Tanınmış rusiya ekoloqu, "Ekomüdafiə!" beynəlxalq ekoloji qrupunun həmsədri Vladimir Slivyakla eksklüziv müsahibə
İndi artıq aydındır ki, 2010-cu ilin yayının istiləri planetin tarixinə anormal hadisə kimi daxil olacaq. Bununla belə, builki istilər  elmi ictimaiyyətdə təbii fəlakələr mövzusunda geniş müzakirələrə də səbəb oldu. Dünya ictimaiyyətini atmosferə atılan istixana qazlarını azaltmağa çağıran ekoloqlar iddia edirlər ki, artıq bəşəriyyət iqlim dəyişikliklərinin proqnozlaşdırıla bilən fazasına və qlobal istiləşməyə daxil olub. Amma bir sıra alimlər ekoloqların iddialarını boş şey adlandırır və qeyd edirlər ki, qlobal istiləşmədə insan yox, buzlaşma və istixana dövrlərini bir-biri ilə əvəzləyən planetin özü səbəbkardır. Tanınmış Rusiya ekoloqu, "Ekomüdafiə!" beynəlxalq ekoloji qrupun həmsədri Vladimir Slivyak bu məsələ ilə bağlı fikirlərini müxbirimizlə  bölüşüb.
- Siz necə düşünürsünüz, iqlimlə bağlı nə baş verir və son hadisələri nəzərə alaraq siz hansı fikirdəsiniz?
-  Şəksiz ki, iqlim dəyişməsi var və heç kim bu barədə artıq mübahisə eləmir. İnsan fəaliyyəti amilinin aparıcı olması ilə də artıq iqlimşünas alimlərin əsas hissəsi razılaşır. Başqa sözlə, hazırda Yerin orta temperaturunun sürətlə artmasında aparıcı rol insana məxsusdur və iqlim dəyişməsi prosesinin sürətlənməsi elmi faktdır. Əgər bəşəriyyət tərəfindən havaya atılan karbon qazı göstəriciləri ilə planetdə qlobal temperaturun  artmı haqqında məlumatlar tutuşdurularsa, buna heç bir şübhə qalmaz. Əgər istixana qazları iqlim dəyişkənliyinə birbaşa təsir göstərməsəydi, onda tullantı əyrisi ilə temperatur dəyişmələri əyrisi uyğun gəlməzdi, amma onlar uyğun gəlirlər.
Şübhəsiz ki, planetdə müxtəlif mərhələlər - istiləşmə və soyuqlaşma dövrləri olub, amma belə sürətlə dəyişməyib. İnsanın istixana qazları ilə iqlim dəyişkənliklərini daim sürətləndirdiyi bu günlərimizdə planetdə nə insanlar, nə də başqa canlılar adaptasiya olunmağa macal tapmırlar.  Ona görə də belə proqnozlaşdırılır ki, artıq yüzilliyin ortalarına planetdə canlı növlərin 30%-ə qədəri yoxa çıxacaq, Yerin bir hissəsi suyun altına düşəcək və bir sıra ada-dövlətlərin tamamilə yox olmaq təhlükəsi var. Amma bu da iqlim dəyişkliklərinin insan üçün törədə biləcəyi ən qorxulu nəticə deyil.  Ən böyük problem məhz bizim iqlim dəyişkənliklərini kəskin sürətləndirməyimizdir və indi buna görə çox böyük məsuliyyətlə cavab verməliyik.
Ancaq əgər istixana qazlarının atmosferə atılmasını qlobal səviyyədə fəal azaltmağa başlasaq, onda mənfi nəticələrin qarşısını almağa hələ imkan var.
Alimlər arasında iqlimin sürətli dəyişməsinə və bu dəyişmənin insan fəaliyyəti ilə bağlı olması barədə elmi faktlara şübhə ilə yanaşan iqlim skeptiklərinə gəldikdə isə, belələri hələ ki, var,  amma onların sayı çox az qalıb. Adətən bunlar ya elmi nəticələri ilə əvvəllər heç bir diqqəti çəkməmiş və indi məşhur olmaq üçün şans qazanmış yetərincə  ekstravaqant insanlardır, ya da ki fəaliyyəti neft, qaz və kömür şirkətləri tərəfindən sponsorlaşdırılan elmi xadimlərdir. Bu şirkətlərə iqlim dəyişmələrinin olmadağını və ya bu dəyişmələrin insan fəaliyyətinə bağlanmadığını,  insanın iqlimə təsir edə bilmədiyini demək  əlverişlidir. Məsələ bundadır ki, artıq beynəlxalq səviyyədə hasil edilən yanacağın çıxarılması və satışı ilə məşğul olan şirkətlər, yəni neftçilər və s. üçün subsidiyaların ləğvi məsələsi müzakirə olunur. Əgər istixana qazlarının tullantılarının azalması məsələsində geniş beynəlxalq konsensusa nail olunarsa, hamıdan çox bel şirkətlər zərərə düşəcəklər və çoxlu pullar itirəcəklər.
- Sizcə, niyə iqlim dəyişmələri məsələsində alimlər ortaq məxrəcə gələ bilmirlər? Axı bu elə problemdir ki,  ikili standartların tətbiqinə, qeyri-dəqiq nəticələrə, hansısa oyunlara yol vermək olmaz. Hər halda, fəlakətlə üz-üzə qalmış bəşəriyyət birləşməlidir. Yəni alimlər hələ də baş verənlərə dəqiq və birmənalı şəkildə izah verən üsul tapa bilməyiblər?
- İqlim dəyişmələrinin öyrənilməsi üzrə bütün dünyanın mindən çox ən yaxşı iqlimşünas alimini birləşdirən hökumətlərarası ekspertlər qrupu iqlim dəyişmələri və  antropogen təsirlər barədə birmənalı nəticələr ortaya qoyub. BMT-nin iqlim dəyişmələri üzrə danışıqları zamanı ölkələr məhz bu nəticələrə əsaslanırlar.  Bunu anlamaq çox xoşagəlməzdir ki, artıq ehtimallar dövrü bitib və elmi faktların zamanı çatıb. Əks halda, BMT-nin iqlim dəyişmələri barədə konvensiyasını təsdiq etmiş 192 ölkə bir masa arxasında oturaraq, iqlim xaosunun qarşısını necə almaq barədə məsələni müzakirə etməzdilər.
Rəsmi müşahidəçi kimi, hələ 1995-ci ildən iştirak etdiyim BMT danışıqlarında bu gün çox ciddi məsələlər müzakirə olunur. Məsələn, bu gün artıq həcmi onlarla milyard dollar təşkil edən yardım fondunun yaradılması məsələsini götürək, 2020-ci ildə o fantastik 100 milyard dollar səviyyəsnə çatdırılmalıdır. Problemin doğrudan da çox ciddiliyinə və insanın iqlimi dəyişə  bilməsinə inam olmasa idi, bu cür böyük pulların ayrılması qeyri-mümkün idi. Beləliklə, çox təəssüf ki, iqlim dəyişmələri barədə ən qorxulu xəbər onun nağıl yox, yaxa qurtarılması heç cür mümkün olmayan elmi fakt olmasıdır.
- Necə düşünürsünüz, 2010-cu ilin anomal istilikləri Kioto protokoluna birmənalı yanaşmayan ölk?lərin fəaliyyətə keçməsi üçün siqnal ola biləcəkmi? MDB ölkələri, o cümlədən Rusiya hansı yolla gedəcək? Bəllidir ki, postsovet məkanında ekoloji durum heç də yaxşı vəziyyətdə deyil. Məsələn, əgər  Avropa ölkələrində hələ 2006-cı ildə "Avro-4" və  2008-ci ildən "Avro-5" standarları fəaliyyətdədirsə, bir-iki ildən sonra "Avro-6"ya keçiləcəksə, bizim ölkələrdə yenicə "Avro-2" standartları fəaliyyətə başlayıb.
- Çoxsaylı daha təmiz "Avro" standartlarının tətbiqi Avropanın ekoloji durumun yaxşılaşdırılması üzrə səylərinin tərkib hissəsidir. Arzu edərdik ki, Rusiya. Azərbaycan və MDB-nin başqa ölkələri də öz ekoloji durumlarının yaxşılaşdırılması yolu ilə getsinlər və  bu səyləri dövlət siyasətinin prioritetinə çevirsinlər. Ətraf mühitin təmizliyi yalnız Qərbə və bütövlükdə varlılara məxsus dəbdəbə deyil. Bu, yetərincə güclü olan iqtisadi amildir - əgər sizin ətraf mühit nə qədər sağlam olarsa, çirklənmələrin aradan götürülməsi ilə bağlı işlərə daha az pul ayırarsınız, insanlar daha az xəstələnərlər, sizin əməkqabiliyyətlilərin sayı artar, ölkə daha çox xidmət və məhsullar istehsal edər, deməli, ölkə varlanar. Əgər təbiətiniz nə qədər sağlam olarsa, bir o qədər də turist cəlb edər.
Çoxsaylı daha başqa aspektlər  də var ki, ekoloji rifahın məhz iqtisadi rifah olduğunu göstərir. Biz əgər bu yolla getməyəcəyiksə, yoxsul qalmaqda davam edəcəyik. Buna görə də yeni və daha təmiz standartları hər yerdə tətbiq etmək lazımdır. İqtisadiyyat bundan yalnız qazanar.
Birbaşa avtomobil yanacağına gəldikdə isə gələcək bu və ya başqa "avrostandart" yanacağının deyil, bioyanacağındır. Bununla yanaşı, elektromobil texnologiyası da fəal inkişaf edir, artıq onları istehsal edirlər və almaq mümkündür. Müəyyən obyektiv amillər nəzərə alınarsa, bizim ölkələr əlbəttə ki, bu məsələdə geri qalırlar. Amma Avropa və Qərb fəal şəkildə benzindən bioyanacağa keçəcək, həmçinin elektromobilləri inkişaf etdirəcək. Məsələ bundadır ki, planetin istixana qazı tullantılarının 40%-i nəqliyyatın yandırdığı yanacağın payına düşür, bu, nəhəng rəqəmdir. Tullantıların azaldılması üzrə ən böyük potensial burdadır. Bir müddət, Avropa təmiz nəqliyyata tam keçənə qədər, MDB vətəndaşlarını adi maşınlarda sərhəddən hələ buraxacaqlar. Amma Avropa təmiz nəqliyyata keçəndən sonra bizi sadəcə bu kirli nəqliyyatda keçməyə qoymayacaqlar. Biz yeni meyillərə həddindən gec reaksiya veririk, bunlar, hətta bizim üçün çox yararlı olsa belə. Amma bunu dəyişmək və yeniliklərə açıq olmaq lazımdır, çünki bu, gec-tez baş verəcək, onları nə qədər tez qavrasaq, daha rahat yaşayarıq.
- 2012-ci ildə dünyanın sonunun çatması ilə bağlı konsepsiyaya necə yanaşırsınız? Əgər buzlaqların əriməsi və Qolfstrim sularının şirinləşməsi və hava kütlələrinin dəyişməsi davam edərsə, sizcə, insanlığı  nə gözləyər? Axı alimlər bu ilin anomal yayını bir-biri ilə çox sıx bağlı olan bu amillərlə  izah edirlər...
- 2012-ci ilə istənilən başqa ilə yanaşdığım kimi yanaşıram. Ümid edirəm, həmin ildə də qorxulu bir şey baş verməyəcək. Buzlaqların indi daha fəal əriməsi, Qolfstrimin yavaşıması və iqlim dəyişmələrinin başqa fəlakətli nəticələri insanlar üçün doğrudan da fəlakət gətirə bilər. Təbiət bütün bunlara dözür, amma bəşəriyyət dözə bilməyə də bilər, buna görə də iqlim dəyişmələrinə qarşı mübarizə aparmaq və qlobal miqyasda istixana qazlarını azaltmaq lazımdır.
Proqnozlaşdırılan iqlim dəyişikliklərinə adaptasiya tədbirləri də önəmli rol oynayır. Bütün dövlət səviyyəsində siyasət işlənən zaman istənilən halda,  iqlim dəyişmələrinin fəlakətli nəticələrində yaxa qurtarmaq və mümkün adaptasiya tədbirləri görmək lazım gələcək.
Bunun alternativini - heç nə etməmək və hər şeyin özünün keçəcəyini gözləmək də olar. Ancaq bu cür yalnız təhlükənin miqyasından xəbərsiz insanlar davrana bilərlər. Məsələn, tamamilə suyun altında qala biləcək Maldiv adaları hökumətinin ağlına belə gəlmir ki, iqlim dəyişmələri və onun antropogen olması barədə fikirlərə etiraz etsin. MDB də bu kiçik, amma çox şüurlu ölkədən gərək dərs götürsün. Çünki əgər biz heç nə etmyəcəyiksə, Maldiv adaları yox olanların ilk sırasına düşəcəks?, sonra növbə sizlə-bizə gəlcək. Bu, min il sonra yox, elə XXI əsrdə baş verə bilər.

An exclusive interview with prominent Russian ecologist and co-chairman of the Ekhozashchita international ecology group, Vladimir Slivyakov.
It is already obvious that the heat of summer 2010 will go down in the history of the planet as an abnormal phenomenon. At the same time, it has raised a new round of discussions in the scientific community on the topic of natural cataclysms. Ecologists assert that mankind has entered a predicted phase of climate change and global warming, urging the world community to reduce emissions of greenhouse gases into the atmosphere. However, a number of scientists describe the ecologists' statement as nonsense, underlining that not humanity, but the planet itself is responsible for global warming, alternating between glacial and hotbed periods. Which point of view does the well-known Russian ecologist Vladimir Slivyakov, co-chairman of the Ekhozashchita international ecology group, support? Here is what he had to say in an interview with our correspondent:
- In your opinion, what is happening with the climate and what is your opinion on the latest developments?
- Climate change is certainly taking place and nobody is arguing about that any longer. The overwhelming majority of scientists-climatologists agree that the anthropogenic factor is definitive. In other words, people are currently making a decisive contribution to a swift rise in average temperatures on the Earth and the acceleration of climate change processes - this is a scientific fact. No doubt about this remains if we compare the figures on emissions of carbon gas by mankind and the data on the rise in global temperatures on the planet. If greenhouse gases had not influenced climate warming directly, the curve of emissions and the curve of temperature fluctuations would not coincide, but they do coincide.
Certainly, there have been different periods on the planet - warming and cold spells, but not so rapid. Now, when the people are constantly accelerating the process of climate change by the emission of greenhouse gases, neither people nor other living beings on the planet have time to adapt. Therefore, it is predicted that by the middle of the century, about 30 per cent of living species on the planet may disappear; part of the Earth will be under water, many island states are threatened with disappearance, and these are not the only, or even the most terrible, consequences of the climate change which threatens mankind. That is to say, this is a very big problem; just as we have sharply accelerated the course of climatic warming, we are now paying a big price for it. And mankind does not understand at all how big this price will be.
However, the most negative consequences can still be prevented if we start to dramatically reduce emissions of greenhouse gases into the atmosphere globally. As for the climatic sceptics amongst scientists, who still call into question the scientific facts about rapid climate change and its anthropogenic character; there are still some, but they are very few. They are usually either quite extrovert people, whose scientific researches haven't previously attracted great attention and now all, of sudden, they have a chance to become prominent. Or, they are scientists sponsored by oil, coal and gas companies, who support arguments that climate change doesn't exist, or that it has no anthropogenic character and that people cannot affect climate. Here, the point is that the cancellation of grants for companies engaged in the extraction and sale of fossil fuels (oilmen etc.) is already being discussed at international level. Given a broad international consensus on a decrease in emissions of greenhouse gases, such companies will suffer most and will lose much more money.
- In your opinion, why cannot scientists come to a general consensus on the question of climate change? After all, it is a matter of rejecting double standards, uncertain conclusions, certain games and, surely, in the face of catastrophe, mankind should unite. Have scientists really not yet thought of a method which would offer an accurate and unequivocal explanation to all about what is happening?
- The intergovernmental group of experts on climate change, uniting over a thousand of the best scientists-climatologists worldwide, does offer quite unequivocal conclusions about climate change and anthropogenic impact. The negotiations between countries on climate change in the United Nations are based exactly on those conclusions. It is very unpleasant to accept, but the time for hypotheses has come to an end, the time has come for scientific fact. Otherwise, the 192 countries that have ratified the Convention of the United Nations on Climate Change, wouldn't sit at the negotiating table discussing how to cope with climatic chaos. Today very serious things are being discussed at the negotiations in the United Nations, in which I have participated as an official observer since 1995. For example, the establishment of assistance funds, which already amount to tens of billions of dollars and, by 2020, should reach the fantastic sum of 100 billion. It is difficult to imagine that so much money would be allocated without confidence that the problem is really very serious and that people can affect climate change. So, regrettably, the terrible truth about climate change is not a fairy tale, but a scientific fact from which there is no escape.
The introduction of purer standards is part of European efforts to improve the ecological situation. It would be desirable for Russia, Azerbaijan and other countries of the commonwealth to go the way of improving the ecological situation and make these efforts a priority of state policy. A clean environment is not a luxury accessible only to the West and the rich in general. There is quite an economic dimension - the healthier the environment you have, the less you spend on eliminating pollution, the less people will be ill, that is to say, the capacity for work will increase and the country will provide more services and production, so it becomes richer. The cleaner your nature is, the more tourists you will attract. There are still a host of other aspects indicating that ecological well-being is economic well-being. While we do not understand this, we will remain poor. Therefore, new and purer standards need to be introduced everywhere, the economy can only gain in the future.
As for automobile fuel, the future is not for traditional fuel of this or that Euro standard, but for biofuel. Further, the technology of electric vehicles is developing positively, they are already being made and anyone can get them. Being objective, our countries certainly lag behind in these aspects. But Europe and the West in general will pass from gasoline to biofuel and will also develop electric vehicles. The fact is that 40 per cent of all greenhouse gas emissions, which is a huge figure, come from burning fuel for transport. Here lies the greatest potential to reduce emissions. For some time, until Europe transfers completely to pure transport, citizens from CIS countries will still be allowed abroad in ordinary cars. But as soon as Europe moves to pure transport, we will simply not be allowed there in dirty transport. We react to new trends too sluggishly, even to those which are obviously in our favour. We must change this and be open to changes which will anyway take place sooner or later, because the earlier we adapt, the better we will live.
- What do you think of the doomsday concept for 2012? In your view, what can mankind expect if the thawing of glaciers, the desalting of the Gulf Stream and changes in air mass proceed? After all, scientists explain the anomalies of the current summer by these closely interrelated factors.
- My attitude towards 2012 is the same as to any other year. I hope nothing especially terrible occurs in that year. The thawing of glaciers, which is already taking place, the halting of the Gulf Stream and other catastrophic consequences of climate change can lead to catastrophe for mankind. Nature will endure it all, but mankind may not, therefore we have to take seriously the necessity to struggle against climate change and reduce emissions of greenhouse gases on a global scale. Measures to adapt to the climatic changes predicted also play an important role. While developing a policy, all states should proceed from the threat from the catastrophic consequences of climate change and to take every possible measure to adapt.
There is an alternative - to do nothing and hope that it will all go away. But only people who don't understand the scale of the threat can argue this way. Take the government of the Maldive Islands, which could disappear under water completely; it does not challenge climate change and its anthropogenic nature. The CIS would do well to learn from this small, but very reasonable country because, if we do not do anything, the Maldives will be one of the first to disappear, but then our turn will come. And it may occur, not after one thousand years, but within the 21st century.