Deyəsən, ABŞ Barak Obama administrasiyasının Cənubi Qafqaz, xüsusilə Azərbaycana qarşı siyasəti ilə bağlı yenidən düşünmək üçün götürdüyü taym-autu başa çatır. Sentyabrın 24-də Nyu-Yorkda BMT Baş Assambleyasının 65-ci sessiyası çərçivəsində Birləşmiş Ştatlar və Azərbaycan prezidentlərinin görüşünü Bakıya Pentaqon rəhbəri Robert Geyts və ABŞ-ın dövlət katibi Hillari Klintonun bir-birinin ardınca etdikləri səfərlərin məntiqi nəticəsi saymaq olar.
Rəsmi məlumata görə, Barak Obama ilə İlham Əliyev qarşılıqlı maraq doğuran bütün məsələləri müzakirə ediblər. Müxtəlif sahələrdə strateji tərəfdaşlıq prinsiplərinə əsaslanan ikitərəfli münasibətlərin uğurlu inkişafından məmnunluq ifadə olunub.
İlham Əliyevin liderlik rolunu qeyd edən ABŞ prezidenti bildirib ki, Azərbaycan regionun daha çox uğur əldə etmiş ən nüfuzlu ölkələrindən biridir.
Görüşdə iki ölkə arasında siyasi əlaqələrin yüksək səviyyəsi qeyd edilib, regional əməkdaşlığın möhkəmlənməsi baxımından iqtisadiyyat, enerji və təhlükəsizlik sahələrində əməkdaşlığın əhəmiyyəti vurğulanıb.
Tərəflər Azərbaycan və ABŞ-ın beynəlxalq antiterror əməliyyatlarında birgə fəaliyyəti haqq?nda da danışıb. Ağ evdən verilən məlumata görə, prezident Obama Azərbaycana Əfqanıstandakı ISAF missiyasına verdiyi dəstəyə görə təşəkkürünü bildirib.
Azərbaycanın beynəlxalq enerji əməkdaşlığının genişləndirilməsinə töhfəsi də xüsusi qeyd olunub.
Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi haqqında da danışan dövlət başçıları regionda sülh və sabitliyin bərqərar olunması baxımından, bu problemin mümkün qədər tez həllinin vacibliyini vurğulayıblar.
Hər iki lider  ölkələri  arasında daha sıx əlaqələr yaratmaq arzusunu dilə gətirib.
Beləliklə, ABŞ-la Azərbaycan arasında ikitərəfli münasibətlər yeni dinamika alır və bunu bir sıra sahələrdəki mövcud durum diktə edir.
Birincisi, ABŞ Əfqanıstana Azərbaycan vasitəsilə sabit tranzitə ehtiyac duyur. İkincisi, Ağ ev üçün İranın nüvə proqramı ilə bağlı problemin həllində Bakının dəstəyi vacibdir. Üçüncüsü, ABŞ üçün Avropadakı tərəfdaşlarının enerji təhlükəsizliyi məsələsi əhəmiyyətsiz deyil və Azərbaycanın bu məsələdə rolu nəzərəçarpacaq dərəcədə artır.
Bakını isə daha çox Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində ABŞ-ın mövqeyi maraqlandırır.
Görünən odur ki,  Ağ evdə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində Moskvanın səyləri, xüsusilə şəxsən prezident Dmitri Medvedevin Azərbaycan və Ermənistan rəhbərlərini bir araya gətirməsi bu sahədə Vaşinqtonun mövqelərini bir qədər arxa plana keçirir. Bu, üstəlik, Vaşinqtonun Dağlıq Qarabağ separatçılarına yardım ayırması, ABŞ-ın Türkiyə-Ermənistan sərhədlərinin açılmasında lobbiçilik etməsi Bakı ilə ikitərəfli münasibətlərə təsirini göstərməyə bilməzdi.
Azərbaycan prezidenti dəfələrlə bildirib ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi həllini tapmadan regional xarakterli bir çox məsələlərdə Bakıdan xeyirxahlıq gözləməyinə dəyməz. Bakının iştirakı olmadan isə bu proseslərdə müsbət tendensiya gözləmək mümkün deyil.
Birincisi, bunu Azərbaycanı regionun daha çox uğur qazanmış ən nüfuzlu ölkələrindən biri adlandıran  B.Obama da təsdiqləyib. Bu fikirləri təsdiqləyən daha bir faktor son bir neçə ayda Türkiyə, Rusiya, Gürcüstan və Rumıniya prezidentlərinin Bakıya səfərləri, həmçinin İ.Əliyevin ABŞ-a səfəri, BMT Baş Assambleyasında çıxışı və B.Obama ilə səmərəli görüşüdür.
Bundan başqa, İlham Əliyev Özbəkistana da səfər edərək, həmkarı İslam Kərimovla iki ölkə arasında əməkdaşlığa dair bir sıra sənədlərə imza atıb.
Regional və beynəlxalq səviyyəli inteqrasiya proseslərində fəal iştirak edən, müasir nəqliyyat infrastrukturu yaradan, Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təminində rolunu artıran Bakı son illər öz imkanlarını daha da genişləndirib.
Məsələn, "Azerbaijan-Georgia-Romania Interconnector" (AGRI) layihəsinin reallaşdırılmasına start verilməsi Xəzər regionu ölkələri ilə Avropa İttifaqı arasında enerji əməkdaşlığında yeni mərhələnin əsasını qoyub. Qeyd edək ki, bu layihə mayeləşdirilmiş qazın Avropaya nəqlini nəzərdə tutur.
Moskva ilə enerji sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsiylə Azərbaycan özünü Rusiyanın cənubunun enerji təhlükəsizliyinin təminində vacib mənbə kimi təsdiqləyib.
Digər yandan, Azərbaycan Avropa ilə Asiya arasında yeganə "körpü"dür. İlham Əliyevlə Barak Obamanın görüşündə beynəlxalq antiterror əməliyyatlarında birgə fəaliyyətin ayrıca mövzu kimi müzakirəsi də təsadüf deyil. Şübhəsiz, ABŞ-ın Əfqanıstandakı missiyasına digər dəstək imkanları da var. Lakin Vaşinqton alternativ və etibarlı marşruta ehtiyac duyur. Bu marşrut isə məhz Azərbaycandır. Əfqanıstandakı hazırkı şəraitdə məhz Azərbaycan koalisiya qüvvələri üçün əvəzolunmaz nəqliyyat arteriyasıdır.
B.Obama ilə İ.Əliyev arasında danışıqlar demokratlardan ibarət administrasiyanın elə Amerikanın öz maraqları naminə erməni lobbisinin təsirinə müqavimət göstərəcəyinə də ümid yaradıb. Senatın xarici məsələlər komitəsində ABŞ dövlət katibi köməkçisinin müavini Metyu Brayzanın Azərbaycana səfir təyin olunması ilə bağlı səsverməni bunun ilk göstəricisi saymaq olar. Xatırladaq ki, səsvermədə yalnız 2 nəfər Brayzanın namizədliyinin əleyhinə çıxıb, qalanları isə onu dəstəkləyib.
Nüfuzlu "The Washington Post" qəzetinin senator Barbara Bokser və Robert Menendesi Azərbaycana səfir təyinatı məsələsində qorxaq hərəkət etməklə milli maraqlara qarşı çıxmaqda günahlandırması da təsadüf deyil. "Əgər ANCA (ABŞ-ın erməni milli komitəsi) səriştəli diplomat Metyu Brayzanın Azərbaycana səfir təyin olunmasının qarşısını almaq işində uğur əldə etsə bu, yalnız ABŞ-ın Qafqaza təsir imkanlarını azaldacaq, regionda müharibə ehtimalını daha da artıracaq. Senatorlar Bokser və Menendesin buna imkan verəcək hərəkətləri biabırçılıqdır", - qəzet belə yazıb.
Beləliklə, səmərəli coğrafi vəziyyət, böyük enerji ehtiyatları, yüksək siyasi iradə və çoxşaxəli xarici siyasi kurs Azərbaycanı xarici siyasi tərəfdaşlarla münasibətlərin qurulmasında daha müstəqil edir. ABŞ-ın Dünya Təhlükəsizlik İnstitutunun (keçmiş Müdafiə İnformasiyası Mərkəzi, Vaşinqton) Rusiya və Asiya proqramlarının direktoru Nikolay Zlobinin dediyi kimi, "Azərbaycan son zamanlar xarici oyunçulardan asılı olmadan daha böyük müstəqillik əldə etməklə, ABŞ üçün sanki başqa mərhələyə keçib".

THE TIME-OUT IS OVER
The USA has apparently ended the time-out taken by the Obama administration to reconsider its policy on the South Caucasus, and on Azerbaijan in particular. The US and Azerbaijani presidents met in New York on 24 September, on the sidelines of the 65th session of the UN General Assembly. The meeting was the logical outcome of visits to Baku by US Secretary of Defence Robert Gates and Secretary of State Hillary Clinton.
According to official reports, Barack Obama and Ilham Aliyev discussed all issues of mutual interest. They voiced satisfaction with the successful development of bilateral relations in various spheres, based on principles of strategic partnership.
The US president noted Ilham Aliyev's leading role and stressed that Azerbaijan was one of the most influential countries in the region and had achieved the greatest success.
The two sides stressed the high level of political ties between the two countries and the importance of cooperation in the spheres of economy, energy and security towards strengthening cooperation within the region.
They spoke about the joint efforts by Azerbaijan and the US in carrying out international counterterrorist operations. The White House said that President Obama had praised Azerbaijan for supporting the ISAF mission in Afghanistan. He also stressed Azerbaijan's contribution to the expansion of international energy cooperation.
Discussing the Nagornyy Karabakh conflict, the presidents said that a speedy resolution of the conflict would ensure peace and stability in the region.
They voiced a desire to develop closer ties between the two countries.
Thus, one can say that bilateral US-Azerbaijani relations are gaining a new dynamic, due to a number of circumstances.
First, the USA needs stable transit to Afghanistan through Azerbaijan. Second, the White House needs Azerbaijan's support on the question of Iran's nuclear programme. Third, Washington is not indifferent to the energy security of its European partners, and the role that Azerbaijan plays in ensuring this security is growing. Meanwhile, the US position on the Karabakh conflict settlement is the most important one for Baku.
To all appearances, the White House has begun to understand that its position has weakened slightly against a background of efforts by Moscow towards conflict settlement, in particular the numerous meetings of the Azerbaijani and Armenian leaders organized personally by President Dmitriy Medvedev. Together with Washington's decision to allocate financial aid to the separatists in Nagornyy Karabakh and US lobbying for the opening of the Turkish-Armenian border, this could not but tell on relations with Baku.
The Azerbaijani president has made it clear on many occasions that until the Karabakh conflict is settled, one should not expect favours from the country on various regional issues. And positive directions should not be expected in these processes if Baku is not involved.
That was confirmed by President Obama's remarks that Azerbaijan is one of the most influential countries in the region and has achieved the greatest success. Further evidence is provided by the visits of the Turkish, Russian, Georgian and Romanian presidents to Azerbaijan over the past month; President Aliyev's visit to the US, where he addressed the UN General Assembly and held a fruitful meeting with President Obama, and his visit to Uzbekistan where he signed a number of documents on cooperation between the two countries.
Baku's intensive involvement in regional and global integration processes and its efforts to create a modern transport system and increase its role in ensuring European energy security have expanded the country's potential.
For example, the start-up of the Аzerbaijan-Georgia-Romania Interconnector" (AGRI) project to transport liquefied gas to Europe has opened a new phase in energy cooperation between Caspian region countries and the EU. Expanded energy cooperation with Moscow has made Azerbaijan an important source of ensuring the energy security of southern Russia.
On the other hand, Azerbaijan is a natural bridge between Europe and Asia. It was not by chance that Aliyev and Obama discussed joint activity on international counterterrorist operations. There is no doubt that the USA has other means of maintaining its mission in Afghanistan, but Washington needs a reliable alternative route. That route goes through Azerbaijan, which is an indispensable transport route for the coalition force.
The talks between Presidents Obama and Aliyev raise hopes that the US administration will be able to overcome pressure from the Armenian lobby and pursue US interests. This hope is based on voting in the Senate Foreign Relations Committee that confirmed - with only two dissenters - Deputy Assistant Secretary of State Matthew Bryza as US ambassador to Azerbaijan.
The Washington Post criticized Senators Barbara Boxer and Robert Menendez for voting against Bryza's appointment as US ambassador to Azerbaijan, saying they risk national interests. "If the ANCA succeeds in blocking the nomination of a competent US ambassador to Azerbaijan, it will only lessen US influence in the Caucasus and make war more likely. In advancing such interests, Ms. Boxer and Mr. Menendez disgrace themselves", the paper said.
Thus, advantageous geographical location, rich energy resources, strong political will and diversified policy make Azerbaijan more independent in building peer relations with foreign partners. "In its relations with the USA, Azerbaijan has recently entered a different league, achieving greater independence from foreign players," said Nikolai Zlobin, director of Russian and Asian programmes at the World Security Institute.