TÜRKİYƏ YENƏ NARAHATDIR
Türkiyə Kürd Fəhlə Partiyasının (PKK) yeni terror aktları dalğası ilə üz-üzə qalıb. Son partlayışlar nəticəsində onlarca hərbçi həlak oldu.
Gözlənildiyi kimi, terrorçuların fəallaşması ordunun ölkənin cənub-şərqində genişmiqyaslı təmizləmə əməliyyatlarına başlamasına gətirib çıxardı. Bu da öz növbəsində əhali arasında ciddi narazılıq yaratdı.
PKK-nın əsas məqsədi ölkədə sabitliyi pozmaq, etnik kürdlərin məskunlaşdığı əyalətlərdə fövqəladə vəziyyətin elan edilməsinə nail olmaqdır. Amma hökumət də yaxşı anlayır ki, fövqəladə vəziyyət elan olunsa, onda, konstitusiya dəyişikliklərinə dair (bu dəyişikliklər sırasında isə etnik kürdlərin mədəni hüquqlarının genişləndirilməsi də var) sentyabrın 12-nə təyin etdiyi referendum bütün əhəmiyyətini itirəcək. Axı məqsədindən asılı olmayaraq, ordunun istənilən əməliyyatı vətəndaşlar tərəfindən narazılıqla qarşılanır.
Terrorçuların yeni taktikası isə dinc sakinləri "potensial hədəf"ə çevirib. İraqla həmsərhəd olan Həkkəri əyalətində 12 türk hərbçinin ölümü ilə nəticələnmiş hadisəyə nəzər salaq. İyunun 19-da 27 terrorçudan ibarət qrup hərbçilərin xəbərdarlıq atəşinə cavab verməyərək hərbi posta yaxınlaşıb. Nəticədə, hərbçilər PKK üzvlərini dinc sakinlər sayaraq, onları lap yaxına buraxıblar. Bu isə əsgərlərin ölümü bahasına başa gəlib.
Həlak olmuş hərbçilərlə vida mərasimində baş nazir Rəcəb Tayyib Ərdoğan PKK-nın ünvanına indiyədək görünməmiş hədə ilə çıxış edib: "Qalib gələcəyinizi düşünməyin. Siz öz qanınızda boğulacaqsınız. Heç kim türk xalqının birliyini pozmağa qadir deyil". Ərdoğan Türkiyə rəhbərliyinin "düşmənə sevinmək üçün əsas verməyəcəyini" də bəyan edib.
Hərbçilərin ölümü ictimaiyyət arasında kəskin narazılığa səbəb olub. Müxalifət isə hökumətdən cənub-şərq əyalətlərinə nəzarətin gücləndirilməsini, xüsusilə orada fövqəladə vəziyyətin bərpasını tələb edib. Hökumətin opponentləri hesab edir ki, rəsmi Ankara terrorla mübarizə aparmaq gücündə deyil.
Hərbçilərə hücumun baş verən blok-posta baş çəkmiş Ərdoğanın, təhlükəsizilk məqsədi ilə aşağı çömələrək, şəkil çəkdirməsi də sərt tənqidə səbəb olub. Bu şəkil dərhal bütün KİV-də yayılıb, müxalifət nümayəndələri isə bəyan ediblər ki, "hökumət başçısı öz doğma torpağında terrorçulardan gizlənərək çöməlməməlidir".
Bu məsələ ilə bağlı Türkiyənin məşhur jurnalistləri də fikirlərini bölüşüblər.
"Hürriyyet" qəzetindən Yılmaz Özdil yazır ki, tarixboyu saysız-hesabsız müharibələr görmüş bir ölkənin baş naziri və Baş Qərargah rəisi səngərdə bu cür çöməlməməli idi, ələlxüsus da ətraf ərazi yüzlərlə xüsusitəyinatlılar və 3 hərbi vertolyotla mühafizə olunurdu. "Bu şəkil xalqın mənəvi ruhuna mənfi təsir göstərib. Biz asanlıqla İraq ərazisinə girir, amma öz ərazimizdə gizlənməli oluruq", - deyə müəllif bildirir.
Nüfuzlu telekanallardan olan "Haber Turk"un aparıcısı Fatih Altaylı isə bildirir ki, hətta bu ərazi təhlükəli olsaydı belə, baş nazir bu halda şəkil çəkdirməyə bilərdi: "Terrorun gözünə dik baxmaq lazım idi. Özünüz düşünün. Əgər Ərdoğanın yerinə Mustafa Kamal Atatürk olsaydı, bu formada şəkil çəkdirərdimi?".
Həmin telekanalın digər aparıcısı Balçiçək Pamir isə hesab edir ki, baş nazirin hərbi bazaya hərbi paltarda baş çəkməsi daha yaxşı olardı: "Ərdoğanın pozası çoxlarına türk emmiqrantlarını xatırladıb. Baş nazir bütün müsbət və mənfi məqamları yaxşı götür-qoy etməli və yalnız bundan sonra şəkil çəkdirməli idi. Türkiyənin baş naziri öz ərazisində belə pozada oturmamalıdır".
Bu ittihamlara cavab olaraq, Ərdoğan bildirib ki, müxalifət və KİV PKK hücumlarından öz məqsədləri üçün istifadə edir. Rəhbərlik etdiyi hökumətin islahatlar paketindən imtina haqda düşünmədiyini deyən baş nazir, sentyabrda həmin paketin referenduma çıxarılacağını xatırladıb. Ərdoğan onu da bildirib ki, hazırda ölkənin gündəmində növbədənkənar parlament seçkisinin keçirilməsi yoxdur.
"PKK ilə mübarizə üçün vacib olan addımlar artıq atılır. Bu məsələdə hökumət müvafiq orqanlara bütün lazımi köməkliyi göstərir", - deyə Ərdoğan bildirib.
Bununla yanaşı, o, ölkənin cənub-şərq əyalətlərində fövqəladə vəziyyət elan etmək fikrində olmadığını da vurğulayıb.
Türkiyə kəşfiyyatı isə PKK sıralarını tərk etmək istəyən və ya terrorçuların fəaliyyətinə etiraz edən kürdlərin güllələndiklərinə dair məlumat yayıb. Məlumata görə, yalnız son həftədə PKK-nın səhra komandirləri 8 belə şəxsi "edam edib". Öldürülən kürdlərin ailələrinə onların guya türk əsgərləri tərəfindən qətlə yetirildiklərinə dair məktublar göndərilir.
PKK rəhbəri postu uğrunda mübarizənin qızışdığı da bildirilir. Qeyd edək ki, terrorçu quruma hazırda Murat Karayılan rəhbərlik edir.
Rəsmi statistika da vəziyyətin gərginliyindən xəbər verir. Baş Qərargah təmsilçisi general Fəxri Kır bildirib ki, yalnız son 4 ay ərzində Türkiyə ordusu 130 PKK üzvünü zərərsizləşdirib. Bu zaman ordu 43 hərbçisini itirib.
Türkiyənin enerji və təbii resurslar naziri Taner Yıldız isə neft və qaz kəmərlərinin təhlükəsizliyinin təmini üçün əlavə tədbirlər görüldüyünü açıqlayıb. Nazirin sözlərinə görə, hökumət terrorçuların tranzit boru xətlərinə hucüm ehtimalını analiz edib və neft kəmərilərinin mühafizəsinin gücləndirilməsinə qərar verib. "Bu, ilk növbədə, Bakı-Tbilisi-Ceyhan və Kərkük-Yumurtalıq" kəmərlərinə aiddir. Hər halda, indiyədək heç bir insident qeydə alınmayıb", - deyə Yıldız bildirib.
Bir qədər sonra məlum olub ki, Türkiyə hökumətinin narahatlığı heç də əbəs deyilmiş. İyunun 22-də İstanbulun Halkalı rayonunda törədilən partlayış 5 nəfərin həyatına son qoyub. Terrorçular hərbçiləri aparan avtobusu hədəf götürüb. İlkin araşdırma terror aktının əsas bazası Şimali İraqda yerləşən PKK üzvləri tərəfindən törədildiyini üzə çıxarıb.
Qeyd edək ki, son aylarda rəsmi Ankara Şimali İraqın kürd administrasiyası ilə əlaqələri intensivləşdirib. Odur ki, istənilən genişmiqyaslı əməliyyat transsərhəd əməkdaşlığını aradan qaldıra bilər. Vəziyyətin gərginləşməsi üçün əlindən gələni edən PKK da məhz buna ümid edir.
Şimali İraq administrasiyasının fəaliyyətsizliyi və PKK ilə mübarizə aparmaq istəmədiyi də ortadadır. Son qanlı terror aktları isə göstərir ki, Ankaranın bu istiqamətdəki diplomatik səyləri heç bir effekt verməyəcək.
Hərbi ekspertlər də Ankaranı İraqda hərbi əməliyyatları gücləndirməyə çağırır. Onlar hesab edir ki, Türkiyə-İraq sərhəddindəki dağlıq ərazilərə nəzarətin təmin edilməsi mümkün deyil. Bunun üçün dağın arxasında hərbi kordonlar yerləşdirmək bəlkə də effekt verər. Amma oralar İraq ərazisidir. Bununla belə, ekspertlərin fikrincə, yeganə çıxış yolu 60 kilometrlik təhlükəsizlik zonasının yaradılmasıdır.
Qeyd edək ki, bu təşəbbüslər yeni deyil və onlara dəfələrlə Türkiyənin aparıcı müxalifət partiyaları da dəstək verib. Amma ABŞ-ın sərt etirazı, rəsmi Bağdad və digər regional qüvvələrin mövqeyi Ankaranın bu təşəbbüsü inkişaf etdirməsinə mane olub.
Vaxtilə Vaşinqton Şimali İraqda hərbi əməliyyatlara dair Ankaranın mövqeyini yumşaltmağa nail olmuşdu: bunun müqabilində, ABŞ transsərhəd ərazilərdə terrorçu qrupların hərəkətinə dair Ankaraya kəşfiyyat məlumatları ötürməli idi. Lakin Hakkaridə hərbçilərə gözlənilməz hücumlar göstərir ki, Ankaraya terror aktının hazırlanmasına dair heç bir məlumat verilməyib.
Bu isə ortaya bir sıra suallar çıxarır.
Məsələn, Türkiyə KİV hesab edir ki, Ankara Vaşinqtonu İrana qarşı sanksiyaların sərtləşdirilməsi məsələsində dəstəkləmədiyi üçün ABŞ da qeyd olunan sahədə Türkiyə ilə əməkdaşlıq etmir. Türkiyənin baş naziri Rəcəb Tayyib Ərdoğanla ABŞ prezidenti Barak Obama arasında "Böyük iyirmilik"in Torontoda keçirilən sammitində keçirilmiş görüş zamanı bu məsələyə xüsusi diqqət yönəldilməsi də problemin nə qədər ciddi olduğunu göstərir.
Qeyd edək ki, Türkiyə ekspertlərinin bir hissəsi də belə qənaətdədir ki, PKK-nın fəallaşması Ankaranın regional nüfuzunu azaltmağa çalışan xarici qüvvələrin marağındadır: həmin qüvvələr bununla Türkiyənin imicinə zərbə vurmağa çalışır.
Bu məsələdə "ən optimal oyunçular" ABŞ və Hərbi Hava Qüvvələri "Sülh flotiliyası"na hücum edərək bir neçə Türkiyə vətəndaşını öldürən İsrail sayılırdı. Yeri gəlmişkən, qeyd edək ki, Türkiyə ordusu bu yaxınlarda çoxlu sayda İsrailə məxsus pilotsuz təyyarə alıb. Onların fəaliyyətini israilli mütəxəssislər tənzimləməli idi. Lakin bəzi məlumatlara görə, son hadisələrdən sonra həmin mütəxəssislər Türkiyədən göndərilib və nəticədə İraqla sərhəddə yaraqlıları effektiv şəkildə zərərsizləşdirə biləcək aparatlar havaya qalxmayıb.
Bütün deyilənlərdən belə qənaətə gəlmək olar ki, Türkiyədə terror hücumlarının növbəti dalğası həm xarici siyasi faktorlar, həm də daxili siyasi vəziyyətlə əlaqədardır. Bunu xüsusilə, Ərdoğan hökumətinin kürdlərin mədəni hüquqlarının genişləndirilməsi təşəbbüsü ilə əlaqədəndirmək olar.

В ТУРЦИИ ОПЯТЬ НЕСПОКОЙНО
Турция вновь охвачена волной террористических атак Курдской рабочей партии (КРП), жертвами которых стали десятки военнослужащих. Активизация террористов, как и ожидалось, отозвалась крупномасштабными операциями и зачистками на юго-востоке страны, что привело к недовольству местного населения.
Главными целями КРП являются дестабилизация ситуации в стране и введение режима чрезвычайного положения в провинциях, заселенных этническими курдами. Прими правительство подобное решение, и назначенный на 12 сентября референдум по конституционным поправкам, предполагающим также расширение культурных прав этнических курдов, окажется бессмысленным. Ведь любая армейская операция, независимо от ее цели, заканчивается серьезным недовольством гражданского населения.
В то же время новая тактика террористов превратила в "потенциальные мишени" мирное население. Напомним обстоятельства гибели 12 турецких военнослужащих в приграничной с Ираком провинции Хаккари. 19 июня группа из 27 террористов приблизилась к военному посту, не отвечая на предупредительный огонь военнослужащих. В результате солдаты в темноте приняли членов КРП за мирных жителей и позволили подойти к блокпосту вплотную. Ошибка стоила им жизни.
На церемонии прощания с погибшими военнослужащими премьер Реджеп Тайиб Эрдоган выступил с невиданными доныне угрозами в адрес КРП: "Не думайте, что вы победите. Вы захлебнетесь в своей же крови. Никто не в силах разрушить единство турецкого народа". Он подчеркнул, что руководство Турции "не даст врагам повода для радости".
Гибель военнослужащих вызвала бурю негодования среди общественности, а оппозиция потребовала от правительства ужесточить контроль над юго-восточными провинциями, в частности восстановить режим ЧП. По мнению оппонентов властей, официальная Анкара не в силах противодействовать террору.
Резкой критике подвергся лично премьер Эрдоган, который, прибыв на блокпост, атакованный террористами, сфотографировался на корточках. Данная фотография была моментально растиражирована в СМИ, а оппоненты властей заявили, что главе правительства "не пристало прятаться от террористов на собственной земле".
Вот что пишут по данному поводу известные турецкие журналисты. Йылмаз Оздил из газеты Hurriyet считает, что премьеру и главе Генштаба страны, которая пережила немало войн, не подобает садиться на корточки, тем более что вся территория охраняется сотнями спецназовцев, а в воздухе сразу три военных вертолета. "Эта фотография оказала негативное влияние на моральный дух нации. Мы с легкостью в полный рост входим на территорию Ирака, а на своей вынуждены прятаться", - отметил он.
А ведущий телеканала Haber Turk Фатих Алтайлы сказал, что даже если территория действительно была опасной, то премьер, как минимум, мог бы не фотографироваться. "Надо было смотреть вперед в лицо террору. Сами подумайте. Сфотографировался бы Мустафа Кемаль Ататюрк в такой позе, посети он данное место?" - вопрошает телеведущий.
Комментатор того же телеканала Балчичек Памир написал, что премьеру лучше было бы посетить военную часть в армейской форме: "Поза Эрдогана напомнила многим турецких эмигрантов. Премьер должен был хорошенько взвесить все "за" и "против", а уж потом фотографироваться. Премьеру Турции не подобает сидеть на своей земле в такой позе. Если бы он лег, и то эффект был бы не таким сильным".
В ответ Реджеп Тайиб Эрдоган заявил, что оппозиция и СМИ используют в своих целях вопрос террористических атак КРП. Он отметил, что руководимый им Кабмин не собирается отказываться от пакета реформ, вынесенных на сентябрьский референдум. Он также подчеркнул, что вопрос досрочных парламентских выборов не стоит в повестке дня.
"Все, что необходимо в вопросе противодействия КРП, уже предпринимается, и в данном вопросе правительство оказывает соответствующим структурам всю возможную помощь", - сказал глава турецкого правительства.
При этом Эрдоган подчеркнул, что не собирается вводить режим ЧП в юго-восточных областях страны.
Между тем турецкая разведка сообщила о фактах расстрела курдов, пытающихся выйти из рядов КРП или протестующих против действий террористов.
Согласно разведданным, только за последнюю неделю полевые командиры КРП "казнили" 8 человек. При этом семьям расстрелянных отправляются письма, в которых утверждается, что их родных якобы убили в бою турецкие солдаты.
Сообщается также об активизации борьбы за руководящие посты в КРП, которой на данный момент руководит Мурат Карайылан.
О взрывоопасности ситуации говорит и официальная статистика. Представитель Генштаба генерал Фахри Кыр объявил, что только за последние четыре месяца турецкая армия ликвидировала 130 членов КРП, потеряв при этом 43 военнослужащих.
Параллельно с этим министр энергетики и природных ресурсов Танер Йылдыз заявил об усилении мер по обеспечению безопасности нефте- и газопроводов.
По его словам, правительство страны, проанализировав возможность нападения террористов на транзитные трубопроводы, приняло решение объявить наивысшую степень безопасности нефтепроводов. "В первую очередь это касается трубопроводов Баку - Тбилиси - Джейхан и Керкук - Юмурталык, хотя до сих пор никаких инцидентов не зафиксировано", - сказал он.
Опасения властей, как оказалось, были не напрасными. 22 июня в стамбульском районе Халкалы прогремел мощный взрыв, унесший жизни пяти человек. Целью террористов оказался армейский автобус, а первые результаты расследования подтвердили прямую связь с членами КРП, основные базы которых располагаются в Северном Ираке.
Отметим, что официальная Анкара в последние месяцы активизировала контакты с курдской администрацией Северного Ирака, и любая крупномасштабная акция в приграничных областях свела бы на нет трансграничное сотрудничество. На это и рассчитывают члены КРП, делая все возможное для расшатывания ситуации.
Факт бездействия и нежелания администрации Северного Ирака бороться с КРП налицо, и, как показывают последние кровавые теракты, дипломатические шаги Анкары в данном направлении не приносят абсолютно никакого положительного эффекта.
К активизации турецкой армии в Ираке призывают Анкару и военные эксперты, подчеркивая, что полного контроля за горным рельефом турецко-иракской границы обеспечить невозможно. Стало быть, необходимо разместить армейские кордоны за горами, а это уже иракская территория. По их мнению, "тампонная зона" шириной в 60 километров - единственный выход из военного решения проблемы.
Надо сказать, что данные инициативы не новы и неоднократно получали поддержку у ведущих оппозиционных партий Турции. Однако резкое противодействие США, официального Багдада и других региональных сил не позволило Анкаре развить данную инициативу.
В свое время Вашингтон смог смягчить позицию Анкары, заключив соглашение об обмене разведданными, в частности по вопросу перемещения групп на трансграничной территории. Однако факт неожиданности нападения на военных в провинции Хаккари говорит о том, что никакой информации о готовящейся акции Анкаре предоставлено не было. И это наводит на определенные размышления.
К примеру, в турецких СМИ считают, что Вашингтон не стал сотрудничать с Анкарой в ответ на то, что та не поддержала США в вопросе ужесточения санкций в отношении Тегерана. Все это развязало руки КРП в Ираке, а курдская администрация Северного Ирака, в принципе, никогда и не противодействовала террористам. О том, сколь остра данная проблема, говорит тот факт, что именно этот вопрос стал ключевым на встрече Реджепа Тайиба Эрдогана с главой Белого дома на саммите "двадцатки" (G20) в Торонто.
Стоит отметить, что часть турецких экспертов также придерживаются мнения, что активизация КРП была нужна определенным силам извне, стремящимся минимизировать региональное влияние Анкары и нанести удар по имиджу страны. Наиболее "оптимальными игроками" в данной связи назывались США и Израиль, чьи ВМС напали на "Флотилию свободы", убив при этом нескольких турецких граждан.
В этой связи стоит вспомнить, что турецкая армия в недавнем прошлом закупила большое количество израильских беспилотников, работу которых обеспечивали израильские же специалисты. Однако, по некоторым сведениям, их выслали, и, как результат, беспилотники, которые могли бы выявить группу боевиков на границе с Ираком, в воздух не подняли.
Все вышесказанное приводит к мысли, что очередная волна террористических атак в Турции стала результатом как внешнеполитических факторов, так и внутриполитической ситуации, в частности инициатив правительства Эрдогана по расширению культурных прав курдов. И обе эти составляющие отразились на гибели турецких солдат.