BACARIQLI "ÜÇLÜK" və HEÇ KƏSƏ İNANMAYAN "ALTILIQ"
Türkiyə, Braziliya və Iran arasında əldə edilmiş razılaşma Tehrana yeni sanksiyaların tətbiqi məsələsini gündəmdən çıxara bilərdi. bilərdi, amma çıxarmadı...
Belə təsəvvür yaranmışdı ki, İran məsələsində ciddi irəliləyiş əldə olunub. Çünki Türkiyə ilə Braziliyanın İran hökuməti ilə nüvə yanacağının mübadiləsinə dair razılaşması Tehrana yeni sanksiyaların tətbiqi məsələsini qlobal siyasətin gündəmindən çıxara bilərdi.
Bilərdi, amma çıxarmadı
Üstəlik, "İran məsələsi"nin taleyini həll edən böyük fövqəldövlətlər gözlənilmədən, mövqelərini daha da yaxınlaşdırmağa nail oldular.
Bacarıqlı "üçlük"
Türkiyə və Braziliya İranın nüvə proqramı ətrafında yaranmış problemlə əlaqədar, Tehrana bütün diplomatik təzyiqlərin nəticəsiz qaldığı bir vaxtda öz vasitəçilik səylərini irəli sürdü. Beynəlxalq vasitəçi "altılıq" (ABŞ, Rusiya, Böyük Britaniya, Fransa, Çin və Almaniya) isə İrana qarşı daha sərt sanksiyaların tətbiqinə qərar verib. Məsələ ətrafında son müzakirələr göstərir ki, ABŞ və onun Qərbdən olan müttəfiqləri tədricən Rusiya və Çini də belə sanksiyaların vacibliyinə inandırır və əlbəttə ki, onların qəbulu İran iqtisadiyyatına öz mənfi təsirini göstərəcək.
Braziliya ilə Türkiyənin təşəbbüsü isə problemin ağıllı və qarşılıqlı şəkildə qəbul edilən həllinə nail olmaq üçün son şans sayıla bilərdi.
Bu məqamda Rusiya prezidenti Dmitri Medvedevin braziliyalı həmkarı Luis İnasiu da Silva ilə görüşdə səsləndirdiyi bəyanatına diqqət yetirməyə dəyər: "Braziliya prezidentinin İrana səfəri Tehranın nüvə proqramı ilə bağlı problemi sanksiyalar olmadan həll etmək üçün son şansdır. Mən Braziliya prezidentinin missiyasının uğurla nəticələnəcəyinə çox ümid edirəm". Medvedev bildirib ki, "İranı müvafiq əməkdaşlıq formalarına razı salmaq mümkün olmasa, beynəlxalq ictimaiyyət "altılıq" tərəfindən müzakirə olunan yanaşma əsasında addımlar atmalı olacaq".
Türkiyə ilə Braziliyanın təklifləri özündə İranın uranı zənginləşdirmək hüququnun tanınması, İran uranının bir hissəsinin xaricdə saxlanılması və Tehranın nüvə proqramının hərbi xarakterli olmadığını təsdiqləmək üçün, beynəlxalq inspeksiyaların keçirilməsini əks etdirir. Yəni, prinsipcə bu, MAQATE-nin İranın az zənginləşdirilmiş uranı Rusiya və Fransanın nüvə yanacağına dəyişməsi təklifinin təkrarıdır. Xatırladaq ki, MAQATE bu təşəbbüslə çıxış edən zaman Tehran təklifi rədd etmiş, mübadilənin yalnız İran ərazisində reallaşdırılmasının mümkünlüyünü bildirmişdi.
Türkiyə ilə Braziliyanın təklifinə isə İranın cavabı tam əksinə oldu. Tehranın "birdəfəlik mübadilə" tələbi qüvvədə qalsa da, İran Xarici İşlər Nazirliyi təşəbbüsü "real" adlandırıb. Görünür, mübadilədə Rusiya ilə Fransanın deyil, Türkiyə ilə Braziliyanın adının keçməsi öz sözünü deyib. Axı, bu ölkələr nəinki Tehrana qarşı sanksiyaların tətbiqinin əleyhinədir, hətta onunla strateji müttəfiqdirlər də.
Nəticədə, İran və Braziliya prezidentləri Mahmud Əhmədinejad və Lula da Silva arasında Türkiyənin baş naziri Rəcəb Tayyib Ərdoğanın da iştirakı ilə keçirilən danışıqlarda İran istehsalı olan uranın Türkiyədən gələn yanacaqla dəyişdirilməsinə dair razılıq əldə edilib. Bununla yanaşı, razılaşmada Braziliyanın da iştirakı belə düşünməyə imkan verir ki, İran uranının zənginləşdirilməsi prosesi bu Cənubi Amerika ölkəsinin ərazisində həyata keçiriləcək və oradan nüvə yanacağı Türkiyə vasitəsilə İrana aparılacaq.
İran XİN-in rəsmisi Ramin Mehmanpərəst bildirib ki, Tehran 1,2 ton az zənginləşdirilmiş uranın Türkiyəyə göndərilməsinə razılıq verib. Məqsəd onun 20%-dək zənginləşdirilmiş 120 kiloqram nüvə yanacağına dəyişdirilməsidir.
Bu ilin fevralında İranın Atom Enerjisi Təşkilatının Natanz nüvə mərkəzində uranı lazımi dərəcəyədək zənginləşdirməyə start verdiyini xatırlatmaq yerinə düşər. Həmin vaxt İran rəhbərliyi bildirirdi ki, nüvə yanacağına mübadilə sahəsində razılaşma əldə olunarsa, bu proses dayandırılacaq.
Tehranın bu vədinə sadiq olub-olmadığı yaxın vaxtlarda bilinəcək. Hələliksə fakt odur ki, MAQATE və beynəlxalq "altılığ"ın bacarmadığını gözlənilmədən Türkiyə ilə Braziliya reallaşdıra bilib. Bununla əlaqədar olaraq, indi "altılıq"ın baş verənlərə rəsmi münasibətini gözləmək lazımdır.
Heç kimə inanmayan "altılıq"
Beynəlxalq vasitəçilər isə hələ ki, İran-Türkiyə-Braziliya razılaşması ilə bağlı yekun mövqeyini açıqlamağa tələsmirlər. Amma bir fakt da var ki, razılaşmaya əsasən, İranın öz ərazisində uranı zənginləşdirməkdən imtinasına baxmayaraq, "altılıq" Tehrana daha sərt sanksiyaların tətbiqini nəzərdə tutan qətnamə layihəsinin müzakirəsini davam etdirir. Bu, çox şeydən xəbər verir.
Üstəlik, Birləşmiş Ştatlar sənədi İran-Türkiyə-Braziliya razılaşmasından cəmi bir gün sonra müzakirəyə çıxarıb. ABŞ prezidenti Barak Obama bildirib ki, sözügedən razılaşmaya baxmayaraq, Tehrana qarşı sanksiyaların sərtləşdirilməsinə nail olmağa çalışacaq. Səbəb "beynəlxalq ictimaiyyətin İranın nüvə proqramı ilə bağlı əvvəlkitək həyəcan təbili çalması, Tehranın isə hələ də beynəlxalq öhdəliklərə əməl etmək istəməməsidir".
ABŞ-ın dövlət katibi Hillari Klinton isə bildirib ki, Vaşinqton, Moskva və Pekin BMT TŞ-də İrana qarşı yeni sanksiyaların tətbiqilə bağlı razılığa gəlib. Bu baxımdan Rusiyanın mövqeyindəki dəyişiklik xüsusi rezonansa səbəb olub. O, ABŞ-ın İrana qarşı sanksiyaların tətbiqi təşəbbüsünün reallaşması üçün getdikcə daha çox həvəs göstərməkdədir. Ağ ev bu məsələdə Moskvanın dəstəyini almaq üçün Rusiyanın hərbi-sənaye kompleksinə sanksiyaları ləğv edib. Xatırladaq ki, həmin sanksiyalar Rusiyanın İran və Suriya ilə silah alveri etməsilə əlaqədar tətbiq olunmuşdu.
Bundan başqa, ABŞ Moskvanın Tehrana S-300 zenit-raket kompleksləri verməsi və Buşəhr AES-in tikintisini başa vurması ilə də razılaşıb.
İrana qarşı yeni qətnamə isə ölkə iqtisadiyyatına və hərbi-sənaye kompleksinə birbaşa təsir göstərəcək bir sıra sanksiyaları nəzərdə tutur. Sənəd təsdiqlənəcəyi təqdirdə, xaricdə iqtisadi fəaliyyətlə məşğul olması qadağan edilən İran vətəndaşları və şirkətlərinin siyahısı genişlənəcək, həmçinin nüvə sahəsinə aid xarici şirkətlərin Tehran tərəfindən maliyyələşdirilməsinə qadağa qoyulacaq. Yeni qətnamənin əsas məqamlarından biri İrana müxtəlif növ ağır silahların satışına qadağadır. Söhbət xüsusilə tanklar, zirehli texnika və hərbi təyyarələrdən gedir.
Bu məsələdə İsrailin mövqeyi də maraqlıdır. O, hesab edir ki, İranın neft-qaz sahəsinə yönəldilməyən istənilən sanksiya Tehrana təsir etməyəcək. Belə sanksiyalar nəzərdə tutulmadığından, İsrail İrana hərbi müdaxilə variantını da nəzərdən keçirir.
Tehran razılaşmasına gəlincə, Təl-Əviv onu beynəlxalq ictimaiyyəti çaşdırmağa cəhd kimi qiymətləndirib.
İran ətrafında yaşanan bütün bu hadisələrin içərisində Türkiyənin rəftarı daha çox maraq kəsb edir. Ankara nəinki regional, hətta qlobal miqyasda mövqelərini gücləndirməkdə israrlı olduğunu göstərir.
Ondan başlayaq ki, Rəcəb Tayyib Ərdoğan İrana dünya ictimaiyyətinin Tehran razılaşmasını dəstəkləməsi üçün əlindən gələni edəcəyinə söz verib. Bu məqsədlə Ərdoğan dünyanın aparıcı dövlətlərinin liderləri ilə müzakirələrə də başlayıb. O, xüsusilə, ABŞ prezidentini inandırmağa çalışıb ki, Tehran razılaşması İran probleminin diplomatik yolla həlli imkanlarını ortaya çıxarıb.
Böyük Britaniyanın yeni baş naziri Devid Kemeron ilə müzakirələr zamanı isə Ərdoğan bildirib ki, imzalanmış razılaşma "beynəlxalq ictimaiyyətin bütün narahatdığını aradan qaldırmasa da, təhlükəsizliyə doğru atılmış addımdır".
Türkiyə Baş nazirinin Madrid Universitetindəki çıxışı isə xüsusilə əlamətdar olub. İranın nüvə proqramına dair razılaşmaya şübhə ilə yanaşan ölkələrə müraciət edən baş nazir onların bu mövqeyini əsassız adlandırıb. O, bu fikrini həmin dövlətlərin özlərinin nüvə silahına malik olmaları ilə izah edib. "Açıq deyəcəyəm: bu gün nüvə təhlükəsizliyi haqda danışanlara, onların həlledici olduqlarını söyləyənlərə nəzər saldıqda BMT Təhlükəsizlik Şurasının 5 daimi üzvünü görürük. Sizin hər birinizin nüvə silahınız var. Amma deyirsiniz ki, bu silah başqalarında olmamalıdır. Bu zaman sözlərinizə inam itir. Bu günün reallıqlarını qəbul etməliyik. Qanunun hakim, yoxsa hakimi qanun sayırıq? Bu, çox vacibdir. Dünyada hakimi qanun saymaq üçün yaşayırıqsa, bizə ayıb olmalıdır. Əksinə, qanunun aliliyinə çalışırıqsa, demək mövcudluğumuza haqq qazandırırıq", - deyə Ərdoğan bildirib: "Unutmamalıyıq ki, hüquq hər birimiz üçün vacibdir. Biz heç zaman bəşəriyyətin imperializm qarşısında çökməsinə imkan verməyəcəyik".
Konkret İrana gəlincə, Ərdoğan ABŞ-la Rusiyanı Tehran razılaşmasını dəstəkləməyə çağırıb.
Yeri gəlmişkən, bu razılaşma İran prezidenti Mahmud Əhmədinejad tərəfindən də Tehranla dünya fövqəldövlətləri arasındakı fikir ayrılığının aradan qaldırılması baxımından "son şans" adlandırıb. İran parlamentinin spikeri Əli Laricani isə bildirib ki, BMT TŞ-nin 5 daimi üzvündən biri Tehran razılaşmasını imzalamaqdan imtina edərsə, onlar sənədi geri çağıracaqlar.
Bundan əlavə, İran "altılıq"ın ona qarşı hər hansı sanksiya qəbulundan imtinasını da tələb edir.
Amma Tehran razılaşmasının təşkilatçılarının fövqəldövlətləri Tehranın sülhməramlılığına inandırmaq şansı, demək olar ki, yoxdur. Etiraf olunmalıdır ki, bunun günahı heç də yalnız müasir "imperiyalar"ın hegemonluq iddialarında deyil. İran-Türkiyə-Braziliya razılaşmasının imzalandığı gün rəsmi Tehran təntənəli şəkildə bəyan edib ki, o, uranın zənginləşdirilməsini nəzərdə tutan milli proqramdan imtina etmək niyyətində deyil.
Bundan sonra "altılıq" üzvlərinin mövqeyində yumşalma olacağını gözləmək həqiqətən də sadəlövhlük olardı.
Üstəlik, Tehran razılaşmasının özü ilə bağlı da tam aydınlıq yoxdur. İranın az zənginləşdirilmiş uranı Türkiyəyə nə vaxt verəcəyi, nüvə yanacağını nə vaxt alacağı hələ də dəqiq açıqlanmayıb.
Üçtərəfli razılaşmanın 7-ci bəndinə əsasən, İranla "altılıq" arasında müvafiq razılaşmanın imzalandığı gündən 1 ay ərzində Tehran 1200 kiloqram az zənginləşdirilmiş uranı Türkiyəyə verməlidir. Beynəlxalq vasitəçilər isə 1 il ərzində 20% zənginləşdirilmiş 120 kiloqramlıq uranı 1 ilə İrana təqdim etməlidir. Uran Türkiyə ərazisində zənginləşdirilərsə, razılaşma 1 ildən tez əldə edilə bilməz. Çünki qeyd olunan miqdarda zənginləşdirilmiş uranı daha tez müddətə əldə etmək texniki baxımdan mümkünsüzdür.
Əlbəttə ki, bu baxımdan Qərb və bütünlükdə dünya İranın, sadəcə, vaxtı uzatmağa çalışmasından narahatdır. Bu dövrdə İranın nüvə proqramından yalnız dinc məqsədlər üçün istiadə edəcəyinə zəmanət varmı?
Nəzərə alsaq ki, Braziliya zənginləşdirilmiş urana malikdir və onu İranın az zənginləşdirilmiş uranı ilə ən yaxın zamanlarda dəyişə bilər, onda "üçlük" bunu niyə dərhal açıqlamayıb? Axı bu, İran rejiminə etibar etməyənlərin şübhələrini xeyli azaldardı.
Və yaxud daha bir sual: 1200 kiloqram az zənginləşdirilmiş uranın Türkiyəyə verilməsindən sonra İranın özündə nə qədər belə uran qalacaq?
Göründüyü kimi, suallar çoxdur. Təəssüf ki, "İran böhranı"nın dinc yolla həlli istiqamətində tədbirlər görmək üçün vaxt getdikcə azalır.

THE RESOURCEFUL THREE AND INCREDULOUS SIX
The agreement between Turkey, Brazil and Iran might have removed the threat of new sanctions against Iran from the agenda, but it didn’t
Author: Mehman MIRZOYEV Baku
It seemed that a reassuring watershed had been reached on the Iran question as Turkey and Brazil reached agreement with the Iranian government on the exchange of nuclear fuel. This might have taken the issue of new sanctions against Tehran off the global agenda. But it didn't. Moreover, the superpowers dealing with the "Iranian issue" even brought their positions closer at a time when this was least expected.
Resourceful three
Turkey and Brazil offered to mediate in the talks on Iran's nuclear problem at a time when all means of diplomatic pressure on Tehran had been exhausted. The six international negotiators (USA, Russia, UK, France, China and Germany) had started considering tougher sanctions against Iran. The latest consultations on the issue revealed that the USA and its western allies were gradually persuading Russia and China of the necessity of introducing sanctions capable of affecting the Iranian economy. The initiatives by Brazil and Turkey were thus seen as the last opportunity to reach a reasonable and mutually acceptable solution to the Iran problem.
Russian President Dmitriy Medvedev said in a meeting with his Brazilian counterpart Luiz Ignacio Lula da Silva in Moscow, "The visit by the Brazilian president to Iran is the last opportunity to resolve Iran's nuclear problem without sanctions. I do hope that the Brazilian president's mission is crowned with success." According to Medvedev, if it proved impossible to convince Iran of the need for appropriate forms of cooperation, the international community would have to act upon the approaches being discussed by the Group of Six.
The Turkish-Brazilian proposals combined a recognition of Iran's right to enrich uranium, to place some reserves of Iranian uranium abroad and to arrange for international inspections of its nuclear facilities to confirm that the country's nuclear programme is of a peaceful nature. In other words, this initiative repeated in many respects the proposal made by the International Atomic Energy Agency (IAEA), which had envisaged an exchange of Iran's low-enriched uranium for nuclear fuel from Russia and France. However, Tehran did not accept the proposal at the time, demanding that uranium exchange be conducted only on its territory.
Tehran's reaction to the proposal from Turkey and Brazil was completely the opposite. Although Iran's demand for "a simultaneous exchange" remained in force, the Iranian foreign ministry described the new initiatives as "realistic". It appears that this reaction was largely preconditioned by the fact that the proposed exchange involved not Russia and France, but Turkey and Brazil - countries which unequivocally reject any sanctions against Iran and which act as its strategic partners.
As a result of talks between the Iranian and Brazilian presidents, Mahmud Ahmadinejad and Lula da Silva, which were joined by Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan, agreement was reached that uranium produced in the Islamic Republic would be exchanged for enriched uranium to be supplied by Turkey. Brazil's participation in the deal leads to the conclusion that the process of enrichment of the Iranian uranium would be carried out in this South American country and then the nuclear fuel would be transported to Iran via Turkey. According to an Iranian foreign ministry spokesman, Ramin Mehmanparast, Iran has agreed to send 1.2 tons of low-enriched uranium to Turkey for the further exchange of 120 kg of nuclear fuel enriched to 20-per-cent.
It is worthy of note that Iran's atomic energy organization started enriching uranium to the necessary level at its Natanz nuclear centre in February. The Iranian administration has stated that if agreement is reached on the exchange of nuclear fuel, this work will be stopped. Time will show whether Iran will remain true to its word. So far, it is a fact that what the IAEA and G6 could not achieve is being unexpectedly implemented by Turkey and Brazil. Therefore, it remains to be seen what will be the official response from the G6.
Incredulous six
Meanwhile, international negotiators are in no hurry to have their say on the Iranian-Turkish-Brazilian deal. However, the fact that, despite Iran's agreement not to enrich uranium on its territory, which is reflected in the trilateral agreement, the G6 continues to discuss a draft resolution on tougher anti-Iranian sanctions, speaks volumes. In fact, the US tabled the draft in the UN Security Council on the day after the Iranian-Turkish-Brazilian agreement. US President Barack Obama has stated that America would work towards tightening sanctions against Iran despite the latter's agreement with Turkey and Brazil on the exchange of nuclear fuel because, "the international community is still concerned about Iran's nuclear programme and Tehran's reluctance to honour its international obligations".
US State Secretary Hillary Clinton said that Washington, Moscow and Beijing had agreed a new UN SC resolution. The change in Russia's position is of particular interest in this context, as it appears likely to accept the US initiative on tougher anti-Iranian sanctions. To secure Russia's support on the issue, the White House has cancelled its own sanctions against Russia's military industrial establishment, imposed in the wake of accusations of supplying arms to Iran and Syria. Additionally, the US agreed that Moscow may supply Iran with S-300 anti-aircraft guns and complete the construction of a nuclear plant in Bushehr.
The new resolution envisages the introduction of a number of sanctions affecting both Iran's economy and its military establishment. If approved, the document will expand the list of Iranian citizens and companies which cannot engage in economic activity abroad. The document will also prohibit Tehran from financing the activities of companies engaged in the nuclear industry. One of the key provisions of the new resolution will be a ban on the supply of certain types of military hardware to Iran, such as tanks, armoured personnel carriers and war planes.
Israel's opinion is also quite interesting. Tel-Aviv believes that no measures other than large-scale sanctions against Iran's petrochemical industry can have the desired effect. And since such sanctions do not appear to be on the agenda, Israel is still considering a military blow against Iran. As for the Tehran agreement, the Jewish state has described it as an attempt to mislead the international community.
In the meantime, Turkey's role in these Iran-related developments is also significant. The Turkish government has confirmed its determination to step up Ankara's profile, not only in the region but also in the world. First, Prime Minister Erdogan had promised Iran that he would do everything in his power to get the world community's support for the Tehran agreement. He discussed the issue with leaders of the world's superpowers. In particular, he explained to the US president that the agreement "opens the door" to a negotiated settlement of Iran's nuclear problem. Erdogan also informed the new British Prime Minister, David Cameron, that the newly-signed deal "may not eliminate the international community's concerns, but is, nonetheless, an important step towards security."
But Erdogan made his most remarkable statement at Madrid University. Addressing countries sceptical of the agreement on Iran's nuclear programme, he described their position as unconvincing, because they themselves have nuclear weaponry. "I will be frank with you. When we touch upon those speaking about nuclear security, we see five permanent members of the UN Security Council. All of them have a nuclear weapon. When they say that others should not have it, it doesn't sound very convincing. We have to accept present-day reality. Do we want to have the law of rule or the rule of law? This is very important. If we exist in this world to form the law of rule, then we should be ashamed of ourselves. But if we live to form the rule of law, that means we justify our very existence," Erdogan stated. He completed his speech with the following remark: "We should not forget that we all need this rule of law. And we will never let mankind fall victim to imperialism."
As for Iran itself, it has called on Russia and USA to support the Tehran agreement. President Ahmadinejad described it as the "last chance" to narrow the differences between Iran and the world's superpowers. Iranian Parliament Speaker Ali Larijani has warned that Tehran will cancel the trilateral arrangement if even one UN SC member refuses to sign it. Thus Iran wants the G6 to give up any plans for sanctions.
However, the chances that the signatories of the Tehran agreement, which share a common "anti-imperialist position", will convince the superpowers of Iran's peaceful intentions are rather slim. This is explained not only by the hegemonic ambitions of modern "empires". On the day the Iranian-Turkish-Brazilian agreement was signed, Tehran announced that it had no intention of giving up its national uranium enrichment programme. It would therefore be na?ve to expect a significant softening in the position of the G6.
Furthermore, there is no clarity on the provisions of the Tehran agreement. It is not quite clear when Iran will pass its low-enriched uranium to Turkey, or when it will receive the enriched fuel back. Article 7 of the trilateral agreement says that Tehran agrees to supply 1,200 kg of low-enriched uranium to Turkey within a month of the signing of a relevant agreement between Iran and the G6, while the international negotiators agree to provide Iran with 120 kg of uranium enriched to a level of 20 per cent within one year. If uranium is to be enriched on Turkish territory, the deal cannot be implemented earlier than one year because it is technically impossible to produce this volume of high-enriched product in a shorter period of time. Therefore, the West and the world community as a whole have reason to suspect that Iran is simply trying to gain time, because there is no guarantee that Tehran will not use this year to go ahead with its nuclear programme.
If we assume that Brazil does have additionally enriched uranium and can exchange it for low-enriched Iranian uranium in the near future, then why didn't the G3 disclose this at the beginning? It could thus have eliminated all the suspicions and fears of those who continue to distrust the Iranian regime. Or another question: how much low-enriched uranium will remain in Iran after 1,200 kg is sent to Turkey?
There are many questions. But unfortunately, there is very little time left to take measures to resolve the "Iranian crisis" peacefully.