"AVRO-2" QÜVVƏYƏ MİNDİ
İndən belə Azərbacana "Avro-2" ekoloji standartlarına uyğun gəlməyən nəqliyyat vasitələri idxal edilməyəcək. İyulun 1-dən Azərbaycana köhnə xarici avtomobillərin gətirilməsi, daha dəqiqi isə "Avro-2" standartlarına uyğun gəlməyən avtomobillərin idxalının qadağan edilməsi barədə yeni qaydalar qüvvəyə minib. Belə avtomobillər ya xaricdə qalmalı, ya da ki öz mövcudiyyətini başa vurmalıdır - sadə dillə deyilərsə, sökülüb ehtiyat hissələrinə çevrilməlidir.
İndi gömrük əməkdaşı avtomobilin ölkəyə gətirilməsinə icazə verməzdən əvvəl onun artıq Azərbaycan ərazisində sertifikatlaşmadan keçirilmiş avtomobillərin siyahısında olub-olmayacağını yoxlayacaq. Əgər nəqliyyat vasitəsinin ekoloji sinfi müəyyən edilə bilməsə və ya sahibi ehtimal edilən siniflə razılaşmırsa, onda uyğunluq sertifikatının alınması üçün yerli qurumlara müraciət etməlidir ki, bunun da qiyməti 20 manatdır.
Yaşı 12-dən yuxarılar sınaqdan keçiriləcək
"Avro-2" standartlarına keçmək üçün Azərbaycanın Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsi (SMPDK) milli AZS 447-2010 "Azərbaycan ərazisində dövriyyəyə buraxılan avtonəqliyyat vasitələri tərəfindən atmosferə zərərli maddələr buraxılmasına tələblər" standartını işləyib. Bu yeni standart sözügedən normativin qüvvəyə minməsinə qədər ölkəyə gətirilmiş avtomobillərə, həmçinin əntiq avtomobillərə qarşı tətbiq edilməyəcək, onların geri qayıtması zamanı sertifikatlaşmadan yenidən keçirilməsi tələb olunmayacaq. Testləşdirmə əvvəllər ölkəyə gətirilməmiş yeni avtonəqliyyat vasitələrinə və istismar müddəti 12 ildən yüksək olan köhnə avtomobillərə şamil ediləcək. Sınaq Daxili İşlər Nazirliyinin (DİN) laboratoriyalarında aparılacaq.
"Avro-2" standartının peyda olduğu 1996-cı ildən sonra buraxılmış avtomobillər Azərbaycana idxal edilən zaman texniki pasportda tullantılar barədə göstərilmiş göstəricilərə uyğunluq üzrə yoxlanılacaq. 1996-cı ildən əvvəl buraxılmış avtomobillərin gətirilməsi isə mühərrikdə müəyyən dəyişiklik edildikdən sonra mümkündür.
Azərbaycana 2010-cu ilin iyul ayının 1-dən sonra daxil olmuş avtomobillər hər il keçirilən məcburi yoxlama ilə yanaşı, həm də hər il əlavə texniki baxışa cəlb ediləcək. Bu, ölkəyə iyulun 1-nə kimi gətirilmiş avtomobillərə aid deyil - onlar yalnız hər il ənən?vi texniki baxışdan keçiriləcək.
Avtomobil bazarının "təmizlənməsi"
Hələ ki, bu yenilik ölkəmizə yeni gətirilən xarici maşınlara şamil olunacaq. Yollarımızda artıq şütüyən xarici avtomobillər "Avro -2"yə görə yoxlanılmayacaq. Ancaq SMPDK başçısı Ramiz Həsənov bildirir ki, yavaş-yavaş "Avro-2" standartlarına uyğun gəlməyən avtomobillərin istismardan tam çıxarılması gerçəkləşdiriləcək. Belə ki, birinci mərhələdə bu standarta uyğun gəlməyən avtomobillərin idxalına qadağa qoyulub, ikinci mərhələdə isə ölkəyə daha öncə gətirilmiş və "Avro-2" standartlarına uyğun gəlməyən avtomobillərlə bağlı konkret tədbirlər görüləcək.
İki ildən sonra Azərbaycanda neft məhsullarının keyfiyyəti ilə bağlı "Avro-3" ekoloji standartlarının tətbiq edilməsi düşünülür. Daha sonra "Avro-4" və daha yuxarı standartlara keçiləcək ki, bu da bazarı lazımi tələblərə uyğun gəlməyən avtomobillərdən təmizləməyə imkan yaradacaq. Ekoloji standartların təkmilləşməsi ölkədə neft məhsullarının keyfiyyətinin yaxşılaşdırılmasına paralel aparılacaq.
Hazırda ölkənin yeganə neft məhsulları, o cümlədən, benzin və dizel yanacağı istehsalçısı ARDNŞ-dir. Daha öncə şirkətin başçısı Rövnəq Abdullayev bildirmişdi ki, ölkədə istehsal edilən benzin və dizel yanacağı tamamilə "Avro-2" standartlarına uyğun gəlir. Yaxın zamanlarda isə ARDNŞ neftayırma zavodlarının çağdaşlaşdırılması hesabına istehsal edilən yanacağın keyfiyyətini "Avro-3"ə qədər qaldırmağı düşünür. ARDNŞ "Avro-5"ə və yuxarı standartlara uyğun neft məhsulları istehsalı üçün kompleks tikmək niyyətindədir, kompleksin tərkibinə yeni neft-qaz emalı və neft-kimya istehsalı sahələri daxil olacaq.
Gömrük yeniliyə hazırdır
Dövlət Gömrük Komitəsinin (DGK) sədri Aydın Əliyev hesab edir ki, həm ekologiyanın qorunması və həm də nəqliyyatda təhlükəsizlik baxımından "Avro-2" standartının tətbiqi Azərbaycan üçün lazımdır. Onun tətbiq edilməsi avtomobillərin keyfityyətinin yaxşılaşdırılması ilə yanaşı, həm də istifadə olunan yanacağın standarta uyğunluğu deməkdir.
Atmosferə zərərli maddələrin atılması səviyyəsini yoxlamaq məqsədi ilə DGK lazım olan avadanlıq alıb, həmçinin gömrük bəyannaməsinin gerçəkləşdirilməsi üçün xüsusi iş otaqları ayırıb. Qurum başçısının sözlərinə görə, gömrük rəsmiləşdirilməsi zamanı avtomobil nəvləri ilə bağlı məhdudiyyətlər olmayacaq, çünki burada məhz maşının durumuna fikir veriləcək. Əgər bu və ya başqa şəkildə şübhə doğuran avtomobil olarsa, onda diaqnostikaya göndərilcək.
Bəs "Avro-2" ekoloji standartının qəbul edilməsi dövlətə və əhaliyə nə verəcək?
Ekologiya
Gözlənilən nəticələr sırasında birinci yer, təbii ki, ekoloji faydaların payına düşür. Azərbaycanda da, dünyanın bir çox başqa ölkələrində olduğu kimi, avtomobillərin sayının sürətlə artması havanı çirkləndirmək üzrə antireytinq siyahısında nəqliyyat vasitələrini ilk sıralara çıxarıb.
Statistikaya görə, bir il ərzində Azərbaycanın avtonəqliyyat vasitələri tərəfindən atmosferə, təxminən, 691,2 min ton karbon oksidi atılır. Mütəmadi olaraq 280-ə yaxın müxtəlif zərərli komponentlər, o cümlədən, dəm qazı və azot oksidi də havaya buraxılır. Bu problemin yaşandığı bir sıra Avropa ölkələrində bu məsələni məhz "Avro" standartlarının tətbiqi ilə həll edirlər.
"Avro" normaları işlənmiş qazların zəhərliliyinin məhdudlaşdırılması, yanacağın xüsusiyyətlərinin yaxşılaşdırılması üzrə tələblərdir və hər şeydən öncə, avtomobil istehsalçıları üçün nəzərdə tutulur.
Vergi yükü
Hazırda ən düşündürücü məsələlərdən biri "Avro-2" standartlarının avtomobil idxalına təsirdir. DGK sədri Aydın Əliyevin sözlərinə görə, 2008-ci ilə kimi Azərbaycana avtomobil idxalının həcmi artmaqda idi, amma 2008-2009-cu illərdə idxal azaldı. Bu ilin yanvar-may aylarında isə ölkəyə avtomobil idxalı az da olsa, təxminən, 3-4% səviyyəsində artıb. DGK-da hesab edirlər ki, yeni standartların tətbiqi avtomobil idxalının kəskin azalmasına səbəb olmayacaq.
Yenilik həmçinin "Avro-2" standartlarına uyğun minik avtomobillərinin gömrük rüsumları dərəcəsinə də təsir göstərməyəcək. "Hazırda "Avro-2" standartlarına uyğun minik avtomobillərinin gömrük rüsumları dərəcəsinin artırılması məsələsi gündəlikdə durmur", - deyə Aydın Əliyev vurğulayır. Halbuki daha öncə DGK sədri ölkəyə ümumi idxal həcminin azalması üzündən gömrük dərəcələrinin artırılmasını təklif edirdi.
Ancaq əvvəl olduğu kimi, "yaşı" bir ilə qədər olan avtomobillərdən mühərrikin həcminin hər kubsantimetri üçün $0,4, bir ildən çox olanlardan isə hər kubsantimetr üçün $0,7 tutulacaq. Aksizləri, gömrük yığımlarının, həmçinin başqa vergi və ödənişlərin də ölçüləri əvvəlki kimi qalır.
Tələb və təklif
"Avro-2" standartının tətbiq edilməsi ölkənin avtonəqliyyat parkının nəzərəçarpacaq səviyyədə yeniləşdirilməsinə səbəb olacaq. Köhnə avtomobillərə gəldikdə isə, onların yiyələrinin narahatlığına əsas yoxdur; bu standart Avropa ölkələrində 1996-cı ildən qüvvədədir. Buna görə də yaşı hətta 10-a çatan xarici avtomobillər elə ilk başdan bu standarta uyğun olub. Artıq Azərbaycan ərazisində qeydiyyatdan keçmiş avtomobillər isə son nəfəslərinə qədər öz yiyələri üçün hər hansı bir problem yaratmadan işləyə biləcək, onların sadəcə, təmir xərclərinə ehtiyacı olacaq.
Bununla yanaşı, dəyişikliklər ərəfəsində Bakının avtomobil bazarında may üzrə ilin bu mövsümü üçün ənənəvi olmayan passivlik davam etməkdə olub. "Əmlak bazarı iştirakçıları" İctimai Birliyinin (ƏBİİB) araşdırmalarına görə, ilin əvvəlindən keçən dörd ay müddətində Bakının avtomobil bazarında passivlik kəskinləşib. Mayda həmçinin avtomobil satışı üzrə mərkəzlərə müraciət sayı azalıb ki, bu da bağlanmış əqdlərin sayının 1,8% azalmasına gətirib. Bununla belə, mayda avtomobilin orta qiyməti dəyişməyib və 15380 dollar təşkil edib. Mayda avtomobil bazarının likvidlik əmsalı son üc il üçün ən aşağı səviyyəyə düşüb.
Bütövlükdə, bazara yeddi mindən çox avtomobil təklif edilib, bunun 36,1%-i mayın payına düşüb, qalanları isə keçən aylardan qalıb. Köhnə avtombillərin iki ay ərzində bazara müşahidə edilən kütləvi axını may ayında müəyyən qədər sabitləşib. Artıq üç ildir ki, Bakının avtomobil bazarında liderlik edən "Mercedes-Benz" markalı avtomobillərin payı mayda daha 0,4% artıb və ümumi bazar portfelinin 38,96%-ni təşkil edib.
Təkrar bazara təklif edilən avtomobillərin illər üzrə paylanmasında da ciddi dəyişkliklərin olduğunu qeyd etmək lazımdır. Araşdırmalar göstərir ki, avtomobil idxalına ekoloji tələblərin sərtləşdirilməsi haqqında qərar təkliflər portfelinin illər üzrə strukturuna ciddi təsir göstərib (cədvələ bax). Ekspertlərin fikrincə, yaxın gələcəkdə bazarda üstünlük daha çox 2003-cü ildən sonra buraxılmış avtomobillərə veriləcək.
Amma narahat olmağa tələsməyin: hər addımda sizin avtomobilin "Avro-2" standartlarına uyğun olub-olmamasını heç kim yoxlamayacaq. Bu standartlar avtomobil istehsalçıları üçün nəzərdə tutulub və yol şəraitində bu uyğunluğu yoxlamaq sadəcə mümkün deyil. Yeni standartlar həmçinin Azərbaycan ərazisinə idxal edilən və ya burada istehsal edilən yeni avtomobillərin qiymətində özünü göstərməyəcək.
Bazarın iri iştirakçıları - rəsmi dilerlər və istehsalçılar üçün "Avro-2" standartlarına keçmək hazırda elə bir ciddi maneə və əlavə xərclər tələb etmir : bütün "ağ" avtomobillər çoxdan tələblərə uyğun gəlir. Özü də Azərbaycan ərazisində artıq çoxdan "Avro -2" normalarına və hətta daha sərt olan "Avro-3", "Avro-4" normalarına uyğun gələn maşınlar şütüyür. Bu, sivilizasiyalı bazar formalaşdıran bütün ölkələr üçün normal praktikadır. Hətta yük avtomobilləri də daxil olmaqla, Rusiya avtmobil sənayesinin bütün çağdaş məhsulları "Avro-3" normativlərinə uyğun gəlir.
Ekspertlərin fikrincə, daxili bazarda köhnə avtomobillərin qiymətinin azalması gözlənilir. Ölkənin avtomobil bazarında bu meyil artıq çoxdan müşahidə edilir. Təbii ki, yaxın gələcəkdə istismarı qadağan edilən "qara siyahı"ya düşmə üzrə potensial riskə malik avtomobilləri almaq istəyənlərin sayı azalacaq.

Azerbaijan’s car market: from quantity to quality
From now on, vehicles that do not meet the Euro-2 environmental standard will not be allowed into Azerbaijan. A new procedure for importing used cars into Azerbaijan, or rather a ban on imports of cars that do not meet the Euro-2 standard, came into force on 1 July. These vehicles will have to either remain abroad or go out of existence or, to put it simply, be dismantled for spare parts.
Now, before authorizing a car import, a customs officer will check both the car and the database of cars already certified in Azerbaijan. Then, if it is impossible to determine the vehicle's environmental rating, or if the owner disputes the rating, he will have to contact the local authorities to obtain a certificate of compliance; this costs 20 AZN.
Cars over 12 years old to be tested
In order to adopt the Euro-2 standard, the Azerbaijani State Committee for Standardization, Metrology and Patents has developed a national AZS standard447-2010, called "Requirements on emissions of pollutants by motor vehicles used on the territory of Azerbaijan". This provision requires that vehicles imported into Azerbaijan are tested before use. The new standard will not apply to vehicles that arrived in the country before its adoption, or to unique cars - with this kind of car you can travel abroad without worrying that you will have to re-certify when you return.
New vehicles that have not been imported and cars more than 12 years old will be tested. The tests will be conducted at Interior Ministry laboratories.
Under the Euro-2 standard, cars manufactured after 1996 and imported into Azerbaijan will be checked for emissions compliance as specified on the data sheet. Cars made before 1996 may be imported after some modifications to the engine.
Cars imported into Azerbaijan after 1 July 2010 will go through an additional annual inspection, alongside the annual mandatory examination. This does not apply to vehicles imported before 1 July - they will only go through the traditional annual technical examination.
"Purging" the automobile market
For the time being, the innovations apply only to newly-imported cars. The cars already on our roads will not be checked for compliance with Euro-2 yet. However, those that do not meet the Euro-2 standard will be gradually withdrawn from full use, says Ramiz Hasanov, head of the State Committee for Certification. For example, the first stage includes a ban on the import of cars that do not meet the standard, and the second stage - the application of specific measures to use previously imported vehicles which do not meet Euro-2.
In two years' time, it is planned to introduce the Euro-3 environmental quality standards for petroleum products in Azerbaijan. Then, the Euro-4 and higher standards will be introduced; this will help rid the market of vehicles that do not comply. Environmental standards will be improved in parallel with the quality of petroleum products in the country.
Currently, the only manufacturer of oil products in the country, particularly gasoline and diesel fuel, is SOCAR (State Oil Company of Azerbaijan). SOCAR CEO Rovnaq Abdullayev has previously stated that the company's gasoline and diesel fuels are fully compliant with Euro-2 standards. SOCAR plans to upgrade oil refineries to increase the quality of its fuel to Euro-3 in the near future.
SOCAR intends to build a complex including new oil and gas processing and petrochemical enterprises, in order to produce petroleum products to Euro-5 and higher standards.
Customs are ready for the innovations
The introduction of the Euro-2 environmental standard in Azerbaijan is necessary, first and foremost, in terms of environmental protection and transport security, says the head of the State Customs Committee, Aydin Aliyev. In addition to improving the quality of cars, its introduction will also mean compliance with fuel standards.
The State Customs Committee has acquired the necessary equipment and allocated special working rooms at customs posts in order to verify the emissions of harmful substances.
When carrying out customs clearance, there will be no restriction on the types of car, as it is the condition of the car that is being examined, said the committee head. However, cars that are of dubious quality will be sent for diagnosis.
What will the introduction of the Euro-2 technical and ecological standard mean for the state and the public?
Ecology
Of the expected results, environmental benefits take centre stage. The rapid growth in the number of vehicles in Azerbaijan, as in many other countries, soon took means of transport to the top of the list of air pollutants.
According to the statistics, motor vehicles in Azerbaijan emit about 691,200 tonnes of carbon monoxide per year. They regularly emit about 280 different harmful components, including carbon monoxide and nitric oxide. Many European countries affected by the problem have tackled this problem by introducing Euro standards.
The Euro standards are requirements for limiting the toxicity of exhaust gas emissions and improving the properties of fuel, and are primarily intended for automobile manufacturers.
Tax burden
One of the main issues is the impact of the introduction of the Euro-2 standard on car imports. According to Aydin Aliyev, car imports were increasing before 2008, but their number began to decline in 2008-2009. In January-May this year, car imports increased slightly, by approximately 3-4 per cent. The State Customs Committee believes that the new standards will not entail a sharp decline in car imports.
The innovations will not affect the rate of customs duty on imported cars that meet the Euro-2 standard. "T here is no question today of increasing customs duties on imported cars that meet the Euro-2 standard," said Aliyev. The state committee had earlier proposed an increase in tariff rates due to the anticipated reduction in revenues following a reduction in the total volume of imports.
As before, cars "aged" one year will be subject to customs duties of $0.4 per cubic centimetre of engine capacity, while cars older than one year will still be charged $0.7 per cubic centimetre of engine capacity. The levels of excise duty and customs fees, as well as other taxes and payments, will also remain the same.
Supply and demand
The introduction of the Euro-2 standard will create the conditions to update the country's vehicle fleet. As for older cars, their owners need not worry - this standard has operated in European countries since 1996, so even 10-year foreign-made cars meet it. Cars already registered on the territory of Azerbaijan will run to the bitter end, despite their age, without any consequences for their owners, except for the cost of repairs.
However, in anticipation of the innovations, Baku's car market was unusually passive in May. According to a survey by the Participants in the Property Market public association, the four months since the beginning of the year saw increased passivity in Baku's car market. In May, the number of visits to auto dealerships also declined, leading to a 1.8 per cent decrease in the number of deals. The average price remained unchanged in May, still at 15,380 dollars. In May, car market liquidity reached its lowest level for three years.
Overall, there were more than seven thousand cars on the market - of which 36.1 per cent went on offer in May, while the remaining 63.9 per cent were held over from previous months. The two-month influx of old cars into the market clearly stabilized in May. Mercedes-Benz cars, which have dominated Baku's car market for three years, rose by a further 0.4 per cent in May and accounted for 38.96 per cent of the market's total portfolio.
We should note the major changes in the annual distribution of vehicles offered on the second-hand market. Studies show that the decision to tighten environmental requirements for imported cars has seriously affected the structure of the portfolio of supply by year (see the table). Experts believe that in the near future the automobile market will be dominated by cars made after 2003.
But do not panic: no-one is going to check your vehicle's compliance with the Euro-2 standard on every corner. These standards are designed for the manufacturers of motor vehicles, and it is impossible to check their compliance on the road. Nor will the new standards affect the cost of new vehicles imported into Azerbaijan or produced in-country.
For major participants in the car market - official dealers and manufacturers - there are no significant barriers or additional costs for transition to the Euro-2 standard: all "white" cars have long met its requirements. Moreover, there are already cars that meet Euro-2 standards and the more stringent Euro-3 and Euro-4 standards in Azerbaijan. It is normal practice for all countries with civilized markets. Even modern products of the Russian car industry, including commercial vehicles, comply with Euro-3.
According to the experts, we should expect a fall in the cost of old cars on the domestic market. This is already being observed. It is clear that the number of people wishing to buy a car that can be potentially "blacklisted" will fall in the near future.