и  Мурманск. Ежегодно в промышленно развитые центры России из нашей страны поступало свыше 350 тысяч тонн овощей и 200 тысяч тонн фруктов и ягод. В этом же направлении шел огромный поток консервированной продукции.
После обретения Азербайджаном независимости география поставок овощей и фруктов расширилась. Сегодня Азербайджан экспортирует 25 видов сельхозпродукции более чем в 85 стран мира. В основном поставляются сверхранний картофель, капуста, фрукты, сахарный песок, чай, соки, растительные масла. Продовольственный грузопоток направляется в Россию, Беларусь, Украину, Казахстан, Грузию, Турцию, Иран и другие страны мира.
В основном это продукция частных фермеров, производственно-коммерческих компаний, акционерных обществ, сельских общин и кооперативов.
Ежегодное производство овощей в Азербайджане достигает свыше одного миллиона тонн, почти столько же картофеля и более 600 тысяч тонн плодов и ягод, что позволяет полностью обеспечивать внутренние потребности и вывозить продукцию высокого качества за рубеж.
Если в 2004 году за пределы страны было вывезено сельхозпродукции примерно на $41 млн., то в 2007-м - почти на $450 млн., т.е. объем поставок в зарубежные страны вырос более чем в 10 раз.
Основу экспорта составляет свежая плодоовощная продукция, реализуемая преимущественно на рынках СНГ. Переработкой и производством мясомолочной и плодоовощной продукции занимается более 150 крупных и малых предприятий.
Экспортный потенциал развивается годами, преодолевая различные преграды. В этом плане интерес вызывает динамика экспортных поставок азербайджанского агропрома. По официальной статистике, экспорт некоторых видов сельхозпродукции растительного происхождения в период с 2000 по 2008 год повысился. Так, поставки муки выросли в 5 раз, сахара и сахарного песка - в 3,5 раза, растительных масел - в 6,3 раза и т.д.
В числе преуспевающих в экспорте - компании Azersun Holding (масло, чай, консервы), Casрian Fish Co-Azerbaycan (морепродукты), предприятия холдинга Gilan, компании по переработке орехов Bakfem и Elfem, а также несколько винодельческих фирм.
Группа компаний Azersun Holding, начавшая свою деятельность в 1991 году, является лидером по экспорту продукции. На сегодня это признанный лидер-экспортер чая, консервной продукции, подсолнечного, оливкового, кукурузного масел. Azersun Holding располагает собственными представительствами и дистрибьюторскими учреждениями в таких странах, как Афганистан, Беларусь, Ирак, Иран, Казахстан, Кыргызстан, Латвия, Молдова, Турция и др.
Хорошие перспективы для экспорта на рынки ближнего зарубежья имеют соки, оливковое масло, алкогольные напитки и консервная продукция группы компаний Gilan. Соки Jale, для производства которых используется сырье высокого качества из США, Турции и Азербайджана, экспортируются в Россию, Грузию, Казахстан и даже Германию. Другие подразделения холдинга - "Агроазеринвест" и "Азерспирт" производят на новейшем оборудовании несколько десятков вин, бренди, водку и отправляют часть продукции в Россию и Украину. Холдингу принадлежат более тысячи гектаров собственных плантаций виноградника и сотня гектаров оливковых садов. С недавнего времени ассортимент продукции Gilan пополнился высококачественным оливковым маслом, получаемым по самой передовой технологии холодного отжима.
Хорошие экспортные перспективы имеет продукция ряда консервных предприятий Шеки-Загатальского региона, а также специализирующихся на переработке орехов заводов Bakfem, Gilan, Elfem. Большой потенциал и у гейчайского консервного завода Aznar, специализирующегося на выпуске гранатового сока.
Экспортом на рынки дальнего зарубежья томатной пасты, гранатового сока и наршараба успешно занята также компания "МириПАК". Характерной особенностью консервного производства на Абшеронском полуострове стало динамичное развитие предприятий по переработке маслин. Они поставляют в Россию, Иран, Саудовскую Аравию, Бахрейн и Кувейт нерафинированное 100-процентное оливковое масло.
Утвержденная в августе 2008 года Государственная программа по устойчивому снабжению продовольствием на 2008-2015 годы предусматривает реализацию новой стратегии развития сельского хозяйства страны. Основные ее цели - постепенное сокращение доли продовольственного импорта, замещение его местной продукцией, а также увеличение объемов экспорта продукции аграрной переработки. В ближайшие 5-6 лет отечественная пищевая промышленность должна обеспечить 80% внутреннего потребления и стать преимущественно ориентированной на экспорт.
По данным Госкомстата, за 7 месяцев 2010 года из Азербайджана было экспортировано на $323,5 млн. сельхозпродукции - овощей на $20,9 млн., фруктов - на $20,5 млн., сахарного песка - на $83 млн., картофеля - на $15,6 млн., плодоовощных консервов - на $2,8 млн., соков - на $10,5 млн., растительных масел - на $43,5 млн. и т.д.
За январь-июль 2010 года экспорт из Азербайджана овощей и фруктов упал на 22,38% по сравнению с показателем соответствующего периода 2009 года.
По информации агентства  "Новости-Азербайджан", объем производства сельхозпродукции в Азербайджане к 1 августа текущего года снизился на 10% в годовом исчислении. Наибольший спад был зарегистрирован в области растениеводства, производство которого снизилось на 18,5%. По информации Госкомстата, за 8 месяцев текущего года с огородов страны было собрано всего 930 тысяч тонн, что в сравнении с прошлым годом на 13 тысяч тонн меньше.
После развала Советского Союза практически все независимые государства постсоветского пространства с нуля начали создавать договорную, институциональную основу торгово-экономических отношений.
В первые годы независимости главным экономическим партнером Азербайджана по-прежнему оставалась Россия, но объем двусторонней торговли стремительно сокращался и в 1995 году опустился до нижней точки, составив менее $200 млн.  В последующие годы товарооборот между двумя странами стал возрастать, достигнув уже в 2008 году $2,5 млрд. По итогам того же года Азербайджан занял 11-е место в структуре импорта в Россию фруктов (3,23% от общего объема поставок) и овощей (3,53%).
Свежие фрукты, овощи, фруктовые и овощные соки, консервы, цветы и другая растительная продукция экспортируются из Азербайджана и в другие страны постсоветского пространства. Ряд отечественных компаний уже начали осваивать также европейские рынки. А с восстановлением и развитием сельской инфраструктуры, совершенствованием системы сельхозкредитования и проведением других мер, предусмотренных соответствующими государственными программами, азербайджанский агропром наберет еще большие обороты. Главное, чтобы погода не подвела.