İsti iyun günləri, nəhayət ki, Azərbaycanla Türkiyə arasında təbii qazın bu ölkəyə nəqli və Avropaya tranziti məsələsində fikir ayrılıqlarını aradan qaldırdı. Ehtimal edildiyi kimi, iyunun 7-də Azərbaycan prezidenti İlham Əliyevin səfəri çərçivəsində Azərbaycan qazının Türkiyə və Avropaya daşınması barədə baza müqaviləsi imzalandı.
O cümlədən, ARDNŞ-lə Tür-kiyənin "Botaş" şirkəti arasında təbii qazın satışı və daşınması haqqında qarşılıqlı anlaşma memorandumu bağlanıb.  Həmçinin, təbii qazın Azərbaycandan Türkiyəyə ötürülməsi və satışı, Türkiyə ərazisindən keçirilməsi barədə bəyannaməyə imza atılıb, Azərbaycan Sənaye və Energetika Nazirliyi ilə Türkiyə Enerji və Təbii Qaynaqlar Nazirliyi arasında  təbii qaz satışı və daşınması barədə qarşılıqlı anlaşma  memorandumuna da qol çəkilib.
Prezident İlham Əliyev hesab edir ki, Türkiyə ilə təbii qaz nəqli barədə saziş Azərbaycan üçün yeni imkanlar açır. "Azərbaycanla Türkiyə arasında qaz barədə bağlanmış saziş bizim üçün yeni imkanlar açır. Bəllidir ki, biz bu sahədə danışıqları artıq iki ildir aparırıq və danışıqların gedişində müəyyən problemlər yaranmışdı. Ancaq qardaş, dost və qarşılıqlı maraqlar əsasında bu gün bu istək gerçəkləşir", - deyə İlham Əliyev Azərbaycan KİV-ə müsahibəsi zamanı bildirmişdi. Onun sözlərinə görə, bu sənədlər Azərbaycana öz qaz bölməsinə irimiqyasılı sərmayələr cəlb etməyə imkan yaradır.
"Bu sərmayələr başqa sahələrə də sərmayə axınına imkan verəcək. Başqa tərəfdən, Azərbaycan qazının Türkiyə ərazisindən tranzit keçməsi məsələsi də tam həll edilib ki, bu da Azərbaycanın qarşısında yeni imkanlar açır", -  deyə o vurğulayıb.
Azərbaycan prezidenti əlavə edib ki, hazırda respublikada qaz hasilatı bazarlara ixrac imkanı üzündən məhdudlaşdırılıb.
"Biz qısa müddətdə hasilatı artıra bilərik. Amma qaz sahəsində hasilat birbaşa bazarlara nəql imkanları ilə bağlıdır. Bu layihə 5 ildən sonra, "Şahdəniz"dən qaz hasilatını və ixracını ildə 16 mlrd kubmetrə qədər artırmağa imkan verəcək. Qaz ixracı üçün infrastrukturun olması nəzərə alınarsa, biz istənilən istiqamətdə və istənilən həcmdə qaz ixracını təşkil etmək imkanı qazanacağıq. Bu isə öz növbəsində, ölkəyə valyuta axınını təmin edəcək, həmçinin, regionda Azərbaycanın  mövqelərini möhkəmləndirəcək", - deyə dövlət başçısı vurğulayıb.
Türkiyə qaz bazarında Rusiya üçün rəqabət ehtimalına baxmayaraq, Rusiya Federasiyasının (RF) baş naziri Vladimir Putin Azərbaycandan qaz ixracı həcmlərinin artırılması imkanlarına normal yanaşıb.
"Türkiyənin qaza olan tələbi artır və bu ölkənin iqtisadiyyatının böyüməsi ilə bağlı artmaqda davam edəcək. Biz bilirik ki, hər il Türkiyənin İrandan ala bilmədiyi qazın yerini biz doldururuq. Buna görə də əgər söhbət yer tutmaqdan gedirsə, bu, Rusiya qazının yerinin tutulması deyil. Daha doğrusu, burada söhbət qış vaxtı Türkiyənin İrandan ala bilmədiyi qazın hesabına yaranmış kəsirdən gedir", - deyə Rusiya baş naziri Türkiyəli həmkarı  Rəcəb Ərdoğanla görüşündən sonra keçirilmiş mətbuat konfransında bildirib.
Öz növbəsində, R.Ərdoğan bildirib ki, müqavilə ilə "Şahdəniz"dən alınacaq qaz həcmlərini Rusiyadan alınan qazla müqayisə etməyə dəyməz, çünki Rusiya Türkiyə bazarının əsas hissəsinin təchizatçısıdır. Türkiyə baş naziri bildirib ki, onun ölkəsi qaz sahəsində tərəfdaş kimi Rusiya ilə münasibətlərdə maraqlıdır.
Gerçəkdən də mövcud qaz kontraktı üzrə Türkiyə Azərbaycandan ildə 6,5 milyard kubmetrə  yaxın qaz alır. "Şahdəniz" yatağının ikinci mərhələsinin işlənməsi çərçivəsində buna bir elə də əlavə ediləcək. Türkiyə "Qazprom"dan ildə 20 mlrd kubmetrə qədər qaz alacaq. Türkiyənin qaza olan ehtiyacı isə ildə 40 mlrd kubmetrə yaxındır, amma ölkənin coğrafi yerləşməsi onu Avropa bazarlarına qaz tranziti üzrə əsas oyunçuya çevirir ki, Ankaranın bundan öz siyasi təsirini artırmaq üçün istifadə etmək imkanı yaranır.
Ən azından, Türkiyə bu təsir üsulunu İsraillə münasibətlərdə istifadə etməyə başlayıb və "Sülh donanması"nda olan Türkiyə gəmisinə hücumla bağlı münasibətləri pisləşəndən sonra, bu ölkəyə qaz satışı layihəsini rədd edib. Rusiya da bu qərarla razılaşdı, çünki İsrailə tranzitlə onun qazının ötürülməsi düşünülürdü. Daha dəqiqi, Türkiyənin Ceyhan limanından İsrailin Aşkelon limanına kimi Aralıq dənizinin altından keçməklə, 480 kilometr uzunluğunda neft və qaz kəmərlərinin çəkilməsi nəzərdə tutulurdu. Boru kəmərlərinin doldurulması üçün xammal Ceyhana Xəzər böl-gəsindən də, həmçinin, RF ilə Qara dənizin altından keçməklə çəkilməsi müzakirə edilən "Mavi axın 2" qaz kəməri layihəsi ilə də daxil ola  bilərdi. ""Mavi axın - 2" Türkiyənin böyüyən bazarına Rusiya qazının nəql edilməsi üzrə əlavə imkan, həmçinin, qazın üçüncü ölkəyə ixrac imkanı kimi nəzərdə tutulur", - deyə RF baş  naziri  V.Putin bildirib. O yada salıb ki, İsrail öz şelfində yetərincə qaz ehtiyatına malik yataqlar açıb. "Böyük ehtimalla xalis iqtisadi baxımdan da "Mavi axın - 2" İsrailə qədər uzana bilməz", - deyə RF baş naziri açıqlayıb.
Nəzərə alaq ki, "Mərhələ 2" layihəsi "Şahdəniz"dən qaz hasilatını  indiki  8 mlrd kubmetrdən,  ən azı, 16  mlrd kubmetrə qədər qaldıracaq, yəni artıq qaz Avropaya göndərilə bilər.
"Bu o deməkdir ki, ikinci mərhələ çərçivəsində qaz "Nabucco", ITGI (Türkiyə - Yunanıstan - İtaliya) və  TAP (Transadriatik qaz kəməri) kimi layihələrə mənbə ola bilər. Bildiyiniz kimi, biz "Nabucco"nun iştirakçısıyıq və bu məsələdə maraqlıyıq", - deyə Türkiyənin energetika naziri Taner Yıldız bildirib.
T.Yıldız bildirib ki, bazardan asılı olaraq, Azərbaycan qazının qiyməti dəyişə bilər. Bu zaman o, Azərbaycan qazının qiymətini göstərməyib, çünki onun sözlərinə görə, bu, qazın başqa alıcılara satılması məsələsinə təsir edə bilər.
Nazirin sözlərinə görə, Rusiya qazı ilə müqayisədə Azərbaycan qazının qiyməti daha əlverişli olacaq.
Bununla belə, V.Putin bir daha "Nabucco" layihəsinin gələcəyi ilə bağlı şübhə nümayiş etdirib. ""Nabucco"nun problemi ondadır ki, layihə iqtisadi baxımdan məqsədəuyğun deyil. Əgər iqtisadi baxımdan hesablama aparsalar və layihənin davam etdirilməsini mümkün görsələr, onda Allaha şükür etsinlər", - deyə o vurğulayıb.
Ancaq Azərbaycan - Türkiyə münasibətlərinə imza atılması "Nabucco" üçün böyük perspektivlər açır. Özü də Türkiyə bu günlərdə bu saziş üzrə hökumətlərarası sənədin ratifikasiyasını gerçəkləşdirib, yəni faktik olaraq bütün formal prosedurları yerinə yetirib.
ARDNŞ başçısı Rövnəq Abdullayev hələ sənədlərin imzalanmasından qabaq bildirmişdi ki, Türkiyə ilə məsələnin həlli şirkətə qaz ixracı marşrutunun seçilməsində yardımçı olacaq. "Biz öz qazımızın "Nabucco", Transadriatik qaz kəməri və Türkiyə - Yunanıstan - İtaliya qaz kəməri ilə ixracı üçün bütün  mümkün variantlara baxırıq. Bizdən ötrü ən vacib məsələ, ilk növbədə, Türkiyə ilə qaz tranzitinin qiymətini müəyyən etməkdir. Türkiyə ərazisindən qaz tranzitinin qiymətini müəyyən etdikdən sonra, bizdən ötrü hansı marşrutun daha əlverişli olduğunu seçə bilərik", - deyə R.Abdullayev vurğulayıb.
Baza sazişinin imzalanmasından sonra, qazın Türkiyəyə nəqli və Avropaya ixracı üzrə detal sənədlər üzərində iş görülməlidir. Buna paralel olaraq, qazın Avropadakı konkret alıcıları və boru k?məri layihələri ilə işlər sürətləndiriləcək.
"Üzərində danışıqlar apardığımız hər bir boru kəməri layihəsi zəmanətli qaz təchizi həcmləri tələb edir. Biz bunu normal qəbul edirik, çünki investorlar boru kəmərlərinin tikintisinə vəsait yatırırlar", - deyə ARDNŞ təmsilçisi bildirib.
Yuxarıda qeyd edildiyi kimi, Türkiyə ilə razılaşma, nəhayət ki, "Şahdəniz" yatağının işlənməsinin ikinci mərhələsinə başlamağa imkan verəcək. Layihə üzrə qaz hasilatı 2016-cı ilə qədər gözlənilir.
"Nabucco"nun gələcəyinə şübhə ilə baxanların boru kəmərinin səmərəli işləməsi üçün yalnız "Şahdəniz"in yetərli olmadığı barədə dedikləri doğru olsa da, ancaq Azərbaycanın resursları yalnız bu yataqla məhdudlaşmır.
Tək "Şahdəniz"lə iş bitmir
Ehtiyatı 1,2 trln kubmetr olan "Şahdəniz" yatağı Azərbaycanın ən iri qaz yatağı olsa da, tək qaz yatağı deyil.
R.Abdullayevin sözlərinə görə, yaxın perspektivdə "Naxçıvan" və "Abşeron" qaz strukturlarında kəşfiyyat-qazma işlərinə başlanacaq, artıq "Ümid" strukturunda qazma aparılır. Bu strukturlarda olan qazın ümumi həcmi 500 mlrd kubmetr səviyyəsində proqnozlaşdırılır.
Bundan başqa, "Azəri - Çıraq -Günəşli" blokunda dərinlərdə yerləşən qazın hasili məsələsinə də baxılır, onun ümumi həcmi isə 300-400 mlrd kubmetr səviyyəsində qiymətləndirilir.
Bütövlükdə, Azərbaycanın sübut edilmiş qaz ehtiyatları 2 trln kubmetrə yaxın təşkil edir, perspektiv strukturlar nəzərə alınarsa, ümumi ehtiyatlar 5 trln kubmetrə çata bilər. Bununla belə, Azərbaycan 2015-ci ildə 35-40 mlrd kubmetr arasında dəyişən qaz hasili səviyyəsinə çıxmağı planlaşdırır.
Bundan başqa, Avropa qurumları türkmən qazına da ümidlərini itirmirlər. Belə ki, İtaliyanın "Eni" şirkəti ARDNŞ-ə türkmən qazının Avropaya ötürülməsi layihəsinə qatılmağı təklif edib. Burada  Türkmənistandan Bakıya 6-8 mlrd kubmetr sıxılmış qaz gətirilməsindən, burada genişləndirilərək boru kəmərləri vasitəsilə Avropaya ötürülməsindən söhbət gedir. "Eni" həm də "Nabucco"nun rəqibi olan "Cənub axını" qaz kəmərinin dəniz hissəsinin tikintisi üzrə "Qazprom"un tərəfdaşıdır. Avropa Birliyi (AB) isə "Nabucco"nu dolduracaq mənbələrin sırasında Türkmənistanı da görür.
Bu yaxınlarda "ENI"nin  başçısı Paolo Skaroni bu iki boru k?məri layihəsini müəyyən marşrut hissələrində birləşdirməyi təklif etmişdi. Amma  "Qazprom" bu təklifə rəy bildirməyib. ARDNŞ özü sıxılmış qaz ixracı imkanlarını öyrənir. Belə ki, artıq Gürcüstanın Qara dəniz limanlarından Rumıniyaya sıxılmış qaz göndərilməsi barədə qarşılıqlı anlaşma memorandumu və texniki-iqtisadi əsaslandırma hazırlanması üçün şirkətin yaradılması haqqında protokol imzalanıb. Həmçinin, Bolqarıstana sıxılmış qaz ixracı imkanlarının öyrənilməsi üzrə işlər aparılır. 2,5 mlrd kubmetrdən 10 mlrd kubmetrədək qaz nəqli imkanları öyrənilir.
Bütövlükdə, Azərbaycanın sıxılmış qaz ixracı üzrə imkanlarının böyük perspektivləri var. Bu variant çox sayda tranzit ölkələrlə boru kəməri variantında çıxan problemlərdən qaçmağa imkan yaradır. Bundan başqa, Ukraynada da sıxılmış qaz  terminalının tikintisi imkanlarına baxılır.
Ukrayna energetika naziri Yuri Boykonun sözlərinə görə, Azərbaycan və Gürcüstan tərəfindən Qara dənizdə sıxılmış qaz terminalının tikintisi barədə qərar qəbul edildikdən sonra, Ukrayna hökuməti də öz terminalını inşaa etməyi  qərara alıb.
Azərbaycanın sıxılmış qazının Ukraynaya nəqli, Qara dənizin altı ilə boru kəməri çəkilməsini nəzərdə tutan "Ağ axın" layihəsindən daha realdır. Və burada məsələ yalnız maliyyə yatırımları ilə deyil, həm də ekoloji risklər və Qara dəniz ölkələrinin etirazları ilə bağlıdır.
Müstəqil proqnozlar göstərir ki, 2020-ci ildə Avropa qaz ixracını art?raraq, ildə 415 mlrd kubmetrə çatması ilə üz-üzə olacaq və 2030-cu ildə bu göstərici 500 mlrd kubmetrə çatacaq.
Beləliklə, yalnız 5 il qabaq qaz ixracatçısına çevrilmiş Azərbaycan artıq 2015-2020-ci illərdə öz ehtiyatlarına əsaslanaraq, Avropa qaz bazarında güclü oyunçuya çevrilə bilər. Özü də ölkənin tranzit imkanlarının böyük önəmi var. Çünki Xəzərin şərq sahillərindən Avropaya qaz ixracı üçün Rusiyaya tək alternativdir.

Azerbaijan will become a very strong player in the European gas market in the next decade
Sizzling June finally eliminated the differences between Azerbaijan and Turkey over natural gas supplies to Turkey and transit to Europe. As expected, during Azerbaijani President Ilham Aliyev's visit on 7 June, the countries signed a basic agreement on the transportation of Azerbaijani gas to Turkey and Europe.
In particular, this resulted in a memorandum of understanding on the sale and transportation of natural gas between SOCAR and the Turkish company Botas, a declaration on the sale and transportation of natural gas from Azerbaijan to Turkey and through Turkey and a memorandum of understanding on the sale and transportation of natural gas between the Ministry of Industry and Energy of Azerbaijan and the Ministry of Energy and Natural Resources of Turkey.
President Ilham Aliyev believes that the agreement with Turkey on gas supplies opens new prospects for Azerbaijan. "The gas agreements signed between Azerbaijan and Turkey create new opportunities for us. As you know, we have been negotiating this for about two years and there were some problems during those negotiations. But, our plans are becoming a reality today, on the basis of fraternal, friendly and mutual interests." Aliyev said in an interview with the Azerbaijani media.
These documents allow Azerbaijan to attract large-scale investments to its gas sector, he said.
"This investment will facilitate investment in other sectors. Further, the issue of the transit of Azerbaijani gas through Turkey has been fully resolved, which opens up new opportunities for Azerbaijan," he said.
The Azerbaijani president added that, currently, gas production in the country is limited by export possibilities. "We can increase production quickly. But for gas, production is directly related to potential markets. This project will allow us to increase the production and export of gas from Sah Daniz to 16 billion cubic metres a year in five years' time. Given that there is an infrastructure for the export of gas, we will be able to export gas in any direction and in any volume. This, in turn, will ensure an inflow of currency to the country and strengthen Azerbaijan's position in the region," the president underlined.
Despite expected competition from Russia on the Turkish gas market, Russian Prime Minister Vladimir Putin reacted calmly to the possibility of increased supplies of gas from Azerbaijan.
"Turkey's demand for gas is growing and will grow due to economic growth in the country. We know that every year, we make up the shortfall of gas supplies to Turkey from Iran. Therefore, if we talk about a substitution here, it is not a substitute for Russian gas. Rather, it is about the deficit that develops on the Turkish market during the winter period because of the shortage of supplies of Iranian gas," the Russian prime minister said at a press conference following a meeting with Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan.
In turn, Erdogan said that it did not make sense to compare the quantities to be purchased under the contract from Sah Daniz with Russian volumes of gas, since Russia meets the bulk of demand from the Turkish market. The Turkish prime minister said that his country is very interested in Russia as a partner in the gas industry.
And indeed, under the existing gas contract, Turkey buys about 6.5 billion cubic metres of gas a year from Azerbaijan. As part of Phase 2 of the development of the Sah Daniz deposit, double that amount will be delivered. Turkey buys about 20 billion cubic metres of gas a year from Gazprom.
Turkey's demand for gas is about 40 billion cubic metres a year, but the country's geographical position makes it a primary transit player on the European market; something Ankara can use to increase its political influence. Turkey has already started to apply this form of pressure in its relations with Israel, rejecting a project to supply gas to that country following the deterioration of relations after the attack on a Turkish ship in the "Peace Flotilla". Russia, which planned to supply gas to Israel, also agreed with this decision. It had been planned to lay oil and gas pipelines between Turkish Ceyhan and Israeli Ashkelon: a length of 480 km under the Mediterranean Sea. Raw materials to fill the pipeline would arrive at Ceyhan from the Caspian region and within the framework of the "Blue Stream-2" gas pipeline through the Black Sea, which is being discussed with Russia at the moment.
Blue Stream-2 is seen as an additional opportunity to supply Russian gas to the growing Turkish market and also for transit to third countries," Prime Minister Vladimir Putin said.
He recalled that Israel has discovered a deposit with significant reserves of gas in its offshore fields. "And Blue Stream-2 probably cannot be extended to Israel, just for purely economic reasons," said the Russian prime minister.
Given that Stage 2 will ensure a growth in gas production from Sah Daniz to at least 16 billion cubic metres from the current 8 billion, the remaining gas may be sent to Europe.
"This means that the gas from the second stage could be a source for projects such as Nabucco, ITGI (Turkey - Greece - Italy) and TAP (Trans-Adriatic pipeline). As you know, we are participants in Nabucco and are interested in this process," said Turkish Energy Minister Taner Yildiz.
Depending on the market, the price of Azerbaijani gas will change, said Yildiz, without specifying the cost of Azerbaijani gas, because, according to him, that might affect the sale of gas to other buyers.
The cost of Azerbaijani gas will be more acceptable than the price of Russian gas, the minister said.
At the same time, Putin once again expressed scepticism about prospects for the Nabucco project. "The problem with Nabucco is that there is no economic feasibility for the project. If they do the figures and find ways to put the project into effect, then, God willing," he said.
However, the signing of the Azerbaijani-Turkish agreements opens up great prospects for Nabucco. Moreover, Turkey recently ratified intergovernmental agreements on the project, completing almost all formal procedures.
Before the signing of the documents, SOCAR President Rovnaq Abdullayev stated that the settlement of the issue with Turkey will allow the company to determine the route of gas exports. "We are considering all possible options for exporting our own gas - Nabucco, the Trans-Adriatic pipeline and the Turkey - Greece - Italy gas pipeline. The most important point for us is to determine the cost of gas transit, first of all with Turkey. Once we decide on the cost of gas transit through Turkish territory, we can determine which export route is the most profitable for us," said Abdullayev.
After the signing of a basic agreement, it is planned to work on detailed documents on gas supplies to Turkey and exports to Europe. In parallel, work will be intensified with specific gas buyers in Europe and pipeline projects.
"Every pipeline project on which we were negotiating requires a guaranteed volume of gas supplies. We understand this because investors are putting money into the construction of pipelines," said the SOCAR representative.
As noted above, the agreement with Turkey makes it possible to finally start the second phase of development of the Sah Daniz deposit. Gas production from the project is expected to start in 2016.
Although Nabucco sceptics are right in saying that gas from Sah Daniz alone is not enough for the efficient operation of the pipeline, Azerbaijan's resources are not limited to these fields.
Not only Sah Daniz
Sah Daniz, which holds 1.2 trillion cubic metres of gas, is the biggest, but certainly not the only gas field in Azerbaijan.
Thus, according to Abdullayev, in the short term it is planned to begin exploratory drilling at the Naxcivan and Abseron gas deposits and drilling is already underway at Umid. The total volume of gas in these deposits is projected at 500 billion cubic metres.
In addition, the possibility of extracting deep gas from the ACG deposit, the total amount of which is estimated at 300-400 billion cubic metres, is being examined.
Overall, proven gas reserves in Azerbaijan amount to about 2 trillion cubic metres, while, taking into account promising deposits, total stock may reach 5 trillion cubic metres.
At the same time, Azerbaijan plans to achieve gas production of 35-40 billion cubic metres in 2015.
In addition, European institutions have not lost hope for Turkmen gas. Thus, the Italian Eni company has proposed that SOCAR take part in a project to transport Turkmen gas to Europe. This would involve the supply of 6.8 billion cubic metres of liquefied natural gas from Turkmenistan to Baku, and its decompression and further transportation through pipelines to Europe. Eni is also a partner of Gazprom in the construction of the offshore part of the South Stream gas pipeline, which is a competitor of the Nabucco project, and the EU sees Turkmenistan as a source of gas for this.
Recently, ENI chief Paolo Scaroni proposed merging two pipeline projects; Gazprom did not comment.
SOCAR itself is also exploring opportunities to export its liquefied natural gas. A memorandum of understanding to supply liquefied gas from the Black Sea coast of Georgia to Romania and a protocol on the establishment of a company to prepare a feasibility study for this have already been signed.
Work is also underway to explore the potential export of liquefied gas to Bulgaria. Various options involving the supply of 2.5 to 10 billion cubic metres are being examined.
In general, Azerbaijan has great prospects for exporting liquefied natural gas. This option allows us to avoid potential problems with a large number of transit countries, which might arise with pipeline deliveries. In addition, Ukraine is also considering building a terminal for liquefied natural gas. According to Ukrainian Energy Minister Yuriy Boyko, after the decision of Azerbaijan and Georgia to build a terminal for liquefied natural gas on the Black Sea coast, the government of Ukraine also decided to build its own terminal. Supplies of Azerbaijani liquefied natural gas to Ukraine look more realistic than the White Stream project, which involves the construction of an underwater gas pipeline across the Black Sea. And here, the issue is not just one of financial investment, but also about neutralizing environmental risks and the opposition of Black Sea countries.
Independent projections show that, by 2020, European imports will increase to 415 billion cubic metres of gas per year and to 500 billion cubic metres by 2030.
Thus, Azerbaijan, which became an exporter of gas only five years ago, might become a very strong player on the European gas market by 2015-2020, relying purely on its own resources. And the country's transit capacity is of great importance as well, since Azerbaijan is the only alternative to Russia for gas supplies from the eastern coast of the Caspian Sea to Europe.