BÖYÜK TEATRDAN LA SKALAYADƏK
Qəribə, möhtəşəm dramatik səsə malik, öz istedadına çox ehtiyat və qayğı ilə yanaşan Lütfiyar İmanov virtouz akademik tenorlardan biri idi. Rejissorlar ona ən yaxşı, ən məşhur partiyaları həvalə edirdilər. "Karmen", "Faust", "Otello", "Trubadur", "Aida", "Riqoletto" kimi operalardan olan ariyaları o, dünyanın ən məşhur teatrlarında ifa etmişdi - Moskvanın Böyük Teatrından tutmuş, Milanın La Skalasınadək.
Parlaq istedad
"Faktiki olaraq, İmanov üçün əsl dünya debütü 1959-cu ildə Moskvada Azərbaycan incəsənəti dekadası zamanı olub", - deyə publisist və teatrşünas, incəsənət xadimləri, o cümlədən Lütfiyar İmanov haqda kitabların müəllifi Fazil Rəhmanzadə bildirir: "Yeri gəlmişkən, Rusiya tamaşaçısı əyalət ifaçılarına müəyyən qədər skeptik yanaşır, onları sanki ekzotika kimi qəbul edirdilər. 1959-cu ilin yazında misilsiz Lütfiyarın Böyük Teatrın səhnəsində dahi Üzeyir Hacıbəyovun "Koroğlu" operasından partiyanı ifası bu stereotipi aradan qaldırdı".
O dövrdə Azərbaycanda operanın olduğunu çox kiçik sənətşünas qrupu anlayırdı. Doğrudur, kütlə, əlbəttə ki, "Arşın mal alan" və "O olmasın, bu olsun"u da tanıyırdı. Amma onlara əyalət tamaşaçısı üçün yaradılmış operettalar kimi yanaşılırdı. Teatr həyatı müəyyən mənada bu günün şou-biznesi ilə oxşardır - oradakı yerini daim təsdiqləməlisən. İlk olaraq, Azərbaycan operasında yeni səs gətirən dahi Bülbül olub və onun buna "Koroğlu" ariyası ilə nail olmasını rəmzi hadisə kimi qiymətləndirmək olar. Amma o vaxtdan (1959) 20 ildən artıq vaxt keçmişdi. Bu dövrdə çox şeylər baş vermişdi (müharibə, ölkədə böyük repressiyalara imza atmış tiranın ölümü), bir çox şeylər artıq unudulmuşdu. Odur ki, uzaq 1938-ci ildə Böyük Teatrda "Koroğlu"nun ilk dəfə ifa olunmasını da, demək olar ki, heç kim xatırlamırdı.
Güman ki, məhz İmanovun ifası uzun illər davam edən fasilədən sonra hər kəsi yenidən Azərbaycan operasına ciddi yanaşmağa vadar etdi. Onun sonradan Mosartın, Verdinin, Bizenin, Leonkavallonun və digər məşhur ustadların əsərlərilə bağlı işlərisə Bakıya ciddi musiqi məktəbi statusu qazandırdı.
"Lütfiyar yerli bəstəkarları da yaddan çıxarmırdı. Dünya tamaşaçısına onların əsərlərini ilk çatdıranlardan biri məhz İmanov olub", - deyə sənətşünas bildirir: "O, Fikrət Əmirovun "Sevil" operasında Balaşı, Cahangir Cahangirovun "Azad" operasında Ayazı, Ramiz Mustafayevin eyniadlı əsərində Vaqifi, Müslüm Maqomayevin "Nərgiz"ində Əliyarı əsl etalon obraz kimi yaradıb".
Biz ifaçılar, bəstəkarlar, librettoçular, dirijorlar, rejissorlar tanıyırıq. Amma əslində onların arxasında istedadlarını aşkar edən və "itiləyən" yaxşı peşəkar məktəbin dayandığı haqda çox az adam düşünür.
1943-cü ilin martında, yəni müharibənin ən qızğın vaxtında Lütfiyarın vətənində, o dövrdə yoxsulluq içərisində yaşayan Sabirabadda musiqili dram teatrı açılmışdı. Teatra həvəsi olan 15 yaşlı gənc də ilk olaraq oraya üz tutdu - suflyor kimi.
Amma hədəfin varsa və hədəfə çatmaq üçün əlindən gələni etməyə hazırsansa, teatr səni cəlb edəcək. İmanovun aktyorluq istedadı və (opera ifaçısı həm də aktyor idi), gözəl səsi diqqətlərdən kənarda qalmadı. Qeyd etmək lazımdır ki, İmanovun sahib olduğu dram tenoruna xas əsl istedad (bu, Bülbüldə də var idi) operaya həvəsi olan insan üçün ən qiymətli hədiyyədir. Bu, ifaçıya, demək olar ki, bütün məşhur ustadların ən yaxşı partiyalarını oxumağa imkan verən geniş diapazondur. Amma dram tenoru həm də güclü "silahdır" və hələ ondan istifadə etməyi öyrənmək lazımdır. Məhz bu məqamda məktəb son dərəcə vacibdir.
Görülmüş işlərin hesabatı
Ədalət naminə qeyd etmək lazımdır ki, sovet opera məktəbi dünyanın ən yaxşılarından idi. 30-50-ci illər isə Azərbaycan operasının ən yaxşı dövrlərindən biri sayıla bilər. Milli opera sənəti, məhz həmin dövrdə parlayıb, Azərbaycan məktəbi, məhz həmin illərdə saysız - hesabsız ustadlar yetişdirib. 30-cu illərdə açılmış Azərbaycan Dövlət Musiqili Komediya Teatrı 40-cı illərin sonlarında artıq son dərəcə böyük şöhrət qazanmışdı. Bu, ilk növbədə, "Arşın mal alan", "Məşədi İbad", "Hacı Qara", "Ulduz", "Durna" operettaları hesabına mümkün olmuşdu. İlkin dövrdə autsayder hesab olunan, ciddi yanaşılmayan, "təlxək işi" sayılan bu teatr cəmi bir neçə il sonra parlaq ifaçıların, aktyorların ocağına çevrilmişdi. Sonda o, Azərbaycan tamaşaçısı üçün ən populyar teatr oldu. Bu baxımdan, məhz Musiqili Komediya Teatrına gedib çıxdığı üçün Lütfiyarın bəxti gətirmişdi. Bu teatr əksəriyyət üçün olduğu kimi, İmanov üçün də tramplin rolunu oynadı. Daha sonra o, ömrünün sonunadək Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrında işlədi, Moskvada və Milanda təcrübə keçdi.
İmanov hər zaman nəhəng iş qabiliyyətilə seçilib. Hətta 80 yaşında belə, o, nəinki müəllimlik edir, həm də ifaçılığı davam etdirirdi. Lütfiyar İmanov son böyük konsertini 2006-cı ildə Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasında verib. Bu konsert, sanki, onun 50 illik zəngin yaradıcılıq yolunun hesabatı idi. İmanov ömrünün sonunadək yeni nəsildən olan aktyor və ifaçıların hazırlığı ilə məşğul olub. O, Teatr Xadimləri İttifaqının sədri kimi teatrın problemlərinin həllilə məşğul olur, bununla da, opera üçün ən ağır illərdə belə, bir neçə ifaçı, rejissor, bəstəkar nəslinin "damla-damla" topladılmasına çalışırdı.
İmanovun səyləri və zəhməti heç də hədər getmədi. Bakı opera məktəbi mövcudluğunu davam etdirir. Sadəcə, bu gün opera sənətinə maraq bir qədər azalıb və indi Çaykovskinin, Verdinin, Quno, Bize, Əmirov, Hacıbəyov kimi ustadların operalarının canlı ifasının gözəlliyini heç də hər kəs anlamır. Amma məktəb yerindədir və öz saatını gözləyir.

FROM THE BOLSHOI TO LA SCALA
A surprising, splendid, dramatic tenor, who treated his gift with great consideration and enthusiastically honed it, Lutfiyar Imanov was one of the virtuoso Azerbaijan professional tenors. The directors gave him the best, most famous parts. He sang the arias from the operas "Carmen", "Faust", "Othello", "Il Trovatore" ["The Troubadour"], "Aida" and "Rigoletto" at the best opera houses in the world, including Moscow's Bolshoi Theatre and Milan's La Scala.
A brilliant talent
"What was actually Imanov's world debut took place in 1959 during a ten-day festival of Azerbaijani art in Moscow," Fazil Rahmanzada, a publicist and theatre critic, the author of a number of books on arts' personalities, including Lutfiyar Imanov, recounts. "By the way, the Russian public was to a certain extent sceptical about performers from the provinces, regarding them as somewhat exotic. But those stereotypes were dispelled there, when the incomparable Lutfiyar gave a brilliant performance in the opera "Koroglu" by the equally great composer Uzeyir Hacibayov, at the Bolshoi Theatre in the spring of 1959."
At that time, only a small group of art critics recalled that opera existed in Azerbaijan. True, the audience at large did know about "The Cloth Peddler" ["Arsin mal alan"] and "If not This One, That One!" ["O omasin, bu olsun"] but regarded them as operettas created for audiences in the provinces. Theatrical life was to a certain extent similar to today's show business in that one constantly needs to assert one's place in it. The great [singer] Bul Bul, who symbolically sang the aria from "Koroglu" was the first to make Azerbaijani opera publicly known.
But more than 20 years had passed by that moment (1959). Many things had happened in that period (the war, a tyrant had died who had gone back and forth across a big country perpetrating repressions), so therefore many things had been forgotten. The first performance of "Koroglu" at the Bolshoi Theatre in distant 1938 had also been forgotten. It was probably Imanov's performance that for the first time after an interval of many years made people see Azerbaijani opera in a serious light once again. His subsequent performances of the works of Mozart, Verdi, Bizet, Leoncavallo and other recognised masters confirmed Baku's status as a serious school of music.
Lutfiyar did not forget about Azerbaijani composers, and was actually one of the first to bring their works to world audiences," the art critic recounts. "He created a simply standard character of Balas in the opera 'Sevil' by Fikrat Amirov, Ayaz in the opera 'Azad' by Cahangir Cahangirov, Vaqif in the work of the same name by Ramiz Mustafayev, Aliyar in 'Nargiz' by Muslim Magomayev."
We know the names of the performers, composers, libretto writers, conductors and directors. But very few people think about the fact that they had received the backing of a good, professional school, which was able to find and polish talent.
In March 1943, i.e. at the very height of the war in Lutfiyar's homeland, in Sabirabad, which was poverty-stricken at that time, a music and drama theatre was opened. This is what made it possible for the 15-year-old youth who was attracted by the theatre to go and work there as a prompter.
But life in the theatre drags you in, especially if it is your goal and you are prepared to work to achieve it. His acting talent (an opera singer must also be an actor) and his splendid voice did not remain unnoticed. It needs to be said that the dramatic tenor's gift that Imanov had (and Bul Bul as well) is the best thing that a person attracted to the opera can have. The voice has a wide range allowing the singer to perform all the very best roles by recognised masters. True, the voice of the dramatic tenor is a powerful "weapon" that the singer needs to learn how to use. The school has a particularly important part to play here.
Report on the work done
The Soviet school of opera, to give it its due, was one of the best in the world. The 1930s-1950s was probably one of the best periods for Azerbaijan's opera. It was precisely at that time that the national opera art flourished and the Azerbaijani school produced a whole pleiad of opera singers. The name of Azerbaijan's State Theatre of Musical Comedy, which had opened in the 1930s, was already resounding by the end of the 1940s, naturally first and foremost thanks to the operettas "The Cloth Peddler", "If Not This One, That One!", "Haci Qara", "Ulduz" and "Durna".
This theatre which was originally regarded as an outsider, a place for light-hearted, "comedy" performances, has already become literally a forger of brilliant singers and actors after a few years, and, as a result, was the most popular theatre with Azerbaijani audiences. In this sense, Lutfiyar was lucky that he managed to get a job at the Musical Comedy Theatre. Just as it did for many others, this theatre became a springboard for Imanov; from there he went on to work at Azerbaijan's State Theatre of Opera and Ballet and spent trial periods in Moscow and Milan.
Imanov always stood out for his enormous capacity for work. Even at 80 years of age he was not only coaching people but also singing. Lutfiyar Imanov gave his last solo concert at the Azerbaijan State Philharmonic in 2006, where he did in a certain sense recapitulate the 50 years packed with creative activity. He continued to mentor the up-and-coming generation of actors and singers right up to the end of his life. He headed the Union of Theatrical Figures, resolving the theatre's problems, so that what had been accumulated by several generations of singers, directors, and composers was not forgotten, even in what were the most difficult years for the opera. His efforts and works have not been lost. The Baku Opera School continues to exist. Interest in the opera art has flagged somewhat, and today not everyone appreciates the splendours of real live performances of operas by Tchaikovsky, Verdi, Gounod, Bizet, Amirov and Hajibeyov, but the school is still there and waiting for the time to be right for it.