Azərbaycan hökumətində gəncliyin sosial dəstəklənməsi yollarına baxılır
Avqustun 12-də dünya Beynəlxalq Gənclər gününü qeyd etdi ki, bir daha bütün ictimaiyyətin diqqətini onların problemlərinə yönəltsin. Bu gün BMT Baş Assambleyası tərəfindən 1999-cu il dekabrın 17-də gənclər işi üzrə nazirlərin 1998-ci il 8-12 avqustda Lissabonda keçirilmiş ümumdünya konfransının təklifi ilə müəyyən edilib. İlk dəfə gənclər günü 12 avqust 2000-ci ildə bayram edilib. Konfrans gənclərə aid ümumdünya fəailiyyət proqramı barədə, xüsusilə də gənclərin məlumatlılığının artırılması üçün məlumat-təbliğat tədbirləri təşkil etməyi tövsiyyə edib. Fəaliyyət proqramı isə Baş Assambleya tərəfindən 1995-ci ildə qəbul edilmiş 2000-ci ilə kimi və ondan sonrakı dövrü üzrə  qəbul edilib. Fəaliyyət proqramında bildirilir ki, gənclər dünya üzrə işçi qüvvəsinin dörddə birini təşkil etdiyi halda işsizliyin yarısı gəncliyin payına düşür. Əmək bazarları yüksək ixtisaslı mütəxəssislər istisna olmaqla, gənclər üçün yaxşı perspektivli sabit məşğuliyyət təmin etməkdə çətinlik çəkir.
Hazırda dünya üzrə yaşı 25-ə qədər olan 3 milyarda yaxın sakin yaşayır. Onların yarımmilyardından çoxu yoxsulluq içindədir. 100 milyondan artıq uşaq məktəbə getmir. Hər gün 30 minə yaxın uşaqsa  yoxsulluqdan dünyasını dəyişir. Hər gün 7 min gənc insan QİÇS-ə yoluxur. Buna əsaslanan BMT Baş katibi dünya birliyini nəsillər arasında qarşılıqlı bağlılığı qəbul etməyə  və müxtəlif yaşlı insanların problemlərini birlikdə həll etməyə çağırıb.
Qocalıq sevinc gətirmir,  gənclikdə isə...
Hə, etiraf etmək lazımdır ki, gənc insanların problemləri gerçəkdən də böyükdür və onların çoxu tez-tez belə sual verirlər: gənc olmaq asandırmı? Asan deyil, çünki böyük olmağa öyrənmək üçün çox sayda çətin vəziyyətlərdən çıxmaq lazımdır, həm də elə dərs götürmək gərəkdir ki, bir də belə vəziyyətə düşməyəsən. Məktəbi qurtarıb orta təhsil almaq azdır, bundan sonra instituta girmək, sonra işə düzəlmək, müəyyən müddətdən sonra ailə qurmaq gərəkdir, özü də həmin vaxta qədər mənzilin, avtomobil və yaxşı maaşın olsa idi, çox yaxşı olardı. Bu da ki, hamıya qismət olmur. Bütün bunlar ölkə əhalisinin 60%-dən çoxunu təşkil edən Azərbaycan gəncliyini ən çox düşündürən məsələlərdir.
Çoxları soruşur ki, niyə arzı və prioritetlər siyahısı belə yoxsuldur? Cavab çətin deyil - gənc insanlar tez-tez maddi xarakterli problemləri həll etməli olurlar ki, bu da onların ictimai, siyasi və humanitar məsələlərdə fəallıqlarının aşağı olmasına gətirir. Təklif tələblə müəyyən edilir və Milli Məclisin sosial siyasət komissiyasının üzvü Əkrəm Abdullayevin etiraf etdiyi kimi indiki gənclik üçün təklif çox azdır.
Düzdür, indi gəncliyə ayrılan diqqət və vəsait artırılıb. "90-cı illərdə gənclik siyasətinə təxminən 100-150 min manat ayrılırdı, bu günsə bu rəqəm 4 mln. manata çatıb. Gənclər və İdman Nazirliyi öz işinin öhdəsindən şərəflə gəlir, dövlət, prezident gənclər siyasətinə yetərincə diqqət yetirir. Problem sadəcə gəncliyin özündə, gənclər təşkilatlarındadır", - deyə deputat bildirib.
Abdullayevin sözlərinə görə, hazırda ölkədə 300-dən çox gənclər təşkilatı fəaliyyət göstərir, onların 30-40%-i fəal işləyir. Qalanları isə heç bir ciddi iş görmürlər. "Gənclər və İdman Nazirliyi gənclər siyasəti sahəsində proqram və layihələrin gerçəkləşdirilməsinə böyük məbəlğlər ayırır. QHT-lərə Dövlət Yardımı Şurası da müəyyən qədər maddi kömək göstərir. Ancaq gənclər təşkilatlarının fəaliyyəti gözə çarpmır. Halbuki, hələ 10 il qabaq gənclər təşkilatları tərəfindən Yaponiya hökumətinin və ABŞ səfirliyinin qrantları hesabına bir neçə məktəb tikilmişdi", - deyə Abdullayev vurğulayır.
Gəncliyi nə narahat edir?
Amma Azərbaycan gəncliyinin təmsilçiləri ilə çox saylı internet-forumlarda söhbət edərkən görmək olur ki, onları adi maddi problemlərdən çox, daha dərin problemlər narahat edir. Amma maddi problemlərin də ictimai işlərdə iştirak edib-etməmək istəyinə təsiri böyükdür.  Gənclik təhsil hazırlığının keyfiyyətinin qaldırılmasını vacib sayır, çünki məhz buna görə gəncliyin ixtisas səviyyəsi işəgötürənlərin tələbinə uyğun gəlmir. Onların fikrincə, gəncliyi həm də iri maraqlı layihələrə cəlb etmək, onların istirahət problemini həll etmək lazımdır.
İşə düzəlmədə də problemlər var və mütəxssis bazarında vəziyyat daha çox texniki fənləri bitirənlərin xeyrinədir, humanitar fənləri bitirənlər adətən kənarda qalırlar, gənclərin özünə mənzil alması demək olar ki, mümkün deyil, kəndlərdən gəncliyin böyük şəhərlərə axını var.  Bir sıra gənc insanlar iddia edirlər ki, Azərbaycan gəncliyinin problemlərinin böyük hissəsi validenlərin öz övladlarının taleyinə həddindən artıq qarışması ilə bağlıdır. Şəxsiyyətin ictimailəşməsi ilə bağlı problemlərə gəldikdə isə, gənc insanlar belə düşünürlər ki, bu, ölkədə uşaq bağçalarının sayının az olması ilə bağlıdır.
Bu durum gənc ailələrə özlərini işə həsr etməyə imkan yaratmır - analar evdə oturmağa məcbur olurlar, mövcud azsaylı məktəbə qədər müəssisələrdə isə uşaqların tərbiyəsinə yetərincə diqqət yetirmirlər. Uyğun olaraq, ölkədə çox az sayda güclü uşaq qurumu var, yaxşı uşaq bağçaları pulludarlar və çoxlarının buna imkanı çatmır. Bununla yanaşı, Azərbaycan gəncliyinin təmsilçiləri hesab edirlər ki, əlilləri daha səmərəli dəstəkləmək lazımdır, gənc dustaqların reabilitasiyası sisteminə daha çox diqqət yetirmək vacibdir.
Gənclər arasında işsizlik var, onun olması Gənclər və İdman Nazirilyi tərəfindən də etiraf edilir. Başqa problem ondadır ki, Azərbaycan gəncliyi əmək bazarına çox gec - 21-22 yaşında gəlirlər. Həmin vaxta kimi gənc insanlar öz valideynlərindən asılı olurlar. Halbuki, Avropa Birliyində gəncliyin əmək bazarına 16-17 yaşında gəlməsi ilə bağlı xüsusi siyasət gerçəkləşirilir.
Gənclər və İdman Nazirilyində qeyd edirlər ki, yuxarıda sadalanan problemlərin həlli üçün son illərdə dövlətin gənclərə qayğısı və dövlət gənclər siyasəti xeyli güclənib. Bu siyasətin əsası 1997-ci ildə ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən  qoyulub. Gənc kadrların tərbiyyəsinə, onların bacarıq və istedadlarının ortaya çıxarılmasına xüsusi diqqət yetirilir. Təhsil sistemində uyğun islahatlar isə yeniyetmələrin və gənclərin elmə axınını gücləndirməyə imkan verib.
Bununla yanaşı, Azərbaycan gəncliyinin çox sayda təmsilçisi xaricdə təhsil alıb. Gəncliyin ölkədəki ictimai-siyasi proseslərə cəlb edilməsinə gəldikdə isə, xaricdə oxumuş azrbaycanlı gənclərin fəallaşması və birgə layihələrin gerçəkləşdirilməsi bunun inkişafına müsbət təsir edir və dünyada Azərbaycan haqqında müsbət rəy yaradır.  Bundan başqa,  Gənclər və İdman Nazirilyi MDB və Avropa ölkələrində fəaliyyət göstərən Azərbaycan gənclik təşkilatlarına dəstək göstərir.
Gənclər və İdman Nazirilyində Azərbaycan gəncliyini yetərincə fəal sayırlar, çünki o, dövlətin gənclər siyasətinin gerçəkləşdirilməsində əsas tərəfdaşdır və vətəndaş cəmiyyətinin qurulmasında iştirak edir. Qurumda sanırlar ki, QHT-lərdən fərqli olaraq gənclər təşkilatları əyləncəli və davamlı layihələr işləyir və gerçəkləşdirirlər.
Gəncliyə qayğı
Gənc ailələrə sosial dəstək və müdafiəyə gəldikdə isə, müvafiq qurumlarda bununla bağlı fəal müzakirələr aparılır. Belə ki, Milli Məclisin payız sessiyasında "Gənc ailələlirn sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi haqqında" qanun layihsinin qəbul edilməsi planlaşdırılır. Komissiya başçısı Hadı Rəcəblinin sözlərinə görə, sənəddə nəzərdə tutulan tədbirlər kompleksinin gerçəkləşdirilməsi gənclərə qayğının dövlət səviyyəsində artırılmasına imkan verəcək.
O cümlədən, Milli Məclisin deputatı, Azərbaycanın Milli Gənclər Təşkilatları Şurasının (MGTŞ) sədr  Fuad Muradov  hesab edir ki, qanun layihəsində əsas diqqət gənclərin mənzil probleminin həllinə yönəlməlidir, buna görə də belə sənədin qəbul edilməsi ölkə üçün önəmli və vaxtında verilmiş olardı. Bəllidir ki, heç də gənc insanların hamısı ipoteka vasitəsi ilə ev almaq imkanında deyil, çünki proqramın bir sıra qayda və tələbləri var. Mənzili başqa yolla almağa isə gəncliyin böyük hissəsinin imkanı çatmır.
"Biz niyə bir sıra qərb ölkələrinin təcrübəsindən yararlanmayaq?" - deyə Fuad Muradov soruşur. Məsələn, İsveçdə artıq çoxdan gənc ailələri sosial mənzillərlə təmin etmək üzrə proqram fəaliyyətdədir. Başqa sözlə, əgər ailənin bütün üzvləri işsizdirlərsə, onda onlar normal iş tapana qədr "sosial mənzillərdə" yaşaya bilərlər. İş tapandan sonra da elə həmin mənzili güzəştli şərtlərlə ala bilərlər. Mənzil məsələsinin həllindən sonra gənc ailə cütlüklərinin ümumi və peşə təhslinin artırılmasına yardım etmək gəlir.
Gənc ailələrin aktiv sosial müdafiəsi sistemini  - güzəştləri, müavinətləri, xüsusi dəstək proqramlarını də təbiq etmək lazımdır. Gənc ailənin üzvlərinin sağlamlığının qorunması da kökündən modernləşdirilməlidir: pullu və pulsuz tibbi xidmətlərin istifadəsi əsasında hamı üçün əlçatar olan tibbi yardım təmin edilməlidir. Nikaha girmək istəyənlərin də tibbi müayinədən keçirilməsi də pis olmazdı. Bu, ilk növbədə nəsil artımına mane olan xəstəliklərin erkən müəyyən edilməsinə və sağaldılmasına imkan verərdi.
Bütövlükdə, Fuad Muradov hesab edir ki, Azərbaycan gəncliyi əhalinin yetərincə fəal hissəsidir. Onun sözlərinə görə, Azərbaycan hələ Avropa Şurasının üzvü olmayanda belə Azərbaycan gəncliyi Avropa təşkilatları ilə işləyib. Şəksiz ki, dövlət dəstəyinə böyük ehtiyac var idi. Bu gün isə onun rəhbərlik etdiyi qurumun məqsədi Azərbaycan gəncliyinin müxtəlif təşkilatlarda birləşməsi üçün bütün şəraitin yaradılmasıdır. Yeri gəlmişkən, MGTŞ tərəfindən müəyyən ideyalar nəzərdə tutulub.
Bu təşkilatın yardımı ilə gənc insanlar bir sıra birgə dövlət layihələrinə, o cümlədən tanınmış  "Çto? Qde? Koqda?" oyununun Azərbaycnda çempionatının keçirilməsinə cəlb edilib. Sosial layihələrə gəldikdə isə, onlar BMT ilə birgə gerçəkləşdiriliblər və ilkin tapşırıqları sırasına gənc insanların sərbəst vaxtını lazım olan səviyyədə keçirməyə, siyasi, humanitar və sosial sahələrdə öz fikrini deməyə şərait yaradılması ilə bağlı olub.
Eyni zamanda F.Muradov vurğulayır ki, Azərbaycan gəncliyinin problemləri də az deyil. Bu problemlər əsasən onunla bağlıdır ki, Azərbaycan hələ də çox təəssüf ki, işğal nəticəsində tutulmuş torpaqlar üzərində öz hakimiyyətini bərpa edə bilmir, həm də bizim ölkə "gənc demokratiya ölkəsidir". F.Muradov düşünür ki, Azərbaycanda təhsilin keyfiyyət səviyyəsi yüksəlməlidir, bununla yanaşı etiraf etmək gərəkdir ki, əvvəlkinə baxanda indiki gəncliyin xaricdə oxumaq imkanları daha çoxdur.
Hamının prestijli universitetlərə daxil olmaq, kurslar keçmək və distansüion təhsil almaq imkanı var. Onun sözlərinə görə, ölkənin təhsil sisteminin uğurla inkişaf etdirilməsinə baxmayaraq, gənc insanların alternativ təhsil imkanlarına çıxış üçün dövlət hər şeyi etməlidir.  "Azərbaycanda ölkə prezidenti tərəfindən təsdiq edilmiş proqrama görə dövlət dünyanın 100 ən prestijli universitetində oxumaq istəyən gənc insanları dəstəkləyəcək.  Və istəyənlər artıq var. Bu isə o deməkdir ki, əgər dövlət tələbənin təhsil haqqını ödəyirsə, onda gənc insanlarda da hansısa məsuliyyət yaranır. Beləliklə, Azərbaycan daha kadr çatışmazlığı ilə bağlı problem yaşamayacaq, hazırda isə bir çox sahələrdə çağdaş avadanlıq və ixtisaslı kadr çatışmazlığı yaşanır".
Deputat hesab edir ki, ölkədə həmçinin Azərbaycanın bütün gəncliyinin, o cümlədən kənd yerlərində yaşayan gənclərin də ictimai proseslərə fəal cəlbi üçün proqramların qəbulu vacibdir. Ölkədə yaxşı infrastrukturun yaradıldığı yetərincə inkişaf etmiş rayonların olmasına baxmayaraq, paytaxtda və regionlarda yaşayan gənclər, çox təəssüf ki, bir-birlərindən hələ də fərqlənirlər. Bütövlükdə, millət vəkili hesab edir ki, bu günkü Azərbaycan gəncliyi xarici dilləri, İKT və  alternativ düşüncəni öyrənməyə  can atır.

Azerbaijani government considers the provision of social support for youth
On 12 August, the world celebrated the International Day of Youth to draw international attention to their problems. The date was established by the UN General Assembly on 17 December 1999, at the suggestion of the world conference of youth ministers held in Lisbon on 8-12 August 1998. Youth Day was first celebrated on 12 August 2000. The conference recommended that promotional activities be organized to improve youth awareness of the global action plan approved by the UN General Assembly in 1995 pertaining to youth, for the period to 2000 and beyond. The programme says, in particular, that while youth constitute a quarter of the global workforce, they also account for half of the world's jobless. Labour markets are experiencing difficulties in providing stable employment with good prospects for young people, except for highly-qualified specialists.
There are almost three billion people under 25 in the world today. More than half a billion of them live in poverty, over 100 million children don't go to school. Every day, about 30,000 children die of starvation, 7,000 young people are infected with AIDS every day. Proceeding from these statistics, the UN secretary general has urged the world to recognize the inter-dependence of generations and to deal collectively with the problems facing different ages.
Old age is no joy, while youth …
Indeed, it must be acknowledged that young people do have many problems. Many of them even question whether it is easy to be young. This is not because to become an adult they need to find ways out of many predicaments and avoid them in the future. It is not enough to finish school and receive a secondary education. It is then necessary to enter university, find a job and start a family, preferably having a house, a car and a good salary by then, which is not the case for everyone. This is what Azerbaijani youngsters, who form 60 per cent of the country's population, are most concerned about.
Many will ask why the list of wishes and priorities is not so long. The answer is easy to see - many young people often have to deal with financial problems; this explains their low involvement in public, political and humanitarian matters. And if supply generates demand, then, according to Akram Abdullayev, a member of the Milli Maclis committee on social policy, youth don't have much supply.
At the same time, both attention and the funds allocated to youth issues have increased significantly. "In the 1990s, about 100,000-150,000 manats were allocated for youth issues, while now the figure has reached 4 million. The Ministry of Youth and Sports, the state and the president are paying great attention to youth. The only problem is youth organizations," said the MP.
According to Abdullayev, there are over 300 youth organizations in Azerbaijan today, of which only 30-40 per cent are active. Others don't do anything significant. "The Ministry of Youth and Sports is channelling significant resources into youth programmes and projects. Some financial assistance is provided by the Council on State Support for NGOs. However, youth organizations are still not conspicuously active. Only 10 years ago, youth organizations built several schools using grants from the Japanese government and the US Embassy," Abdullayev added.
What are the youth's concerns?
If you chat with Azerbaijani youngsters on numerous Internet forums, you may conclude that they are concerned with more in-depth problems than mundane material ones which, however, do play a role in their reluctance to participate in public affairs. The youth believe it is necessary to improve the quality of education; young specialists' qualifications do not always live up to employers' expectations.
There are also problems in the area of employment and a major slant in favour of the technical professions, while those majoring in humanities face serious difficulties. It is almost impossible to acquire living space; rural youngsters tend to move to cities. Some young people say that one of the biggest problems is the incompetent interference of parents in their children's futures. As for problems of socialization, young people believe that there are not enough kindergartens. This prevents young families from dedicating themselves to work, as mothers often have to stay home, while the few pre-school institutions do not pay sufficient attention to educating their charges. Besides, not many people can afford the good kindergartens. Azerbaijani youngsters also think it is necessary to support the handicapped more effectively and to pay more attention to the rehabilitation of young prisoners.
Youth unemployment is recognized by the Ministry of Youth and Sports. Another problem is that Azerbaijani youth reach the labour market a little too late - by 21-22. Before then they depend largely on their parents. This takes places against the backdrop of the EU's policy to facilitate youth access to job markets at the age of 16-17.
A source from the ministry says that in order to resolve these problems the state has considerably enhanced its youth support activities, the foundation being laid by Nationwide Leader Heydar Aliyev in 1997. Special attention is paid to the education of young specialists. The implementation of certain educational reforms has bolstered youth interest in science. Further, quite a few Azerbaijani youngsters have received educations abroad. As for their engagement in the country's public and political development, the activity of Azerbaijani youth studying abroad and the implementation of joint projects, are expanding their role and helping to create a positive view of Azerbaijan in the world. The ministry also provides support to Azerbaijani youth organizations active in the CIS and European states.
The ministry considers that Azerbaijani youth are quite active, because they constitute the ministry's main partner in the implementation of state youth policy. Unlike NGOs, youth organizations implement interesting and sustainable projects.
Caring for the youth
As far as protection of young families is concerned, this issue is the subject of extensive debate. For example, the autumn session of the Milli Maclis is expected to pass a draft law "On stepping up social protection of young families". According to the head of the committee, Hadi Racabov, the document envisages a set of measures which will elevate support for youth to state level. The chairman of the National Council of Youth Organizations (NCYO), MP Fuad Muradov, believes that housing is top priority for young people. Thus the document is very important and timely.
It is common knowledge that not many young people can afford to buy apartments with a mortgage because the mortgage programme has a number of tight requirements. The acquisition of living space by other means is also unaffordable for most young people. "Why don't we use the experience of some western countries?" Muradov says. For example, in Sweden there is a social housing programme for young families. If members of a family are temporarily unemployed, they can live in a so-called "social apartment" until they find a decent job and then buy the same apartment on beneficial conditions. In addition to the housing issue, it is also necessary to improve the level of general and professional education of young spouses. There should be a system of social protection for young families: benefits, allowances, targeted support programmes etc. Healthcare programmes for young families should be improved: medical aid made accessible to all through a combination of free and paid forms of medical service. Those planning to get married should undergo medical examination to identify and prevent diseases that may affect future generations.
In general, Muradov considers Azerbaijani youth to be quite active. He said that our youngsters worked with European organizations even when Azerbaijan was not a member of the Council of Europe. Today, the objective of the organization he leads is to create suitable conditions for Azerbaijani youth to join different organizations. It was through the NCYO that young people have been engaged in joint projects, e.g. organising the world championship in the well-known "What? Where? When?" intellectual game in Azerbaijan. As for social projects, they have been implemented jointly with the UN, creating the conditions for young people to express themselves in the political, humanitarian and social spheres.
At the same time, Muradov stressed that Azerbaijani youth have many problems. The most important of them is that, unfortunately, Azerbaijan does not have control over territories occupied as a result of aggression. Another problem is that Azerbaijan is still a young democracy. Muradov believes that it is necessary to improve the quality of education. It must also be acknowledged that the current youth have many more opportunities to study abroad than before. Everyone has the opportunity to enter a prestigious university and receive training and distance learning. In his view, the state must do everything it can to facilitate young people's access to alternative ways of education, even though the country's own education system is developing successfully. "There is a programme approved by the President of Azerbaijan. Under this programme, the state will support young people interested in studying at 100 of the world's most prestigious universities. Some people have already expressed interest. It means that when the state pays for the education of a student, the student will have a responsibility. Therefore, Azerbaijan will no longer be short of qualified professionals." The MP thinks Azerbaijan should also adopt programmes to encourage young people, including those in the countryside, to contribute to public processes. Although we have quite developed districts with good infrastructures, there is still a big difference between urban and rural youngsters. Modern Azerbaijani youngsters aspire to learn foreign languages, IT and alternative thinking, the MP said.