BÖYÜK TEATRDAN LA SKALAYADƏK
Qəribə, möhtəşəm dramatik səsə malik, öz istedadına çox ehtiyat və qayğı ilə yanaşan Lütfiyar İmanov virtouz akademik tenorlardan biri idi. Rejissorlar ona ən yaxşı, ən məşhur partiyaları həvalə edirdilər. "Karmen", "Faust", "Otello", "Trubadur", "Aida", "Riqoletto" kimi operalardan olan ariyaları o, dünyanın ən məşhur teatrlarında ifa etmişdi - Moskvanın Böyük Teatrından tutmuş, Milanın La Skalasınadək.
Parlaq istedad
"Faktiki olaraq, İmanov üçün əsl dünya debütü 1959-cu ildə Moskvada Azərbaycan incəsənəti dekadası zamanı olub", - deyə publisist və teatrşünas, incəsənət xadimləri, o cümlədən Lütfiyar İmanov haqda kitabların müəllifi Fazil Rəhmanzadə bildirir: "Yeri gəlmişkən, Rusiya tamaşaçısı əyalət ifaçılarına müəyyən qədər skeptik yanaşır, onları sanki ekzotika kimi qəbul edirdilər. 1959-cu ilin yazında misilsiz Lütfiyarın Böyük Teatrın səhnəsində dahi Üzeyir Hacıbəyovun "Koroğlu" operasından partiyanı ifası bu stereotipi aradan qaldırdı".
O dövrdə Azərbaycanda operanın olduğunu çox kiçik sənətşünas qrupu anlayırdı. Doğrudur, kütlə, əlbəttə ki, "Arşın mal alan" və "O olmasın, bu olsun"u da tanıyırdı. Amma onlara əyalət tamaşaçısı üçün yaradılmış operettalar kimi yanaşılırdı. Teatr həyatı müəyyən mənada bu günün şou-biznesi ilə oxşardır - oradakı yerini daim təsdiqləməlisən. İlk olaraq, Azərbaycan operasında yeni səs gətirən dahi Bülbül olub və onun buna "Koroğlu" ariyası ilə nail olmasını rəmzi hadisə kimi qiymətləndirmək olar. Amma o vaxtdan (1959) 20 ildən artıq vaxt keçmişdi. Bu dövrdə çox şeylər baş vermişdi (müharibə, ölkədə böyük repressiyalara imza atmış tiranın ölümü), bir çox şeylər artıq unudulmuşdu. Odur ki, uzaq 1938-ci ildə Böyük Teatrda "Koroğlu"nun ilk dəfə ifa olunmasını da, demək olar ki, heç kim xatırlamırdı.
Güman ki, məhz İmanovun ifası uzun illər davam edən fasilədən sonra hər kəsi yenidən Azərbaycan operasına ciddi yanaşmağa vadar etdi. Onun sonradan Mosartın, Verdinin, Bizenin, Leonkavallonun və digər məşhur ustadların əsərlərilə bağlı işlərisə Bakıya ciddi musiqi məktəbi statusu qazandırdı.
"Lütfiyar yerli bəstəkarları da yaddan çıxarmırdı. Dünya tamaşaçısına onların əsərlərini ilk çatdıranlardan biri məhz İmanov olub", - deyə sənətşünas bildirir: "O, Fikrət Əmirovun "Sevil" operasında Balaşı, Cahangir Cahangirovun "Azad" operasında Ayazı, Ramiz Mustafayevin eyniadlı əsərində Vaqifi, Müslüm Maqomayevin "Nərgiz"ində Əliyarı əsl etalon obraz kimi yaradıb".
Biz ifaçılar, bəstəkarlar, librettoçular, dirijorlar, rejissorlar tanıyırıq. Amma əslində onların arxasında istedadlarını aşkar edən və "itiləyən" yaxşı peşəkar məktəbin dayandığı haqda çox az adam düşünür.
1943-cü ilin martında, yəni müharibənin ən qızğın vaxtında Lütfiyarın vətənində, o dövrdə yoxsulluq içərisində yaşayan Sabirabadda musiqili dram teatrı açılmışdı. Teatra həvəsi olan 15 yaşlı gənc də ilk olaraq oraya üz tutdu - suflyor kimi.
Amma hədəfin varsa və hədəfə çatmaq üçün əlindən gələni etməyə hazırsansa, teatr səni cəlb edəcək. İmanovun aktyorluq istedadı və (opera ifaçısı həm də aktyor idi), gözəl səsi diqqətlərdən kənarda qalmadı. Qeyd etmək lazımdır ki, İmanovun sahib olduğu dram tenoruna xas əsl istedad (bu, Bülbüldə də var idi) operaya həvəsi olan insan üçün ən qiymətli hədiyyədir. Bu, ifaçıya, demək olar ki, bütün məşhur ustadların ən yaxşı partiyalarını oxumağa imkan verən geniş diapazondur. Amma dram tenoru həm də güclü "silahdır" və hələ ondan istifadə etməyi öyrənmək lazımdır. Məhz bu məqamda məktəb son dərəcə vacibdir.
Görülmüş işlərin hesabatı
Ədalət naminə qeyd etmək lazımdır ki, sovet opera məktəbi dünyanın ən yaxşılarından idi. 30-50-ci illər isə Azərbaycan operasının ən yaxşı dövrlərindən biri sayıla bilər. Milli opera sənəti, məhz həmin dövrdə parlayıb, Azərbaycan məktəbi, məhz həmin illərdə saysız - hesabsız ustadlar yetişdirib. 30-cu illərdə açılmış Azərbaycan Dövlət Musiqili Komediya Teatrı 40-cı illərin sonlarında artıq son dərəcə böyük şöhrət qazanmışdı. Bu, ilk növbədə, "Arşın mal alan", "Məşədi İbad", "Hacı Qara", "Ulduz", "Durna" operettaları hesabına mümkün olmuşdu. İlkin dövrdə autsayder hesab olunan, ciddi yanaşılmayan, "təlxək işi" sayılan bu teatr cəmi bir neçə il sonra parlaq ifaçıların, aktyorların ocağına çevrilmişdi. Sonda o, Azərbaycan tamaşaçısı üçün ən populyar teatr oldu. Bu baxımdan, məhz Musiqili Komediya Teatrına gedib çıxdığı üçün Lütfiyarın bəxti gətirmişdi. Bu teatr əksəriyyət üçün olduğu kimi, İmanov üçün də tramplin rolunu oynadı. Daha sonra o, ömrünün sonunadək Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrında işlədi, Moskvada və Milanda təcrübə keçdi.
İmanov hər zaman nəhəng iş qabiliyyətilə seçilib. Hətta 80 yaşında belə, o, nəinki müəllimlik edir, həm də ifaçılığı davam etdirirdi. Lütfiyar İmanov son böyük konsertini 2006-cı ildə Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasında verib. Bu konsert, sanki, onun 50 illik zəngin yaradıcılıq yolunun hesabatı idi. İmanov ömrünün sonunadək yeni nəsildən olan aktyor və ifaçıların hazırlığı ilə məşğul olub. O, Teatr Xadimləri İttifaqının sədri kimi teatrın problemlərinin həllilə məşğul olur, bununla da, opera üçün ən ağır illərdə belə, bir neçə ifaçı, rejissor, bəstəkar nəslinin "damla-damla" topladılmasına çalışırdı.
İmanovun səyləri və zəhməti heç də hədər getmədi. Bakı opera məktəbi mövcudluğunu davam etdirir. Sadəcə, bu gün opera sənətinə maraq bir qədər azalıb və indi Çaykovskinin, Verdinin, Quno, Bize, Əmirov, Hacıbəyov kimi ustadların operalarının canlı ifasının gözəlliyini heç də hər kəs anlamır. Amma məktəb yerindədir və öz saatını gözləyir.

ОТ БОЛЬШОГО ДО ЛА СКАЛЫ
Обладатель удивительного, великолепного драматического тенора, бережно относящийся к своему таланту и усердно его оттачивавший, Лютфияр Иманов был одним из виртуознейших отечественных академических теноров. Режиссеры отдавали ему лучшие, знаменитейшие партии. "Кармен", "Фауст", "Отелло", "Трубадур", "Аида", "Риголетто" - арии из этих опер звучали в его исполнении со сцен лучших в мире театров, включая московский Большой театр и миланскую Ла Скала.
Блистательный талант
"Фактически настоящий мировой дебют для Иманова состоялся в 1959 году во время Декады азербайджанского искусства в Москве, - рассказывает Фазиль Рахманзаде, публицист и театровед, автор ряда книг о деятелях искусства, в том числе и Лютфияре Иманове. - К слову, российская публика до некоторой степени относилась скептически к провинциальным исполнителям, она воспринимала их как некую экзотику. А тут удалось эти стереотипы сломать, когда весной 1959 года на сцене Большого театра несравненный Лютфияр блистательно исполнил свою партию из оперы "Кероглу" столь же великого Узеира Гаджибекова".
На тот момент только небольшая группа искусствоведов помнила о том, что в Азербайджане существует опера. Правда, массовый зритель знал, конечно, и об "Аршин мал алане" и "Не та, так эта", но относился к ним как к опереттам, созданным для провинциального зрителя.
Театральная жизнь в некоторой степени схожа с сегодняшним шоу-бизнесом в том, что свое место в ней необходимо постоянно подтверждать. Первым об азербайджанской опере во всеуслышание заявил великий Бюльбюль, что символично, исполнивший арию из "Кероглу".
Однако к тому моменту (1959) прошло более двадцати лет. Многое произошло за это время (война, умер тиран, который прошелся по большой стране с репрессиями), а потому многое и забылось. Забылось также и первое исполнение "Кероглу" в Большом театре в далеком 1938 году.
Пожалуй, именно выступление Иманова заставило впервые за многие годы перерыва вновь серьезно отнестись к азербайджанской опере. И уже последующие его работы по произведениям Моцарта, Верди, Бизе, Леонкавалло и других признанных мастеров подтвердили за Баку статус серьезной музыкальной школы.
"Лютфияр не забывал и об отечественных композиторах, а фактически одним из первых донес их работы до мирового зрителя, - рассказывает искусствовед. - Он создал просто эталонный образ Балаша в опере "Севиль" Фикрета Амирова, Аяза в опере "Азад" Джахангира Джахангирова, Вагифа в одноименной работе Рамиза Мустафаева, Алияра в "Наргиз" Муслима Магомаева".
Мы знаем имена исполнителей, композиторов, либреттистов, дирижеров, режиссеров. Но мало кто задумывается о том, что в действительности за ними стоит хорошая профессиональная школа, которая смогла найти и отточить талант.
В марте 1943 года, т.е. в самый разгар войны, на родине Лютфияра, в нищем на тот момент Сабирабаде, был открыт музыкально-драматический театр. И именно это позволило 15-летнему юноше, увлеченному театром, пойти туда работать. Суфлером.
Но театральная жизнь затягивает, особенно если у тебя есть цель и ты готов работать, чтобы ее достичь. Его актерский талант (а оперный певец - это еще и актер), прекрасный голос не остались незамеченными. Надо сказать, что дар именно драматического тенора, какой был у Иманова (а еще и у Бюльбюля), - лучшее, что может быть дано человеку, увлеченному оперой. Это широкий диапазон, позволяющий исполнить почти все самые лучшие партии признанных мастеров. Правда, драматический тенор - это мощное "оружие", которым надо еще научиться пользоваться. И вот тут-то особенно и важна школа.
Отчет о проделанной работе
Советская школа оперы, надо отдать ей должное, была одной из лучших в мире. И 30-50-е годы, пожалуй, один из лучших периодов азербайджанской оперы. Именно тогда произошел расцвет национального оперного искусства, и азербайджанская школа породила целую плеяду имен. Азербайджанский государственный театр музыкальной комедии, открывшийся в 30-е годы, к концу 40-х уже гремел, конечно, в первую очередь благодаря опереттам "Аршин мал алан", "Мешади Ибад", "Гаджи Гара", "Улдуз", "Дурна". Этот театр, который в самом начале считался аутсайдером, местом несерьезной, "шутовской" работы, уже спустя несколько лет стал буквально кузницей блистательных певцов и актеров, а в итоге самым популярным театром для азербайджанского зрителя. В этом смысле Лютфияру повезло, что он попал именно в Музкомедию. Как и для многих, этот театр стал для Иманова трамплином, далее же и до конца жизни он работал в составе Азербайджанского государственного академического театра оперы и балета, стажировался в Москве и Милане.
Иманов всегда отличался огромной работоспособностью, даже в 80 лет он не только преподавал, но и пел. Последний свой большой сольный концерт Лютфияр Иманов дал в 2006 году в Азербайджанской государственной филармонии, где в каком-то смысле отчитался за 50 лет насыщенной творческой деятельности. До конца жизни он продолжал воспитывать новое поколение актеров и певцов. Возглавлял Союз театральных деятелей, решая проблемы театра, чтобы даже в самые трудные для оперы годы не забылось то, что было накоплено несколькими поколениями певцов, режиссеров, композиторов.
Его старания и труды не пропали. Бакинская оперная школа все еще существует. Лишь интерес к оперному искусству несколько увял, и сегодня не каждому понятны прелести настоящего, живого исполнения опер Чайковского, Верди, Гуно, Бизе, Амирова, Гаджибекова. Но школа осталась и ждет своего часа.