Doqquz il ərzində "Slavyanka" ilk dəfə öz ətrafına yalnız tələbələri deyil, həm də postsovet məkanından olan jurnalistləri yığmışdı
Müəllif: Sabirə MUSTAFAYEVA Bakı - Tuapse - Bakı
Yaydır. Qara dəniz, Krasnodar diyarının Tuapse rayonunun kiçik kurort qəsəbəsi Olqinkada "Qamma" sağlamlıq mərkəzi. Burada artıq doqquz ildir ki, tələbə düşərgəsi yerləşir, rəsmi adı "Tələbə əməkdaşlığı - sosial tərəfdaşlıq - dövlətlərin birliyi" gənclik layihə proqramlarının beynəlxalq sərgi-təqdimatıdır, qeyri-rəsmi isə bura "Slavyanka" deyirlər.
Bu, nə deməkdir? Yəni yenə də rəsmiyyətə üz tutsaq, bu, fəal təcrübə mübadiləsi aparılan, əməkdaşlıq mexanizmləri barədə danışıqlar keçirilən, birgə layihələrin gerçəkləşdirilməsi barədə sazişlər bağlanan tədbirdir. Tədbir iştirakçıları postsovet məkanı ölkələrinin müxtəlif ali məktəblərinin tələbələridir və əməkdaşlıq haqqında danışıqları da tələbələr aparır. İşin gedişi zamanı hər bir ali məktəbin nümayəndələri öz layihəsinin məzmunu barədə danışır və maraqlı tərəfləri əməkdaşlığa çağırır.
Hər bir layihə təqdimat-danışıq meydançalarında təqdim ediləndən sonra iştirakçılar tərəfindən müzakirə edilir, bu layihənin sonrakı əməkdaşlıq yolları müzakirə olunur, əməkdaşlıq edən tərəflərin iştirak mexanizmləri müəyyənləşdirilir. Tədbirin təşkilatçıları Rusiya Federasiyası (RF) prezidentinin mərkəzi federal dairə üzrə səlahiyyətli nümayəndəsinin aparatı, RF idman, turizm və gənclik siyasəti nazirliyi, Rus Pravoslav Kilsəsinin tədris komitəsi, Kursk vilayətinin rəhbərliyi idi.
Bu alındı
Bu il "Slavyanka"ya MDB ölkələrindən 500-ə yaxın tələbə gəlmişdi, yetərincə böyük nümayəndə heyətləri idi. Bundan başqa təkşilatçılar "Slavyanka"ya həm də MDB məkanı ölkələrindən jurnalistləri də cəlb eləmişdilər ki, "Slavyan birliyi"ndən yalnız slavyanlar məlumatlı olmaqla qalmasınlar. Təşkilatçıların özləri deyirdilər ki, bu, doqquz il ərzində ilk belə təcrübədir. Beləliklə, biz iki jurnalist ("R+" jurnalı və "Novosti-Azerbaydjan" agentliyi) Avrasiya Araşdarmaları İnstitutunun dəvəti ilə "Slavyanka-2010"da peyda olduq. Nə baş verdi? Əvvəl bir az gülməli kimi idi, tələbəlik illərini çoxdan yaşamış iki jurnalist demək olar ki, gənclik hərəkatına qoşulmuşdular.
Demək olar ki, hər bir tələbə dəstəsinin öz adı var idi və jurnalistlər də camaatdan geri qalmaq istəmədilər (daha doğrusu, təşkilatçılar buna icazə vermədilər - müəllif) və öz komandalarını "Avroasiat"lar adlandırdılar, "Biz bir yerdəyik, biz güclüyük, biz dünya yığmasıyıq" sözlərini deviz seçdilər. Biz də çıxışlara və konsertlərə qatıldıq, amma başqalarından fərqli olaraq bizim əvvəlcədən hazırlanmış proqramlarımız yox idi və biz öz çıxışlarımızın ssenarilərini demək olar ki, çıxışdan iki-üç saat qabaq hazırlayırdıq. Biz də nə cür isə öz ölkələrimizi təqdim edə bildik. Biz deyəndə mən Özbəkistandan, Moldovadan, Ukraynadan, Tacikistandan, Qırğızıstandan, Rusiyadan, Estoniyadan, Azərbaycandan, Şimali Qafqazdan olan jurnalistləri nəzərdə tuturam. Biz həddindən müxtəlif idik, amma çox tezliklə dil tapdıq və 2010 mövsümünün sonunda anladıq ki, heç bir fərqimiz yoxdur.
"Slavyanka" nədir? Qeyri-rəsmi şəkildə bu suala müxtəlif cür cavab vermək olar. "Bu, tələbə fəallarının beynəlxalq düşərgəsidir!" - deyə ən məsuliyyətlilər raport verə bilərlər. "Bu, dəniz və çimərlikdir!" - deyə günəşdən qaralanlar əmin edə bilərlər. "Bu, köhnə dostlar və yeni tanışlardır!" - ən ünsiyyətcillər belə qışqırsalar səhv etmiş olmazlar. ""Slavyanka" kiçik bir dünyadır!" - ən müdriklər belə deyər və doğru da olar.
Niyə? Ona görə ki, cəmi bir növbə ərzində həyatın aylarına yetən hadisələr baş verir. Buna görə də təəccüblü deyil ki, "Slavyan birliyi"ndə demək olar ki, hamıda eyni zamanda bir neçə yerdə olmağı bacarmaq kimi paranormal bacarıq peyda olur. Həm də əvvəllər slavyanların heç ağıllarına belə gətirmədikləri bir xeyli bacarıq və istedadlar ortaya çıxır. Məsələn, əgər sıradan bir növbə iştirakçısının gündəliyini oxusan bu suala asanlıqla cavab taparsan. Kiçik (saat 2-dən 6-ya qədər çəkən) yuxudan sonra tələbələr səhər yeməyinə yollanırlar. Amma yemək heç də hamının yuxudan oyanmasına imkan vermir: çoxları əllərində qaşıq ola-ola mürgüləməkdə davam edir. Sonra ən intizamlılar konfrans-zaldakı səhər toplantısına yollanırlar. Orada isə zəngli saat rolunu səhər bülbülləri - təşkilatçılar və dəstələrin kuratorları oynayırlar.
Yəni toplantıya gələnlər ayılırlar. Sonra isə ənənəvi ekspert saatı başlayır, sonra da tələbələr kefləri nə istəyir, ondan da danışırlar. Onların əsas istiqamət fəaliyyəti layihələr üzrə "dəyirmi masa"lar, gənc alimlərin forumu və əlbəttə ki, master-klasslar, "Slavyan kəhkəşanı" çərçivəsində axşam konsertinə hazırlaşmaq olur. Yeri gəlmişkən, media sahəsində Rusiya ekspertlərinin master-klassları xüsusi olaraq məhz jurnalistlər üçün təşkil olunmuşdu.
Nahar vaxtı çox tezliklə yetişir və bundan sonra dəstələrin xalq arasında "beyin" adlandırılan ən ağıllı təmsilçiləri intellektual oyunlarla əylənməyə yollanır, ən çeviklər isə "İdman sülh gətirir" turnirinin yarışlarında öz dəstələrinin şərəflərini qoruyurlar, ən məsuliyyətlilər isə məşq etməkdə davam edirlər, ən ağıllılar da eyni vaxtda bu tədbirlərin hamısına qatılmağı, sonra isə çimərliyə tərəf sürüşməyi də bacarırlar. Bəs sonra "Slavyanka"nın bu pərən-pərən düşmüş sakinləri hara toplaşır? Əllbəttə ki, şam yeməyinə. Amma axşam yeməyindən sonra da tələbələr vaxtı boş keçirmirlər və sonrakı tədbirlərə hazırlaşırlar. 30 yaşına qədər kimlərin dünyanı dəyişməyi bacarması və ya yarım saat qabaq çəkilmiş filmi ən yaxşı necə montaj etmək barədə mübahisələr "Slavyan birliyi" üçün adi işdir.
Daha sonra isə hamı axşam tədbirinə toplaşır. Bu, heç də həmişə konsert olmur. "Oskar" tipli mükafatların olduğu kinofestival, şən və hazırcavablar klubu (KVN), işgüzar "Communication" oyununun finalı da ola bilər.
Yaxşı, bundan sonra necə rahatlıqla nömrəyə getmək və heç bir təəssurat bölüşmədən yatmaq olar?!. Buna görə də tələbələr dağılmırlar və əksinə ənənəvi "Slavyan dairəsi"ndə toplaşırlar. Orada hər bir kəs gününün necə keçməsi barədə təəssüratlarını bölüşür və bir-birlərinə sakit gecələr arzulayırlar. Burası da var ki, "Slavyan birliyi"ndə sakit gecələr nadir hadisədir. Axı heç kimə gecə dənizinin sahilində yığışıb gitarada ifa edilən mahnılara qulaq asmağı qadağan etməyiblər. Sonrakı günə hazırlaşmağa da heç kim yasaq qoymayıb: kimsə tələsik şərq slavyanlarının milli dəsmalı olan ruşnikə bəzək vurur, kimsə internetdə məlumat axtarışındadır, kimsə də mətbuat mərkəzində növbəti məqalə üzərində tər tökür. Adam günün sonunda hadisələrin hesabını itirir və səhər nə baş verdiyini xatırlamır və bu, "Slavyanka" üçün normal haldır. Beləliklə, düşərgə bu düşüncə və fikirlər altında yuxuya gedir. Sabah isə düşərgəni belə parlaq, qaynar və yeniliklərlə, görüşlərlə, ünsiyyətlə, şənliklə dolu gün gözləyir. Başqa cür gün sadəcə "Slavyanka"da olmur!
Məlumat mübadiləsi
Biz də danışdıq. Öz ölkələrimizdən, ənənələrimizdən, dillərimizdən, bayram günlərindən, qayğılarımızdan danışdıq. Bütün insanlar üçün ümumi olan Yer planetində doğulmağımızdan və hamımızın Tanrı qarşısında bərabər sadə insanlar olmağımızdan başqa bir-birimiz haqqında nə bildiklərimizi də soruşduq. Sərhədlər yada düşdü. Məlum oldu ki, dostluqdan söhbət gedəndə və insanlar bir masa arxasında əyləşib çörək kəsəndə onlar yoxa çıxırlar. Aydın oldu ki, biz bir-birimiz haqqında heç də çox şey bilmirik, amma gözəl günlərdə şənlənməyi və sevinməyi çox yaxşı bacarırıq. Anladıq ki, 70-80-ci illərin təmsilçisi olan bizləri Sovet Sosialist Respublikalar İttifaqı birləşdirir, eyni vaxta həm də ayırır. Anladıq ki, sən demə həmin illərdə yaxşı yaşamışıq və böyük ümumi evimizin həsrətini indi də hiss edirik.
Tələbələr isə bizdən onunla fərqlənirlər ki, Sovet İttifaqında doğulmayıblar, amma çox maraqlıdır ki, bu ölkə və sovet dövrü barədə az bilmirlər. Görəsən, onlar Azərbaycanı tanıyırlarmı və bizim ölkə barədə nə bilirlər? "Region plus"un müxbiri bu suallarla gənc insanlara müraciət etdi.
Kristina Rudenko, Moskva Dövlət Vilayət Universitetinin tələbəsi, 21 yaş:
- Mən Azərbaycan haqqında çox şey bilirəm, nəzərə alaq ki, doğma olmasa da, mənim babam azərbaycanlıdır. Mənim nənəm, yəni anamın anası alim idi və bir dəfə işlə bağlı Bakıya gedibmiş. Orada Surxay Rəhimoviç Allahverdiyevlə tanış olub. Hazırda o, biologiya professorudur. Onlar bir-birlərini seviblər və nənəm tezliklə ona ərə gedib. Bundan düz bir il sonra isə nənəmin qızı, yəni anam məni doğub. Mən öz azərbaycanlı babamdan başqa, heç bir ayrı baba tanımıram. İndi bizim çox yaxşı münasibətlərimiz var, o, doğma nəvəsi kimi məni sevir. Mən də ona doğma babam kimi münasibət göstərirəm. Mən bir dəfə Bakıda onların qonağı olmuşam. Düzdür, son iki ildə məndə bu alınmır, çünki babam hazırda Türkiyədə işləyir. Bakıda yayda olmuşam, onda "Azərbaycan" kinoteatrına getmişəm və "Dünyalar müharibəsi" filminə baxmışam. Onda mənim 16 yaşım var idi. Mən bu şəhərdən ötrü ölürəm, çox gözəldir. Düzü mən heç bir yerdə Bakıdakı kimi mavi səma və bu qədər günəş işığı görməmişəm. Sahillə gəzib otların, dənizin ətrini almışam. Diləgəlməz duyğudur. Ümumiyyətlə, mənim də, valideynlərimin də həyatı sehrli şəkildə Azərbaycanla bağlıdır. Sən demə onlar 1988-ci ildə bal aylarını Bakıda keçiriblərmiş. Onlar mənə danışıblar ki, yüsək tavanı olan və fiqurlarla bəzədilmiş mehmanxanada qalıblarmış. Siyasi vəziyyətdən, Qarabağ hadisələrindən heç nə bilmirəm. Babam nəsə danışıb, amma mən dərinliyinə varmamışam, sizin ölkə haqqında xatirələrimi nə iləsə korlamaq istəməmişəm. Məndən ötrü Azərbaycan mava səma, çox uşaqlar, günəş, dəniz, sahil olan bir ölkədir. Sizin paytaxtı çox sevirəm və mütləq yenidən Bakıya dönəcəm.
Sergey Mixaylov, Estoniya ictimai teleradiokorporasiyası, redaktor, 28 yaş:
- Ölkə haqqında qiyabi danışmaq istəməzdim. Mən ölkə ilə onun özündə tanış oluram. Bizim sizin Azərbaycanla çox mürəkkəb viza rejimimiz olduğuna görə, sizin ölkədə hələ olmamışam. Düşünürəm ki, artıq Estoniya və Azərbaycan arasında viza rejimini ləğv etməyin vaxtı çatıb. Məsələn, biz bunu Rusiya ilə etmişik. Bakıda olmağa səbəbim də çoxdur. Tallinndə mənim xeyli azərbaycanlı dostlarım var, çox xeyirxah, açıq insanlardır. Onlar Azərbaycan vətəndaşlarıdır və məni qonaq çağırıblar.
İkincisi, sizin ölkə ilə biznes qurmaq istərdim. Nə biznesi? Hələ ki təsfilatına varmayacağam. Məni maraqladıran başqa məqam isə Azərbaycanın futbol klublarından oynayan eston futbolçuları - legionerlərdir. Mənə məlumdur ki, hazırda sizin ölkədə dörd eston futbolçusu oynayır və onun dörü də Estoniya yığmasının üzvüdür. Bunlar "Neftçi"də oynayan Dmitri Kruqlov, Taavi Raxne, Vladimir Voskoboynikov və "Xəzər-Lənkəran"ın oyunçusu Tixon Şişovdur. Bildiyimə görə, onlar pis oynamırlar və buna görə də onlardan müsahibə götürmək istərdim. Mən idmanla, xüsusilə də futbolla çox maraqlanıram.
Daha bir maraqlı fakt da var - bu yaxınlarda eston mətbuatı bir bədbəxt hadisədən çox yazırdı, bir eston qızının başına iş gəlmişdi və dərisinin 50%-i yanmışdı. Onun valideynlərinə deyiblər ki, qızı yalnız Azərbaycanda müalicə edə bilərlər, çünki Bakıdakı Yanıq Mərkəzində çox güclü həkimlər var. Xatırlayıram ki, qız müalicə üçün Bakıya getdi və vəziyyəti yaxşılaşdı. Amma o, öz müalicəsini davam etdirməli, mütəmadi olaraq Bakıya getməlidir.
Bir şeyi də deyə bilərəm, Estoniyanın keçmiş əhali məskunlaşması naziri azərbaycanlı Eldar Əfəndiyev idi. O, həm də Estoniyanın əhali sayına görə üçüncü şəhəri olan Narvanın meri olub. Hazırda o, mərkəzçi partiyadan Estoniya parlamentinin deputatıdır. Yeri gəlmişkən, eston parlamentinə Riyqikoqu deyirlər. Sizdə də yəqin ki, maraqlı olar, azərbaycanlıları eston parlamentinə ruslardan tez üzv seçildilər. Bütövlükdə, Estoniyada çox güclü Azərbaycan diasporası var və onunla hesablaşırlar. Siyasi suallara gəldikdə isə, mənə məlumdur ki, Azərbaycanda Qarabağ müharibəsi olub və mən onu Sovet İttifaqını dağıdan təxribat kimi xatırlayıram. Axı İttifaqın dağılmasından sonra demək olar ki, bütün postsovet ölkələri "qaynar nöqtələr"ə çevrildilər.
Sizin ölkənin prezidenti İlham Əliyevə böyük simpatiyam var, tanınmış siyasətçi Heydər Əliyevin oğludur və birinci xanım Mehriban Əliyevaya da hörmətim böyükdür. Azərbaycan dövlətinin başçısı öz xanımı ilə Estoniyaya gəlmişdi. Bu səfərdən sonra bizim yerli KİV-in çoxu Azərbaycanın birinci xanımının təkrarsız gözəlliyindən çox yazdılar. Mən də Bakıda olmağı çox istəyirəm. Ona görə də tezliklə görüşənədək.
Svetlana Pantsa (Moldova, Kişinyov), jurnalist, 24 yaş:
- Azərbaycan haqqında çox şey eşitməmişəm. Deyirlər, orada müharibə gedir. Məsələ bundadır ki, Moldovada demək olar ki, MDB ölkələri ilə bağlı xəbərlər olmur. Olanda da yuxarı səviyyələrdə görüşlərdən, danışıqlardan bəhs edir. Bilirəm ki, bizim ölkələr arasında aqrar sahədə əməkdaşlıq barədə saziş var. Düşününrəm ki, hazırda Moldova bütövlükdə MDB barədə müəyyən informasiya blokadasına salınıb. Hazırda Moldovaya rəhbərlik edən hökumət Rumıniyanın vasitəsi ilə Avropaya daxil olmaq istəyir. Avropa bizim yaxın qonşumuz sayılır. Yəni bütövlükdə öz içimizə qapanmışıq.
Artem Mararenko (Tacikistan), gənclər işi üzrə mütəxəssis, "Svetoç" respublika gənclər təşkilatının lideri, 29 yaş:
- Sizin ölkədəki siyasi vəziyyət mənə yaxşı tanışdır, Dağlıq Qarabağ ətrafıındakı münaqişə barədə çox eşitmişəm. Hansısa nəticələr çıxarmaq çox çətindir, amma onu deyə bilərəm ki, Tacikistan da oxşar vəziyyətdə idi və bizim ölkədə də müharibə gedirdi. Mən də xidmət etmişəm və müharibədə iştirakçı olmuşam. Çox ölüm və qan görmüşəm. Çox dostlarımı itirmişəm, ona görə də yeni insanlar görəndə onlara başları üzərində sakit səma arzulayıram. Azərbaycana da həmçinin.
Sizin hökumət münaqişədə düzgün siyasət seçib və hesab edir ki, döyüş əməliyyatlarını həmişə başlamaq olar, amma sakitliyi qorumaq isə çox çətindir. Bunu eşitmək yəqin sizin üçün xoş olar, mən sizin prezidentiniz İlham Əliyevin əllərini sıxmaq şərəfinə nail olmuşam. Çox xoş insandır və onunla ünsiyyətdə olmaq maraqlıdır. Tacikistana MDB prezidentlərinin səfərlərinin birində tədbir hazırlayırdıq. Prezidentlər, o cümlədən Azərbaycan lideri də tacik gəncləri ilə görüşməli və söhbət etməli idi. Mən bu tədbirin təşkilatçılarından idim. Beləliklə, mən də İlham Əliyevlə görüşmək şərəfinə nail oldum. Düşünürəm ki, sizin ölkənin insanları da prezidentiniz kimi xeyirxahdır. Bizim xalqların oxşar cəhəti qonaqpərvər və duz-çörəkli insanlar olmasıdır. Qoy evinizdə həmişə sülh olsun.
Yevgeni Samoylenko (Ukrayna, Kiyev), Ukrayna xalq deputatı Vladimir Tolstenkonun məsləhətçi-köməkçisi, "Azad Avropa" Yardım Fondu ictimai təşkilatının vitse-prezidenti, 29 yaş:
- Ukrayna və Azərbaycan arasında çox yaxşı dövlətlərarası əlaqələr yaranıb. Azərbaycan da Ukrayna kimi prezident ölkəsidir, düzdür bizim ölkədə deputatlar sizinkindən bir qədər çoxdur. Ali Rada səviyyəsində Ukrayna ilə Azərbaycan arasında parlamentlərarası rabitə qrupu fəailyyət göstərir və Vladimir Tolstenko da ora daxildir. Mənə bəllidir ki, Azərbaycan Qafqaz bölgəsinin iqtisadi lideridir və bizim ölkələr arasında işgüzar, təhsil və mədəniyyət sahələrini əhatə edən çox önəmli anlaşmalar bağlanıb. Mənim çoxlu azərbaycanlı dostlarım var - çox qonaqpərvər və etibarlı insanlardır. Sizin ölkənizə Dağlıq Qarabağ ətrafında münaqişənin tezliklə həll olmasını arzulayıram. Qoy dinclik və sülh olsun.
P.S. Düşərgə iştirakçılarının təşkilati toplantısıdır. Adama elə gələ bilər ki, elə də maraqlı tədbir olmaz. Onda nəsə öyrənmək mümkündürmü? Təcrübə göstərir ki, mümkündür. Birinci təşkilati toplantıda düşərgə iştirakçıları müəyyən etdilər ki, onlar Olginkaya Rusiyanın, MDB-nin və uzaq xaricin 54 bölgəsindən gəliblər və 55 ali məktəbi təmsil edirlər. Bununla yanaşı, düşərgədə 26 ictimai təşkilat üzvü və 18 nəfər hakimiyyət qurumu təmsilçisi müəyyən edildi.
Hovuzun yanındakı meydan. Bu sərin axşamda dəstələr özlərini təqdim edirlər. 14 slavyan dəstəsi bir-birləri ilə tanış olmaq üçün öz istedadlarını nümayiş etdirirlər. Gitarada çala bildikləri bütün mahnılar demək olar ki, hitə çevrildi. Amma heç də tələbələrin hamısı ənənəvi düşərgə romantikasına üstünlük vermədilər. Bəzi iştirakçılar akkordeonda çalmağa, ləzginka rəqsi etməyə, hətta aolv şousu göstərməyə tənbəllik etmədilər. Meydançada gurultu alatorana kimi davam etdi. "Qamma"nın bütün qalan sakinlərinin bu səs-küy barədə nə düşündüklərini də təsəvvür etmək çətin deyildi. Onlar istər-istəməz gözlərindən süzülən yaşları silib ayrılıqla barışmalı olurdular.

Впервые за девять лет «Славянка» собрала вокруг себя не только студентов, но и журналистов постсоветского пространства
Лето, Черное море, Ольгинка - небольшой курортный поселок в Туапсинском районе Краснодарского края, оздоровительный комплекс "Гамма". Здесь, на девятый год своего существования, расположился студенческий лагерь - официально Международная выставка-презентация молодежных проектов и программ "Студенческое сотрудничество - социальное партнерство - содружество государств", а если неофициально, то "Славянка".
Что это такое? Если вновь обратимся к официозу, то это мероприятие, в ходе которого идет активный обмен опытом, ведутся переговоры о механизмах сотрудничества, заключаются договоры о совместной реализации проектов. Участниками мероприятия являются студенты различных вузов стран постсоветского пространства, переговоры о сотрудничестве тоже ведутся студентами. В ходе работы делегаты каждого учебного заведения рассказывают о содержании своего проекта и приглашают к сотрудничеству заинтересованные стороны. Каждый проект после его представления на презентационно-переговорных площадках обсуждается участниками, намечаются пути дальнейшего сотрудничества в данном проекте, определяются механизмы включения сотрудничающих сторон. Организаторами мероприятия выступили Аппарат полномочного представителя президента РФ в Центральном Федеральном округе, Министерство спорта, туризма и молодежной политики РФ, Учебный комитет Русской православной церкви, администрация Курской области.
Это было…
В этом году на "Славянку" съехались около 500 студентов из СНГ - достаточно большая делегация. Кроме того, организаторы решили пригласить на "Славянку" также журналистов из стран СНГ - уже давно не студентов, чтобы о "Славянском содружестве" знали не только славяне. Это был первый такой опыт за девять лет, как говорили сами организаторы мероприятия. Так мы и оказались на "Славянке-2010" по приглашению Института евразийских исследований - два журналиста из Азербайджана (журнал R+ и агентство "Новости-Азербайджан"). Что из этого получилось? Поначалу было несколько комично смотреть, как журналисты, уже давно пережившие свой студенческий век, вливались в почти юношеское движение. Поскольку каждый студенческий отряд имел название,  журналисты решили не отставать от общей тенденции (вернее, не позволили организаторы. - Авт.) и назвали свою команду "Евроазиаты" с девизом "Мы - вместе, мы - сила, мы - сборная мира". Мы тоже участвовали в выступлениях и концертах, хотя в отличие от других отрядов у нас не было заранее подготовленной программы и мы готовили сценарий наших выступлений буквально за два-три часа перед выходом на сцену. Мы тоже, каждый как мог, представляли свою страну. Кто это мы? Журналисты из Узбекистана, Молдовы, Украины, Таджикистана, Кыргызстана, России, Эстонии, Азербайджана, Северного Кавказа. Мы все были такие разные, но так быстро нашли общий язык и к концу "смены-2010" поняли, что делить нам, в общем-то, нечего.
Так что же такое "Славянка"? Неофициально ответить на этот вопрос можно по-разному. "Это международный лагерь студенческого актива!" - отрапортуют самые ответственные. "Это море и пляж!" - молвят самые загоревшие. "Это старые друзья и новые знакомства!" - прокричат самые общительные. "Славянка" - это маленькая жизнь!" - скажут самые мудрые и будут правы.
Почему? Да потому, что всего в одну смену вмещаются события, которых хватило бы и на месяц жизни. Поэтому неудивительно, что в "Славянском содружестве" практически у всех появляется паранормальная способность находиться сразу в нескольких местах. А также проявляется куча умений и талантов, о которых раньше славяне и не подозревали. Пример? Да легко, если описать обычный день обычного  участника смены. После непродолжительного сна (от 2 до 6 часов) студенты направляются на завтрак. Но проснуться еда помогает не всем: многие продолжают клевать носом уже с ложкой в руках. Затем самые честные плетутся в конгресс-зал на утренний сбор. А там уже вовсю роль будильника исполняет команда соловьев-жаворонков - это организаторы и кураторы отрядов. Получается отлично - явившиеся на "пробудку" просыпаются. Затем эстафету перенимает традиционный час с экспертом, после которого студенты разбредаются кто куда. Основными направлениями их движения становятся "круглые столы" по проектам, форум молодых ученых и, конечно, мастер-классы и подготовка к вечернему концерту в рамках "Славянского созвездия". Кстати, мастер-классы с российскими экспертами в области масс-медиа были специально организованы для журналистов.
Так незаметно подходит время обеда, после которого самые умные представители отрядов, в народе прозванные "мозгами", отправляются забавляться интеллектуальными играми, самые спортивные - защищать честь отряда в соревнованиях турнира "Спорт - миротворец", самые ответственные продолжают репетировать, а самые находчивые умудрялись побывать во всех этих местах сразу, успевая при этом заскочить и на пляж. Где потом собираются разбросанные по лагерю участники "Славянки"?  Конечно, на ужине. Но даже за вечерней трапезой студенты не теряют времени даром, а продолжают готовиться к последующим мероприятиям. Споры о том, кто успел до 30 лет изменить мир, или о том, как лучше смонтировать отснятый полчаса назад фильм, - привычное для "Славянского содружества" дело.
А потом все собираются на вечернем мероприятии. Причем это не всегда концерт. Кинофестиваль в стиле церемонии вручения "Оскара", КВН, финал деловой игры Communication… Ну как после такого спокойно разбрестись по номерам и уснуть, не обменявшись впечатлениями?! Вот студенты и не расходятся, а, наоборот, собираются на традиционном "Славянском круге", где каждый может рассказать о том, чем запомнился ему уходящий день, и пожелать спокойной ночи. Другое дело, что спокойная ночь - опять-таки большая редкость для "Славянского содружества". Ведь никто не отменял ночного моря с посиделками и песнями под гитару… Да и подготовку к дню грядущему тоже никто не отменял: кто-то в срочном порядке расшивает рушник (полотенце у восточных славян, обычно с вышитым или тканым узором. - Авт.), кто-то в поисках информации рыщет в Сети, а кто-то корпит над очередной статьей в пресс-центре… Потерять счет событиям и плохо помнить в конце дня о том, что было в его начале, - нормальное для "Славянки" явление. Так в воспоминаниях о событиях прошедших и думах о событиях грядущих и засыпает лагерь… А его уже ждет следующий, такой же яркий и наполненный делами и открытиями, встречами и общением, позитивом и весельем, день. Ведь других в "Славянке" просто не бывает!
Обмен информацией
Вот мы и разговаривали. Рассказывали о своих странах, традициях, языках и праздничных днях, буднях. Спрашивали, что мы знаем друг о друге, помимо того, что все мы родились на общей для всех планете Земля и что все мы обычные и равные перед Богом люди. Границы. Выяснилось, что их, когда речь идет о дружбе и когда люди делят общий хлеб за едой, нет. Выяснилось, что друг о друге мы знаем не так уж много, но общаться и радоваться прекрасному дню охотно готовы. Осознали, что нас, поколение 70-80-х, все еще объединяет и в то же время разъединяет Союз Советских Социалистических Республик. Осознали, что, оказывается, жили хорошо и ностальгия по общему дому в нас ощущается до сих пор. Студенты. Отличаются они от нас тем, что в Союзе не родились, но удивительным образом знают об этой стране и советской эпохе немало. А знают ли они Азербайджан и что слышали о нашей стране? Вот с этим вопросом корреспондент R+ и обратился к молодым людям.
Кристина Руденко, студентка Московского государственного областного университета, 21 год:
"Я знаю об Азербайджане очень много, если учесть то, что у меня дедушка, правда, не кровный, азербайджанец. Моя бабушка, мамина мама, ученый, и как-то по долгу службы она поехала в Баку. К тому времени она уже была вдова. Там она познакомилась с Сурхаем Рагимовичем Аллахвердиевым. Он сейчас профессор биологии. Они полюбили друг друга, и вскоре она вышла за него замуж. Буквально через год после этого у дочери моей бабушки, т.е. у мамы, родилась я. И никакого другого дедушку, кроме моего дедушки-азербайджанца, я не знала. У нас сейчас очень хорошие и теплые отношения, и он меня очень любит, как родной дед. Если честно, я к нему отношусь так, как если бы он был моим родным дедом. Я была у него в гостях в Баку один раз. Правда, последние два года у меня не получается приехать, потому что дедушка сейчас работает в Турции. Была в Баку летом. Пошла в кинотеатр "Азербайджан", смотрела фильм "Война миров". Мне было тогда 16 лет. Я обожаю этот город, он очень красивый. Честно скажу, я еще никогда и нигде не видела такого голубого лазурного неба, как в Баку, и столько солнца. Гуляли по набережной, зелень, запах, море. Непередаваемые ощущения. Вообще моя жизнь и жизнь моих родителей как-то мистически связаны с Азербайджаном. Оказывается, свой медовый месяц они тоже провели в Баку, в 1988 году. Они мне рассказывали, что оставались  в какой-то очень красивой гостинице с лепниной и высокими потолками. О политической ситуации и о карабахских событиях я почти ничего не знаю. Дедушка немного рассказывал, но я не стала вдаваться в подробности - не хочу, чтобы мои воспоминания о вашей стране что-то омрачало. Для меня Азербайджан - это Баку, лучезарное небо, много детишек, солнце, море, набережная. Очень люблю вашу столицу и обязательно снова приеду в Баку".
Сергей Михайлов, Эстонская общественная телерадиокорпорация, редактор, 28 лет:
"Судить о стране заочно мне бы не хотелось. Знакомство со страной у меня происходит в самой стране. Но поскольку у нас с Азербайджаном очень сложный визовый режим, в вашем государстве я еще не побывал. Думаю, что настало время ликвидировать визовый режим между Эстонией и Азербайджаном, как, например, вы это сделали с Россией. Ну а повод для того, чтобы побывать в Баку, имеется - в Таллинне у меня есть азербайджанские друзья, очень добрые, открытые люди. Они граждане Азербайджана и звали меня в гости. Во-вторых, мне бы очень хотелось заняться у вас бизнесом. Каким? Пока не буду вдаваться в подробности. Еще один момент, который очень меня интересует, - это эстонские футболисты-легионеры, которые играют в азербайджанских футбольных клубах. Мне известно, что на данный момент в вашей стране выступают четыре эстонских футболиста и все они являются членами сборной Эстонии - это играющие в "Нефтчи" Дмитрий Круглов, Таави Рахне, Владимир Воскобойников и игрок "Хазар-Лянкярана" Тихон Шишов. Насколько мне известно, они неплохо играют, и мне бы очень хотелось сделать с ними интервью. Я очень интересуюсь спортом, особенно футболом. Еще один весьма интересный факт - совсем недавно эстонская пресса муссировала несчастный случай, который произошел с одной эстонской девушкой - у нее сгорело 50% кожи. Так вот, ее родителям сказали, что ее могут вылечить только в Азербайджане, так как в Баку есть очень сильные врачи в Ожоговом центре. Помню, что она поехала лечиться в Баку и здоровье у нее поправилось. Но свое лечение она должна продолжать, периодически выезжая в Баку.
Могу еще сказать, что нашим бывшим министром по делам народонаселения Эстонии был азербайджанец Эльдар Эфендиев. Он также был мэром Нарвы - третьего по величине города в Эстонии. Сейчас он является депутатом эстонского парламента от Центристской партии Эстонии. Кстати, эстонский парламент называется Рийгикогу. И вам, наверное, будет очень интересно узнать, что азербайджанцы вошли в эстонский парламент раньше, чем русские. В целом в Эстонии находится очень крупная азербайджанская диаспора, с которой надо считаться. Что касается политических вопросов, то мне известно, что в Азербайджане была карабахская война, но она мною воспринимается как провокация, некая издержка развала Советского Союза. Ведь почти все постсоветские страны превратились после развала Союза в "горячие точки".
Мне очень симпатичны президент вашей страны Ильхам Алиев - сын известного политика Гейдара Алиева, и первая леди Азербайджана Мехрибан Алиева. Глава азербайджанского государства приезжал со своей супругой в Эстонию, и после этого визита многие наши местные СМИ писали о неординарной красоте первой леди Азербайджана. Мне было бы очень интересно побывать в Баку, так что до скорых встреч".
Светлана Панца (Молдова, Кишинев), журналистка, 24 года:
"Об Азербайджане слышала не так много. Говорят, что у вас война. Дело в том, что у нас в Молдове почти не бывает новостей, связанных со странами Содружества, если только не происходят какие-то события на высшем уровне - встречи или переговоры. Знаю, что у наших стран имеются экономические соглашения на аграрном уровне. Думаю, что сегодня, в целом, Молдова находится в некой информационной блокаде относительно СНГ. Правительство, которое возглавляет сегодня Молдову, пытается внедриться в Европу через Румынию. Европа воспринимается нами как ближний сосед. В общем, мы постоянно варимся в собственном соку".
Артем Мараренко (Таджикистан), специалист по делам молодежи, лидер республиканской молодежной организации "Светоч", 29 лет:
"Мне хорошо известна политическая ситуация в вашей стране, много слышал о конфликте вокруг Нагорного Карабаха. Какие-то выводы делать очень сложно, но могу сказать, что Таджикистан тоже находился в схожей ситуации и в нашей стране тоже была война.  Я служил, участвовал в военных событиях. Видел очень много смертей и крови. Потерял многих друзей, поэтому сейчас при знакомстве с новыми людьми всем желаю мирного неба над головой и Азербайджану тоже. Ваше правительство избрало верную переговорную политику в конфликте, считая, что военные действия всегда можно начать, а вот отстоять мир очень сложно. Вам, наверное, будет очень приятно, если я скажу, что имел возможность пожать руку президенту Азербайджана - Ильхаму Алиеву. Он очень приятный человек и с ним очень интересно общаться. Как-то в один из визитов в Таджикистан президентов стран СНГ мы готовили мероприятие. Президенты, в том числе азербайджанский лидер, должны были встретиться с таджикской молодежью и поговорить с нею. Я был в числе организаторов этого мероприятия. Вот таким образом мне и удалось пожать руку Ильхаму Алиеву. Думаю, что в вашей стране люди такие же доброжелательные, как ваш президент. Схожесть между нашими народами состоит в том, что мы очень гостеприимные и хлебосольные люди. Мир вашему дому".
Евгений Самойленко (Украина, Киев), помощник-консультант народного депутата Украины Владимира Толстенко, вице-президент общественной организации Фонд содействия "Свободная Европа", 29 лет:
"Между Украиной и Азербайджаном сложились очень хорошие дружественные межгосударственные связи. Азербайджан, как и Украина, президентская страна, правда, депутатов у нас намного больше, чем у вас. На уровне Верховной рады действует группа межпарламентских связей между Украиной и Азербайджаном, в которую входит и Владимир Толстенко. Мне также известно, что Азербайджан является экономическим лидером в Кавказском регионе, и между нашими странами заключены весьма значимые договоренности в деловых, образовательных и культурных сферах. У меня очень много азербайджанских друзей - это гостеприимные и очень надежные люди. Желаю вашей стране скорейшего решения конфликта вокруг Нагорного Карабаха. Мира вам и спокойствия".
P.S. Организационный сбор участников лагеря. Казалось бы, не самая интересная штука - организационный сбор. Можно ли узнать что-то новое в его ходе? Как показала практика, можно. На первом оргсборе участники лагеря выяснили, что съехались в Ольгинку из 54 регионов России, СНГ и стран зарубежья и представляют 55 учебных заведений. Помимо студентов в "Содружестве" оказались еще 26 членов общественных организаций и 18 представителей органов власти.
Площадка возле бассейна. Представление визиток отрядов прохладным вечером. 14 славянских отрядов собрались вместе, чтобы представиться друг другу - показать свои таланты и на других посмотреть. Хитами, как и можно было предположить, стали всевозможные песни под гитару. Впрочем, далеко не все студенты отдали дань традиционной лагерной романтике. Оказалось, что некоторым участникам "Содружества" не слабо и на аккордеоне сыграть, станцевать лезгинку и даже показать фаер-шоу. Гомон на площадке продолжался дотемна. Осталось только догадываться, что об этом переполохе думали все остальные жители "Гаммы". Наверное, им волей-неволей пришлось утереть скупую слезу и смириться. Ведь впереди еще 11 дней "Содружества".