Azərbaycanda azad iqtisadi zonaların yaradılması çoxmərhələli olacaq
Azərbaycan  yüksək texnologiyalı, informasiya iqtisadiyyatının inkişafının səciyyəvi  olduğu postindustrial epoxanın astanasındadır. Bu istiqamətdə irəliləmək ölkədə texnoparkların  -  IT-texnika və proqram təminatı mərkəzlərinin yerləşəcəyi regional innovasiya zonalarının (RİZ) yaradılmasına,  elm-istehsal və servis fəaliyyəti gerçəkləşdirilməsinə yardım edər.
RİZ-lərin və başqa cür xüsusi zonaların yaradılması üçün qanunvericilik bazası artıq hazırdır: ötən ilin ortalarında Milli Məclis "Xüsusi iqtisadi zonalar haqqında" qanun qəbul edib və bu qanunun əsas üstünlüyü sərmayəçilər üçün liberal vergi və gömrük rejimindədir.
Dünyada istehsal və innovasiya sahəsinə kapital cəlb edilməsi üzrə daha effektli və sınaqdan çıxmış alət müxtəlif cür azad iqtisadi zonalar (AİZ) sayılır. Azərbaycanda AİZ-lərin yaradılması üzrə az-çox dəqiq ideya hökumət tərəfindən ilk dəfə  90-cı illərin ortalarında nümayiş etdirilib. Keçən illər ərzində bizim ölkədə AİZ-lərin yaradılması üzrə bir neçə layihəyə baxılıb. Misal üçün, iri kimya kompleksi, qara və əlvan metallurgiya müəssisələrinə malik Sumqayıtın sənaye zonasında AİZ yaradılması barədə layihə var idi.
Həmçinin, Bakı Beynəlxalq Dəniz Limanında, Binə qəsəbəsində Heydər Əliyev adına Beynəlxalq Hava Limanının ərazisində azad iqtisadiyyat və ya offşor zonası, eləcə də , dəmir yolunda azad ticarət deposu yaradılması imkanları da öyrənilirdi. Ancaq bütün bu planlar müxtəlif səbəblər üzündən, o cümlədən, AİZ-lər üzrə xüsusi qanunvericiliyin olmaması səbəbindən həyata keçirilə bilmədi.
Əvvəlcə texnoparklar
İqtisadi İnkişaf Nazirliyi aralıq tədbir kimi 2003-cü ildən bir neçə məhdud AİZ variantı yaratmağı - Bakıdan 49 kilometr aralıda yerləşən Yeni Yaşma qəsəbəsində sənaye biznes-şəhərciyinin salınmasını planlaşdırırdı. Burada təxminən 80-ə yaxın müəssisənin yerləşdirilməsi və tamhüquqlu fəaliyyət göstərməsi nəzərdə tutulurdu. Bunlar idxalı əvəz edə biləcək rəqabətqabiliyyətli məhsul istehsalına qadir özəl şirkətlər və dövlət zavodları idi. Amma infrastrukturun yaradılmasına, yəni yolların, su, qaz, rabitə  və elektrik xətlərinin çəkilməsinə həddən çox pul tələb olunması Yeni Yaşma layihəsini bəri başdan rentabelsiz edirdi.
Buna görə də təxminən iki il qabaq hökumət ölkənin ilk texnoparkını Sumqayıtda, "Azərikimya" kompleksinin sənaye zonası  ərazisində yerləşdirilməsi barədə qərar qəbul edib; orada 200 hektar sərbəst sahə var imiş. Sumqayıt texnoparkının ilk sənaye obyekitlərinin ötən ilin dekabr günlərinə təsadüf edən açılış mərasiminə  Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev də qatılmışdı.
Postsovet məkanında analoqu olmayan Sumqayıt texnoparkı 45 ha-da yerləşib, birbaşa zavod korpuslarının sahəsi 14 ha təşkil edib. Burada əsasən ölkəninn elektrik energetikası üçün məhsul buraxan zavodlar və istehsal xətləri tikilib.
Müxtəlif ölçülü mis və alüminium kabellər, paylaycı avadanlıqlar, həmçinin 800 millimetr diametrli plastik borular Sumqayıt texnoparkında istehsalı təşkil edilmiş məhsullar sırasındadır. Bu material və avadanlıqlar elektrik generasiya obyektlərinin və ötürücü infrastukturun modernləşdirilməsində,  kiçik su-elektrik stansiyalarının quraşdırılmasında,  həmçinin qaz və su təchizatı sistemlərinin, kanalizasiyanın çəkilməsində istifadə ediləcək, özü də məhsulun bir hissəsi ixrac olunacaq. Gələn ilin mart ayında Sumqayıt texnoparkının ərazisində region üzrə ən iri təkrar kağız emalı və karton istehsalı zavodu fəaliyyət göstərəcək, onun emal gücü ildə 60 min ton olacaq.
"Azersun Holding" şirkəti onun tikintisinə 30 mln avro qoyub və məhsulun üçdəikisini Gürcüstana, Türkmənistana, Dağıstana və başqa ölkələrə ixrac etməyi düşünür. Gələcəkdə Sumqayıt texnoparkının ikinci növbəsinin işə salınmasının gedişində "Orqanik sintez" zavoduna məxsus sahədə "Azərikimya"nın baza zavodlarının xammalını istifadə etməklə son məhsul istehsal edəcək kiçik və orta kimya müəssisələri qurupunun yaradılması planlaşdırılır. Gözlənilir ki, onlarca kiçik və iri müəssisədən təşkil edilmiş Sumqayıt texnoparkı idxalı əvəz edəcək məhsul istehsalını artırmağa və müəyyən müddətdən sonra ixrac potensialını yüksəltməyə imkan verəcək.
Azad zona
Sumqayıt texnoparkında gerçəkləşdirilən layihələrin bütün üstünlüklərinə baxmayaraq, AİZ-in sənaye şəhərciyindən fundamental fərqi orada sərmayəçilər üçün vergi və gömrük imtiazlarının olmamasıdır, bunlarsız isə yüksək texnologiyalı istehsala sərmayə cəlbi mümkün deyil. Məhz buna görə son illərdə Rabitə və İqtisadi İnkişaf nazirliklərinin təşəbbüs qrupları AİZ-in müxtəlif variantları üzərində işləməyə davam ediblər. Müxtəlif istiqamətli minlərlə xüsusi iqtisadi zonanın mövcud olduğu Avropa ölkələrinin, Hindistanın, Çinin və Cənub-Şərqi Asiyanın çox illik təcrübəsi sübut edir ki, iqtisadiyyaın qabaqcıl sahələrinin inkişafı üçün daha səmərəli alət xrici sərmayələrin cəlbi və ölkənin regionlarının inkişafıdır. Dünyada toplanmış bu təcrübədən Azərbaycanda AİZ haqında qanunun işlənməsi zamanı maksimum istifadə edilib.
Keçən ilin iyun ayında Milli Məclis "Xüsusi iqtisadi zonalar (XİZ) haqqında" qanun qəbul edib ki, bu da ölkədə AİZ-lərin inkişafı üçün növbəti cəhd olub. Qanunda göstərilib ki, AİZ-lərin inkişafından ötrü dövlətin əsas öhdəliyi sərmayəçilər üçün əlverişli olan rejimin formalaşdırılması və qismən də baza infrastrukturunun yaradılmasıdır.  Bu zaman infrastrukturun inkişafının sonrakı xərcləri AİZ-in işinə qatılmaq istəyən sərmayəçilərə həvalə ediləcək. Azərbaycanda yaradılacaq xüsusi iqtisadi zonaların minimum məqsədi  20-25 ildir. Hər bir iqtisadi zonanın fəaliyyət müddəti onun yaradılması zamanı qəbul edilmiş xüsusi bənddə göstəriləcək.
Qanunla müəyyən edilib ki, iqtisadi zonaların idarə edilməsi üçün operatorlar müsabiqə əsasında xarici şirkətlərin də daxil olduğu özəl qurumlar arasından seçiləcək. Bu ilin aprel ayında dövlət  başçısı "Xüsusi iqtisadi zonalarda operatorun seçimi üzrə müsabiqə keçirilməsi" qaydalarını təsdiqləyib. Qaydalara görə, müsabiqəyə AİZ-də ən azı bir il operatorluq təcrübəsi olan şirkətlər qatıla bilər. Operatorun seçimi üzrə tender prosedurunun təşkilatçısı kimi İqtisadi İnkişaf Nazirilyi müəyyən edilib, müsabiqə komissiyasının formalaşması isə Nazirlər Kabinetinə tapşırılıb.
Vergi və gömrük güzəştləri sərmayəçilərin cəlb edilməsi üçün əsas alətlər olmalıdır. Qanun layih?sinə görə, vergi rejimi ərazidən, infrastrukturun durumundan, zonanın potensialından və təbii ki, fəaliyyət sahəsindən asılı olacaq. Güzəştlər mənfəət vergisinə, əlavə dəyər vergisinə (ƏDV), fiziki şəxslərin gəlir vergisinə, o cümlədən, əmlak vergisinə aid olacaq. Sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan rezidentlər dövriyyənin, yəni reallaşdırılmış əmtəə və xidmətlərdən əldə edilmiş vəsaitin iki faizi səviyyəsində vergi ödəyəcəklər. ƏDV sıfır dərəcədə olacaq və onlar başqa vergilərdən, o cümlədən gömrük rüsumlarından azad edilirlər.
AİZ-ə gətirilən aksiz məhsullarına Azərbaycan qanunvericiliyində nəzərdə tutulan və ölkənin başqa ərazilərində də keçərli olan gömrük rüsumları ödənəcək. Ancaq AİZ-də spirtli içkilər və tütün məhsulları istehsalı, teleradioyayım, əlvan metallar istehsalı, həmçinin neft hasilatı və emalı, neft məhsulları və təbii qaz istehsalı ilə bağlı fəaliyyət qadağan ediləcək. Bundan başqa, AİZ-də məhsul idxalı və onun zonada pərakəndə satışı ilə məşğul olan şirkət fəaliyyət göstərə bilməz.
XİZ haqqında qanunun qəbul edilməsindən keçən bir il ərzində fiskal imtiyazlar və sadələşdirilmiş gömrük rejimi sahələrini tənzimləyən bir sıra normativ sənədlər qəbul edilib. Belə ki, ötən ilin dekabr ayında Nazirlər Kabineti tərəfindən XİZ-də fəaliyyət göstərən müəssisəlrin gömrük tənzimlənməsi qaydaları təsdiq edilib. Buraya  gömrük nəzarəti üçün sadələşdirilmiş rejim qaydaları, gömrük postlarının fəaliyyəti, malların gömrük rəsmiləşdirilməsi, nəqliyyat vasitələrinin və fiziki şəxslərin zona sərhədlərinə buraxılması qaydaları da daxildir.
Dövlət Gömrük Komitəsi XİZ üçün xüsusi gömrük statistikası apara bilər və bunun üçün xüsusi hesabat forması istifadə ediləcək. 2010-cu ilin yanvar ayında isə Nazirlər Kabineti "XİZ rezidenti olan filial və nümayəndəliklər üçün mühasibat balansı tutulması qaydaları"nı təsdiq edib. Balansda torpaq, tikililər və avadanlıq, qeyri-maddi və bioloji aktivlər, rezervlər, debitor borcları, pul vəsaitləri, kreditor borcları, vergi öhdəlikləri və aktivlər, kapital və kapital rezervləri barədə məlumat olacaq. Balansın tərtibinin illik müddətləri və dövrülüyü, həmçinin onun tərkib komponentləri də müəyyən edilib.
Qanun layihəsi ilə istehsal, infrastruktur, innovasiya, qarışıq zonaların, həmçinin azad ticarət zonalarının yaradılması nəzərdə tutulur. Sistemin çevikliyi üçün snəddə başqa cür XİZ-lərin yaradılması imkanları da planlaşdırılır.
Məsələn, Ələtdə yeni ticarət limanının tikintisi və burada azad zonanın formalaşdırılması infrastruktur XİZ-i kimi təsnifatlandırılır. Yaxınlıqdan keçən dəmr yolu və avtomobil magistralları, perspektivdə beynəlxalq limanın da olması Ələt sahillərini XİZ yaradılması üçün optimal yerə çevirir. Orada müxtəlif XİZ variantlarının - sənaye, maliyyə və servis XİZ-lərinin bir növ simbiozu özünü göstərəcək. Yeri gəlmişkən, Avropa Komissiyasının MDB-nin qərbində və Qafqazda loqistika obyektlərinin yaradılmasına dəstək layihəsi çərçivəsində təşkil ediləcək və ölkə üzrə birinci  olacaq beynəlxalq loqistika mərkəzini də bu ərazidə yerləşdirmək planlaşdırılır.
Artıq Ələtdə logistika kompleksi üçün 100 ha-lıq sahə ayrılıb və o, gələcək XİZ-in ilk obyektlərindən birinə çevrilə bilər və TRACECA nəqliyyat dəhlizi ilə multimodal daşımaların inkişafına xidmət edəcək.
İnnovasiyalar üçün zona
İnnovasiya zonalarının sırasına böyük ehtimalla Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyinin (RİTN)  təşəbbüsü ilə yaradılması nəzərdə tutulan regional innovasiya zonsı daxil olacaq. Bu ilin noyabr ayında beynəlxalq "BakuTel-2010" İKT sərgisinin gedişində RİTN regional innovasiya zonasının (RİZ) yeniləşmiş virtual layihəsini təqdim edəcək.
"Bütövlükdə, RİZ-in formalaşması prosesi çoxmərhələli olacaq; birinci mərhələdə bu strukturlar dövlət sifarişlərinin yerinə yetirilməsinə bağlanacaqlar, daha sonra isə elmtutarlı ixrac məhsullarının istehsalına yönəldiləcəklər. RİZ-in yeniləşdirilmiş layihəsində dünyanın bir sıra dövlətlərinin, o cümlədən, Belarus və İsrailin təcrübəsi nəzə alınıb", - deyə rabitə və informasiya texnologiyaları naziri Əli Abbasov bildirib. Sonrakı mərhələlərdə RİZ çərçivəsində təhsil və tədqiqat mərkəzlərinin, həmçinin Beynəlxalq İnformasiya Texnologiyaları Universitetinin, laboratoriyaların, innovasiya və tədqiqat mərkəzlərinin, innovasiyaya yönəlmiş kiçik və orta sahibkarlığın yaradılması planlaşdırılır.
Əlverişli fiskal-tarif siyasətinin yaradılması halında Azərbaycan innovasiya zonasının fəaliyyətində "Cisco", "Intel", "HP", "Microsoft", "Ericsson", "Siemens"  kimi şirkətlər iştirak etmək niyyətindədirlər. RİZ-də gerçəkləşdirilən layihələrin kreditoru kimi İslam və Asiya inkişaf bankları çıxış etməyə hazırdırlar. Bu sıraya Azərbaycanın İKT bölməsinin inkişafının maliyyələşdirilməsində iştiraka hazırlığını ifadə etmiş Dünya Bankı da aiddir. Elektronika, kommunikasiya və kompyuter avadanlığı istehsalına sərmayələri Cənubi Koreyadan, Çindən, İsraildən və Tailandan da gözləmək olar.
Yerli şirkətlərin çoxu - "ULTRA", "AZEL", "Gigabyte", "KUR", "Sinam",  "R.I.S.K" kimi kompyuter, multimedia avadanlığı və proqram təminatı istehsalçıları da öz istehsallarını innovasiya zonalarına yerləşdirməy hazır olduqlarını bildirirlər. Bu firmaların rəhbərlərinin qiymətləndirməsinə görə, güzəştli şərait yaratdıqdan sonra Azərbaycanın proqram təminatı və kompyuter şirkətləri dünya bazarlarında tamamilə rəqabətqabiliyyətli ola bilərlər.
Başqa tərəfdən, innovasiya zonalarında İKT sənayesinin dünya liderləri ilə birgə işləmək yerli şirkətlərə təcrübə yığmağa və özünü tanıtmağa, həm də mümkündür ki, ölkədə və regionda gerçəkləşdirilən qlobal layihələrdə subpodratçıya çevrilməyə imkan yaradar.

PARADISE FOR BUSINESS
Azerbaijan is on the eve of the post-industrial era, with its characteristic emphasis on the development of a high-technology, information-based economy. Progress in this direction will be helped by the creation of a regional innovation zone (RIZ), where technology parks - centres for the development of IT hardware and software, where research, production and service work is carried out - will operate. The legal framework for the development of a RIZ and other types of special zones is already in place: in the middle of last year, the Milli Maclis passed the Law on Special Economic zones, of which the most important benefit is the liberal tax and customs regime for investors.
Free economic zones (FEZ) of different types are thought to be the most effective and internationally proven means of attracting capital to production and innovation. In the second half of the 1990s the Government voiced more or less clearly the idea of creating a FEZ in Azerbaijan. Since then, several projects to create FEZs of different types have been considered, for example, in the Sumqayit industrial zone, with its giant chemical industry infrastructure and ferrous and non-ferrous metallurgy. The possibilities of creating a free trade zone or an off-shore zone at the Baku International Seaport and at the Heydar Aliyev International Airport in the village of Bina, as well as free trade depots on the railway, have also been studied. However, none of these plans have been put into practice for various reasons, including the absence of specialized legislation for the FEZ.
A Technology Park for starters
As a provisional solution of sorts, the Economic Development Ministry planned to create a somewhat truncated version of a FEZ by building an industrial business town near the village of Yeni Yasma, 49 kilometres from Baku. There were plans to create and ensure the full-scale operation of about 80 enterprises - both private companies and state-owned factories capable of manufacturing competitive products to replace imports. However, excessive costs for the creation of the infrastructure (water, gas and electricity supplies, roads and communications) made Yeni Yasma unprofitable from the very outset. That is why, some two years ago, the government decided to move the country's first Technology Park to the premises of the Azerkimya chemical concern's industrial zone in Sumqayit, where 200 hectares of land was vacant. Azerbaijani President Ilham Aliyev took part in the opening ceremony for the first industrial facilities of the Sumqayit Technology Park (STP) in December 2009. The Sumqayit Technology Park, unique in the post-Soviet region, occupies an area of 45 hectares; the total area of the industrial facilities themselves is 14 hectares. Factories and production lines were built and they mainly manufacture products for the country's electrical energy sector. High-voltage copper and aluminium cables of different sections, electricity and distribution equipment, and plastic pipes with diameters of up to 800 millimetres - the list of products which are now manufactured at the STP is far from exhaustive. These materials and equipment will be used to modernize electricity generation and relay equipment, to build small hydroelectric power plants and systems for gas and water supply and wastewater, while some of the products will be exported. In March 2011, the region's second largest paper recycling and cardboard facility will be put into operation (60,000 tons a year) at the STP. The Azursun Holding Company invested more than 30 million euros in construction, counting on exporting more than two thirds of production to Georgia, Turkmenistan, Dagestan etc. Eventually, during the launch of the second phase of the STP, a group of small and medium-size chemical enterprises are to be set up at the premises belonging to the Organicheskiy Sintez Factory, which will use raw materials from Azerkimya's core facilities to manufacture finished products. It is expected that the STP, which will be made up of several dozen small and large enterprises, will make it possible to increase the output of products to replace imports and will eventually increase export potential.
Free zone
Despite all the benefits of the projects which are implemented at the Sumqayit Technology Park, the fundamental difference between the FEZ and the industrial township project is the absence from the latter of preferential taxes and customs charges for investors, without which attracting investment to the high-tech industry is very difficult. This is why the initiative groups of the Communications and Economic ministries have continued over recent years to develop different versions of FEZ projects. The extensive experience of European countries, India, China and South-East Asia, where there are almost 1,000 special economic zones for different specializations, shows that they are the most effective instrument for the development of innovative sectors of the economy, the attraction of foreign investment and regional development. Azerbaijani law makers drew extensively on this international experience in developing the law on FEZs.
In June 2009, the Milli Maclis passed the Law on Special Economy Zones, which was yet another attempt to develop a FEZ in the country. The law prescribed the main obligation of the state in FEZ development to be to assist in creating an investment-friendly environment and, in part, in building the basic infrastructure. However, all other expenses for the development of the infrastructure would be borne by investors wishing to take part in the work of the FEZ. The minimum term of operation for the special economic zones in development in Azerbaijan is 20 to 25 years. The "service life" of every economic zone will be described in separate provisions which will be adopted at the point of creation.
The law determines that the operators to manage the economic zones will be selected on a competitive basis from private companies, including foreign ones. In April 2010, the head of state approved the "Rules of competitive bidding to select the operator of a special economic zone," according to which companies which have at least one year's experience of operating a FEZ are eligible to participate in the selection process. The Ministry of Economic Development was appointed organizer of the tender procedures to select the operator, and the cabinet was given responsibility for forming the tender commission.
Preferential rates of tax and customs must be one of the main means of attracting investors. According to the draft law, the tax regime will depend on the territory, infrastructure, the zone's potential and, naturally, its field of activity. The preferential rates will apply to profit tax, value-added tax, income tax and property tax. Those involved in business activities will pay a tax rate of 2% of turnover (revenues from the goods and services provided), VAT will be zero-rated, and they will be exempt from other taxes and customs fees. Excise-duty goods imported to the FEZ will be subject to the same customs fees as apply to the rest of the country. However, business activities relating to the production of alcoholic beverages and tobacco products, TV and radio broadcasting, the manufacture of precious metals and the extraction and processing of oil, oil products and natural gas will not be allowed in the FEZ. In addition, the FEZ will not be open to companies which import goods for retail sale in the zone.
In the year following the adoption of the law on the FEZ, a number of regulations were passed which regulate the fiscal benefits and simplified customs rules. For example, the cabinet approved in December 2009 the procedure for customs regulation of the enterprises which operate in the FEZ, including rules for simplified customs control, the operation of customs posts, customs documentation, the movement of transport vehicles and individuals within the zone. The State Customs Committee will also record special customs statistics for the FEZ, and a special form of reporting will be used for this purpose. And in January 2010, the cabinet approved the "Rules for preparing accounting balance sheets by subsidiaries and affiliates operating in the special economic zone." The balance sheet will include information about land, buildings and equipment, non-material and biological assets, reserves, loans receivable, cash, loans payable, tax liabilities and assets, capital and capital reserves. The annual deadlines and intervals at which balance sheets should be prepared are also described, and so are the components of the balance sheet.
The draft law envisages the creation of production, infrastructure, innovation, mixed zones and free trade zones. To achieve flexibility in the system, the document also allows the possibility of other types of FEZ.
In particular, the construction of the international merchant seaport at Alat and the creation of a free zone there fall under the infrastructure category of FEZ. The trunk railway and motorway which pass nearby, and the future international seaport make the Alat section of the coast an optimal site for the creation of a special economic zone. It will be a kind of symbiosis of different versions of the FEZ - industrial, financial and service. Incidentally, the country's first international logistics centre, which is to be organized within the framework of the European Commission's project to support such facilities in the west of the CIS and the Caucasus, is also to be organized in the same area. 100 hectares of land have already been allocated for the logistics complex in Alat, and it may become one of the first facilities of the future FEZ and serve to develop multi-mode transportation along the TRACECA transport corridor.
Innovation Zone
As for the innovation zones, the regional innovation zone project initiated by the Communications and Information Technology Ministry (CITM) will probably belong to that category. In November 2010, during the Bakutel 2010 international exhibition of information and telecommunications technologies, the CITM will present a renewed virtual project for a regional innovation zone. "The process of forming a regional innovation zone will be a multi-stage one; at the first stage, these organizations will be tuned to fulfil state orders and, later, they will focus on the production of research-intensive export products. In the renewed project for regional innovative zones, the experiences of a number of foreign states will be analyzed, including Belarus and Israel," said Communications and Information Technology Minister Ali Abbasov. In the following stages, there are plans to create educational and research centres within the framework of the regional innovative zone, and to establish an International Information Technology University, laboratories, innovation and research centres, and innovation-oriented small and medium-sized enterprises. If a favourable fiscal and tariffs policy is created, companies like Cisco, Intel, HP, Microsoft, Ericsson and Siemens are willing to take part in the work of the Azerbaijani innovation zone. And the Islamic and Asian Development Banks and the World Bank, which have expressed their readiness to take part in funding the development of the information and telecommunications sector in Azerbaijan, will act as creditors for projects implemented in the regional innovation zone. Investment in the production of electronic, communications and computing equipment can also be expected from South Korea, China, Israel and Thailand.
Most local manufacturers of computers, multimedia equipment and software, such as ULTRA, AZEL, Gigabyte, KUR, Sinam, R.I.S.K. and others, have also expressed their readiness to set up production facilities in innovation zones. The heads of these firms believe that if favourable conditions are created, Azerbaijani software and computer companies can be quite competitive on the international market. On the other hand, working with the world leaders of the information and communication technology sector in the innovation zones will enable small, local companies to accumulate experience and make themselves known, or possibly become sub-contractors to global projects implemented in the country and the region.