ALTERNATİVLƏR OLACAQMI?
Müəllif: Oqtay ƏLİYEV, Bakı Slavyan Universitetinin "Beynəlxalq münasibətlər" kafedrasının müdiri Sahil İSGƏNDƏROV, politoloq Bakı
Ötən ay baş vermiş bir neçə hadisə müəyyən mənada Xəzər regionundan enerjidaşıyıcıların Avropa bazarlarına diversifikasiyası ətrafında durumu aydınlaşdırıb. Sentyabrın əvvəlində Rusiya prezidenti D. Medvedevin Bakıya səfəri gedişində Rusiyanın "Qazprom" konserni ilə ARDNŞ arasında Azərbaycan qazının Rusiyaya nəqlinin illik həcmini 2 milyard kubmetrə qəd?r artırmaq barədə saziş bağlanıb. Bu zaman daşınmaların yuxarı həddi müəyyən edilməyib. "Qazprom"un başçısı A.Miller bildirib ki, Azərbaycanın ixrac qazının bütün həcmini almaq niyyətindədir - özü də Bakı üçün ən əlverişli qiymətə/.
Maraqlıdır, Rusiya kimi dünya qaz bazarının ən nüfuzlu oyunçusu Azərbaycan kimi iri qaz təchizatçısı ilə alış-verişdən siyasi və iqtisadi dividendlər güdməsəydi, qəribə olardı.
Özü də ki Bakı öz enerjidaşıyıcılarının ixrac marşrutlarının diversifikasiyası siyasəti çərçivəsində "Qazprom"la əməkdaşlıqda maraqlıdır. Axı təkcə Azərbaycan qazının kəşf edilmiş ehtiyatları 2 trln kubmetr təşkil edir, kəşf edilməmiş ehtiyatlar nəzərə alındıqda, bu həcm 5 trln kubmetrə çatır. Bir sıra ekspertlər, ümumiyyətlə, bu ehtiyatları 7-8 trln kubmetr həcmində qiymətləndirir ki, bu da yalnız Rusiya istiqamətində deyil, həm də başqa istiqamətlərdə, o cümlədən, Avropa tərəfindən təşəbbüs göstərilən "Nabukko" layihəsi istiqamətində də tələbatın təmin edilməsi üçün yetərlidir.
Amma belə görünür ki, Azərbaycan qazının əldə edilməsi yönündə Rusiyanın qazandığı uğurlar alternativ enerji layihələrinin gerçəkləşdirilməsində çox maraqlı olan Avropanı ciddi narahat edib. Medvedevin Bakıya səfərindən dərhal sonra sentyabrın 6-da "Nabukko"nun səhmdarları Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankına (AYİB), Avropa İnvestisiya Bankına (AİB) və Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyasına (IFC) zəmanət məktubu yazıblar. Bu hadisə "Nabukko" layihəsinin qiymətləndirilməsi prosesinin və 4 mlrd avroya qədər ölçüdə potensial maliyyələşdirmə zərfinin verilməsinə başlandığını göstərir. Kommersiya, sosial və ekoloji aspektlərin ciddi qiymətləndirilməsindən sonra maliyyələşdirmə üzrə yekun qərar qəbul ediləcək. Layihənin gerçəkləşdirilməsi üçün lazım olan qalan vəsait - təxminən, 4 mlrd avronun özəl bölmənin hesabına cəlb edilməsi düşünülür. "Nabukko" layihəsinin icraçı-direktoru Reynhard Mitçek optimist əhval-ruhiyyədədir və əmindir ki, artıq bu ilin sonuna maliyyə məsələsi uğurla həll ediləcək. Praktiki olaraq maliyyələşdirmə ilə bağlı uzun və yorucu müzakirələrə son qoyulub və bu da öz növbəsində irəli uğurlu addımdır.
Beləliklə, Xəzər qazı və onun Avropa bazarlarına daşınma marşrutları uğrunda rəqabət yeni sürət götürür. Rusiya baş naziri Vladimir Putinin Soçidə Rusiya ekspertləri və xarici təhlilçilər qarşısında etdiyi çıxış da bundan xəbər verir. ""Nabukko" layihəsinin təchizat zəmanəti yoxdur və Rusiya ora heç nə verməyəcək. Bu qaz kəməri bütünlüklə Azərbaycana ümid bağlaya bilməz, çünki bu ölkə Rusiyanın "Qazprom" şirkətinə qaz verilməsi barədə saziş imzalayıb, Xəzərdəki dəniz sərhədləri barədə mübahisə isə türkmən qazının Azərbaycandan keçməklə Avropaya ötürülməsinə mane olur", - deyə V.Putin bildirib. Bir sıra ekspertlər hesab edirlər ki, baş nazirin ifadəsinin sərtliyi və məzmunu göstərir ki, "Nabukko"ya qarşı mübarizəni udmağa Moskvanın ümidi, demək olar ki, qalmayıb.
V. Putinin kəskin bəyanatı Almaniyanın keçmiş xarici işlər naziri Yoşka Fişer tərəfindən eyni cür sərt reaksiya ilə qarşılanıb. O, V. Putini siyasi ifratçılıqda günahlandırıb. "Handelsblatt" qəzetinə müsahibəsində Y.Fişer bildirir ki, Rusiya rəhbərliyinin özü enerjidaşıyıcıları marşrutlarının diversifikasiyası məsələsini siyasiləşdirir. "Putin əlindən gələn hər şeyi edir ki, "Nabukko"nun tikintisinə mane olsun. O, rəqib xətt - Sibir qazının Avropaya verilməsini nəzərdə tutan "Cənub axını" qaz kəmərini planlaşdırır. "Nabukko" siyasi layihə deyil, amma bu cür iri energetika layihəsinin, təbii ki, siyasi nəticələri olacaq. Əgər "Nabukko" qaz kəməri tikilməyəcəksə, onda Avropa Türkmənistanın iri qaz ehtiyatlarını itirəcək. Belə olan halda, Türkmənistan öz qazını Asiya ölkələrinə, ilk növbədə, Çinə göndərəcək. Rusiya hökuməti öz iqtisadi maraqlarını siyasi ambisiyalardan təmizləməlidir. Mən əminəm ki, Rusiya üçün məsələ heç də qazla deyil, bölgədə hakimiyyətlə bağlıdır", - deyə Y.Fişer Moskvanın lobbiçilik etdiyi "Cənub axını" layihəsi ilə bağlı tənqidi münasibətini də gizlətməyib: "Bu layihə həddindən bahalı olmaqla yanaşı, həm də siyasi baxımdan səhv addımdır, "Cənub axını" layihəsi "Nabukko" layihəsinə rus cavabıdır. Amma o, enerjidaşıyıcılarının təchizat mənbələrinin diversifikasiyasına imkan vermir. "Cənub axını" boru kəməri ilə biz, əsasən, "köhnə qaz" alacağıq, amma yeni xətlə gələcək. Bu layihənin əsas məqsədi hər şeydən öncə, Rusiya qazının Ukraynadan yan keçməklə tranzitinin təmin edilməsidir, amma onun qiyməti çox bahadır. Əgər təbii qaz təchizatı Ukraynanın yenidən Rusiyaya bağlanması üçün təzyiq aləti kimi istifadə edil?rsə, Avropa bununla razılaşa bilməz. İqtisadi baxımdan "Cənub axını"nın heç bir mənası yoxdur. Siyasi baxımdan isə bu layihə Avropanın maraqlarına uyğun deyil".
Bununla yanaşı, Y.Fişer "Nabukko"nun gerçəkləşdirilməsində əsas rolu Azərbaycana ayırır: "Həlledici məsələ Azərbaycanın bu layihəyə qoşulub-qoşulmaması ilə bağlıdır. Əgər bu, baş verərsə, onun arxasınca Türkmənistan da gələr. Azərbaycanla danışıqlar doğru yoldadır. Eyni zamanda, Şimali İraqdan qaz təchizatı artıq mücərrəd ümid sayıla bilməz, həmçinin, kürd regional hakimiyyəti ilə danışıqlarda da konkret nəticələr əldə edilib. Bu da öz növbəsində, Türkmənistan və Azərbaycana təsir göstərəcək". Onun fikrincə, türkmən qazının Xəzər dənizi ilə nəql problemi tamamilə həllediləndir: "Ən qərbi türkmən yatağı ilə ən şərqi Azərbaycan yatağı arasında cəmi 70 kilometr məsafə var. Buna görə də bu fərqi aradan qaldırmaq mümkündür".
Türkiyə amilinə gəldikdə isə indi "Nabukko" layihəsinin lobbiçisi olan Almaniya XİN-in keçmiş başçısı qeyd edir ki, Türkiyənin burada fundamental marağı var - o, özünün Rusiya neft və qaz ötürmələrindən asılılığını azaltmaq istəyir və buna görə də "Nabukko" layihəsində çox maraqlıdır. Özü də, onun sözlərinə görə, Türkiyə heç zaman "Nabukko"dan Avropa Birliyinə (AB) daxil olmaq aləti kimi istifadə etməyib. Ankara özü heç zaman enerji paylayıcı qovşaq olmaq istəyini gizlətməyib, çünki coğrafi baxımdan çox əlverişli vəziyyətdədir. Və tamamilə gözləniləndir ki, Türkiyə bu kartı oynatmağa cəhd edəcək.
Bununla yanaşı, bir sıra ekspertlər hesab edirlər ki, "Nabukko" layihəsindəki son irəliləmələr hələ də start xəttinə çıxmaq mənasını vermir. Onlar bu skeptik yanaşmanı Almaniya kansleri Angela Merkelin mövqeyi ilə əsaslandırırlar, o, keçən il bu qaz kəməri layihəsinin AB büdcəsindən maliyyələşdirilməsinə qarşı çıxmışdı. Paris və Roma tərəfindən də susqunluqla dəstəklənən bu mövqe həmin vaxt "Naubkko"da marağı olan başqa ölkələri də güclü xəyal puçluğuna uğratdı. Skeptiklər istisna etmirlər ki, bu dəfə Moskva da A.Merkelin "Nabukko"nun AB büdcəsindən maliyyələşdirilməsi məsələsinə qarşı olmasından istifadə edəcək. Bu proqnoza dəstək kimi Rusiya eksperti A.Dmitriyevskinin sözlərini göstərmək olar. Almaniya XİN-in keçmiş başçısının sözlərindən əsəbiləşən Dmitriyevski Rusiya baş naziri V.Putinin bəyanatını yada salıb ki, Avropa və Almaniya onlara, ümumiyyətlə, Rusiya qazının lazım olub-olmadığı barədə düşünməlidirlər.
Amma ekspert icmasının başqa hissəsinin fikrincə, "Nabukko"nun gerçəkləşdirilməsi prosesi artıq qaçılmazdır. Bu istiqamətdə atılan addımlar, həmçinin Avropa Komissiyasının energetika üzrə məsul üzvü Günter Ettingerin Avropa Parlamentində çıxışı bunda heç bir şübhə yeri qoymur. "Bu qazın tranzitinin mütləq Rusiyadan edilməsi məcburi deyil. Rusların öz qazına gəldikdə isə onlar tərəfdaş ola bilərlər. Xəzər dənizinin qazı bizə Rusiyadan yan keçməklə gəlməlidir. Əlbəttə, ən qısa yol seçilməlidir. Bu məsələdə ruslardan asılı qalmağa ehtiyac yoxdur. Əlbəttə, əgər AB-nin üzvləri bu məsələdə bölünəcəklərsə, onda AB-nin tərəfdaşları bu fikir ayrılıqları üzərində oynayacaqlar. AB-nin Rusiya karbohidrogenlərindən asılılığını hər şeydən öncə "Nabukko" boru kəmərinin tikintisi azalda bilər. AB bu kəmərlə Xəzər böl-gəsinin qazını Rusiyadan yan keçməklə - Türkiyə, Rumıniya və Bolqarıstan vasitəsilə alacaq. Əgər qazın "Nabukko" qaz kəməri vasitəsilə alınması baş tutarsa, bu, uğur olacaq. Gələn ay Azərbaycan və Türkmənistan ilə danışıqlar olacaq. Biz başqalarının əvəzinə qərar verə bilmərik, amma istənilən halda Mərkəzi Asiya ölkələri ilə əməkdaşlığa can ata bilərik. Mən əminəm ki, "Nabukko" doğru yoldadır", - deyə G.Ettinger vurğulayıb.
Həmçinin, diqqətdən qaçırmaq olmaz ki, bu ilin may ayında AB dörd ölkə ilə təbii qazın Avropaya ötürülməsi üçün boru kəməri tikintisini sürətləndirmək barədə saziş bağlayıb. Bunlar Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyə və Misir olub. Saziş bağlanan zaman müşahidəçi qismində ABŞ, Rusiya və Ukrayna çıxış ediblər.
"Nabukko"nun gerçəkləşdirilməsi məsələsində optimistlərin xeyrinə olan başqa amil isə Türkmənistan prezidenti Qurbanqulu Berdiməhəmmədovun indiki mövqeydir. Türk dövlətləri liderlərinin İstanbul sammitindən sonra keçirilmiş mətbuat konfransında o bildirib ki, Aşqabad qaz ixracı üzrə istənilən istiqamətdə müxtəlif layihələrin, o cümlədən, "Nabukko" layihəsinin gerçəkləşməsinin real perspektivinə şübhə etmir. Onun sözlərinə görə, Türkmənistan Avropaya qaz ixracı üzrə, o cümlədən bu marşrutla ixrac üzrə böyük xammal potensialına malikdir.
Əgər hətta ehtimal edilsə ki, Aşqabad hər hansı səbəb üzünd?n layihədə iştirak edə bilməyəcək, bu qaz kəmərinin doldurulması ilə bağlı elə bir problem olmamalıdır. Sadə hesablama aparaq. "Nabukko"nun tam layihə gücü ildə 31 mlrd kubmetr qaz təşkil edir və Azərbaycan bunun 12 mlrd kubmetrini vermək imkanındadır. Daxili istehlak 10-11 mlrd kubmetrə bərabər olan bir şəraitdə, artıq bu il Azərbaycanın istehsalı 28 mlrd kubmetrə çatacaq. Hasilatın bu cür artım templəri Bakıya "Nabukko" üçün verilən qazın həcmini artırmağa imkan yaradır. Nəzərə almaq lazımdır ki, kəmər üçün ildə 10 mlrd kubmetr həcmində İraq qazının da cəlb edilməsi nəzərdə tutulur, onda məsələ aydınlaşar.
Görünür, "Nabukko" qaz kəmərinin idarəedilməsi üzrə konsorsium bu hesablamaları nəzərə alaraq, uzunluğu 520 kilometr olan Transadriatik boru kəmərinin (TAP) tikinsinə ümidlə baxır. Kəmər Xəzər bölgəsindən və Yaxın Şərqdən təbii qazın Avropaya daşınmasını nəzərdə tutur. Qaz kəməri Yunanıstandan başlayacaq, Albaniya və Adriatik dənizindən keçməklə İtaliyaya çatacaq və daha sonra Qərbi Avropaya uzanacaq. Amma bu medalın, yəni alternativ enerji marşrutların yalnız bir tərəfidir.
Sentyabrın ortalarında isə daha bir önəmli hadisə baş verib. Ayın 14-də Azərbaycan, Gürcüstan və Rumınya prezidentləri, həmçinin, Macarıstan baş naziri "Bakı bəyannaməsi" imzalayıblar və sənəd faktik olaraq Azərbaycan qazının Gürcüstan ərazisindən keçməklə Rumıniyaya ixracını nəzərdə tutan AGRI (Azerbaijan-Georgia-Romania Interconnector) layihəsinə hazırlıq üzrə işlərə start verilib. Layihə Azərbaycan qazının Gürcüstan ərazisindən qaz kəməri ilə Qara dəniz sahilinə ötürülməsini, orada xüsusi terminalda sıxılmasını, daha sonra isə tankerlərlə Rumıniyanın Konstantsa limanına ötürülməsini nəzərdə tutur.
Daha sonra sıxılmış qaz təbii qaz halına salınacaq və ölkə ərazisində olan qaz infrastrukturu vasitəsilə Rumıniyanın daxili tələbatının ödənilməsinə və başqa Avropa ölkələrinə yönəldiləcək. Layihənin texniki-iqtisadi əsaslandırılması (TİƏ) 3 versiyada işlənəcək ki, bu versiyalarda göndəriləcək qazın həcmi 2,5 mlrd kubmetrdən 8 mlrd kubmetrə qədər dəyişəcək. Göndəriləcək həcmlərdən asılı olaraq AGRI layihəsinin dəyəri 1,2-4,5 mlrd avro arasında dəyişəcək.
Bu layihənin potensialını yüksək qiymətləndirən Azərbaycan prezidenti əmin olduğunu bildirib ki, o, Avropanın və bizim regionun enerji və qaz layihələri sırasında önəmli yerlərdən birini tutacaq. Həmçinin qeyd edək ki, AGRI Qara dənizdə sıxılmış qazın daşınması üzrə gerçəkləşdirilən ilk layihədir. "Bakı bəyannaməsi" göstərir ki, həm istehsalçı ölkələr, həm də istehlakçılar enerji marşrutlarının diversifikasiyasında maraqlıdırlar, həm də artıq alternativ olanlara alternativ layihələri gerçəkləşdirimək niyyətindədirlər.

WILL THERE BE ALTERNATIVES?
Several events that took place last month somewhat clarified the situation surrounding the diversification of energy supplies from the Caspian region to European markets. At the beginning of September, during a visit to Baku by Russian President Dmitriy Medvedev, the Russian gas concern Gazprom and SOCAR signed an agreement increasing the volume of annual supplies of Azerbaijani gas to Russia up to 2 billion cubic metres. No upper limit was established on these supplies. Gazprom CEO Alexey Miller said Russia wants to buy all of Azerbaijan's gas exports - and at the best prices for Baku. Gazprom's desire is more than understandable. It would be strange if, as one of the most influential players in the world gas market, Russia did not try to derive economic and political benefits from cooperation with such a major supplier of natural gas as Azerbaijan.
Baku is certainly interested in cooperating with Gazprom in its policy of diversifying energy export routes. After all, Azerbaijani's proven reserves of gas alone constitute 2 trillion cubic metres, while together with unexplored reserves they constitute 5 trillion cubic metres. Some experts suggest there are reserves of 7-8 trillion cubic metres, which is sufficient to meet demand not only from Russia but also from other directions, including the European-initiated Nabucco project.
But, apparently, Russia's success in purchasing Azerbaijani gas has seriously disturbed Europe, which is very interested in pursuing alternative energy projects. On 6 September, immediately after Medvedev's visit to Baku, the shareholders in Nabucco sent a letter to the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), the European Investment Bank (EIB) and the International Finance Corporation (IFC). This marked the beginning of the Nabucco project evaluation process and the implementation of measures to provide a potential funding package amounting to 4 billion euros. After a careful evaluation of commercial, social and environmental aspects of the project, a final decision on funding will be made. The remaining funds, about 4 billion euros, needed for the project, are to be attracted from the private sector. Reinhard Mitschek, Managing Director of Nabucco, is optimistic and confident that by the end of this year the financial aspects will be solved successfully. An end has almost been reached of a long and tedious debate about funding; this in itself is a successful step forward.
Thus, the competition for Caspian gas and delivery routes to European markets is gaining new momentum. This is evidenced by a statement made by Russian Prime Minister Vladimir Putin in Sochi while speaking to Russian and foreign experts. "The Nabucco project does not have guaranteed supplies, and Russia will not be supplying anything there. The pipeline cannot count only on Azerbaijan, as the latter has signed a contract on gas supplies with the Russian gas company Gazprom, while the dispute over maritime boundaries in the Caspian will prevent the transit of Turkmen gas via Azerbaijan to Europe," he said. Some experts believe that the tough tone adopted by the Russian prime minister and the content of his statements indicate that Moscow has almost no hope left of winning the struggle against Nabucco.
The harsh statement by Vladimir Putin met a no less robust riposte from former German foreign minister, Joschka Fischer, who accused Putin of political bias. In an interview with the Handelsblatt newspaper, Fischer argues that the Russian leadership is politicising the diversification of energy routes itself. "Putin is doing everything to prevent the construction of Nabucco. He has plans for a rival branch, the South Stream gas pipeline, which will send Siberian gas to Europe. "Nabucco" is not a political project, but such a large energy project certainly has political implications. If the Nabucco gas pipeline is not built, Turkmenistan's huge gas reserves will be lost to Europe, in which case Turkmenistan will send the gas to Asian countries, primarily to China. The Russian government must separate its own economic interests from political ambition. I am sure that for Russia it is not just about gas, it is also about power in the region." Herr Fischer also does not conceal his critical attitude towards the South Stream project, for which Moscow is lobbying. "This project is not only extremely expensive, it is also politically incorrect. The South Stream is a Russian response to Nabucco. But it does not contribute to the diversification of sources of energy. The South Stream pipeline will mainly deliver "old gas" to us. The purpose of the project is to enable Russian gas to bypass Ukraine, but the price is extremely high if the supply of natural gas is used as leverage to exert pressure on Ukraine and try to re-bind it to Russia, Europe cannot agree to that. From an economic point of view, the South Stream makes no sense. And politically, this project is not in European interests."
At the same time, Fischer says that Azerbaijan will play the main role in the realization of Nabucco. "The key question is whether Azerbaijan will join this project. If this happens, it will be followed by Turkmenistan. Negotiations with Azerbaijan are on the right track. At the same time, supplies from northern Iraq are no longer just an abstract hope. In fact, specific results have been achieved in talks with the Kurdish regional government. This, in turn, will influence Turkmenistan and Azerbaijan." And the problem of transporting Turkmen gas across the Caspian Sea is, in his opinion, solvable. "Turkmenistan's most western and Azerbaijan's most eastern fields are located only 70 kilometres from each other. Therefore, it is possible to overcome this gap."
As for the Turkish factor, the former foreign minister of Germany, now a lobbyist for the Nabucco project, underlines that Turkey has a fundamental interest here - it wants to reduce its dependence on Russian oil and gas supplies and is therefore very interested in the Nabucco project. Moreover, he said, Turkey has never tried to use Nabucco as a means of exerting pressure in its negotiations on accession to the European Union (EU). Ankara itself makes no secret of its intention to become an energy distribution hub, because it has a favourable geopolitical location. And Turkey may well be expected to play this card.
However, some experts believe that recent advances in the Nabucco project do not yet mean that it is about to start. Their scepticism is explained by the position of German Chancellor Angela Merkel, who last year opposed the financing of its construction from the EU budget. It was her position, tacitly supported by Paris and Rome, that strongly disappointed other European countries interested in Nabucco. Sceptics do not rule out that this time Moscow will try to take advantage of Merkel's negative response to financing Nabucco from the EU budget. This prediction is confirmed by Russian expert Dmitriyevskiy who, angered by the former German foreign minister's statement, recalls Russian Prime Minister Vladimir Putin saying that Germany and Europe need to make up their mind as to whether they need Russian gas or not.
Other experts believe that the Nabucco project is already irreversible. The tremendous steps taken in this direction, as well as a statement in the European Parliament by the European Commission member responsible for energy issues, Gunther Oettinger, leave no doubt about it. "It is not necessary to transport this gas through Russia. The Russians should be partners with regard to their own gas. The gas from the Caspian Sea should be delivered to us bypassing Russia. Of course, the shortest route must be chosen. There is no need to depend on the Russians here either. But if EU members are divided, EU partners will take advantage of these differences. The construction of the Nabucco pipeline through which the EU will receive gas from the Caspian region, bypassing Russia - through Turkey, Romania and Bulgaria - will weaken the EU's dependence on Russian hydrocarbons. If we can finally receive gas through the Nabucco gas pipeline, it will be a success. Talks will be held with Azerbaijan and Turkmenistan next month. We cannot decide for others, but we can try to work in partnership with the countries of Central Asia. I am convinced that Nabucco is on the right path,"- Oettinger said.
We should also remember that the EU signed an agreement with four countries in early May to accelerate the construction of pipelines to supply natural gas to Europe. The agreement was signed with Azerbaijan, Georgia, Turkey and Egypt. The USA, Russia and Ukraine were observers to the signing of the agreement.
Nabucco supporters are further bolstered by the position of Turkmen President Kurbangulu Berdimuhammedov. He said at a news conference after a summit of leaders of Turkic-speaking countries in Istanbul that Ashgabat has no doubts about the prospects for implementing various projects to export gas in any direction, including to Europe through Nabucco. He believes that Turkmenistan has huge potential for supplying its raw materials to Europe, including along this route. But even if we assume that Ashgabat for some reason can't participate in Nabucco, there should still be no problem with filling the pipeline. Let's make some simple calculations. Nabucco's full design capacity is 31 billion cubic metres of gas per year. Azerbaijan can supply 12 billion and this is probably not the limit. Gas production in Azerbaijan this year will already amount to 28 billion cubic metres, while domestic needs are 11-10 billion. With this rate of production growth, Baku can easily increase the volume of gas delivered to Nabucco. Given the fact that it is also planned to attract 10 billion cubic metres a year of Iraqi gas, the picture becomes clear.
Apparently banking on these calculations, the consortium managing the Nabucco project is optimistic about the construction of a 520-km Trans-Adriatic Pipeline (TAP) intended to transport gas from the Caspian region and the Middle East to Europe. The pipeline will originate in Greece, pass through Albania and the Adriatic Sea to Italy and on to Western Europe. But this, i.e. alternative energy routes, is only one side of the coin.
There was another significant event in mid-September. On 14 September, the Presidents of Azerbaijan, Georgia and Romania, as well as the Prime Minister of Hungary, signed the Baku Declaration, "which effectively signalled the start of work on drafting the AGRI (Azerbaijan-Georgia-Romania Interconnector) project to supply Azerbaijan liquefied gas to Romania through Georgia. The project envisages the transportation of Azerbaijani natural gas through pipelines to the Black Sea coast, where the gas will be liquefied at a special terminal, and then shipped by tanker to the terminal in the Romanian port of Constanta. Then the liquefied gas will be returned to its natural state and, using the country's available gas infrastructure, used to meet the needs of Romania and other European countries. A feasibility study will be prepared in three versions - with annual supplies of 2, 5 and 8 billion cubic metres. Depending on the volume of supplies, the cost of the AGRI project will be 1.2-4.5 billion euros. Appreciating the project's potential, Azerbaijani President Ilham Aliyev expressed his confidence that it would take its place among the important energy and gas projects in the region and Europe. It is also noteworthy that AGRI is the first project for the transit of liquefied gas to be implemented in the Black Sea. The Baku Declaration shows that both producing and consuming countries interested in diversifying energy routes intend to implement projects, which are themselves alternatives to the already alternative projects.