Azərbaycan xalçası öz əvvəlki şöhrətini qaytarır
"Azərilmə" MMC-də əfsanəvi Azərbaycan xalçalarını əsrləröncəsi olduğu kimi əllə toxuyurlar. Bu isə o deməkdir ki, naxışına və rəng çalarına görə eyni olan iki xalça tapmaq mümkün deyil. Mühəndislər, rəssamlar, xalçaçılar - bütün bu insanlar tayı-bərabəri olmayan xalça inciləri yaradırlar. Onların hazırlanması zamanı toxuyucular üç alətdən - xüsusi bıçaqdan, şax-şaxdan və qayçıdan istifadə edirlər. Maraqlıdır ki, bu müəssisədə xalçalar çağdaş üsluba və beynəlxalq standartların tələb etdiyi texnoloji parametrlərə uyğun şəkildə, amma Azərbaycan xalçaçılarının ənənələrinin qorunması ilə hazırlanır.
Toxucuların halal və yorğun əlləri ilə hazırlanmış xalçanı əllərinizlə yoxlayın, demək olar ki, bir anda bütün bədəninizə istilik yayılacağını hiss edəcəksiniz. Təkrarolunmaz ətir, rahatlıq və xalçalara heç bir təsir göstərməyən zamanı hiss edəcəksiniz. Artıq əfsanəvi uçan - məkan və zaman boyunca hərəkət edə bilən xalça barədə xəyallar qura bilərsiniz. Azərbaycanın ilmələrdə əbədiləşmiş tarixi, məişəti, ənənələri, ritmi, dəyərləri, mədəniyyət zənginlikləri, milli bəlağəti və təntənəsi xalçalara hopub.
Xalçalar təbii ipək və yundan toxunur, iplər yalnız bitkimənşəli rənglərlə boyanır. Bunun üçün lazım olan hər şey - qoz qabığı, tut yarpağı və dəniz duzundan ibarətdir. Müəssisənin direktoru Vidadi Muradov bildirib ki, rənglərin təbiiliyi xalçaların emosional ifadəliliyini, onların parlaqlığını və rəng həllinin dolğunluğunu vurğulayır, onlara sonsuz və sirli gözəllik bəxş edir. Göründüyü kimi, bu adam "Azərilmə" tərəfindən yaradılmış bu əsərlərin gözəlliyinə heyranlıqdan heç zaman yorulmayacaq.
O, xalça işi üzrə ekspertdir, üç dildə - Azərbaycan, rus və ingilis dillərində 500 səhifəlik "Azərbaycan xalçaları" albomunu çap etdirib. Kitabda Azərbaycanın xalça incilərinin 1000-d?n çox illüstrasiya çap edilib və xalçaçılıq işinin ən yaxşı ustaları, təkrarsız naxışlar barədə danışılır. Vidadi Muradov bu incəsənət əsərlərinin hər biri haqqında saatlarla danışa bilər. Məhz "Azərilmə"nin ustaları Azərbaycanın məşhur "Şeyx Səfi" xalçasının - Səfəvi mədəniyyətinin incisi və öz dövrünün ən gözəl xalçası olan bu şah əsərin daha bir surətini toxuyublar. Xalçanın orijinalı Londonun Viktoriya və Albert muzeyində saxlanılır.
Azərbaycan xalçalarının tarixi
Vidadi Muradov danışır ki, elmi mənbələr Azərbaycan ərazisində xalçaçılığın yayılmasını və inkişafını bizim eradan əvvəl ikinci minilliyə aid edirlər. Buna əlverişli coğrafi iqlim şəraiti, həmçinin, əhalinin təsərrüfat fəaliyyətində heyvandarlığın üstünlük təşkil etməsi imkan verib. İlk vaxtlar xalçalar çadırlarda örtük, döşəmə, pərdə rolunu oynayıb, amma getdikcə yüksək bədii önəm qazanıb, insanların estetik tələbatını ödəməyə başlayıb, onların məişətinin və yaşamının ayrılmaz hissəsinə, təsərrüfat fəaliyyətinin aparıcı istiqamətlərindən birinə çevrilib.
Azərbaycan xalçası tarixin bütün çağlarına ixrac məhsulu olub. XIV yüzillikdən başlayaraq onun məhsullarını Avropaya yola salıblar. Xalçaçılıq tarixi kilim, palaz, cecim, şəddə, ladı, zili, vərni və sumax kimi xovsuz xalçaların toxunmasından başlayır. Ancaq təsirli və xüsusi bədii təsvirli əsərlərin yaradılması yalnız xovlu xalçaların peyda olması ilə bağlıdır. Bütün tarixi mərhələlərdə inkişaf etmiş və milli mədəniyyətin ayrılmaz hissəsinə çevrilmiş Azərbaycan xalçaçılığı, şərti olaraq, Bakı, Quba, Şirvan, Gəncə, Qazax, Qarabağ və Təbriz məktəblərinə bölünür. Bu məktəblər öz kompozisiya quruluşlarına, zəngin motivlərinin orijinallığına, rənglərin ahənginə və texnoloji xüsusiyyətlərinə görə bir-birindən fərqlənir.
Ənənələrin qorunması
"Azərilmə" müəssisəsinin özü 1996-cı ildən işə başlayıb. Burada əvəzsiz, amma yaddan çıxmış xalça kompozisiyalarının bərpası ilə yanaşı, dünyanın bir çox muzeylərini və fərdi kolleksiyalarını bəzəyən Azərbaycan xalçalarının istehsalı və bədii ənənələrinin inkişafı üzrə böyük iş gerçəkləşdirilir. Onların xaricdə satılmasının və təbliğatının təşkili üçün böyük səylər göstərilir.
"Bizim məqsədimiz Azərbaycan xalçaçılıq sənətinin ənənələrini əbədiləşdirmək və inkişaf etdirməkdir. Bunu nəzərə alaraq, unudulmuş qədim xalçaçılıq kompozisiyalarını istifadə etməklə biz yüksək keyfiyyətli xalçalar toxuyuruq - bu irsi gələcək nəsillərə ötürməyə çalışırıq. "Azərilmə"də 350 adam işləyir. Onların sırasında rəssamlar, incəsənətşünaslar, boyaçılar, xalçatoxuyanlar və başqa mütəxəssislər var. Əlbəttə ki, bütün bu iş milli ənənələr əsasında hazırlanmış və beynəlxalq standartlara cavab verən yun və ipək xalçalar üzərində əksini tapmış bədii təxəyyüldən ibarətdir və xalçaçılardan xüsusi biliklər, zövq, bacarıq, ustalıq tələb edir. Əminliklə demək olar ki, "Azərilmə"nin mütəxəssisləri bütün bu peşə keyfiyyətlərinə sahibdir və bu gün nəinki Azərbaycanda, hətta başqa ölkələrdə də "Azərilmə" ilə rəqabət aparacaq, onunla eyni səviyyədə işləyə biləcək ikinci bir şirkət yoxdur. "Azərilmə"də biz xalça toxuyuruq, onun təqdimatı ilə məş-ğuluq və onların satışını təşkil edirik. Ölkəyə gələn hörmətli qonaqlar bizdə xalça toxunması prosesi - təbii boyalarla iplərin rənglənməsi, Şəki ipəyi və hər bir ilmə üçün nə qədər məsuliyyət və əmək sərf edilməsi ilə tanış olurlar. Bu, xalçalara sevgini və hörməti artırır", - deyə Vidadi Muradov vurğulayır.
"Azərilmə"nin toxucuları qədim milli ənənələr əsasında əsl incilər yaradırlar. Bu, sadə istehsal deyil, müxtəlif xalçaçılıq məktəblərinin inkişaf etdirilməsi məqsədilə filialları bütün regionlar üzrə paylanmış böyük müəssisə, yaradıcılıq studiyasıdır. "Biz Kürdəmirdə Şirvan ənənələrini bərpa etmək istəyirik, Abşeron filialında isə Abşeron ənənələrini dirçəldirik. Bu baxımdan, regionlarda filialların yaradılması çox önəmlidir. Bölgələrdə toxuculuq emalatxanalarına malik olan "Azərilmə" əsrlərboyu oturuşmuş milli xalçaçılıq ənənələrinin davam etdirilməsi üzrə gördüyü işin yüksək səviyyəsi hesabına yalnız Azərbaycanda deyil, həm də beynəlxalq səviyyədə böyük hörmət qazanıb. Emalatxanaların olduğu bölgələr sırasında Bakının Nardaran, Binə, Hökməli, Lökbatan kəndlərini, aran Şirvanın Kürdəmir şəhərini, dağlıq Lerik şəhərini göstərmək olar. Hazırda "Azərilmə" Azərbaycanın Qazax, Borçalı, Göyçə, Zəngəzur, Ağbaba, Dərəçiçək, Paşalı, Calaloğlu, Hamamlı, Şərur-Dərələyəz, Dərbənd, Təbriz, Ərdəbil, Sərab və başqa tarixi ərazilərinin xalq sənətkarlarının toxuduğu xalçaların bədii və texniki ənənələrini inkişaf etdirir", - deyə müəssisə rəhbəri vurğulayır.
"Azərilmə"nin xalçaları işləmələrin zərifliyi, ilmələrin yüksək sıxlığı, tərtibatın özünə məxsusluğu, parlaq və ahəngdar çalarlarına görə seçilir. Bakı, Quba və Şirvan bölgələrində xalq sənətkarlığı ənənələri əsasında əyrilmiş yun iplər və Şəkidə istehsal edilmiş ipək saplar boyama sexlərinə daşınmaq üçün kələflərə vurulur. Burada iplər boyanır. Bu əsərlərin yaranmasından öncə isə əsas işi peşəkar rəssamlar görürlər. Onlar hər bir xalça üçün müfəssəl eskizlər, naxış planı, peyzaj motivləri, çalar həlli hazırlayır, texniki parametləri müəyyən edən fərq diapazonu müəyyən edirlər. "Azərilmə"də artıq 900-ə yaxın müxtəlif xalça eskizləri üzərində işlənib. Burada ən bahalı və möhkəm materiallardan hazırlanmış, çağdaş texnoloji imkanlara malik hanalarda ölçüsü 1 kvadratmetrdən 40 kvadratmetrə qədər dəyişən müxtəlif sıxlıqlı ipək və yun xalçalar ən qısa zaman ərzində toxunur.
Milli kolorit
Azərbaycan xalçaları mürəkkəb həndəsi və nəbati naxış quruluşuna görə təkrarsızdır, spiralvari və başqa naxış sistemlərinin peşəkarlığına görə seçilir. Əgər xalçalara diqqətlə baxılarsa, onların hər birinin rəng və toxunmasına, naxışlarına və rəsmlərinə görə özünəməxsus fərdiliyinin, üslub və keyfiyyətinin olduğunu görmək mümkündür. Bu, Azərbaycan xalçaçılığının rəngarəngliyinin və zənginliyinin əsasında durur. Azərbaycan xalçaları əvəzsizdir, çünki onlar çoxçalarlı olmaları, rənglərinin zənginliyi ilə seçilirlər. Başqa ölkələrdə xalça naxışları tez-tez təkrarlanır, Azərbaycan ustalarında isə bu olmur.
Azərbaycan xalçaçılığı bütün bəşəriyyətə məxsus inciləri ilə bizim günlərdə də dünyada şöhrət qazanıb. Azərbaycanın xalça incəsənəti onun çoxəsrlik tarixə malik xalqının mənəvi dünyasını, estetik duyumunu, təbii istedadını və fəlsəfi dünyagörüşünü əks etdirir. Bu incilər haqqında sonsuza qədər danışmaq mümkündür.

Azerbaijani carpets recapture their former glory
People at the Azer-Ilme Joint Stock Company weave the legendary Azerbaijani carpets by hand, as was the practice centuries ago. This means that it is practically impossible to find two carpets with identical design or colour. Engineers, painters and carpet weavers - all help to create masterpiece carpets, and the weavers use only three instruments in the process - a special knife, a mallet and scissors. It is surprising that the company's carpets are designed in modern style and to modern technological specifications, as required by international standards, but Azerbaijani traditions are preserved. Just touch a carpet lovingly created by the hard-working hands of the weavers, and feel how warmth spreads through you. The indescribable smell, the feeling of home and time defied by the carpet... And immediately the idea occurs to you of a fairy-tale carpet which can fly, moving through time and space... Carpets are history, culture, tradition, meaning and rhythm made eternal in designs, the riches of Azerbaijani culture, luxury and national pride.
Only vegetable dyes are used to colour the natural wool and silk with which the carpets are woven. The only extras are hazelnut shells, fig tree leaves and sea salt. The organic nature of the dyes emphasizes the emotional expressiveness of the carpets, the brightness and fullness of their patterns of colour, rendering them almost infinitely and mystically beautiful, says company director Vidadi Muradov proudly. And it seems that this man never ceases to be amazed by every one of the products woven by Azer-Ilme. He is an expert in carpet making and the author of a unique 500-page illustrated book Carpets of Azerbaijan, which was published in three languages, Azerbaijani, Russian and English. The book includes more than 1,000 illustrations of masterpiece carpets from Azerbaijan, information about the best master weavers and the unique designs. Vidadi Muradov can talk about every work of art for hours. It was the master craftsmen of Azer Ilme who made a copy of the grand Azerbaijani carpet Sheykh Safi - the masterpiece of the Safavid culture and the finest carpet of its era. The original is kept in London, at the Victoria and Albert Museum [Ardabil carpet].
The history of Azerbaijani carpets
Vidadi Muradov says that favourable geographical and climatic conditions, cattle farming and the agricultural activity of the local population helped to spread and develop carpet weaving in Azerbaijan, which researchers believe began here in the 2nd millennium BC. The carpets, which were initially used as duvets, pads and curtains in tents, gradually evolved into objects of art and aimed to satisfy people's aesthetic needs; they became an inseparable part of their lives and existence and one of the main areas of manufacturing activity.
Azerbaijani carpets have always been exported. They have been shipped to Europe since the 14th century. The history of the carpet begins with pile-less carpets, such as kilim, rug, cecim, sadda, ladi, zili, verni or sumax. However, the possibility of artistic representation in patterns and special artistic expression are certainly linked to the advent of woven carpets with a pile. The Azerbaijani carpet industry, which developed in all historical periods and is an inseparable part of national culture, is notionally subdivided into the Baku, Quba, Sirvan, Ganca, Qazax, Qarabag and Tabriz schools, with their different patterns of design, originality and richness of motif, colour harmonies and technological distinctions.
Preservation of traditions
The Azer Ilme company was founded in 1996. Together with the revival of unique but forgotten carpet designs, the company works hard on the development of the artistic traditions in the manufacture of Azerbaijani carpets, which are kept at many of the world's museums as well as in private collections, and efforts are made to promote Azerbaijani carpets and to organize their sale in foreign markets.
"Our goal is to perpetuate and develop the art of Azerbaijani carpet-weaving and its traditions. To achieve this goal, we use carpet designs which have often been forgotten; we manufacture high-quality carpets and are trying to hand on this legacy to future generations. Azer-Ilme employs 350 staff. These include artists, art experts, dyers, carpet weavers and other specialists. Of course, all this work - the artistic idea, embodied in wool and silk carpets woven according to folk tradition, but meeting international standards - requires special knowledge, taste, skills and expertise from the carpet makers. It can be said with confidence that Azer-Ilme specialists have all these professional qualities and that not only in Azerbaijan, but also in other countries, there is no other company which can compare with Azer Ilme, or work to the same standards. At Azer-Ilme, we create carpets, present them and sell them. The country's honoured guests visit our facilities to see the process when they come to Azerbaijan: how threads of Saki silk are coloured with natural dyes and how much attention, responsibility and work it takes to make every knot. This increases the love and respect for carpets", said Vidadi Muradov.
The Azer-Ilme weavers create true masterpieces which are designed in accordance with ancient national traditions. This is not a mere manufacturing process, this is a creative studio, a large enterprise, which has affiliates scattered across the country's provinces to revive the different schools of carpet making. "We want to revive Sirvan traditions in Kurdamir, and Abseron traditions in our Abseron affiliates. From this point of view, having subsidiaries in the provinces is very important. Azer-Ilme, which has weaving shops in the areas which were ancient carpet making centres - in the Baku suburbs of Nardaran, Bina, Hokmali, Lekbatan, in the Sirvan plains city of Kurdamir, in the mountain town of Lerik - has earned its reputation not only in Azerbaijan, but also internationally, thanks to its great work to continue the centuries-old national carpet making traditions. Azer-Ilme is developing the artistic and technological traditions of weavers in Qazax, Borcali, Goycay, Zangezur, Agbaba, Daracicak, Pasali, Calaloglu, Hamamli, Sarur-Daraleyaz, Derbent, Tebriz, Ardabil, Sarab and other historical territories of Azerbaijan", said the company's director.
Azer-Ilme's carpets have highly refined designs, a high density of knots, unique patterns and bright and harmonious colouring. The wool yarn made in the Baku, Quba and Sirvan provinces, using traditional folk craft technology, and silk yarn from Saki are rolled into clews and delivered to the dyeing shops. There the yarns are died. The birth of a masterpiece is preceded by the work of professional artists who draw detailed patterns for every carpet, including the ornamentation, the landscape patterns, colouring and hues on which the technological parameters depend. Azer Ilme has already developed up to 900 different carpet designs. The weaving stands, which are made from the best and strongest materials and which have modern technological equipment, produce silk and wool carpets of different sizes (from 1 to 40 square metres) and densities in the shortest possible time.
Ethnic designs
Azerbaijani carpets have unique geometric and floral designs, with sophisticated spiral and other patterns. If you examine the carpets carefully, you will notice that everyone has an individuality of type, style and quality, both in terms of colour and fabric and in ornamentation, design and pattern. All this contributes to the diversity and richness of Azerbaijani carpet making. These carpets are unique for their variety and richness of colour. In other countries, designs are often repeated; this is not the case in Azerbaijan.
Our carpets, with their highly creative pattern, are known and famed worldwide. The art of the Azerbaijani carpet embodies the spiritual world, aesthetic refinement, natural talent and philosophical worldview of the people of the country. One could talk endlessly about these masterpieces.