Əmlak və torpaq vergilərinin yeni sistemi fiziki şəxslər üçün sərfəlidir, həmçinin bələdiyyələrin də büdcəsini dolduracaq
Neftin dünya qiymətlərinin nəzərəçarpacaq dərəcədə azalması gələcəkdə dövlət gəlirlərinin, habelə ehtiyat fondların yığımlarının dinamikasına mənfi təsir göstərə bilər. Mümkün neqativi qabaqlayaraq, hökumət 2015-ci il dövlət büdcəsinin əlavə mənbələr hesabına gəlir hissəsinin doldurulmasına yönəlmiş bir sıra tədbirlər qəbul edir. Bu istiqamətdə atılan addımlardan biri də ötən ilin sonunda Milli Məclisin qəbul etdiyi Azərbaycan Vergi Məcəlləsinə (VM) dəyişikliklər paketi oldu.
Bu dəyişikliklər əsasən vergi sahəsini dolayı tənzimləyən maddələrə toxundu. Belə ki, cari ilin 1 yanvar tarixindən Vergilər Məcəlləsinə dəyişikliklər paketi çərçivəsində bir sıra əmtəə mövqeləri üzrə - avtomobil və yaxta, qızıl, platin və brilyantın idxalına da aksiz vergisi artırıldı. Həmçinin yerli alkoqol və tütün məhsullarının da aksiz vergisi qaldırıldı. Vergilər Məcəlləsində daha önəmli dəyişikliklər əhalinin geniş təbəqəsinə toxunan əmlak vergisi sahəsini əhatə edib. Söhbət, əsasən, cari ilin yanvar ayında qüvvəyə minmiş fiziki şəxslərin əmlak və torpaq vergiləri ilə bağlı yeni qaydaların tətbiqindən gedir. Demək lazımdır ki, bizim vaxtda dünyanın, demək olar ki, bütün dövlətlərində daşınmaz əmlak sahiblərinə fiskal yığımın bu və ya digər sistemi tətbiq edilir. Ötən əsrin 90-cı illərində müstəqillik əldə etmiş Azərbaycan əmlak və torpağa vergi qoyub. Fiziki şəxslərin əmlak və torpağına qoyulan fiskal yük yerli vergilərə aid edilir və onların yığımını yerli özünüidarə orqanları - bələdiyyələr həyata keçirir. Lakin uzun müddət bu strukturlar yerli büdcəyə toplanmış və ödənilmiş vergilərin vahid hesablama sisteminin yaradılması ilə bağlı problemlər yaşayırdılar, vergitutma bazası və vergiödəyiciləri haqqında dəqiq məlumatlar yox idi. Bu nizamsızlıq əmlak və torpağa olan fiskal yığımların ödənişindən yayınmanın çoxsaylı faktlarına gətirib çıxardı. Bələdiyyə vergilərinin yığımı mexanizmini köklü şəkildə yenidən təşkil edən təsirli addım, dövlət başçısının 2014-cü ilin avqustunda Vergilər Məcəlləsinə təsdiq etdiyi düzəlişlər oldu. Yeni qaydalara görə, bundan sonra fiziki şəxslər əmlak və torpaq vergisini onların sahəsindən asılı olaraq ödəyəcəklər. Bu şəffaf və aydın mexanizm əmlakın inventar dəyəri və uyğun olaraq, verginin bu növünün hesablanması və toplanması ilə bağlı bələdiyyələri keçmişdə mövcud problemlərdən kənarlaşdırır. Son zamana qədər fiziki şəxslərin mülkiyyətində olan bina və mənzillərin inventar dəyəri 15 il əvvəl Nazirlər Kabinetinin təsdiq edilmiş qərarı ilə - "Fiziki şəxslərin mülkiyyətində olan binaların inventar dəyərinin hesablanması Qaydası"na uyğun olaraq müəyyən edilirdi. Verginin dərəcəsi mənzilin inventar dəyərinin 0,1%-ni təşkil edirdi. Bələdiyyələrə əmlakın dəyərinin yenidən qiymətləndirilməsi səlahiyyətlərinin təqdim olunmasına baxmayaraq, onlar bir sıra problemlərlə üzləşirdilər və ilk növbədə, bu prosesə cəlb edilən qiymətləndirmə şirkətlərinə son dərəcə az olmayan məbləği ödməkdə çətinlik çəkirdilər. Bütün bunlar, sözsüz ki, xüsusən də evlərin 90 faizinin inventar dəyəri olmadığı kənd yerlərində xeyli çətinliklər doğururdu. Ölkədə fəaliyyət göstərən bələdiyyələrin 80 faizdən çoxunun kənd ərazilərini əhatə etdiyini nəzərə alsaq, sonuncu böyük çətinliklər yaradırdı. İndi isə Vergilər Məcəlləsinə edilmiş dəyişikliklər sayəsində yerli özünüidarə orqanları əmlaka olan verginin tam və dəqiq hesablanması üçün imkan əldə etdilər. Bu da bələdiyyələrin büdcələrinin yaranmasına yaxşı təsir göstərəcək. Yeni qaydalara görə, vergitutmanın təzə renta forması tətbiq olunur. Fiskal yığımlar fiziki şəxslərin əmlakının ölçüsünə bağlı olacaq və əmlak vergisi mənzilin 30 kvadratmetrdən artıq hissəsinə görə hesablanacaq. Bununla yanaşı, axtarılan 30 kvadrat ümumi sahədən çıxılacaq, qalan metrlər isə - obyektin paytaxtda və ya ölkənin digər şəhər və kəndlərindən yerləşməsindən asılı olaraq müəyyən məbləğə vurulacaq. Beləliklə, Gəncə, Sumqayıt və Abşeron rayonu üçün 1 kvadratmetr 0,3 manat, digər şəhərlər və rayon mərkəzlərində 0,2 manat, rayon tabeliyində olan şəhərlər, qəsəbələr və kəndlər üzrə evin hər kvadratmetrindən 0,1 manat vergi tutulacaq.
Bakıda daşınmaz əmlakın vergi dərəcəsi 0,4 manat təşkil edəcək. Lakin Məcəlləyə edilən dəyişikliklər nəticəsində əmlak vergisinin məbləği nəinki əmlakın hansı regionlarda yerləşməsini, hətta paytaxtın mərkəzində və ya kənarında yerləşməsini də nəzərə alacaq. Belə ki, Bakının ayrı-ayrı ərazilərində əmlak vergisinin dərəcəsi fərqli olacaq. Paytaxtdakı əmlakdan vergilərin hesablanması üçün 0,7-dən 1,5-ə qədər dəyişə bilən əlavə əmsal tətbiq edilə bilər.
Bir sıra yerli mütəxəssislərin fikrincə, VM-dəki dəyişikliklərdə əsas müsbət məqam real balans və xüsusən də bazar qiymətindən asılı olmayaraq, kiçik birotaqlı mənzillərin sahiblərinin böyük hissəsinin vergilərdən azad olunmasıdır. Sonuncu sosial ədalət prinsipləri ilə uzlaşır: dəyişiklikdən əvvəl əmlakın 5000 manatadək olan hissəsi vergidən azad idi. Lakin reallıqda son bir neçə ildə belə ucuz mənzilləri heç kim görməyib. İndi dəyişiklikdən sonra isə əmlakın 30 kvadratmetrədək olan hissəsi vergidən azad olunacaq, faiz dərəcəsi isə kvadratmetrə görə müəyyən edilmiş pul məbləği ilə əvəz ediləcək. Müqayisə üçün - paytaxtın mənzil fondunun, təxminən, üçdəbir hissəsini təşkil edən "xruşovka" adlandırılan birotaqlı mənzillərin sahəsi 30 kvadratmetr həddində tərəddüd edir. Və bu da paytaxt mənzillərinin xeyli hissəsini vergitutmanın çərçivələrindən kənara çıxarır. Hesablamanın oxşar sxemi 2015-ci ilin 1 yanvar tarixindən qüvvəyə minmiş torpağa olan bələdiyyə vergisi ilə müəyyən edilib. Əsasən, vergi dərəcələri torpaq sahəsinin hər 100 kvadratmetrinə görə tətbiq olunacaq. Eyni zamanda, bu, təkcə regionlar üzrə deyil, sahəsinə görə də - 100 min kv.metrə qədər və çox ölçü əsasında fərqlənəcək. Bununla bərabər, VM-də dəyişikliklər kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaqlarına aid olmayacaq. Onlar sənaye, tikinti, nəqliyyat, rabitə, ticarət-məişət xidməti və digər xüsusi təyinatlı yaşayış fondlarının həyətyanı sahələri və vətəndaşların bağ sahələrinin tutduğu torpaqlar üzrə torpaq sahələrini əhatə edəcək.
Mütəxəssislərin böyük əksəriyyəti VM-də qüvvəyə minmiş dəyişiklikləri son dərəcə haqlı və ədalətli hesab edirlər. Lakin aksizlərin yüksəlməsindən əldə olunacaq vəsaitlər sosial məqsədlərin maliyyələşdirilməsinə, neftin qiymətinin düşməsinə görə dövlət büdcəsinin itkilərini doldurmağa yönələcək. Əmlak və torpaq vergisindən əldə olunacaq daxilolmaların gözlənilən artımı yerli özünüidarə orqanlarının büdcəsini dolduracaq. Və yekun nəticədə bu vəsaitlər vətəndaşlara təmir olunmuş yollar və evlər, salınmış təsərrüfatlar, bağçalar və s. qismində qayıdacaq.

A new system of taxation on property and land is beneficial to individuals, and will also supplement the budgets of the municipalities
In the future, a tangible drop in world oil prices may have a negative effect on the dynamics of state incomes, as well as on the accumulation of reserve funds. In anticipation of a possible negative impact, the government has undertaken a number of measures aimed at supplementing the state budget's income in 2015 by tapping additional sources. One of the steps in this direction taken by Parliament at the end of last year was to adopt amendments to Azerbaijan's Tax Code.
In particular, these amendments affect the articles regulating the sphere of indirect taxation. Thus, from 1 January this year, in compliance with the package of amendments to the Tax Code, excise duty has been increased on a number of goods such as imports of motor vehicles and yachts, gold, platinum and diamonds; the rise in excise duty also applies to locally produced alcohol and tobacco products. The most substantial amendments to the Tax Code involve tax on real estate, which affects extensive strata of the country's population. This applies in particular to the new rules relating to taxation on the property of natural persons and land tax, which came into effect in January this year.
It has to be said that in our times in practically all states in the world some kind of system of taxation on real estate owners is used. In the 1990s, when it attained independence, Azerbaijan also introduced taxes on property and land. The monetary burden on the property of natural persons and on land forms part of the local taxes, and they are collected by the bodies of local self-government, the municipalities. But for a long time these structures experienced problems with shaping a single system of accounts for the taxes collected and paid into the local budget; there were no precise records of the taxable base and the taxpayers. This muddle facilitated numerous incidents of property and land tax evasion. An effective step that radically transformed the mechanism of municipal tax collection was the amendments to the Tax Code sanctioned by the head of state in August 2014.
According to the new rules, henceforth individuals are liable to pay tax on property and land depending on its size. This transparent and understandable mechanism eliminates all the problems that the municipalities experienced in the past with regard to evaluating the inventory value of the property and, accordingly working out the amount of tax that needed to be paid. Up until recently, the assessment of the inventory value of buildings or flats belonging to natural persons was determined in keeping with "The Rules on Calculating the Value of Buildings Belonging to Natural Persons", approved by the decision of the Cabinet of Ministers 15 years ago. The tax rate was set at 0.1 per cent of the inventory value of housing.
In spite of the fact that the municipal authorities had been granted powers to re-assess the value of property, they were faced with a number of problems, and, first and foremost, they had difficulty in paying the extremely large sums charged by the assessment companies employed to carry out this process. All this, undoubtedly gave rise to quite a few complications, in particular in rural locations where the inventory value of 90 per cent of the buildings had never been determined. The latter created big difficulties, taking into account the fact that it is precisely the rural localities in which approximately 80 per cent of the municipalities' activity is involved.
Now, thanks to the amendments introduced into the Tax Code, the bodies of local self-government have gained the opportunity to calculate the tax on property fully and precisely, which will have a positive effect on the formation of the municipalities' budgets.
According to the new rules, a so-called rent form of taxation has been introduced. Taxation will be collated with the size of the property belonging to natural persons, and an area of real estate measuring more than 30 sq m will be subject to tax. Moreover, the taxable 30 sq m will be deducted from the total area, and the remaining metres will be multiplied by a certain sum, depending on the location of the object in the capital or other towns and villages in the country. Thus, the annual tax rate for Ganca, Sumqayit and the Abseron district has been set at 0.3 manats per sq m, while the rate in the settlements and villages is 0.1 manats per sq m.
The tax rate for real estate in Baku is 0.4 manats. But, depending on the distance from or proximity to the historical centre of the capital, varying rates of no less than 0.7 manats, but no higher than 1.5 manats, will be applied to property.
In the opinion of a number of local experts, the main positive element in the amendments to the Tax Code is that most of the owners of small one-room flats will be exempt from tax, irrespective of their real value or even more so their market value. The latter is in keeping with the principles of social justice. You see, in the past only flats with an inventory value of less than 5,000 manats were not subject to tax, but in reality no-one has come across such cheap flats in the last couple of years. Now flats of less than 30 sq m are exempt from taxation, and the percentage rate has been replaced by a set sum per square metre. By way of comparison, the area of a one-room flat in the so-called "Krushchev-era blocks", which comprise approximately one third of the housing in the capital, are something like 30 sq m, which means that quite a large number of the capital's residents are not subject to this tax.
A similar scheme has been devised for calculating the municipal tax on plots of land as well, which came into force from 1 January 2015. In particular, tax rates per 100 sq m of land will be applied, while they will not only differ according to districts, but according to size - under and over 10,000 sq m. At the same time, the amendments to the Tax Code do not apply to plots of land for agricultural purposes. They apply to plots of land used for industrial, construction, transport, communications purposes, commercial and shopping premises and others, as well as to plots of land around country cottages, adjoining farms and plots of land intended for housing development.
Most experts believe that the amendments to the Tax Code that have come into effect are fully justified and not too onerous. Moreover, the money obtained from higher excise duties will be used for social purposes, making up the losses in the state budget caused by the fall in oil prices. The expected growth in income from the tax on property and land will supplement the budgets of the local bodies of self-government, and ultimately these funds will be returned to citizens in the form of repaired roads and houses, well equipped courtyards and public gardens and so forth.