SEPARATÇILARIN “QAŞINMA” XƏSTƏLİYİ
Müəllif: Oqtay ƏLİYEV, BSU-nun "Beynəlxalq münasibətlər" kafedrasının müdiri Sahil İSGƏNDƏROV, politoloq Bakı
BMT Beynəlxalq Məhkəməsinin Kosovo probleminə dair qərarı erməniliyin separatçılıq həvəsini artırıb. Hakimlərin Serbiyanın bu bölgəsinin müstəqilliyi haqda ağzını açmaları kifayət etdi ki, Ermənistan və erməni diasporu bu məsələ ilə Dağlıq Qarabağ münaqişəsini eyniləşdirmək üçün isterik fəaliyyətə başlasın.
Bu, ilk dəfə deyil. Hələ Rusiya Cənubi Osetiya və Abxaziyanı tanıyan zaman Ermənistan da səs-küylü təbliğata başlanmışdı. Onlar Moskvanın bu qərarı ilə Dağlıq Qarabağın da müstəqilliyinin tanınması üçün presedent yarandığını iddia edirdilər. Maraqlıdır ki, hər kəsi "Dağlıq Qarabağın müstəqilliyini tanımağa" çağıran Ermənistanın özü Kosovo, Abxaziya, Cənubi Osetiya, hətta elə Dağlıq Qarabağın müstəqilliyini tanımaqdan oddan qorxan kimi qorxur.
Yerevanın özünü bu cür aparmasında təəccüblü heç nə yoxdur. Amma kiminsə nə vaxtsa Dağlıq Qarabağın müstəqilliyini tanıyacağına zərrə qədər ümid etmək üçün Yerevan özü sadalanan separatçı rejimlərdən, heç olmasa, birini müstəqil ölkə kimi tanımalıdır. Lakin o, bu addımı ata bilmir. Çünki bu halda ya Vaşinqton, ya da Moskva Yerevana yaxşıca divan tuta bilər.
Məhz bu üzdən sonda elə erməni ekspertlərin özləri belə qənaətə gəliblər ki, Haaqa Məhkəməsinin Kosovo ilə bağlı qərarıyla Dağlıq Qarabağ münaqişəsi arasında heç bir uyğunluq yoxdur. Amma erməniliyin bəzi nümayəndələri özlərinə hələ də bir məsələ ilə təskinlik verməyə çalışır: guya beynəlxalq ictimaiyyət (daha doğrusu, fövqəldövlətlər) Kosovo ilə Dağlıq Qarabağı, sadəcə, geosiyasi maraqları baxımından eyniləşdirmir. Onların fikrincə, əks halda Kosovonun müstəqilliyinin tanınması, ilk növbədə, postsovet məkanındakı separatçı rejimlər üçün ilk presedent olardı.
Lakin Kosovo ilə Dağlıq Qarabağ münaqişələrinin səthi müqayisəsi belə göstərir ki, hər siyasi-hüquqi, həm də tarixi baxımdan burada hər şey fərqlidir.
Birincisi, Dağlıq Qarabağ münaqişəsini heç cür burada yaşayan erməni əhalinin müqəddəratını təyinetmə istəyi kimi qəbul etmək mümkün deyil. Çünki bu məsələ muxtariyyatın problemi deyil. O, ermənilərin yalnız Azərbaycana yox, bütün həmsədrhəd ölkələrə ərazi iddialarını nəzərdə tutan "Böyük Ermənistan" planının elementlərindən biridir. Dağlıq Qarabağda münaqişənin ermənilərin "miatsum!" tələbi ilə başlaması da təsadüf deyildi. Bu, tərcümədə "birləşmə" (Ermənistanla) anlamına gəlir. Üstəlik Yerevan da parlamentin 1988 və 1989-cu illərdə Dağlıq Qarabağın Ermənistana birləşdirilməsinə dair çıxardığı qərarlardan imtina etməyib.
Kosovoda isə mübarizə aparan albanlar qonşu Albaniyaya birləşmək və ya "Böyük Albaniya" yaratmaq məqsədini qarşıya qoymamışdılar.
İkincisi, 2 milyonluq Kosovoda əhalinin etnik tərkibi aşağıdakı kimidir: albanlar - 90%, serblər 6%, digər millətlər 4%. Dağlıq Qarabağda isə münaqişə yeni başlayan zaman Azərbaycanın bu muxtar vilayətindəki əhalinin ümumi sayı 192 min nəfər idi. Hətta erməni mənbələrin rəqəmlərini əsas götürsək, bu əhalinin minimum 30%-ni azərbaycanlılar təşkil edirdi. Kosovo və Dağlıq Qarabağ arasında əhalinin sayı və etnik tərkibinə görə bu qədər fərqin olması presedent iddiaları ilə çıxış edənlərin haqsızlığını göstərən əsas faktlardan biri sayıla bilər. Çünki 100-150 min erməninin yaşadığı hər bir bölgə üçün muxtariyyat və ya müstəqillik tələb ediləcək olarsa, tezliklə çoxsaylı "xırda Ermənistan"ların şahidi olarıq. Türkiyədə, Yunanıstanda, hətta "strateji tərəfdaş" olan Rusiyada kompakt yaşayan ermənilərin niyyətlərinə nəzər salsaq, bunun hansı mənfi fəsadlara aparıb çıxara biləcəyini anlamaq çətin deyil.
Üçüncüsü, sənədlərlə yer almış məlumatlara görə, XIV əsrin sonlarından Kosovoda məskunlaşmış albanlar bu bölgənin çiçəklənməsinə böyük tövhələr verib, bu ərazidəki bütün tarixi abidələri indiyədək qoruyub saxlayıb. Dünyanın müxtəlif yerlərində yaşayan ermənilərin Qarabağın dağlıq hissəsinə köçürülməsinə isə XIX əsrin 30-cu illərində başlanılıb. Bu, Türkmənçay müqaviləsinin imzalanmasından sonra çar Rusiyasının köçürmə siyasəti əsasında baş verib.
Bundan başqa, əgər Kosovoda albanların artımı təbii yolla baş veribsə, Dağlıq Qarabağda ermənilər digər regionlardan köçüb gələnlərin, həmçinin azərbaycanlıların sıxışdırılması hesabına çoxalıb. Tarixi abidələrə gəlincə, ermənilər işğal etdikləri ərazilərdə Azərbaycanın bütün tarixi və mədəni irsini məhv edib.
Dördüncüsü, Kosovo problemi dövlətdaxili xarakter daşıyırsa (dövlət və bu dövlətə aid muxtar vilayət arasında), Dağlıq Qarabağda söhbət iki keçmiş SSRİ respublikası (hazırda suveren dövlətlər) arasındakı problemdən gedir. Məsələnin məğzi isə Ermənistanın Azərbaycana qarşı ərazi iddiaları irəli sürməsindən ibarətdir. Hətta bugünkü danışıqlar prosesinin formatı da sübut edir ki, Dağlıq Qarabağ münaqişənin subyekti yox, onun obyektidir. Üstəlik, problem hələ SSRİ-nin mövcud olduğu dövrdə başlayıb. İttifaqın konstitusiyası isə bu dövlətin daxilindəki sərhədlərin sarsılmaz olduğunu bildirirdi. Beynəlxalq ictimaiyyət də Ermənistanın Azərbaycanı müharibəyə cəlb etdiyini təsdiqləyib, BMT Azərbaycanın işğal altındakı torpaqlarının qeyd-şərtsiz boşaldılmasını tələb edən 4 qətnamə çıxarıb.
Beşincisi, Albaniya Kosovo ilə ümumi sərhəddən bu bölgəni yaraqlı və beynəlxalq terrorçular yuvasına çevirmək üçün istifadə etməyib. Dağlıq Qarabağla ümumi sərhədə malik olmayan Yerevan isə Azərbaycanın bu regionuna bitişik olan daha 7 rayonunu işğal edərək, coğrafi baxımdan Dağlıq Qarabağı Ermənistana birləşdirib. Bu gün işğal altındakı torpaqlar narkotiklərin daşınması üçün əlverişli tranzit məkanına, beynəlxalq terrorçular üçün təlim meydanına çevrilib.
Altıncısı, yuxarıda qeyd edildiyi kimi, bu gün Kosovoda serblər yerli əhalinin cəmi 6%-ni təşkil edir və yerli rəhbərlik beynəlxalq qurumlar qarşısında onların müdafiəsi, normal yaşayış şəraitinin təmini sahəsində öhdəliklər götürüb. Hətta serb cəza dəstələri tərəfindən bölgədə etnik təmizləmə aparıldığı dövrdə belə, albanlar Kosovoda yaşayan serblərə qarşı adekvat əməliyyatlar aparmayıb. Onlar yalnız serb hərbçilərinə qarşı döyüşüblər. Serblər bölgədən qovulmayıb, bu gün də orada yaşayırlar. Hazırda Kosovoda 16 serb icması var və onların özünüidarə hüququ tanınır.
Yerevan isə nəinki müasir Ermənistan ərazisində yaşayan azərbaycanlılara qarşı etnik təmizləmə siyasəti aparıb, Dağlıq Qarabağ və işğal altındakı digər 7 rayonda yaşayan bütün qeyri-erməni millətləri oradan qovub.
Etnik təmizləmə zamanı erməni silahlı qüvvələri tərəfindən həyata keçirilmiş vəhşiliklər Kosovoda baş verənlərdən heç nə ilə geri qalmır və hətta bəzi məqamlardan onu üstələyir. Ermənistanın Haaqa Məhkəməsinə cəlb edilməsi üçün bircə Xocalı faciəsi kifayət edir (S.Sarkisyanın xarici jurnalistlərə müsahibəsində öz məqsədlərinə çatmaq naminə, dinc sakinlərin güllələnməsindən belə çəkinmədikləri haqda sözlərini xatırlayaq). Beynəlxalq ictimaiyyətin səhlənkarlığı isə bu gün Ermənistana artıq Dağlıq Qarabağa bitişik 7 rayona qarşı da ərazi iddiaları ilə çıxış etmək imkanı verir.
Bundan başqa, Ermənistan azərbaycanlı qaçqınların Dağlıq Qarabağdakı doğma torpaqlarına qayıtmasına müqavimət göstərir. Üstəlik, Ermənistan polietnik regionda çoxdan monoenik dövlətə çevrilib. Bu ölkədə, hətta rusların sayı cəmi 7 mindirsə, Azərbaycanda, təxminən, 200 min rus yaşayır.
Yeddincisi, Serbiya Kosovoya nəzarəti 1912-ci ildə ələ alıb, 1918-ci ildə isə bölgə serb, xorvat və sloveniyalılar krallığına daxil olub. Bu onu göstərir ki, ablanların Kosovoya köçməsi (XIV əsrin sonları) və bölgənin vahid krallığın tərkibinə daxil olması arasında kifayət qədər böyük tarixi müddət var.
Dağlıq Qarabağ isə tarixi Azərbaycan torpağıdır və heç zaman Ermənistana aid olmayıb. Bundan başqa, hətta hazırki Ermənistanın özü belə, Birinci dünya müharibəsindən sonra Qərb dövlətləri və Rusiyanın geosiyasi oyunları nəticəsində Azərbaycandan zorla alınmın tarixi torpaqlar üzərində süni şəkildə yaradılıb.
Və nəhayət, sonuncu məqam: Yuqoslaviya Federativ Sosiolist Respublikasının (YFSR) Konstitusiyasına görə, Serbiya ərazisində muxtariyyata və onunla eyni hüquqlara malik olan Kosovo YFSR-in tamhüquqlu subyekti sayılırdı. Onun Serbiyadaxili məsələlərin həllində veto hüququ da var idi.
Dağlıq Qarabağ isə heç zaman SSRİ-nin ayrıca subyekti olmayıb, ona heç vaxt Azərbaycana aid məsələlərdə veto hüququ verilməyib.
Bütün bu müqayisələr birmənalı şəkildə belə deməyə əsas verir ki, Kosovonun müstəqilliyinin tanınması Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üçün presedent ola bilməz və bu haqda bəyanatlar adi siyasi spekulyasiyadan başqa, bir şey deyil. Bu səbəbdən də, Ermənistanın Azərbaycana qarşı ən cüzi ərazi iddiaları belə, sonda dünyaya 1938-ci ilin Münhen razılaşmasını və Hitlerə Çexoslavakiyanın Sudets vilayətinin güzəştini xatırladacaq çox mənfi nəticələrə aparıb çıxara bilər.

Author: Oqtay ALIYEV, head of the international relations department at the BSU Sahil ISGANDAR, political scientist Baku
The decision of the International Court of Justice on Kosovo exacerbated Armenia's separatist itch. As soon as the judges mentioned the independence of the Serbian province, Armenia and its diaspora created a fuss in a bid to apply the decision to the Nagornyy Karabakh issue, by hook or by crook. And this was not the first time. Even when Russia recognized the independence of Abkhazia and South Ossetia, Armenia launched a noisy campaign, saying that that was a precedent for recognition of the independence of Nagornyy Karabakh. However, it is notable that, while calling on everyone else to recognize Nagornyy Karabakh as an independent state, Armenia itself is scared to give that recognition to Kosovo, Abkhazia, South Ossetia, even to Nagornyy Karabakh.
There is nothing unusual in such behaviour by Yerevan. But to at least maintain the illusion of anyone ever recognizing independence for Nagornyy Karabakh, Armenia itself must first recognize independence for at least one of the secessionist entities. But such a step is not possible, because either Washington or Moscow would publicly flog Yerevan with all the consequences that would ensue.
So eventually, most of those same Armenian experts agreed that The Hague Court's decision on Kosovo's independence means absolutely nothing for Nagornyy Karabakh. Although some Armenians continue to console themselves, saying that the international community (or rather, the leading world powers) supposedly does not want to apply the Kosovo precedent to Nagornyy Karabakh solely due to particular geopolitical interests. Otherwise, in their view, the Court's decision would represent a direct precedent for other separatist entities, at least in the post-Soviet area. But even a superficial comparison of the Kosovo and Nagornyy Karabakh conflicts shows that things are quite the opposite, in both politico-legal and historical contexts.
First, the Nagornyy Karabakh conflict cannot be interpreted as the desire of the region's Armenian population to achieve self-determination, because this is not an issue of autonomy, but one of the constituent elements of a plan to create "Greater Armenia", which necessitates territorial claims not only on Azerbaijan, but on all neighbouring countries. It is no accident that the conflict in Nagornyy Karabakh began with Armenian demands for "Miatsum", which means "reunion" (with Armenia). Besides, Armenia has not repealed the 1988 and 1989 decisions made by its parliament on the merging of Nagornyy Karabakh with Armenia. The Kosovo Albanians did not intend in their struggle to reunite with neighbouring Albania to create "Greater Albania".
Second, in Kosovo's population of two million, the ethnic composition is as follows: Albanians - 90 per cent, Serbs - 6 per cent, other nationalities - 4 per cent. At the very beginning of the Nagornyy Karabakh conflict, the total population of this autonomous region of Azerbaijan was 192,000. Even if we go by Armenian sources, at least 30 per cent of them were Azerbaijanis. Such a big difference in the total populations and the ratios between the ethnic groupings of Kosovo and Nagornyy Karabakh should be a major factor in rejecting the relevance of Kosovo's independence to Nagornyy Karabakh, because if every region, densely populated with 100,000-150,000 Armenians, demands autonomy or independence, then very soon we will have numerous "tiny little Armenias". If we take into account the ambitions of Armenians living in Turkey, Georgia and even within their "strategic partner" Russia, it is not difficult to imagine what consequences that could have.
Third, according to documented records, the Albanians, who settled in the Kosovo province in the late 14th century, have made their own contribution to the prosperity of the region and have maintained all the historical monuments in the area. Armenians from various countries began to settle in the mountainous part of Karabakh only from the 1830s, as a result of tsarist Russia's resettlement policy - following the conclusion of the Treaty of Turkmanchay. While Kosovo's Albanian population grew naturally, the rise in the number of Armenians in Nagornyy Karabakh was mainly the result of migration from other regions and the ousting of Azerbaijanis. With regard to historical monuments, the Armenians have destroyed all Azerbaijani historical and cultural heritage in the occupied territories.
Fourth, while the Kosovo issue is inherently domestic in nature (a conflict between the state and an autonomous province which is part of the state), in Nagornyy Karabakh, we are dealing with a conflict between two republics of the former USSR (now sovereign states) based on Armenia's territorial claims against Azerbaijan. Even the current format of the talks proves that Nagornyy Karabakh is not a subject but an object of the conflict. Moreover, the Nagornyy Karabakh conflict broke out during the Soviet period and the Soviet constitution also declared the inviolability of existing borders within the state. Even international organizations have recognized the war which Armenia waged on Azerbaijan, and the UN has adopted four resolutions calling for the return of all occupied Azerbaijani lands without preconditions.
Fifth, Albania did not use its common border with Kosovo to turn the land into a den of rebels and international terrorists. Yerevan, which had no common border with Nagornyy Karabakh, occupied another seven districts of Azerbaijan surrounding the region and geographically annexed Nagornyy Karabakh to Armenia. Today, the occupied territories have become a convenient transit route for drug trafficking and a training ground for international terrorism.
Sixth, as we have already mentioned, Serbs currently constitute 6 per cent of the total population of Kosovo, and the region's leadership has promised international organizations to ensure their protection and to create normal living conditions for them. Even during the ethnic cleansing carried out in the province by Serbian death squads, the Albanians did not carry out similar operations against the Serbs in the province. They fought only Serbian troops. The Serbs were not expelled from the province and still continue to live there. Today there are 16 Serb communities with the right to self-government in Kosovo. Yerevan conducted ethnic cleansing not only against the Azerbaijanis living in the territory of modern Armenia, but also expelled all non-Armenians from the occupied Nagornyy Karabakh and the seven districts of Azerbaijan.
In their cruelty, the atrocities committed by Armenian forces during these purges were no less severe than those observed in Kosovo, and even surpassed them in some ways. The Xocali tragedy alone would be enough to take Armenia to the International Tribunal in The Hague (remember Serzh Sargsyan bragging to foreign journalists that in order to achieve their goals, they would not shrink from shooting unarmed civilians). The connivance of the international community now allows Armenia to claim the seven Azerbaijani districts surrounding Nagornyy Karabakh. Moreover, Armenia opposes the return of displaced Azerbaijanis to their homes in Nagornyy Karabakh. At the same time, Armenia itself has long since become a mono-ethnic state in a multi-ethnic area. Even the Russians number only 7,000 people in that country, while in Azerbaijan there are about 200,000 Russians.
Seventh, Serbia gained control of Kosovo in 1912 and in 1918 the province was incorporated into the Kingdom of Serbs, Croats and Slovenes. This suggests that there was a fairly long period between the settlement of Albanians in Kosovo (late 14th century) and the incorporation of the region into the Kingdom. Nagornyy Karabakh has, historically, belonged to Azerbaijan and has never been part of Armenia. Furthermore, even present-day Armenia was artificially created after World War I on historical Azerbaijani lands that were taken away from Azerbaijan as a result of geopolitical games between the West and Russia.
And the last point. According to the Constitution of the Socialist Federal Republic of Yugoslavia (SFRY), Kosovo, which was an autonomous region within Serbia and had the same rights as Serbia, was part of Yugoslavia as a full subject of the federation with the right of veto on internal Serbian issues. Nagornyy Karabakh was never a separate entity of the USSR and had no right of veto on domestic issues in Azerbaijan.
All these comparisons provide the basis to declare that the recognition of Kosovo's independence cannot be a precedent for settling the Nagornyy Karabakh conflict and all such statements are no more than the usual political speculation. Therefore, even partial satisfaction of Armenia's territorial claims on Azerbaijan could ultimately lead to very serious consequences, which will remind the world of the 1938 Munich Agreement and the cession of Czechoslovakia's Sudetenland to Hitler.