Doqquz il ərzində "Slavyanka" ilk dəfə öz ətrafına yalnız tələbələri deyil, həm də postsovet məkanından olan jurnalistləri yığmışdı
Müəllif: Sabirə MUSTAFAYEVA Bakı - Tuapse - Bakı
Yaydır. Qara dəniz, Krasnodar diyarının Tuapse rayonunun kiçik kurort qəsəbəsi Olqinkada "Qamma" sağlamlıq mərkəzi. Burada artıq doqquz ildir ki, tələbə düşərgəsi yerləşir, rəsmi adı "Tələbə əməkdaşlığı - sosial tərəfdaşlıq - dövlətlərin birliyi" gənclik layihə proqramlarının beynəlxalq sərgi-təqdimatıdır, qeyri-rəsmi isə bura "Slavyanka" deyirlər.
Bu, nə deməkdir? Yəni yenə də rəsmiyyətə üz tutsaq, bu, fəal təcrübə mübadiləsi aparılan, əməkdaşlıq mexanizmləri barədə danışıqlar keçirilən, birgə layihələrin gerçəkləşdirilməsi barədə sazişlər bağlanan tədbirdir. Tədbir iştirakçıları postsovet məkanı ölkələrinin müxtəlif ali məktəblərinin tələbələridir və əməkdaşlıq haqqında danışıqları da tələbələr aparır. İşin gedişi zamanı hər bir ali məktəbin nümayəndələri öz layihəsinin məzmunu barədə danışır və maraqlı tərəfləri əməkdaşlığa çağırır.
Hər bir layihə təqdimat-danışıq meydançalarında təqdim ediləndən sonra iştirakçılar tərəfindən müzakirə edilir, bu layihənin sonrakı əməkdaşlıq yolları müzakirə olunur, əməkdaşlıq edən tərəflərin iştirak mexanizmləri müəyyənləşdirilir. Tədbirin təşkilatçıları Rusiya Federasiyası (RF) prezidentinin mərkəzi federal dairə üzrə səlahiyyətli nümayəndəsinin aparatı, RF idman, turizm və gənclik siyasəti nazirliyi, Rus Pravoslav Kilsəsinin tədris komitəsi, Kursk vilayətinin rəhbərliyi idi.
Bu alındı
Bu il "Slavyanka"ya MDB ölkələrindən 500-ə yaxın tələbə gəlmişdi, yetərincə böyük nümayəndə heyətləri idi. Bundan başqa təkşilatçılar "Slavyanka"ya həm də MDB məkanı ölkələrindən jurnalistləri də cəlb eləmişdilər ki, "Slavyan birliyi"ndən yalnız slavyanlar məlumatlı olmaqla qalmasınlar. Təşkilatçıların özləri deyirdilər ki, bu, doqquz il ərzində ilk belə təcrübədir. Beləliklə, biz iki jurnalist ("R+" jurnalı və "Novosti-Azerbaydjan" agentliyi) Avrasiya Araşdarmaları İnstitutunun dəvəti ilə "Slavyanka-2010"da peyda olduq. Nə baş verdi? Əvvəl bir az gülməli kimi idi, tələbəlik illərini çoxdan yaşamış iki jurnalist demək olar ki, gənclik hərəkatına qoşulmuşdular.
Demək olar ki, hər bir tələbə dəstəsinin öz adı var idi və jurnalistlər də camaatdan geri qalmaq istəmədilər (daha doğrusu, təşkilatçılar buna icazə vermədilər - müəllif) və öz komandalarını "Avroasiat"lar adlandırdılar, "Biz bir yerdəyik, biz güclüyük, biz dünya yığmasıyıq" sözlərini deviz seçdilər. Biz də çıxışlara və konsertlərə qatıldıq, amma başqalarından fərqli olaraq bizim əvvəlcədən hazırlanmış proqramlarımız yox idi və biz öz çıxışlarımızın ssenarilərini demək olar ki, çıxışdan iki-üç saat qabaq hazırlayırdıq. Biz də nə cür isə öz ölkələrimizi təqdim edə bildik. Biz deyəndə mən Özbəkistandan, Moldovadan, Ukraynadan, Tacikistandan, Qırğızıstandan, Rusiyadan, Estoniyadan, Azərbaycandan, Şimali Qafqazdan olan jurnalistləri nəzərdə tuturam. Biz həddindən müxtəlif idik, amma çox tezliklə dil tapdıq və 2010 mövsümünün sonunda anladıq ki, heç bir fərqimiz yoxdur.
"Slavyanka" nədir? Qeyri-rəsmi şəkildə bu suala müxtəlif cür cavab vermək olar. "Bu, tələbə fəallarının beynəlxalq düşərgəsidir!" - deyə ən məsuliyyətlilər raport verə bilərlər. "Bu, dəniz və çimərlikdir!" - deyə günəşdən qaralanlar əmin edə bilərlər. "Bu, köhnə dostlar və yeni tanışlardır!" - ən ünsiyyətcillər belə qışqırsalar səhv etmiş olmazlar. ""Slavyanka" kiçik bir dünyadır!" - ən müdriklər belə deyər və doğru da olar.
Niyə? Ona görə ki, cəmi bir növbə ərzində həyatın aylarına yetən hadisələr baş verir. Buna görə də təəccüblü deyil ki, "Slavyan birliyi"ndə demək olar ki, hamıda eyni zamanda bir neçə yerdə olmağı bacarmaq kimi paranormal bacarıq peyda olur. Həm də əvvəllər slavyanların heç ağıllarına belə gətirmədikləri bir xeyli bacarıq və istedadlar ortaya çıxır. Məsələn, əgər sıradan bir növbə iştirakçısının gündəliyini oxusan bu suala asanlıqla cavab taparsan. Kiçik (saat 2-dən 6-ya qədər çəkən) yuxudan sonra tələbələr səhər yeməyinə yollanırlar. Amma yemək heç də hamının yuxudan oyanmasına imkan vermir: çoxları əllərində qaşıq ola-ola mürgüləməkdə davam edir. Sonra ən intizamlılar konfrans-zaldakı səhər toplantısına yollanırlar. Orada isə zəngli saat rolunu səhər bülbülləri - təşkilatçılar və dəstələrin kuratorları oynayırlar.
Yəni toplantıya gələnlər ayılırlar. Sonra isə ənənəvi ekspert saatı başlayır, sonra da tələbələr kefləri nə istəyir, ondan da danışırlar. Onların əsas istiqamət fəaliyyəti layihələr üzrə "dəyirmi masa"lar, gənc alimlərin forumu və əlbəttə ki, master-klasslar, "Slavyan kəhkəşanı" çərçivəsində axşam konsertinə hazırlaşmaq olur. Yeri gəlmişkən, media sahəsində Rusiya ekspertlərinin master-klassları xüsusi olaraq məhz jurnalistlər üçün təşkil olunmuşdu.
Nahar vaxtı çox tezliklə yetişir və bundan sonra dəstələrin xalq arasında "beyin" adlandırılan ən ağıllı təmsilçiləri intellektual oyunlarla əylənməyə yollanır, ən çeviklər isə "İdman sülh gətirir" turnirinin yarışlarında öz dəstələrinin şərəflərini qoruyurlar, ən məsuliyyətlilər isə məşq etməkdə davam edirlər, ən ağıllılar da eyni vaxtda bu tədbirlərin hamısına qatılmağı, sonra isə çimərliyə tərəf sürüşməyi də bacarırlar. Bəs sonra "Slavyanka"nın bu pərən-pərən düşmüş sakinləri hara toplaşır? Əllbəttə ki, şam yeməyinə. Amma axşam yeməyindən sonra da tələbələr vaxtı boş keçirmirlər və sonrakı tədbirlərə hazırlaşırlar. 30 yaşına qədər kimlərin dünyanı dəyişməyi bacarması və ya yarım saat qabaq çəkilmiş filmi ən yaxşı necə montaj etmək barədə mübahisələr "Slavyan birliyi" üçün adi işdir.
Daha sonra isə hamı axşam tədbirinə toplaşır. Bu, heç də həmişə konsert olmur. "Oskar" tipli mükafatların olduğu kinofestival, şən və hazırcavablar klubu (KVN), işgüzar "Communication" oyununun finalı da ola bilər.
Yaxşı, bundan sonra necə rahatlıqla nömrəyə getmək və heç bir təəssurat bölüşmədən yatmaq olar?!. Buna görə də tələbələr dağılmırlar və əksinə ənənəvi "Slavyan dairəsi"ndə toplaşırlar. Orada hər bir kəs gününün necə keçməsi barədə təəssüratlarını bölüşür və bir-birlərinə sakit gecələr arzulayırlar. Burası da var ki, "Slavyan birliyi"ndə sakit gecələr nadir hadisədir. Axı heç kimə gecə dənizinin sahilində yığışıb gitarada ifa edilən mahnılara qulaq asmağı qadağan etməyiblər. Sonrakı günə hazırlaşmağa da heç kim yasaq qoymayıb: kimsə tələsik şərq slavyanlarının milli dəsmalı olan ruşnikə bəzək vurur, kimsə internetdə məlumat axtarışındadır, kimsə də mətbuat mərkəzində növbəti məqalə üzərində tər tökür. Adam günün sonunda hadisələrin hesabını itirir və səhər nə baş verdiyini xatırlamır və bu, "Slavyanka" üçün normal haldır. Beləliklə, düşərgə bu düşüncə və fikirlər altında yuxuya gedir. Sabah isə düşərgəni belə parlaq, qaynar və yeniliklərlə, görüşlərlə, ünsiyyətlə, şənliklə dolu gün gözləyir. Başqa cür gün sadəcə "Slavyanka"da olmur!
Məlumat mübadiləsi
Biz də danışdıq. Öz ölkələrimizdən, ənənələrimizdən, dillərimizdən, bayram günlərindən, qayğılarımızdan danışdıq. Bütün insanlar üçün ümumi olan Yer planetində doğulmağımızdan və hamımızın Tanrı qarşısında bərabər sadə insanlar olmağımızdan başqa bir-birimiz haqqında nə bildiklərimizi də soruşduq. Sərhədlər yada düşdü. Məlum oldu ki, dostluqdan söhbət gedəndə və insanlar bir masa arxasında əyləşib çörək kəsəndə onlar yoxa çıxırlar. Aydın oldu ki, biz bir-birimiz haqqında heç də çox şey bilmirik, amma gözəl günlərdə şənlənməyi və sevinməyi çox yaxşı bacarırıq. Anladıq ki, 70-80-ci illərin təmsilçisi olan bizləri Sovet Sosialist Respublikalar İttifaqı birləşdirir, eyni vaxta həm də ayırır. Anladıq ki, sən demə həmin illərdə yaxşı yaşamışıq və böyük ümumi evimizin həsrətini indi də hiss edirik.
Tələbələr isə bizdən onunla fərqlənirlər ki, Sovet İttifaqında doğulmayıblar, amma çox maraqlıdır ki, bu ölkə və sovet dövrü barədə az bilmirlər. Görəsən, onlar Azərbaycanı tanıyırlarmı və bizim ölkə barədə nə bilirlər? "Region plus"un müxbiri bu suallarla gənc insanlara müraciət etdi.
Kristina Rudenko, Moskva Dövlət Vilayət Universitetinin tələbəsi, 21 yaş:
- Mən Azərbaycan haqqında çox şey bilirəm, nəzərə alaq ki, doğma olmasa da, mənim babam azərbaycanlıdır. Mənim nənəm, yəni anamın anası alim idi və bir dəfə işlə bağlı Bakıya gedibmiş. Orada Surxay Rəhimoviç Allahverdiyevlə tanış olub. Hazırda o, biologiya professorudur. Onlar bir-birlərini seviblər və nənəm tezliklə ona ərə gedib. Bundan düz bir il sonra isə nənəmin qızı, yəni anam məni doğub. Mən öz azərbaycanlı babamdan başqa, heç bir ayrı baba tanımıram. İndi bizim çox yaxşı münasibətlərimiz var, o, doğma nəvəsi kimi məni sevir. Mən də ona doğma babam kimi münasibət göstərirəm. Mən bir dəfə Bakıda onların qonağı olmuşam. Düzdür, son iki ildə məndə bu alınmır, çünki babam hazırda Türkiyədə işləyir. Bakıda yayda olmuşam, onda "Azərbaycan" kinoteatrına getmişəm və "Dünyalar müharibəsi" filminə baxmışam. Onda mənim 16 yaşım var idi. Mən bu şəhərdən ötrü ölürəm, çox gözəldir. Düzü mən heç bir yerdə Bakıdakı kimi mavi səma və bu qədər günəş işığı görməmişəm. Sahillə gəzib otların, dənizin ətrini almışam. Diləgəlməz duyğudur. Ümumiyyətlə, mənim də, valideynlərimin də həyatı sehrli şəkildə Azərbaycanla bağlıdır. Sən demə onlar 1988-ci ildə bal aylarını Bakıda keçiriblərmiş. Onlar mənə danışıblar ki, yüsək tavanı olan və fiqurlarla bəzədilmiş mehmanxanada qalıblarmış. Siyasi vəziyyətdən, Qarabağ hadisələrindən heç nə bilmirəm. Babam nəsə danışıb, amma mən dərinliyinə varmamışam, sizin ölkə haqqında xatirələrimi nə iləsə korlamaq istəməmişəm. Məndən ötrü Azərbaycan mava səma, çox uşaqlar, günəş, dəniz, sahil olan bir ölkədir. Sizin paytaxtı çox sevirəm və mütləq yenidən Bakıya dönəcəm.
Sergey Mixaylov, Estoniya ictimai teleradiokorporasiyası, redaktor, 28 yaş:
- Ölkə haqqında qiyabi danışmaq istəməzdim. Mən ölkə ilə onun özündə tanış oluram. Bizim sizin Azərbaycanla çox mürəkkəb viza rejimimiz olduğuna görə, sizin ölkədə hələ olmamışam. Düşünürəm ki, artıq Estoniya və Azərbaycan arasında viza rejimini ləğv etməyin vaxtı çatıb. Məsələn, biz bunu Rusiya ilə etmişik. Bakıda olmağa səbəbim də çoxdur. Tallinndə mənim xeyli azərbaycanlı dostlarım var, çox xeyirxah, açıq insanlardır. Onlar Azərbaycan vətəndaşlarıdır və məni qonaq çağırıblar.
İkincisi, sizin ölkə ilə biznes qurmaq istərdim. Nə biznesi? Hələ ki təsfilatına varmayacağam. Məni maraqladıran başqa məqam isə Azərbaycanın futbol klublarından oynayan eston futbolçuları - legionerlərdir. Mənə məlumdur ki, hazırda sizin ölkədə dörd eston futbolçusu oynayır və onun dörü də Estoniya yığmasının üzvüdür. Bunlar "Neftçi"də oynayan Dmitri Kruqlov, Taavi Raxne, Vladimir Voskoboynikov və "Xəzər-Lənkəran"ın oyunçusu Tixon Şişovdur. Bildiyimə görə, onlar pis oynamırlar və buna görə də onlardan müsahibə götürmək istərdim. Mən idmanla, xüsusilə də futbolla çox maraqlanıram.
Daha bir maraqlı fakt da var - bu yaxınlarda eston mətbuatı bir bədbəxt hadisədən çox yazırdı, bir eston qızının başına iş gəlmişdi və dərisinin 50%-i yanmışdı. Onun valideynlərinə deyiblər ki, qızı yalnız Azərbaycanda müalicə edə bilərlər, çünki Bakıdakı Yanıq Mərkəzində çox güclü həkimlər var. Xatırlayıram ki, qız müalicə üçün Bakıya getdi və vəziyyəti yaxşılaşdı. Amma o, öz müalicəsini davam etdirməli, mütəmadi olaraq Bakıya getməlidir.
Bir şeyi də deyə bilərəm, Estoniyanın keçmiş əhali məskunlaşması naziri azərbaycanlı Eldar Əfəndiyev idi. O, həm də Estoniyanın əhali sayına görə üçüncü şəhəri olan Narvanın meri olub. Hazırda o, mərkəzçi partiyadan Estoniya parlamentinin deputatıdır. Yeri gəlmişkən, eston parlamentinə Riyqikoqu deyirlər. Sizdə də yəqin ki, maraqlı olar, azərbaycanlıları eston parlamentinə ruslardan tez üzv seçildilər. Bütövlükdə, Estoniyada çox güclü Azərbaycan diasporası var və onunla hesablaşırlar. Siyasi suallara gəldikdə isə, mənə məlumdur ki, Azərbaycanda Qarabağ müharibəsi olub və mən onu Sovet İttifaqını dağıdan təxribat kimi xatırlayıram. Axı İttifaqın dağılmasından sonra demək olar ki, bütün postsovet ölkələri "qaynar nöqtələr"ə çevrildilər.
Sizin ölkənin prezidenti İlham Əliyevə böyük simpatiyam var, tanınmış siyasətçi Heydər Əliyevin oğludur və birinci xanım Mehriban Əliyevaya da hörmətim böyükdür. Azərbaycan dövlətinin başçısı öz xanımı ilə Estoniyaya gəlmişdi. Bu səfərdən sonra bizim yerli KİV-in çoxu Azərbaycanın birinci xanımının təkrarsız gözəlliyindən çox yazdılar. Mən də Bakıda olmağı çox istəyirəm. Ona görə də tezliklə görüşənədək.
Svetlana Pantsa (Moldova, Kişinyov), jurnalist, 24 yaş:
- Azərbaycan haqqında çox şey eşitməmişəm. Deyirlər, orada müharibə gedir. Məsələ bundadır ki, Moldovada demək olar ki, MDB ölkələri ilə bağlı xəbərlər olmur. Olanda da yuxarı səviyyələrdə görüşlərdən, danışıqlardan bəhs edir. Bilirəm ki, bizim ölkələr arasında aqrar sahədə əməkdaşlıq barədə saziş var. Düşününrəm ki, hazırda Moldova bütövlükdə MDB barədə müəyyən informasiya blokadasına salınıb. Hazırda Moldovaya rəhbərlik edən hökumət Rumıniyanın vasitəsi ilə Avropaya daxil olmaq istəyir. Avropa bizim yaxın qonşumuz sayılır. Yəni bütövlükdə öz içimizə qapanmışıq.
Artem Mararenko (Tacikistan), gənclər işi üzrə mütəxəssis, "Svetoç" respublika gənclər təşkilatının lideri, 29 yaş:
- Sizin ölkədəki siyasi vəziyyət mənə yaxşı tanışdır, Dağlıq Qarabağ ətrafıındakı münaqişə barədə çox eşitmişəm. Hansısa nəticələr çıxarmaq çox çətindir, amma onu deyə bilərəm ki, Tacikistan da oxşar vəziyyətdə idi və bizim ölkədə də müharibə gedirdi. Mən də xidmət etmişəm və müharibədə iştirakçı olmuşam. Çox ölüm və qan görmüşəm. Çox dostlarımı itirmişəm, ona görə də yeni insanlar görəndə onlara başları üzərində sakit səma arzulayıram. Azərbaycana da həmçinin.
Sizin hökumət münaqişədə düzgün siyasət seçib və hesab edir ki, döyüş əməliyyatlarını həmişə başlamaq olar, amma sakitliyi qorumaq isə çox çətindir. Bunu eşitmək yəqin sizin üçün xoş olar, mən sizin prezidentiniz İlham Əliyevin əllərini sıxmaq şərəfinə nail olmuşam. Çox xoş insandır və onunla ünsiyyətdə olmaq maraqlıdır. Tacikistana MDB prezidentlərinin səfərlərinin birində tədbir hazırlayırdıq. Prezidentlər, o cümlədən Azərbaycan lideri də tacik gəncləri ilə görüşməli və söhbət etməli idi. Mən bu tədbirin təşkilatçılarından idim. Beləliklə, mən də İlham Əliyevlə görüşmək şərəfinə nail oldum. Düşünürəm ki, sizin ölkənin insanları da prezidentiniz kimi xeyirxahdır. Bizim xalqların oxşar cəhəti qonaqpərvər və duz-çörəkli insanlar olmasıdır. Qoy evinizdə həmişə sülh olsun.
Yevgeni Samoylenko (Ukrayna, Kiyev), Ukrayna xalq deputatı Vladimir Tolstenkonun məsləhətçi-köməkçisi, "Azad Avropa" Yardım Fondu ictimai təşkilatının vitse-prezidenti, 29 yaş:
- Ukrayna və Azərbaycan arasında çox yaxşı dövlətlərarası əlaqələr yaranıb. Azərbaycan da Ukrayna kimi prezident ölkəsidir, düzdür bizim ölkədə deputatlar sizinkindən bir qədər çoxdur. Ali Rada səviyyəsində Ukrayna ilə Azərbaycan arasında parlamentlərarası rabitə qrupu fəailyyət göstərir və Vladimir Tolstenko da ora daxildir. Mənə bəllidir ki, Azərbaycan Qafqaz bölgəsinin iqtisadi lideridir və bizim ölkələr arasında işgüzar, təhsil və mədəniyyət sahələrini əhatə edən çox önəmli anlaşmalar bağlanıb. Mənim çoxlu azərbaycanlı dostlarım var - çox qonaqpərvər və etibarlı insanlardır. Sizin ölkənizə Dağlıq Qarabağ ətrafında münaqişənin tezliklə həll olmasını arzulayıram. Qoy dinclik və sülh olsun.
P.S. Düşərgə iştirakçılarının təşkilati toplantısıdır. Adama elə gələ bilər ki, elə də maraqlı tədbir olmaz. Onda nəsə öyrənmək mümkündürmü? Təcrübə göstərir ki, mümkündür. Birinci təşkilati toplantıda düşərgə iştirakçıları müəyyən etdilər ki, onlar Olginkaya Rusiyanın, MDB-nin və uzaq xaricin 54 bölgəsindən gəliblər və 55 ali məktəbi təmsil edirlər. Bununla yanaşı, düşərgədə 26 ictimai təşkilat üzvü və 18 nəfər hakimiyyət qurumu təmsilçisi müəyyən edildi.
Hovuzun yanındakı meydan. Bu sərin axşamda dəstələr özlərini təqdim edirlər. 14 slavyan dəstəsi bir-birləri ilə tanış olmaq üçün öz istedadlarını nümayiş etdirirlər. Gitarada çala bildikləri bütün mahnılar demək olar ki, hitə çevrildi. Amma heç də tələbələrin hamısı ənənəvi düşərgə romantikasına üstünlük vermədilər. Bəzi iştirakçılar akkordeonda çalmağa, ləzginka rəqsi etməyə, hətta aolv şousu göstərməyə tənbəllik etmədilər. Meydançada gurultu alatorana kimi davam etdi. "Qamma"nın bütün qalan sakinlərinin bu səs-küy barədə nə düşündüklərini də təsəvvür etmək çətin deyildi. Onlar istər-istəməz gözlərindən süzülən yaşları silib ayrılıqla barışmalı olurdular.

For the first time in 10 years, Slavyanka brings together not only students, but also journalists from post-Soviet states
Summer, the Black Sea and Olginka - a small resort town in the Tuapse District of Krasnodar and a Gamma health complex. This place is home to a students' camp which was established nine years ago. Officially, it is called an international exhibition and a presentation of youth projects and programmes "Students' Cooperation - Social Partnership - A Commonwealth State" and unofficially - Slavyanka.
What is it? According to the official reports, it is an event at which an active exchange of experience takes place, negotiations on mechanisms of cooperation are held and agreements on joint projects are concluded. Participants in the event are students from various universities in post-Soviet states, and they conduct negotiations on cooperation. During the event, delegates from each education centre talk about the contents of their projects and invite interested parties to cooperate. After the presentation each project is discussed by the participants, who outline the possibilities for further cooperation on the project and define ways of involving cooperating parties. The event is organised by the administration of the authorized representative of the President of Russia in the Central Federal District, the Russian Ministry of Sports, Tourism and Youth Policy, the educational committee of the Russian Orthodox Church and the Kursk Region Administration.
This was…
This year Slavyanka brought together about 500 students from the CIS - quite a large delegation. Moreover, the organizers also decided to invite journalists from CIS countries, so that everyone would hear about the "Slavic Commonwealth". This was the first such experience in nine years, according to the organizers of the event. Thus two journalists from Azerbaijan (R+ magazine and News Azerbaijan news agency) were also invited to Slavyanka 2010 by the Institute for Eurasian Studies. What came out of this? Initially, it was somehow comic to see journalists, who are no longer students, joining the youth movement. Since every group had a name, journalists decided not to go against the trend (or to be more precise, the organizers did not let them do so - writer) and called their team "Eurasians" with the slogan "We are together, we are a force and we are the world's team". We also participated in performances and concerts, although unlike the others, we did not have a pre-planned programme and prepared our presentation literally in the two or three hours before our performance. We also represented our countries and each of us did his best. Who were we? Journalists from Uzbekistan, Moldova, Ukraine, Tajikistan, Kyrgyzstan, Russia, Estonia, Azerbaijan and the North Caucasus. We were all so different, but we very soon found a common language and, by the end of "Shift 2010", we realized that we actually had nothing to fight over.
What is Slavyanka? Unofficially, we can answer this question in different ways. "It is an international camp for student activists," say those who are most responsible. "It is the sea and the beach," say the suntanned. "It is friends and new acquaintances," shout the most communicative ones. "Slavyanka is a little life," declare the wise, and they are right.
Why? Because one shift includes events that could last all month and so it is no surprise that within the "Slavic Commonwealth", almost everyone has the paranormal ability to be in different places at the same time. They also reveal so many skills and talents of which they were previously unaware. An example? It is easier to describe the normal day of an ordinary participant. After a short sleep (from two to six hours), students go out for breakfast. But food does not help everyone to wake up: many continue to droop with a spoon in their hands. Then the most conscientious ones trudge to the congress hall for the morning meeting. And there a team of nightingales and larks acts as a real alarm clock -the organizers and curators of groups. It works out very well - for those who come to the "wake-up meeting". Then the baton is picked up at the traditional hour by an expert, after which the students disperse in different directions. The main destinations are "round table discussions" on projects, a forum of young scientists and, of course, master classes and preparations for the evening concert as part of the "Slavic Constellation". Incidentally, master classes with Russian experts in the mass media were organized especially for journalists.
So, you don't even notice when it is time for dinner. After that, the smartest representatives of the groups, popularly known as "the brains", go to entertain themselves with intellectual games, the most athletic ones defend the honour of their groups in the Peacekeeping Sport tournament, the most responsible ones continue practising, while the most resourceful ones contrive to visit all these places at once and also drop in at the beach. Where do Slavyanka participants gather later? Of course, at supper. But even during the evening meals, the students do not waste their time and continue to prepare for upcoming events. Arguments about who managed to change the world before he turned 30, or how you can best edit a film made half an hour ago are an everyday occurrence at the "Slavic Commonwealth".
And then everyone assembles at an evening event, and it is not always a concert. It is a film festival resembling an Oscar awards ceremony, an intellectual show or the final of the Communication business game… How can you go quietly back to your room and to bed after all this without sharing your impressions?! That's why the students do not disperse; on the contrary, they gather at the traditional "Slavic Circle" where everyone can relate what he remembers from the day and say good night to the others. It is another thing that a quiet night is actually very rare at the "Slavic Commonwealth". No-one cancelled night-time parties on the beach with songs to the accompaniment of a guitar… Nor did anyone cancel preparations for the next day: someone is urgently embroidering a rushnik (an East Slavic towel with embroidered or woven patterns - writer), another is browsing the Internet for information and yet another is beavering away at an article at the press centre…
It is quite common at Slavyanka to lose track of events and not remember very well in the evening what had happened in the morning. That's how the camp falls asleep - with memories of past events and thoughts about forthcoming ones… What lies ahead is the next day full of affairs and discoveries, meetings and talks, positive things and entertainment. After all, there is no other kind of day at Slavyanka!
Exchange of information
So, we continued talking about our countries, traditions, languages, holidays and weekdays. We asked what we know about each other - apart from the fact that we were all born on one planet -and the fact that we are all ordinary people, equal before God. Borders. It seemed that there are no borders when people talk about friendship and share their food. It turned out that we know very little about each other, but we are happy to rejoice at a wonderful day. We realized that we, the generation of the 1970s and 1980s, are still united and, at the same time, separated by the Union of Soviet Socialist Republics. We realized that we lived well and still feel nostalgic for our common house. Students. They are different from us because they were not born in the
Soviet Union but, surprisingly, they know a lot about this country and the Soviet era. Do they know Azerbaijan and have they heard about our country? The R+ correspondent put this question to some of the young people.
Kristina Rudenko, a student from Moscow State Regional University, 21:
"I know a lot about Azerbaijan, as my grandfather was from there. My grandmother, my mother's mother, is a scientist, and she once had a duty trip to Baku. By that time, she was already a widow. She met Surxay Allahverdiyev there. She is now a professor of biology. They loved each other and, soon, she married him. Literally one year later, my grandmother's daughter, that is to say my mother, had me. And I didn't know any other grandfather but my Azerbaijani grandpa. We now have a very good and warm relationship, and he loves me very much like my own grandfather. I treat him as if he was my own grandpa. I visited him once in Baku. To be honest, I haven't been able to travel there over the past two years because my grandfather is working in Turkey now. I visited Baku in summer. I went to the Azerbaijan cinema and watched the film "War of the Worlds". I was 16 then. I adore the city, it's very beautiful. I have to honestly say that I've never seen such a sky-blue coast as in Baku, and so much sunlight. We walked along the Boulevard - greenery, fragrance and sea. It's an inexpressible feeling. In general, my own life and my parents' lives are somewhat mystically related to Azerbaijan. It turns out that they even spent their honeymoon in Baku in 1988. They told me that they stayed in a very beautiful hotel with moulding and high ceilings. I know almost nothing about the political situation and the Karabakh events. My grandpa told me something about them, but I didn't go into the detail - I don't want anything to darken my memories of your country. For me, Azerbaijan is Baku, sunlit sky, many children, sunlight, sea and esplanade. I love your capital very much and will definitely visit Baku again."
Sergey Mikhailov, the Estonian Public TV and Radio Corporation, editor, 28:
"I wouldn't like to judge a country without seeing it. I learn about a country in the country itself. Since we have a very difficult visa regime with Azerbaijan, I haven't visited your country yet. I think that it's time to eliminate the visa regime between Estonia and Azerbaijan, as you did with Russia. And I have a reason to visit Baku because I have Azerbaijani friends in Tallinn - very kind and open people. They are citizens of Azerbaijan and invited me to visit them. Secondly, I would like to do business in your country. What business? I don't want to go into detail yet. Another thing that interests me very much is Estonian footballers who play for Azerbaijani football clubs. I know that there are four Estonian footballers in your country right now, and they are all members of the Estonian national team - they are Dmitriy Kruglov, Taavi Rahn and Vladimir Voskoboynikov, who play for Neftci, and Tikhon Shishov who plays for Xazar-Lankaran. As far as I know, they are good players and I'd like to interview them. I'm very interested in sports, especially football. Another interesting fact is that quite recently, the Estonian press reported an accident that happened to an Estonian girl - she burnt 50 per cent of her skin. So her parents were told that she could recover only in Azerbaijan because there are good doctors at the burns centre in Baku. I remember she went to receive treatment in Baku and her condition improved. But she has to continue her treatment, visiting Baku from time to time.
"I can also say that Estonia's former population minister was an Azerbaijani called Eldar Afandiyev. He was also mayor of Narva - Estonia's third largest city. He is now a member of the Estonian parliament from the Estonian Centre Party. Incidentally, the Estonian parliament is called the Riigikoku. And you will probably be pleased to know that Azerbaijanis entered the Estonian parliament before Russians did. Estonia is home to a very large Azerbaijani diaspora that should be reckoned with. As for political issues, I known that Azerbaijan had a war in Karabakh, but I see it as the result of provocation and a consequence of the collapse of the Soviet Union. After all, almost all post-Soviet countries became 'hot spots' after the collapse of the Soviet Union.
"I identify with your President Ilham Aliyev - the son of the well-known politician Heydar Aliyev - and with Azerbaijan's first lady Mehriban Aliyeva. The Azerbaijani leader and his wife visited Estonia and, after that, many of our media outlets wrote about the unusual beauty of Azerbaijan's first lady. It would be interesting for me to visit Baku, so see you soon."
Svetlana Pantsa (Moldova, Chisinau), journalist, 24:
"I've heard very little about Azerbaijan. They say you are at war. The thing is that we in Moldova have almost no news about CIS countries unless there are high-level events, such as meetings or negotiations. I know that our countries have economic agreements in the field of agriculture. I think that on the whole, Moldova is under an information blockade about the CIS. The government which rules Moldova today is trying to get into Europe through Romania. We perceive Europe as a close neighbour. In general, we always stew in our own juice."
Artem Makarenko (Tajikistan), a specialist in youth affairs and leader of the republican youth organization Svetoch, 29:
"I'm well aware of the political situation in your country, and I've heard a lot about the Nagornyy Karabakh conflict. It's difficult to draw any conclusions, but I can say that Tajikistan was in a similar situation and our country was at war, too. I served and participated in the hostilities. I've seen many deaths and a lot of blood. I've lost many of my friends, which is why when I meet new people, I wish them a peaceful sky over their heads. I wish Azerbaijan the same. Your government has chosen the correct negotiating policy on the conflict, knowing that hostilities can always start, while it's very difficult to defend peace. You will probably be very pleased to hear that I had the opportunity to shake hands with Azerbaijani President Ilham Aliyev. He's a very pleasant person and it's interesting to talk to him. We prepared an event during a visit to Tajikistan by CIS presidents. The presidents, including the leader of Azerbaijan, were to meet young Tajiks and talk to them. I was one of the organizers of the event. That's how I managed to shake hands with Ilham Aliyev. I believe in your country, people are as kind as your president. The similarity between our peoples is that we are very hospitable people. I wish your country peace."
Yevgeniy Samoylenko (Ukraine, Kiev), an assistant and adviser to Ukrainian MP Vladimir Tolstenko, vice president of the public organization Free Europe Assistant Foundation, 29:
"Ukraine and Azerbaijan have very good friendly relations. Like Ukraine, Azerbaijan is a presidential country, although we have many more MPs than you do. In the Ukrainian parliament, there is a group for interparliamentary relations between Ukraine and Azerbaijan, of which Vladimir Tolstenko is a member. I also know that Azerbaijan is an economic leader in the Caucasus region, and our countries have signed significant agreements in the fields of business, education and culture. I have many Azerbaijani friends - they are hospitable and very trustworthy people. I wish your country a quick solution to the Nagornyy Karabakh conflict. I wish you peace and tranquillity.
P.S. An organizational meeting of members of the camp. One would think that an organizational meeting is not the most interesting event. Can we get something new from it? Experience shows that we can. At the first organizational meeting, members of the camp found that Olginka had brought together people from 54 regions of Russia, the CIS and foreign countries; 55 universities were represented. Apart from students, the Commonwealth also brought together 26 members of public organizations and 18 government representatives.
A site near the pool. The introduction of groups on a cool evening. Fourteen Slavic groups came together to introduce themselves, dispaly their talents and meet the others. The hits, as we had supposed, were all kinds of songs to the accompaniment of the guitar. However, not all students paid homage to traditional camping romanticism. It turned out that some participants in the Commonwealth could also play the accordion, dance Lezginka and even organize a fire show. The hubbub at the site continued until late. We could only guess what all the other inhabitants of Gamma thought about this show. Perhaps, they had to wipe their tears and reconcile themselves to the situation. There are still 11 days of Commonwealth ahead.