Azərbaycanın uşaq bağçalarında uşaqlara niyə bioloji varlıq kimi yanaşılmır?
"Yaxşı uşaq bağçası odur ki, yağış çiləyən zaman uşaqlardan küçədə gəzmək üçün özlərilə plaş və çəkmə gətirmələri istənilsin". Bu, məşhur ukraynalı uşaq həkimi, "Həkim Komarovski məktəbi" televiziya verilişinin aparıcısı Yevgeni Komarovskidən sitatdır. Əslində, bu fikirdə kifayət qədər dərin məna var.
Həkim Komarovskinin əksər məsləhətləri sağlam düşüncəli ana və ataların əksəriyyəti tərəfindən təcrübədə sınaqdan keçirilib. Şişirtməyə yol vermədən demək olar ki, bu gün Komarovski övladını vahiməsiz, isteriyasız böyütməyə üstünlük verən hər bir valideynin ailəsində "yaşayır".
Beləliklə, uşaq bağçalarından danışacağıq. "Sağlam düşüncə" dedikdə, biz uşaqlarımızı yalnız fiziki deyil, həm də psixoloji baxımdan sağlam görmək istəyirik. Hər şey isə məlum olduğu kimi, bələkdən başlayır və bunun ardınca bağça gəlir. Bəs, bu mövzuya yenidən müraciət etməmizin məqsədi nədir? Övladlarımız böyüyür, bu prosesin hər mərhələsində müvafiq qənaətlərə gəlirik. Artıq bir fikri açıq şəkildə söyləməyin vaxtıdır: müasir valideynlər özəl uşaq bağçalarında infrastrukturun inkişafı nəticəsində cəmiyyətdə yaranan mənfi tendensiyalara göz yummamalıdırlar. Üstəlik, dövlətə məxsus uşaq bağçalarında da heç də hər şey qaydasında deyil.
Plaş və çəkmə məsələsi
Artıq vaxtı çatıb! Çünki müasir valideynlərin, bəlkə də, yalnız onundan biri bağçada övladına cizgi filminin nümayiş etdirilməsinə mənfi yanaşar. Çoxları düşünmədən deyəcək: burada pis nə var ki? Əksini düşünənlər isə tərbiyəçilərin gözündə demaqoqdan başqa bir şey deyillər. Tərbiyəçinin əməllərini tənqid edən valideyn ən pis halda övladına qarşı mənfi münasibətlə belə, qarşılaşa bilir və bu üzdən də əksəriyyət susmağa üstünlük verir. Əks təqdirdə - istəmirsənsə, uşağını başqa bağçaya ver. Bu isə indiki dövrdə açıq desək, asan məsələ deyil. Çətinliklərin nədən ibarət olduğunu keçən nömrələrimizdəki məqalələrdə sadalamışıq.
Beləliklə, tərbiyəçilər utanmadan yarım saat, bəzən isə 1 saat dinc oturmaq üçün uşaqlara cizgi filmləri nümayiş etdirirlər.
Uşaq oynayaraq böyüyür
Əslində isə uşaq bağçalarının əməkdaşları körpələrin cizgi filminə baxmaları ilə itirilən dəyərli vaxtlarını onlara nələrisə öyrətməklə keçirməlidirlər. Bu da yoxdursa, uşaqların sadəcə özləri üçün oynamalarına şərait yaradılmalıdır. Yeri gəlmişkən, sonuncu məqam uşaqların inkişafında az qala ən vacib amildir. Məsələ ondadır ki, bir sıra özəl bağçaların pedaqogikadan anlayışı olmayan rəhbərlərinin fikrincə, uşaq bağçasında televizorun olması onun elitarlığının göstəricisidir. Bu, tamamilə yanlış düşüncədir. Qəribədir ki, əksər valideynlər də övladlarının uzun-uzadı televizor qarşısında əyləşərək cizgi filmi izləməsinin müsbət hal olmadığını anlamırlar. Halbuki beynəlxalq elmi nəşrlərdə dərc olunan onlarla araşdırmada bir məqam konkret olaraq göstərilir: yaşından asılı olmayaraq, uşaq televizora nə qədər az baxarsa, o qədər sağlam olar. Televizora, cizgi filminə baxmaq sanki uşaqlar üçün narkotikə çevrilir. Uşaq körpə yaşlarından televizora çox baxarsa, böyüdükdən sonra da bu vərdişindən əl çəkə bilməz.
Televizor dayə deyil
İdealda 2 yaşadək uşaqlar, ümumiyyətlə, televizora baxmamalıdırlar. Bir qədər böyük - 3 yaşadək olanlar gündə maksimum 20-30 dəqiqə televizor qarşısında ola bilərlər. Körpə yalnız 2,5-3 yaşında olarkən çox qısa, sadə əhvalatın gedişini izləmək bacarığına yiyələnir. Tərbiyəçilər televizorun heç bir halda dayə rolunu oynamalı olmadığını anlamalıdırlar.
Məsələn, Fransada hətta uşaq kanallarının yayımı belə, qadağandır. Çünki onlar uşaqların inkişafına kömək etmir. Körpə televizora baxdığı zaman fiziki passivlik yaşayır. Bu halda uşaqlar zehinlərini, çevikliyini, nitqini, ünsiyyətcilliyini inkişaf etdirəcək əməllərdən məhrum olurlar. Çünki uşaq yalnız fəal, hərəkətdə olduqda inkişaf edir. Hətta sonradan körpənin gördüklərilə bağlı müzakirələr aparılarsa belə, bəzi səhnələr uşaq psixikasını zədələyə bilər. Məsələ ondadır ki, uşaq 6-7 yaşadək gördüklərinin doğru, əsl olmadığını anlamaq, virtualı realdan ayırmaq iqtidarında deyil. Bu üzdən də, körpələrdə gecələr qarabasmalar, yuxudan oyanmalar, qorxulu yuxu görmə ola bilər...
Televizorla keçirilən vaxt həddindən artıq çox olarsa, bu, körpənin nitqinə də təsirini göstərir: uşaq, orta hesabla, gündə 13 min söz eşidir. O və ətrafı vaxtının çoxunu televizora baxmaqla keçirirsə, bu halda uşaqla az söhbət olunur. Nəticədə, danışmaq zövqündən məhrum edilir və gün ərzində eşitməli olduğu sözlərin cəmi üçdə birini eşidir. Bu halda körpənin özü də az danışır və nəticədə, söz ehtiyatı 30% az olur.
Televizor həvəskarı olan uşaqlarda təxəyyül və kreativlik də az olur. Ekrandakı mənzərələr ona hər şeyi verir, uşaq darıxmır, yəni o, öz beynində öz dünyasını qurmur, başını qatmaq üçün oyunlar düşünmür və s... Yeri gəlmişkən, hazırda dövlətə məxsus uşaq bağçalarında da səhər və axşam saatlarında uşaqlara cizgi filmi nümayiş olunur. Üstəlik, həmin filmlərin məzmunu heç də körpələrin valideynlərilə razılaşdırılmır. Uşaqlarla məşğul olmağa maksimum 1 saat vaxt ayrılır. Bu, bəlkə də, yaxşıdır. Pis olan başqa şeydir.
Absurd teatrı
Məsələnin digər tərəfi də var - absurd teatrı. Özəl hazırlıq bağçalarında uşaqlara, demək olar ki, hər saat nəsə öyrədilir. Körpələr yalnız qidalanma və yuxu zamanı məşğələdən ayrılırlar. Bunu bizə bənzər "elitar" uşaq bağçalarından birinin tərbiyəçisi danışıb. Onun sözlərinə görə, uşaqlar, demək olar ki, bütün gün ərzində parta arxasında əyləşir, elə orada da yuxuya gedirlər. Bu halda hansı material mənimsənilməsindən danışmaq olar? Direktor tamamilə yanlış olaraq düşünür ki, onun bağçasında yalnız dərs keçilməsi də oranın "elitar"lığının göstəricisidir. Maraqlıdır ki, belə bağçaların tərbiyəçiləri iş yerlərini itirəcəklərindən qorxduqları üçün öz fikirlərini direktora çatdıra bilmirlər. Bundan başqa, tərbiyəçilər hətta bəzən onlara qarşı hörmətsizlik edən, təhqirlər səsləndirən uşaqlara irad bildirmək haqqına belə, malik deyillər. Bu, ya uşaqların ailədə düzgün tərbiyə olunmamasının, böyüyə hörmətin olmamasının nəticəsidir, ya da dərslə həddindən artıq yüklənmənin yaratdığı aqressivlik ... Direktorlar uşaqların nüfuzlu valideynlərilə qalmaqal yaşayacağından, nəticədə, uşağın bağçadan çıxarılacağından və müvafiq olaraq qazancını itirəcəyindən ehtiyatlanır. Amma uşaq bağçada mənfi əməllərinə görə balanslı müqavimətlə qarşılaşmırsa, o, hansı tərbiyəni ala bilər?
Beləliklə, uşaq bağçasında cəmiyyətin kiçik modeli yaradılır - imkanlı adamlara hər şeyə icazə var. Yeri gəlmişkən, 5 yaşına çatmış uşaq intuitiv olaraq ailəsinin hansı sosial təbəqəyə məxsus olduğunu dərk edir. O, pul haqqında, valideynlərinin hansı resurslara malik olmaları haqqında, demək olar ki, hər şeyi bilir, bununla çox əla manipulyasiya edir. Amma bu, məsələnin bir tərəfidir.
Məsələnin digər tərəfi fasiləsiz məşğələdir. Bəzi valideynlər üçün uşaqlarının gün ərzində nə ilə məşğul olduğu, onlara cizgi filminin nümayiş etdirilib-etdirilmədiyi o qədər də maraqlı deyilsə, müxtəlif məlumat kitabçalarından, internetdən erkən inkişaf haqda oxuyan digər valideynlər səhv olaraq, uşaqlara bütün gün ərzində dərs keçilməsinin vacibliyini düşünürlər. Sonuncular dünyaya gəlmiş körpələrinə heç də hər zaman bioloji obyekt kimi yanaşmırlar. Bəzən düşünürlər ki, uşaq sanki istifadə təlimatı olan tozsoranabənzər bir şeydir.
Bizim uşaq bağçalarımızda və məktəblərimizdə tətbiq olunan pedaqogikadakı yanlışlığın əsasını məhz uşağın bioloji varlıq olduğunun qəbul edilməməsidir. Hər iki halda dəbdə olan tendensiyalar kor-koranə təkrarlanır. Yəni "qazanda nə bişdiyini bilmədən, "mənə də çək" misalı kimi. Bununla bağlı, ixtisasca bioloq olan Katerina Muraşova maraqlı məqalə yazıb. "Bütün balaca canlılar kimi, uşaqlar da yalnız oynamaq deyil, həm də dırmaşmaq, tullanmaq, qaçmaq, qışqırmaq, iməkləmək, asılmaq, əlinə keçən hər şeyi yığaraq "ehtiyat toplamaq" istəyirlər. Bundan başqa, onlar bütün digər uşaqlarla rəqabət aparmağa çalışırlar, bunun onlarda necə alındığını, lazımi şeyləri kifayət qədər öyrənib-öyrənmədiklərini yoxlamağa cəhd edirlər. Bəzən də elə olur ki, onlar ya heç nə eləmək istəmir, ya da öz bildiklərini etmək istəyirlər - bu, sintez dövrüdür. Dünyanın əyani-aktiv dərk edilməsi - bu, bir mərhələdir. Bu, olmalıdır. Əgər bunu kitab oxumaq, rəsm çəkmək, konstruktor toplamaq, planşetdə oyun, cizgi filminə baxmaq və s. ilə əvəzləsək, sonra bu biologiya onunla yaxşı davranmayanlardan qisasını alacaq. Yeri gəlmişkən, qisas çox vaxt öz bədənilə qəribə və qeyri-sağlam davranışda əks olunur", - deyə Muraşova yazır.
Psixoloq Arzu Quliyevanın fikrincə, bu gün ölkənin uşaq bağçalarında baş verənlər məktəbəqədər təhsil sahəsində uşaq psixologiyasının elementar əsaslarını bilməyən təsadüfi adamların yer alması ilə bağlıdır. "Açıq desək, Azərbaycanda uşaq tərbiyəçisi peşəsi də bir o qədər populyar peşə deyil. Və ali məktəblərdə bu ixtisası zorla bitirənlərin əksəriyyəti başqa ixtisaslar üçün lazımi bal toplaya bilməyənlərdir", - deyə mütəxəssis bildirir. Onun sözlərinə görə, özəl bağçalarda da, əsasən, qeyri-peşəkarlar yer alır. Çünki bu gün müəyyən kapitala malik istənilən şəxs bağça açmaq hüququna malikdir: "Bunun üçün hazırda dəbdə olan erkən inkişaf klişesindən istifadə, müəyyən reklam kampaniyası və bəzən sadəcə tanışlar arasında kadrlar toplamaq kifayətdir. Bəs, bu insanların uşaqlarla işləməyin yolları haqda təsəvvürləri varmı? Buna ikinci dərəcəli məsələ kimi yanaşılır".
A.Quliyeva deyir ki, hazırda istər dövlət, istərsə də özəl uşaq bağçalarının əksəriyyətində psixoloqlar yoxdur. Halbuki istənilən məktəbəqədər təhsil müəssisəsində və məktəbdə bu ştat olmalıdır. Ciddi nəzarətin olmaması nəticəsində isə biz bəzi valideynlərin, özəl bağça direktorlarının, müəyyən istisnalar olmaqla, tərbiyəçilərin savadsızlığından ibarət "zəncir"ə düşürük.
"Uşaq bağçasında təmizlik, yaxşı qidalanma, oyuncaqlar, öz işinin mütəxəssisi olan mehriban, bilikli tərbiyəçilər, ətraf aləmlə nümunələr əsasında tanış olmaq imkanı olmalıdır. Bu, sanki, elementar məsələ olsa da, deyəsən, çox çətindir", - deyə Quliyeva qeyd edib. Mütəxəssisin dediyinə görə, əksər tərbiyəçilərdə, məktəb direktorlarında və valideynlərdə öyrənmək istəyi belə, yoxdur. Halbuki indi internetə daxil olmaqla körpənin harmonik böyüməsinin yollarını öyrənmək üçün lazım olan bütün materialları əldə etmək mümkündür.
Necə deyərlər, "parlayan hər şey qızıl deyil", yaxud yüksək təmirə, televizora malik özəl uşaq bağçalarının heç də hamısı yaxşı bağça sayıla bilməz. Bu mənada Komarovski 100% haqlıdır.
FRANSADA TƏRBİYƏÇİ OLMAQ
Pamela Drukermanın "Fransız uşaqları yeməyi tüpürmürlər" kitabından parça
"…ABC Ruericulture - körpələr evləri üçün tərbiyəçilərin hazırlandığı məkanlardan biridir. Növbədə yüzlərlə həyəcanlı qadın (və bir neçə kişi) var və onların yaşları 20 civarındadır; namizədlər qorxa-qorxa bir-birlərinə nəzər yetirir, yaxud qalın dəftərlərdə qeyd olunanları oxuyurlar. Onların nədən bu qədər gərgin olduqları aydındır: 500-dən artıq namizədin arasında oxumağa yalnız 30-u qəbul ediləcək. Namizədlər məntiqi düşüncə, mətnin qavranılması bacarığı, riyaziyyat və insan biologiyasından imtahan verəcəklər. İkinci mərhələyə adlayacaq şəxsləri psixologiya imtahanı, özü haqda şifahi məlumat vermək, ekspertlər kollegiyası ilə söhbət gözləyir. Məhz bu mərhələlərdən sonra ən yaxşı 30 nəfər il ərzində dövlət proqramı ilə müəyyənləşmiş təcrübə keçəcək. Tələbələr gigiyenanın əsasları, uşağın yuxusu və qidalanması haqda biliklər alacaq, süni qidalanma üçün qarışığın hazırlanmasını, uşaq əskisinin dəyişdirilməsini öyrənəcəklər. Sonra onlar bütün karyeraları boyunca həftəlik treninqlər, ixtisasartırma kursları keçəcəklər".

Why do Azerbaijani kindergartens not take into account the biological origin of a child?
"A good kindergarten is one where they ask you to bring a raincoat and boots to walk in the street when it drizzles." This is a quote from Yevgeniy Komarovskiy, the famous Ukrainian pediatrician and host of the TV programme "Doctor Komarovskiy's School". And it hides a very deep meaning indeed.
Most of the advice from Dr Komarovskiy has been tested by many sane mummies and daddies in practice. Without exaggeration we can say that today Dr Komarovskiy "lives" in the family of every parent who prefers to raise his child without panic and hysteria.
So, kindergartens. Speaking of common sense, we want to see our children healthy not only physically, but also psychologically. And as you know, everything begins from the cradle and later, from kindergartens. Why are we raising this issue once again? Our children are growing up, and at every stage of their growing up, we come to the appropriate conclusion in practice. It's time to say that today's parents should not turn a blind eye to the negative trends that have emerged in our society with the development of the infrastructure of private kindergartens. And in public kindergartens thing are not going so smoothly.
Concerning the raincoat and boots
It is a sore point! Because, perhaps, only one out of ten of today's parents will give a negative answer to the question of whether he likes the fact that the kindergarten shows cartoons to children. Many do not think it over and will answer - what's wrong with that? And those who think it over turn out to be odd types, who look like demagogues in the eyes of kindergarten teachers. In the worst case, a parent who decided to criticize the work of kindergarten teachers will get a hostile attitude to his child, which is why he has to keep silent. Otherwise, take the child and send him to another kindergarten, which, frankly speaking, is not easy today for a variety of reasons mentioned in our previous articles. Kindergarten teachers shamelessly switch on cartoons for children in order to sit quietly for half an hour or in the worst case for children, for an hour.
Child grows up playing
In fact, the valuable time of a child, which kindergarten workers "spend" on watching cartoons, should be directed either to the child's education or to playing. And the latter, as it turned out, is almost the most important aspect of a child's development. We are saying this because, unfortunately, some owners of private kindergartens who have no idea about pedagogy mistakenly believe that a TV set in the kindergarten is an indicator of its elitism. Surprisingly, many parents feel the same way, not realizing that "putting" children on cartoons does not lead to anything good. International scientific journals publish dozens of results talking about one thing: whether they are small or older - the less children watch television, the healthier they are. Watching TV and cartoons becomes a drug for children. The more a child watches television when he is small, the more he will watch it as an adult.
TV is not a nanny
Ideally, it is better not to watch TV until 2 years old and watch it only a little bit until 3 years old (20-30 minutes a day maximum). Only by 2.5-3 years old, does the child become able to follow the course of very short and simple stories. Kindergarten teachers need to understand that television should never act as a nanny.
In France, for example, even the broadcasting of children's channels is not allowed, as they do not contribute to the development of children. When the kids are watching TV, they are physically inactive. They are deprived of actions that would allow them to develop their intelligence, mobility, speech and communication, because a child develops in motion, being active. Even if the discussion of what he saw is taking place, some scenes may injure the child's psyche as they have an impact at the unconscious level. The fact is that until 6-7 years old a child is not able to understand that this is not for real and distinguish virtuality from the reality. Therefore, nightmares, waking up at night and bad sleep are possible...
When there is too much television, it affects speech: the average child hears 13,000 words a day, but if he and his environment are busy watching TV, then they talk to him less. The kid is deprived of the pleasure to talk and as a result, hears one-third fewer words. He also speaks less, and his vocabulary is 30 per cent smaller. The imagination and creativity of children who love watching TV is poor too. Images on the screen give a child everything and he does not get bored, i.e. he does not build his own imaginary world and does not come up with games to occupy himself ... By the way, state-owned kindergartens currently show cartoons to children in the morning and evening without agreeing their content with the parents. They spend an hour or so on classes. Maybe it's good. But something else is bad.
Theatre of the absurd
There is another aspect - the theatre of the absurd. It is preparatory private kindergartens, where children are educated almost hourly. Children are distracted only by eating or sleeping. Here is a true fact a teacher of this "elite" kindergarten told us. Children spend most of the day at their desks and fall asleep at them. What kind education is that? The director mistakenly believes that a kindergarten that only teaches is also an indicator of "elitism". Interestingly, teachers in such kindergartens have no right to express their views to the director for fear of losing their jobs. Moreover, they do not even have the right to reprove their pupils, who sometimes utter offensive phrases, expressions and even curses regarding their mentors. This is either a result of incorrect upbringing in the family and lack of respect for elders, or aggression accumulated in children as a result of excessive education. The director fears scandals with influential people and as a result, the departure of the child from the kindergarten and respectively loss of profit. But in this case, what kind of upbringing does the child receive in the kindergarten if he does not meet a balanced reaction to his negative action. Thus, the kindergarten creates a small model of a society in which everything is permitted to wealthy people. By the way, a 5-year-old child intuitively understands what social class his family belongs to. He knows almost everything about money and what resources his parents have. And he manipulates it very well. This is one side of the issue.
The other side is continuous classes. While some parents are not particularly interested in what their children are doing all day and if they have been shown cartoons, others, having read various guides and websites about early development on the Internet, mistakenly believe that children should always be educated. The latter do not always see their child as a biological object. Sometimes they think it is something like a vacuum cleaner, which should have instructions for use somewhere.
The mistake of all pedagogy applied in our kindergartens and schools is the failure to accept the fact that a child is a biological creature. And in both cases, it is a blind interest in fashion trends. It is exactly the case when "we hear the ring, but do not know where". An interesting article on this subject was written by biologist Katerina Murashova. "Children, just like all small animals, want not just to play, but also climb, jump, run, scream, crawl, hang, collect and pile things. In addition, they want to compete with other children in all of this to assess how it all turns out and whether they have already learned all this. And they also want to do nothing from time to time or do something mechanical - this is a period of synthesis. It is the visual-active study of the world. This is a stage. It should be. If you oust it with simple things like reading books, drawing, collecting a construction set, games on the tablet, educating games and watching cartoons, the displaced biology will always take revenge on those who did not treat it well. By the way, here revenge often turns into a strange and not always very healthy relationship with one's own body," Murashova writes.
Cycle of "connivance"
According to psychologist Arzu Quliyeva, what is happening in kindergartens today is explained by the fact that today the area of preschool education is in the hands of random people who are far from understanding the basic fundamentals of child psychology. "Needless to say, the profession of a children's teacher is not held in high esteem in Azerbaijan. And universities in this speciality are attended by those who failed to get enough points on admission," the expert said. According to her, private kindergartens are also in the hands of non-professionals, because anyone with certain capital has the right to open them today. "To this end, it's enough to take advantage of the now fashionable cliches about the early development theory, conduct a small advertising campaign and recruit staff, maybe even from among your own acquaintances. Whether these people have an idea of how they should work with children turns out to be a secondary issue as a result," the psychologist said. According to her, many kindergartens, both public and private, have no psychologists who are required to be present in any preschool and school institution. The lack of adequate control leads to the fact that we have a cycle of ignorance of some parents, directors of private kindergartens, with some exceptions, and ignorance of teachers.
"A kindergarten should be clean and have good food, toys, kind and knowledgeable teachers - specialists in their field, and opportunities for learning about the world on examples. This seems to be elementary, but turns out to be so difficult," said Quliyeva. Interestingly, the expert says, many teachers, principals and parents do not even have the desire to learn, even though all the necessary training material on how to raise children in harmony is available - just log into the Internet.
As they say, all that glitters is not gold, in other words, not every private kindergarten, which is in good repair and has a TV set, is a good kindergarten. In this sense, Dr Komarovskiy is 100 per cent right.
BECOMING A TEACHER IN FRANCE
Excerpt from Pamela Druckerman's book "French Children Don't Throw Food"
"... ABC Ruericulture is one of the institutions that train teachers for nurseries. There are hundreds of excited women (and several men) in the queue, and all are in their twenties; the applicants shyly glance at each other or browse through entries in thick notebooks. It is understandable why they are so nervous: only thirty people of the more than five hundred applicants will be accepted for training. Examination subjects include logical thinking skills, understanding of the text, mathematics and human biology. Those who make it into the second level will have to sit an exam in psychology, a verbal story about themselves and an interview with a panel of experts. After this, the best thirty will have to study and practice on the basis of a state programme for a year. Students learn the basics of hygiene, sleep and baby food and learn to change diapers and make supplemental feeding for newborns. And then, throughout their careers, they will be attending weekly training and refresher courses."