Çərşənbə axşamı, 22:26
Bu yaxınlarda Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev 2010-cu il üçün elm, mədəniyyət və ədəbiyyat sahəsində dövlət mükafatlarının verilməsi haqqında sərəncam imzaladı. Mədəniyyət sahəsində təltif olunanlar arasında bu yaxınlarda Bakıda solo-konsertlərlə çıxış edən görkəmli xanəndə, xalq artisti Alim Qasımov da var idi.  "Qızıl səs" sahibinin Muğam Teatrı və H. Əliyev adına Sarayın səhnəsində verdiyi iki konsert muğamsevərlər üçün əsl hədiyyə idi.
Bardaş qurub oturarkən,
O, sanki bütün kainatı özündə cəmləşdirir
Göylərə üz tutan qaval isə Günəşi tərənnüm edir.
Şur.
Alim Qasımovun hər konserti köklərimizə səyahət etməyə dəvət və ya şüuraltı aləmə qaçışdır. Hərçənd sirri hiss edərək, onu anlamağa cəhd etmək lazım deyil. O, bizi təəccübləndirir. Belə etmək istəyənlər çoxdur, amma nədənsə, onlar istedadlarının olmalarına baxmayaraq, dünyanı fəth edə bilmirlər. Elə edəsən ki, dünya sənə aşiq olsun - bu, nadir insanlara nəsib olur. Alim Qasımov kimi. Bunun üçün qeyri-adi bir güc, bəlkə də xüsusi kosmik psixologiya tələb olunur. Həm də sənin nəbzin Yer Kürəsinin nəbzi ilə bir döyünməlidir.
Alim Qasımov bizim mədəniyyətin yeni və unikal bir başlanğıc nöqtəsidir. Bu sənət bütün ideoloji, milli, psixoloji və mental maneələri dəf edərək, tamaşaçıya çatan bir enerji burulğanıdır. O, oxuyur və oxumağı ilə insanları birləşdirir. O oxuyur və oxumasıyla müxtəlif millətlərə və hətta irqlərə məxsus insanları bir planetin - Yer Kürəsinin sakinlərinə çevirir.
Digər ifaçılar üçün demək olar ki, mütləq olan tamaşaçıları ələ almaq istəyi ona yaddır və dinləyicidən "Ona inanırsanmı?" soruşmaq yersizdir: konsert başlayandan ta sona qədər hər kəs qeyri-ixtiyari onun dünyasına qərq olur, onun yaratdığı qanunlarla tabe olur. O qanunlara ki onlara hələ konsertdən xeyli sonra da riayət edəcəksən.
Alimin teatrı, onun psixoloji dramı son dərəcə impulsiv və sirlidir. Onun yellənərək özünü oxumağa kökləməsini, sanki zikr tutmasını görmək lazımdır.
Transa girib-çıxan gerçək şamanı xatırladan bu ritmik  və təsirli bədən hərəkətləri onun hər bir çıxışından əvvəl müşahidə edilirdi.
Daxili etiraza malik insanları sevirəm. Şuluqçuları da sevirəm. Axı, bir az dərindən düşünəndə incəsənət özü də bir növ şuluq salmaqdır. Çünki yaradıcı insan - yazıçı, rəssam, müğənni oxucunu, tamaşaçını, dinləyicini öz toxunulmamış məntiqinə tərəf yönəltməyə çalışır, çox vaxt da sonda  buna qədər doqmatik saydığı bu məntiqə özü də şübhə ilə yanaşmağa başlayır. Bizim Alim də sözün həqiqi mənasında bununla məşğul olur.
Bir də axırı görünməyən labirintləri sevirəm. Belə qeyri-məyyənliklərlə rastlaşmağın özü də bir xoşbəxtlikdir, çoxmənalıdır və sonu bitməyən suallar doğururlar.
Dahidir. Alim Qasımov bəlkə də ilk müğənnidir ki, sağlığında bu cür dəyər qazanıb, adətən, bizdə bu cür tərifləri adamın özü dünyada olmadıqda deyirlər.  Artıq ona bu sözü deməyə ehtiyat etmirlər. Ehtiyat etmək mənasızdar. Əks halda, onun diskinin dünya reytinqlərini qıraraq birinci yer tutmasını necə izah edərdilər?.. 2000-ci ilin fevral ayı Fransada Alim Qasımov ayı elan edildi, bu yaxınlarda isə Yaponiyadan ona səsinin şəfaverici olması ilə bağlı xüsusi sertifikat veriblər.
Alimin çırpınan zaman əlləri gözlənilmədən səs axarının davamına  və səsin göylərə müraciətinə çevrilir. Bəzən elə gəlir ki, o, əlləri ilə insanın imkan çərçivələrini itələyir, nə vaxtsa kimlərsə tərəfindən qoyulmuş janr ülgülərini yox edərək, dinləyiciyə ənginlikləri, sonu olmayan azadlğı bəxş edir. Zəngin mədəni irsə malik olmaq azdır, həm də bu zənginliyi dünyada layiqincə şöhrətləndirmək lazımdır. Onun adına xaricdə dərhal reaksiya verirlər. Hətta kaliforniyalı taksi sürücüsü də onun adını eşidəndə canlanır və söhbətə qoşulur. Nəticədə, ünsiyyət və bölünməz hörmət ortaya çıxır. Kainatla rezonansa düşmək bax, belə olar.
Mədəniyyət ölkənin tanınmasına xidmət edir. Onun ən yaxşı reklamıdır. Özü də qədim mədəniyyətə və inanlımaz dərəcədə parlaq olan çağdaş incəsənətə malik bir ölkənin. Əgər bizim günlərdə fransızlar arasında muğam ifaçıları varsa, şübhəsiz, burada Alim Qasımovun  böyük xidməti var. Dünya ulduzu Yo-Yo Ma da etiraf edib: "Mən xoşbəxtəm ki, Alim Qasımovla eyni vaxtda yaşayıram", - onun qiyməti böyükdür.
Qaval getdikcə daha yuxarı qalxırdı və sevincli Alim rəngin şaqraq ahəngi altında oturaraq rəqs edirdi, amma birdən bu sevinc sanki dağ uçurumu kimi qırıldı.
Beləliklə,  "Şur" dünya ilə onun münasibətini müəyyən etmək vasitəsinə çevrilir. Sonra musiqi vergisinə və səhnə cazibəsinə malik qızı Fərqanə də ona qoşulur.
Göy və yer söhbətə başladılar.
Mənəviyyat söhbətinə.
Ata və qız duet oxumağın bütün fəndlərini ustalıqla bildiklərini nümayiş etdirdilər - "açıq səma"ya tənha sıçrayışlar, peşəkar ikisəslilik və bir-birlərinə baxmadan əldə etdikləri inanılmaz unison göstərdilər. Bu cür uyğunluq əldə etmək üçün çox çalışmaq lazımdır! Onların ifası sanki bir adamın ifasıdır və bu hiss  tamaşaçını tərk etmir - onlar unison nümayiş etdirdilər, birgə  nəfəs aldılar, birgə qaval çaldılar. Əllərin, ürəklərin, ruhların sinxronu bu deməkdir. Müəyyən mənada qızı sarıdan onun bəxti gətirib.  Təkcə qızı sarıdan deyil.
"Çox işləmək lazımdır  və hər dəfə səhnəyə çıxanda fikirləşməlisən ki, bunu sonuncu dəfə edirsən", - deyə o, bir dəfə mənə demişdi.
Birbaşa muğamla nəfəs alan Alimə baxanda düşünürdüm: istənilən avropalı istehsalat, biznes baxımından bizimkiləri 100 bal arxada qoya bilər. Qərblə yarışa biləcəyimiz tək şey istedaddır. Həm də axı yarışırıq.  Kiplinqin Şərqlə Qərbin qarşılıqlı münasibətinin qeyri-mümkünlyü barədə məşhur geosiyasi tezisini təkzib edərək yarışırıq. Alim oxuyur və adama elə gəlir ki, yalnız Şərqlə Qərb deyil, həm də başqa dünyalar qovuşub. Oxuyaraq sanki qalaktikalararası əlaqələri gerçəkləşdirir.
Silsilə fraqmentlər bir-birinin ardınca emosional partlayışlarla müşayiət olunur. Sanki özünüifadə üçün bütün maneələr yoxa çıxıb, heç nə ilham axınının və onu gerçəkləşdirmə imkanlarının qarşısını ala bilmir.
Sərbəstlik fəzasında uçuş!
Nəhəng enerji axını. Bir-birinin ardınca yerləşən paralel dünyalarla münasibətə açar tapmaq cəhdləri...
Onun dəqiq biçimlənmiş auditoriyası yoxdur. Həm də onun konsertlərində əksqütblü dünyagörüşə malik insanları görmək olar - bütün bu fikir və görüş "plüralizm"ini o, öz unikal sənəti ilə ortaq məxrəcə gətirir. Onun incəsənətinin daha bir danılmaz xüsusiyyəti qeyri-ordinar insanları özünə cəlb etməkdir. Solğun insanlar onun təsir dairəsinə düşə bilmirlər.
Qeyri-adidir. Bu,  iki cür olur - bilərəkdən və anadangəlmə. Qasımov anadangəlmə qeyri-adidir. Bu elə haldır ki, harada olursan-ol, havaya bir az qəribəlik qatırsan. Həmin gün də istisna olmadı - o, "Şur" oxuyurdu, vidalaşdı getdi və... sonra dönüb salamlaşdı. "Unutdum", - dedi, - "bağışlayın" və onun səmimiliyinə inanırsan. Tanrı onu necə yaradıbsa, elə də qalıb. Heyranedici təbiiliyi də buradandır. Həm də xatırlayıram ki, "Dünyanı necə görmək istəyirsiniz?" sualına və ya ona oxşar nəsə bir suala belə cavab verdi: "İnsanlar göründüyü kimi olsunlar. Mən də elə onların içində".
"Son zamanlar oxumaq getdikcə çətinləşir və səhnə bəzən pis görünür."
Çalışıb "adam olmaq" mümkündür, "dahi olmaq" yox. Mümkün deyil. Onun xasiyyətini  təsvir etmək də mümkün deyil - təzadlıdır, dəyişkəndir və eyni zamanda heyranedici şəkildə məqsədlidir. Mən dəfələrlə onun məşqlərində olmuşam və bu qənaətə gəlmişəm ki, ulduz istedadlı zəhmətkeş deməkdir. Yəni Allahdan bərəkət olanda, ondan da hərəkət lazımdır.
Həm də Yanardağ kimi alovları sönməyən torpaq lazımdır.
Səslə ovunmaq, səslə nəşələnmək, səsin şəfası, səsin duası. Yaponlar bizim ustad şəfaçının unikal qabiliyyətini təsdiq edən diplomu təqdim edən zaman nə etdiklərini biliblər (onlar hər şeyi hamıdan qabaq anlayırlar və heç zaman səhv etmirlər). Stresslərlədolu bizim həyatımızda onların nəticəsi olan psixiki travmalar da yetərincədir. Artıq bizim həyatımızdan xəyal yoxa çıxıb, onsuz isə insan orqanizmində normal balans ola bilməz. Hətta ani baxışla belə görmək olar  o da xəyaldır, səsin, onun obrazının xəyalı. "Muğamın şəfa qüvvəsi" məhz buradan qaynaqlanır.
Onun səhnə davranışında sivilizasiyadan öncəyə aid nəsə var, insanın ruhi quruluşunu əks etdirir.  İnsan öz Kainatının məhsuludur, onun ayrılmaz hissəsidir. Öz yüksək texnologiyalı, dəlisov vurnuxmamızda biz bunu bir növ unutmuşuq, amma Alim yox. O, anlaşılmaz bir tərzdə bunu anlayır - bu fani dünyada fani kimi yaşamır. Yəni həyatın müddətli olması hissi, onun ağırlığı, mövcudluğunun dinamik çırpıntıları həsədaparılacaq şəkildə səbirlə çuğlaşır. Yəni istedadı anlamaq mümkün deyil. Sadəcə, onun qanadları da, uçuşu da başqadır. Qəzavü-qədərə inandığı halda, sirli təyinatlar, seçilmələr və işarətlər barədə açıq söhbətlərə heç vaxt getmir. Sadəcə, öz xüsusi taleyi ilə tam etibar və ahəng şəraitində yaşayır.
"Xanəndəlik xüsusi peşədir, o, hər şeydən öncə düşüncələrin təmizliyini və yüksək mənəviyyat tələb edir. Burada səs də əsas deyil…".  Bu da "Alim Qasımovun sitatları"ndadır. Bu fikir başqa "azərbaycanlı"nın  Mstislav Rostropoviçin sözlərinə uyğun gəlir: "Dirijor sadəcə yaxşı insan olmalıdır". Əlil arabalarındakı insanlar  xanəndənin bütün konsertlərinin daimi tamaşaçılarıdır, sarayın bütün girişlərini tutan bu insanlar bizim bu yerlilərin sözlərinin faktik təsdiqidir. Həm də bizim Alimlə söhbətimiz yada düşür: "İnsan üçün ən başlıcası nə qədər şöhrətlənsə də, nə qədər varlansa da, insan qala bilməsidir: bax, onda gerçək xoşbəxtliyi qazana bilər. Mən həmişə bunu xatırlamağa çalışıram". Səhnədə əlçatmazlıq və cazibə hökm sürür. Kainat ahənginin bir adası kimi ?ərq üslublu tərtibatdan yumşaq qızılı işıltı süzülürdü. Başdan-ayağa sirlədolu idi.
Onun xasiyyəti dikbaş-dalaşqandır, konyunktura güzəştlərindən məhrumdür; hətta kütlə arasında olanda belə onun solist olduğu görünür. Özü də Alimin bu rabitəsiz ifadələri heç də qızının sabit dünyagörüşü ilə təzad təşkil etmir. Eyni səhnənin iştirakçıları kimi onlar sakit oturaraq, öz solo-çıxışlarını gözləmirlər, hər biri o birisinin səhnə çıxışını özününkü kimi yaşayır. Bax, onlar razıdırlar, bir-birlərinə hər ikisinin əvəzinə ifadə etdikləri təbəssümlərini bəxş edirlər.
Maraqlıdır, görəsən, Fərqanənin ön cərgələrdə oturan və dörd cüt gözlə analarına baxan uşaqları bu səsli, səhnəyə yaraşan, xarizmatik anaları barədə öz dünyagörüşləri ilə nə düşünürlər?
Atanın, qızının və bütün musiqiçilərin sifətinə fantastik bir həzz yazılıb. Adam heç inana bilmir ki, bütün bunlar ağır məşqlərin nəticəsidir. İşlər doğrudan da ağırdır. Əvəzində isə  "Sağ ol!"  sədaları. Onlar - ata-bala əl-ələ tutaraq, atlas yaşılı-qırmız paltarlarında  səhnəyə çıxırlar.
Muğamın yüksək məqamına çatmaq yalnız seçilmişlərə qismətdir. Bu musiqi, şəksiz ki, insanda hansısa "şüuraltı" mənəviyyat, təmizlik dərinliklərinin olmasını tələb edir. Yalnız bundan sonra əks-sədaya ümid edə bilərsən. Alim haqqında, onun bütün dünya üzrə öz cazibəsinə yığdığı adamlar barədə düşünəndə, istər-istəməz bu planetdə işlərin pis getmədiyi qənaətinə gəlirsən.  Belə görünür, bu dəyərlər ierarxiyasında çoxu öz yerini tapa bilib.
Alim isə öz işində idi, adama elə gəlir ki, onun virtual-səksəkəli improvizələrinin sonu olmayacaq, vəyhlər və ekspromtlar sanki görünməz aləmdən tökülürdü. Bunlar bizim həyatımıza qədər və ondansonrakı çağlara aid an parıltılarının görüntü qazanması idi. O sanki inildəyirdi.  Səsi eynən qəlbi kimi dinirdi. Bu, xüsusi söhbət idi. Bəzən o, dua kimi səslənirdi, bəzən də səksəkəli səslə bəşəriyyəti onun xalqına qarşı edilmiş ədalətsizliyi eşitməyə çağırırdı.  Onda isə səsi hansısa dünyaüstü səslər çıxaran Ünə çevrilirdi.
Tanrı onu seçməkdə səhv etməyib, o, lazımi məqamda lazımi yerə gəlib. Qasımovun boğazları sel kimi bir-birinin ardınca gəlirdi, biz birinin ləzzətini tam çıxarmamış, o birisi gəlirdi. Bu zaman  onun əlləri nələrisə tərcümə edirdi; ilk dəfə onda düşündüm ki, Alimi karlar da "dinləyə" bilər. Hərəkətin mikron dəqiqliyi, melodik ifadənin dəqiq təsviri tam mənasında incə ifadə idi. Göylərə uzanmış oxuyan əl idi.
Yeni müsəlman musiqi dünyasını kəşf etmiş Üzeyir bəy öz vaxtında Avropanı Azərbaycana "gətirmişdi". Bu gün isə Alim nəsə tərsinə iş görür.  Heyran qalmış xaricilər onun stixiyasına tuş gəliblər. Stereotip Qərb etibarı və həmişə gözlənilməz olan Şərq. Tarkovski yada düşür: "O, (Şərq  - N.F.) tamamilə Tanrıda, təbiətdə, zamanda əriyir və o, hər şeydə yenidən özünü tapır. O, özündə hər şeyi açmağa qadirdir". Sanki Alim üçün xasiyyətnamə yazıb.
Oxuyan zaman sanki o, gerçəklikdən çıxır.
O oxuyur və adama elə gəlir ki, arxasında sonsuzluq gəlir.
O oxuyur və adama elə gəlir ki, ondan qabaq Kainat lal olub.
O oxuyur və  təmizlik səhrasında öz yoluna davam edir.
Alimin "səhnə quruluşu": bax, o, burnunu dartır, qulağını da dartır, nəfəs alır, səbirsizliklə çiynini   və  boynunu tərpədir - birdən divarlar onu sıxır, burada olmaqdan rahatsızlanır. Bir anlığa insan ruhunun ucalığı və faniliyin sıxıcılığı barədə "bu cahana sığmaz" - Nəsiminin beytləri yada düşür.
Alimin xidmətləri böyükdür. Şəxsən məndən ötrü muğam həyatımı müşayiət edən hansısa fondan onun gəlişi ilə mövcudluğun çox önəmli və qiymətli elementinə çevrildi.  Bizim günlərdə bu sahəyə böük diqqət yetirilir. Mən Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevanın muğamın inkişafındakı fəaliyyətindən bəhs edirəm. Təkcə onun təşəbbüs göstərdiyi nəhəng muğam layihələrini yada salmaq yerinə düşər. Bu da doğrudan da bizim hamımız üçün böyük xoşbəxtlikdir. Çünki muğamın özü ilə daşıdığı məlumatlar tədricən bizə çox önəmli olan nələrisə aşılayır
Alimin də bununla bağlı çox dəqiq bir fikri var: "Muğam Allahdan gələn ruhi qidadır". Bundan yaxşı ifadə etmək olmaz!
Nəhayət, A.Qasımovın ən başlıca xidməti vətənpərvərlik bəxş etməsidir - bu, gerçək, qəlblərə  sirayət edən, ürəkağrısına çox yaxın bir hissdir. Adam az qalır ki, diziüstə çöksün və əllərini Göyə qadıraraq, Yaradana məhz Azərbaycanda doğulduğu üçün şükür etsin! Alim insana öz mənşəyi barədə qürur hissi bəxş edir! Buna görə ona baş əyirəm.
Onun barəsində fikirlər qütbləşir. Bəziləri heyran olurlar. Başqaları qınayırlar. Bu fikir müxtəlifliyində həqiqətin səsi açıq-aydın edilir:
Onun barəsində mübahisə edirlər, o isə oturaraq oxuyur.
Dünya isə ona ayaqüstə əl çalır.
Alim Qasımovu Londonda metronom satanlardan - Vatikandakı Roma papasına kimi hər kəs tanıyır.  Burası dəqiqdir ki, papa şəxsən tanıyır.
15 apreldə Vatikandakı Müqəddəs Tomas Universitetində bizim xanəndənin konserti olub. Konsert səfirliyin, Azərbaycan Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin və Vatikan Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə keçirilib və mətbuatda "Alim Qasımov"un triumfu kimi göstərilib.
P.S. Alimdən bu konsert haqqında soruşmağın mənası yox idi. Əvvəlki təcrübəmdən bilirdim, amma yenə də zəng etdim. "Deyəsən, babat oxudum. Pis oxumadım".  "Amma bir çox qəzetlər yazıblar ki, papa sizi dinləyəndə ağlayırmış". Sözümü kəsir: "Bilmirəm, görmədim. Gördüm ki, əl çalırlar. Bəlkə də xoşuna gəlib".

IN THE CONTEXT OF THE SKY, OR, UNISON OF THE FLYING GAVALS
A few days ago, Azerbaijani President Ilham Aliyev issued a directive to award the 2010 State Prizes for science, culture and literature.  Among the winners of a State Prize in the field of culture is our famed xanende, People's Artist of Azerbaijan Alim Qasimov, who recently played solo concerts in Baku.  The "golden voice of Azerbaijan" gave two performances in his native land - at the Mugham Theatre and at the Heydar Aliyev Palace.
Sitting in the lotus position, all compact, he seemed to concentrate the Universe in his body, with his flying qaval as the Sun...
Sur
Alim Qasimov's concert is an invitation to travel to our roots; or escape into the subconscious. Anyway, one has to sense the mystery, without attempting to understand it.  He is one of those who surprise us; in a big way.  There are many people who try to achieve this but, for some reason, they fail to impress the world with their talent.  To be liked all over the world, to make the West fall for you - only a few people can accomplish this.  People like Alim Qasimov.  It takes something -- a "special, planetary scope," a "particular cosmic psychology"....  And your heart must beat with the pulse of the Earth....
His art is a daring, shocking invasion, brought to life by methods which cannot be explained logically, taking the world back to its primordial origins.  Alim Qasimov is a uniquely cathartic reference point in our culture.  A squall of energy which, when it reaches the audience, sweeps away all barriers - linguistic, ideological, psychological and mental.  He sings and people unite, regardless of their place or success in life.  He sings, transforming peoples of different regions and races into residents of our only planet....
The quest to "conquer" an audience, which is almost mandatory for other performers, is alien to him, and the question of whether you believe him or not is simply never asked:  from the very beginning of a concert, you are inexorably drawn into the sphere of Alim's perceptions and principles, into the spontaneously interwoven system of laws and rules he creates - and you will be guided by those rules long after it ends.
Alim's theatre - the theatre of his feelings, his psychodrama - is both impulsive and mysterious.  You have to see how he sways from side to side before every solo, as if working himself into a trance, tuning himself.  These tense, rhythmical, body movements precede every performance and resemble the movements of a shaman who works himself - and you - into rapture.  I like people with an inherent sense of protest.  I like provocative people.  Art, if you think about it, is an act of provocation.  It is when the creator - the writer, the artist, the singer - is trying to provoke the reader, the viewer or the listener into his pathless reason, often making them question what seemed certain before.
Which is what Alim does, to be sure.
And I also like it when there is a labyrinth, when you cannot see the end.  It is a great joy to meet such people - unpredictable, multi-semantic, provoking you into endless questions.
A genius...  Alim Qasimov is the first artist to earn this epithet while still alive - traditionally, these types of compliments are bestowed only sometime later in Azerbaijan...  But people are not reluctant to use this epithet when talking about him.  It makes no sense to be too cautious.  Otherwise how can we explain the fact that his CD topped the music charts, beating all world records, February 2000 was declared the month of Alim Qasimov in France and, not so long ago, he received a special certificate from Japan certifying that his voice has curative properties?...
Alim's gesticulation - when the hand suddenly becomes the continuation of a vocal note, giving it the sound of an appeal to the skies.  Sometimes it seems that he extends the limits of what is humanly possible with his hands, pining within the confines of a genre, established God knows when and by whom, and presenting listeners with the gift of a hitherto unseen reality...  It is not enough to have a rich cultural arsenal, you also have to win international fame for your legacy.  His name is recognized - even a Californian taxi driver begins a lively conversation - and real communication is established; you sense inimitable respect.  So much for resonance with the Universe.
Culture is publicity for a country.  It is the best advertisement and this country has its ancient culture and unpredictably engaging modern arts.  That there are these days French performers of mugham is certainly in large part to his credit.  And the accolade from the world-famous Yo Yo Ma - "I am happy that I am Alim Qasimov's contemporary" - is precious.  The qaval went higher and higher, and elated Alim, sitting, rocking to the fast pace of a reng, when suddenly joy came, as if flying from a mountain peak.  So the Sur became a means of talking to the world and to himself.  Then his daughter Fargana joined him, so very talented and expressive on stage.
The sky and the Earth engage in dialogue.
Dialogue of spirituality - a genetic one.
Father and daughter demonstrated their mastery of all the techniques of duet singing - solitary departures into the "open cosmos," skilful duophony and unbelievable unisons - without looking at each other; how much they must rehearse to achieve this level of coordination!  The listener always takes the impression of a single organism from their performance - they sang, breathed and played the qaval in unison...  There was a synchronicity of hands and hearts, of souls...  He is certainly lucky to have this kind of daughter...  But he is also lucky for many other reasons...
"You must work hard and every time you enter the stage you think that you are doing this for the last time," he once told me.  Looking at Alim, who literally lives mugham, I thought:  Any European will beat any of us hands down in manufacturing or business.  The only thing we have with which we can rival the West is talent.  And we do rival them!  We do it, refuting the well-known geopolitical thesis by Kipling that the East and the West shall never meet.  Alim sings, and it seems that not only the West and the East, but also some other worlds have met; he sings and establishes all but intergalactic ties.
...The fiery passages, when the emotional surges follow one after another...  It seems that all obstacles to self-expression are absent, nothing contains the intuitive flight of spirit and the ability to realize it.
The flight into an area where everything is allowed!
A colossal emission of energy.  Attempts to find a key to interaction with the world - one after another.
He has no clearly defined audience.  Furthermore, at his concerts, you meet people with quite different worldviews - he finds a common denominator in his art for all the "pluralism" of opinions and views.  And his art has one unquestionable quality - to attract extraordinary people.  Insipid people will not come under his influence.
Eccentricity.  There are two kinds - feigned and inborn.  Qasimov is eccentric by nature.  This is when no matter where you are you introduce an air of slight madness.  That evening was no exception - he sang the Sur, bowed out, returned and said hello.  He said he had forgotten to greet his audience at the beginning and apologized: you somehow believe in his sincerity.  He acts absolutely in the manner that God intended him to act.  Hence his incredible naturalness.  And I remembered how once he was asked what kind of world he would like to see, or something to that effect, and he answered "The way people see it.  I am one of them."
"It has become increasingly difficult for me to sing...  And the stage sometimes seems like a gallows to me..."  You can "make it."  But you cannot "become a genius."
It is impossible.  Just as it is impossible to describe his character - controversial, elusive and, at the same time, amazingly wholesome.  I have attended his rehearsals many times and reached a conclusion that seems irrefutable to me:  a star is a talented workaholic.  When a person combines God-given talent and tireless effort.
And you also need the land - with the never-extinguished Yanar Dag.
Singing the sound, revelling in the sound, praising the sound...  The Japanese, who gave him the diploma confirming his voice's unique ability to cure, knew what they were doing (they generally are the best at realizing the benefits of everything and are never wrong).  Our life is full of stress and, as a result, of psychological traumas...
There is no room any more in our lives for reflection - a very important component of well-being which is essential for normal balance in a human being.  And mugham, even at a cursory glance, is reflection - reflection on the sound and its image.  This is where "mugham therapy" comes from.  There is something of pre-history in his presence on the stage, which appeals to people's spiritual complexion; they are products of the Universe, its inseparable components.  We have somehow forgotten this, living in our high-tech frenzied vanity, but Alim has not.  In a manner which remains incomprehensible to me, he somehow succeeds in remaining free of vanity, although he is very busy.  An irrepressible liker of extremes, he lives a full life but, at the same time...  In other words, the sense of urgency, as it were, of life, its fast-paced nature, the dynamism of the rhythm and pulse of his existence somehow coexist with enviable placidity...  The talent cannot be understood.  Simply, its wings are different, and its flight is of a different kind.  Being a fatalist, he nevertheless does not allow himself the right to idly deliberate on secret codes of the preordained, signs and messages.  He simply lives in full trust and harmony with his exceptional destiny.
"The xanende is a special kind of professional; he requires first and foremost purity of thought and high moral standards.  And it is not the voice which is the decisive factor here..."  This is another quote "from Alim Qasimov."  This conclusion falls into line with the words of another Azerbaijani - Mstislav Rostropovich:  "A conductor simply must be a good person."  The disabled in wheelchairs, who are regulars at all the xanende's concerts and who filled all the aisles in the concert hall, are the factual testimony to the words of our compatriots. I also remembered from conversations with Alim:  "The most important thing in a person is his or her ability to remain human, no matter how famous or rich he or she becomes:  that is when we can be happy.  I try to remember this."  Inscrutability and grace reigned at the scene.  The staging glowed in Eastern gold, representing an islet of universal harmony.  And impenetrable mystery.
His character is contentiously stubborn, free of compromise for expediency; even in a crowd, you can see that he is a soloist.  At the same time, the scraps of Alim's phrases do not in any way clash with daughter's constant worldview.  Participants in a performance, they do not rest calmly, passively awaiting their "turn" to sing solo - each of them experiences the other's expression on the stage as his own.  And then, pleased, they exchange that white-toothed smile, one for both.  And under the dome of creation, their two voices live...
It would be interesting to know what her children are thinking about as they sit in the front row and look at their mother - sweet-voiced and charismatic, with her own worldview - with their four pairs of eyes.
And - fantastic pleasure on the faces of the father, the daughter and all the musicians.  It is hard to imagine that all this is the result of exhausting - no fixed working hours - rehearsals.  Of the work - endlessly painstaking to a fault.  "Sag ol!" instead of "Bravo!" - he certainly does not hear this anywhere else.  They, the father and the child, holding hands, dressed in their sateen green-gold costumes, jumped onto the stage and jumped off it, like Eastern souvenir toys...
Mugham...  only the chosen few can grasp its essence.  This music certainly implies the presence in man of some "subtext", of some ethical depths, of environmental purity.  And only in this case can you count on the effect.  However, looking at Alim, and seeing the number of people he has managed to bring into his orbit all over the world, you come to a magnificent conclusion - things are not going so badly on our Earth.  It seems that many people have managed to find their way through the hierarchy of values.  Alim was clearly at his best - he was disconnected from his surroundings.
It seems that his virtuoso, frenetic improvisations are never going to end, and impromptu flashes of genius emanated from the stage as if from an invisible bag.  They were instant flashes made visible - of what was before our life and what will be after it.  A phrase, intonation, repeating continuously, tantalizingly anticipatory, gripped everyone's heart.  He almost lamented...
The voice sounded, tete-a-tete with the soul.  It was a special conversation.  At times it seemed like a prayer, and sometimes an ecstatic appeal to humanity, imploring them to hear the iniquity which had befallen his people.  And then the voice would become Voice, from which some otherworldly sounds emanated...
He was born at the right time and in the right place - God never makes mistakes with addresses.  However...  "The world is always deaf when it comes to justice," wrote one author.  And I sadly agree.
Qasimov's runs - the bogaz - sweeping one over another, like an avalanche, and we, having just begun to appreciate one of them, are captivated by the next.  And his hands produced something like sign language in the process - a thought occurred to me that deaf people can "listen" to him too.  Very precise movement, spare gestures and yet, an accurate depiction of the melodic phrase pattern, in all its refinement.
Singing in the context of the Heavens...
In the past, Uzeyir bey, the pioneer of the new music of the Muslim East, "brought" Europe to Azerbaijan.  Now Alim does the opposite.  Stunned foreigners, immersed in his element...  Stereotypical Western respectability and the always unpredictable East.  I remembered Tarkovskiy:  "It (the East - N.F.) is fully dissolved in God, in nature, in time, and it finds itself there all the time.  It can discover everything in itself."  It is as if he was writing a performance record for Alim.
...When he sings, it is as if he falls out of reality...
He sings, and you feel there is an abyss behind him.
He sings, and it seems that the Universe was mute before him...
He sings, continuing his path across the purifying desert...
The "set-design" authenticity of Alim:  here he touches his nose, touches his ear lobe, here, already breathing fast, he impatiently moves his shoulder and neck - suddenly, his collar becomes unbearably tight, and he finds his very being here uncomfortable...  As if in confirmation of the famous verse by Nasimi about the suffocating frailty and grandeur of the human spirit, which cannot "fit itself into this world"...
Alim has many achievements.  To me personally, the principal of these is that from just a background sound which accompanied my life, mugham has transformed itself, since his coming, into a part of existence, and a very important and valuable one at that.  These days, great attention is given to this sphere:  I mean the work to promote mugham by First Lady of Azerbaijan, Mehriban Xanim Aliyeva:  suffice to mention the grand mugham projects she has initiated and headed; the sheer number speaks for itself.  And this is indeed a great joy for all of us, because the information carried by mugham gradually tunes us to the essentials...  Alim has a strikingly apt description of this:  "Mugham is a spiritual food that comes from Allah."  No one would say it better!
And finally, the greatest achievement of A. Qasimov is that his art makes us more patriotic - in a genuine, burningly keen way, to the threshold of pain; when you want to kneel on your native soil and, raising your hands, thank the Almighty for being born in Azerbaijan!  Taking pride once again in your origins;  Alim gives you the reason!  Hats off to him for that...
A trail of diametrically opposite opinions follows him.  Some people admire him.  Others criticize him.  But this very diversity of opinion clearly makes the voice of truth audible.  And the truth - here is the truth:
They argue about him, and he signs, seated.
And the world applauds him, standing.
Achievements that cause the world to turn around at the mention of your name - how many people have accomplished that?  Are there many people capable of infatuating the world - multi-racial, multi-religious and not always compromising or wishing well?  Yet everyone knows Alim Qasimov - from sellers of metronomes in London (Sabina Rakcheyeva told me) to the Pope in the Vatican.  The latter now knows him in person too...
On 15 April, a concert by our xanende was organized at St Thomas's University in the Vatican.  The concert was organized with sponsorship from the embassy and the Azerbaijani Ministry of Culture and Tourism in cooperation with the Ministry of Culture of the Vatican, and was described in the press as the "triumph of Alim Qasimov."
P.S.  Asking Alim about that concert did not make sense.  I knew this from past experience but phoned him nonetheless.  "I think I did not sing badly."  "But the local papers wrote that the Pope had tears in his eyes when he listened to you..."  He interrupts:  "I do not know, I did not see that.  I saw that people were applauding.  Maybe they liked it..."