AVRO GÖYƏRTƏ KƏNARINDA
Avro mövqelərini verməkdə davam edir. Birləşmiş Avropanın, demək olar ki, $1 trln məbləğində ümumi böhran əleyhinə fond yaratmaq barədə misilsiz qərar vermiş hökumətləri də vəziyyəti xilas edə bilməyiblər.
İndiki vəziyyətdə Avropa valyutasının qiymətinin dəyişdiyini ehtimal etməyə bütün əsaslar var. Bir sıra ekspertlərin fikrincə, artıq gələn ilin əvvəlinə avronun qiymətinin $1-a qədər düşəcəyi gözlənilir. Bu proqnozlar son zamanlar avronun dəstək səviyyələrini dalbadal keçərək, daha yeni minimumlara düşməsinə əsaslanır, artım dövrləri isə avronun satışı üçün istifadə edilir. Hələlik isə Avropanın ümumi valyutasının məzənnəsinin artacağına heç bir ehtimal yoxdur.
ABŞ valyutası ilə avronun məzənnəsi sonuncu dəfə 2002-ci ildə eyni olub. Bundan sonra avro nəzərəçarpacaq dərəcədə bahalaşıb və 2008-ci ildə rekord yüksək - $1,6 səviyyəyə çatıb.
Bununla yanaşı, Beynəlxalq Valyuta Fondunun (BVF) icraçı direktoru Dominik Stross-Kan hesab edir ki, avro zonasını heç bir təhlükə gözləmir. Bir az öncə Avropa Mərkəzi Bankının prezidenti Jan-Klod Trişe də buna oxşar sözlər deyib. O bildirib ki, "vahid Avropa valyutası üçün deyil, müəyyən ölkələrin vergi siyasəti üçün təhlükə var, buna görə də həmin siyasətin islahatında müəyyən lazımi tədbirlərin görülməsi vacibdir".
Avropanın vahid valyutasının sabitliyi ilə bağlı xəbərdarlıqlar Yunanıstanda böhranın başlamasından sonra daha yüksək səslənməyə başlayıb. Yunanıstanın dövlət büdcəsinin kəsirinin 2009-cu ilin yekununa görə 13,6% təşkil etməsi və ölkənin defolt astanasında olması ortaya çıxan zaman bu taleyin avro zonasının başqa ölkələrini də gözləməsi, bunun da öz növbəsində bütövlükdə vahid Avropa valyutasını təhlükə altında qoyması barədə qorxu yarandı. Durumu düzəltmək üçün ölkə hakimiyyəti elə də populyar olmayan tədbirlərə - əmək haqlarının azaldılmasına, pensiyaların "dondurulmasına" və vergilərin artırılmasına əl atdı.
Avropanın cənubunun büdcə kəsiri Avropa Birliyinin (AB) normalarında yol verilən 3%-dən çox olan başqa ölkələri də oxşar addımlar atmağa başlayırlar.
Azərbaycanda avronun tarixi
Mərkəzi Bank (AMB) Azərbaycanın daxili valyuta bazarında avro ilə əməliyyatların statistikasını 2003-cü ildən, nağd avro ilə əməliyyatların statistikasını isə 2005-ci ildən aparmağa başlayıb. Vahid Avropa valyutası bütövlükdə 1999-cu ildə tətbiq edilib, lakin çox tezliklə dünyanın dollardan sonra ikinci valyutasına çevrilib. Avro zonası ölkələrinin iqtisadiyyatlarının və maliyyə bazarlarının miqyası, dünya ticarətində və beynəlxalq maliyyə axınlarında iştirak dərəcəsi buna imkan yaradıb.
Azərbaycan bazarında da müəyyən dəyişkənliyə baxmayaraq, avro dayanıqlı şəkildə ikinci yer tutmaqda davam edir. Hətta bu ilin əvvəlindən ölkədə Avropa valyutasının məzənnəsinin psixoloji həddən aşağı düşərək 15,37% ucuzlaşması və mayda 0,9796 manata bərabər olması da bunu dəyişməyib.
Məzənnənin mütləq tarixi maksimumu isə 2004-cü ilin dekabr ayında 1,3138 manat səviyyəsində qeydə alınıb. Birja elektron ticarət sistemindən (BEST), banklararası açıq valyuta bazarından və bankdaxili mübadilə əməliyyatlarından ibarət olan daxili valyuta bazarında isə avro ilə valyuta əməliyyatlarının payı 2009-cu ilə qədər artıb. Ayrıca götürdükdə BEST-in valyuta seksiyası üzrə avro ilə əqdlərin həcmi 7 ildə 114 dəfə, banklararası açıq valyuta bazarı üzrə 63,9 dəfə, bankdaxili mübadilə əməliyyatları üzrə isə 5 dəfə artıb.
Bununla belə, Azərbaycanın valyuta bazarının böyük bölümünü ABŞ dolları tutur, o, ölkənin daxili valyuta bazarında 84,3%-li paya malikdir. Dolların aparıcı mövqeyi Azərbaycan ixracının 90%-dən çoxunun dünya bazarlarında qiyməti ABŞ dolları ilə müəyyən edilən neft və neft məhsullarının olması ilə bağlıdır. Xarici ticarət əməliyyatları da ümumilikdə ABŞ dolları ilə nominallaşdırılıb.
Sakitlik, yalnız sakitlik
Avronun başına gələnlər Azərbaycanın maliyyə çevrələrində narahatlığa səbəb olmayıb. Doğrudur, əlverişsiz konyuktura Azərbaycan emitentlərini avro istiqrazları buraxılışını dünya bazarlarında durumun sabitləşməsinə qədər, yəni qeyri-müəyyən müddətə təxirə salmağa məcbur edir. Daha öncə də bu planlar qlobal maliyyə-iqtisadi böhran üzündən təxirə salınmışdı.
Maliyyə naziri Samir Şərifov hesab edir ki, bazarlardakı durum çox dəyişkəndir. Keçən il olduğu kimi, 2010-cu ildə də Cənubi Avropa ölkələrinin borc problemləri nəzərə alınarsa, vəziyyət o qədər də əlverişli deyil. Buna görə də Azərbaycanın dünya bazarlarından maliyyə cəlbinə kəskin ehtiyacı yoxdur. Bütövlükdə, nazirin sözlərinə görə, Maliyyə Nazirliyi avrobondların buraxılması üzrə tədbirlərə Azərbaycanın suveren borcu üzrə "əyri gəlirlilik" formalaşması nəzər nöqtəsindən baxır.
Ölkənin bank bölümü depozitlərin strukturunun dəyişməsini gözləyə bilər. Əgər Yunanıstandakı qeyri-sabitlik davam edərsə, bu, avronun məzənnəsinin daha da zəifləməsinə səbəb ola bilər ki, onda da əhalinin bir qismi öz depozitlərini dollara və ya manata keçirə bilər. Çünki avro depozitləri üzrə aşağı dərəcələr getdikcə daha azgəlirli olur.
Azərbaycanın banklarda hesabı olan sadə insanlarına Avropa valyutasının manatla məzənnəsinin aşağı düşməsi elə də güclü təsir göstərməyəcək. Avro ilə kredit ödəyənlər, hətta bir qədər udacaqlar - onlar manat məzənənsi ilə bir xeyli az ödəyə bilərlər. Amma Azərbaycanın neftdənkənar bölməsinin Avropaya istiqamətlənmiş kiçik bir qismi uduzacaq. Çünki avronun məzənnəsinin aşağı düşməsi AB-yə ixrac edilən məhsulların bahalaşmasına səbəb olacaq ki, bu da uyğun olaraq xarici bazarlarda tələbatı azaldacaq.
Hazırda ölkənin ümumi ixracatının 90,7%-i neft və neft məhsullarının payına düşür, bu isə o deməkdir ki, ixrac əməliyyatlarının bu qədəri enerjidaşıyıcılarının satış bazarından asılı olmayaraq, ABŞ valyutası ilə gerçəkləşdirilir. 2008-ci ilə baxanda neft məhsulları ixracatı 32,8% azalaraq $19,1 mlrd təşkil etməsinə baxmayaraq, 2009-cu ilin yekunlarına görə, ölkənin tədiyyə balansında ixrac əməliyyatları bölməsində neft sektoru məhsullarının aparıcı mövqeyinin saxlanması qeyd edilib. Ancaq qaz ixracı 23,4% artaraq $832 mln təşkil edib.
AMB başçısı hesab edir ki, avronun məzənnəsinin azalması həm də Azərbaycanın strateji valyuta ehtiyatlarına təsir göstərməyəcək. Bu qurum daim valyutaların məzənnələrinin dəyişmə konyukturasını, xüsusilə də avro-dollar nisbətini izləyir: avronun 0,89 dollara düşməsi və 1,6 dollara qədər qalxması qeydə alınıb. Ancaq indii əks proses müşahidə edilir. Avropa valyutasının artımı 2001-ci ildən 2004-cü ilə kimi müşahidə edilib. 2005-ci ildən isə başlayaraq trend dəyişib. Təkcə 2005-ci ildə avro dollara nisbətdə 13% düşüb.
Avropa valyutasının qeyri-sabitliyinin təhlükəsi bizim valyuta rezervlərimizə təhlükə törətmir, çünki onlar yaxşı diversifikasiya ediliblər - həm valyuta strukturu, həm də coğrafi baxımdan. Bir sıra ekspertlər hesab edirlər ki, avronun məzənnəsinin azalması qorxu törətmir, çünki Azərbaycanın valyuta ehtiyatlarında dolların payı avrodan çoxdur. Hələ 2008-ci ildə AMB çantanın valyuta kompozisiyasını balanslaşdırıb və bu gün mərkəzi bankın valyuta ehtiyatlarının 60%-i dollarladır, qalan 40% isə avro və funtsterlinqin payına düşür.
Valyuta rezervləri çantası iki bölümə - investisiya və əməliyyat bölümlərinə ayrılıb, bu səbəbdən də rezervlərin böyük qismi Amerika valyutası ilə saxlanır. Çantanın investisiya bölümü daima artır və onun payına təxminən 60% düşür. Əməliyyat bölümü isə əsasən daxili tələbata, xarici borca xidmət ilə bağlıdır, buna görə də 90%-i dollarla toplanır.
İnvestisiya çantası isə müxtəlif alətlərdən təşkil edilir. Bu çantada valyuta rezervləri depozitlərə, qiymətli kağızlara yerləşdirilib, bir qismi isə xarici idarəetməyə verilib.
Neft pulları təhlükədən uzaqdır
Azərbaycan Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) valyuta çantası aşağıdakı şəkildə balanslaşdırılıb: dollar ekvivalentində aktivlərin 50%-i, avroda isə 40%-ə qədər yerləşdirilməlidir. Qalan 5% isə funt sterlinqdə qoyulmalıdır, 5% isə bu valyutalardan və ya başqa valyutalarla yerləşdirilməlidir. Rüb ərzində bu nisbət dəyişə bilər, ancaq rübün sonunda bu aralıqda balanslaşdırılmalıdır.
Qızıl ehtiyatlar
Dünyada baş verən hadisələrin fonunda Azərbaycan hökuməti həmçinin valyuta rezervlərinin strukturunun perspektiv üçün effektivliyi, o cümlədən qızıl ehtiyatların yaradılması barədə düşünməyə başlayıb. "AMB-nin və hökumətin
mövqeyi belədir ki, heç olmasa, Azərbaycan yataqlarından çıxarılan qızıl ölkədə saxlansın və strateji valyuta ehtiyatlarına daxil edilsin",- deyə AMB başçısı bildirib.
E.Rüstəmovun fikrincə, valyuta rezervlərinin diversifikasiyası baxımından qızıl ehtiyatlarının formalaşdırılması da maraqlı olardı. Fundamental baxımdan istənilən rezervləşdirmə növü kimi qızıl da valyutadır, özü də sərbəst dönərlidir. Başqa sözlə, daim qızılla alqı-satqı əməliyyatları aparıla bilər.
2009-cu ildə ölkənin strateji valyuta ehtiyatları $3 mlrd artaraq, $20 mlrd.-dan çox təşkil edib, hazırda onlar artıq $22 mlrd.-ı keçib. Strateji valyuta ehtiyatları valyuta ehtiyatlarından, ARDNF-in aktivlərindən və hökumətin depozitlərindən formalaşır. AMB və ARDNF hələ 2008-ci ildə valyuta strukturasının dəyişməsi ilə hazırda dünyanın aparıcı ölkələrinin banklarında, həmçinin Dünya Bankında, Beynəlxalq Hesablaşmalar Bankında və suveren reytinqli qurumlarda saxlanan rezervlərin idarə edilməsi üzrə konservativ siyasətə keçiblər.
Azərbaycanda 2009-cu ilin iyul ayından başlamış qızıl istehsalı hazırda 25 022 unsiyaya çatıb. Gədəbəy yatağından ilkin qızıl və gümüş 2009-cu ilin mayında çıxarılıb. Bütövlükdə, 2015-ci ilə kimi Gədəbəy yatağından 300 min unsiya qızıl çıxarılması planlaşdırılır.
Azərbaycanda yeganə qızıl istehsalçısı olan "Anglo Asian Mining Plc" şirkətinin 1997-ci ildə Azərbaycan hökuməti ilə bağlanmış PSA tipli sazişə görə ölkənin cənub-qərbində altı yatağın (Gədəbəy, Ordubad, Qoşa Bulaq, Qızıl Bulaq, Vejnəli və Söyütlü yataqlarının) işlənməsinə hüququ var. Sazişə uyğun olaraq, yataqlardan 400 ton qızıl, 2500 ton gümüş və 1,5 mln. ton miss çıxarılması planlaşdırılır.
Azərbaycanda avro perspektivləri
Azərbaycan Banklararası Valyuta Birjasının başçısı Fərhad Əmirbəyov hesab edir ki, Azərbaycanda avro bazarının gələcək inkişafı üçün bütün əsaslar vardır. Birincisi, Azərbaycanın əsas xarici ticarət tərəfdaşlarının valyutasıdır. 2009-cu ildə ixracatın strukturunda üç Avropa ölkəsi - İtaliya, Fransa və İspaniya 37% həcmə malik olub, idxalın 21,3%-i isə Almaniya, Böyük Britaniya, Fransa, İtaliya, İsveç və İsveçrənin payına düşüb. Gələcəkdə bu göstəricilər yetərincə arta bilər. Çünki Azərbaycanın AB-dən yüksək texnologiyalar və çağdaş avadanlıq idxalına ehtiyacı var. Həmçinin avro zona ölkələri ilə biznes əlaqələrin gələcək genişlənməsi də buna təsir göstərə bilər.
İkincisi, 2009-cu ildə Azərbaycana sərmayə yatırımı üzrə lider olmuş on ölkədən ikisi AB-yə daxildir. Bunlar Avstriya və Fransadır. Üçüncüsü, Azərbaycanda nağd avroya tələbatın artımı müşahidə edilir. 5 il ərzində Azərbaycan bankları tərəfindən avro alışları 5,8 dəfə artıb və 63 mln avro təşkil edib. Nağd bazarın böyük bölümü avronun banklar tərəfindən satışının payına düşür, sözügedən dönəmdə bu, 8,5 dəfə artıb və 737,5 mln avro təşkil edib. Azərbaycanda nağd avro bazarının inkişafı biznesin və turizmin inkişafı, miqrasiya prosesləri ilə bağlıdır. Avro zonası ölkələri ilə viza rejiminin yavaş-yavaş yumşalmasından sonra yetərincə artacaq.
Əmirbəyov hesab edir ki, Azərbaycan eyni zamanda iki valyuta zonasının təsiri altındadır: ABŞ dolları və avrounun. Bununla bağlı olan valyuta risklərini bizim ölkə öz üzərinə götürür və bunun haqqını ödəyir, başqa xərclərini də çəkir. Yaranmış durumdan çıxış qiymət formalaşması qaydasını dollarla saxlamaqla neft satışlarında yavaş-yavaş avroya keçməkdədir. Bu, ixarc məhsullarını alan ölkələrdə valyuta risklərin məhdudlaşdırmağa və bir sıra başqa xərcləri məhdudlaşdırmağa imkan verər. Həmçinin, Dünya Ticarət Təşkilatına daxil olmaq məsələsini sürətləndirməyə dəyməz, çünki dünyada qloballaşma prosesləri yavaşımağa başlayır. Qloballaşmanın əksinə olan proseslərin artması halında dollar zonasının dağılması riski yetərincə artacaq. Belə olan haldı boşalan yeri regional valyuta zonaları tutacaq. Valyuta birjasının başçısı bildirir ki, buna görə avronun rolu bizim üçün daha da arta bilər.
Milli valyutalar
"atlanır"
Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (EBRD) prezidenti Tomas Mirov bu fikirdədir ki, yerli valyuta bazarlarının inkişafı xarici valyuta ilə borc asılılığından yaxa qurtarmağa kömək edə bilər və o, daha çox daxili əmanətlərə əsaslanmağa çağırır. EBRD milli valyutalarla təşəbbüsə başlamağı planlaşdırır.
Qarşılıqlı ticarətdə milli valyutalara keçmək məsələsi fəal şəkildə Azərbaycanla Türkiyə arasında fəal müzakirə olunur. Bu ideya hələ 2008-ci ildə Türkiyə Banklar Assosiasiyasının nümayəndə heyətinin səfərinin gedişində irəli sürülüb. Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının sədri Eldar İsmayılovun sözlərinə görə, hazırda bu məsələ öyrənilir. Amma qarşılıqlı ticarət həcmləri hazırda bu ideyanın xeyrinə deyil. Əgər hər iki ölkə ticart balansında 70-80% xüsusi çəkiyə malik olsa idilər, məsələ operativ şəkildə həll oluna bilərdi. Hazırda qarşılıqlı ticarət dövriyyəsi həmin səviyyədə deyil.
Azərbaycanın ticarət balansında Türkiyənin payı 5%-dən 14%-ə qədər dəyişir, Türkiyəninkində isə Azərbaycanın payı daha aşağıdır. İsmayılov hesab edir ki, Azərbaycanın balansında Türkiyənin payı 25-30% olardısa, məsələ ciddi həll olunardı. Bununla belə, Rusiya ilə Türkiyə arasında milli valyutalarda qarşılıqlı hesablaşmalara keçməyin müzakirə edilməsi bu məsələnin Türkiyə və Azərbaycan arasında da müzakirə edilməsinə müsbət təsir göstərər, ölkəmiz vasitəçi ölkə kimi Rusiya -Türkiyə arealında durumun dəyişməsinin təsirlərini hiss edər.
Qeyd edək ki, Rusiya və Türkiyə qarşılıqlı ticarət səviyyəsinin $100 mlrd.-a qaldırmaq niyyəti çərçivəsində birgə banklar vasitəsilə milli valyutalarda qarşılıqlı hesablaşmalara keçmək məsələsinə baxırlar.
Azərbaycanın təşəbbüsü isə indi işlədilən ABŞ dolları və ya avro konvertasiyası əvəzinə, birbaşa konvertasiya mexanizminin istifadə edilməsinə keçilməsi ilə bağlıdır. O cümlədən, Azərbaycan bankları Türkiyəyə nefti və qazı Azərbaycan manatı ilə satmağı təklif edirlər. Birbaşa konvertasiya mexanizminin yaradılması ciddi məsələdir, bunun gələcəyi Azərbaycanın tədiyyə və ticarət balansında Türkiyənin böyük payı ilə bağlıdır.
Azərbaycan bank sisteminin yeni olması və yalnız bu yaxınlarda sistemli görkəm alması, normal dinamik dayanıqlı fəaliyyətə başlaması yeni mexanizmin tətbiq edilməsinə əngəldir. Bu məsələ dövlət tənzimləyici qurumlar qarışmadan iki ölkənin aparıcı bankları tərəfindən həll edilə bilər.
Bununla yanaşı, MDB üzvü olan ölkələrin bankları tərəfindən milli valyutalarla öədinş birliyinin yaradılmasına başlanılıb. Hazırda MDB və Şərqi Avropa maliyyə-bank şurası Birliyin bankları və dövlətləri arasında milli valyutalarla hesablaşmaların inkişafı üzrə təkliflər hazırlayır.
MDB ölkələri arasında ticarət dövriyyəsi onların ticari-iqtisadi əməliyyatlarının yalnız 15%-ə bərabərdir, əməliyyatların 85%-i başqa ölkələrlə idxal-ixracın payına düşür ki, onlarla da qarşılıqlı hesablaşmalar dollar və ya avro ilə aparılır.

Crisis in the euro zone no threat to the Azerbaijani economy
Euro continues its downward fall.  Even the governments of EU countries, who have made the unprecedented decision to create an anti-crisis fund of almost US$ 1 trillion, have been unable to stop this.
In this situation, there is every reason to believe that the European currency is overpriced and, in the opinion of international experts, a fall in the euro's value to parity with the dollar is expected as soon as early 2011.  These forecasts are corroborated by the fact that the euro has reached record lows of late, going through different levels of support, and periods of growth are used to sell the European currency.  For now, there is no reason to expect a rise in the exchange rate of the common European currency.
The last time the euro was on a par with the US currency was in 2002.  After that, the euro appreciated noticeably, reaching a record high of $1.6 for 1 euro in 2008.
In the mean time, Dominique Strauss-Kahn, managing director of the International Monetary Fund, argues that there is no threat to the euro zone.  Jean-Claude Trichet, president of the European Central Bank, has made similar statements in the past.  He said that "rather than the common European currency, the taxation policy of some countries which need to carry out reforms is under threat."
Concerns about the stability of the euro became more prominent after the onset of crisis in Greece.  When it emerged that the Greek budget deficit in 2009 was 13.6% and the country was on the verge of default, suspicions arose that other euro zone nations would follow suit, which would jeopardize the overall stability of the common European currency.  To address the problem, the country's government introduced unpopular measures:  pay cuts, the "freezing" of pensions and increased taxes.
Countries in the south of Europe are taking similar measures, as their budget deficits also exceed the maximum level of 3% allowed by EU rules.
History of the euro in Azerbaijan
The Central Bank of Azerbaijan started to collect statistics on operations in euros in the country's domestic currency market in 2003, and of cash operations in euros from 2005.  The common European currency was introduced in 1999, but it soon became the second global currency.  The size of the economies and financial markets of euro zone countries and their level of participation in international trade and the movement of capital helped this.
In the Azerbaijani currency market, despite its considerable volatility, the euro remains the second most important currency.  Despite the fact that in May, the European currency shed 15.37% of its value and broke a psychological barrier, trading at AZN0.9796 for 1 euro.
Historically, the maximum exchange rate was AZN 1.3138, in December 2004.  In the country's domestic currency market, which is made up of the Stock Exchange Electronic Trading System (BEST), open interbank currency market and bank exchange transactions, the proportion of currency operations in euros grew until 2009.  In 7 years at the foreign currency section of the BEST, the total amount of trade in euros increased 114 times, at the interbank currency market 63.9 times, and in the banks' currency exchange operations 5 times.
However, the lion's share of the Azerbaijani currency market is taken by the US dollar, whose share of the domestic foreign currency market is 84.3%.  The domination of the dollar stems from the fact that more than 90% of Azerbaijan's exports are oil and oil products, whose prices in international markets are fixed in dollars.  Foreign trade operations are also usually in dollars.
Calm, only calm
The euro's position has not provoked alarm in Azerbaijani financial circles.  True, the unfavourable situation forces Azerbaijani financial institutions to postpone emissions of euro bonds until the situation in the international markets is stabilized, in other words, indefinitely.  Previous postponements were caused by the global financial and economic crisis.
Finance Minister Samir Sarifov said that the situation in the markets is very volatile.  Like last year, the situation in the market is also quite fragile in 2010, because of the debts of the southern European countries.  This is why Azerbaijan has no immediate need to attract funds from international markets.
Overall, the minister said, the Finance Ministry views the issue of euro bonds from the point of view of creating a "profitability curve" for Azerbaijani sovereign debt.
The country's banking sector might experience a change in the structure of deposits.  If instability in Greece continues, leading to a further weakening of the euro, some customers might change the currency of their deposits to dollars or manats, because low interest rates on savings in euros are increasingly less profitable.
Ordinary people in Azerbaijan with bank deposits will not be much influenced by the euro's falling exchange rate against the manat.  Those who are paying off their loans in euros will even benefit a little - their repayments will amount to a somewhat smaller amount in manat.  And the only sector affected is the small number of Azerbaijan's non-oil exporters to Europe, because a further weakening of the euro will result in higher prices for export goods for EU countries and, accordingly, lower demand from foreign markets.
Today, 90.7% of the country's total exports are in oil and oil products, and these are in the US currency regardless of the market.  Oil products continued to dominate exports in 2009 on the country's balance sheet, despite the fact that, compared to 2008, oil exports decreased by 32.8% to $19.1 billion.  However, exports of natural gas increased by 23.4%, to $832 million.
The fall in the euro's exchange rate will not affect Azerbaijan's strategic currency reserves either, said the head of the Central Bank.  The bank continuously monitors changes in currency exchange rates, and particularly the euro/dollar rate:  there were falls to 0.89 dollars per 1 euro and rises to 1.6 dollars per 1 euro.  However, at present the process has reversed.  The euro rose from 2001 to 2004.  And, beginning from 2005, the trend has changed.  In 2005 alone, the euro/dollar exchange rate fell by 13%.
The threat from the euro's instability does not bode ill for our foreign currency reserves because they are quite diversified, both in terms of currencies and geographically.  Some analysts say that the fall of the euro does not pose a threat because there are more dollars than euros in Azerbaijan's currency reserves.  Back in 2008, the Central Bank adjusted the currency content of its portfolio and, at present, 60% of the country's currency reserves in the main bank are in dollars, while the remaining 40% are in euros and pounds sterling.
The foreign currency portfolio is divided into two parts, investment and operations, which is why most of its reserves are in the US currency.
The investment part of the portfolio increases all the time and accounts for about 60% of the total.  The operations part is mainly used to service domestic demand and foreign debt, which is why 90% of it is in US dollars.
The investment portfolio includes different instruments.  Currency reserves in the portfolio are in the form of deposits, stocks and bonds, and some are managed by foreign institutions.
Oil money is safe
The foreign currency of the State Oil Fund of Azerbaijan is balanced in the following manner:  50% of the assets must be in dollars and up to 40% in euro.  Of the remaining 10%, half must be in pounds sterling and 5% in one of these three currencies or other currencies.  The ratio might change during the quarter but, ultimately, assets must be balanced within these limits.
Gold reserves
In view of international developments, the Azerbaijani government began to consider the effectiveness of the currency reserves' structure for the future and to think about creating gold reserves.  "The position of the Central Bank and Government is that at least the gold which is mined in Azerbaijan must be kept in the country as part of its strategic currency reserves," said the head of the Central Bank.
From the point of view of diversifying currency reserves, creating gold reserves would also be useful, in Rustamov's opinion.  Basically, gold, like all other types of reserve instruments, is also a currency, and a hard currency at that, in other words, gold is always freely sellable and buyable.
In 2009, the country's strategic currency reserves increased by $3 billion, exceeding $20 billion, and today they have already cleared $22 billion.
The strategic currency reserves are formed by the currency reserves, State Oil fund of the Republic of Azerbaijan and Government deposits.  In 2008, when the reserve structure was changed, the Central Bank and State Oil Fund adopted a conservative policy in managing the reserves, which are currently kept in the central banks of the world's leading countries and also at the World Bank, International Bank for Settlements and financial organizations with sovereign ratings.
So far, gold mining in Azerbaijan, which started in July 2009, has produced 25,022 ounces.  The first gold and silver were mined at the Gadabay mine in May 2009.  Overall, more than 300,000 ounces of gold are to be mined at the Gadabay deposit until 2015.
The Anglo-Asian Mining PLC company, the only gold miner in Azerbaijan, has the rights to develop six deposits in the country's southwest (Gadabay, Ordubad, Qosa Bulaq, Qizil Bulaq, Vajnali and Soyutluda) in accordance with the 1997 PSA agreement with the Azerbaijani Government.  According to the contract, some 400 tons of gold, 2,500 tons of silver and 1.5 million tons of copper are to be extracted from the deposits.
Euro's prospects in Azerbaijan
There are serious reasons for the further development of the euro market in Azerbaijan, says Farhad Amirbayov, head of the Baku Interbank Currency Exchange.  First, the euro is the currency of Azerbaijan's main trade partners.  In 2009, three European countries - Italy, France and Spain - accounted for 37% of the exports, and 21.3% of imports were divided between Germany, Britain, France, Italy, Sweden and Switzerland.  And these figures might increase considerably in the future, because Azerbaijan needs imports of high technology and modern equipment from the EU and a further expansion of business ties with euro zone countries.
Second, among the 10 top investor countries in Azerbaijan, two are EU members, Austria and France.
Third, demand for cash in euros has been growing in Azerbaijan.  In 5 years, Azerbaijani banks have increased their euro purchases by 5.8 times, to 63 million euro.  The lion's share of the cash market is taken by sales of euros by banks, which in 5 years increased 8.5 times to reach 737.5 million euro.  The development of the cash market in Azerbaijan is boosted by the development of business and tourism and by migration processes.  The euro's share of Azerbaijan's cash market will increase considerably after the gradual softening of the visa regime with EU countries.  Amirbayov argues that Azerbaijan is under the influence of two currency zones at the same time: the dollar zone and euro zone.  Our country accepts and pays for the currency risks and other expenses which stem from this situation.  The way out of the current position is a gradual transition to payments in euros for oil, while pricing policy remains in dollars.  This will make it possible to localize the risks in countries which buy export goods and to cut some expenses.
It also seems that accelerating the process to accede to the World Trade Organization is not worthwhile, because globalization processes in the world are beginning to slow down.
If globalization processes continue to decelerate, the risk of a dissolution of the dollar zone will increase considerably.  In that case, the vacuum will be occupied by regional currency zones and the euro's role might grow further in Azerbaijan, said the head of the currency exchange.
National currencies on the rise
Thomas Mirow, President of the European Bank of Reconstruction and Development (EBRD), argues against the idea that the development of local currency markets can help overcome dependence on foreign-currency debts and urges greater reliance on domestic reserves.  The EBRD plans to launch initiatives in national currencies.
The idea of a transition to payments in national currencies in bilateral trade is being discussed by Azerbaijan and Turkey.  This idea was proposed back in 2008, during the visit of a delegation of the Banking Association of Turkey to Baku.  Banking Association of Azerbaijan Chairman Eldar Ismayilov said that the issue is now under discussion.  However, the current size of bilateral trade is a disincentive.  Had both countries had a 70-80% share in bilateral trade balance, the issue would have been resolved quickly.  However, trade has not reached this level yet.  Turkey's share in Azerbaijan's trade balance varies from 5 to 14%, Azerbaijan's share in the Turkish balance is even lower.  If Turkey's share in Azerbaijan's balance were 25-30%, the issue would be considered seriously, Ismayilov said.  Nonetheless, the discussion by Russia and Turkey about a transition to settlements in national currencies will have a positive effect on the discussion of the same issue by Turkey and Azerbaijan which, as a mediator country, will be influenced by any change of situation in relations between Russia and Turkey.
Let us note that Russia and Turkey are ready to discuss a transition to settlements in national currencies via joint banks when mutual trade reaches $100 billion a year.
In Azerbaijan, there is an initiative to use a mechanism of direct conversion of currencies, instead of converting via the US dollar and euro, as now.  In particular, the Azerbaijan banks propose to sell oil and gas to Turkey for Azerbaijani manat.  The introduction of a direct exchange mechanism is a serious issue, whose prospects are determined by Turkey's significant role in the financial and trade balance of Azerbaijan.
An obstacle to introducing a new mechanism is the fact that the Azerbaijani banking system is young and only recently became systematic and started to function as a dynamic equilibrium.  The issue can be decided by the leading banks of the two countries, without involving state regulatory bodies.
In the mean time, the banks of CIS member states have started to form a settlements union for national currencies.  At present, the financial and banking council of the CIS and Eastern Europe is working on proposals to promote direct payments in national currencies between banks and states of the CIS.
Trade between the CIS countries is only 15% of the total amount of their trade and economic transactions, and 85% are accounted for by export and import operations with other countries, and those transactions are in dollars and euros.