ALTERNATİVLƏR OLACAQMI?
Müəllif: Oqtay ƏLİYEV, Bakı Slavyan Universitetinin "Beynəlxalq münasibətlər" kafedrasının müdiri Sahil İSGƏNDƏROV, politoloq Bakı
Ötən ay baş vermiş bir neçə hadisə müəyyən mənada Xəzər regionundan enerjidaşıyıcıların Avropa bazarlarına diversifikasiyası ətrafında durumu aydınlaşdırıb. Sentyabrın əvvəlində Rusiya prezidenti D. Medvedevin Bakıya səfəri gedişində Rusiyanın "Qazprom" konserni ilə ARDNŞ arasında Azərbaycan qazının Rusiyaya nəqlinin illik həcmini 2 milyard kubmetrə qəd?r artırmaq barədə saziş bağlanıb. Bu zaman daşınmaların yuxarı həddi müəyyən edilməyib. "Qazprom"un başçısı A.Miller bildirib ki, Azərbaycanın ixrac qazının bütün həcmini almaq niyyətindədir - özü də Bakı üçün ən əlverişli qiymətə/.
Maraqlıdır, Rusiya kimi dünya qaz bazarının ən nüfuzlu oyunçusu Azərbaycan kimi iri qaz təchizatçısı ilə alış-verişdən siyasi və iqtisadi dividendlər güdməsəydi, qəribə olardı.
Özü də ki Bakı öz enerjidaşıyıcılarının ixrac marşrutlarının diversifikasiyası siyasəti çərçivəsində "Qazprom"la əməkdaşlıqda maraqlıdır. Axı təkcə Azərbaycan qazının kəşf edilmiş ehtiyatları 2 trln kubmetr təşkil edir, kəşf edilməmiş ehtiyatlar nəzərə alındıqda, bu həcm 5 trln kubmetrə çatır. Bir sıra ekspertlər, ümumiyyətlə, bu ehtiyatları 7-8 trln kubmetr həcmində qiymətləndirir ki, bu da yalnız Rusiya istiqamətində deyil, həm də başqa istiqamətlərdə, o cümlədən, Avropa tərəfindən təşəbbüs göstərilən "Nabukko" layihəsi istiqamətində də tələbatın təmin edilməsi üçün yetərlidir.
Amma belə görünür ki, Azərbaycan qazının əldə edilməsi yönündə Rusiyanın qazandığı uğurlar alternativ enerji layihələrinin gerçəkləşdirilməsində çox maraqlı olan Avropanı ciddi narahat edib. Medvedevin Bakıya səfərindən dərhal sonra sentyabrın 6-da "Nabukko"nun səhmdarları Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankına (AYİB), Avropa İnvestisiya Bankına (AİB) və Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyasına (IFC) zəmanət məktubu yazıblar. Bu hadisə "Nabukko" layihəsinin qiymətləndirilməsi prosesinin və 4 mlrd avroya qədər ölçüdə potensial maliyyələşdirmə zərfinin verilməsinə başlandığını göstərir. Kommersiya, sosial və ekoloji aspektlərin ciddi qiymətləndirilməsindən sonra maliyyələşdirmə üzrə yekun qərar qəbul ediləcək. Layihənin gerçəkləşdirilməsi üçün lazım olan qalan vəsait - təxminən, 4 mlrd avronun özəl bölmənin hesabına cəlb edilməsi düşünülür. "Nabukko" layihəsinin icraçı-direktoru Reynhard Mitçek optimist əhval-ruhiyyədədir və əmindir ki, artıq bu ilin sonuna maliyyə məsələsi uğurla həll ediləcək. Praktiki olaraq maliyyələşdirmə ilə bağlı uzun və yorucu müzakirələrə son qoyulub və bu da öz növbəsində irəli uğurlu addımdır.
Beləliklə, Xəzər qazı və onun Avropa bazarlarına daşınma marşrutları uğrunda rəqabət yeni sürət götürür. Rusiya baş naziri Vladimir Putinin Soçidə Rusiya ekspertləri və xarici təhlilçilər qarşısında etdiyi çıxış da bundan xəbər verir. ""Nabukko" layihəsinin təchizat zəmanəti yoxdur və Rusiya ora heç nə verməyəcək. Bu qaz kəməri bütünlüklə Azərbaycana ümid bağlaya bilməz, çünki bu ölkə Rusiyanın "Qazprom" şirkətinə qaz verilməsi barədə saziş imzalayıb, Xəzərdəki dəniz sərhədləri barədə mübahisə isə türkmən qazının Azərbaycandan keçməklə Avropaya ötürülməsinə mane olur", - deyə V.Putin bildirib. Bir sıra ekspertlər hesab edirlər ki, baş nazirin ifadəsinin sərtliyi və məzmunu göstərir ki, "Nabukko"ya qarşı mübarizəni udmağa Moskvanın ümidi, demək olar ki, qalmayıb.
V. Putinin kəskin bəyanatı Almaniyanın keçmiş xarici işlər naziri Yoşka Fişer tərəfindən eyni cür sərt reaksiya ilə qarşılanıb. O, V. Putini siyasi ifratçılıqda günahlandırıb. "Handelsblatt" qəzetinə müsahibəsində Y.Fişer bildirir ki, Rusiya rəhbərliyinin özü enerjidaşıyıcıları marşrutlarının diversifikasiyası məsələsini siyasiləşdirir. "Putin əlindən gələn hər şeyi edir ki, "Nabukko"nun tikintisinə mane olsun. O, rəqib xətt - Sibir qazının Avropaya verilməsini nəzərdə tutan "Cənub axını" qaz kəmərini planlaşdırır. "Nabukko" siyasi layihə deyil, amma bu cür iri energetika layihəsinin, təbii ki, siyasi nəticələri olacaq. Əgər "Nabukko" qaz kəməri tikilməyəcəksə, onda Avropa Türkmənistanın iri qaz ehtiyatlarını itirəcək. Belə olan halda, Türkmənistan öz qazını Asiya ölkələrinə, ilk növbədə, Çinə göndərəcək. Rusiya hökuməti öz iqtisadi maraqlarını siyasi ambisiyalardan təmizləməlidir. Mən əminəm ki, Rusiya üçün məsələ heç də qazla deyil, bölgədə hakimiyyətlə bağlıdır", - deyə Y.Fişer Moskvanın lobbiçilik etdiyi "Cənub axını" layihəsi ilə bağlı tənqidi münasibətini də gizlətməyib: "Bu layihə həddindən bahalı olmaqla yanaşı, həm də siyasi baxımdan səhv addımdır, "Cənub axını" layihəsi "Nabukko" layihəsinə rus cavabıdır. Amma o, enerjidaşıyıcılarının təchizat mənbələrinin diversifikasiyasına imkan vermir. "Cənub axını" boru kəməri ilə biz, əsasən, "köhnə qaz" alacağıq, amma yeni xətlə gələcək. Bu layihənin əsas məqsədi hər şeydən öncə, Rusiya qazının Ukraynadan yan keçməklə tranzitinin təmin edilməsidir, amma onun qiyməti çox bahadır. Əgər təbii qaz təchizatı Ukraynanın yenidən Rusiyaya bağlanması üçün təzyiq aləti kimi istifadə edil?rsə, Avropa bununla razılaşa bilməz. İqtisadi baxımdan "Cənub axını"nın heç bir mənası yoxdur. Siyasi baxımdan isə bu layihə Avropanın maraqlarına uyğun deyil".
Bununla yanaşı, Y.Fişer "Nabukko"nun gerçəkləşdirilməsində əsas rolu Azərbaycana ayırır: "Həlledici məsələ Azərbaycanın bu layihəyə qoşulub-qoşulmaması ilə bağlıdır. Əgər bu, baş verərsə, onun arxasınca Türkmənistan da gələr. Azərbaycanla danışıqlar doğru yoldadır. Eyni zamanda, Şimali İraqdan qaz təchizatı artıq mücərrəd ümid sayıla bilməz, həmçinin, kürd regional hakimiyyəti ilə danışıqlarda da konkret nəticələr əldə edilib. Bu da öz növbəsində, Türkmənistan və Azərbaycana təsir göstərəcək". Onun fikrincə, türkmən qazının Xəzər dənizi ilə nəql problemi tamamilə həllediləndir: "Ən qərbi türkmən yatağı ilə ən şərqi Azərbaycan yatağı arasında cəmi 70 kilometr məsafə var. Buna görə də bu fərqi aradan qaldırmaq mümkündür".
Türkiyə amilinə gəldikdə isə indi "Nabukko" layihəsinin lobbiçisi olan Almaniya XİN-in keçmiş başçısı qeyd edir ki, Türkiyənin burada fundamental marağı var - o, özünün Rusiya neft və qaz ötürmələrindən asılılığını azaltmaq istəyir və buna görə də "Nabukko" layihəsində çox maraqlıdır. Özü də, onun sözlərinə görə, Türkiyə heç zaman "Nabukko"dan Avropa Birliyinə (AB) daxil olmaq aləti kimi istifadə etməyib. Ankara özü heç zaman enerji paylayıcı qovşaq olmaq istəyini gizlətməyib, çünki coğrafi baxımdan çox əlverişli vəziyyətdədir. Və tamamilə gözləniləndir ki, Türkiyə bu kartı oynatmağa cəhd edəcək.
Bununla yanaşı, bir sıra ekspertlər hesab edirlər ki, "Nabukko" layihəsindəki son irəliləmələr hələ də start xəttinə çıxmaq mənasını vermir. Onlar bu skeptik yanaşmanı Almaniya kansleri Angela Merkelin mövqeyi ilə əsaslandırırlar, o, keçən il bu qaz kəməri layihəsinin AB büdcəsindən maliyyələşdirilməsinə qarşı çıxmışdı. Paris və Roma tərəfindən də susqunluqla dəstəklənən bu mövqe həmin vaxt "Naubkko"da marağı olan başqa ölkələri də güclü xəyal puçluğuna uğratdı. Skeptiklər istisna etmirlər ki, bu dəfə Moskva da A.Merkelin "Nabukko"nun AB büdcəsindən maliyyələşdirilməsi məsələsinə qarşı olmasından istifadə edəcək. Bu proqnoza dəstək kimi Rusiya eksperti A.Dmitriyevskinin sözlərini göstərmək olar. Almaniya XİN-in keçmiş başçısının sözlərindən əsəbiləşən Dmitriyevski Rusiya baş naziri V.Putinin bəyanatını yada salıb ki, Avropa və Almaniya onlara, ümumiyyətlə, Rusiya qazının lazım olub-olmadığı barədə düşünməlidirlər.
Amma ekspert icmasının başqa hissəsinin fikrincə, "Nabukko"nun gerçəkləşdirilməsi prosesi artıq qaçılmazdır. Bu istiqamətdə atılan addımlar, həmçinin Avropa Komissiyasının energetika üzrə məsul üzvü Günter Ettingerin Avropa Parlamentində çıxışı bunda heç bir şübhə yeri qoymur. "Bu qazın tranzitinin mütləq Rusiyadan edilməsi məcburi deyil. Rusların öz qazına gəldikdə isə onlar tərəfdaş ola bilərlər. Xəzər dənizinin qazı bizə Rusiyadan yan keçməklə gəlməlidir. Əlbəttə, ən qısa yol seçilməlidir. Bu məsələdə ruslardan asılı qalmağa ehtiyac yoxdur. Əlbəttə, əgər AB-nin üzvləri bu məsələdə bölünəcəklərsə, onda AB-nin tərəfdaşları bu fikir ayrılıqları üzərində oynayacaqlar. AB-nin Rusiya karbohidrogenlərindən asılılığını hər şeydən öncə "Nabukko" boru kəmərinin tikintisi azalda bilər. AB bu kəmərlə Xəzər böl-gəsinin qazını Rusiyadan yan keçməklə - Türkiyə, Rumıniya və Bolqarıstan vasitəsilə alacaq. Əgər qazın "Nabukko" qaz kəməri vasitəsilə alınması baş tutarsa, bu, uğur olacaq. Gələn ay Azərbaycan və Türkmənistan ilə danışıqlar olacaq. Biz başqalarının əvəzinə qərar verə bilmərik, amma istənilən halda Mərkəzi Asiya ölkələri ilə əməkdaşlığa can ata bilərik. Mən əminəm ki, "Nabukko" doğru yoldadır", - deyə G.Ettinger vurğulayıb.
Həmçinin, diqqətdən qaçırmaq olmaz ki, bu ilin may ayında AB dörd ölkə ilə təbii qazın Avropaya ötürülməsi üçün boru kəməri tikintisini sürətləndirmək barədə saziş bağlayıb. Bunlar Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyə və Misir olub. Saziş bağlanan zaman müşahidəçi qismində ABŞ, Rusiya və Ukrayna çıxış ediblər.
"Nabukko"nun gerçəkləşdirilməsi məsələsində optimistlərin xeyrinə olan başqa amil isə Türkmənistan prezidenti Qurbanqulu Berdiməhəmmədovun indiki mövqeydir. Türk dövlətləri liderlərinin İstanbul sammitindən sonra keçirilmiş mətbuat konfransında o bildirib ki, Aşqabad qaz ixracı üzrə istənilən istiqamətdə müxtəlif layihələrin, o cümlədən, "Nabukko" layihəsinin gerçəkləşməsinin real perspektivinə şübhə etmir. Onun sözlərinə görə, Türkmənistan Avropaya qaz ixracı üzrə, o cümlədən bu marşrutla ixrac üzrə böyük xammal potensialına malikdir.
Əgər hətta ehtimal edilsə ki, Aşqabad hər hansı səbəb üzünd?n layihədə iştirak edə bilməyəcək, bu qaz kəmərinin doldurulması ilə bağlı elə bir problem olmamalıdır. Sadə hesablama aparaq. "Nabukko"nun tam layihə gücü ildə 31 mlrd kubmetr qaz təşkil edir və Azərbaycan bunun 12 mlrd kubmetrini vermək imkanındadır. Daxili istehlak 10-11 mlrd kubmetrə bərabər olan bir şəraitdə, artıq bu il Azərbaycanın istehsalı 28 mlrd kubmetrə çatacaq. Hasilatın bu cür artım templəri Bakıya "Nabukko" üçün verilən qazın həcmini artırmağa imkan yaradır. Nəzərə almaq lazımdır ki, kəmər üçün ildə 10 mlrd kubmetr həcmində İraq qazının da cəlb edilməsi nəzərdə tutulur, onda məsələ aydınlaşar.
Görünür, "Nabukko" qaz kəmərinin idarəedilməsi üzrə konsorsium bu hesablamaları nəzərə alaraq, uzunluğu 520 kilometr olan Transadriatik boru kəmərinin (TAP) tikinsinə ümidlə baxır. Kəmər Xəzər bölgəsindən və Yaxın Şərqdən təbii qazın Avropaya daşınmasını nəzərdə tutur. Qaz kəməri Yunanıstandan başlayacaq, Albaniya və Adriatik dənizindən keçməklə İtaliyaya çatacaq və daha sonra Qərbi Avropaya uzanacaq. Amma bu medalın, yəni alternativ enerji marşrutların yalnız bir tərəfidir.
Sentyabrın ortalarında isə daha bir önəmli hadisə baş verib. Ayın 14-də Azərbaycan, Gürcüstan və Rumınya prezidentləri, həmçinin, Macarıstan baş naziri "Bakı bəyannaməsi" imzalayıblar və sənəd faktik olaraq Azərbaycan qazının Gürcüstan ərazisindən keçməklə Rumıniyaya ixracını nəzərdə tutan AGRI (Azerbaijan-Georgia-Romania Interconnector) layihəsinə hazırlıq üzrə işlərə start verilib. Layihə Azərbaycan qazının Gürcüstan ərazisindən qaz kəməri ilə Qara dəniz sahilinə ötürülməsini, orada xüsusi terminalda sıxılmasını, daha sonra isə tankerlərlə Rumıniyanın Konstantsa limanına ötürülməsini nəzərdə tutur.
Daha sonra sıxılmış qaz təbii qaz halına salınacaq və ölkə ərazisində olan qaz infrastrukturu vasitəsilə Rumıniyanın daxili tələbatının ödənilməsinə və başqa Avropa ölkələrinə yönəldiləcək. Layihənin texniki-iqtisadi əsaslandırılması (TİƏ) 3 versiyada işlənəcək ki, bu versiyalarda göndəriləcək qazın həcmi 2,5 mlrd kubmetrdən 8 mlrd kubmetrə qədər dəyişəcək. Göndəriləcək həcmlərdən asılı olaraq AGRI layihəsinin dəyəri 1,2-4,5 mlrd avro arasında dəyişəcək.
Bu layihənin potensialını yüksək qiymətləndirən Azərbaycan prezidenti əmin olduğunu bildirib ki, o, Avropanın və bizim regionun enerji və qaz layihələri sırasında önəmli yerlərdən birini tutacaq. Həmçinin qeyd edək ki, AGRI Qara dənizdə sıxılmış qazın daşınması üzrə gerçəkləşdirilən ilk layihədir. "Bakı bəyannaməsi" göstərir ki, həm istehsalçı ölkələr, həm də istehlakçılar enerji marşrutlarının diversifikasiyasında maraqlıdırlar, həm də artıq alternativ olanlara alternativ layihələri gerçəkləşdirimək niyyətindədirlər.

БЫТЬ ЛИ АЛЬТЕРНАТИВАМ?
Автор: Октай АЛИЕВ, заведующий кафедрой "Международные отношения" БСУ Сахиль ИСКАНДЕРОВ, политолог Баку
Несколько событий, произошедших в прошлом месяце, в определенной степени прояснили ситуацию вокруг диверсификации поставок энергоносителей из Каспийского региона на европейские рынки. В самом начале сентября в ходе визита президента России Д.Медведева в Баку между российским газовым концерном "Газпром" и ГНКАР было подписано соглашение об увеличении объемов ежегодных поставок азербайджанского газа в Россию до 2 миллиардов кубометров. При этом верхний предел этих поставок не был установлен. А глава "Газпрома" А.Миллер заявил о том, что Россия претендует на покупку всего объема экспортного газа Азербайджана. Причем по самым выгодным ценам для Баку. Такое стремление "Газпрома" более чем понятно. Было бы странным, если бы, являясь одним из самых влиятельных игроков мирового газового рынка, Россия не старалась бы получить экономические и политические дивиденды от кооперации с таким крупным поставщиком газа, как Азербайджан.
Тем более что и Баку заинтересован в сотрудничестве с "Газпромом" в рамках политики диверсификации маршрутов экспорта своих энергоресурсов. Ведь только разведанные запасы азербайджанского газа составляют 2 трлн. кубометров, а с учетом неразведанных этот объем достигает 5 трлн. кубометров. Некоторые эксперты и вовсе оценивают эти запасы в объеме 7-8 трлн. кубометров, чего вполне достаточно для обеспечения спроса не только в российском, но и других направлениях, в том числе в инициированном Европой проекте Nabucco.
Но, судя по всему, российский успех в деле приобретения азербайджанского газа серьезно встревожил Европу, весьма заинтересованную в реализации альтернативных энергетических проектов. Сразу после визита Медведева в Баку акционеры Nabucco 6 сентября подписали поручительное письмо с Европейским банком реконструкции и развития (EBRR), Европейским инвестиционным банком (EIB) и Международной финансовой корпорацией (IFC). Это событие знаменует собой начало процесса оценки проекта Nabucco и реализации мер для предоставления потенциального пакета финансирования в размере до 4 млрд. евро. После тщательной оценки коммерческих, социальных и экологических аспектов будет принято окончательное решение по финансированию. Остальные средства - примерно еще 4 млрд. евро, необходимые для реализации проекта, планируется привлечь за счет частного сектора. Управляющий директор проекта Nabucco Рейнхард Митчек настроен оптимистично и уверен, что уже к концу текущего года финансовый вопрос решится успешно. Практически положен конец долгим и нудным обсуждениям по поводу финансирования, что само по себе является успешным шагом вперед.
Таким образом, конкуренция за каспийский газ и маршруты его доставки на европейский рынок набирает новые обороты. Об этом свидетельствует и заявление премьер-министра России Владимира Путина, которое он сделал в Сочи, выступая перед российскими и иностранными экспертами. "У проекта Nabucco нет гарантий поставки, а Россия туда поставлять ничего не будет. Этот газопровод не может полностью рассчитывать на Азербайджан, так как последний заключил контракт на поставки газа российской газовой компании "Газпром", а спор о морских границах на Каспии помешает транспортировать туркменский газ через Азербайджан в Европу", - сказал В.Путин. Ряд экспертов считают, что жесткий тон премьер-министра и само содержание его заявления указывают на то, что в борьбе против Nabucco надежды выиграть у Москвы почти не осталось.
Резкое заявление В.Путина столкнулось с не менее жесткой позицией бывшего министра иностранных дел Германии Йошки Фишера, который обвинил В.Путина в политической ангажированности. В своем интервью газете Handelsblatt Й.Фишер утверждает, что руководство России само политизирует вопрос диверсификации маршрутов энергоносителей: "Путин делает все, чтобы помешать строительству Nabucco. Он планирует конкурирующую ветку, газопровод "Южный поток", по которому в Европу пойдет сибирский газ. Nabucco не является политическим проектом, но столь крупный энергетический проект, естественно, имеет политические последствия. Если газопровод Nabucco не будет построен, то огромные запасы газа в Туркменистане будут для Европы потеряны. Туркменистан в таком случае начнет поставлять его в азиатские страны и в первую очередь в Китай. Российское правительство должно очистить свои экономические интересы от политических амбиций. Я уверен, что для России речь идет не только о газе, но и о власти в регионе". Й.Фишер не скрывает также своего критического отношения к проекту "Южный поток", который лоббирует Москва: "Этот проект не только чрезвычайно дорог, но и является политически ошибочным. "Южный поток" является ответом русских на проект Nabucco. Но он не способствует диверсификации источников получения энергоносителей. По трубопроводу "Южный поток" к нам будет поступать во многом "старый газ", но по новым ниткам. Цель этого проекта, прежде всего, состоит в том, чтобы сделать ненужным транзит российского газа через Украину, однако цена его исключительно высока. Если поставки природного газа используются как рычаг для того, чтобы оказать давление на Украину и попытаться вновь привязать ее к России, то Европа не может с этим согласиться. С экономической точки зрения "Южный поток" не имеет никакого смысла. А политически этот проект не в интересах Европы".
При этом основную роль в вопросе реализации Nabucco Й.Фишер отводит Азербайджану: "Решающий вопрос состоит в том, присоединится ли к этому проекту Азербайджан. Если это произойдет, то за ним последует Туркменистан. Переговоры с Азербайджаном находятся на правильном пути. Одновременно поставки из Северного Ирака больше не являются только абстрактной надеждой, и, более того, в переговорах с курдским региональным правительством достигнуты конкретные результаты. Это, в свою очередь, будет оказывать влияние на Туркменистан и Азербайджан". А проблема транспортировки туркменского газа через Каспийское море, по его мнению, вполне решаема: "Самое западное туркменское месторождение и самое восточное азербайджанское месторождение находятся на расстоянии всего 70 километров друг от друга. Поэтому преодолеть этот разрыв можно".
Что касается турецкого фактора, бывший глава МИД Германии, а ныне лоббист проекта Nabucco подчеркивает, что у Турции тут есть фундаментальный интерес - она хочет сократить свою зависимость от российских поставок нефти и газа и поэтому очень заинтересована в проекте Nabucco. Причем, по его словам, Турция никогда не пыталась использовать Nabucco в качестве средства для оказания давления на переговорах о вступлении в Евросоюз (ЕС). Сама Анкара не скрывает свое намерение стать энергетическим распределительным узлом, поскольку находится в очень благоприятном, с геополитической точки зрения, положении. И вполне ожидаемо, что Турция попытается разыграть эту карту.
Вместе с тем ряд экспертов считают, что последние подвижки в проекте Nabucco еще не означают его выход на стартовую прямую. Свое скептическое отношение они обосновывают позицией канцлера Германии Ангелы Меркель, которая в прошлом году выступила против финансирования строительства этого газопровода из бюджета Евросоюза. Именно ее позиция, молчаливо поддерживаемая Парижем и Римом, тогда сильно разочаровала другие европейские страны, заинтересованные в Nabucco. Скептики не исключают, что и в этот раз Москва постарается воспользоваться негативным настроем А.Меркель в вопросе финансирования Nabucco из бюджета ЕС. В поддержку этого прогноза можно привести и слова российского эксперта А.Дмитриевского, который, возмутившись заявлением бывшего главы МИД Германии, напомнил о призыве премьер-министра России В.Путина, что Германия и Европа должны подумать, нужен им российский газ или нет.
Однако, по мнению другой части экспертного сообщества, процесс реализации Nabucco уже необратим. И проделанные в этом направлении шаги, а также выступление ответственного за энергетику члена Европейской комиссии Гюнтера Эттингера в Европарламенте не оставляют никаких сомнений в этом. "Вовсе не обязательно транзит этого газа должен осуществляться через Россию. Русские должны быть партнерами, что касается их собственного газа. Газ из Каспийского моря должен поставляться к нам, минуя Россию. Конечно, надо выбирать самый короткий путь. Нет необходимости и в этом зависеть от русских. Но если члены ЕС будут разобщены, то партнеры ЕС станут играть на этих разногласиях. Ослабить зависимость ЕС от российских углеводородов позволит, прежде всего, строительство трубопровода Nabucco, по которому ЕС будет получать газ из Каспийского региона в обход России - через Турцию, Румынию и Болгарию. Если удастся прийти к получению газа через газопровод Nabucco, это будет успех. В следующем месяце состоятся переговоры с Азербайджаном и Туркменистаном. Мы не можем решать за других, но мы, в любом случае, можем попытаться действовать в партнерстве со странами Центральной Азии. Я уверен, что Nabucco на правильном пути", - заявил Г.Эттингер.
Также не следует упускать из виду, что в первой декаде мая текущего года ЕС подписал соглашение с четырьмя странами об ускорении строительства трубопроводов для поставок природного газа в Европу. Соглашение было заключено с Азербайджаном, Грузией, Турцией и Египтом. Наблюдателями при подписании договора выступили США, Россия и Украина.
В пользу оптимистов в вопросе реализации Nabucco говорит и нынешняя позиция президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухаммедова. На пресс-конференции после саммита лидеров тюркоязычных стран в Стамбуле он заявил, что Ашгабат не сомневается в реальной перспективе осуществления различных проектов по экспорту газа в любом из направлений, в том числе и в Европу через Nabucco. По его словам, Туркменистан имеет огромный сырьевой потенциал для его поставок в Европу, в том числе и по этому маршруту. Но если даже предположить, что Ашгабат в силу каких-то причин не сможет участвовать в проекте Nabucco, все равно проблем с заполнением данного газопровода не должно быть. Проведем простые расчеты. Полная проектная мощность Nabucco составляет 31 млрд. кубометров газа в год. Азербайджан в состоянии поставлять 12 млрд. И эта цифра, скорее всего, не предел. Добыча газа в Азербайджане уже в этом году составит 28 млрд. кубометров при внутренних потребностях 10-11 млрд. При таком темпе роста добычи Баку спокойно может увеличить объем поставляемого газа для Nabucco. С учетом того, что планируется еще и привлечение иракского газа в объеме 10 млрд. кубометров в год, картина становится ясной.
Видимо, исходя из этих расчетов, консорциум по управлению газопроводом Nabucco оптимистично настроен по поводу строительства Трансадриатического трубопровода (TAP) протяженностью 520 км, предназначенного для транспортировки газа из Каспийского региона и Ближнего Востока в Европу. Газопровод будет начинаться в Греции, пройдет через территорию Албании и Адриатическое море в Италию и далее в Западную Европу. Но это только одна сторона медали, т.е. альтернативных энергомаршрутов.
В середине сентября произошло еще одно знаковое событие. 14-го числа президенты Азербайджана, Грузии и Румынии, а также премьер-министр Венгрии подписали "Бакинскую декларацию", которая фактически дала старт началу работы над подготовкой проекта AGRI (Azerbaijan-Georgia-Romania Interconnector) по поставке азербайджанского сжиженного газа в Румынию через территорию Грузии. Проект предполагает транспортировку азербайджанского газа по газопроводам на Черноморское побережье, где газ будет сжижаться на специальном терминале, а затем танкерами поставляться на терминал в румынском порту Констанца.
Далее сжиженный газ будет приводиться в состояние природного газа и с использованием имеющейся на территории страны газовой инфраструктуры будет направляться на удовлетворение потребностей Румынии и других европейских стран. ТЭО проекта будет подготовлено в 3 версиях - с годовым объемом поставок в 2, 5 и 8 млрд. кубометров. В зависимости от объема поставок стоимость проекта AGRI составит 1,2-4,5 млрд. евро. Высоко оценивая потенциал данного проекта, президент Азербайджана Ильхам Алиев выразил уверенность, что он займет свое место среди важных энергетических и газовых проектов в нашем регионе и Европе. Также отметим, что AGRI - это первый реализуемый на Черном море проект в области перевозок сжиженного газа. "Бакинская декларация" свидетельствует о том, что и страны-производители, и потребители, заинтересованные в диверсификации энергомаршрутов, намерены реализовать проекты, которые в свою очередь являются альтернативными к уже альтернативным.