SƏSVERMƏ QORXAQLAR ÜÇÜN DEYİL
Əfqanıstan parlamentinin aşağı palatasındakı 249 yerə ölkənin, demək olar ki, bütün partiya və hərəkatlarını təmsil edən 2500-dən artıq namizəd iddia edir. Amma ilk növbədə "Taliban"ın timsalında ən radikal qüvvələr əhalini səsverməni boykt etməyə çağırıb, əks-halda seçicilərə qarşı zorakılığın olacağını bəyan ediblər. Məhz bu üzdən seçkidə seçici fəallığı 40% (təxminən, 3,6 milyon nəfər) olub. Belə çıxır ki, seçkiyə Əfqanıstanda səsvermə hüququna malik əhalinin yalnız üçdəbiri gedib. Bu fakt ölkəni qorxuda saxlayan taliblərlə mübarizədə heç bir irəliləyişin olmadığını söyləməyə əsas verir.
Alov içində seçki
Seçki çoxsaylı terror aktları fonunda keçib. Əfqanıstanın güc strukturları ilə yanaşı, koalisiya qüvvələrinin 150 min əsgərinin də seçki məntəqələrinin mühafizəsi üçün ayrılmasına baxmayaraq, terror aktlarının qarşısını almaq mümkün olmayıb.
Kabildə partlayışlar hələ səsvermədən öncə başlamışdı. Məntəqələrin açılmasından dərhal sonra isə Qəzni, Bədəhşan, Herat və Host əyalətlərində dalbadal partlayışlar törədilib. Daha sonra Vardak, Nəranqar, Bəğlan əyalətlərində də terror aktları bir-birini əvəz edib.
Şimal əyaləti olan Qunduzda reaktiv mərminin partlaması nəticəsində, ən azı, 6 uşaq həlak olub. Qəza rəhbəri Həbibullah Möhtəşim bildirib ki, uşaqlar partlamamış mərminin olduğu ərazidə oynayırlarmış. Terrorçular tərəfindən buraya atılmış mərmi yalnız bir gün sonra partlayıb. Əfqanıstan hökuməti uşaqların qətlini "islama və insanlığa zidd əməl" adlandırıb.
Bundan başqa, Əfqanıstan Müstəqil Seçki Komissiyası ötən həftə oğurlanmış 3 əməkdaşının cəsədinin tapıldığını açıqlayıb. Onlar ölkənin şimalında - Balh əyalətində aşkar edilib.
Səsvermənin yekununda Əfqanıstanın müdafiə naziri Abdul Rahim Vardak bildirib ki, 17 əyalətin 38 qəzasında hökumət əleyhidarlarının əməllərinin qarşısı alınıb. 5 halda ordu təmsilçiləri "kommandos" xüsusitəyinatlılarının xidmətindən də istifadə etməli olub,
Daxili işlər naziri Bismilla Xan Mohammadinin bildirdiyinə görə, nazirlik əməkdaşları səsvermə günü 32 minanı zərərsizləşdiriblər. Kapisa əyalətinin Nicrab qəzasında seçki məntəqəsinin yaxınlığında özünü partlatmağa çalışan kamikadze də vaxtında zərərsizləşdirilib.
Seçki günü baş vermiş terror aktları nəticəsində 11 mülki şəxs də həlak olub, 45 nəfərsə yaralanıb. Taliblər isə 70 yaraqlısını itirib.
Daxili işlər naziri hesab edir ki, seçki Əfqanıstanın hüquq-mühafizə strukturları ilə NATO qüvvələrinin, Əfqanıstanda beynəlxalq təhlükəsizliyə dəstək qüvvələrinin (ISAF), BMT və Müstəqil Seçki Komissiyasının səylərini birləşdirməsi nəticəsində baş tutub.
Amma koalisiya qüvvələri də həmin gün qan tökmədən ötüşə bilməyib. Dünya KİV-in məlumatına görə, NATO aviasiyası Nanqarhar əyalətində yaşayış evini bombardman edib. Nəticədə, 10 nəfər həlak olub. Onlardan 3-ü uşaqdır. Hələlik nə Əfqanıstan hökuməti, nə də NATO rəhbərliyi bu hadisə ilə bağlı hər hansı şərh verməyib.
Bütün bunlarla yanaşı, Əfqanıstan rəhbərliyi seçkinin uğurlu keçdiyini bəyan edib. Seçki komissiyasının rəhbəri Fazel Əhməd Maanavi isə prosesdə çatışmazlıqların da olduğunu söyləyib. Bununla yanaşı o, ölkədəki mövcud durumla əlaqədar, belə pozuntuların gözlənilən olduğunu bildirib.
Amma sistemli müxalifət (barışmaz mövqedə olanlardan isə heç danışmağa dəyməz) fərqli düşünür. Müxalifət liderlərindən biri, sabiq xarici işlər naziri Abdulla Abdulla parlament seçkisinin şəffaflığını şübhə altına alıb. Seçki günü yol verilmiş pozuntular sırasında o, çoxsaylı saxtakarlıq faktlarını, konkret namizədlərin xeyrinə qutulara əlavə bülletenlər doldurulduğunu, seçki bülletenlərinin çatışmazlığını, seçki məntəqələrinin nüfuzlu məmurların evində qurulmasını göstərib.
"Əfqanıstanda azad və ədalətli seçki fondu" da səsvermənin legitimliyinə şübhə ilə yanaşır. Qeyd edək ki, bu fond Əfqanıstandakı seçkini müşahidə etmiş əsas təşkilatdır. Qurumun açıqlamasında bildirilir ki, səsvermənin keyfiyyəti ilə bağlı "ciddi narahatlıqlar var". Təşkilat bu rəyini təhlükəsizlik sahəsindəki problemlər, nəticələrin saxtalaşdırıldığına dair çoxsaylı ittihamlarla əsaslandırıb. Fondun rəhbəri Nader Naderi bildirib ki, təkrar səsvermə, seçicilərin ələ alınması və qutulara artıq bülletenlərin doldurulması kimi pozuntulara bütün ölkə ərazisində rast gəlinib.
Müxalifət dairələrinin rəyi ilə əksər beynəlxalq qurumlar da razıdır. BMT-nin Əfqanıstandakı elçisi Stefan de Mistura bildirib ki, hələ ki bu ölkədə keçirilmiş parlament seçkisini uğurlu adlandırmaq tezdir. O, bu fikrini BMT Komissiyasına çoxsaylı şikayətlərin daxil olması ilə izah edib.
Vaşinqton da Əfqanıstanda keçirilmiş seçkini qiymətləndirərkən ehtiyatlı davranıb. ABŞ-ın Əfqanıstandakı səfiri Karl Eykenberrinin sözlərinə görə, səsvermənin gedişində ayrı-ayrı pozuntulara rast gəlinib. Bununla yanaşı, diplomat bildirib ki, indi Əfqanıstanda seçki sistemi 2009-cu ildə keçirilmiş prezident seçkisilə müqayisədə daha yaxşı durumdadır.
Son məqam dünya ictimaiyyətinin Əfqanıstanda keçirilmiş parlament seçkisini qiymətləndirməsini başa düşmək baxımından çox vacibdir. Əfqanıstan ərazisindəki hərbi əməliyyatlara bilavasitə cəlb olunmuş aparıcı dövlətlər burada vəziyyətin tezliklə sabitləşməsində maraqlıdır. Bu səbəbdən də onlar hesab edir ki, necə keçirilməsindən asılı olmayaraq, seçkilərin təşkili demokratik proseslərin ümumiyyətlə olmamasından daha yaxşıdır. Bu səbəbdən də Əfqanıstandakı beynəlxalq təhlükəsizlik qüvvələri, həmçinin BMT rəhbərliyi elə əfqan xalqının bir hissəsinin taliblərin hədəsinə rəğmən seçkiyə qatılmaq qərarını yüksək qiymətləndirib. Koalisiya qüvvələri komandanı, amerikalı general Devid Petreusun fikrincə, səsvermə Əfqanıstanın gələcəyinin ekstremistlərdən yox, ölkənin vətəndaşlarından asılı olduğunu göstərib.
Sabitləşdirici variant
Amma məhz seçki prosesindəki nöqsanlar Qərbi əmin edib ki, onun əsas arzusunu tezliklə həyata keçirmək mümkün olmayacaq. Söhbət Qərbin Əfqanıstanda müharibənin mümkün qədər tez bitməsi, NATO hərbçiləri və koalisiya qüvvələrinin buradan mümkün qədər tez zamanda çıxarılması istəyindən gedir. Bundan başqa, ABŞ prezidenti Barak Obamanın İraqda "hərbi missiya"nı bitirməsi, bu ölkədən ABŞ ordusunun hərbi hissəsinin çıxarması belə düşünməyə əsas verir ki, indi Vaşinqton diqqəti Əfqanıstandakı koalisiya qüvvələrinin gücləndirilməsinə yönəldilib. Qəndəhardan gələn məlumatlar da bunu göstərir. ISAF bu əyalətdə taliblərə qarşı yeni genişmiqyaslı əməliyyatlara başlayıb. Təbii ki, amerikalılar burada da İraq təcrübəsindən yararlanmağı , postsəddam ölkəsində hərbi əməliyyatların başa çatdırılması variantından Əfqanıstanda da istifadə etməyi düşünür.
"Əşərk Əl-Ausat" ərəb qəzeti bu yaxınlarda İraqla bağlı yazısında bildirirdi ki, "Bu ölkədə güman ki, hakimiyyət ABŞ-a simpatiya bəsləyən qüvvələrin əlində cəmləşəcək. ABŞ qoşunlarının ölkədən çıxmasından sonra bu qüvvələr təhlükəsizlik və müdafiə mexanizmlərinə nəzarəti ələ almaqla hakim qüvvəyə çevriləcək. Bu faktor onların kifayət qədər uzun müddət hakimiyyətdə qalmasına kömək edəcək". Bununla yanaşı, proseslərə həlledici təsir göstərən "regional ənənələr" də nəzərə alınacaq. Bu proseslər isə iki istiqamətdə inkişaf edə bilər. Birinci variant, amerikalıların gedişindən sonra daim hakimiyyətdə olmaq imkanı qazanacaq hökumətin yaradılmasıdır. İkinci variant isə hakimiyyətin rəqabət aparan yerli siyasətçilər arasında balanslı şəkildə bölünməsindən gedir.
Əfqanıstanda məhz sonuncu variantın sınaqdan keçiriləcəyini istisna etmək olmaz.
Bununla yanaşı, Qərb və rəsmi Kabil hökumətin regionlararası və millətlərarası konsensus əsasında bölünməsinə çalışacaq. Hətta bu layihənin reallaşdırılması fonunda barışmaz qüvvələrin daimi terror aktları səngiməsə də belə, sonunculara ölkənin strateji mərkəzləri və resursları üzərində nəzarət imkanı verilməyəcək. Nəticədə, onların müqavimət gücü zəifləyəcək.
Düzdür, Qərb strateqləri, xüsusilə də, amerikalılar yaxşı dərk edirlər ki, Əfqanıstanda vəziyyəti nəzarətə götürmək üçün, İraqdakından daha çox güc və səy sərf etmək lazım gələcək. Çünki İraqdan fərqli olaraq, buradakı daxili qarşıdurmaya son qoymadan, koalisiya qoşunlarının çıxarılması və idarəçiliyin yerli strukturlara təhvil verilməsi qeyri-mümkündür. Bu səbəbdən də İraqdan çıxarılan resurslardan da istifadə ilə taliblərə daha dağıdıcı zərbələrin endiriləcəyini, Əfqanıstanın güc strukturlarına yardımların artırılacağını gözləmək mümkündür. Güman ki, Əfqanıstanda hərbi kampaniyanın intensivləşdirilməsi Həmid Kərzai administrasiyasının sosial-siyasi bazasının genişləndirilməsinə yönəlmiş cəhdlərlə müşayiət olunacaq. Hər halda, Qərbin Əfqanıstan prezidentinə ünvanladığı bütün tənqidlərə baxmayaraq, əfqanların Qərbpərəst düşərgəsində hələ ki, ona real alternativ yoxdur. Əfqanıstanın hazırki hakimiyyətinin elektoratının artırılması prosesində taliblərin "mülayim" qanadı ilə dialoq qurulması cəhdləri də az rol oynamayacaq.
Hər halda, Əfqanıstanın yeni çağırış parlamentində qüvvələr nisbəti oktyabrda məlum olacaq. Amma parlamentdəki durumun necə olacağını indidən müəyyən qədər təsəvvür etmək mümkündür. O, yerli partya strukturunun spesifikasından irəli gələcək: bu ölkədə partiyalar daha çox etnik prinsiplərə üstünlük verir. Bu üzdən də puştunları əsasən puştunlar, tacikləri isə taciklər seçir. O da nəzərə alınmalıdır ki, bu partiyalarda liderlik mövqeləri tanınmış səhra komandirlərinə məxsusdur. Xüsusilə, "Əfqanıstan islam çağırışı" partiyasının lideri Abdurasul Sayaf və İslam cəmiyyətinin lideri Burhanuddin Rabbani belələrindəndirlər.
Əfqanıstanın daxili siyasi özəlliklərindən çıxış edərək düşünmək olar ki, yeni çağırış parlament əvvəlkitək daha çox mühafizəkarlardan ibarət olacaq.
İstənilən halda, bütünlükdə dünyanı narahat edən suala yaxın vaxtlarda aydınlıq gələcək: beynəlxalq gərginliyi müəyyənləşdirən Əfqanıstan hansı səmtə istiqamət götürüb?

VOTING NOT FOR THE TIMID
There are more than 2,500 candidates, representing almost all the country's parties and movements, for the 249 seats in the lower house of the Afghan parliament. However, extreme radicals, primarily representing the Taliban, have told the population to boycott the elections and threatened to kill those who disobey. This is why the voter turnout in Afghanistan's parliamentary elections was 40 per cent (about 3.6 million people). It seems that only about a third of all eligible voters went to the polls. This leads us to believe that there is a complete lack of progress in the fight against the Taliban, who continue to hold the country in fear.
Elections under fire
The elections were held against a backdrop of terrorist attacks despite the fact that in addition to members of the Afghan security forces, polling stations were guarded by 150,000 coalition troops. In Kabul, bombings began before the voting did. Immediately upon the opening of polling stations, terrorist attacks were committed in Ghazni, Badakhshan, Herat and Khost. They were followed by explosions in the provinces of Wardak, Nangarhar and Baghlan.
At least 6 children were killed in a projectile blast in the northern province of Kunduz. According to the governor of the province, Habibullah Mohtashim, the children were playing in an area where there was an unexploded projectile. Launched by militants, it only went off the next day. The Afghan authorities condemned the killing of children as "incompatible with Islam and an inhuman act".
In addition, the Afghan Independent Electoral Commission announced the discovery of the bodies of three of its members who were abducted last week. They were found in the province of Balkh in northern Afghanistan.
Following the voting, Afghan Defence Minister Abdul Rahim Wardak said that the authorities' opponents had been foiled in 38 counties of 17 provinces and in five cases the army had been forced to use special commando units. According to Interior Minister Bismillah Khan Mohammadi, law enforcement officers defused 32 mines. In the county of Nijrab in Kapisa Province, a suicide bomber was killed before he could detonate an explosive device near a polling station. Eleven civilians were killed and 45 were wounded. The number of Taliban casualties was more than 70.
According to Bismillah Khan Mohammadi, the elections took place due to coordinated action by the law enforcement agencies of Afghanistan on the one hand, and NATO units, the International Security Assistance Force in Afghanistan (ISAF), the UN and the Independent Electoral Commission on the other.
However, the coalition forces also succeeded in shedding blood. According to the international media, NATO aircraft bombed a house in Nangarhar Province. The air raid killed three children and seven adults. NATO's leadership and Kabul officials have so far refrained from comment.
Yet Afghan officials deem the election a success. The head of the CEC, Fazel Ahmad Ma'nawi, said that the elections had had some drawbacks, however, he said, given the situation in the country, these were to be expected.
But the official opposition, not to mention the fundamentalists, holds a different opinion. One of its leaders, former Afghan Foreign Minister Abdullah Abdullah, said that doubts had been cast about the transparency of the parliamentary elections. Among the irregularities that took place on election day, he noted numerous instances of fraud, ballot stuffing in favour of a particular candidate, a lack of ballot papers and the stationing of polling stations in the homes of influential officials.
The Foundation for Free and Fair Elections in Afghanistan, a leading organization in the observation of the parliamentary elections in the country, also expressed doubts about the legitimacy of the voting. It noted "serious concerns about the quality" of the voting, citing security concerns and numerous accusations of ballot-rigging. The head of the foundation, Nader Naderi, said that violations such as repeat voting, vote buying and ballot stuffing had been noted throughout the country.
The opinion of the opposition is also shared by influential international circles. UN envoy in Afghanistan, Staffan de Mistura, said that it was too early to call the elections a success, as the UN commission had received numerous complaints. Washington also expressed caution in assessing the elections. According to Karl Eikenberry, US ambassador to Afghanistan, the voting was accompanied by individual violations, but the electoral system in this country is now in better shape than during the presidential elections of 2009.
The latter nuance is very important to an understanding of the motives of any assessment of the Afghan elections by the international community. Leading states directly involved in hostilities in Afghanistan are interested in the swift stabilization of the situation and therefore believe that elections, no matter how defective they may be, are still better than no democratic process. Therefore, representatives of the international security force in Afghanistan, as well as the UN leadership, highly appreciated the very determination of the Afghan people to come to the polls despite threats from the Taliban. According to the commander of the coalition forces, US General David Petraeus, the voting showed that the future of Afghanistan depends on its citizens, not on extremists.
Stabilization version
However, the obvious flaws in the electoral process persuaded the West that their main aim - a quick end to the war in Afghanistan and the withdrawal of NATO and multinational forces from the country - cannot be achieved any time soon. Moreover, the end of the "military mission" in Iraq and the withdrawal of US army combat troops from that country, recently announced by President Obama, suggest that Washington will now focus on strengthening the coalition forces in Afghanistan. This is already proved by information received from the province of Kandahar where ISAF has launched a new, large-scale offensive against the Taliban. In any case, even the intensification of the West's military campaign in Afghanistan inevitably raises the task of achieving some degree of political stability. And here it is likely that Americans will use their Iraq experience, where the combat mission ended recently in the post-Saddam country.
The Arab newspaper Al-Sharq Al-Awsat recently wrote about Iraq, saying that "all power will probably be concentrated in the hands of forces sympathetic to the US. After the withdrawal of US troops, they will become the ruling force and gain influence through control of the machinery of security and defence. The same factor will enable them to stay in power for a long time." This will take account of "regional traditions" which "exert a major influence and create a situation in which there are two options". The first is the formation of a local government, which will secure itself the opportunity to stay in power permanently following the departure of the Americans. The second option involves a balanced distribution of power between rival local politicians.
It is possible that the latter will also be tested in Afghanistan. In this case, the West and the Kabul government will seek a distribution of power by interregional and interethnic consensus. Even if this project takes place amid constant attacks from the fundamentalists, the latter will still have no control of the country's strategic points and resources and their resistance will ultimately weaken.
Western, primarily American, strategists realize that the situation in Afghanistan requires a far more convincing defeat of opposing forces than in Iraq - a situation without which the withdrawal of coalition troops and the transfer of control to local government bodies will be unthinkable. Therefore, we should expect a substantial increase in attacks against the Taliban with the assistance of troops withdrawn from Iraq, and increasing aid to the Afghan security forces. The intensification of the military campaign in Afghanistan will probably be accompanied by efforts to extend the social and political framework of the Hamid Karzai administration, to which there is still no real alternative in the pro-Western Afghan camp, despite Western criticism of the Afghan president. In the process of strengthening the electoral base of the current Afghan government, attempts to establish a dialogue with the "moderate" wing of the Taliban will play an important part.
Meanwhile, the final disposition of forces in the new Afghan parliament will be known in October. However, we can already guess the approximate shape of the Afghanistan's supreme legislative body. It will follow the specifics of the local party structure. Parties are built mainly along ethnic lines. Thus the Pashto elect Pashto and the Tajiks elect Tajiks. It should also be borne in mind that the leadership of these parties is in the hands of prominent warlords. These are, in particular, Abdul Rasul Sayyaf, leader of the Islamic Dawah Organization of Afghanistan, and Burhanuddin Rabbani, leader of the Islamic Society of Afghanistan. The domestic Afghan scene leads us to assume that the new parliament, like the previous one, will have a predominantly conservative composition.
In any case, we will soon know the answer to a question which, without exaggeration, concerns the whole international community: where is Afghanistan going? The answer largely determines the level of international tension.