"İKS SAATI"na AZ QALIB
Mayın ikinci yarısında regionda situasiyaya birbaşa və dolayısı ilə təsir göstərən bir sıra hadisələr baş verdi. Türkiyənin Baş naziri Rəcəb Tayyib Ərdoğanın Bakıya səfəri baş tutdu. Azərbaycana gəlməzdən əvvəl isə İranda olan Ərdoğan orada çoxları üçün gözlənilməz bir razılaşmaya imza atdı. Türkiyə, Braziliya və İranın birlikdə əldə etdikləri razılaşma Tehranın nüvə proqramı ətrafındakı gərginliyi nəzərəçarpacaq dərəcədə azalda bilər.
Bu məsələdə Ankaranın əhəmiyyətli iştirakı bütün dünyaya Türkiyənin müstəqil, təsir imkanlarına malik fövqəldövlət olduğunu açıq şəkildə nümayiş etdirib.
Bakıya etdiyi qısa, lakin məzmunlu səfər zamanı isə Ərdoğan Türkiyə və bütünlükdə Türk Dünyasının böyük oğlu Mustafa Kamal Atatürkün abidəsinin açılışına qatılmaqla yanaşı, Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev ilə vacib danışıqlar da apardı. Liderlər ikitərəfli münasibətlər, həmçinin regional təhlükəsizliyə dair bir çox məsələləri müzakirə ediblər. Görüşdə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə də xüsusi diqqət ayrılıb.
Ermənistanın israrlı cəhdlərinə baxmayaraq, Türkiyə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesinə fəal şəkildə qoşulub və bu problemin həllilə bağlı ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri olan ölkələrlə (ABŞ, Fransa, Rusiya) intensiv dialoq aparır. Sürixdə Ankara ilə Yerevan arasında imzalanmış protokollar vasitəsilə Türkiyə ilə Azərbaycanın qardaşlıq münasibətlərini pozmağa ümid edənlərin istəklərinə çata bilmədikləri ortadadır. Türkiyə rəhbərliyi prinsipiallıq nümayiş etdirərək, açıq şəkildə Yerevanla münasibətlərin normallaşdırılmasının Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpası ilə əlaqəli proses olduğunu hər kəsə göstərdi.
Bakıya səfərin yekunlarına dair keçirilən mətbuat konfransında Ərdoğan Sürix protokollarının gələcəyi ilə bağlı suala cavab olaraq bildirib ki, bu məsələdə Türkiyənin "çox açıq və dəqiq formulu var".
"Bu formul nədən ibarətdir? Biz bəyan etmişik ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi həll olunmadan protokolların Türkiyə Böyük Millət Məclisində ratifikasiyası mümkün deyil. Bu çox açıq və aydındır. Biz bu haqda Minsk Qrupunun hər üç həmsədri ilə də danışmış və bunu onların nəzərinə çatdırmışıq. Həmsədrlər bu məsələdə daha fəal olmalı, Ermənistana bu məqamın nə qədər vacib olduğunu anlatmalıdır. Bunun üçün biz Madrid məsələsini də fəal şəkildə gündəmə gətirmişik. Gündəlikdə digər məsələlər də var. Amma hələ də Ermənistanın məsələyə həssas yanaşmasının şahidi olmuruq. Sizə də məlum olduğu kimi, Soçi görüşünün üzərindən 4 ay ötməsinə baxmayaraq, problemin həllində heç bir irəliləyiş yoxdur", - deyə Ərdoğan bildirib.
Türkiyənin nüfuzlu və məlumatlı qəzeti olan "Hürriyet" yazır ki, Ərdoğanın Bakıya səfəri zamanı ilkin mərhələdə Azərbaycanın Dağlıq Qarabağa bitişik 7 rayonundan 2-nin işğaldan azad olunması məsələsi müzakirə edilib. Başqa sözlə, torpaqların boşaldılması prosesi Minsk Qrupunun təklif etdiyi "5+2" formatından "2+3+2" formatına dəyişdirilib. İlkin mərhələdə boşaldılması nəzərdə tutulmuş rayonlar kimi isə Kəlbəcərlə Füzulinin adı çəkilir. Qəzetin yazdığına görə, bunun əvəzində isə Azərbaycan Ermənistan sərhədləri açıla bilər. Türkiyədəki mənbələr bildirir ki, guya bu variant ABŞ və Rusiya prezidentləri ilə də razılaşdırılıb.
Amma bu,  nə Azərbaycan, nə də Türkiyə tərəfindən rəsmən elan olunub. Ona baxmayaraq, Ermənistan KİV və siyasətçiləri məlumatı təkzib etməyə girişiblər. Ermənistanın müdafiə naziri Seyran Ohanyan hər hansı torpaqların boşaldılmasından söhbətin getmədiyini bildirib. Nəzərə alsaq ki, bütünlükdə danışıqlar prosesi Azərbaycanın işğal altındakı torpaqlarının boşaldılması üçün aparılır, bu bəyanat kifayət qədər qəribə təsir bağışlayır. Amma bu, Bakının vasitəçilər və beynəlxalq ictimaiyyətdən Ermənistandan, nəhayət Madrid prinsiplərinin yenilənmiş variantına aydın cavab almaq tələbinin əsaslı olduğunu təsdiqləyir.
Axı, Azərbaycan cüzi istisnalarla sənədi qəbul edib. Prezident İlham Əliyev Rəcəb Tayyib Ərdoğanla birlikdə keçirilən mətbuat konfransında deyib: "Biz analoji yanaşmanı Ermənistan tərəfindən də gözləyirik. Təkliflərin rəsmən təqdim olunmasından təxminən 6 ay vaxt keçməsinə baxmayaraq, erməni tərəfindən müsbət cavab hələ də gəlməyib. Biz bunu erməni tərəfinin vaxtı uzatmaq cəhdi, münaqişənin həlli üçün vacib addımlar atmaq istəməməsi, bununla da danışıqlar prosesini əbədi prosesə çevirmək istəyi kimi qəbul edirik. Əlbəttə ki, biz bununla razılaşa bilmərik. Odur ki, erməni tərəfi mövqeyini ortaya qoymalıdır. Onlar ya Rusiya, Fransa və ABŞ tərəfindən irəli sürülmüş təkliflərə müsbət cavab verəcək və bununla da biz münaqişənin həllinə yaxınlaşacağıq, ya da təkliflərə mənfi cavab verəcəklər və nəticədə danışıqlar prosesi pozulacaq. Bu halda Ermənistanla Azərbaycan arasında yeni mərhələ başlana bilər. Erməni tərəfi təkliflərə müsbət cavab verərsə və bunun əsasında Azərbaycan torpaqlarının işğaldan azad edilməsinə başlanılarsa, şübhəsiz, Azərbaycan Ermənistanla bütün sərhədləri açacaq. Bütün kommunikasiyalar açılacaq və bu halda regionda tammiqyaslı sülh və təhlükəsizlik təmin oluna bilər".
Ərdoğan-Əliyev görüşündə Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə yanaşı enerji, nəqliyyat sahələrində ikitərəfli əməkdaşlıq və bir sıra digər məsələlər də gündəmdə olub. Bakının Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun Naxçıvanadək uzadılması təşəbbüsünə münasibət bildirən Ərdoğan bu istiqamətdə işlərin davam etdirildiyini söyləyib. İyunun 17-dən başlayaraq, "Türk Hava Yolları" həftədə 3 dəfə İstanbul-Naxçıvan reysi həyata keçirəcək.
Ərdoğanın Azərbaycan səfərinin ən vacib nəticələrindən biri də yüksək səviyyədə Strateji Əməkdaşlıq Şurasının yaradılmasına dair əldə edilmiş prinsipial razılaşmadır. Bu struktur ikitərəfli münasibətlərin bütün sahələrini əhatə edəcək və Türkiyə ilə Azərbaycanın müttəfiqliyinin möhkəmləndirilməsində çox vacib addımdır. Elan olunub ki, hər iki tərəfin ekspertləri tezliklə kompleks məsələlərin həllinə start verəcək, lazımi sənədlərin imzalanması və şuranın praktiki olaraq fəaliyyətə başlaması isə İlham Əliyevin İstanbula iyunun 7-8-də edəcəyi səfəri zamanı nəzərdə tutulub.
Beləliklə, Azərbaycanla Türki-yənin strateji əməkdaşlığı möhkəmlənir, yeni yüksəkliyə qalxır. Ermənistan isə gündən - günə ənənəvi himayədarlarının belə dəstəyini itirir, dərin diplomatik təcrid durumuna düşür.
Erməni siyasətçiləri, mətbuatı və geniş ictimaiyyəti üçün soyuq duş rolunu isə Avropa Parlamentinin qəbul etdiyi 2216 saylı qətnamə oynayıb. Bolqarıstanlı deputat Yevgeni Kirillovun hazırladığı sənəddə deyilir: "Yüz minlərlə qaçqının hüquqlarının hələ də pozulduğundan narahat olan Avropa Parlamenti bəyan edir: Avropa Parlamenti bu konteksdə Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən Ermənistan ordusunun çıxarılmasını, köçkün insanların öz evlərinə qayıtmalarına imkan yaradılmasını tələb edir. Avropa Parlamenti israrla bildirir ki, Ermənistan ordusu Dağlıq Qarabağa bitişik işğal olunmuş əraziləri dərhal boşaltmalıdır".
Bu mərhələdə avropalı parlamentari münaqişənin həllini belə görür: "Dağlıq Qarabağa onun son statusu müəyyənləşənədək müəyyən aralıq statusu verilməlidir. Bu, keçid mərhələsində erməni və azərbaycanlı əhalinin sülh şəraitində yaşamasına imkan verəcək".
Bundan başqa, Avropa Parlamenti "Avropa İttifaqının icraçı orqanlarının regiona çoxtərkibli müşahidə missiyası göndərmək niyyətini dəstəkləyir. Həmin missiya beynəlxalq sülhməramlı qüvvələrin formalaşdırılmasına kömək etməlidir".
Erməni mənbələri bildirir ki, ABŞ dövlət katibinin köməkçisi Tina Kaydanovun bu günlərdə Yerevana səfəri zamanı prezident Serj Sarkisyan qarşısında praktiki olaraq, ultimatum qoyub - Türkiyə ilə münasibətlərin normallaşdırılması prosesi bərpa olunmasa, Azərbaycanın Dağlıq Qarabağa bitişik rayonları azad edilməsə, Ermənistan təcrid duruma salınacaq.
İslam Konfransı Təşkilatına üzv ölkələrin Xarici işlər nazirləri Şurasının Düşənbədə keçirilən 37-ci sessiyasında da növbəti dəfə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü dəstəklənib və Ermənistan dərhal işğal altındakı torpaqların boşaldılmasına çağırılıb. Bundan sonra bu qərarın qulaqardına vurulması və Ermənistanın İran, Suriya kimi ənənəvi tərəfdaşları tərəfindən dəstəklənməsi asan olmayacaq.
Yerevan onun üçün faciəvi istiqamətdə inkişaf edən hadisələrin qarşısını almaqda acizdir. "DQR"də "parlament seçkisi" adlı şou ilə hansısa dividentlər qazanmaq arzusu isə onu daha da iflasa uğradıb. Əvvəlki illərlə müqayisədə bu dəfə Rusiya və Avropanın hətta erpənipərəst deputatları da bu şouda iştirak etməyib. Avropa İttifaqının xarici məsələlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali komissarı Ketrin Eşton sözügedən "seçki"yə belə münasibət bildirib: "Xatırlatmaq istəyirəm ki, Avropa İttifaqı bu bazar günü Dağlıq Qarabağda keçiriləcək "parlament seçkiləri"ni tanımayacaq. Bu hadisə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həllinə mane olmamalıdır. Mən ATƏT-in Minsk qrupunun münaqişənin həlli istiqamətindəki fəaliyyətinə dəstəyimizi bir daha ifadə edirəm. Tərəfləri problemin danışıqlar yolu ilə çözülməsinə cəhdləri iki dəfə artırmağa çağırıram. Avropa İttifaqı bu məqsədə nail olunması üçün aparılan işlərə dəstəyini davam etdirməyə hazırdır".
Erməniləri daha çox Rusiya məyus edib. Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmisi Andrey Nesterenko "DQR"dəki "seçki" haqda danışarkən bildirib ki, Moskva Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəkləyir və Dağlıq Qarabağı müstəqil dövlət kimi tanımır.
Diplomatik mübarizədə Azərbaycana məğlub olan Ermənistan isə xaricdəki lobbinin fəaliyyətini gücləndirib və bu zaman informasiya təxribatlarından belə çəkinmir. Ya Amerikanın ermənipərəst konqresmenləri ermənilərin İraqdan Ermənistana (oxu: Dağlıq Qarabağa) köçürülməsinin maliyyələşdirilməsini (?!) təklif edir, ya "Armenia Today" adı gizli saxlanılan diplomatik mənbəyə istinadla Fransanın Ermənistandakı səfiri Serj Smessovun (soyadından göründüyü kimi, etnik erməni) Minsk qrupunun fransalı həmsədri postuna təyin olunacağını yazır. Bütün bu xəbərlər isə dərhal elə onların özləri tərəfindən təkzib olunur.
Paralel olaraq, Ermənistanın hərbi-sənaye kompleksinin uğurları haqda da şou yaradılır. Əslində isə Sovet dönəmindən Ermənistana qalmış sənaye deqradasiyaya uğrayıb və dağılmaqdadır.
Hər halda, bütün bunlar hadisələrin Ermənistanı qane etməyən istiqamətdə inkişafını dayandırmağa qadir deyil.
Armtoday.info xəbər verir ki, müxalifətçi "İrs" partiyasının fraksiyasından olan deputat Ruben Akopyan, əslində, Yerevanın Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesindən kənarlaşdırıldığını bildirib. O, hesab edir ki, hazırda problem Türkiyənin fəal iştirakı ilə müzakirə edilir və bu formatda Yerevan yoxdur. Akopyan müzakirələrin nəticələrinin Ermənistana qəbul etdiriləcəyindən narahatlığını ifadə edib. Yəqin ki, erməni tərəfinin Azərbaycan torpaqlarının işğaldan azad olunmasının vacibliyinə inandırılması işini Dmitri Medvedevin Yerevana edəcəyi səfər zamanı Moskva öz üzərinə götürəcək. Medvedev Ermənistana Moskvada Türkiyənin baş naziri Rəcəb Tayyib Ərdoğanı qəbul etdikdən sonra yollanacaq.
Ermənistanın beynəlxalq maliyyə donorlarından, xüsusilə Rusiyadan ciddi asılılığını nəzərə alsaq, Yerevan üçün manevr meydanı hər keçən gün daha da daralır. Ermənistanın sülh danışıqlarının uzadılması oyunu sona yaxınlaşır.

"ZERO HOUR" CLOSES IN
The second half of May witnessed several developments that directly or indirectly affected the situation in the region. Specifically, Baku was visited by Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan. He arrived from Tehran where, to the surprise of many, a tripartite agreement was signed between Iran, Brazil and Turkey. Its implementation could significantly reduce the tensions surrounding Iran's nuclear programme. Ankara's key involvement in this issue has convincingly demonstrated to the world the Turkey's growing role as an independent and influential power.
Meanwhile, during his brief but very busy visit to Baku, apart from participating in the unveiling of a monument to the great son of Turkey and the Turkic world, Mustafa Kemal Ataturk, Prime Minister Erdogan held important talks with Azerbaijani President Ilham Aliyev. The two leaders discussed many issues relating both to bilateral relations and to regional security. Particular attention was paid to settlement of the Armenian-Azerbaijani conflict over Nagornyy Karabakh.
Despite Armenia's strong opposition, Turkey is actively involved in the Karabakh settlement and is engaged in an intensive dialogue with the co-chairs of the Minsk Group - the USA, Russia and France. Those who hoped to destroy the fraternal bond between Turkey and Azerbaijan by the signing of the Zurich protocols have clearly been disappointed in their expectations. The Turkish leadership held a principled position and, in accordance with its public pledge, made the normalization of Armenian-Turkish relations and the opening of borders conditional on Armenia's readiness to proceed with a practical withdrawal from the occupied Azerbaijani territories.
Asked about the future of the Turkish-Armenian protocols at a press conference after his visit to Baku, Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan said that Ankara "speaks in a very open and clear language."
"What is the position? We have said that without a settlement of the Nagornyy Karabakh conflict between Armenia and Azerbaijan, it is impossible for the Turkish Grand National Assembly to issue a positive resolution. This is very open and clear. We talked about this and explained it to all three co-chairs of the Minsk Group. They should be more active in this direction and explain the importance of this issue to Armenia. To do this, we also actively placed the Madrid question on the agenda. We included other issues as well. But we still do not see a sensitive approach to the issue from Armenia. As you know, although four months have elapsed since the Sochi meeting, there is still no progress here," said Erdogan.
According to the influential and well-informed Turkish newspaper Hurriyet, during Prime Minister Erdogan's visit to Baku, the possibility of Armenia's withdrawal from the first two of the seven districts surrounding Nagornyy Karabakh was also examined - the transformation of the Minsk Group's scheme for the withdrawal of Armenian forces from "5+2" to "2+3+2. The districts to be returned first are Kalbacar and Fuzuli. In return, according to the newspaper, Azerbaijan may open its border with Armenia. Turkish sources claim that such an agreement has allegedly been reached between the presidents of the United States and Russia.
Although this option was not announced officially by Turkey or Azerbaijan, the Armenian media and politicians began to worry and refute it. Thus, Armenian Defence Minister Seyran Ohanyan said that there were no talks about the "surrender" of any districts. This was a strange statement, if we recall that all the negotiating formats directly anticipate the withdrawal of Armenian forces from the occupied territories of Azerbaijan. But this confirms the validity of Baku's demands that the mediators and the international community should finally force Armenia to adopt a coherent position on the Madrid principles proposed by the Minsk Group.
For Azerbaijan, with very few exceptions, has accepted them. President Ilham Aliyev said at the joint press conference with Turkish Prime Minister Recep Tayyib Erdogan: "We expect a similar approach from the Armenian side. Although about six months have passed since the formal submission of the proposal, we have still not received a positive response from the Armenian side. We see this as Armenia's attempt to gain time, not to take important steps to address the issue and thus make the negotiating process eternal. Of course, we cannot accept this. Therefore, the Armenian side should express its position. Either it gives a positive response to the proposal made by Russia, France and America and then we come closer to resolving the issue, or they answer in the negative and thus disrupt the negotiating process, and a new stage may begin between Armenia and Azerbaijan. If the Armenian side responds positively to the proposal and begins withdrawing its occupying forces from Azerbaijani territory, then, of course, Azerbaijan will open all borders with Armenia. All communications will open and, thus, full peace and security can be achieved in the region."
In addition to the Karabakh issue, the negotiations between Erdogan and Aliyev addressed the issues of bilateral cooperation in energy, transport and many other issues. Thus, referring to Baku's initiative to extend the Baku-Tbilisi-Kars railway to Naxcivan, Recep Tayyip Erdogan said that work was in progress in this area. From 17 June, Turkish Airlines will fly from Istanbul to Naxcivan three times a week.
One of the most important outcomes of Prime Minister Erdogan's visit was the adoption of a principled decision to establish a high level council of strategic cooperation. This structure will cover all aspects of bilateral relations and will be a very important step towards strengthening the alliance between Turkey and Azerbaijan. It was announced that experts from both countries will soon begin exploring the full range of issues, while the signing of relevant documents and the practical launch of the council will take place during President Ilham Aliyev's visit to Istanbul scheduled for 7-8 June.
Thus, strategic cooperation between Azerbaijan and Turkey is strengthening and rising to new heights, while Armenia is gradually losing the support of its traditional patrons and is in deep diplomatic isolation. A cold shower for the Armenian politicians, media and general public was administered by Resolution No 2216, unanimously adopted by the European Parliament. Its author was Bulgarian MP Yevgeni Kirillov.
The document states: "Expressing concern that the rights of hundreds of thousands of refugees continue to be trampled on, the European Parliament states: in this context, the European Parliament demands the withdrawal of Armenian troops from the occupied Azerbaijani territories to allow evicted residents to return to their homes. The European Parliament insists that Armenian troops should withdraw immediately from all the occupied Azerbaijani territories surrounding Nagornyy Karabakh."
At this stage, the European parliamentarians see the following solution: "Nagornyy Karabakh can be given a certain interim status, pending clarification of its final status, which, in turn, will make it possible to ensure peaceful coexistence and cooperation between the Armenian and Azerbaijani populations in this transitional period." In addition, "the European Parliament supports the intention of the executive bodies of the European Union to send a major observation mission to the region, which should contribute to the formation of an international peacekeeping force."
Armenian sources also report that during a recent visit to Yerevan, the US Deputy Assistant Secretary of State Tina Kaidanov presented President Serzh Sargsyan with virtually an ultimatum - either he resumes the process of normalizing relations with Turkey and returns the territories surrounding Nagornyy Karabakh to Azerbaijan, or he faces total isolation.
The 37th session of the Council of Foreign Ministers of the Organization of the Islamic Conference, held in Dushanbe, also confirmed once again its support for Azerbaijan's territorial integrity and called on Armenia to begin withdrawing its troops from the occupied districts immediately. It will now be hard for Armenia's traditional partners, such as Iran and Syria, to ignore this decision and help Armenia openly.
Yerevan has nothing with which to prevent a course of events disastrous for Armenian ambitions. Attempts to squeeze out dividends with the so-called parliamentary elections in the "NKR" turned into an even greater failure. Unlike in previous years, even pro-Armenian MPs from Russia and Europe decided not to participate. The EU High Representative for Foreign and Security Policy Catherine Ashton said about these elections: "I want to say that the EU does not recognize the constitutional and legal framework upon which the parliamentary elections were held in Nagornyy Karabakh this Sunday. This event should not become an obstacle to a peaceful settlement of the Karabakh conflict. I confirm our support for the OSCE Minsk Group and the work of the co-chairs aimed at resolving the conflict. I urge the parties to double their efforts to find a solution to the conflict through negotiations. I repeat that the EU is ready to continue contributing towards this goal."
Russia disappointed the Armenians even more. While commenting on the 23 May elections to the so-called "NKR" parliament, Foreign Ministry spokesman Andrey Nesterenko said that Moscow supports the territorial integrity of Azerbaijan and does not recognize Nagornyy Karabakh as an independent state.
The Armenians, who are losing the diplomatic war with Azerbaijan, have stepped up their foreign lobbying activities and are even resorting to issuing provocative information and sabotage. First, pro-Armenian US congressmen propose the financing (?!) of a resettlement of Armenians from Iraq to Armenia (i.e. Nagornyy Karabakh), and then Armenia Today, citing an unnamed diplomatic source, issues information about the forthcoming appointment of the current French ambassador to Yerevan, Serge Smessov (judging by his name, he is an ethnic Armenian) as a co-chair of the OSCE Minsk Group from France; this was immediately denied by Smessov himself. They also arrange promotional shows on the achievements of the Armenian military-industrial complex, although the Soviet-era industries inherited by Yerevan have degenerated and lie in ruins. But these episodes are not able to change the unfavourable course of events for Armenians.
According to Armtoday.info, political scientist Ruben Hakopyan, a member of a faction of the opposition Heritage Party, said that Armenia has been essentially sidelined from negotiations on the Nagornyy Karabakh conflict. Turkey is actively involved in discussions on the issue, and in formats where Armenia is not represented. Hakopyan noted that he had serious concerns that a solution would be imposed on the Armenian side. Perhaps the task of persuading Armenia of the inevitability of withdrawal from occupied Azerbaijani territories will have to be undertaken by Moscow, during the forthcoming visit by President Dmitriy Medvedev to Yerevan. He will go there after receiving Turkish Prime Minister Erdogan in Moscow.
Given Armenia's high dependence on international financial donations, particularly from Russia, Yerevan's room for manoeuvre is narrowing with each passing day. The Armenian game of stalling the negotiations on a peaceful settlement is coming to an end, and decisions are becoming irrevocable.