GEC OLSUN, AMMA GÜC OLMASIN
Amerika qanunvericiliyi, bu ölkənin hər bir prezidentinin üzərinə hər il milli təhlükəsizliyə dair strateji bəyannamənin qəbulu ilə bağlı öhdəliik qoyur. Amma prezidentlər heç də həmişə bu qaydaya əməl etmir. Sabiq prezident Corc Buş öz milli təhlükəsizlik doktrinasını 2 dəfə - 2002 və 2006-cı illərdə təqdim etmişdi.
ABŞ-ın hazırk? rəhbəri Barak Obama isə bu sənədi ilk dəfə səlahiyyətlərinin icrasına başladıqdan 16 ay sonra təqdim edib. Əksər analitiklər və KİV hesab edir ki, bu il mayın 27-də təqdim olunmuş 52 səhifəlik yeni doktrina Corc Buş erasının sona çatdığını göstərir. Qərb mətbuatı onu, əsasən, belə təqdim edir: "Çəkic yerinə cərrah bıçağı".
Əgər Buşun dövründə söhbət "terrorla müharibə"dən gedirdisə, indi Obama fikri konkret ifadə edir: "Əl-Qaid?" ilə müharibə. Bundan sonra ABŞ-ın düşmənləri "cihadçılar" və ya "islamçılar" adlandırılmayacaq və burada məqsəd ABŞ-ın guya islaha qarşı mübarizə aparmasına dair fikrin formalaşmasına imkan verməməkdir.
Yeni sənəddə digər təhlükələr kimi, ölkə daxilində radikallıq, iqtisadi təlatümlər və iqlim dəyişiklikləri, həmçinin, təbii ki, nüvə silahlarının yayılması göstərilib.
Sənəddə Şimali Koreya ilə İran tərəfindən gələn təhlükə də xüsusi qeyd olunub.
Bəzi müşahidəçilər hesab edir ki, Obama administrasiyası öz strategiyasında ilk dəfə nəinki xarici faktorlardan, hətta ölkədəki daxili vəziyyətdən, xüsusilə, iqtisadi rəqabətədavamlılıqdan uzaqlaşıb. Prezidentin Amerikanın "iqtisadi, mənəvi və innovasiya gücünü artırmalı olması" haqda fikirləri də bunu təsdiqləyir. Obama hesab edir ki, ölkəsi dünyanı öz arxası ilə aparmaq istəyirsə, bu addımları atmalıdır: to lead the world.
Ən maraqlısı isə, fikrimizcə, Obamanın Fransa, Almaniya, Türkiyə, Azərbaycan və Rusiya kimi dövlətlərin liderlərinin çağırışlarına qulaq asmasıdır. Söhbət bu liderlərin ABŞ-ı dünyaya hökmranlıqdan, başqa dövlətlərin daxili işlərinə qarışmaqdan imtinaya çağırmasından gedir.
"Barak Obamanın ilk rəsmi milli təhlükəsizlik strategiyası yaxın dövrdə Birləşmiş Ştatların öz sərhədləri çərçivəsində yaşamağı öyrənməli olduğu eranın başlanacağını göstərir", - "The New York Times" belə yazır.
Bu ilin martında Fransa prezidenti Nikolya Sarkozinin Vaşinqtonun dünyanı təkbaşına idarə etməyə çalışmasına diqqət çəkdiyi də yaddaşlardadır. O zaman Nyu-Yorkun Kolumbiya Universitetində amerikalı tələbələr qarşısında çıxış edən Sarkozi demişdi: "Nə qədər güclü olsa da, XXI əsrdə heç bir xalq öz baxışlarını bütün dünyaya qəbul etdirə bilməz".
İndi Obama da etiraf edir ki, Amerika təkbaşına fəaliyyət göstərməməlidir; o, mövcud olan alyansları möhkəmləndirməklə yanaşı, yenilərini yaratmağı, Çin, Hindistan və Rusiya kimi oyunçularla tərəfdaşlığı gücləndirməyi planlaşdırır.
ABŞ-ın yeni milli təhlükəsizlik doktrinasına əsasən, Obama artıq ABŞ-ın bütün cəbhələrdə təkbaşına mübarizə apara bilməyəcəyini etiraf edərək, hiperfövqəldövlət ideyasından boyun qaçırmaq fikrindədir.
Yeri gəlmişkən, bu cür yanaşmanın bəzi elementləri artıq özünü Rusiya ilə münasibətlərin "yenilənməsi" prosesində də göstərir.
Bununla yanaşı, bəzi ekspertlər hesab edir ki, tamhəcmli strateji dönüşdən danışmaq olmaz. ABŞ hələ ki, hərbi hegemonluq ideyasından əl çəkməyə hazır deyil və önləyici hərbi müdaxilə hüququnu özündə saxlayır. Amma Buş strategiyasından fərqli olaraq, buna bütün digər variantların iflasa uğradığı halda istifadə olunacaq vasitə kimi baxılır.
Güman ki, Barak Obama demokratiya ixracı ideyasından da tam imtina etməyi düşünmür. ABŞ prezidentinin yeni doktrinasında "suverenlik və ərazi bütövlüyü" məsələsinə də toxunulub. Amma nədənsə bu haqda yalnız "Rusiyanın qonşuları" ilə bağlı danışılır. Rusiya XİN-nin birmənalı olmayan reaksiyasına da məhz bu səbəb olub. Nazirliyin bəyanatında ABŞ-ın yeni milli təhlükəsizlik strategiyasının konstruktiv tonu qeyd olunur. Amma XİN bununla yanaşı, orada Rusiyanın ünvanına bəzi ikimənalı fikirlərlə bağlı narahatlığını da ifadə edib.
Sonda Rusiyanın xarici siyasət idarəsi ABŞ-a "geriyə baxmamağı, münasibətlərin yeni keyfiyyət qazanması yolunda irəliləməyi" məsləhət görüb.
Rusiya XİN-in bəyanatında vurğulanır ki, sənəddə Moskvaya yönəlmiş çağırışlar - "sülhpərvər olmaq", "bynəlxalq normalara əməl etmək", "Avropa və Asiyada özünü məsuliyyətli tərəfdaş kimi aparmaq" haqda məsləhətlər, həmçinin "Rusiya ilə qonşu ölkələrin suverenliyi və ərazi bütövlüyünə hörmət"lə bağlı müddəa köhnə dövrlərdən qalmış dissonans kimi görünür.
Rusiya XİN-in narazılığını anlamaq çətin deyil.
Doğrudanmı yenə ikili standartların şahidi olacağıq? Axı dünyada suverenlik və ərazi bütövlüyü ilə bağlı yalnız Rusiyanın qonşuları problem yaşamır. Yeri gəlmişkən, bu "qonşu" ərazi bütövlüyü Ermənistan tərəfindən pozulmuş Azərbaycan da ola bilərdi.
Üstəlik, ABŞ bu münaqişənin həllində vasitəçilik edən ölkələrdən biridir. Amma ABŞ-ın yeni strategiyasında işlədilən "Rusiyaya qonşu dövlətlər" formulu söhbətin yalnız Rusiya ilə bilavasitə problemi olan ölkələrdən, məsələn, Gürcüstandan getdiyini göstərir.
Obama administrasiyasının vitse-prezident Cozef Baydenin çağırışına qulaq asması isə başqa cür nəticələnərdi. Söhbət Baydenin "R+"un ötən nömrəsində verdiyimiz çağırışından gedir: "Biz Avropanın təhlükəsizliyinin bölünməz olduğunu təsdiqləməli, eyni zamanda Avropanın bütün ölkələri üçün ərazi bütövlüyünün vacibliyini, həmçinin dövlətlərin öz təhlükəsizlik alyanslarını seçməkdə sərbəst olduqlarını bir daha bəyan etməliyik".

BETTER LATE THAN NEVER
US law requires every president of the country to make annual an strategic declaration on national security, but presidents do not always obey. Former President George Bush presented his doctrine of national security twice - in 2002 and 2006.
The current US President Barack Obama submitted his first document 16 months after his accession to the presidency. According to most analysts and the media, the new 52-page doctrine of US national security, published on 27 May this year, marks a break with the era of George W. Bush. "A scalpel instead of a jack-hammer": this is how the Western press characterizes the difference in approach. While Bush talked of a "war on terror", Obama has stated specifically: a war against al-Qaeda. Enemies of America will no longer be called "jihadists" or "Islamists", to avoid giving the impression that the US is at war with Islam. The threats identified are radicalism within the country, economic shocks, climate change and, of course, nuclear proliferation. A special line in the report warns about the threat from North Korea and Iran.
According to some observers, the Obama administration proceeds, for the first time in its strategy, not only from external factors, but also from the country's internal situation, in particular its economic competitiveness. This is confirmed by Obama's words that America should "revive its economic, moral and innovative power" if it wants to "lead the world".
But the most interesting point, in our view, is that Obama seems to have heeded the calls of the leadership of such countries as France, Germany, Turkey, Azerbaijan and Russia about the unacceptability of sole world domination and brazen interference in the internal affairs of other nations.
"Barack Obama's first official National Security Strategy describes the near future as an era in which the United States must learn to live within its own limits," comments The New York Times.
In March, French President Nicolas Sarkozy drew attention to the fact that Washington was trying to rule the world alone. "No nation, however strong it may be, can impose its views on the world in the 21st century," said the French president during an address to American students at Columbia University in New York.
Now Obama recognizes that America must not act alone: he plans to strengthen old alliances, create new ones and develop partnerships with players such as China, India and Russia.
And judging by the new doctrine of national security, Obama intends to give up the idea of being a hyperpower, recognizing that the US can no longer fight on all fronts simultaneously. By the way, some elements of this approach are already being implemented in the process of "resetting" with Russia.
However, according to several commentators, this strategic U-turn cannot be called complete. The US is not yet ready to abandon the idea of military supremacy and it retains the option of preventive military strikes, but, in contrast to Bush's strategy, only after all other options have been tried.
Barack Obama does not seem to have given up the idea of exporting democracy. At the same time, the new strategy warns against differences in understanding the foundations of human rights hampering cooperation in areas of mutual interest.
In the new doctrine, the US president also touched on the question of "sovereignty and territorial integrity", but for some reason, only in respect of "Russia's neighbours". This drew a mixed response from the Russian Foreign Ministry.
In a statement on 29 May, the Russian Foreign Ministry noted the constructive spirit of the updated US national security strategy but, at the same time, expressed concern about some ambiguous language vis-a-vis Russia. As a result, the Foreign Ministry advised the USA "not to look to the past and to move forward towards a qualitative transformation of our relations".
"A clear conflict arises from bygone implicit calls for Russia to be 'peaceful', 'to respect international norms', 'to behave as a responsible partner in Europe and Asia', which are also formulated in the context of a declared US commitment to the sovereignty and territorial integrity of Russia's neighbours," the statement says.
The Russian Foreign Ministry's dissatisfaction is not difficult to understand. Are we seeing once again the application of double standards? Problems with sovereignty and territorial integrity are not only experienced by Russia's neighbours. Incidentally, one such "neighbour" is Azerbaijan, whose territorial integrity has been violated by Armenia, and the US is a mediator in resolving this conflict. But the context in which the wording "Russia's neighbours" was used in the new US national security strategy implies states that have problems directly with Russia. Georgia, for example.
Another question is whether the Obama administration will follow US Vice-President Joseph Biden's call, which we mentioned in the previous edition of R+: "We must reaffirm that security in Europe is indivisible; we must stress the importance of territorial integrity for all of Europe, as well as the right of states to choose their security alliances."