MƏHSUL SIĞORTA EDİLƏNDƏ
Daşqınlar, sürüşmələr, quraqlıq, yanğınlar... Bu il baş vermiş təbii fəlakətlər Azərbacanın kənd təsərrüfatına böyük zərbə vurub. Amma kəndlilərin əmlakının böyük hissəsi sığorta edilmədiyindən, onlar dövlət büdcəsindən ayırlan yardımlar hesabına öz itkilərinin kiçik bir hissəsini geri qaytara bilər.
Hazırda ölkənin fermer təsərrüftları öz əmlaklarının sığortalanmasına lazımi diqqəti ayırmırlar. Özü də Azərbaycanda kənd təsərrüfatı riskləri sığortalanan zaman sığorta polisinin 50 faizi dövlət büdcəsi vəsaitləri hesabına ödənir. Kənd təsərrüfatı sığortasının orta tarifi hektar üzrə ildə 1500 manatdır, bir hektar torpaqdan isə orta gəlir ildə 25 min manat təşkil edir, yəni hektar üzrə 5%-dən tutulur.
Buğda, arpa, qarğıdalı, kartof, şəkər çuğunduru, göyərti istisna olmaqla, tərəvəz becərilməsi ilə bağlı olan bütün risklər büdcə vəsaitləri hesabına sığorta edilir. Maliyyə Nazirliyinin qiymətləndirməsinə görə, öz risklərini bu cür sığorta etdirmək imkanının olması fermerlərə kənd təsərrüfatı məhsullarını artırmağa, onların istehsalının rentabelliyini təmin etməyə imkan verir.
Dövlət ASK-yə dəstəyi gücləndirə bilər
2006-2009-cu illərin dövlət büdcəsində bu məqsədlə 1,872 milyon manat ayrılması nəzərdə tutulsa da, bu müddət ərzində sığorta şirkətlərinə cəmi 57,8 min manat köçürülüb ki, bu da nəzərdə tutulan vəsaitlərin 3,1%-dir. Bunun əsas səbəbi fermerlərin öz risklərini sığortalamaq üçün büdcə yardımını almaq barədə müraciətlərinin az sayda olmasıdır.
Risk səviyyəsinin yüksək olması üzündən sığorta şirkətləri də bu sığorta növünə xüsusi diqqət yönəltmirlər. Buna görə də Azərbaycanın Dövlət Sığorta Nəzarəti Xidməti kənd təsərrüfatında sığorta mexanizminin təkmilləşdirilməsi üzrə təkliflər üzərində işləyir. Maliyyə Nazirliyi yanında Dövlət Sığorta Nəzarəti Xidmətinin müdiri Namiq Xəlilovun fikrincə, yeni mexanizmin işlənməsinin aktuallığı bu il baş vermiş təbii fəlakətlərlə də bağlı artıb.
Qeyd edək ki, "AzerSigorta" QSC kənd təsərrüfatı sığortası üçün əlavə vəsaitlərin verilməsi haqqında təkliflərini artıq hökumətə təqdim edib. Şirkətin təkliflərində kənd təsərrüfatı sahəsində sığorta sazişinin indiki kimi 50 faizlik yox, 100 faizlik örtülməsi nəzərdə tutulur. Sığorta şirkətləri dövlət zəmanətinin artırılmasının vacibliyini onunla əsaslandırırlar ki, fermerlərin çoxu öz təsərrüfatlarını sığortalamamalarını bu məqsəd üçün əlavə vəsaitlərinin olmaması ilə izah edirlər.
2007-ci ilin yayında Azərbaycanda kənd təsərrüfatının inkişafına yardım qanununa edilmiş düzəlişlərə görə, aqrar sığorta mükafatlarında dövlət maliyyələşməsinin payı 25 faizdən 50 faizə qədər artırılıb.
Qeyd etmək lazımdır ki, kənd təsərrüfatında risklərin böyük olması üzündən banklar da bu sahəni həvəslə kreditləşdirmirlər. Əgər 2009-cu ilin ilk beş ayı ərzində bankların ümumi kredit portfelində kənd təsərrüfatı kreditlərinin payı 5,6 təşkil edibsə, 2010-cu ilin uyğun dövründə bu göstərici 4,5 faizə düşüb. Doğrudur, toplam ifadədə aqrar-sənaye kompleksi (ASK) sektorunun kreditləşdirmə həcminin 11,9 faiz artması müşahidə edilir.
Bundan başqa, dövlət kənd təsərrüfatını Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi (KTN) yanında adı çəkilən sahənin Kreditləşdirilməsi üzrə Dövlət Agentliyinin (KTKDA) vasitəsi ilə dəstəkləyir və 2007-ci ildən başlayaraq fermerlərin güzəştli kreditləşdirilməsi üçün vəsaitlər dövlət büdcəsindən agentliyə köçürülür.
Gözlənilir ki, Azərbaycan hökuməti gələcəkdə fermerlərə subsidiyalar verilməsini güzəştli kreditləşdirmə ilə əvəz edəcək. Hazırda iqtisadi baxımdan inkişaf etmiş ölkələr ASK sektoruna yardımı subsidiyalar şəklində edirlər. Məsələn, Avropa Birliyi (AB) ölkələrində aqrar bölmənin subsidiyalaşdırma həcmi ildə 50 mlrd avroya qədər qalxa bilir. Azərbacanda keçid dövrünün başa çatması ilə yaranmış yeni iqtisadi şəraitdə həm ASK-də, həm də bütün iqtisadiyyatda keyfiyyət dəyişmələri baş verməlidir. Bu zaman aqrar bölmədə bu, məhsuldarlığın artırılması, çağdaş texnologiyaların tətbiqi ilə müşayiət olunmalıdır ki, bu da həmçinin əlavə maliyyə vəsaitləri tələb edir.
Azərbaycanın aqrar sənaye kompleksinə (ASK) dövlət dəstəyi 2010-cu ildə 700 milyon aqro səviyyəsində planlaşdırılıb. Bu xərclərə dövlətin ölkənin aqrar sektorunun həm birbaşa, həm də dolayı yolla maliyyələşdirilməsi daxildir.
Bununla yanaşı, "Agrolizing" ASC üçün dövlət büdcəsindən 35 milyon manat, KTN yanında KTKDA üçün 10 milyon manat ayrılıb. Bu il Sahibkarlığa Kömək üzrə Milli Fond (SKMF) üçün ayrılmış 44 milyon manatın 48 faizi kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı və emalı üçün nəzərdə tutulub.
Aparılmış tədqiqatlara görə, suvarma üçün istifadə edilən suyun min kubmetrinin qiyməti 18,8 manat təşkil edir, ancaq hazırda o, Azərbaycanın kənd təsərrüfatı istehsalçılarına 0,5 manatdan, yəni 37 dəfə ucuz satılır. Bu isə dövlət tərəfindən hər hektar əkin sahəsinə dövlət tərəfindən 80 manat birbaşa subsidiya ayrılması deməkdir. 2010-cu ildə ölkənin aqrar bölməsinin birbaşa subsidiyalaşdırılması 115 milyon manat səviyyəsində gözlənir, vergi güzəştlərinin verilməsi ilə bu bölmənin 149 milyon manat səviyyəsində dolayı subsidiyalaşdırılması gerçəkləşdiriləcək.
Sığorta və zəmanət fondu
Kənd əhalisinin büdcə vəsaitlərindən kənar maliyyə qaynaqlarına çıxışının yaxşılaşdırılması üçün Azərbaycan Mikromaliyyəşdərimə Assosiasiyası (AMFA) kənd təsərrüfatı sahəsində kreditlərin sığortası və zəmanəti fondu yaratmağı təklif edir. Təklif müəlliflərinin fikrincə, bu fond bir tərəfdən ASK sahəsində risklərin sığortası ilə məş-ğul olar, digər tərəfdən isə aqrar bölmənin kreditləşdirilməsi zamanı zaminə çevrilə bilər. Assosiasiya öz təkliflərini hökumətin baxışına vermək niyyətindədir. Çünki onun fikrincə, dövlət belə fondun yaradılmasına və işlədilməsinə fəal qatılmalıdır.
Fond öz fəaliyyətinin prioritet istiqamətlərini müəyyənləşdirə bilər ; sığorta və zəmanət üçün maksimum həddi müəyyən edər; sığorta ödənişinin gerçəkləşdirilməsi üçün konkret halları müəyyənləşdirər; sığorta və zəmanətdən ötrü qiymətləndirmə meyarlarını təyin edər.
Assosiasiyanın araşdırma qrupunun rəhbəri Vaqif Rüstəmovun sözlərinə görə, hazırda ASK sektorunda risklərin sığortası sahəsində müəyyən problemlər var. O cümlədən, bu, ASK sahəsində risklərin sığortası obyektlərinin sayının məhdud olması, həmçinin əsasən təbii fəlakətlərlə bağlı olan sığorta ödənişləri üçün şərtlərin məhdudlaşdırılması ilə bağlıdır. Rüstəmovun sözlərinə görə, fondun yaradılması üçün ayırca qanun qəbul edilməsinə ehtiyac yoxdur, çünki Azərbaycanda 1999-cu ildən bu yana "Kiçik sahibkarlığa dövlət dəstəyi haqqında" qanun qüvvədədir və qanunda lazımi maddə var.
Assosiasiya mütəxəssislərinin fikrincə, Azərbaycanda kənd təsərrüfatı sığortası sisteminin təkmilləşdirilməsi üçün kənd təsərrüfatı sahəsində kreditlərin sığortası və zəmanəti fondu ilə yanaşı aşağıdakıları da etmək məqsədə uyğundur: aqrar profilli iri sığorta şirkəti və aqrar profilli regional şirkətlər şəbəkəsinin yaradılması; əsas istehsal fondlarının itkisi ilə bağlı zərərlərin ödənilməsi; məhsul itkisinin sığorta ödənişləri ilə kompensasiyası; tarif siyasətinin təkmilləşdirilməsi (tariflərin differensasiyası, onları risklərin ölçüsü ilə uyğun səviyyəyə gətirilməsi); sığorta rezervlərinin formalaşdırılması və istifadə edilməsi vacibdir.
Kənd təsərrüfatı kreditlərinin sığortasının daha effektiv mexanizminin işlənməsi üçün mütəxəssislər yeni alətlərin tətbiq edilməsini təklif edirlər. Bunların sırasında bədbəxt hadisələrdən zəmanət üçün istiqrazları, əlverişsiz hava şəraiti indeksinə əsaslanan sığorta sazişlərini, ərazi məhsulu indeksi üzrə sığorta sazişlərini göstərmək olar. Təklif olunanlar sırasında texnoloji innovasiyalar, məsələn, peyk sistem ilə havanın proqnozlaşdırılması, kosmiki təsvirlər, erkən xəbərdarlıq sistemi də var. Həmçinin özəl sığorta şirkətlərinin də stimullaşdırılması təklif edilir. Bunun üçün sığorta mükafatlarının və ödənişlərinin verilməsi zamanı onlara güzəştin tətbiq edilməsi, inzibati xərclər üçün subsidiyaların təqdim olunması, subsidiyaların təkrar sığortası nəzərdə tutulur.
Yeni mexanizmin tətbiqi risk amillərini nəzərə almağı da təklif edir. Bu amillər təbii (hava şəraiti), sanitar (xəstəlik və epidemiya), bazar (yerli və beynəlxalq bazarda qiymət fərqi, keyfiyyət standartlarında dəyişkliklər), siyasi, iqtisadi sosial (müharibə, maliyyə böhranı, institusional mexanizmlərinin zəifləməsi) kimi növlərə ayrılır.
Məhsulsuz il
Bununla belə, son hesablamalara görə, Kür və Arazdakı daşqınlar 60,107 min hektar kənd təsərrüfatı əkinini, o cümlədən 26,255 min ha taxıl sahəsini məhv edib. Məhz buna görə də, KTN-in bitkiçilik məhsullarının istehsalı və emalı üzərində nəzarət şöbəsinin rəisi Sabir Vəliyevin sözlərinə görə, Azrbaycanda təxminən 2 milyon ton taxıl yığılacaq ki, bunun təxminən 1,3 mln. tonu ərzaq buğdasının payına düşəcək. Ölkənin ərzaq buğdasına ehtiyacı isə 1,5 mln. tondur. "Uyğun olaraq çatışmayan həcmlərin idxalı, xüsusilə də Qazaxıstandan idxalı nəzərdə tutulur", - deyə Vəliyev bildirir.
Onun sözlərinə görə, Azərbaycanda taxıl ehtiyatı yetərincədir - 2010-cu ilin əvvəlindən Azərbaycana 520 min ton taxıl gətirilib, bunun 15%-i Rusiyadan, qalanı isə Qazaxıstandan gətirilib. Ancaq bu gün taxılın bahalaşması riski var, çünki Rusiya hökuməti bu il avqustun 15-dən dekabrın 31-nə kimi quraqlıqla və məhsul itkisi ilə bağlı ölkədən kənara taxıl çıxarılmasına embarqo qoyub. Rəsmi məlumatlara görə, Rusiyada taxıl məhsulu 30% azala bilər və proqnozlara görə, RF bu il 75 mln. ton taxıl yığacaq. Dünya taxıl birjaları Rusiya hökumətinin qərarına dərhal reaksiya verdilər və taxılın qiymətləri kəskin artdı.
Son altı-yeddi həftə ərzində Avropa Birliyi ölkələrində buğdanın qiyməti demək olar ki, iki dəfə artdı və bu, Rusiya hakimiyyyətinin taxıl ixracına müvəqqəti qadağa qoyması ilə izah edilirdi. Halbuki, birjalarda taxılın qiymətinin qalxmasını əsaslı saymaq olmaz, çünki Rusya taxıl bitkilərinin aparıcı ixracatçısı sayılmır.
Keçən həftə isə Beynəlxalq Taxıl Şurası (BTŞ) bildirib ki, ABŞ və Avstraliya Rusiyadan gələn məhsulun azalmasını kompensasiya etmək məqsədi ilə buğda ixracını artırmaq niyyətindədir. BTŞ-nin proqnozuna görə, bu il dünya üzrə taxıl istehsalı 686 mln tondan 651 mln tona düşəcək və istehlak isə 655 mln ton təşkil edəcək. Beləliklə, bazar keçid ehtiyatlara ümid etməli olacaq, bundan qabaqkı iki məhsuldar ilin hesabına bu ehtiyatlar yetərincə böyükdür (192 mln tondur). Ekspertlərin hesablamasına görə, dünya bazarında taxıl ehtiyatları onun qiymətinin birjalarda rekord yüksək səviyyəyə çatdığı 2007-ci il göstəricisindən 50% çoxdur.
Bununla yanaşı, yaranmış durumla bağlı olaraq ixracatçı ölkələr xaricə mal göndərilməsini azaldırlar. Daxili bazarda taxılın qiymətinin artmasının qarşısını almaq üçün Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi (KTN) taxıl idxalından əlavə dəyər verigisinin (ƏDV) götürülməsi ilə bağlı hökumətə müraciət edb. 2010-cu ilin əvvəlindən Azərbaycanda taxıl idxalına ƏDV tətbiq edilir ki, bir ton taxılın qiyməti 480 dollar olduqda ondan 18%, yəni ölkəyə gətirilən taxılın hər tonu üçün 86,4 dollar ƏDV tutulacaq.
Azərbaycana taxıl idxalı isə əsasən Qazaxıstandan gerçəkləşdirilir, Rusiya təchizatçıları ilə də artıq sazişlər bağlanıb və KTN təmsilçisi hesab edir ki, RF-in ixraca məhdudiyyətinə məhəl qoyulmayaraq həmin taxıl gətiriləcək, çünki pulu artıq ödənilib.

WHEN CROPS ARE INSURED
Floods, landslides, drought and fires. This year's natural disasters have caused great damage to agriculture in Azerbaijan. But since most villagers' property was not insured, they can make up only a portion of their losses with assistance from the state budget.
Today, the country's farmers do not give enough attention to insurance. And this is while 50 per cent of an insurance policy against agricultural risks is covered by the state. The average tariff for agricultural insurance is about 1,500 manats per year (five per cent per hectare), while the average profit per hectare of land is estimated at about 25,000 manats per year.
The state can insure risks associated with the cultivation of wheat, barley, maize, potatoes, sugar beets and vegetables (except greens). The Ministry of Finance says that insurance against risks allows farmers to increase agricultural production and ensure the profitability of their products.
The state can increase support for the agricultural-industrial complex
Although the state budget for 2006 - 2009 allocated 1.872 million manats for this purpose, insurance companies received only 57,800 manats, or 3.1 per cent of the funds provided; the reason being the small number of claims from farmers for budgetary support to cover their risks. Insurers do not emphasise this type of insurance because of the high level of risk, and so the State Insurance Service of Azerbaijan is developing proposals to improve the mechanism of agricultural insurance. According to Namiq Xalilov, head of the State Insurance Service at the Ministry of Finance, the relevance of developing a new mechanism has also increased following this year's natural disasters.
The AzerSigorta closed joint-stock company has already submitted proposals to the government to grant additional funds for agricultural insurance. The company's proposals provide for 100-per-cent coverage of agricultural insurance contracts, against the current 50 per cent. The company justifies the need to increase state guarantees by the fact that most farmers claim they do not have the funds to insure their farms.
Amendments to the law on assistance to agricultural development in Azerbaijan, approved in the summer of 2007, increased the share of public funding for agricultural insurance premiums from 25 to 50 per cent.
It should be noted that because of the high risks in agriculture, banks are reluctant to lend to this sector. In the first five months of 2009 the proportion of agricultural loans in banks' total lending portfolio stood at 5.6 per cent, but in the same period of 2010, this figure fell to 4.5 per cent. However, there was a rise in total lending to the agricultural sector of 11.9 per cent.
In addition, the state supports agriculture through the State Agency for Agricultural Lending at the Ministry of Agriculture, which has received state budget funds since 2007 for preferential lending to farmers.
It is expected that in the long-term, the government of Azerbaijan can replace subsidies to farmers with preferential lending. Today, economically developed countries support the agricultural sector with subsidies. In the EU, subsidies to the agricultural-industrial sector amount to 50 billion euros per year.
In the new economic conditions (following the completion of the transitional period in Azerbaijan's economy), the agricultural-industrial sector and the economy as a whole must undergo qualitative changes. In the agricultural sector, this should be accompanied by an increase in productivity and use of modern technology, which also requires financial resources.
State support for the agricultural-industrial complex in Azerbaijan in 2010 is planned to amount to 700 million manats. These costs include both the direct and indirect costs to the state of financing the agricultural sector.
Moreover, the Agrolizing open joint-stock company will be given 35 million manats from the state budget and the State Agency for Agricultural Lending at the Ministry of Agriculture - 10 million manats. Of the 44 million manats allocated to the National Fund to Support Entrepreneurship this year, 48 per cent are earmarked for the production and processing of agricultural produce.
According to studies, the cost of one thousand cubic metres of water used for irrigation is 18.8 manats, but it is currently sold to Azerbaijani farmers for 0.5 manats, i.e. 1/37th of the cost. This means that the state pays out 80 manats per hectare of a sown area in the form of direct subsidies.
In 2010, direct subsidies to the agricultural sector are expected to reach 115 million manats, while tax relief provides indirect subsidies of 149 million manats to the sector.
Insurance and Guarantee Fund
To improve the rural population's access to financial resources (other than via the budget), the Azerbaijan Microfinance Association (AMFA) proposes the creation of a Credit Insurance and Lending Fund for agriculture. According to the authors of the proposal, this fund could deal with security risks in agriculture on the one hand, and act as a guarantor for loans to the sector on the other.
The association intends to submit its proposals to the government because, in its view, the state should take an active part in the establishment and operation of such a fund.
The Fund could determine priorities for its activities, establish maximum limits for insurance and guarantees, identify specific cases for insurance payments and establish evaluation criteria for insurance and guarantees.
According to the head of the association's research group, Vaqif Rustamov, risk insurance in the agricultural sector is currently experiencing certain problems. In particular, this is due to the limited range of risk insurance cover in the agricultural-industrial complex, as well as limitations on payments in insurance cases - mainly natural disasters.
According to Rustamov, the fund does not need a separate law, as the law "On state support for small businesses" has been valid since 1999, and it contains the necessary provision.
According to experts from the association, in order to improve the system of agricultural insurance in Azerbaijan, it would be useful to create a large insurance company and a network of regional agrarian companies alongside the Credit Insurance and Guarantee Fund. This would compensate for damage caused by the loss of fixed assets and loss of crops with insurance payments. It would also improve the tariff policy (tariff differentiations, bringing them into line with the dimensions of risk) and create and use insurance reserves.
To develop a more effective insurance mechanism for agricultural loans, specialists suggest the introduction of new instruments (bonds from accidents, an insurance contract based on an index of adverse weather conditions, an insurance contract based on the index of land productivity), technological innovations (weather forecasting by satellite, satellite imagery, early warning systems) and stimulating private insurance companies (incentives for paying insurance premiums and payments, grants for administrative expenses and the reinsurance of subsidies).
When introducing a new mechanism, it is proposed that risk factors should be taken into account - natural (weather), health (diseases and epidemics), market (price differences between local and international markets, changes in quality standards) and political, economic and social (war, financial crisis, weakening of institutional arrangements).
Poor harvest year
Meanwhile, according to the latest calculations, the flooding of the Kura and Araz damaged 60,107 hectares of agricultural land, including 26,255 ha of grains.
As a result, according to Sabir Valiyev, head of the department to control the production and processing of crops at the Azerbaijani Ministry of Agriculture, Azerbaijan is expected to harvest 2 million tons of grain, including 1.3 million tons of wheat, this year.
The country's demand for wheat amounts to 1.5 million tons and, accordingly, the additional amounts will be covered by imports of grain, particularly from Kazakhstan, says Valiyev.
He added that Azerbaijan has sufficient grain reserves - since the beginning of 2010, 520,000 tons of grain have been imported, 15 per cent of this came from Russia and the rest from Kazakhstan. However, there is a risk that grain prices will increase, as the Russian government decided to impose an embargo on exports of grain from 15 August to 31 December this year because of the drought and loss of yield. The yield from grain crops in Russia, according to official figures, could decline by 30 per cent, and Russia is expected to harvest 75 million tonnes of grain this year. World grain exchanges reacted immediately to the Russian government's decision, and grain prices skyrocketed.
Over the past six or seven weeks, the price of wheat in EU countries has increased by almost half, which was due, above all, to the decision by the Russian authorities, although the increase in grain prices at stock exchanges cannot be considered justified, because Russia is not the leading exporter of grain.
The International Grains Council (IGG) announced last week that the USA and Australia intend to increase exports of wheat to compensate for the loss of supplies from Russia. According to the IGG forecast, the world's wheat production will decline this year, from 686 million to 651 million tons, while consumption will be 655 million tons. Thus, the market must rely on carry-over stocks, which, however, remain quite large (192 million tons) due to two consecutive productive years.
Experts estimate that grain stocks on the world market are 50 per cent higher than those in 2007, when prices on the stock exchanges reached record highs.
At the same time, because of the situation in the country, exporters are reducing the volume of exports. To prevent a rise in grain prices on the domestic market, the Azerbaijani Ministry of Agriculture appealed to the government to abolish VAT on grain imports. Azerbaijan introduced VAT on grain imports in early 2010: while one ton of grain costs 480 dollars, VAT is 18 per cent, i.e. 86.4 dollars per ton of imported grain.
Grain is imported into Azerbaijan mainly from Kazakhstan, while contracts have already been signed with Russian suppliers, which will be implemented regardless of restrictions on Russian exports, as they have already been paid for, said a representative of the Ministry of Agriculture.