OZON MİFİ və DƏNİZ GERÇƏKLİYİ
Planetin iqlim dəyişikliyi dünya KİV-in, alimlərin və həmçinin, sadə insanların diqqətində qalmaqda davam edir. Ola bilər ki, iqlim barədə müzakirələr elə də önəm daşımazdı, amma  bir "amma" var - insanlar fəlakət, iqlimin istiləşməsi, buzlaşma dövrü, bir sözlə, dünyanın sonunu gözləyirlər. Həm də adama elə gəlir ki, bütün dünyda baş verən təbii fəlakətlər və anomaliyalar bunun sübutudur.
Ozon isteriyası
Ekologiyada bir-birləri ilə bağlı olmayan elə bir sahə yoxdur. Bizim hamımız hələ məktəb proqramından bilirik ki, təbiətdə suyun belə bir dövriyyəsi var, flora və faunadan hətta ən xırda mayenin yoxa çıxması ümumi ekosistemin bir çox elementlərinin dağılması ilə nəticələnir.
Məhz buna görə, biz planetin ozon təbəqəsinin və dənizlərin durumu ilə bağlı iki ekoloji problemin vəziyyətini birləşdirmək istəyirik, BMT bu iki ekoloji problemi sentyabrın 16-da və 23-də qeyd etməyə çağırıb. Düzü, burada bir qədər kənara çıxırıq - keçən nömrələrdə biz artıq qeyd etmişdik ki, alimlər hələ ki, planetdə iqlimin istiləşməsi və buzlaqların əriməsi məsələsində vahid fikrə gəlməyiblər. Amma iqlimşünasların əksəriyyəti bu məsələdə antropogen proseslərin aparıcı olması fikrindədirlər.
Başqa nəzər nöqtəsi onunla bağlıdır ki, insan bu məsələdə cüzi rola malikdir. Başqa sözlə, planet özü təbii yolla buzlaq və istixana dövrlərini əvəzləyir və hazırda Yer temperaturunun artması fazasına daxil olur. Bu nəzəriyyənin sübutu kimi alimlər çox sayda faktlar gətirirlər ki, onlardan biri də birbaşa ozon qatı ilə bağlıdır. Alimlərin bir hissəsi hesab edir ki, ozon qatı antropogen müdaxilə hesabına nazilir, qorunmağa və müdafiyəyə ehtiyacı var. Çünki məhz o, bioloji aktiv ölümsaçan günəş şüalanmasını və Yerin səthindən qalxan infraqırmızı dalğaları tutur və bununla da Yerdə həyat üçün şərait yaradır.
Başqa bir alim qrupu isə iddia edir ki, ozon qatı özünü tənzimləyən sistemdir və onun nazilməsi barədə nəzəriyyə sadəcə mifdir. "Ozon deşikləri" ilə, yəni atmosferin Yer səthindən 15-50 kilometr hündürlükdə yerləşən xüsusi müdafiə qatında ozonun miqdarının azalması ilə bağlı baş vermiş hadisələri xatırlayaq. Bəlli olmuşdu ki, Yer səthinin bəzi hissələrinin üzərində ozonun miqdarı ümumi planet üzrə göstəricidən bir dəfə yarıma qədər azdır.
Bu sahələr əsasən qütb və qütbyanı zonalara düşürdü. Alimləri xüsusilə Antarktida üzərində yerləşən nəhəng "ozon deşiyi" heyrətə salmışdı. Atmosferin qızmasında olduğu kimi "ozon deşikləri" ilə bağlı da elmi ictimaiyyətin fikri haçalanıb. Bəziləri hesab ediblər ki, "deşiklər" atmosferin ozon müdafiə qatının mərhələli hadisələrinin nəticəsidir. Başqaları isə ozon qatındakı zədələrin açıq-aydın insan fəaliyyəti sayəsində baş verdiyini vurğulayırdılar. "Ozon deşikləri"nin təbii yaranma səbəbləri nəzəriyyəsinin tərəfdarları ozon müdafiə qatı üzərində müşahidə vaxtının az olmasına, həmçinin həmin "ozon deşiklərinin" əvvəlki alimlərin əlində olmayan yeni cihazları  ilə tapıldığına istinad edirlər.
Antropogen hipotezanın tərəfdarları buna cavab olaraq Yer üzündəki bütün canlı aləmi Günəşin ölümsaçan ultrabənövşəyi şüalanmasından qoruyan ozon qatının məhvi nəticəsində bütün bəşəriyyəti gözləyən "dəhşətli fəlakətdən" bəhs etməyə başladılar. Ehtimallar arasında dəri xərçənginə tutulmaların çoxalacağı, canlı orqanizmlərdə müxtəlif mutasiyaların baş verəcəyi və bütün prosesin son nəticəsi kimi Yer səthindən bütün bitkilərin və canlı orqanizmlərin yoxa çıxacağı hallanırdı. Həmin ehtimallara görə, Yer nəsə çağdaş Mars planetinə oxşar bir məkana çevrilməli olacaq.
Yetərincə sürətlə Yerin ozon qatını məhv edən antropogen mənşəli kimyəvi reagentlər tapıldı. Bunlar soyuducu və dondurucu avadanlıqların əsas soyuducu elementi kimi işlədilən freonların və ya xlorlu xladonların bir sıra növləri imiş. Ancaq ozon qatının antropogen  amilinin tərəfdaşları qəflətən müəyyən etdilər ki, xlorlu soyuducu elementlər atmosferin yuxarı qatlarına qalxanda sadəcə ozonu "yeyirlər".
Elmi ədəbiyyatda fəal müzakirələrə başladılar və bu, dərhal dünya KİV-ə keçdi. Həmin vaxt demək olar ki, ozon fəlakətindən hamı danışırdı. 1985-ci ildə ozon qatının qorunması barədə Vyana konvensiyası qəbul edildi. 1987-ci ildə isə ozon qatının qorunması üzrə tədbirlər haqqında qəbul edilmiş  Monreal protokolunda  əvvəlcə xlorlu soyuducu elementlərin istehsalı və istifaəsinin azaldılması, sonra isə onların tamamilə istifadədən çıxarılması tələb edilirdi.  Həmin vaxtlar soyuducu və dondurucu kameraların bəşəriyyətin məişətinə dərin yerləşməsi səbəbindən, soyuducu və dondurucu texnikanın yeni, soyuducu elementlərində xloru olmayan növünə çevrilməsi üzrə əsil bum yaşandı.
Yalnız ABŞ-ın sənaye korporasiyaları yeni soyuducu və dondurma avadanlığının buraxılmasından $400 mlrd.-dan çox vəsait qazandılar. Alimlər isə bəşəriyyəti əmin etməyə çalışdılar ki, 50-60 ildən sonra ozonosfera bərpa edilməyə başlayacaq. Amma Monreal protokolunun bağlanmasından 7-8 il keçməmişdi ki, "ozon deşiyi"nin vəziyyəti ilə bağlı yeni xəbərlər gəlməyə başladı - onlar "bitişməyə" başlayıblar. "Freon nəzəriyyəsi"nə görə isə xlorlu soyuducu elementlərin yığışdırılmasının ilkin müsbət nəticələri hamı eyni vaxtda freondan imtina edərdisə, yalnız 20-25 ildən sonra baş verməli idi. Əslində, hadisə başqa cür cərəyan etdi.
Bundan başqa, Rusiya geofizikləri tərəfindən 2005-ci ildə Arktikada  gerçəkləşdirilmiş "SP-33" buz ekspedisiyası nəticəsində bəlli oldu ki, Arktika üzərində ozon qatının vəziyyəti əksər dünya meqapolisindən daha yaxşıdır. İsveçin əksər alimləri  isə həmin vaxt "ozon deşiyini" Şimali İsveçdə və hətta Stokholm üzərində axtarırdı! Belə çıxır ki, "freon təhlükəsi" sadəcə fırıldaq imiş?
Təbiət də "freonlayır"
Maraqlıdır ki, ilk "ozon deşiyi" Antarktida üzərində ingilis tədqiqatçısı C.Farman tərəfindən 1982-ci ildə aşkar edilmişdi, amma artıq 1985-ci ildə Vyana konvensiyası, iki il sonra isə (1987) Monreal protokolu qəbul edilmişdi. Belə çıxır ki, "ozon çaxnaşması" yuxarıda adı çəkilən soyuducu və dondurucu avadanlıq istehsalçıları tərəfindən sponsorlaşdırılıbmış, sadəcə, onlar yeni "ekoloji təkmil" avadanlıqlarını satmaq niyyəti güdürmüşlər. Tanınmış Rusiya coğrafiyaşünası və geomorfoloqu, Rusiya Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, Moskva Dövlət Universitetinin coğrafiya fakültəsinin  təbiətin rasional istifadəsi kafedrasının müdiri Andrey Petroviç Kapitsa da bu fikirdədir.
Alim  ozon təbəqəsinin durumu ilə bağlı "Region plus" jurnalına verdiyi müsahibəsində bildirib ki, o, dəfələrlə psevdo-elmi miflərin ifşa edilməsi ilə bağlı çıxışlar edib və bu miflərdən biri də "freon problemi"dir. Alim Kembricdə etdiyi "Qlobal istiləşmə və ozon deşikləri haqqında" mühazirəsində bildirib ki, gerçəkdən də qütb qışının sonunda və qütb yazının əvvəlində ozonun miqdarı on, iyirmi, bəzən də otuz faiz aşağı düşür. Sonra isə polyar yayın başlaması ilə ozonun miqdarı artır və əvvəlki normaya çatır.
Beləliklə, bir növ rəqsvari proses gedir. "Artıq biz bilirik ki, iki ay ərzində təbəqənin nazikləşməsi müşahidə edilir  və bu aylar ərzində bütün canlılar üçün zərərli olan ultrabənövşəyi işığın miqdarı artır, çünki bu işıq həyatın bakterial formasını məhv edir. Axı quruda həyat yalnız 800 milyon il bundan qabaq paleozoy dövründə ozon təbəqəsinin yaranması hesabına mümkün olub. Ozon təbəqəsi yaranmış atmosferin Günəş tərəfindən şüalanması nəticəsində formalaşıb. O, yavaş-yavaş bütün qitələrin üzərini örtən zirehə çevrilib və həyat okeandan quruya çıxıb.
Mürəkkəb orqanizmlər üçün yolu ultrabənövşəyi şüalardan ozon qatı ilə qorunan bakterial formalar açıb. Biz də ki bakteriyalardan asılıyıq, özü də tək biz asılı deyilik. Başqa sözlə, insanlar da daxil olmaqla, bütün flora və fauna bakteriyalara baxanda parazitdən başqa bir şey deyil və  əgər bütün bəşəriyyət məhv olarsa, bakteriyaları qorumuş təbiətin, necə deyərlər heç tükü də tərpənməz. Bakteriyaların toplam kütləsi bizim hamımızın birlikdə kütləmizdən böyükdür, çünki bakteriyalar Yerin həyatının əsasıdır və ozon qatı bu həyatın mövcudluğu üçün vacibdir. Amma dəri xərçəngi (melanoma) ilə xəstələnənlərin sayını ozon qatının qalınlığının dəyişməsi ilə bağlamaq tamamilə düzgün deyil. Mövsümi dəyişmələr həmişə olub.
Atmosferin öz qanunauyğun dinamikası var. Mən tamamilə razı deyiləm ki, melanomaya tutulanların sayının artmasını atmosferə atılan və soyuducu, kondisionerlərdə, aerozol balonlarında işlədilən və ozon qatını dağıdan sənaye freon qazı ilə bağlayırlar. Freonlar doğrudan da ozon təbəqəsinə zərər vura bilərlər, amma təcrübə göstərir ki, onlar vulkanlar zamanı insanların tullantı kimi havaya atdıqlarından daha çox püskürürlər. Mən bunu sizə əlimdə olan rəqəmlərlə göstərmək istəyirəm. Məsələn, Kamçatka vulkanları və İndoneziyadakı vulkanlar fasiləsiz olaraq havaya  freon-11, freon-12, freon-111 kimi təbii qazlar buraxır.
Amma ozon qatı elə onu yaradan Günəş şüaları ilə də bərpa olunur. İşıq oksigen molekullarını parçalayır və bu proses atmosferdə ozonun miqdarını daima dəstəkləyir. Təbii ki, ozon qatının nazilməsinə gətirən səbəblər var və onlar tamamilə təbii proseslərdir, süni heç nə yoxdur. Amma geridönməz heç nə baş vermir və burada başlıcası dinamikadır, periodik dəyişən hərəkətdir. Peyk müşahidələri bunu əminliklə təsdiqləyir", - deyə alim vurğulayır.
Kapitsa həm də bildirir ki, tropik en dairələrində ozon qatı həmişə yuxarı en dairələrinə baxanda yetərincə aşağıdır, amma bu da məlumdur ki, həyat məhz oralarda yaranıb. Coğrafiyaşünasın fikrincə, ozon təbəqəsinin qalınlığı məsələsində böyük rolu məhz pul oynayır. Freonların dəyişdirilməsi, necə deyərlər, daha "sağlam" freonlar buraxan iri kimya şirkətlərinə böyük gəlir gətirir. Belə ki, təkcə 1999-cu ildə ABŞ-da soyuducu və kondisionerlərin dəyişdirilməsi istehlakçıya $220 mlrd.-a başa gəlib.
Məhz buna görə, o, Amerika alimlərinin ABŞ hökumtinə ünvanladığı müraciəti yada salır, alimlər 1997-ci ilin dekabr ayında Kiotoda tərtib edilmiş protokolu rədd etməyə çağırırlar. ABŞ  Elmlər Akademiyasının keçmiş prezidenti Frederik Zeyts uzun illər diqqəti ona çəkib ki, bütün qlobal istiləşmə və ozon deşikləri nəzəriyyələri başdansovdu qəbul edilib, gerçəkliyə uyğun gəlmir və bunlar elmə zidd nəzəriyyələrdir. 17 min Amerika alimi bu müraciətə imza atıb. "Onlar Zeytslə razıdırlar və hesab edirlər ki, anlaşma və onun arxasınca gələn meyl - bəşəriyyət üçün gerçək təhlükə və onun gələcəyinə ağır zərbədir", - deyə Kapitsa bildirir.
Dənizə dönmək istəyirəm
Dənizlərin ekoloji durumuna gəldikdə isə bu halda antropogen amili hesabdan kənara atmağa heç ehtiyac yoxdur. Bu problemin alimlərin kəskin müzakirəsinə səbəb olacaq rəqibi yoxdur. Bu məsələdə bütün fikirlər bir nöqtəyə cəmləşir: dəniz və okeanlar bioresursların qorunmasına, dəniz daşımalarının ekoloji təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə ehtiyac duyur. Axı planetin 70%-ə qədəri su ilə örtülüb.
Yosunlardan tutmuş mavi balinalara qədər bütün dəniz sakinlərinin bioloji kütləsi bütün planetin canlı orqanizmlərinin biokütləsinin 90%-ni təşkil edir və dəniz flora və faunasının müxtəlif növlərinin mövcudluğu mərcan qayalıqları ilə bağlıdır.
Buna görə də Ümumdünya dəniz gününün məqsədi beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini balıq ovunun, su hövzələrinin çirklənməsinin və haqqında müxtəlif fikirlər olsa da, qlobal istiləşmənin dənizlərə və okeanlara hansı sağalmaz yaralar vurduğuna çəkməkdir.
Bəşəriyyət qarşısında bununla bağlı iki önəmli məsələ - dənizdə təhlükəsizliyin yüksəldilməsi və dəniz mühitinin çirkləndirilməsinin, məsələn neft dağılmalarının qarşısının alınması durur. BMT-nin məlumatına görə, son 100 ildə tunes, treska, marlin və nərə kimi balıqların 90%-i tutulub.
Hər il dənizlərə və okeanlara 21 milyon barelə yaxın neft dağılır. atılan  iri  sintetik tullantılar hər il milyonlarla dəniz quşunun və 100 min dəniz məməlisinin ölümünə səbəb olur. Son 100 ildə qlobal istiləşmə nəticəsində planetin iri sututarlarında suyun səviyyəsi 10-25 sm qalxıb.
Lap bu yaxınlarda dünyanın ən iri ekoloji fəlakəti - Meksika körfəzinin Luiziana sahillərinin 64 km-liyində yerləşmiş neft platformasında baş vermiş qəza insanlığı sarsıtdı. Aprelin 22-də partlayışdan və 36 saat davam edən yanğından sonra platforma batdı. 11 adam öldü. Bundan sonra neft dağılması başladı və bu, 4,9 mln barel təşkil etdi.
Neft quyusu batan zaman zədələndi və bir neçə ay ərzində ondan okeana neft sızmağa başladı. Neft ləkəsinin ölçüsü daima artırdı və yalnız 16 iyul 2010-cu il tarixdə sızmanın qarışsı alına bildi. Bölgənin turizm və balıqçılıq bölmələrinə böyük zərər dəydi. Bununla yanaşı, Meksika körfəzindəki qəzalı quyunun tam bağlanmasına yalnız bu il sentyabr ayının sonunda başlanacaq.
"bp" Meksika körfəzində baş vermiş fəlakətə görə məsuliyyəti öz tərəfdaşlarının boynuna qoymaq niyyətindədir. "bp"nin yeni başçısı Robert Dadli bildirib ki, baş verənlərin günahı "çox şeydədir". Amma əsas rolu insan amili oynayıb və bu fikir "BP"nin Meksika körfəzindəki qəzanın səbəblərinin araşdırılmasının nəticələrinə həsr etdiyi hesabatında bildirilir.
İstənilən halda, qəza baş verib və ekologiyaya yetərincə zərər dəyib.
Xəzər günü
Planetdə elə bir ekoloji problem yoxdur ki, bəşəriyyətə dəxli olmasın. Onlardan biri də dünyanın ən iri axıntısız duzlu gölü olan Xəzərin vəziyyəti ilə bağlıdır. Dünyanın ən unikal hövzəsi olan Xəzərdəki vəziyyətə dünya ictimaiyyətinin diqqətini cəlb etmək üçün avqustun 12-də Xəzəryanı dövlətlər Xəzər Gününü qeyd etdilər.
O, tamamilə bu yaxınlarda elan edilib və Xəzər dənizinin qorunması üzrə Tehran konvensiyasının ratifikasiyası ilə bağlıdır. Bu, ekologiya sahəsində Xəzəryanı ölkələrin beşinin də imza atdığı ilk regional sazişdir. Həmin gün bütün Xəzəryanı dövlətlərin hamısının alimləri, siyasətçiləri və hakimiyyət qurumlarının təmsilçiləri Qazaxıstan paytaxtına yığılmışdılar və "dəyirmi masa" arxasında bir daha qeyd etdilər ki, Xəzərin bütün ekoloji problemləri insan fəaliyyəti ilə bağlıdır.
Toplaşanlar nərəkimilərin sayının azalmasından, batmış neft quyularından, karbohidrogen yataqlarının işlənməsi və onların dəniz yolu ilə daşınması nəticəsində dənizin çirkləndirilməsindən danışıblar. Yığıncaq iştirakçıları bu nəticəyə gəliblər ki, Xəzərin biomüxtəlifliyinə təhlükə törədən durumu düzəltmək üçün birləşmək və durmadan monitorinq aparmaq lazımdır. Yalnız su itlərinin və balıqların ölüm səbəblərini biləndən sonra dənizi və onun faunasını gələcək nəsillər üçün qoruyub saxlamaq mümkündür. Bu yaxınlarda Meksika körfəzində baş vermiş ekoloji fəlakəti xatıralyan alimlər qeyd ediblər ki, Xəzər şelfində iri miqyaslı neft yataqlarının işlənməsi hələ qabaqdadır. Qabaqlayıcı tədbirlər və yeni texnologiyalar lazımdır. Siyasətçilər isə belə hesab edir ki, qanunvericilik bazasını unutmaq olmaz. Axı Xəzərin hüquqi bazası hələ müəyyən edilməyib.
Ekologiya və təbii sərvətlər naziri Hüseynqulu Bağırov isə dəfələrlə bildirib ki, Xəzərin Azərbaycana məxsus hövzəsində ekoloji durumun sağlamlaşdırılması üçün tədbirlər görülür. Belə ki, Abşeronun Mərdəkan, Buzovna, Bilgə, Pirşağı, Nardaran, Novxanı qəsəbələri və Sumqayıt sahillərində çağdaş su təmizləyici qurğular quraşdırılıb. Dəniz suyundan götürülmüş nümunələrin tədqiqi görülən işlərin səmərəli olmasını göstərir - 2010-cu ildə Xəzər əvvəlki illərə baxanda daha təmizdir.
Bununla yanaşı, nazir hesab edir ki, Xəzər dənizinin Azərbaycan sahilləri boyunca ekoloji durumu bir sıra tədbirlərin hesabına daha da yaxşılaşdırmaq olar. Bu tədbirlərin sırasına sənaye obyektlərinin yenidən qurulması və onların şəhər ətrafında xüsusi ayrılmış zonalara daşınması, köhnəlmiş sutəmizləmə qurğularının yeniləri ilə əvəz edilməsi, həmçinin sahilyanı yaşayış massivlərində yaranan tullantı suların daşınması və zərərsizləşdirilmsi üçün yeni nasos və bioloji təmizləmə stansiyalarının tikintisi daxildir. Bununla bağlı Hüseynqulu Bağırov bildirib ki, sahil boyunca əvvəllər mərkəzləşdirilmiş kanalizasiya sisteminin olmadığı yerlərdə yeni kommunikasiyaların çəkilməsi üzrə işlərə başlanıb. Bununla yanaşı, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi yanında Xəzərin sahil sularının  təmizlənməsi və drenaj sistemlərinin yaradılması üzrə yeni idarə yaradılacaq. Nazirlikdən qeyd edirlər ki, əvvəllər sahil sularının təmizlənməsi üzrə işlər bələdiyyələrə həvalə edilmişdi.
Amma yerli özünüidarəetmə orqanları keçən müddət ərzində bir dənə də sutəmizləmə qurğusu işə salmayıb və heç bir drenaj sistemi yaratmayıb. Halbuki bu cür işlərin görülməsi ilə bağlı 80-ə yaxın saziş imzalanıb. Buna görə də nazirlik bu cür işlərin görülməsi ilə bağlı üzərinə öhdəlik götürüb. Yalnız bu il dövlət büdcəsindən milyonlarla xərclənib. Neft emalı zavodlarının yanında tutucu və süzgəclərdən ibarət kaskadlar quraşdırılıb, dənizdə neft çıxarılan platformalar isə xüsusi qoruyucu dambalarla əhatlənib. Ekspertlər bildirirlər ki, bu yay Xəzərdə neft ləkələri yetərincə azalıb.
Bakılılar ümid edirlər ki, balıqlar tezliklə doğma sahillərə dönəcək və artıq bir ildən sonra birbaşa elə şəhər bulvarında kütüm, qayabalığı və ya kefal tutmaq mümkün olacaq. Alimlərsə planetin su örtüyü barədə mübahisə etmirlər, sadəcə artıq çoxdan tərsinə hesab aparan faktları sadalayırlar və bunun da əsas günahı insanın boynuna düşür.

OZONE MYTH AND MARINE REALITY
Climate change continues to a focal point for the world's media, academics and the man in the street. The climate debate might not be so crucial if it were not for one "but" - people are waiting for disasters, global warming, an ice age, massive floods, in a word, the end of the world. This seems to be borne out by the natural disasters and anomalies occurring almost worldwide.
Ozone hysteria
In ecology everything is connected. We all know from school about the water cycle in nature, while the disappearance of even one small species from the flora and fauna leads to the destruction of many elements of the ecosystem. That's why we want to consider two environmental problems associated with the ozone layer of the planet and the seas. The UN has called for international days of the ozone layer and the seas to be marked on 16 and 23 September. However, we should say right at the start that we have already noted in previous editions that scientists have not yet reached a common position on climate warming and the melting of glaciers, while the overwhelming majority of climatologists agree that the anthropogenic factor is decisive in this process. Another view is that humans play a negligible role here, in other words, the planet itself naturally alternates between ice and greenhouse ages, and mankind is now experiencing the Earth's entry into a phase of rising temperatures. Scientists cite many facts in support of this theory; one of them is directly connected to the ozone layer. Some scientists believe that the ozone layer is being depleted by human activity and needs protection, because it absorbs biologically active and deadly solar radiation and infrared waves coming from the surface of our planet, and creates the conditions of life for all organisms. Another group of scientists argues that the ozone layer is a self-regulating system, and the theory about its depletion is just a myth.
Let us recall the recent story about the "ozone holes" discovered in the early 1980s, in other words, areas of low ozone concentration in the special protective layer of the atmosphere, situated at an altitude of 15-50 km from the Earth's surface. It turned out then that over some parts of the earth's surface, the concentration of ozone was almost one and a half times lower than the global average. These areas were located mainly over the polar regions. Scientists were particularly impressed by a giant "ozone hole" over Antarctica. As was the case with the heating of the atmosphere, the academic community was divided over the nature of these "ozone holes". Some thought that they were the consequence of cyclical phenomena in the protective ozone layer of the atmosphere. Others explicitly pointed to the anthropogenic nature of the rupture. Advocates of the natural causes theory for the "ozone holes" referred to the very short period of observation of the ozone protective layer, saying that the "ozone holes" were discovered with the aid of new equipment not previously available to academics.
In response, proponents of the anthropogenic hypothesis raised a terrible ballyhoo about the "terrible catastrophe" that awaits humanity from the destruction of the ozone layer of the atmosphere which protects life on earth against deadly shortwave ultraviolet solar radiation. They talked about an inevitable increase in incidences of skin cancer and various mutations of living organisms and, to crown the whole process, the disappearance of all plants and living organisms from the surface of the earth. And the Earth would become something like the modern surface of Mars. The main chemical reagent of anthropogenic origin which kills the ozone layer was identified quite quickly. It was chlorine-containing Freon, used primarily as a refrigerant in refrigerators and freezers. At one time Freon was chosen as a refrigerant for its non-toxicity and non-combustibility when mixed with ambient air and for its chemical inertness in contact with most metals. But scientists who supported the anthropogenic factor suddenly found that chlorine-containing Freon gets into the upper layers of the atmosphere and simply eats up the ozone layer.
Vigorous debates began in scientific literature and were immediately picked up by the world's media. At that time, almost everyone was talking about the ozone catastrophe. Even an immediate ban on all types of the vicious Freon was demanded. In 1985, the Vienna Convention for the Protection of the Ozone Layer was adopted and, in 1987, the Montreal Protocol on Substances that Deplete the Ozone Layer demanded that the production and use of chlorine-containing Freon should be first reduced and then stopped completely. Since refrigerators and freezers were by then an integral part of human life, this led to a boom in the production of refrigeration and freezer equipment based on new, chlorine-free refrigerants. US industrial corporations alone earned at least $400 billion from the production of new refrigeration and freezing equipment, while people were heartened by scientists' assurances that the ozone later would begin to recover within 50-60 years. But just 7-8 years after the signing of the Montreal Protocol, fresh reports started coming in about the state of the "ozone holes" - they began "to heal" whereas, according to the "Freon theory", the first positive effects of the removal of chlorine-containing Freon were supposed to appear no earlier than within 20-25 years and then only after the simultaneous removal of all Freon, which did not happen in reality. Moreover, as a result of complex studies carried out by Russian geophysicists on the Arctic ice expedition "SP-33" (2005), it was discovered that the ozone layer over the Arctic is much better than that over many of the world's metropolises. This was in light of statements by some Swedish scientists, who found "ozone holes" over Northern Sweden and even Stockholm! It turns out that the "Freon threat" was just a scam.
Nature is "Freoning" too
It is interesting that the first "ozone hole" was discovered over Antarctica by the British explorer J. Farman in 1982, leading to the adoption of the Vienna Convention in 1985 and the Montreal Protocol two years later (1987). It turns out that the "ozone panic" was sponsored by the above-mentioned manufacturers of refrigeration and freezing equipment, who had to sell their new, "environmentally perfect" products. That is the opinion of well-known Russian geographer, geomorphologist, corresponding member of the Russian Academy of Sciences and head of the environmental management department in the Geography Faculty at Moscow State University, Emeritus Professor Andrey Petrovich Kapitsa. In its commentary to R+ on the state of the ozone layer, the scientist said that he had repeatedly publicly exposed pseudoscientific myths, including "the Freon problem". For example, in a lecture at Cambridge, called "The myth of global warming and ozone holes", the scientist noted that at the end of polar winter and at the beginning of polar spring, the amount of ozone declines by 10, 20 and sometimes even 30 per cent. As polar summer sets in, the amount of ozone increases and returns to previous levels.
Thus, it is an oscillatory process. "Now we know that the layer thins over two months and, during these months, the amount of ultraviolet light, which is harmful to all living things, increases because that light destroys bacterial life forms. Life on earth became possible 800 million years ago during the Palaeozoic Era only following the emergence of the ozone layer. The ozone layer appeared as a result of the insolation of the nascent atmosphere. Gradually, it became a shield that protects the surface of continents, and life moved from the ocean to land. The road for complex organisms was paved by bacterial forms protected against ultraviolet rays by the ozone layer. We, and not only we, depend on bacteria, i.e. with respect to bacteria, the entire flora and fauna, including humans, are no more than parasites, and if humanity disappears, nature will not even be affected, preserving the bacteria. The total mass of bacteria is much greater than our total mass, so bacteria are the basis of life on Earth, and the ozone layer is necessary for this life to exist. But it is absolutely wrong to link the increasing incidence of skin cancer (melanoma) with changes in the thickness of the ozone layer. Seasonal fluctuations have always taken place. The atmosphere has its own natural dynamic. I completely disagree with the view that the incidence of melanoma has risen because of emissions of industrial Freon gases used in refrigeration, air conditioners and aerosol cans that destroy and deplete the ozone layer. Freon can actually be harmful to the ozone layer, but experience shows that volcanoes produce Freon in much larger quantities than humans do. I prove this with figures I have on the example of the Kamchatka volcanoes or volcanoes in Indonesia, which continually emit natural gases such as Freon 11, Freon 12 and Freon 111. But the ozone layer is restored by the same sun which created it. Light splits oxygen molecules (remember that ozone is an isotope of oxygen), and this process always maintains the amount of ozone in the atmosphere. Of course, there are factors (entirely natural rather than artificial) contributing to the thinning of the ozone layer, but nothing irreversible is going on, and the main point here is dynamics and periodic oscillatory motions. This is convincingly demonstrated by satellite observations," the scientist emphasizes.
There is another important point, says Kapitsa. In tropical latitudes, the ozone layer has always been much thinner than at higher latitudes, and yet we know it was there that life emerged. According to the geographer, money plays an important role in the ozone layer debate. Freon change yields huge profits for large chemical companies that produce so-called healthier Freon. Thus, consumers spent $ 220 billion just to change refrigerators and air conditioners in the US in 1999, which is why he mentions the petition of American scientists to the US government calling for the rejection of the agreement drawn up in Kyoto in December 1997. For many years Frederick Seitz, former president of the US Academy of Sciences, has drawn attention to the fact that all theories about global warming and ozone holes are far-fetched and unscientific. The petition was signed by 17,000 American scientists. "They agree with Seitz and believe that the agreement and tendencies behind it are a real threat to humanity and a serious blow to its future," says Kapitsa.
The sea...
As far as the ecology of the seas is concerned, here the anthropogenic factor cannot be discarded at all. And on this issue, there is no division or heated debate among scientists. There is one opinion here: it is necessary to preserve the biological resources of the seas and the oceans and ensure the environmental safety of maritime transport, because about 70 per cent of the planet is covered by water. The biomass of all marine creatures - from algae to blue whales - comprises 90 per cent of the biomass of all living organisms of the planet, and the existence of most species of marine flora and fauna is linked to coral reefs. Therefore, the aim of World Maritime Day is to draw international attention to the irreparable damage done by fishing, water pollution and global warming to the seas and oceans, although there are different opinions on this issue, too. The two most important challenges facing humanity are increasing safety at sea and preventing marine pollution, for example, by oil. According to UN figures, 90 per cent of fish like tuna, cod, marlin and sturgeon have been caught over the past 100 years. About 21 million barrels of oil is poured into the seas and oceans annually. Synthetic waste discharged into large bodies of water kills a million seabirds and 100,000 marine mammals every year. Because of global warming, water levels in major bodies of water on the planet have risen by 10-25 cm over the past 100 years.
Recently, the world was shaken by the world's largest ecological catastrophe - the accident on an oil platform located 64 km off the coast of Louisiana in the Gulf of Mexico. On 22 April, following an explosion and a 36-hour fire, the platform sank. Eleven people were killed. Some 4.9 million barrels of oil were spilt soon afterwards. An oil well was damaged as the platform sank, and oil from the well leaked into the ocean for several months. The size of the oil slick increased rapidly and only on 16 July 2010, was it possible to stop the leak. Considerable damage was caused to the fishing and tourism industries in the region. Meanwhile, work to plug the damaged well once and for all will begin only in late September this year.
BP is trying to share responsibility for the catastrophe in the Gulf of Mexico with its partners. The blame for this "lies with many", said new BP boss Robert Dudley. But the main role was played by the human factor, BP says in its report on the results of the investigation into the causes of the accident in the Gulf of Mexico.
Either way, the accident occurred and caused considerable environmental damage.
Day of the Caspian Sea
All environmental problems affect the whole of mankind. And one of these is the condition of the world's largest enclosed salt lake - the Caspian Sea. In order to draw the world's attention to the situation in the Caspian Sea - a unique body of water - the Caspian littoral states mark the Day of the Caspian Sea on 12 August. This was initiated quite recently and was timed to coincide with the ratification of the Tehran Convention on the Protection of the Caspian Sea. This is the first regional agreement in the field of ecology signed by all five Caspian littoral countries. On this day, scholars, politicians and officials of all the littoral states met in the Kazakh capital and, at a round table, stressed once more that all the environmental problems of the Caspian Sea are down to human activity. Participants discussed the shrinking population of sturgeon, flooded oil wells and marine pollution from the development of hydrocarbon fields and fuel transportation by sea. The meeting came to a conclusion: in order to rectify a situation that threatens the biodiversity of the Caspian Sea, it is necessary to join efforts and engage in continuous monitoring. Only by understanding the causes of the deaths of seals and fish can you save the sea and its fauna for future generations. Remembering the recent environmental disaster in the Gulf of Mexico, scientists pointed out that large-scale development of oil fields on the Caspian shelf still lies ahead. Preventive measures and new technologies are needed. Politicians think that we should not forget about a legislative framework. After all, the legal status of the Caspian Sea has yet to be determined.
Azerbaijani Minister of Environment and Natural Resources Huseynqulu Bagirov has repeatedly said that Azerbaijan is taking steps to improve the ecological situation in the Azerbaijani section of the Caspian Sea. For example, modern water treatment plants have been installed near the villages of Mardakan, Buzovna, Bilgah, Pirsagi, Nardaran, Novxani and Sumqayit on the coast of the Abseron peninsula. Their operational effectiveness can be judged by studying samples of sea water - compared to previous years, the water in the Caspian Sea has become cleaner in 2010.
At the same time, the minister believes that the environmental situation along the Azerbaijani coast of the Caspian Sea will improve significantly, thanks to a number of measures. These include the reconstruction of industrial units and their relocation from the coastal zone to specially designated areas outside the city, the replacement of outdated water treatment facilities, as well as the construction of pumping and biological treatment facilities to transport and dispose of the dirty water that collects at seaside residential areas. In addition, Huseynqulu Bagirov said that work has begun on the coast to install new communication lines in areas that did not previously have a centralized sewerage system. Further, the Ministry of Environment will set up a new department to clean up coastal waters of the Caspian Sea and to create drainage systems.
The ministry notes that, previously, coastal waters were cleaned by municipalities. However, local governments have not put into operation a single water purification device and have not created a drainage system in the recent period, although about 80 contracts were signed to carry out such projects. The ministry has now committed itself to implementing this work. This year alone, $1 billion have been spent from the state budget. A cascade of traps and filters has been installed near oil refineries, while offshore oil platforms have been surrounded by special protective dams. Experts confirm that the area of fuel oil spills in the Caspian Sea has shrunk significantly this summer.
Bakuvians hope that the fish will soon return to their native shores and, probably within a year, kutum or mullet will be caught directly from the city's esplanade. Scientists are not arguing about the planet's water shell, they are only stating facts, which have long begun a countdown, and the blame for this lies totally with humans.