"YENİLƏNMƏ" DAVAM EDİR
ABŞ-da casusluqda şübhəli bilinərək bir qrup rusiyalının sensasion şəkildə həbsi əsl blokbaster ssenarisini xatırladır. Amma necə - dram, yoxsa komediya kimi?
İyunun 27-də ABŞ-ın xüsusi xidmət orqanları Rusiyanın casus qrupunun üzvləri saydıqları şəxslərin evlərində axtarış aparıb və 10 nəfəri saxlayıb. Daha 1 nəfər Kiprdə həbs olunub.
İyulun 8-də keçirilmiş məhkəmədə saxlanılan şəxslər özlərini qismən təqsirli biliblər və bu, onların Moskvada ABŞ-a casusluqda günahlandırılan 4 nəfərlə dəyişdirilməsinə imkan verib.
Amerikada hakim bu 10 nəfərin üzərindən gəlirlərin qeyri-qanuni yolla leqallaşdırılması, şəxsi məlumatların saxtalaşdırılması və sair ittihamları götürüb və onların qərarın elanından dərhal sonra ölkəni tərk etməli olduqlarını bəyan edib. Casusluq haqda isə ümumiyyətlə, söhbət getməyib.
İyulun 9-da Vyanada təşkil olunmuş "casus" mübadiləsi isə "soyuq müharibə" dövrünü xatırladıb, amma bir ciddi fərqlə. Aydındır ki, bu işdə nə ABŞ, nə də Rusiya baş verənlərin ikitərəfli münasibətlərə mane olmasını, "yenilənmə"yə mənfi təsir göstərməsini istəyirdi. Əks halda, bu tezliklə mübadilə sxeminin müəyyənləşməsi mümkün olmazdı. Bundan başqa, ənənəvi olaraq, ABŞ məhkəmənin casusluqda günahlandırdığı şəxslərin mübadiləsinə çalışırdı. Amma bu dəfə nə "casusluq" maddəsi ilə ittiham, nə qə qərar var (ola bilsin ki, bu, saxlanılmış şəxslərin konkret fəaliyyətə keçməyə macal tapmamaları ilə bağlıdır). Onlar çirkli pulların yuyulmasında təqsirləndiriliblər. Üstəlik söhbət mövzusu olan məbləğ də o qədər də böyük deyil.
Hətta "casus ovu"-nun  fəal dövründə də ABŞ-da bu qədər sovet qeyri-leqalını eyni vaxtda üzə çıxartmaq mümkün olmamışdı. Hadisələrin ildırım sürəti ilə cərəyan etməsi isə əsas suallara cavab tapmağa imkan verməyib. Bəlkə də, budəfəki mübadilənin belə tezilklə baş tutması da bununla əlaqədardır. Tərəflər məhz bu yolla daha çox informasiya alınmasını önləyib. Bununla belə, görünür "Rusiya casusları" Birləşmiş Ştatlara ciddi təhlükə də yarada bilməyib.
Baş verənlər bəzi vacib məqamların üzə çıxmasına səbəb olub. Məsələn, Rusiya ABŞ ərazisində kəşfiyyat şəbəkəsinin işlədiyini dolayısı ilə təsdiqləyib. Özü də bu dəfə söhbət ABŞ ərazisində gələcək casusların hazırlanmasından gedir.
ABŞ-da həbs olunmuş 10 nəfərdən 2-si - Anna Çapman və Mixail Semenko əvvəlcədən özlərini rus kimi təqdim ediblər. Daha 2 nəfər - özlərini Mixail Kutsik və Natalya Pereverzeva kimi təqdim etmiş şəxslər bir müddət sonra Rusiya vətəndaşı olduqlarını etiraf ediblər. Xuan Lazaro isə uşaqlığını Sibirdə keçirdiyini söyləyib.
Nəhayət, sonda digər saxlanılanlar da analoji etirafla çıxış edib.
Amerika xüsusi xidmət orqanları mübadilə ideyasının həbslərdən sonra meydana çıxdığını bildirsə də, əslində onların əməlləri başqa şeydən xəbər verir. Məsələnin həlli son dərəcə operativ olub, üstəlik amerikalılar Rusiya həbsxanalarından çıxartmağa çalışdıqları şəxslərin siyahısını bir anın içindəcə ortaya qoyublar.
Daha sonra Rusiyanın Xarici Kəşfiyyat Xidmətinin direktoru Mixail Fradkov ilə MKİ-nin rəhbəri Leon Panett arasındakı əlaqə zamanı mübadilə haqda razılıq əldə olunub. Razılaşma yalnız ABŞ-da həbs olunmuş 10 nəfərlə Rusiyada məhbus olan 4 nəfərin azad edilməsi və dəyişdirilməsini nəzərdə tutumurdu. Bununla yanaşı, Moskva Rusiyadakı ABŞ vətəndaşlarına qarşı cavab addımları atılmayacağına dair öhdəlik də götürüb.
Daha bir maraqlı məqam: hər iki tərəf əməliyyatın məntiqsizliyinə və qeyri-müəyyənliyinə göz yumub. Məsələn, Rusiya mübadiləyə razılıq verməklə, faktiki olaraq öz vətəndaşlarının casusluğunu etiraf edib. Çünki ABŞ-ın məhkəmə sistemi onların casus olduğunu sübut edən heç bir material ortaya qoymayıb. Üstəlik, Moskva bu şəxsləri ölkənin təhlükəsizliyinə həqiqətən problem yarada biləcək şəxslərlə dəyişməyə razılaşıb.
ABŞ öz növbəsində casusluğa görə həbs olunmuş, amma indiyədək günahını boynuna almamış, neçə ildir Rusiya həbsxanalarında saxlanılan Sutyaqinlə bağlı  özünü pis vəziyyətdə qoyub. Onu rus cəsuslarına dəyişməklə, Amerika həm hər iki tərəfdən olan hüquq müdafiəçilərini, həm də öz rəsmilərini çıxılmaz duruma salıb. Axı uzun illər idi hər kəs onun Amerikanın casusu olmadığını iddia edirdi.
Kəşfiyyat üzrə ekspertlər isə bildirir ki, Qərbə göndərilmiş 3 rusdan ən əhəmiyyətli şəxs Aleksandr Zaporojskidir. Rusiya KİV-nin iddiasına görə, dövlət mükafatları ilə təltif olunmuş keçmiş DTK zabiti MKİ-yə təxminən 20 rusiyalı casus haqda məlumat ötürüb.
Əhəmiyyətinə görə ikinci şəxs Sergey Skripal hesab olunur. O, Rusiya Hərbi Kəşfiyyatının (RHK) keçmiş polkovnikidir. Rusiya mətbuatı yazır ki, Skripal Britaniya kəşfiyyatına işləyən onlarla rusiyalını ələ verib.
Şərqlə Qərb arasında casusların kütləvi mübadiləsi son dəfə 1985-ci ildə baş vermişdi. O zaman ABŞ-da casusluq edən polyak Marian Zaxarski Berlinin Qlinika körpüsündən 4 nəfərlik qrupun tərkibində keçmişdi. Onlar o dövrkü  ADR və Polşa həbsxanalarında casusluğa görə saxlanılan 23 nəfərlik qrupla dəyişdirilmişdi.
Xüsusi xidmət orqanları əməkdaşlarının xatırlatdıqları kimi, o zamanlar belə hadisələr ciddi dramatik hadisəyə və təbliğat vasitəsinə çevrilirdi. Tərəflər arasında məsələnin yoluna qoyulması üçün aparılan danışıqlar aylarla və hətta illərlə davam edirdi.
SSRİ kəşfiyyatının atom bombasının istehsalına aid əldə etdiyi sənədləri xatırlatmaq kifayətdir. O qədər də məşhur olmayan başqa uğurlara da rast gəlinir. Məsələn, müharibə vaxtı SSRİ Amerikanın Emerson radiolaboratoriyasından təsvirlər və radioelektrik qurğuların çertyojunu əldə edə bilmişdi. Belə hesab olunur ki, məhz onlardan istifadə 1960-cı il mayın 1-də sovet raketlərinin pilot Qeri Pauersin idarə etdiyi kəşfiyyatçı təyyarəni vurmasına kömək edib.
Son casus qalmaqalının uzanmasını isə nə Rusiyanın xüsusi xidmət orqanları, nə də Amerika tərəfi istəyib.
Amma xüsusi xidmət orqanları bu casus mbüdaləsi ilə öz taktika məqsədlərinə çatıblar. MKİ və RHK iflasa uğramış casuslarını xilas etdiyini, FTB boş yerə işləmədiyini (eyni zamanda kifayət qədər zəif sübutlarının məhkəmədə yoxlanmasından yayınmaqla) göstərib. FTX isə Sutyaqini müdafiə edənləri olduqca pis vəziyyətə qoyub.
Bu halda ABŞ-ın məntiqi də başa düşüləndir: Rusiyanın casusluğunun üstü açılıb, saxlanılanlar təqsirlərini etiraf ediblər, "yenilənməyə" dəyə biləcək zərər isə minimuma endirilib.
Təbii ki, Moskva və Vaşinqton yenə də bir-birlərinə qarşı casusluğu davam etdirəcək. Axı əslində nə qədər paradoksal səslənsə də, "casus qalmaqalı" iki ölkəni bir-birinə yaxınlaşdırıb və skeptiklərə "yenilənmə"nin mümkünlüyünü göstərib, bu gün ABŞ-la Rusiyanın tez bir zamanda razılığa gələ bildiklərini nümayiş etdirib.

Or, how the spy scandal brought Russia and USA closer together
The sensational detention in the USA of a group of Russians suspected of spying could provide the script for a blockbuster. The question is whether it would be a drama or a comedy.
On 27 June, the US secret service conducted searches in the houses of people who, it said, were part of a spying network. A total of 10 arrests were made, while another person was arrested in Cyprus.
On 8 July, those arrested pleaded partly guilty in court, making it possible to swap them for four persons convicted in Moscow of spying for the USA.
The American judge dropped charges of illegal legalization of incomes, falsification of private information etc. against the 10 people and ordered that they leave the country immediately after the decision. No mention was made of espionage at all.
The exchange of "spies" conducted in Vienna on 9 July was reminiscent of cold war times with for one major difference. Obviously, neither the USA nor Russia wanted the scandal to affect bilateral relations and impede the "reset". Otherwise, it would not have been so easy to prepare the exchange scheme. Moreover, the USA had earlier exchanged persons convicted of spying, while in this case there was neither a spying charge nor a court sentence (which is probably explained by the fact that those detained simply had no time to take any action). The defendants were accused of money laundering; the amounts involved were negligible.
Never before, not even during about active spy scares, has the USA uncovered so many Soviet illegal aliens at one time, while the flashbulb closure of the incident prevented many from finding answers to some key questions. Perhaps this is why the exchange was carried out so quickly, in order to conceal as much information as possible. However, the "Russian spies" were hardly seen as a serious threat to the United States.
At the same time, the incident has revealed some important issues - Russia has indirectly confirmed that it operates a "spying" network on US territory. In this case it appears that the mission of those detained was to prevent the emergence of potential "spies" within the USA. For this reason they simply had no time to establish good connections.
Two of the 10, Anna Chapman and Mikhail Semenko, were initially identified as Russians. Two others, who introduced themselves as Mikhail Kutsik and Natalya Pereverzeva, acknowledged their Russian nationality later, while Juan Lazaro said he had spent his childhood in Serbia. Similar confessions were subsequently made by other detainees.
Meanwhile, US experts have established that the exposure of 10 Russian secret agents first of all had media impact. At the same time, the opportunity to expose a number of Moscow's "sleeping" spying organizations in America, ready to act as Trojan horses when necessary, has been wasted.
Although US secret service representatives have said that the swap idea emerged only after the arrests, their course of action points to the contrary. The issue was resolved extremely quickly; the Americans came up with a list of those they wanted to be released from Russian prisons almost immediately.
Agreement to an exchange was subsequently reached in contacts between the director of the Foreign Intelligence Service (FIS), Mikhail Fradkov, and CIA director Leon Panetta. The agreement laid down not only a procedure for the release and departure of the arrested group from the USA and the four persons convicted for espionage in Russia, but also a promise from Moscow not to take retaliatory action against US citizens in Russia.
Of the Russians extradited to the USA, the most controversial choice of the US was certainly Igor Sutyagin, the only one of the four who is not a secret agent but a scientist.
It is curious that both sides turned a blind eye to the obvious oddities of the operation. Russia, for example, by agreeing to a swap, essentially acknowledged that its citizens were spies, even though the US judiciary had not even begun to reveal its evidence. Moscow also agreed to exchange them for people who had caused major damage to the country's security.
The USA, for its part, put the rights champions in both countries, as well as its own officials, in an awkward situation as they had been saying for many years that Sutyagin was not an agent.
Intelligence experts suggest that the most important of the extradited Russians is Aleksandr Zaporozhskiy. The Russian media say that the former KGB officer, decorated with state medals, had provided the CIA with information on 20 Russian agents. The second most important agent is Sergey Skripal, a former colonel in Russia's military intelligence. According to the Russian media, he has given away dozens of Russian officers who were working for British intelligence.
It is also important that the "price" Moscow has had to pay for freeing its agents was not too high - spies already convicted were extradited.
Such a massive spy swap between the East and West was last registered in 1985 when a Pole, Marian Zakharskiy, who was then spying in the USA, crossed the Glinike bridge in Berlin as part of a group of four, which was subsequently exchanged for a group of 23 who had been convicted of espionage for the then GDR and Poland. In those days, such events were seen as quite dramatic and propaganda driven. Talks took months and years, because the people in question had caused serious damage to countries by giving away important secrets.
Suffice to remember how the Russian intelligence obtained documents on the development of a nuclear bomb. There were other less well-known successes. During the war, for example, the USSR managed to "borrow" drawings of radio-electronic devices from the US Emerson laboratory. It is believed that this was instrumental in shooting down, on 1 May 1960, a US spy plane piloted by Gary Powers.
Neither the Russians nor the American side wanted the latest spy scandal to continue. In fact, the exchange has enabled the secret services to meet their tactical goals. The CIA and the FIS have demonstrated that they stand by their failed agents, the FBI has shown that it is not working in vain (by managing to avoid examination of its rather frail evidence in court), while the Federal Security Service has put those rights activists who were defending Sutyagin in an awkward situation, as he was exchanged together with ex-officers of the KGB, FIS and the State Intelligence Department.
The USA's logic is also understandable: Russia has been accused of espionage, the detainees pleaded guilty, a serious blow has been dealt to the reputation of the FIS, while damage to the "reset" has been minimized.
Finally, an analysis of the Russian-US spy scandal suggests that the propaganda gains of its initiators, i.e. top US intelligence, proved to be more important than practical results.
Of course, Moscow and Washington will continue to spy each other. Paradoxical as it may seem, the scandal has actually brought the two countries closer together and proved the efficacy of the "reset" by demonstrating that the USA and Russia can agree quite quickly nowadays.