FORPOST FİKRİNİ DƏYİŞİB
Deyəsən, "KTMT-nin lokomotivi" olan Ermənistan (bu ölkəni qurumun baş katibi Nikolay Bordyuja məhz belə adlandırıb) başqa səmtə istiqamət götürür. Yerevan NATO ilə "Fərdi Tərəfdaşlıq" proqramını (IPAP) ictimaiyyətə açıqlayıb. Sənədin mətni Müdafiə Nazirliyinin rəsmi saytında yerləşdirilib. "Regnum" agentliyi bildirir ki, proqram ümumilikdə Ermənistan ordusunda həyata keçirilməli olan islahatların siyahısını, onun NATO standartlarına yaxınlaşması üçün atılmalı olan addımları özündə əks etdirir. Agentlik sənəddəki 1.2 maddəsinə (qonşularla münasibət) xüsusi diqqət çəkir. Bu maddədə digər məqamlarla yanaşı, o da bildirilir ki, Ermənistan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həllinə nail olmaq üçün ATƏT-in Minsk qrupu ilə işləmək öhdəliyi götürür və "alyansı problemin həlli prosesi ilə bağlı məlumatlandırmağı dəstəkləyir".
Daha maraqlı olanı isə Ermənistan prezidenti Serj Sarkisyanın mayın sonlarında Brüsselə səfəri zamanı səsləndirdiyi bəyanatdır. Onun NATO-nun Baş katibi Anders Foq Rasmussen ilə keçirdiyi mətbuat konfransında səsləndirdiyi fikirlərdən faktiki bu qənaətə gəlmək olar ki, Yerevan Şimali Atlantika Alyansını Cənubi Qafqaza, xüsusidə Ermənistan-Azərbaycan münaqişə zonasına çağırır. Ölkəsinin NATO-ya üzvlüyə can atmadığını vurğulayan Sarkisyan bununla yanaşı bildirib ki, "NATO-nun ümumiyyətlə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin nizamlanması prosesində heç bir rol oynamadığını (ələlxüsus, vəziyyət yeni hərbi fazaya keçərsə) heç vaxt eşitməmişəm". Maraqlıdır ki, Rasmussenin özü regionda hərbi əməliyyatların bərpası halında belə, NATO-nun Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə hərbi müdaxiləsini real saymır.
İlk baxışdan düşünmək olar ki, hər bir ölkə siyasətini, xarici siyasi tərəfdaşlarını öz istəyinə uyğun seçir və S.Sarkisyanın əməllərində pis heç nə yoxdur. Amma KTMT üzvü, Cənubi Qafqaz ərazisində Rusiyanın hərbi bazasını saxlayan yeganə ölkə olan Ermənistanın özünü belə aparması Moskvada mənfi reaksiya yaratmaya bilməzdi. Düzdür, forpostdan rəsmi izahat tələb olunmaya bilər. Amma Rusiyanın Münaqişələrin Proqnozlaşdırılması Mərkəzinin ekspertlər şurası baş verənlərə belə münasibət bildirib: "Erməni tərəfinin Brüsseldəki bəyanatları onun Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatının üzvü olması nöqteyi-nəzərindən qeyri-səmərəli və yanlışdır".
Aydındır ki, NATO-nun Cənubi Qafqazda, hətta sülhməramlı qismində belə dəvət olunması Rusiyanın maraqlarına birbaşa ziddir. Özünü Moskvanın "strateji müttəfiqi" adlandıran Yerevan da bunu yaxşı bilir.
Bilir, lakin çağırır. Bu, heç də təəccüblü deyil. Çünki Ermənistan-Rusiya münasibətlərinin tarixində "forpost"un bu cür əməlləri saysız-hesabsızdır.
Ermənistan və ermənilik tarixin bütün mərhələlərində özünün əsasən təcavüzkar maraqlarını təmin etmək üçün Şimal qonşusu ilə münasibətlərdə manipulyasiyalar edib. Bu baxımdan, hələ 1988-ci ilin yayında bütün ermənilərin katolikosu I Vagzenin dünya ermənilərinə müraciəti nəyə desən dəyər: "Hələ də bizim bütün torpaqlarımızın özümüzə məxsus olmadığı heç kəsə sirr deyil. Onları almaq və həmin ərazilərdə məskunlaşmaq vaxtı gələcək. Son 40 ildə ermənilər öz dədə-babalarının torpaqlarına qayıdıblar. İndi orada onların sayı 60% - dir. Krasnodar və Stavropol vilayətlərindəki torpaqlarımız tədricən rusların nəzarətindən azad olunur. Armavirdə, Şimali Ermənistanda (ermənilər Rostov vilayətini məhz bu cür adlandırır) 80% torpaqlar bizimdir və ağıllı hərəkət etsək, Rostov vilayətində də məskunlaşacağıq. Narahatlığa əsas yoxdur. Bizi rus kilsəsi dəstəkləyir və çox sayda tərəfdarımız yüksək postlar tutur. Düşünürəm ki, Moskvadakı 480 min erməni də artıq özü-özlüyündə nəsə deməkdir. Mənim balalarım, sakit, sülhlə evlərinizi alın, yerliləri oradan getmələri üçün dilə tutun, doğma torpaqlarınızda kök salın. İndi SSRİ dağılır və tezliklə biz Rusiyanın da parçalanmasına kömək edəcəyik. Artıq bizim iztirablı xalqımızı doğma torpaqlarından qovmuş hər kəsə qarşı xaç yürüşünə başlamaq vaxtıdır!".
Etnik ayrı-seçkiliyin qızışdırılmasında erməni kilsəsinin misilsiz rolunu nəzərə alsaq, Rusiya belə açıq çağırışa etinasız yanaşmamalı idi. Ermənistan və erməniliyin Rusiyaya əsl münasibətinin nədən ibarət olduğuna bariz nümunəyə rus şair, publisist və ictimai xadim V.L.Veliçkonun "Qafqaz" kitabında, SSRİ DTK-nın sabiq sədr müavini, ordu generalı F.Bobkovun xatirələrində və s. rast gəlinir. Ermənilərin Rusiyanın cənub bölgələrinə iddia etdiyinə şübhəsi olanlar ermənilərə dost münasibəti ilə tanınmış V.Pikulun "Favorit" kitabına nəzər sala bilər. Sən demə, ermənilər XVIII əsrin 70-ci illərindən Armaviri hələ mövcud olmayan dövlətlərinin paytaxtı elan etmək istəyirmişlər.
Yalnız maraqlar - nəinki dostlar
Ermənilik kimi diasporal etnoslar heç zaman yaşadıqları ölkənin sadiq vətəndaşı olmur. Onların bütün cəhdləri və fəaliyyəti öz etnoslarının məqsədinə çatmasına xidmət edir. Onların dövlət qurumlarında da "əsrlik dostluq", "strateji müttəfiq münasibətləri"ndən danışılmasına baxmayaraq, digər dövlətlərin maraqlarının nəzərə alınmasını "yaxın buraxmır". Hər şey yalnız öz maraqları üçündür.
Məsələn, Ermənistanın da üzv olduğu Avrasiya İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının növbəti toplantısında 10 milyard dollarlıq regional antiböhran investisiya fondunun yaradılmasına qərar verilib. Məqsəd böhran dövründə MDB ölkələrinin iqtisadiyyatına dəstək üçün sabitləşdirici kreditlərin verilməsidir. Lakin krediti yalnız fondun yaradılmasında maliyyəsi ilə iştirak edən ölkələr ala biləcək. Və cəmi 100 min dollarla fondun yaradılmasının iştirakçısına çevrilmiş Ermənistan indi bunun müqabilində milyardlarla kredit almaq məqsədi güdüb. Bu günlərdə məlum olub ki, o, 600 milyon dollar kredit götürə biləcək.
Uzun illər ərzində Rusiya Ermənistana təbii qazı MDB məkanında ən aşağı tariflərlə satıb. Amma nə vaxt ki, Moskva qaz tariflərinin beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması haqda ürəksiz də olsa danışmağa başlayır, Ermənistanda Rusiyaya münasibət dərhal mənfi tərəfə dəyişir. Həmin anda Yerevan şimal qonşunun "satqınlığı"ndan gileylənməyə başlayır. Moskva Ermənistan sənayesinin 80%-ni əlində cəmləşdirməsinə baxmayaraq, həmin müəssisələrə məqsədli şəkildə investisiya qoymamaqda, süni olaraq ölkədə işsizlik yaratmaqda günahlandırılır. Bu cür "analitik" materiallar "əlverişli şərait" yaradır və erməni cəmiyyətində antirusiya əhvalının yüksəldilməsinə kömək edir.
2 il əvvəl beynəlxalq Gallup mərkəzi Cənubi Qafqaz ölkələrində sorğu keçirərək, əhalinin Rusiyanın regionda yürütdüyü siyaətə münasibətini öyrənməyə çalışmışdı. Ermənistanda əldə edilmiş nəticələri çətin ki, "əsrlərlə tarixi olan dostluq"dan xəbər verən göstərici saymaq mümkün olsun. Bu ölkədə rəyi soruşulanların 62%-i Rusiyanın regiondakı siyasətinə mənfi münasibətini açıqlamışdı.
Ermənistan keçmiş SSRİ respublikaları arasında etnik rusların sayının azaldılması baxımından da ilk pillədə qərarlaşıb. Hazırda Ermənistanda cəmi 7 min rus yaşayır və onların əksəriyyəti Rusiyanın bu ölkədəki hərbi bazalarında çalışan hərbçilərin ailə üzvləridir.
Ermənistanda rus dilinə münasibət də eyni cürdür. Bir müddət əvvəl hökumətin ölkədə xaricidilli, həmçinin rusdilli məktəbələr yaratmaq təşəbbüsü ictimaiyyət tərəfindən əməlli-başlı isterika ilə qarşılanıb. İsterikanın əsas təşəbbüskarı kimi isə Ermənistan İctimai Şurasının rəhbəri Vazgen Manukyan və sabiq təhsil naziri Aşot Belyan çıxış ediblər.
Ermənistanı qloballaşma prosesi də qətiyyən qane etmir. Bu ölkənin məqsədi yalnız etnofundametalizmi əsas götürən "Böyük Ermənistan" yaratmaqdır.
Ermənistanda Rusiya ilə hərbi sahədə əməkdaşlığa da eyni nöqteyi-nəzərdən yanaşılır. Rusiya ilə Ermənistan arasında hələ 1997-ci ildə Dostluq, əməkdaşlıq və qarşılışlı yardım haqqında razılaşma imzalanıb. O, qarşılıqlı hərbi yardımı nəzərdə tutur. Bununla da Yerevan bir tərəfdən Dağlıq Qarabağ münaqişəsini uzun illər "dondurmağa" çalışır, digər yandan da Cənubi Qafqazı bütünlükdə siyasi qeyri-sabitlik regionuna çevirir.
Bunun əvəzində o, ərazisində Rusiya hərbi bazalarının yerləşdirilməsinə razılıq verib. Guya bu bazalar Rusiyanın cənub sərhədlərini hansısa təhlükədən qorumalıdır. Bu məsələdə də Yerevan zaman-zaman Moskvanı bazalara görə pul ödəməməkdə ittiham edir.
Bu gün Ermənistan bir tərəfdən rusiyapərəst hərbi-siyasi blok olan KTMT-nin üzvüdür, digər yandan isə, NATO ilə "eşqbazlıq" edir. Bununla da, özünün müttəfiq kimi ardıcıl olmadığını bir daha sübut edir.
Buna baxmayaraq, maraqlıdır ki, digər postsovet ölkələrinin NATO ilə əlaqələrindən qıcıqlanan Moskva öz forpostunun bu Qərb bloku ilə oyununa səbrlə yanaşır.
Uzun illər ərzində Yerevan Rusiyanın regiondakı maraqlarına "Türkiyə təhlükəsi" ilə manipulyasiya edib və bununla da Rusiyanın qüdrətindən öz maraqları üçün istifadə etməyə nail olub. Moskva-Ankara münasibətlərinin yaxınlaşmağa başlaması ilə ermənilik dərhal Rusiyanı "strateji müttəfiq"ini "satmaqda" günahlandırıb. Bu azmış kimi, o, dərhal Qərbə himayədar axtarışına da çıxıb. İndi "forpost" öz maraqları üçün regionda Rusiya ilə ABŞ-ın qarşı-qarşıya gətirməyə çalışır. Bu baxımdan, S. Sarkisyanın 2007-ci ildə (baş nazir olarkən) "Moskovskiye novosti"yə verdiyi müsahibəni xatırlamaq da yerinə düşərdi. Yerevanın Rusiya və ABŞ-la bağlı xarici siyasətini necə quracağına dair sualı cavablandıran Sarkisyan gözünü də qırpmadan belə cavab vermişdi: "Həm Rusiya, həm də ABŞ-la dostluq (əməkdaşlıq yox, məhz dostluq - red.) edəcəyik".

THE OUTPOST CHANGES ITS MIND,
It seems that "the locomotive of the CSTO", as Nikolay Bordyuzha, secretary general of the organization, called Armenia, is pulling in a different direction. Yerevan has declassified the Armenia - NATO Individual Partnership Action Plan (IPAP). The document has been officially published on the website of the Armenian Ministry of Defence. On the whole, the programme is a list of reforms to the Armenian army and steps to bring it in line with NATO standards, reports the Regnum news agency. Paragraph 1.2 (Relations with neighbours) is quite interesting, says the agency. Among other things, it notes that Armenia commits itself to working towards a peaceful solution of the Nagornyy Karabakh conflict in cooperation with the OSCE Minsk Group and to "keeping the alliance informed about developments" in the Karabakh process.
But a statement by Armenian leader Serzh Sargsyan, made during his latest visit to Brussels at the end of May this year, is even more remarkable. His statement, at a joint press conference with NATO Secretary General Anders Fogh Rasmussen, implies that Armenia is inviting the alliance to the South Caucasus, particularly to the Armenian-Azerbaijani conflict zone. Having made the reservation that his country is not seeking membership of NATO, the Armenian president said that he "had not heard, either now or before, that NATO does not have any role to play in the Nagornyy Karabakh conflict, especially if the situation suddenly escalates into war". And this is while the NATO secretary general himself does not see any possibility of NATO military intervention in the Nagornyy Karabakh conflict if hostilities resume in the region.
It is apparent that every country is free to build its own policy and choose its foreign partners, and there is nothing untoward in Serzh Sargsyan's actions. But such behaviour by Armenia - a member of the CSTO and the only country in the South Caucasus with a Russian military presence, could not but bring a negative response from Moscow. Perhaps the outpost was not reprimanded officially, but the advisory council of the Russian Conflict Forecasting Centre stated: "The statements by the Armenian side in Brussels are counterproductive and incorrect in terms of Armenia's membership of the Collective Security Treaty Organization."
It is clear that inviting the North Atlantic Council to the South Caucasus (SC), even as a peacekeeping force, is in direct contradiction with Russian interests and Yerevan, which calls itself a "strategic ally" of Moscow, is well aware of this. They know, but they invite. And it comes as no surprise, as the history of Armenian-Russian relations is literally replete with examples of erratic behaviour by the "outpost".
Some history
At every stage of history, Armenia and Armenians have merely manipulated their alliance with the northern neighbour to promote their own, mostly aggressive, interests. It is worth mentioning the appeal from the then Catholicos of all Armenians, Vazgen II, to the world's Armenians in the summer of 1988: "It's no secret that not all our lands belong to us yet, but the time will come when we have to conquer and populate them. Over the past 40 years, Armenians have occupied the land of their ancestors. They comprise 60 per cent there. Land in the territories of Krasnodar and Stavropol is gradually becoming free of Russian influence. In Armavir, North Armenia (as Armenians call the Rostov Region - writer) our land comprises 80 per cent... and if we act reasonably, we will populate the Rostov Region as well. There is no reason for anxiety as we are supported by the Russian Church and many of our supporters are in high places. I think that the 480,000 Armenians in Moscow already mean something. My children, buy up houses peacefully and quietly, try to persuade locals to leave and take root in your native land. The Soviet Union is now disintegrating and soon we will facilitate the collapse of Russia. It's time to launch a crusade against those who drove our long-suffering people out of their land!"
Given the unparalleled role and experience of the Armenian Church in inciting ethnic strife, Russia should not neglect such an open appeal. Examples of the true attitude of Armenia and the Armenians towards Russia are also reflected in the book "The Caucasus" by the Russian poet, publicist and public figure V. L. Velichko, testimony by the former first deputy chairman of the KGB, Army General F. Bobkov, and other prominent people. It would be useful for those who doubt that the Armenians have long claimed the southern expanses of Russia to read the book "Favourite" by V. Pikul, who cannot be suspected of being unfriendly to the Armenians. It turns out that, back in the 1870s, the Armenians dreamed of proclaiming Armavir the capital of their state, which did not then exist.
There are no friends - there are only interests
Diaspora ethnic groups, including Armenians, are never loyal citizens of the country in which they reside. All their aspirations and activities are subject to the goals and objectives of their ethnic group. Their states also refuse to take account of the interests of other countries, despite endless assurances of age-old "friendship" and "strategic allied relations". They do everything solely in their own interests.
For example, at an extraordinary session of the EurAsEC, of which Armenia is a member, an agreement was signed on the establishment of a regional anti-crisis investment fund of $10 billion, which is designed to simplify the process of allocating stabilization loans to Commonwealth countries to support their economies during the crisis. Only countries that contribute financially to the establishment of the fund can apply for loans. Armenia immediately confirmed its involvement and contributed only $100,000, applying for a loan of one billion dollars. Recently, it became known that Armenia will still receive a loan of $600 million from the fund. For many years, Russia has been selling gas to Armenia at the lowest prices in the CIS. But as soon as Moscow shyly mentions the need to bring gas prices in line with world standards, the pendulum of sentiment with regard to Russia suddenly tilts in a negative direction in Armenia. There immediately appear lengthy statements about a "betrayal" by the northern neighbour. They rain down accusations on Russia that it has seized 80 per cent of Armenian industry and deliberately refuses to invest in these companies, artificially creating unemployment in the country. Such "analytical" materials fall on "fertile ground" and whip up anti-Russian sentiment in Armenian society. Two years ago, the famous international Gallup poll released the results of a survey in the South Caucasus countries, which revealed the population's attitude towards Russian policy in the region. It is unlikely that the figures obtained in Armenia testified to the "age-old friendship" - 62 per cent of the respondents in Armenia described Russia's policy in the region as "unsatisfactory". Among the republics of the former Soviet Union, Armenia leads in the process of reducing the number of ethnic Russians. Currently, there are only seven thousand Russians in Armenia, and most of them are family members of servicemen at the Russian bases.
There is a similar situation with regard to the Russian language. Most recently, hysteria was whipped up in Armenia over the government's initiative to open foreign-language schools, including in Russian. The main initiators of this hysteria were Vazgen Manukyan, head of the Public Council of Armenia and former Education Minister Ashot Belyan. The process of globalization absolutely does not suit Armenia. It only seeks to create a "Greater Armenia" which professes the principle of ethno-fundamentalism.
Yerevan is building its relationships with Russia in the military sphere based on the same considerations. In 1997, Russia and Armenia signed a Treaty of Friendship, Cooperation and Mutual Assistance, which also provides for military aid. In this way, Armenia received strong support from Russia and essentially began to conduct a policy of obstruction. Thus, on the one hand, Armenia tried to "freeze" the Nagornyy Karabakh conflict for many years and, on the other, it turned the whole of the South Caucasus into a zone of political instability. In return, Yerevan agreed to deploy a Russian military base in Armenia to protect Russia's southern borders from some kind of threat. Sometimes, it even accuses Moscow of not paying a penny for this accommodation.
Today, as a member of the pro-Russian military-political alliance - the CSTO - Armenia is also "flirting" with NATO, reaffirming its volatility as an ally. It is curious that Moscow, which is normally irritated by other former Soviet countries' contacts with NATO, responds loyally to its outpost's approaches to the Western bloc.
For decades, the Armenians have exploited the myth of the "Turkish threat" to Russia's interests in the region, allowing them to use Russia for their own interests. But as soon as Russian-Turkish relations geared up to a more friendly level, the Armenians immediately began to accuse Moscow of betraying the interests of its "strategic ally" and to look for patrons in the West. Now the "outpost" is trying to set Russia and the US against each other in the region for its own benefit. In this context, it is appropriate to recall the interview given by current Armenian President Serzh Sargsyan (when he was prime minister) to Moskovskiye Novosti in 2007. Asked how Armenia would build its foreign policy towards Russia and the United States, he replied without batting an eyelid: "Let's be friends (be friends rather than cooperate - writer) with both Russia and the US."