"YERİN QABIĞI" SIXILIR
Hazırda bəşəriyyət aydın başa düşür ki, əgər ciddi və qarşısıalınmaz ekoloji fəlakətlərlə üz-üzə qalınarsa, dövlət iqtisadiyyatının və ya başqa məsələlərin inkişafı ilə bağlı hər hansı bir problemin həlli barədə düşünmək mənasız olacaq. Qlobal istiləşmə, atmosfer havasının çirklənməsi, Yerin ozon qatının tükənməsi, torpağın keyfiyyətdən düşməsi və səhralaşma  kimi problemlər dünyanın  sivilizasiyalı xalqların?n çoxu tərəfindən yaxın və uzaq gələcək üçün  hazırlanan milli inkişaf proqramlarında dayanıqlı inkişaf prinsipləri ilə yanaşı tutulur. İş elə gətirib ki, artıq indi və innən belə onları nəzərə almamaq heç cür mümkün olmayacaq.
Qlobal ekoloji sistemin bir hissəsi olan unikal bioloji müxtəlifliyə malik Azərbaycan da bundan kənarda qalmır və həmin problemləri həll etmək lazımdır. Ölkədə əlverişsiz ekoloji durumun ciddiliyinin daha bir sübutu ölkə prezidenti İlham Əliyev tərəfindən 2010-cu ilin Azərbaycanda ekologiya ili elan edilməsidir; dövlət başçısı yalnız hökumət qurumlarının deyil, həm də ictimaiyyətin diqqətini ölkənin ətraf mühit məsələlərinə yönəldir. Və 17 iyun Beynəlxalq quraqlığa və səhralaşmaya qarşı mübarizə günü ərəfəsində biz unuda bilmərik ki, torpaqların deqradasiyası quraq iqlim şəraitində yerləşən Azərbaycanın ən aktual problemlərindən biridir.
Yalnız səhra?
Səhralaşma hazırda bəşəriyyət üçün ən önəmli qlobal problemlərdən biridir. O, nə ilə bağlıdır? Sahələrin əkilməsi zamanı münbit torpaq örtüyünün saysız-hesabsız hissəciyi havaya qalxır, səpilir, su axınları ilə tarlalardan axır, yeni yerlərə yayılır, çox hissəsi isə geri qayıtmadan Dünya okeanının dibinə çökür. Torpağın üst qatının təbii şəkildə su və küləklə dağılmasına səbəb olan təbii proses, yuyulmalar və onun hissəciklərinin səpilməsi insanların həddindən artıq torpaq əkməsi və torpağa "istirahət vermək istəməməsi" zamanı daha da güclənir.
Litosferin üst qatlarında canlı orqanizmlərin, suyun və havanın təsiri ilə vacib ekosistem kimi yaranan nazik və kövrək torpağı, adətən, "Yerin qabığı" da adlandırırlar. O, bərəkətin və həyatın qoruyucusudur. Bir ovuc yaxşı torpaqda məhsuldarlığa yardım edən  milyonlarla mikroorqanizm var. Bir sm torpaq qatının əmələ gəlməsi üçün yüzillər tələb edilir, halbuki həmin torpaq qatının birdəfəlik yoxa çıxması üçün cəmi bir əkin mövsümü də kifayətdir. Geoloqların qiymətləndirməsinə görə, insanlar kənd təsərrüfatı fəaliyyətinə  başlayandan, mal-qara otarandan və torpaq əkiləndən sonra çaylar hər il Dünya okeanına 9 mlrd tona yaxın torpaq axıtmağa başlayıb. Hazırda bu məbləğ, təxminən, 25 mlrd ton qiymətləndirilir.
Torpaq erroziyası tamamilə yerli hadisə olsa da, artıq ümumi səciyyə alıb. ABŞ-da, məsələn, əkilən torpaqların 44%-i erroziyaya düçar olub. Rusiya əkinçiliyinin qalası sayılan, qumusu, yəni çürüntü səviyyəsi 14-16% olan zəngin qara torpaqlar yoxa çıxıb. Rusiyada qumusu 10-13% arasında dəyişən ən məhsuldar torpaqların sahəsi, təxminən, 5 dəfə azalıb. Ən iri və əhalisi sıx olan ölkələrdə torpaq erroziyası xüsusilə böyükdür. Çində Xuanxe çayı hər il Dünya okeanına 2 milyard tona yaxın torpaq aparır. Torpaq erroziyası yalnız m?hsuldarlığı və bərəkəti azaltmır. Həm də inşa edilmiş su anbarlarının dibi torpaq erroziyası nəticəsində layihədə nəzərdə tutulandan daha tez lillənir, nəticədə, suvarma və  su-elektrik stansiyalarından enerji almaq imkanları məhdudlaşır.
Yalnız torpaq qatı deyil, üzərində yarandığı ana qat da dağıldıqda vəziyyət daha da gərginləşir. Onda qarşısıalınmaz dağılma dövrü başlayır. Hindistanın şimal-şərqində yerləşən  Çerapunci rayonunda yerləşən Şillonq platosu bunun bariz nümunəsidir. Bu, dünyanın ildə 12 metr yağıntı düşən ən nəmişlik yeridir. Amma musson yağışlarının dayandığı quru mövsümdə - oktyabr-may aylarında Çerapunci rayonu yarımsəhranı xatırladır. Platonun yamaclarında torpaq, demək olar  ki, yuyulub və məhsulsuz qumlaqlar üzə çıxıb.
Dövrümüzün ən qlobal və sürətli baş verən proseslərindən biri də  səhralaşmanın genişlənməsi, Yerin bioloji potensialının aşağı düşməsi və ya kəskin hallarda tam məhv olmasıdır ki, bu da təbii səhra şəraitinə oxşar vəziyyətə gətirir.  Yer səthinin 1/3-dən çoxunu səhralar və yarımsəhralar tutur. Bu torpaqlarda Yer əhalisinin, təxminən, 15%-i yaşayır. XX yüzilliyin son 25 ilində insan fəaliyyəti nəticəsində daha 9 mln kv.km  səhra yaranıb ki, hazırda səhra və yarımsəhralar ümumi quru hissənin 43%-ni əhatə edir.
90-cı illərin əvvəllərindən bu yana 3,6 milyon hektar quru torpaq səhralaşma təhlükəsi ilə üz-üzədir. Hazırda səhralaşma və torpaqların deqradasiyası qlobal xarakter alıb ki, bu da bir milyarddan çox insanın mövcudluğu, rifahı və inkişafı üçün real təhlükə yaradır.  Quraqlığın, aclığın və getdikcə artan yoxsulluğun davam etməsi üzündən, onların çoxu daimi yaşayış yerlərini tərk etməyə məcbur olur. Bu cür ekoloji mühacirlərin sayı hazırda 24 mln təşkil edir, 2050-ci ilə bu, 200 milyona qədər arta bilər. Səhralaşma müxtəlif iqlim zonalarında baş verə bilər, amma isti və quru rayonlarda xüsusilə sürətlə baş verir. BMT ekspertləri hesab edirlər ki, məhsuldar torpaqların çağdaş itkiləri ona səbəb olacaq ki, bu yüzilliyin sonlarında dünya əkin sahələrinin, demək olar ki, 1/3-ni itirəcək. Əhalinin durmadan artdığı və ərzağa tələbatın çoxaldığı bir şəraitdə, bu itki gerçəkdən fəlakətli ola bilər.
Erroziya  və duzlaşma
Azərbaycanın Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyindən (ETSN) "Region plus"a bildiriblər ki, hazırda ölkə ərazisinin 3,7 mln hektarı erroziyaya, 1,2 mln hektarı isə duzlaşmaya məruz qalıb. Sellərin təsiri altında olan 300 kv.km ərazi və dərinliyində faydalı qazıntı tapılmış 30 min hektar torpaq hazırda istifadə üçün yararlı deyil. Bundan əlavə, işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərində yerləşən 264 min hektar meşə ərazisi erməni işğalçıları tərəfindən dağıdılır ki, bu da öz növbəsində, torpaq fondunun azalmasına gətirir. Nəticədə, səhralaşma yaranır. Bu proseslər, əsasən, əhalinin sıx yaşadığı Kür-Araz ovalığında, Abşeron yarımadasında və kənd təsərrüfatının inkişaflı olduğu Naxçıvan Muxtar Respublikasında müşahidə edilir.
Nəticədə, güclü duzlaşmış torpaqlarda məhsuldarlıq 75-85%-ə qədər, orta duzlaşmış torpaqlarda 30-50%-ə qədər, zəif duzlaşmış torpaqlarda isə 20-30%-ə qədər azalıb. Qrunt sularının səviyyəsi  yüksəlib - 1,5 m.-dən 1,8 m.-dək aralıqda dəyişir ki, bu da buxarlanma həcmlərini artırır və məhsuldar torpaqların yuxarı laylarını duzlaşdırır. Bu da səhralaşmanın ilk addımıdır. Bununla yanaşı, bu il baş vermiş sellərin və çay daşqınlarının da təsirləri özünü göstərir.
Azərbaycanda kənd təsərrüfatı məhsullarının 80%-dən çoxu suvarılan torpaqlarda becərilir. Suvarma üçün lazım olan  infrastrukturlar - su anbarları və kanallar çox vaxt torpağın zay olmasına gətirir. Buna görə də onların köklü dəyişdirilməsi və beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması tələb edilir, çünki ekoloji proseslər zəncirvari bağlıdır və bir-birlərini stimullaşdırırlar. Buna torpağın deqradasiyası - səhralaşma biomüxtəlifliyin deqradasiyası proseslərini stimullaşdırır, öz növbəsində iqlim də-yişikliyinə səbəb olur.
Əlbəttə, əks əlaqə də var. Belə ki, təkcə son 10 ildə Azərbaycan hökuməti tərəfindən yoxsulluğun azaldılması, meşələrin genişlənməsi, regionların dayanıqlı inkişafı, yaylaq-qışlaq otlaqlarının  qorunması, alternativ enerji qaynaqları, Abşeron göllərinin sağlamlaşdırılması üzrə 10-dan çox milli və Dövlət Proqramı işlənib. Sistem və institusional səviyyədə müəyyən potensial yaradılır. 24 aprel 1998-ci il tarixdən isə hökumət "Səhralaşma və quraqlıqla mübarizə üzrə" beynəlxalq konvensiyaya qoşulub.
İndi isə beynəlxalq maliyyə institutlarının, Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) və s.-nin vəsaitlərindən istifadə edərək, planlaşdırılan tədbirlərin gerçəkləşdirilməsi lazımdır. Bir tərəfdən, bu prosesin antropogen komponentinin sürətinin azaldılması üçün tədbirlər görmək, digər tərəfdən isə yeni iqlim şəraitinə uyğunlaşmaq lazımdır. Məsələn, həm meşələrin genişləndirilməsi, həm alternativ enerji qaynaqlarının istifadəsi, həm də hidrotexniki qurğuların təkmilləşdirilməsi və s. üzrə görülən praktiki işlər yuxarıda sadalanan bütün problemlərin həlli istiqamətində önəmli addımlardır.
Belə ki, BMT İnkişaf Proqramı çərçivəsində ETSN "Otlaq, meşə və torpaq qaynaqlarının idarəedilməsi üzrə layihə gerçəkləşdirməyi planlaşdırır, ilkin mərhələdə yerlərdə səhralaşmaya səbəb olan konkret səbəblərin aşkarlanması üçün əlavə araşdırmalar aparılacaq, həmçinin, sosioloji sorğular, çobanlar, fermerlər, sahibkarlar üçün treninqlər keçiriləcək.
Artıq nazirlik tərəfindən araşdırma aparılıb və aydın olub ki, Azərbaycanda bir hektara düşən mal-qara sayı normadan xeyli çoxdur. Meşə massivlərinin, əkin üçün yararlı sahələrin otlaq kimi fəal istismarı başqa mənfi təbii  hadisələrə gətirə bilər. Qeyd edilib ki, layihə çərçivəsində fermerlərə köçəri heyvandarlığın torpaq resurslarına təsiri barədə də dolğun bilgi veriləcək.
ETSN-də hesab edirlər, bu fəaliyyət planının yerinə yetirilməsi müsbət nəticələr verəcək. Meşələrin genişləndirilməsi, meliorasiya tədbirlərinin təkmilləşdirilməsi üzrə görülən praktiki işlər son nəticədə  torpaqların deqradasiyasının qarşısının alınmasına səbəb olacaq. Amma bu fəaliyyəti yeyinləşdirmək lazımdır, çünki uzun müddət torpaqların deqradasiyasını dayandırmaq üçün görülən  tədbirlərinin effektivliyi azalıb. Bu gün bir şey aydındır: əgər torpağa istehlakçı münasibəti davam edərsə, bizim gözəl mənzərəsi ilə ad çıxarmış təbiətimizi yaddan çıxarmaq lazım gələcək.

"THE EARTH'S SKIN" IS SHRINKING
Today, humanity clearly understands that the resolution of problems associated with the development of the state economy and other issues will be in vain if we are faced with serious and intractable environmental disasters. Global warming, air pollution, the depletion of the ozone layer, land degradation and desertification are all problems that many civilized countries are studying, along with the principles of sustainable development, while drawing up national development programmes for the short and long-term. From now on, they cannot be ignored.
Azerbaijan, with its unique biological diversity, part of the global ecosystem, is not ignoring these problems, and they must be addressed. The seriousness of the adverse ecological situation in the country is underlined by the fact that in 2010, President Ilham Aliyev declared a year of ecology in Azerbaijan, i.e. the head of state has drawn the attention, not only of government agencies, but also of the public to the environmental problems facing the country. In anticipation of 17 June - World Day to Combat Desertification and Drought, we recall that soil degradation is one of the most pressing problems in Azerbaijan, situated as it is in an arid climate.
A desert?
Desertification is currently one of the most important global problems facing mankind. How is it caused? As fields are ploughed, myriads of particles of fertile soil rise into the air to be taken away by water flows; huge quantities settle irreversibly on new sites and in the oceans. This natural process of the destruction of topsoil by water and wind, and the flushing and dispersal of its particles, are amplified and accelerated significantly when people overuse the land and do not allow the soil to "take a rest".
Living organisms, water and air gradually form an important ecosystem, thin and fragile - soil, called "The Skin of the Earth" - on the surface of the lithosphere. This is the holder of fertility and life. A handful of good soil contains millions of microorganisms which maintain fertility. It takes one hundred years to form a new layer of soil with a depth of 1 cm, while it may be lost forever in just one field season. According to geologists, before people began to engage in agricultural activity, graze cattle and plough land, rivers washed about 9 billion tonnes of soil into the oceans annually. Today the estimate is approximately 25 billion tonnes.
Soil erosion - a purely local phenomenon - has now acquired a universal character. In the US, for example, about 44 per cent of cultivated land is subjected to erosion. In Russia, the unique, rich, black soil, with a humus concentration of 14-16 per cent, hailed the citadel of Russian agriculture, has disappeared. In Russia, the area covered by the most fertile land, with a humus concentration of 10-13 per cent, has shrunk to one fifth of its former size. Soil erosion is greatest in the largest and most densely populated countries. The Hwang Ho River in China washes around 2 billion tonnes of soil into the ocean every year. Soil erosion does not only reduce soil fertility and crop yields. As a result of soil erosion, artificial water reservoirs are silted up and the capacities of irrigation and electricity generation at hydroelectric power plants are reduced much faster than is usually provided for in projects. A particularly difficult situation arises when not only the soil, but also the bedrock on which it develops, is washed away. We then approach the threshold of irreversible damage, and a man-made desert takes shape. The Shillong Plateau in Cherrapunji in north-eastern India presents a striking example. This is the most humid place in the world, where average annual precipitation is more than 12 m of rain. But in the dry season, when the monsoon rains cease (October-May), Cherrapunji resembles a semi-desert. Soil on the slopes of the plateau is practically washed away, exposing barren sandstone.
One of the most global and continuous processes of modern times is the expansion of desertification and the decline and, in extreme cases, complete destruction of the Earth's biological potential, which leads to conditions analogous to natural desert. Natural deserts and semi-deserts occupy more than one third of the Earth's surface. These lands are home to about 15 per cent of the world population. More than 9 million sq. km of desert appeared in the last quarter of 20th century as a result of human activity, and today deserts cover 43 per cent of total land area.
Since the early 1990s, desertification has threatened 3.6 million hectares of dry land. Today the problem of desertification and land degradation is a global one and it poses a real threat to the existence, welfare and development of nearly one billion people. Due to prolonged periods of drought, hunger and increasing poverty, many of them have no choice but to leave their permanent places of habitation. Environmental migrants number 24 million and, by 2050, this figure could rise to 200 million. Desertification can occur in different climatic conditions, but it is particularly fast in hot, dry areas. UN experts say that as a result of the modern loss of productive land, by the end of the century the world could lose almost one third of its arable land. Such a loss, in a period of unprecedented population growth and increasing demand for food, could be truly disastrous.
Erosion and salinity
The Azerbaijani Ministry of Environment and Natural Resources told R+ that, currently, 3.7 million hectares of the country's territory are subject to erosion and 1.2 ha to salinity. Approximately 300 sq. km of flood-affected territory and 30,000 hectares of land under which minerals have been discovered, are currently unusable. In addition, 264,000 hectares of forests located in the occupied Azerbaijani territories are being destroyed by Armenian separatists, which leads to a decline in forest resources and, consequently, to desertification. Most of these processes are observed in heavily populated areas of the Kura-Araz lowlands, in the Abseron peninsula and the Naxcivan Autonomous Republic, where there is developed agriculture. As a result, in highly saline land, productivity has declined to 75-85 per cent: in average saline land to 30-50 per cent and in slightly saline land to 20-30 per cent. The level of groundwater has risen from 1.5 to 1.8 m, which increases the amount of evaporation and salts the upper layers of fertile soil. And this is the first step towards desertification. In addition, the aftermath of the floods and river overflows that have occurred this year is currently being calculated.
In Azerbaijan, over 80 per cent of agricultural products are grown on artificially irrigated land. The irrigation infrastructure - water reservoirs and canals - often stimulate the process of land degradation and, therefore, it is necessary to make radical changes and reconstruct them in accordance with international standards, because ecological processes are interrelated and affect each other. For example, land degradation - desertification - stimulates the degradation of biodiversity and this, in turn, leads to climate change. Of course, there are counter measures. For example, over the last 10 years alone, the government of Azerbaijan has developed more than ten national and state programmes on poverty reduction, forest development, sustainable development of the regions, summer and winter grazing, alternative energy sources and improvements to Abseron lakes. Some capacity is being created at systemic and institutional levels and, on 24 April 1998, the government joined the International Convention to Combat Desertification and Drought. Now we need to implement the activities planned using financial resources from international institutions, the State Oil Fund etc. It is necessary to take action, on the one hand, in order to reduce the anthropogenic component of this process and, on the other, to adapt to new climatic conditions. For example, practical work to expand forests, the use of alternative energy sources, the improvement of waterworks etc. represent significant steps in addressing all these problems. As part of the UN Development Programme, the Ministry of Environment plans to implement a project called the "Sustainable Management of Pasture, Forest and Land Resources"; at a preliminary stage further research will be carried out to identify locally specific causes of desertification and sociological surveys and training will be conducted for herders, farmers and businessmen.
The Ministry has already conducted studies which show that the density of livestock per hectare in Azerbaijan significantly exceeds the permitted limit. The active exploitation of forests and areas suitable for planting and pasture eventually leads to desertification and, consequently, to other adverse natural phenomena. It was noted that, as part of the project, farmers will be given full information on the impact of nomadic cattle-breeding on land resources. The Ministry of Environment believes that the implementation of this action plan will yield positive results. Ongoing practical work to expand the forests and improve melioration work will ultimately help prevent soil degradation. But we need to expedite this activity, since the rate of degradation has been much greater than the effectiveness of countervailing measures over a very long period. Today, one thing is clear: if the consumer approach to land continues, we will have to forget about our famous beautiful scenery.