GEC OLSUN, AMMA GÜC OLMASIN
Amerika qanunvericiliyi, bu ölkənin hər bir prezidentinin üzərinə hər il milli təhlükəsizliyə dair strateji bəyannamənin qəbulu ilə bağlı öhdəliik qoyur. Amma prezidentlər heç də həmişə bu qaydaya əməl etmir. Sabiq prezident Corc Buş öz milli təhlükəsizlik doktrinasını 2 dəfə - 2002 və 2006-cı illərdə təqdim etmişdi.
ABŞ-ın hazırk? rəhbəri Barak Obama isə bu sənədi ilk dəfə səlahiyyətlərinin icrasına başladıqdan 16 ay sonra təqdim edib. Əksər analitiklər və KİV hesab edir ki, bu il mayın 27-də təqdim olunmuş 52 səhifəlik yeni doktrina Corc Buş erasının sona çatdığını göstərir. Qərb mətbuatı onu, əsasən, belə təqdim edir: "Çəkic yerinə cərrah bıçağı".
Əgər Buşun dövründə söhbət "terrorla müharibə"dən gedirdisə, indi Obama fikri konkret ifadə edir: "Əl-Qaid?" ilə müharibə. Bundan sonra ABŞ-ın düşmənləri "cihadçılar" və ya "islamçılar" adlandırılmayacaq və burada məqsəd ABŞ-ın guya islaha qarşı mübarizə aparmasına dair fikrin formalaşmasına imkan verməməkdir.
Yeni sənəddə digər təhlükələr kimi, ölkə daxilində radikallıq, iqtisadi təlatümlər və iqlim dəyişiklikləri, həmçinin, təbii ki, nüvə silahlarının yayılması göstərilib.
Sənəddə Şimali Koreya ilə İran tərəfindən gələn təhlükə də xüsusi qeyd olunub.
Bəzi müşahidəçilər hesab edir ki, Obama administrasiyası öz strategiyasında ilk dəfə nəinki xarici faktorlardan, hətta ölkədəki daxili vəziyyətdən, xüsusilə, iqtisadi rəqabətədavamlılıqdan uzaqlaşıb. Prezidentin Amerikanın "iqtisadi, mənəvi və innovasiya gücünü artırmalı olması" haqda fikirləri də bunu təsdiqləyir. Obama hesab edir ki, ölkəsi dünyanı öz arxası ilə aparmaq istəyirsə, bu addımları atmalıdır: to lead the world.
Ən maraqlısı isə, fikrimizcə, Obamanın Fransa, Almaniya, Türkiyə, Azərbaycan və Rusiya kimi dövlətlərin liderlərinin çağırışlarına qulaq asmasıdır. Söhbət bu liderlərin ABŞ-ı dünyaya hökmranlıqdan, başqa dövlətlərin daxili işlərinə qarışmaqdan imtinaya çağırmasından gedir.
"Barak Obamanın ilk rəsmi milli təhlükəsizlik strategiyası yaxın dövrdə Birləşmiş Ştatların öz sərhədləri çərçivəsində yaşamağı öyrənməli olduğu eranın başlanacağını göstərir", - "The New York Times" belə yazır.
Bu ilin martında Fransa prezidenti Nikolya Sarkozinin Vaşinqtonun dünyanı təkbaşına idarə etməyə çalışmasına diqqət çəkdiyi də yaddaşlardadır. O zaman Nyu-Yorkun Kolumbiya Universitetində amerikalı tələbələr qarşısında çıxış edən Sarkozi demişdi: "Nə qədər güclü olsa da, XXI əsrdə heç bir xalq öz baxışlarını bütün dünyaya qəbul etdirə bilməz".
İndi Obama da etiraf edir ki, Amerika təkbaşına fəaliyyət göstərməməlidir; o, mövcud olan alyansları möhkəmləndirməklə yanaşı, yenilərini yaratmağı, Çin, Hindistan və Rusiya kimi oyunçularla tərəfdaşlığı gücləndirməyi planlaşdırır.
ABŞ-ın yeni milli təhlükəsizlik doktrinasına əsasən, Obama artıq ABŞ-ın bütün cəbhələrdə təkbaşına mübarizə apara bilməyəcəyini etiraf edərək, hiperfövqəldövlət ideyasından boyun qaçırmaq fikrindədir.
Yeri gəlmişkən, bu cür yanaşmanın bəzi elementləri artıq özünü Rusiya ilə münasibətlərin "yenilənməsi" prosesində də göstərir.
Bununla yanaşı, bəzi ekspertlər hesab edir ki, tamhəcmli strateji dönüşdən danışmaq olmaz. ABŞ hələ ki, hərbi hegemonluq ideyasından əl çəkməyə hazır deyil və önləyici hərbi müdaxilə hüququnu özündə saxlayır. Amma Buş strategiyasından fərqli olaraq, buna bütün digər variantların iflasa uğradığı halda istifadə olunacaq vasitə kimi baxılır.
Güman ki, Barak Obama demokratiya ixracı ideyasından da tam imtina etməyi düşünmür. ABŞ prezidentinin yeni doktrinasında "suverenlik və ərazi bütövlüyü" məsələsinə də toxunulub. Amma nədənsə bu haqda yalnız "Rusiyanın qonşuları" ilə bağlı danışılır. Rusiya XİN-nin birmənalı olmayan reaksiyasına da məhz bu səbəb olub. Nazirliyin bəyanatında ABŞ-ın yeni milli təhlükəsizlik strategiyasının konstruktiv tonu qeyd olunur. Amma XİN bununla yanaşı, orada Rusiyanın ünvanına bəzi ikimənalı fikirlərlə bağlı narahatlığını da ifadə edib.
Sonda Rusiyanın xarici siyasət idarəsi ABŞ-a "geriyə baxmamağı, münasibətlərin yeni keyfiyyət qazanması yolunda irəliləməyi" məsləhət görüb.
Rusiya XİN-in bəyanatında vurğulanır ki, sənəddə Moskvaya yönəlmiş çağırışlar - "sülhpərvər olmaq", "bynəlxalq normalara əməl etmək", "Avropa və Asiyada özünü məsuliyyətli tərəfdaş kimi aparmaq" haqda məsləhətlər, həmçinin "Rusiya ilə qonşu ölkələrin suverenliyi və ərazi bütövlüyünə hörmət"lə bağlı müddəa köhnə dövrlərdən qalmış dissonans kimi görünür.
Rusiya XİN-in narazılığını anlamaq çətin deyil.
Doğrudanmı yenə ikili standartların şahidi olacağıq? Axı dünyada suverenlik və ərazi bütövlüyü ilə bağlı yalnız Rusiyanın qonşuları problem yaşamır. Yeri gəlmişkən, bu "qonşu" ərazi bütövlüyü Ermənistan tərəfindən pozulmuş Azərbaycan da ola bilərdi.
Üstəlik, ABŞ bu münaqişənin həllində vasitəçilik edən ölkələrdən biridir. Amma ABŞ-ın yeni strategiyasında işlədilən "Rusiyaya qonşu dövlətlər" formulu söhbətin yalnız Rusiya ilə bilavasitə problemi olan ölkələrdən, məsələn, Gürcüstandan getdiyini göstərir.
Obama administrasiyasının vitse-prezident Cozef Baydenin çağırışına qulaq asması isə başqa cür nəticələnərdi. Söhbət Baydenin "R+"un ötən nömrəsində verdiyimiz çağırışından gedir: "Biz Avropanın təhlükəsizliyinin bölünməz olduğunu təsdiqləməli, eyni zamanda Avropanın bütün ölkələri üçün ərazi bütövlüyünün vacibliyini, həmçinin dövlətlərin öz təhlükəsizlik alyanslarını seçməkdə sərbəst olduqlarını bir daha bəyan etməliyik".

ЛУЧШЕ ПОЗДНО, ЧЕМ НИКОГДА
Американское законодательство предписывает каждому президенту этой страны ежегодные стратегические декларации по национальной безопасности, однако президенты не всегда следуют этому правилу. Бывший президент Джордж Буш представлял свою доктрину национальной безопасности два раза - в 2002 и 2006 годах.
Нынешний президент США Барак Обама впервые представил этот документ спустя 16 месяцев после своего вступления на этот пост. По мнению большинства аналитиков и СМИ, новая 52-страничная доктрина национальной безопасности США, обнародованная 27 мая текущего года, знаменует собой разрыв с эпохой Джорджа Буша. "Вместо молота - скальпель", - так характеризует различие подходов западная пресса. Если при Буше речь шла о "войне с терроризмом", теперь Обама заявил конкретно: война против "Аль-Каиды". Врагов Америки больше не будут называть "джихадистами" или "исламистами", чтобы не создавалось впечатление, что США воюют с исламом. Угрозами названы также радикализм внутри страны, экономические потрясения и климатические изменения и, конечно же, ядерное распространение.  Особой строкой в докладе отмечено предупреждение об угрозах со стороны КНДР и Ирана.
По мнению ряда наблюдателей, администрация Обамы в своей стратегии впервые отталкивается не только от внешних факторов, но и от внутренней ситуации в стране, в частности ее экономической конкурентоспособности. Это подтверждают слова Обамы о том, что Америка должна "оживить экономическую, моральную и инновационную мощь", если она хочет "вести мир за собой": to lead the world.
Но самое интересное, на наш взгляд, это то, что Обама, по всей видимости, прислушался к призывам лидеров таких стран, как Франция, Германия, Турция, Азербайджан и Россия, о неприемлемости идеи единоличного мирового господства и беспардонного вмешательства во внутренние дела других стран.
"Первая официальная национальная стратегия безопасности Барака Обамы описывает ближайшую перспективу как эру, в которую Соединенным Штатам придется учиться жить в своих собственных пределах", - пишет по данному поводу The New York Times.
Вспомним, как в марте президент Франции Николя Саркози обратил внимание на то, что Вашингтон пытается управлять миром в одиночку. "Ни одна нация, какой бы сильной она ни была, не может в XXI веке навязывать свои взгляды всему миру", - заявил президент Франции во время своего выступления перед американскими студентами в Колумбийском университете в Нью-Йорке.
Теперь Обама признает, что Америка не должна действовать в одиночку: он планирует укреплять прежние и создавать новые альянсы, развивать партнерство с такими игроками, как Китай, Индия и Россия.
И, судя по новой доктрине национальной безопасности, Обама намерен отойти от идеи гипердержавы, признавая, что США больше не могут бороться одновременно на всех фронтах. Кстати, некоторые элементы такого подхода уже дают о себе знать в процессе "перезагрузки" с Россией.
Вместе с тем, по мнению ряда экспертов, стратегический разворот нельзя назвать полным. США пока не готовы отказаться от идеи военного превосходства и сохраняют за собой возможность превентивных военных ударов,  но, в отличие от стратегии Буша, только после того, как все другие варианты будут испробованы.
Барак Обама, судя по всему, не совсем отказывается и от идеи экспорта демократии. При этом новая стратегия предостерегает от того, чтобы различия в понимании основ прав человека препятствовали сотрудничеству в областях взаимных интересов.
В новой доктрине президент США коснулся также вопроса "суверенитета и территориальной целостности", но почему-то только в отношении "соседей России". Именно это и вызвало неоднозначную реакцию российского МИД.
В своем заявлении от 29 мая внешнеполитическое ведомство РФ отметило конструктивный настрой обновленной стратегии национальной безопасности США, но вместе с тем выразило озабоченность некоторыми двусмысленными формулировками в адрес России. В итоге МИД посоветовал США "не оглядываться в прошлое, а двигаться дальше по пути качественной трансформации наших отношений".
"Явным диссонансом выглядят привнесенные из прежних времен, подспудно обращенные к России призывы быть "мирной", "уважать международные нормы", "вести себя как ответственный партнер в Европе и Азии", к тому же формулируемые в контексте декларируемой США приверженности "суверенитету и территориальной целостности соседних с Россией государств", - отмечается в заявлении.
Недовольство российского МИД понять нетрудно. Неужели опять двойные стандарты? Ведь проблемы с суверенитетом и территориальной целостностью испытывают не только соседи России. Кстати, к этим же "соседям" можно было бы отнести и Азербайджан, территориальная целостность которого нарушена Арменией, тем более что США являются посредником в урегулировании этого конфликта. Но контекст, в котором использована формулировка "соседние с Россией государства" в новой стратегии национальной безопасности США, говорит о том, что эта формулировка подразумевает под собой государства, которые имеют проблемы непосредственно с самой Россией. К примеру, Грузию.
Другой вопрос, если бы администрация Обамы последовала призыву вице-президента США Джозефа Байдена, который мы приводили в прошлом номере R+: "Мы должны подтвердить, что безопасность в Европе неделима; мы должны подчеркнуть важность территориальной целостности для всех стран Европы, а также право государств самим выбирать свои альянсы безопасности".