POLAD MAGİSTRALIN ÇƏTİN YOLU
Bakı-Tbilisi-Qars (BTQ) dəmir yolu magistralının tikintisi sürətləndiriləcək. Azərbaycan, Türkiyə və Gürcüstan nəqliyyat nazirlərinin avqustun əvvəlində keçirilmiş görüşünün nəticələri belədir. Azacıq öncə Azərbaycan-Gürcüstan hökumətlərarası komissiyasının Bakıda keçirilmiş altıncı iclasında bu nəqliyyat dəhlizinin rəqabət qabiliyyətinin artırılması və bu xəttə əlavə yüklərin cəlb edilməsi üçün işçi qrupun yaradılması barədə memorandum imzalanıb. Qarşıda  daha bir yenilik də var - Bakı və Ankara Naxçıvan Muxtar Respublikası (NMR) ilə Qars arasında dəmir yolu çəkilməsinin layihə sənədlərini araşdırır.
Üç il öncə başlanan yol
Heç üç il də yoxdur ki, Azərbaycan, Türkiyə və Gürcüstan prezidentləri önəmli regional nəqliyyat layihəsinə - Bakı-Tbilisi-Qars (BTQ) dəmir yolunun çəkilməsinə start verdilər. Layihə Qarsdan Axalkalakiyə qədər uzunluğu 98 kilometr olan dəmir yolunun çəkilməsini nəzərdə tutur, bunun 68 km-i Türkiyə ərazisinə, 30 kilometri isə Gürcüstan ərazisinə düşəcək. Həmçinin Gürcüstan sərhədində yerləşən Axalkalakidən Tbilisiyə qədər olan 160 kilometrlik yolun yenidənqurulması da planlaşdırılıb.
Türkiyə tikintini öz vəsaitləri hesabına maliyyələşdirməyi qərara alıb, amma Gürcüstan Marabda stansiyasından Türkiyə sərhədinə qədər yolun tikintisi və müvafiq yol infrastrukturunun modernləşdirilməsi üçün Azərbaycan hökumətindən güzəştli kredit alıb. $200 mln.-luq borc Azərbaycan Dövlət Neft Fondu (ARDNF) tərəfindən illik 1%-lik dərəcə ilə 20 il müddətinə verilib.
Birbaşa tikinti işlərinə isə 2008-ci ilin ortalarında başlandı, Gürcüstan və Türkiyə ərazisinə düşən bir neçə sahədə işlər dəyişkən sürətlə aparıldı. Bir sıra səbəblər üzündən layihə iştirakçıları bu dəmir yolu magistralının işə salınma tarixini arxaya keçirməli oldular. İlk başdan düşünülürdü ki, BTQ-ni 2009-cu ilin sonuna və ya 2010-cu ilin ortalarına tikib işə salmaq mümükn olacaq, daha sonra bu tarixi 2011-ci ilin sonuna keçirdilər, amma bu tarixə də yenidən baxılacağı istisna deyil.
Bu strateji önəm daşıyan trassın tikintisinin gecikməsi marşrutun bir neçə sahəsində yolun istiqamətinin dəyişdirilməsi, həmçinin torpaq satınalınması, yeniləşdirilmiş layihə və smetaların işlənməsi ilə bağlı olub. Tikinti işlərinin gecikməsində bir sıra texniki problemlər də rol oynayıb, bəlli olub ki, Gürcüstan-Türkiyə sərhədində uzunluğu 2,6 km olacaq tunel səhvən sürüşmə təhlükəsi olan yerdə layihələndirilib. Tunel üçün yeni layihə çəkilməli oldu və bu da təbii ki, əlavə vaxt apardı.
Son müddət - 2012-ci ildir!
Azərbaycan, Türkiyə və Gürcüstan nəqliyyat nazirləri bu yaxınlarda Bakıda keçirilmiş görüşdə BTQ layihəsi üzrə işlərin sürətləndirilməsi barədə protokola imza atıblar. "Biz Gürcüstan tərəfi ilə bu il yeni dəmir yolunun tikintsi və köhnənin reabilitasiyası üzrə yerinə yetirilmiş işlərin həcmini 50%-ə qədər qaldırmaq barədə razılaşmışıq. Bu günlərdə biz Gürcüstana 25-ə yaxın əlavə yol çəkən texnika göndərmişik. Əgər işlərin qrafikinə riayət edilərsə, onda 2011-ci ilin sonuna kimi Gürcüstan sahəsində bütün işləri başa çatdarmaq mümkün olacaq. Əgər öncədən görünməmiş hallar ortaya çıxarsa, layihənin başa çatması maksimum 2012-ci ilə kimi çəkər",- deyə görüşün gedişində Azərbaycan nəqliyyat naziri Ziya Məmmədov bildirib.
Gürcüstan sahəsində ləngiməyə səbəb Gürcüstan-Türkiyə sərhədində (Qars-Axalkalaki mənzilindəki) problemli tunel ola bilər. Tunelin çəkilişi bərk bazalt s?xurlarda aparılır və bu da qazma işlərini nəzərəçarpacaq dərəcədə çətinləşdirir, perspektivdə isə əlavə sərmayələr tələb edə bilər. Marabda-Kartsaxi dəmir yolunun başqa sahələrinə gəldikdə isə, prinsipcə, gələn ilin əvvəlinə kimi  Marabda-Tetritskaro sahəsinin 29,2 kilometrlik hissəsinin tikintisi başa çatdırılacaq.
Birinci, Tetritskaro-Tsalka dəmiryol kəsiyi, daha sonra isə Tsalka - Axalkalaki hissəsi çəkiləcək, Kartsaxi stansiyası tikiləcək, sonda isə Axalkalaki stansiyası inşa ediləcək. 2011-ci ilin sonuna trassın bu sahəsinə birləşən bir neçə hissənin rekonstruksiyası başa çatacaq, Türkiyə ilə sərhəddə təkər cütlərinin dəyişdirilməsi, servis və texniki qulluq məntəqələri tikiləcək. Həmçinin Gürcüstan dəmir yolunun Tbilisidən  Axalkalakiyə qədər olan 160 kilometrinin modernləşdirilməsi başa çatdırılacaq.
2011-ci ilin sonuna və ya 2012-ci ilin ortalarına Qarsdan Gürcüstan sərhədinə qədər uzanan 68 kilometrlik Türkiyə hissəsinin çəkilməsinin başa çatdırılması da nəzərdə tutulur, təxminən, elə həmin vaxta dağ tunelinin çəkilişi başa çatacaq və ilin sonuna kimi dəmir yolu magistralının hər iki seqmenti bir dəhlizdə birləşdiriləcək. Bildirmək gərəkdir ki, dəmir yolu layihəsinin Türkiyə hissəsi dağ landşaftının çətin geoloji şəraitində gerçəkləşdirilir və buna baxmayaraq, burada hissedilən qədər irəliləməyə nail olunub. "Türkiyə hissəsində artıq işlərin 34%-i yerinə yetirilib, ilin sonuna qədər burada nəzərdə tutulanın 75%-i gerçəkləşdiriləcək. Ən çətini isə dağ massivində 4 kilometrlik sərhədyanı yolun çəkilməsidir", - deyə Türkiyənin nəqliyyat naziri Binali Yıldırım bildirib.
İstəniən halda dəhliz iki ildən gec olmayaraq istismara açılacaq və Azərbaycan tərəfi artan yük axınının maneəsiz keçməsi üçün qərb istiqamətində öz polad magistralının buraxılış gücünü uyğun şəkildə artırmalıdır. Bu məqsədlə bu yaxınlarda Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev Azərbaycan Dəmir Yolunun (ADY) inkişafı üzrə Nəqliyyat Nazirliyi tərəfindən işlənilmiş dördillik Dövlət Proqramını təsdiq edib.
Ümumi büdcəsi $795 mln olan layihə dəmir yolu trassının 500 kilometrlik Bakı - Böyük Kəsik (Gürcüstan sərhədi) hissəsində, ilk növbədə, 317 kilometrlik sahədə yolların yenidənqurulmasını, həmçinin hərəkət heyətinin yeniləşdirilməsini nəzərdə tutur. Vəsaitlərin bir hissəsini dövlət verəcək, əsas hissəsi isə Dünya Bankının (DB) payına düşəcək. DB ötən ilin dekabrında ADY-ə $450 mln məbləğində kredit ayırıb. Bu layihənin gerçəkləşdirilməsi əsas məqsədlərdən birinə - dəmir yolu heyətlərin hərəkət sürətini sərnişin daşımaları zamanı 100 km/saata, yük daşımaları zamanı isə 80 km/saata çatdırmağa imkan verəcək.
Hədəfdə 17 mln ton yükdür
BTQ layihəsinin iştirakçılarının əsas işlərindən biri də yeni dəhlizə yetərincə yük və sərnişin həcmi cəlb etməkdir. Bu məqsədlə Azərbaycan-Gürcüstan hökumətlərarası komissiyasının altıncı iclasında tərəflər nəqliyyat üzrə Əlaqələndirmə Şurası yaratmaq barədə razılığa gəliblər. Həmçinin, BTQ nəqliyyat dəhlizinin rəqabət qabiliyyətinin artırılması barədə  memorandum imzalanıb və bu marşruta əlavə yük axınının cəlb edilməsi üzrə işçi qrup yaradılıb.
"Ümumi səylərimizlə yaradılan çağdaş Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu magistralı yalnız Türkiyəni Cənubi Qafqazla birləşdirməklə kifayətlənməyəcək, həmçinin, Mərkəzi Asiya, Çin və Avropa, həmçinin Yaxın Şərq arasında körpü rolunu oynayacaq. BTQ dirçəldilən Böyük İpək yolunun çağdaş əsasına çevriləcək və bu yolu istismara açdıqdan bir il sonra, biz ildə milyondan çox sərnişin, altı milyon tondan çox yük daşınmasına ümid edirik. Və trafik həcmi ildən-ilə yalnız artacaq", - deyə Türkiyə nəqliyyat naziri B.Yıldırım bildirib. Onun sözlərinə görə, gələcəkdə bu göstərici 17 mln tona qədər arta bilər, o cümlədən, Çin hər il bu dəhlizlə ildə 10 mln ton yük daşınmasına artıq razılığını verib.
BTQ dəhlizi ilə Avropa istiqamətində əsasən quru yüklər - qara və əlvan metallar, kömür, kükürd, pambıq və Orta Asiya ölklərindən başqa xammallar, yarımfabrikatlar, həmçinin konteyner yükləri - əsasən, Çindən istehlak malları daşınılması nəzərdə tutulur. Əks istiqamətdə isə Gürcüstan, Azərbaycan və daha sonra isə dənizlə Mərkəzi Asiya dövlətlərinin bazarları üçün Cənubi Avropa, Türkiyə və Yaxın Şərq ölkələri istehsalçılarının məhsulları (toxuculuq məhsulları və başqa xalq istehlak malları) gedə bilər.
Əlbəttə ki, BTQ dəhlizini yükdaşıyıcıları üçün cəlbedici etmək məqsədi ilə Bakı, Tbilisi və Ankara daha effektiv nəqliyyat strategiyası gerçəkləşdirməli, infrastrukturu təkmilləşdirməli, xüsusilə də sərhəd keçidlərində onun buraxılış gücünü artırmalı, ən başlıcası, əlverişli keçid tarifləri razılaşdırmalı və tranzit qanunvericiliklərini uyğunlaşdırmalıdırlar.
Naxçıvana dəmir yolu çıxışı
Bakı-Tbilisi-Qars layihəsinin gerçəkləşdirilməsi ilə yanaşı, Azərbaycan Qars-İqdır-Naxçıvan dəmir yolu xəttinin tikilməsi planları üzərində də işləyir ki, onun da texniki layihəsi bu yaxınlarda baxılmaq üçün Nəqliyyat Nazirliyi  tərəfindən türkiyəli tərəfdaşlara təqdim edilib. Belə görünür ki, türkiyəli tərəfdaşlar bizim bu istiqamətdəki niyyətimizi dəstəkləyirlər və Türkiyənin nəqliyyat naziri Binali Yıldırımın sözlərinə görə, BTQ-nin işə salınmasının ardınca Naxçıvan Muxtar Respublikasını (NMR) polad relslərlə Türkiyə dəmir yolları ilə birləşdirmək üzrə işlərə başlanıla bilər.
NMR-in dəmiryol xətlərinin Azərbaycanla və ya Türkiyə ilə birləşdirilmə ideyası hələ 90-cı illərin əvvəllərində gündəmə gəlmişdi. Qarabağ müharibəsinin başlanması ilə NMR anklavı dəhşətli blokada ilə üz-üzə qaldı - "böyük torpaq"dan gələn bütün avtomobil və dəmiryol çıxışları bağlandı. Həmin illərdə NMR-in dəmir yolu kommunkasiyasının blokadadan çıxarılmasının üç variantına baxılırdı. Həmin layihələrdən biri Culfada yerləşən sərhəd dəmir yolu ayırıcından istifadəni nəzərdə tuturdu - qatarlar oradan İran ərazisinə hərəkət edə bilərdi.
Təbii ki, bunun üçün keçmiş SSRİ zamanında Araz çayı boyunca Zəngəzur ərazisindən, daha sonra indi işğal olunmuş Zəngilan, Cəbrayıl və Füzuli rayonları ərazisindən keçən dəmir yolu xəttinə paralel olan yeni 250 kilometrlik yolun çəkilməsi vacib idi. Bu xətt İran İslam Respublikasının NMR-lə  sərhəddə yerləşən  dəmiryol xətlərini  Beyləqan nəqliyyat qovşağı tərəfdə bizim ölkənin dəmir yolu xətləri ilə birləşdirə bilərdi.
Ancaq qonşu İranın Azərbaycan sərhədləri yaxınlığında dəmir yolu şəbəkəsi yoxdur. Ən başlıcası isə dağ relyefində tikintinin texniki baxımdan çətinliyi, həmçinin, bu layihənin iqtisadi baxımdan rentabelli olmaması üzündən Tehran bu layihə ilə maraqlanmayıb. NMR-lə yük dövriyyəsinin kiçik olması bu cür bahalı yolun tikilməsi üçün yetərli deyil və İranın tranzit xərclərini ödəyə bilməzdi.
Başqa variant isə daha cənubda yeni yolların çəkilməsi ilə sərhəddə yeləşən Astaraya çıxmağı nəzərdə tuturdu. Təbii ki, yeni əsrin əvvəllərində Moskva və Tehranın "Şimal-Cənub" transregional nəqliyyat layihəsi gerçəkləşdirmək planları hesabına bu variantın tərəfdarı çox idi. Layihə Rusiya, Azərbaycan və İran dəmir yollarının birləşdirilməsini nəzərdə tuturdu. Ancaq artıq doqquz ildir ki, o, müxtəlif razılaşdırma və müzakirə mərhələlərindən keçir, amma təəssüf ki, tikinti işlərinin nə vaxt başlanacağı bəlli deyil və bunu gözləməyə də heç bir əsas yoxdur.
Görünür, elə buna görə də Azərbaycan hökuməti NMR-i nəqliyyat blokadasından çıxarmaq üçün Türkiyə istiqamətində dəmir yolu xətti çəkməyi nəzərdə tutan üçüncü varianta meyil edir. Bu ideya elə də yeni deyil, Naxçıvanı Türkiyənin İqdır vilayəti ilə birləşdirən yeganə nəqliyyat dəhlizi olan "Sədərək" avtomobil körpüsünün tikintisi zamanı onun gerçəkləşdirilməsi məsələsinə dəfələrlə baxılıb. Amma burada da Culfadakı kimi texniki çətinliklər ortaya çıxır. Türkiyənin şimal-şərqində dəmir yolu xəttinin son nöqtəsi Qars şəhəridir və onu NMR-lə birləşdirmək üçün çətin dağlıq relyefi olan İqdır vilayətindən 300 kilometrdən çox dəmir yolu çəkilməli idi.
Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu xəttinin tikintisinə başlanılması ilə bu məsələ bir xeyli yüngülləşib. Türkiyə ərazisində Qarsdan Gürcüstan sərhədinə qədər 76 kilometr uzunluğunda dəmir yolu xətti çəkilir və ondan bir qolun Naxçıvan istiqamətinə ayrılması nəzərdə tutulur. Naxçıvanın özündə isə Sədərək rayonu ərazisində cəmi 7 kilometrlik dəmir yolu xətti çəkmək vacibdir.
Azərbaycanın dəmiryol mütəxəssisləri artıq Qars-İqdır-Naxçıvan xəttinin ilkin hesabatını işləyiblər və bu yaxınlarda o, baxılmaq üçün Türkiyə tərəfə təqdim edilib.  "Hazırda Türkiyə tərəfi texniki iqtisadi əsaslandırmanın (TİƏ) hazırlanması üçün öz sahəsini öyrənir", - deyə nəqliyyat nazirinin müavini Musa Pənahov bildirir. Yeni beynəlxalq tranzit layihəsinin gerçəkləşdirilməsi ilə Naxçıvan blokadadan çıxacaq və müəyyən müddət sonra bölgənin ən iri nəqliyyat qovşaqlarından birinə çevriləcək.

A THORNY PATH FOR THE STEEL WAY
The construction of the Baku-Tbilisi-Kars (BTK) trunk railway will be accelerated - this is the outcome of a meeting of the transport ministers of Azerbaijan, Turkey and Georgia which took place in early August. A little earlier, during the 6th Meeting of the Azerbaijani-Georgian Intergovernmental Commission, which was held in Baku, a memorandum was signed on increasing the competitiveness of the transport corridor and the creation of a working group to attract additional cargo. A new initiative is also in the offing: Baku and Ankara are studying a project to link the railways of the Naxcivan Autonomous Republic with Kars.
How it all started
A little under three years ago, the presidents of Azerbaijan, Turkey and Georgia launched an important regional transportation project - the construction of the BTK railway. The project envisaged the construction of a 98-km stretch of railway from Kars to Akhalkalaki, of which 68 km was to be built on Turkish territory and some 30 km in Georgia. Reconstruction of the existing 160-km track from the town of Akhalkalaki to Tbilisi was also planned.
Turkey took a decision to fund the construction using its own funds, and Georgia received a favourable-terms loan from the Azerbaijani government to build a section of track from the Marabda station to the Turkish border and to upgrade the associated railway infrastructure. The $200-million loan was issued by the State Oil Fund of Azerbaijan (SOFAZ) for a 20-year term at an annual interest rate of 1%. The construction work started in mid-2009 and continued with varying degrees of success on several sections in Georgia and Turkey. However, for a number of reasons, the participants in the project had to twice postpone the date for bringing the trunk railway in operation. Initially, it was planned that the BTK would be completed in 2009 or by mid-2010, but eventually the date was postponed to late 2011. However, another change to the deadline cannot be ruled out.
The causes of delays in construction of this strategically important railway were changes to the direction of the track on a number of sections of the route, problems with buying the land and the compilation of revised projects and cost sheets. Technical problems also greatly delayed the construction work: in particular, it turned out that the position of a 2.6-km tunnel on the Georgian-Turkish border was wrongly chosen; it was in an area at high risk of avalanches. A new tunnel project had to be developed, which naturally took additional time.
The ultimate deadline is 2012!
During the recent meeting in Baku, the Azerbaijani, Turkish and Georgian transport ministers signed protocols on acceleration of work on the BTK project. "We agreed with the Georgian side to raise the volume of completed work on construction of the new railway and rehabilitation of the old one to 50%. A few days ago, we sent about 25 additional pieces of road building hardware to Georgia. If the schedule is observed, all work on the Georgian section might be completed by late 2011. But in the event of unforeseen circumstances, completion of the project might be delayed till 2012 at the latest," Azerbaijani Transport Minister Ziya Mammadov said during the meeting.
The same unfortunate tunnel on the Georgian-Turkish border (on the Kars-Akhalkalaki section) might become one cause for delay on the Georgian section of the railway. The tunnel is to be built through hard basalt formations, which slows down drilling work significantly and might require extra investment in the future. As for other sections of the Marabda-Kartsakhi railway, in principle, the construction of the 29.2-km Marabda-Tetritsqaro stretch will be completed by early next year. The Tetritsqaro-Tsalka section of the railway will be built first, then the Tsalka-Akhalkalaki section, the Kartsakhi station and finally the Akhalkalaki station will be built. By late 2011, the reconstruction of several sections adjacent to the trunk road will be completed, a wheel handling, service and maintenance depot will be built on the border with Turkey and modernization of 160 kilometres of the Georgian railway from Tbilisi to Akhalkalaki will be completed.
By late 2011 or mid-2012, the 68-km section from Kars to the Georgian border will be completed, and the tunnel in the mountains will be completed at roughly the same time, so that both sections of the railway will be connected by the end of that year. It has to be said that the Turkish side of the project is also being built in the very difficult geological conditions of mountain terrain; nonetheless, considerable success has been achieved here. "On the Turkish section, 34% of the work has been completed and 75% of all the work planned will be completed by the end of this year. The most difficult part will be building the 4-km section on the border across the mountains," Turkish Transport Minister Binali Yildirim stressed.
At any rate, the corridor will be put into operation no later than 2012, and Azerbaijan will need to increase the capacity of its railways in the western direction accordingly, to ensure the unimpeded passage of increased volumes of cargo. For this purpose, Azerbaijani President Ilham Aliyev approved the four-year State Programme of Development of Azerbaijani Railways. The project, with a $795-million budget, envisages the reconstruction of the railway on the 500-km section from Baku to Boyuk-Kasik (on the border with Georgia) first and foremost a 317-km section, as well as renewal of rolling stock. Some of the money will be supplied by the Government, but most of the investment will be allocated by the World Bank, which issued a $450-million loan to Azerbaijani Railways in December 2009. Implementation of this project will make it possible to achieve one of the main goals - increasing the average speed of trains to 100 kilometres per hour for passenger trains and 80 kilometres per hour for cargo trains.
Aiming at 17 million tons of cargo
The most important objective for participants in the BTK project is to attract enough cargo and passengers for the new corridor. To do this, during the 6th Meeting of the Azerbaijani-Georgian Intergovernmental Commission, the sides agreed to create a Coordinating Council for Transport. They also signed a memorandum on increasing the competitiveness of the BTK transport corridor and created a working group tasked with attracting additional cargo turnover for the route. "The Baku-Tbilisi-Kars railway, which is being created by applying our combined efforts, will not only connect Turkey with the South Caucasus, but will also become a bridge between Central Asia, China and Europe, as well as the Near East. The BTK will form a modern core of the Great Silk Road, so within one year after the road is put into operation, we expect to transport more than 1 million passengers and 6 million tons of cargo. The traffic will increase every year," Turkish Transport Minister B. Yildirim stressed. He said that in the future, this figure will increase to 17 million tons. China, in particular, has already voiced its agreement to transport 10 million tons of cargo along the corridor annually.
According to the plan, the BTK corridor will be used to transport mainly dry cargoes to Europe - ferrous and non-ferrous metals, coal, sulphur, cotton and other raw materials and prefabricated products from Central Asia - as well as container cargoes, mostly consumer goods from China. Goods (textiles and other customer products) from manufacturers in Southern Europe, Turkey and Near East will be sent in the opposite direction for addressees in Georgia and Azerbaijan and on by sea to the markets of Central Asian countries. Naturally, to make the BTK corridor attractive, Baku, Tbilisi and Ankara will have to implement a much more effective transport strategy, improve infrastructure and capacity, especially at border crossings and, most importantly, agree on efficient cross-border tariffs and harmonize their transit laws.
A railway breakthrough for Naxcivan
As the Baku-Tbilisi-Kars project is implemented, Azerbaijan is developing plans for the construction of a Kars-Igdir-Naxcivan railway, whose technical projection was sent recently by the Transport Ministry to Turkish partners for consideration. To all appearances, the Turkish partners will support our country in this project and, according to Turkish Transport Minister Binali Yildirim, after the launch of the BTK, work might begin to connect the railways of the Autonomous Republic of Naxcivan (ARN) with Turkish railways.
The idea of connecting ARN railways with Azerbaijan or Turkey was aired back in the early 1990s. After the Karabakh war, the ARN enclave found itself under total blockade: all the railways and motorways were cut off from the mainland. Back then, three options were considered to unblock the railways of the autonomous republic. One of the projects envisaged using the border rail junction in Culfa: trains could go to Iran that way. Naturally, this would require the building of a new 250-km section of track which would run parallel to the railway section which existed during the Soviet period, running along the left bank of the Araz river on the territory of Zangezur and on across the now-occupied Zangilan, Cabrayil and Fuzuli districts. This railway would connect the one in the area of Iran which borders on Naxcivan with the railways in our country near the Beylaqan junction. However, Iran does not have a well-developed railway infrastructure in the immediate vicinity of the border with Azerbaijan. And, most importantly, proposals by Azerbaijani rail men did not arouse interest in Tehran because of the technical difficulty of building railways in mountainous areas and the uneconomic nature of the project. The small amounts of cargo turnover to the ARN and back are not sufficient to recover the expense of building the railway, or to pay Iran for transit expenses.
The second option envisaged connecting to Culfa by building the new railway much farther south, touching on the border town of Astara. It is significant that at the turn of the century, this option had many supporters thanks to Moscow's and Tehran's plans to implement a North-South trans-regional transport project. The project envisaged connecting Russian, Azerbaijani and Iranian railways, but it has been nine years now and it is still going through phases of approvals and discussions; alas, there are no grounds to expect that construction work will begin soon.
This is probably why the Azerbaijani Government tends towards the third option for lifting the siege of the ARN: building a railway to Turkey. This idea is also nothing new: the feasibility was considered more than once when the Sadarak motorway bridge was built, connecting Naxcivan with the Igdir vilayet in Turkey. However, the technical difficulties here were the same as with Culfa. The final destination of the railways in north-eastern Turkey is Kars, and to connect it with the ARN, it was necessary to build more than 300 kilometres of railway across the Igdir vilayet on very rugged mountain terrain. This task has become considerably easier with the launch of the Baku-Tbilisi-Kars railway: a 76-km railway branch is being built in Turkey from Kars to the Georgian border and, on the eastern end of this branch, a section is to be built to Naxcivan. And in the ARN itself, only a 7-km section is to be built in the Sadarak District.
Azerbaijani railway specialists have already prepared the preliminary calculations for the Kars-Igdir-Naxcivan trunk railway - they were sent to the Turkish side for discussion. "At present, the Turkish side is studying its section to prepare a feasibility study," said Deputy Transport Minister Musa Panaxov. After the implementation of the new international transit project, Naxcivan will no longer be under blockade and will eventually become one of the largest transport hubs in the region.