Deyəsən, ABŞ Barak Obama administrasiyasının Cənubi Qafqaz, xüsusilə Azərbaycana qarşı siyasəti ilə bağlı yenidən düşünmək üçün götürdüyü taym-autu başa çatır. Sentyabrın 24-də Nyu-Yorkda BMT Baş Assambleyasının 65-ci sessiyası çərçivəsində Birləşmiş Ştatlar və Azərbaycan prezidentlərinin görüşünü Bakıya Pentaqon rəhbəri Robert Geyts və ABŞ-ın dövlət katibi Hillari Klintonun bir-birinin ardınca etdikləri səfərlərin məntiqi nəticəsi saymaq olar.
Rəsmi məlumata görə, Barak Obama ilə İlham Əliyev qarşılıqlı maraq doğuran bütün məsələləri müzakirə ediblər. Müxtəlif sahələrdə strateji tərəfdaşlıq prinsiplərinə əsaslanan ikitərəfli münasibətlərin uğurlu inkişafından məmnunluq ifadə olunub.
İlham Əliyevin liderlik rolunu qeyd edən ABŞ prezidenti bildirib ki, Azərbaycan regionun daha çox uğur əldə etmiş ən nüfuzlu ölkələrindən biridir.
Görüşdə iki ölkə arasında siyasi əlaqələrin yüksək səviyyəsi qeyd edilib, regional əməkdaşlığın möhkəmlənməsi baxımından iqtisadiyyat, enerji və təhlükəsizlik sahələrində əməkdaşlığın əhəmiyyəti vurğulanıb.
Tərəflər Azərbaycan və ABŞ-ın beynəlxalq antiterror əməliyyatlarında birgə fəaliyyəti haqq?nda da danışıb. Ağ evdən verilən məlumata görə, prezident Obama Azərbaycana Əfqanıstandakı ISAF missiyasına verdiyi dəstəyə görə təşəkkürünü bildirib.
Azərbaycanın beynəlxalq enerji əməkdaşlığının genişləndirilməsinə töhfəsi də xüsusi qeyd olunub.
Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi haqqında da danışan dövlət başçıları regionda sülh və sabitliyin bərqərar olunması baxımından, bu problemin mümkün qədər tez həllinin vacibliyini vurğulayıblar.
Hər iki lider  ölkələri  arasında daha sıx əlaqələr yaratmaq arzusunu dilə gətirib.
Beləliklə, ABŞ-la Azərbaycan arasında ikitərəfli münasibətlər yeni dinamika alır və bunu bir sıra sahələrdəki mövcud durum diktə edir.
Birincisi, ABŞ Əfqanıstana Azərbaycan vasitəsilə sabit tranzitə ehtiyac duyur. İkincisi, Ağ ev üçün İranın nüvə proqramı ilə bağlı problemin həllində Bakının dəstəyi vacibdir. Üçüncüsü, ABŞ üçün Avropadakı tərəfdaşlarının enerji təhlükəsizliyi məsələsi əhəmiyyətsiz deyil və Azərbaycanın bu məsələdə rolu nəzərəçarpacaq dərəcədə artır.
Bakını isə daha çox Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində ABŞ-ın mövqeyi maraqlandırır.
Görünən odur ki,  Ağ evdə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində Moskvanın səyləri, xüsusilə şəxsən prezident Dmitri Medvedevin Azərbaycan və Ermənistan rəhbərlərini bir araya gətirməsi bu sahədə Vaşinqtonun mövqelərini bir qədər arxa plana keçirir. Bu, üstəlik, Vaşinqtonun Dağlıq Qarabağ separatçılarına yardım ayırması, ABŞ-ın Türkiyə-Ermənistan sərhədlərinin açılmasında lobbiçilik etməsi Bakı ilə ikitərəfli münasibətlərə təsirini göstərməyə bilməzdi.
Azərbaycan prezidenti dəfələrlə bildirib ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi həllini tapmadan regional xarakterli bir çox məsələlərdə Bakıdan xeyirxahlıq gözləməyinə dəyməz. Bakının iştirakı olmadan isə bu proseslərdə müsbət tendensiya gözləmək mümkün deyil.
Birincisi, bunu Azərbaycanı regionun daha çox uğur qazanmış ən nüfuzlu ölkələrindən biri adlandıran  B.Obama da təsdiqləyib. Bu fikirləri təsdiqləyən daha bir faktor son bir neçə ayda Türkiyə, Rusiya, Gürcüstan və Rumıniya prezidentlərinin Bakıya səfərləri, həmçinin İ.Əliyevin ABŞ-a səfəri, BMT Baş Assambleyasında çıxışı və B.Obama ilə səmərəli görüşüdür.
Bundan başqa, İlham Əliyev Özbəkistana da səfər edərək, həmkarı İslam Kərimovla iki ölkə arasında əməkdaşlığa dair bir sıra sənədlərə imza atıb.
Regional və beynəlxalq səviyyəli inteqrasiya proseslərində fəal iştirak edən, müasir nəqliyyat infrastrukturu yaradan, Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təminində rolunu artıran Bakı son illər öz imkanlarını daha da genişləndirib.
Məsələn, "Azerbaijan-Georgia-Romania Interconnector" (AGRI) layihəsinin reallaşdırılmasına start verilməsi Xəzər regionu ölkələri ilə Avropa İttifaqı arasında enerji əməkdaşlığında yeni mərhələnin əsasını qoyub. Qeyd edək ki, bu layihə mayeləşdirilmiş qazın Avropaya nəqlini nəzərdə tutur.
Moskva ilə enerji sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsiylə Azərbaycan özünü Rusiyanın cənubunun enerji təhlükəsizliyinin təminində vacib mənbə kimi təsdiqləyib.
Digər yandan, Azərbaycan Avropa ilə Asiya arasında yeganə "körpü"dür. İlham Əliyevlə Barak Obamanın görüşündə beynəlxalq antiterror əməliyyatlarında birgə fəaliyyətin ayrıca mövzu kimi müzakirəsi də təsadüf deyil. Şübhəsiz, ABŞ-ın Əfqanıstandakı missiyasına digər dəstək imkanları da var. Lakin Vaşinqton alternativ və etibarlı marşruta ehtiyac duyur. Bu marşrut isə məhz Azərbaycandır. Əfqanıstandakı hazırkı şəraitdə məhz Azərbaycan koalisiya qüvvələri üçün əvəzolunmaz nəqliyyat arteriyasıdır.
B.Obama ilə İ.Əliyev arasında danışıqlar demokratlardan ibarət administrasiyanın elə Amerikanın öz maraqları naminə erməni lobbisinin təsirinə müqavimət göstərəcəyinə də ümid yaradıb. Senatın xarici məsələlər komitəsində ABŞ dövlət katibi köməkçisinin müavini Metyu Brayzanın Azərbaycana səfir təyin olunması ilə bağlı səsverməni bunun ilk göstəricisi saymaq olar. Xatırladaq ki, səsvermədə yalnız 2 nəfər Brayzanın namizədliyinin əleyhinə çıxıb, qalanları isə onu dəstəkləyib.
Nüfuzlu "The Washington Post" qəzetinin senator Barbara Bokser və Robert Menendesi Azərbaycana səfir təyinatı məsələsində qorxaq hərəkət etməklə milli maraqlara qarşı çıxmaqda günahlandırması da təsadüf deyil. "Əgər ANCA (ABŞ-ın erməni milli komitəsi) səriştəli diplomat Metyu Brayzanın Azərbaycana səfir təyin olunmasının qarşısını almaq işində uğur əldə etsə bu, yalnız ABŞ-ın Qafqaza təsir imkanlarını azaldacaq, regionda müharibə ehtimalını daha da artıracaq. Senatorlar Bokser və Menendesin buna imkan verəcək hərəkətləri biabırçılıqdır", - qəzet belə yazıb.
Beləliklə, səmərəli coğrafi vəziyyət, böyük enerji ehtiyatları, yüksək siyasi iradə və çoxşaxəli xarici siyasi kurs Azərbaycanı xarici siyasi tərəfdaşlarla münasibətlərin qurulmasında daha müstəqil edir. ABŞ-ın Dünya Təhlükəsizlik İnstitutunun (keçmiş Müdafiə İnformasiyası Mərkəzi, Vaşinqton) Rusiya və Asiya proqramlarının direktoru Nikolay Zlobinin dediyi kimi, "Azərbaycan son zamanlar xarici oyunçulardan asılı olmadan daha böyük müstəqillik əldə etməklə, ABŞ üçün sanki başqa mərhələyə keçib".

Кажется, США прервали тайм-аут, взятый администрацией Барака Обамы для переосмысления своей политики в отношении Южного Кавказа, в частности Азербайджана. Логическим результатом визитов в Баку главы Пентагона Роберта Гейтса, а затем госсекретаря США Хиллари Клинтон стала встреча между президентами США и Азербайджана, которая состоялась 24 сентября в Нью-Йорке в рамках 65-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
По официальной информации, Барак Обама и Ильхам Алиев обсудили все вопросы, представляющие взаимный интерес. Было выражено удовлетворение успешным развитием двусторонних отношений в различных областях, основанных на принципах стратегического сотрудничества.
Президент США, отметив лидерскую роль Ильхама Алиева, подчеркнул, что Азербайджан является одной из самых влиятельных стран в регионе и добился наибольших успехов.
Был подчеркнут высокий уровень политических связей между двумя странами, отмечено значение взаимодействия в области экономики, энергетики и безопасности с точки зрения укрепления регионального сотрудничества.
На встрече говорилось также о совместной деятельности Азербайджана и США по проведению международных антитеррористических операций. По сообщению Белого дома, президент Обама выразил признательность за вклад Азербайджана в поддержку миссии ISAF в Афганистане. Был особо подчеркнут и вклад Азербайджана в расширение международного энергетического сотрудничества.
Говоря об армяно-азербайджанском, нагорно-карабахском конфликте, главы государств отметили необходимость скорейшего урегулирования проблемы для обеспечения мира и стабильности в регионе. Оба лидера выразили желание развивать более тесные связи между двумя странами.
Таким образом, можно констатировать, что двусторонние отношения между США и Азербайджаном обретают новую динамику, и это продиктовано целым рядом обстоятельств.
Во-первых, США нуждаются в стабильности транзита в Афганистан через территорию Азербайджана. Во-вторых, Белому дому необходимо заручиться поддержкой Баку в вопросе иранской ядерной программы. В-третьих, Вашингтон не безразличен к вопросу обеспечения энергетической безопасности своих европейских партнеров, роль Азербайджана в котором заметно возрастает. Баку же больше всего интересует позиция США в карабахском урегулировании.
Судя по всему, в Белом доме формируется понимание, что на фоне усилий Москвы в переговорном процессе, в частности организации лично президентом Дмитрием Медведевым неоднократных встреч глав Азербайджана и Армении, позиции США в последний период несколько ослабли. Это, вкупе с решениями Вашингтона о выделении помощи сепаратистам Нагорного Карабаха, лоббированием США процесса открытия турецко-армянской границы, естественно, не могло не сказаться на двусторонних отношениях с Баку.
Президент Азербайджана неоднократно давал понять, что пока нагорно-карабахский конфликт не урегулирован, рассчитывать на благосклонность Азербайджана в ряде вопросов регионального характера не стоит. А без участия Баку позитивных тенденций в этих процессах ожидать не приходится.
Это подтвердил и Б.Обама, назвав Азербайджан одной из самых влиятельных стран в регионе и добившейся наибольших успехов. Об этом говорит также и то, что только в последний месяц Азербайджан посетили руководители Турции, России, Грузии и Румынии, а сам президент И.Алиев побывал с визитами в США, где выступил на сессии Генассамблеи ООН и провел плодотворную встречу с Б.Обамой, а также в Узбекистане, где подписал с Исламом Каримовым ряд документов о сотрудничестве между двумя странами.
Активно участвуя в интеграционных процессах регионального и мирового масштаба, создавая современную транспортную инфраструктуру, наращивая свою роль в обеспечении энергетической безопасности Европы, Баку в последние годы еще больше расширил свои возможности.
К примеру, старт реализации проекта Аzerbaijan - Georgia - Romania Interconnector (AGRI), предусматривающего организацию поставок сжиженного газа в Европу, открыл новый этап в энергетическом сотрудничестве между странами Каспийского региона и Евросоюза. А расширение энергетического взаимодействия с Москвой утвердило Азербайджан в качестве важного источника обеспечения энергобезопасности юга России.
С другой стороны, Азербайджан является естественным "мостом" между Европой и Азией. И не случайно отдельной темой обсуждений Ильхама Алиева с Бараком Обамой стала совместная деятельность в международных антитеррористических операциях. Несомненно, что у США есть и другие возможности для поддержки своей миссии в Афганистане, однако Вашингтон нуждается в альтернативном и надежном маршруте. И этот маршрут лежит через Азербайджан, который при нынешнем положении дел в Афганистане является незаменимой транспортной артерией для коалиционных сил.
Переговоры президентов Б.Обамы и И.Алиева позволяют надеяться, что администрация демократов сможет преодолеть прессинг армянского лобби в угоду интересам самих Штатов. Основанием для этого может служить голосование на комитете по иностранным делам Сената, который большинством голосов при двух "против" поддержал назначение заместителя помощника госсекретаря Мэтью Брайзы послом в Азербайджане.
Не случайно и то, что влиятельная газета The Washington Post обвинила сенаторов Барбару Боксер и Роберта Менендеса в трусости на выборах посла США в Азербайджане,  что наносит ущерб национальным интересам. "Если ANCA (Армянский национальный комитет США) добьется успеха в блокировании назначения компетентного дипломата Мэтью Брайзы послом США в Азербайджане, то это только уменьшит влияние США на Кавказе и сделает войну в регионе более вероятной. Продвижение таких интересов сенаторами Боксер и Менендесом - позор", - пишет издание.
Таким образом, благоприятное географическое расположение, наличие больших энергетических запасов, высокая политическая воля и многовекторный внешнеполитический курс делают Азербайджан более самостоятельным при построении равноправных отношений с внешнеполитическими партнерами. Как заметил директор российских и азиатских программ Института мировой безопасности США Николай Злобин, "Азербайджан в последнее время перешел для США в другую лигу, обретая все большую независимость от внешних игроков".