"ÇİRKLİ PULLAR"a STOP
Azərbaycan terrorçuluğun maliyyələşdirilməsi və "çirkli pullar"ın yuyulmasına qarşı nəzarət sistemini təkmilləşdirəcək
2002-ci ildən "çirkli pullar"ın yuyulması ilə bağlı ümumavropa mübarizəsinin fəal üzvü olan Azərbaycan, bu dövr ərzində Avropa Şurası Ekspertlər Komitəsinin (MONEYVAL) olduqca təzadlı münasibəti ilə üzləşməli olub: gah təşkilatın irəli sürdüyü bütün prinsiplərə riayət olunmasında ölkənin əyani nailiyyətləri etiraf edilib, gah da bank sektoru ilə bağlı iradlar səsləndirilib. Lakin qeyd etmək lazımdır ki, Azərbaycanda istənilən obyektiv narazılıqlar hesaba alınaraq, dərhal da aradan qaldırılırdı. Komitənin sonuncu iclasında respublikaya qarşı əsassız qərar qəbul etmə cəhdinə də bu cür operativ reaksiya verilmişdi. Və nəticədə, bu addım ölkənin mövqeyini ən az 2020-ci ilə qədər möhkəmləndirdi.
Qeyd etmək lazımdır ki, MONEYVAL-da milli sistemlərin - beşinci raund çərçivəsində komitə üzvlərinin qiymətləndirilməsi metodologiyasının müzakirəsinə başlanılıb. Lakin sonuncu iclas ötən ilin sonunda keçirilib.
Növbəti qiymətləndirilmənin həyata keçirilməsi üçün 2014-cü ilin fevral ayında Azərbaycana MONEYVAL-ın xüsusi missiyası səfər edib. Sentyabrda isə Strasburqda hesabat layihəsinin ilkin ikitərəfli müzakirələri keçirilib. Müzakirələrin gedişində 2008-ci ildə əvvəlki qiymətləndirmə ilə müqayisədə əhəmiyyətli nailiyyətlər və tərəqqi qeyd edilib.
Nəzərə almaq lazımdır ki, Azərbaycan 2003-cü ilin sonunda MONEYVAl-ın yeni tövsiyələrinə əsasən qiymətləndirməni keçən ilk ölkə olub. Onlar "40+9" ("çirkli pullar"ın yuyulmasına qarşı mübarizə üzrə 40 standart, terrorçuluğun maliyyələşdirilməsi üzrə isə 9 standart) prinsipi üzrə FATF-ın hər bir standartının uyğun ayrı-ayrı qiymətləndirmələrinin kompleksindən ibarətdir. Lakin standartların hər birini 180 yarımbənddən ibarət bir neçə abzas təşkil edir. Bütün bəndlər üzrə vahid qiymətlər verilmir və ölkə hər bəndə görə ayrı-ayrılıqda qiymət alır. Azərbaycan FATF standartlarına olduqca uyğun gəlir və ölkəyə verilən MONEYVAL qiyməti, hökumətlərarası ekspertiza qrupu çərçivəsində əldə ediləndən daha yüksək olub.
MONEYVAL-ın əsas tələbi "Pulların yuyulması və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinə qarşı mübarizə haqda" qanunun qəbul edilməsi və maliyyə monitorinqi orqanının təsis edilməsi idi. Bütün bunların hamısını Azərbaycan yerinə yetirdi. Sonuncu görüşdə MONEYVAL katibliyi və bəzi ölkələrin nümayəndələri hesabata Azərbaycanda terrorçuluğun maliyyələşdirilməsi və cinayət yolu ilə əldə olunmuş "çirkli pullar"ın yuyulması sahəsində sistemin effektiv olmamasına dair siyasi xarakterli dəyişikliklər edilməsi, eləcə də ölkədə xüsusi monitorinqin bərpası təklifi ilə çıxış ediblər. Lakin Azərbaycanın nümayəndə heyətinin əsaslandırılmış dəlilləri və aydın mövqeyi sayəsində həmin təkliflər qəbul edilməyib. Azərbaycan artıq 2006-cı ildən respublikaya Komitə tərəfindən tətbiq edilən xüsusi monitorinq rejiminin nəzarəti altında olub. Bu prosedurların gedişində Azərbaycan komitənin plenar iclaslarında terrorçuluğun maliyyələşdirilməsi və "çirkli pullar"ın yuyulmasına qarşı mübarizə tədbirlərinə dair hesabatlar təqdim edib. Azərbaycan barəsində bu rejimin dayandırılması və adi qiymətləndirmə proseduruna 2009-cu ilin sonunda keçildi. Bu cür qərar "çirkli pullar"ın yuyulması və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinə qarşı mübarizə sahəsində qanunvericiliyin tətbiqi və yaradılması ilə əlaqədar ölkənin əldə etdiyi nailiyyətləri, habelə Mərkəzi Bank yanında maliyyə monitorinqi xidmətinin fəaliyyətinin başlaması ilə əlaqədar qəbul edilib.
Monitorinq rejimindən çıxdıqdan sonra, Azərbaycan bu təşkilata ölkədə həyata keçirilmiş yeni təşəbbüslər haqda da hesabatlar tədqim etməyə başladı. "Bu gün terrorçuluğun maliyyələşdirilməsi və "çirkli pullar"ın yuyulmasına dair bir neçə məhkəmə qərarı varsa, bu, həmin faktların olduğunu göstərir", - deyə bunu "R+"a Qiymətli Kağızlar üzrə Dövlət Komitəsinin (QKDK) sədri Rüfət Aslanlı bildirib.
Onun sözlərinə görə, bu gün 20 min manatdan artıq müntəzəm əməliyyatın keçirilməsinə dair hesabat maliyyə kəşfiyyatı orqanının analiz aparmaq üçün kifayət qədər bazaya malik olduğu üçün təqdim edilir. Bundan başqa, xidməti məlumatların toplanması, cinayət yolu ilə əldə edilmiş pul vəsaitləri və əmlakın leqallaşdırılması, terrorçuluğun maliyyələşdirilməsində şübhəli bilinən hüquqi və fiziki şəxslərin registrasiyası məqsədilə mərkəzləşdirilmiş elektron-informasiya sistemini təşkil edilib. Qeyd edək ki, 2014-cü ilin yanvar-may aylarında xidmətə şübhəli və cari əməliyyatlar üzrə 164,5 min məlumat daxil olub. Halbuki 2013-cü ilin analoji dövründə 115,015 min məlumat qeydə alınıb.
2018-ci ilə qədər strateji plana əsasən, maliyyə monitorinqi xidmətinin qarşısına dörd əsas məqsəd qoyulub. İlk növbədə, bu "çirkli pullar"ın yuyulması və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsi mübarizəsinin risksəmtli sistemi çərçivəsində formalaşmasıdır. Əsasən, riskin milli qiymətləndirilməsi əsasında yeni çağırışlar müəyyənləşdirilməli, lombard və riyeltorlara nəzarət sistemi yaradılmalıdır. Həmçinin aparıcı dünya təcrübəsinə uyğun analoji potensialının yaradılması, Maliyyə Monitorinqi Xidmətində (MMX) menecmentliyin səmərəli sisteminin qurulması, bu "çirkli pullar"ın yuyulması və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinə qarşı mübarizədə beynəlxalq inteqrasiyanın genişləndirilməsi məsələləri də qarşıda durur. Bundan başqa, ölkəyə daxil olan və xaricə çıxarılan valyuta vəsaitləri haqda Maliyyə Monitorinqi Xidmətinə məlumatın təqdim edilməsi qaydalarına əsasən, Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) ölkəyə gətirilən və çıxarılan valyutanın mənşəyi haqda ətraflı məlumat təqdim etməli olanların ölkələrinin siyahısını tərtib etməyə başlayıb. Bu günə MMX-nin təsdiq etdiyi siyahıda 17 ölkə var.
Mərkəzi Bank, həmçinin Azərbaycanda xarici valyuta ilə əməliyyatların aparılması Qaydalarını da hazırlayıb. Onlara əsasən, bir əməliyyat günü ərzində, bank hesabı açılmadan əcnəbi valyutanın xarici köçürülmə məbləği sərbəst qaydada min dollardan 10 min dollara qədər artırılacaq. Xaricə birdəfəlik köçürmədən ötrü isə 50 min dollardan artıq məbləğ üçün bank hesabının açılması tələb olunacaq. Bu qaydalar rezident və qeyri-rezident fiziki şəxslərə şamil olunur. Söz gəlişi, R. Aslanlının fikrincə, 2020-ci ilə qədər baş tuta biləcək MONEYVAL milli sisteminin növbəti qiymətləndirilmə raunduna, Azərbaycan "çirkli pullar"ın yuyulmasına nəzarət sisteminin daha da təkmilləşdirilməsinə dair məlumat təqdim etməyə hazır olacaq.
Qeyd edək ki, MONEYVAL 1997-ci ildə Avropa Şurasının Nazirlər Komitəsi tərəfindən yaradılıb. Komitənin məqsədi üzv ölkələrin pulların yuyulması və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinə qarşı mübarizə aparması üçün effektiv vasitələrə malik olmasını və müvafiq sahədə mövcud olan beynəlxalq standartlara cavab verməsini təmin etməkdir. Hazırda MONEYVAL-ın Kipr, Monako, Lixtenşteyn və Rusiya da daxil olmaqla, 30 üzvü var.

PUT A STOP TO "MONEY LAUNDERING"
Azerbaijan is improving its system of monitoring in combating the financing of terrorism and money laundering
Once it had become an active participant in the Europe-wide fight to combat money laundering in 2002, over this period Azerbaijan has had to face a variety of many-sided attitudes towards it on thepart of MONEYVAL, the Committee of Experts of the Council of Europe: they either deemed the country to have obvious merits in all the principles put forward by the organisation or reprimanded the banking sector. But it needs to be said that any objective criticism was taken into account by Azerbaijan and dealt with. Any attempt to take an unfounded decision affecting the republic at the last sitting of the committee met with just as swift a reaction, and this has strengthened the country's position at least until 2020.
It has to be mentioned that MONEYVAL had already set about discussing methods of assessing the national systems of committee members within the framework of the fifth round, although the latter meeting took place at the end of last year.
Back in February 2014, in order to make a regular evaluation, a MONEYVAL special mission visited Azerbaijan, and preliminary bilateral discussions on an accountability project were held in Strasbourg in September. Considerable progress and development was made during these discussions compared with the previous assessment in 2008. We note that Azerbaijan was the first country to undergo assessment in compliance with MONEYVAL's new directions at the end of 2003. They are comprised of a complex of individual assessment criteria complying with each FATF recommendations according to the "40+9" principle (40 recommendations on combating money laundering and nine on combating the financing of terrorism).
But each of the recommendations consists of several paragraphs, comprising approximately 180 sub-articles in total. A single assessment on all articles is not given, and a country receives a separate assessment with regard to each article. Azerbaijan does comply with the FATF recommendations to a considerable extent and the assessment that MONEYVAL has given the country was higher than that received within the framework of the interdepartmental experts' group. MONEYVAL's main demand was that a law should be adopted "On combating money laundering and the financing of terrorism" and that a body should be set up to monitor finances. Azerbaijan has done all of this.
At the last meeting, the MONEYVAL secretariat and representatives of a number of countries tried to introduce changes of a political nature into the reporting process, referring to the rather unproductive system of countering the financing of terrorism and launderingof criminally obtained money in Azerbaijan; they also put forward proposals that special monitoring should be restored in the country. But these proposals were not approved thanks to the firm stance taken by the Azerbaijani delegation and well-founded arguments.
Azerbaijan is subject to a special monitoring regime, which the committee has applied to the country since 2006. During these procedures Azerbaijan has submitted reports on combating money laundering and the financing of terrorism at the committee's plenary sessions.
The suspension of this regime and Azerbaijan's transfer to the ordinary assessment procedure was announced at the end of 2009. This decision was taken as a result of the country's achievements in shaping and applying legislation to combat moneylaundering and the financing of terrorism and also because the Central Bank's Financial Monitoring Service started operating.
Once Azerbaijan was no longer subject to the monitoring regime. It also began to submit reports to this organisation on the new initiatives implemented in the country.
"Today several judicial decisions have been taken regarding money laundering and terrorism financing articles, which indicates that such things were taking place," Rufat Aslanli, the chairman of the State Committee for Securities, who heads the Financial Monitoring Service, told Regionplus.
He has said that today reports are being submitted to the service on regular operations amounting to a sum of more than 20,000 manats, so that the financial monitoring body should have an adequate basis for making an analysis. Besides this, the service has organised a centralised online system to collect data and register juridical and natural persons that are suspected of legalising money and property acquired by criminal means and of financing terrorism.
We note that 164,500 items of data on suspicious and current operations were gathered in January to May 2014 compared with 115,015 items in the similar period of 2013.
The Financial Monitoring Service has set itself four main aims in compliance with the strategic development plan up to 2018. Firstly, this is the formation of frameworks for risk-based systems of combating money laundering and the financing of terrorism. In particular, the new challenges based on national risk assessment need to be defined and a system of monitoring pawnbrokers and estate agents needs to be set up. The potential for analysing data in accordance with the latest world experience needs to be created, as well as an efficient system of managing the Financial Monitoring Service, and international integration in combating money laundering and the financing of terrorism needs to be promoted.
In keeping with the rules on submitting to the Financial Monitoring Service information on the import and export of currency, the Central Bank of Azerbaijan has begun to draw up a list of the countries, from which visitors should submit detailed information on the source of the currency being brought in and taken out by them. Today there are 17 countries on the list approved by the Financial Monitoring Service.
The Central Bank has also drawn up rules for conducting operations in foreign currency in Azerbaijan. According to these rules, the sum of foreign currency that can freely be taken abroad within a single working day without opening a bank account will be raised from 1,000 dollars to 10,000 dollars. If a single transfer of more than 50,000 dollars is to be made, a bank account has to be opened. These rules apply to natural persons who are residents and non-residents.
In short, in the view of R. Aslanli, by the next MONEYVAL assessment round, which will not be able to take place earlier than 2020, Azerbaijan will be ready to submit information on an even better system of monitoring the laundering of illegally obtained money.
FOR YOUR INFORMATION
In order to create an effective system of measures to combat money laundering and the financing of terrorism while complying with the international recommendations applied in these fields, MONEYVAL, a committee of experts of the Council of Europe, was set up in 1997 as a tool for assessing and mutually monitoring its member-countries. MONEYVAL unites 30 European countries, including Cyprus, Monaco, Liechtenstein and Russia.