Azərbaycanda sığortanın inkişaf templəri asta şəkildə irəliləyir, lakin bir sıra tədbirlərin həyata keçirilməsi bu prosesi olduqca sürətləndirə bilər
Müasir həyatın qızğın ritmi, yol-nəqliyyat hadisələrinin artımına səbəb olan avtomobillərin sayının artması, sağlamlıq problemləri ilə bağlı stressli vəziyyətlərin çoxalması sığortalanma məsələlərini aktuallaşdırır. Dünyanın inkişaf etmiş ölkələrinin əksəriyyətində vətəndaşlar, demək olar ki, hər şeyi - ev və maşından başlayaraq, bədənin ayrı-ayrı hissələrinə qədər sığortalayırlar. Şirkətlərlə bağlı bu siyahı isə daha böyükdür. Azərbaycanda istehsal səviyyəsində sığorta kifayət qədər tətbiq olunur, amma məişət səviyyəsində - hələ də inkişafın böyük potensialı mövcuddur. Digər tərəfdən sığorta makro və mikro səviyyədə müşahidə edə biləcəyimiz proseslərin inikası, ölkə iqtisadiyyatının özünəməxsus güzgüsüdür. Buna görə də sığortaçıların fəaliyyətinin nəticəsi də iqtisadiyyatın cari vəziyyətinin göstəricisidir.
Bazar
Azərbaycan Sığortaçılar Assosiasiyasının məlumatına görə, 2014-cü ildə Azərbaycanda sığortahaqqı 5,8% artıb və 429,2 mln. manat toplanılıb. "Əlbəttə, bu bizim ilkin gözləntilərimizdən bir qədər azdır. Belə ki, ötən ilin əvvəlində biz 2014-cü ildə bazarda 15-20% səviyyəsində artım proqnozlaşdırırdıq. Lakin müəyyən proseslər, öncə bank sektorunda sığortahaqlarına mənfi təsir göstərib. Lakin, ümumilikdə, bazarın 6% artması - bu bizim ilin bütün ikinci yarısında istiqamət götürdüyümüz göstərici idi", - deyə assosiasiyanın rəhbəri Orxan Bayramov bildirib.
2014-cü ildə sığorta bazarının daha təmkinli artımının əsas "müqəssiri" bank sektoru olub. Ötən ilin yanvar ayında Azərbaycan Mərkəzi Bankı istehsal kreditləşməsi, habelə avtomobil krediti şərtlərinin sərtləşdirilməsi haqda qanun qəbul etdi. Nəticədə, 2014-cü ildə avtomobil kreditləşməsi 31% azaldı və sığorta sektoruna zərər vurdu. Əsasən, avtomobillərin "kasko" sığortası üzrə sığortaçıların sığortahaqqı 2014-cü ildə 37,8 mln. manata qədər - 33,5% azalıb.
Qeyd etmək lazımdır ki, ötən il həyat sığortası ilə bağlı olmayan sığortanın bütün növləri üçün heç də uğurlu olmayıb - 2013-cü illə müqayisədə sığortahaqlarının həcmi 324,2 mln. manata qədər 3,8% azalıb. Düzdür, sığortanın bu növləri hələlik bazarda dominantlığını qoruyur və sığortaçıların bütün sığortahaqlarının 75%-dən çox hissəsini formalaşdırır. Lakin sığortaçılar həyat sığortası ilə bağlı olmayan sığorta üzrə haqların böyük hissəsini könüllü tibbi sığorta və avtonəqliyyat vasitəsi sahiblərinin mülki məsuliyyətinin icbari sığortasından (AVSMMİS) toplayıblar. Tibbi sığorta üzrə haqlar 2014-cü ildə 9% artaraq 71, 3 mln. manat və AVSMMİS üzrə isə 1,6% artaraq 70.3 mln. manat təşkil edib. 2014-cü ildə sığorta bazarının xilaskarı həyat sığortası oldu. Bazarın bu seqmenti sığortaçılar üçün olduqca uğurlu keçdi. Hərçənd bu sahədə cəmi üç şirkət çalışır. Həyat sığortası üzrə əməkdaşların haqları 105 mln. manat təşkil edib və hesabat dövründə 52,7% artıb. Son il müşahidə edilən həyat sığortasının sürətli inkişafı nəticəsində sığortanın bu növü üzrə yığımlar 2012-ci ildən, demək olar ki, üç dəfə artıb.
Ödənişlərə gəldikdə isə 2014-cü ildə onların həcmi 157,1 mln. manat təşkil edib və 2013-cü illə müqayisədə 28% artıb, yəni ödənişlərin artım templəri, haqların artımından daha yüksək olub. 2013-cü ilin nəticələrində də eyni vəziyyət müşahidə edilmişdi. Həmin vaxt sığorta ödənişləri 30,8% olduğu haqda, sığortahaqları 18,4% artmışdı. O.Bayramovun qiymətləndirmələrinə görə, 2015-2017-ci illərdə bu cür tendensiya qorunub saxlanılacaq. "2014-cü ilin nəticələrinə əsasən, sığorta bazarında toplanmış 100 manat sığortahaqqı müqabilində 36,6 manat ödəniş həyata keçirilib. 2013-cü ildə bu göstərici 30,3 manat təşkil edib. Hesab edirəm ki, yaxın üç ildə sığorta ödənişlərinin artım tempi, sığortahaqlarından daha yüksək olacaq. Nəticədə, ödənişlərin haqlara olan nisbəti 50% göstəricisini üstələyəcək", - deyə o, qeyd edib.
Sığortaçılar
2014-cü ilin nəticələrinə görə, 5 sığorta şirkəti tərəfindən sığortahaqlarının 48,6%-i - 208, 8 mln. manat toplanıb. Ümumilikdə, sığorta bazarının top-10-na daxil olan şirkətlər, 2014-cü ildə sığortahaqlarının 324,9 mln. manat və ya sığortaçıların bütün sığortahaqlarının 75,7%-ni toplayıblar. Bununla bərabər, onların arasında mövqelərini həyat sığortası möhkəmləndirib ki, bu da təəccüblü deyil. Belə ki, bazarın məhz bu seqmenti ötən il artımın yüksək tempini nümayiş etdirib.
2013-cü ilin nəticələrinə görə, top 5-likdə ancaq bir, top 10-da iki həyat sığortaçısı təqdim olunmuşdursa, 2014-cü ildə top 5-yə 3 həyat sığortaçısından 2-si daxil olmuşdu. Bu seqmentin üçüncü şirkəti isə yeddinci mövqeyə əsaslanırdı. Çox güman ki, bu üç şirkət sığorta bazarının olimpinə gedən yola davam edəcəklər, çünki ekspertlərin qiymətləndirmələrinə görə, Azərbaycanda həyat sığortası yaxın bir neçə il ərzində sığortanın digər növləri ilə müqayisədə daha sürətli templərlə artacaq. 2014-cü ildə bazarda fəaliyyət göstərən 28 sığorta şirkətindən 2013-cü illə müqayisədə sığortahaqlarını 11 sığortaçı artırıb, 17 şirkət isə azaldıb. Odur ki, sığortaçıların böyük əksəriyyəti ötən il son dərəcə çətin olub.
2014-cü ildə sığorta bazarı iştirakçılarından birini itirdi - "Royal Sigorta"da Maliyyə Nazirliyinin minimum kapitala qoyulan tələbini yerinə yetirmək alınmadı və getməli oldu. Bu aqibəti lisenziya fəaliyyəti eyni səbəbdən dayandırılan "Era Trans Sigorta" şirkəti də bölüşə bilər. Lakin bazarda şirkətlərin sayının azalması dövlət orqanlarının prioritetlərində deyil. "Hesab etmirəm ki, Azərbaycanda sığortaçıların sayının azaldılmasına zərurət var. Bu gün sığorta ilə əhatə olunmayan çox sayda daşınar və daşınmaz əmlak var. Əsasən, bu, könüllü sığortaya şamil olunur. Buna əsasən bazarda 27 sığorta şirkətinin olması - hətta deyərdim azdır", - deyə Maliyyə Nazirliyinin lisenziyalaşdırma, ərizə və şikayət şöbəsinin rəisi Mahir Abdullayev hesab edir.
Sığorta ödənişlərinə görə top 5-liyə daxil olan şirkətlərlə digərləri arasında məsafə daha çoxdur. 2014-cü ilin nəticələrinə görə, sığortaçıların beşliyinə bu sığorta ödənişlərinin 57,3%-i düşür. Ümumilikdə isə sığortahaqları üzrə top 10-luğa 128,4 mln. manat ödəniş və ya bütün ödənişlərin 81,7%-i düşüb.
Bazarın inkişafı
Yaxın üç ildə sığorta bazarı üçün özünəməxsus "yol xəritəsi" Maliyyə Nazirliyinin təsdiq etdiyi "2015-2017-ci illərdə Azərbaycan sığorta bazarının inkişafına dair tədbirlər planı" olacaq. "Bu plan sığorta bazarının inkişafına yönəlmiş tədbirlər kompleksinin keçirilməsini nəzərdə tutur. İstiqamətlərdən biri bazarda icbari sığortanın yeni növlərinin tətbiq olunmasıdır", - deyə M. Abdullayev bildirib. Bununla da, Maliyyə Nazirliyinin 2010-2011-ci illərdə keçirməyə başladığı sığortanın icbari növlərinin inkişafı kursu yaxın üç ildə davam edəcək.
2014-cü ilin nəticələrinə görə, Azərbaycanda icbarı sığorta növlərində yığımlar 144,5 mln. manat və ya bazarın 33,7%-ni təşkil edib. Bununla bərabər, 2014-cü il ərzində icbari sığorta növləri üzrə haqlar 7,3% artıb ki, bu da könüllü sığortahaqlarının artım tempindən bir qədər yüksəkdir (5.1%).
Maliyyə Nazirliyinin planlarına əsasən, ortamüddətli perspektivdə bazarda peşə məsuliyyətinin icbari sığortasının yeni növləri yaranacaq. Bundan sonra, bazarın inkişafının əsas amili icbari tibbi sığortanın (İTS) tətbiqi olmalıdır. Hökumət İTS-in hansı modelinin seçildiyini, o cümlədən bu prosesin başlama müddəti və dəyəri haqda hələlik açıqlama verməyib. İstənilən halda İTS dövlət sektoru işçilərinin sığortalanması üçün dövlət büdcəsindən xeyli vəsait tələb edəcək. Gəlirlərin azalması ilə müşayiət edilən neftin qiymətinin düşməsi şəraitində, hökumət icbari tibbi sığortanın tətbiqinə tələsməyəcək. Sığortanın icbari növləri ilə bağlı planlaşdırılan digər bir yenilik isə 2018-ci ilə qədər "e-sığorta" xüsusi portalı vasitəsilə sığortanın icbari növləri üzrə sığorta polislərinin onlayn-satış sisteminin yaradılmasından ibarətdir. Miqyaslı dəyişikliklər avtomobillərin sığortalanması sahəsində gözlənilir. Belə ki, Maliyyə Nazirliyi və Sığortaçılar Assosiasiyası istər icbari, istərdə də könüllü qaydada avtomobillərin sığortalanması ilə tədbirlər kompleksinin keçirilməsini planlaşdırırlar. 2015-2017-ci illərdə avtomobillər və daşınmaz əmlaklar üzrə sığorta hadisələri zamanı dəyən zərərin məbləğinin hesablanması üçün standartların hazırlanması nəzərdə tutulur, həmçinin vətəndaşların AVSMMİS üzrə razılaşmadan yayınma hallarının qarşısını almaq üçün təkliflərin hazırlanması planlaşdırılır.
Bundan başqa, Maliyyə Nazirliyi avtomobil qəzaları zamanı arayışların alınmasını sürətləndirmək üçün tədbirlərin keçirilməsini də nəzərdə tutur. Sirr deyil ki, bu gün bu proses son dərəcə uzun və enerji sərfi tələb edir. Arayışların alınması prosesinin sürətləndirilməsi üçün İcbari Sığorta Bürosunun informasiya sisteminin Daxili İşlər Nazirliyinin müvafiq informasiya sistemi ilə əlaqələndirilməsi gözlənilir. Bu da hakimiyyətin fikrincə, bütün zəruri sənədləri daha operativ və real zaman rejimində əldə etməyə imkan verəcək. Bundan savayı, Maliyyə Nazirliyi mütəmadi olaraq avtomobil sahiblərinin mülki məsuliyyətinin icbari sığortası üzrə sığorta məbləğinin tədricən artırılması üçün qanunvericiliyə dəyişikliklərin edilməsi barədə təkliflər hazırlayacaq. Qüvvədə olan qanuna görə, AVSMMİS üzrə əmlaka dəyən ziyan zamanı sığortanın məbləği 5 min manat, bir fiziki şəxsin sağlamlığına dəyən zərər üzrə - 5 min manat, bir hadisə üzrə - 50 min manat təşkil edir. Bununla da, AVSMMİS üzrə sığortanın ödənilməsinin maksimal məbləği 55 min manat təşkil edə bilər.
Maliyyə Nazirliyi kənd təsərrüfatını da unutmayıb, nəzərə alsaq ki, 2015-ci il Azərbaycanda "Kənd təsərrüfatı ili" elan edilib. İstisna deyil ki, cari ildə Maliyyə Nazirliyinin hazırladığı "Dövlət dəstəyi ilə aqrar sənaye kompleksinin sığortalanmasının stimullaşdırılması" haqqında qanun qəbul ediləcək. "Bu gün ASK-nın sığortası axsayan növ hesab olunur. Zərər həddindən artıq yüksək olduğundan, sığortaçılar bu sığorta növü üzrə müqavilələrin bağlanmasına çox da meyil göstərmirlər. Maliyyə Nazirliyi hazırda Nazirlər Kabinetinin ekspertizasına verilən müvafiq qanunla bağlı layihə hazırlayıb", - deyə M. Abdullayev bildirib.
Bu cür qanunun qəbul edilməsinin əsas məqsədi kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalçılarının mülkiyyət hüquqlarının müdafiəsidir. Bu qanunun maddələri hələlik sona qədər razılaşdırılmayıb, amma artıq məlumdur ki, Azərbaycan ASK sektorunda risklərin sığortalanma sistemi üçün Türkiyə modelindən istifadə etməyi planlaşdırır. Belə ki, sonuncu özünəməxsus sığorta hovuzu - TARSIM idarəedici şirkət yaradıb. Sığorta şirkətləri ASK üzrə bütün yığımları TARSIM-a ötürür və əvəzində komissiya ödənişləri alırlar. Sığorta hallarında isə kənd təsərrüfatı istehsalçılarına ödənişlər TARSIM-dan həyata keçirilir. Azərbaycanda ASK sektorunda risklərin sığortalanması könüllü olacaq.
Bazarın kəmiyyət istiqamətlərinə gəlincə isə yaxın üç ildə Maliyyə Nazirliyi sığortahaqlarının əhalinin adambaşına 50 manatadək artımına ümid edir. 2014-cü ilin nəticələrinə görə, Azərbaycanda əhalinin adambaşına düşən sığortahaqqı 41,5 manat təşkil edib. Sığortanın həyatımıza nüfuzetmə dərəcəsi ilbəil artacaq. Sözsüz ki, bu nüfuzetmənin templəri sürətli deyil, daha çox orta asta şəkildə reallaşacaq. Bir çoxları üçün Azərbaycanda sığortalanma - təkcə mümkün nəticələrdən qorunmaq deyil, həm də daha çox, havaya sovrulan pulların müəyyən "məcburiyyətidir". Sığortaçı və sığortanı tənzimləmə orqanı üçün bu stereotipi qırmaq təşəbbüsü dönüş nöqtəsi olmalıdır. Əlbəttə, yığımlar və ödənişlərin artımı - bazarı səciyyələndirən mühüm amildir. Sığortalanmanın müsbət təsiri geniş təbəqələrə çatdırılarsa, sığorta ödənişləri zamanı maneələr aradan qaldırılarsa və sığortaçıların rahatlığı üçün bu proses maksimum sürətləndirilərsə, sığorta bazarının artım templəri daha yüksək olacaq. Bu halda sığortaçı və sığorta olunan ünsiyyətə rahat girəcək.

The rates of development of insurance in Azerbaijan remain steady, but the implementation of a number of measures could significantly speed up this process
The frenetic pace of life today, the increase in traffic leading to a rise in the number of road accidents, the growth in stressful situations and the health problems that go with them highlight the question of insurance. In most of the world's developed countries people insure virtually everything - from their homes and cars to different parts of their body. When it comes to companies, this list is even greater. In Azerbaijan, insurance has taken root rather well in industry, but in everyday life there is considerable potential for development. On the other hand, insurance is a kind of mirror of the country's economy, a reflection of the processes that are visible at a macro- and micro-level. That means the activities of the insurance companies are an indicator of the current state of the economy.
The market
According to the Insurers Association, in 2014 insurers' premiums in Azerbaijan increased by 5.8 per cent - to 429.2m manats. "Of course, this is somewhat lower than early expectations, because at the beginning of last year we forecast a growth in the market for 2014 of 15-20 per cent. However, certain processes, especially in the banking sector, had a negative impact on insurers' premiums. But, generally speaking, a market growth of 6 per cent was the figure we were aiming at for the whole second half of the year," the head of the association, Orxan Bayramov, said.
The main "culprit" of the more restrained growth in the insurance market last year was the banking sector. Last January the Central Bank adopted a decision on tightening the conditions of consumer credit, including automobile loan financing. The result was that last year automobile loan financing was reduced by 31 per cent and this hurt the insurance sector. Specifically, insurers' premiums on Motor Own Damage (CASCO) insurance were reduced last year by 33.5 per cent - to 37.8m manats.
It should be noted that last year was not a very successful one for those types of insurance which are not linked with life insurance - the total amount of premiums was down 3.8 per cent compared with 2013 - to 324.2m manats. However, these types of insurance currently maintain a dominant position in the market and form over 75 per cent of all insurers' premiums.
At the same time, the insurance companies received a considerable portion of insurance premiums that are not linked with life insurance from voluntary medical insurance and compulsory third-party car insurance (OSAGO). Medical insurance premiums increased last year by 9 per cent - to 71.3m manats, and OSAGO premiums by 1.6 per cent - to 70.3m manats.
Life insurance came to the rescue of the insurance market last year. This segment of the market was a very successful one for the insurance companies, although there were only three companies operating in it. Employees' life insurance premiums amounted to 105m manats and in the year under review increased by 52.7 per cent. As a result of the rapid growth in life insurance over the last three years premiums for this type of insurance have almost trebled since 2012.
As far as payments are concerned, in 2014 the amount was 157.1m manats, and increased by 28 per cent compared with 2013, i.e. the rate of growth of payments was higher than the increase in premiums. It was the same situation in 2013 when premiums increased by 18.4 per cent, whereas the increase in payments was 30.8 per cent. Bayramov estimates that this trend will continue in 2015-2017. "In 2014, for every 100 manats of premiums the insurance companies paid out 36.6 manats, whereas in 2013 the figure was 30.3 manats. I believe that in the next three years the rate of growth of payments will be higher than the increase in premiums. As a result, the ratio of payments to premiums will exceed this figure by 50 per cent," he noted.
Insurers
In 2014 five insurance companies collected 48.6 per cent of premiums - 208.8m manats. Overall, last year the companies in the top-10 of the insurance market collected 324.9m manats, or 75.7 per cent of all insurers' premiums. At the same time, life insurance companies began to strengthen their own positions, which is not surprising because it was this segment of the market that last year showed a high rate of growth. Whereas in 2013 only one life insurance company was represented in the top-5 and two in the top-10, in 2014 two out of the three life insurance companies were in the top-5 and the third company in this segment was in seventh position. It is most likely that these three companies will continue their rise to the top of the insurance market, because life insurance in Azerbaijan, according to the experts, will grow at a higher rate in the next couple of years than other types of insurance.
Last year, of the 28 companies operating in the market, 11 increased their premiums compared with 2013 and 17 reduced them. So, for the majority of insurance companies last year was rather a difficult one.
Last year, the insurance market lost one of its participants - Royal Sigorta failed to fulfil the requirements of the Finance Ministry on minimum capital and had to withdraw.  The Era Trans Sigorta company, whose licence was suspended for the same reason, could share the same fate. However, the reduction in the number of companies on the market is not one of the government's priorities. "I don't feel that it is necessary to reduce the number of insurance companies on the market in Azerbaijan. There are many movable and real-estate properties which are not covered by insurance. This mainly affects voluntary insurance. "When you take this into account, 27 insurance companies on the market is even quite a small number," Mahir Abdullayev, head of the department of licensing, application and complaints of the State Insurance Supervision Service, believes.
When it comes to payments, the gap between the companies in the top-5 and the rest is even greater. Last year these five companies accounted for 57.3 per cent of all payments. Overall, the top-10 faced reimbursement payments of 128.4m manats, or 81.7 per cent of all payments.
Development of the market
An Action Plan for the development of Azerbaijan's insurance market for 2015-2017, approved by the Finance Ministry, will become a kind of "road map" for the insurance market in the next three years. "This plan provides for a range of measures to develop the insurance market. One of the areas is the introduction of new types of compulsory insurance on the market," Abdullayev said. Consequently, the course towards the development of compulsory types of insurance, which the Finance Ministry began implementing in 2010-2011, will continue in the next three years.
In 2014 insurers' premiums in Azerbaijan for compulsory types of insurance amounted to 144.5m manats, or 33.7 per cent of all premiums over the year. At the same time, premiums of compulsory types of insurance increased last year by 7.3 per cent, which is somewhat higher than the increase in premiums for voluntary types of insurance (5.1 per cent).
According to the Finance Ministry's plans, in the medium term new types of compulsory professional liability insurance will be appearing on the market. In addition, the introduction of compulsory medical insurance (CMI) is due to become a key factor of the development of the market. The government has not yet announced which type of CMI will be chosen, or when this process will start and what it will cost. In any event CMI will require substantial funds from the state budget to insure employees in the state sector, but in conditions of a reduction in oil prices, accompanied by a reduction in revenue, the government will be in no hurry to introduce compulsory medical insurance.
Another planned innovation linked with compulsory types of insurance is the creation of a system of on-line sale of compulsory insurance policies before 2018 via a special "e-insurance" website.
Wide-ranging changes are expected in the motor insurance sphere. For example, the Finance Ministry and the Insurers Association are planning to carry out a range of measures on motor insurance, both compulsory and voluntary. In 2015-2017 it is planned to draw up standards for calculating the damage caused to vehicles and real-estate as a result of an insurable event, and also to prepare proposals for preventing cases where individuals reject third-party insurance agreements.
In addition, the Finance Ministry plans to carry out measures to speed up the receipt by drivers of road accident reports. It is no secret that today this procedure is quite long and energy-consuming. In order to speed up the process of receiving notification, it is planned to integrate the systems of the Compulsory Insurance Bureau and the Interior Ministry which, the authorities believe, will enable all the necessary documents to be received promptly.
Apart from this, the Finance Ministry plans to gradually increase the sum assured for third-party insurance, and to this end proposals are being prepared to introduce changes to the existing legislation. According to current law, in third-party insurance the sum assured for damage to property is 5,000 manats, the sum assured for damage to health is 5,000 manats per individual and the overall limit for one insurable event is 50,000 manats.  Consequently, the maximum cover for third-party insurance could be 55,000 manats.
The Finance Ministry was also mindful of agriculture, especially bearing in mind that 2015 has been declared the Year of the Agro-Industrial Sector in Azerbaijan. It is quite possible that this year a law "On the encouragement of insurance in the agro-industrial sector by way of state support", prepared by the Finance Ministry, may be adopted. "Insurance in the agro-industrial sector is in a feeble state today. The insurance companies are in no hurry to sign agreements on this subject, because the disadvantages are too great. The Finance Ministry has prepared a draft of this law which is now being studied by experts in the cabinet," Abdullayev said.
The main objective behind adopting this law is to protect the property interests of the manufacturers of agricultural production. The points of this law have not yet been finally agreed, but it is already known that Azerbaijan plans to use the Turkish model for the system of insurance against risks in the agro-industrial sector, where the management company TARSIM - a kind of insurance pool - has been created. The insurance companies pass on all their premiums on the AIS to TARSIM and in exchange receive a commission. If there is an insurable event payments are made to the agricultural producers from TARSIM. Insurance against risks in Azerbaijan's AIS will be voluntary.
As far as the numerical aspects of the market are concerned, in the next three years the Finance Ministry is looking at an increase of per capita insurance premiums of up to 50 manats.  Last year per capita insurance premiums in Azerbaijan amounted to 41.5 manats.
Insurance will increasingly become a part of our lives every year. Of course, it will not be a rapid, but rather a cautious innovation. For many people in Azerbaijan insurance is not so much protection from possible consequences as a "forced obligation", money cast to the wind. The desire to overcome this stereotype should remain a benchmark for the insurance companies and the state regulatory body. Of course, the increase in premiums and payments is an important indicator of the market.  But if the positive impact of insurance can be conveyed to the broad sections of the population, the barriers of insurance payments removed and this process accelerated as quickly as possible, the rates of growth of the insurance market will be higher. Then the insurer and the insured can easily engage.