UĞURSUS NİKAHIN QURBANLARI
Mentalitetimizin özəllikləri bütün sevən ürəklərə öz labüd və məcburi qaydalarını diqtə etməkdədir. Ona görə də ölkədə bağlanan nikahların sayı günbəgün artır. Lakin təəssüflər olsun ki, boşanmaların da sayı artır. Rəsmi statistik məlumatlara görə, 2008-ci ildə boşanmalar bütün bağlanan nikahların 10%-ni təşkil edirdisə, 2013-cü ildə bu rəqəm 13%-dən çox olub! Əlbəttə, vəziyyət ciddidir, odur ki, məsələ zamanında nəzarət, təhlil və əsasən də maarifləndirmə işləri tələb edir. Amma vaxt gedir və boşanmaların sayı ilə bu xoşagəlməz sosial aktın qurbanlarının - xüsusilə uşaqların - sayı artır. Onların bütün hüquqlarının qorunması və cəmiyyətdə normal mövqelərə sahib olmalarının təmini həm həm də sosial strukturların əsas problemlərindəndir.
Aliment problemi isə hazırda cəmiyyətdə ən ciddi problemlərdən biridir. Hələ boşanmış valideynin (çox vaxt, əlbəttə ki, ananın) və uşağın cəmiyyətdə nə cür təzyiqlərə məruz qaldığını demirik. Heç olmasa, minimum, yaşamaq üçün zəruri olan maliyyə yardımına əməl etmək çox vaxt çətin olur. Sirr deyil ki, köməksiz qalan tənha qadın çox vaxt özünə güvənməli olur. Çünki keçmiş həyat yoldaşından aliment "çıxarmağı" heç də hamı bacarmır.
Boşanmanın "qurbanları"
Bundan başqa, boşanma "qurban"larının təkcə maddi deyil, psixoloji tərəflərini də qətiyyən unutmaq olmaz. Azərbaycan cəmiyyətinin dünyəvi olmasına baxmayaraq, o, ənənələrin, bəzən hətta dini görüşlərin güclü təsirinə məruz qalır. Ona görə də boşanma qadının sosial statusuna mənfi təsir göstərir. Əsasən, ənənəvi, mühafizəkar ailədə böyüyənlər əziyyət çəkirlər - burada, əlbəttə ki, əksəriyyət regionların payına düşür, amma şəhərdə də bu cür stereotiplər yox deyil.
Bu şərtlərdə həddi-büluğa çatmamış uşaqların tam təmin olunma məsələsi xüsusilə kəskin qoyulur.
Bununla yanaşı, dini prinsiplər əsasında - kəbin kəsməklə ailə quran və nikahın rəsmi qeydə alınması şəklində hüquqlarını təmin etməyə macal tapmayan əksər qadınlar, heç təxmin belə etmirlər ki, qayğısız ər tərəfindən maddi cəhətdən təmin olunmaq üçün tam hüquqa malikdirlər. Keçmiş ərinin uşaqlarını təmin etmək üçün şəxsi təşəbbüsü yoxdursa, bu, məhkəmə qaydasında tələb edilə bilər. Bununla bərabər, "güclü" tərəfin ödəniş etməkdən yayınmaq üçün səbəb axtarmasına həddi yoxdur: rəsmi işin olmaması, real əmək haqqının aşağılığı və s. Çox vaxt alimentin ödənilməməsi - keçmiş arvadına qarşı pislik niyyəti kimi qəbul edilir. Hərçənd ilk növbədə, bundan uşaqlar əziyyət çəkirlər.
Qanun və əcnəbi təcrübə nə deyir
Aliment məsələsi ilə bağlı qanunvericilik bazası bu cürdür. Uşaqların hüquqları haqqında qanunun 19-cu maddəsinə görə, valideynlərin uşaqlar üzərində hüquq və öhdəlikləri bərabərdir. Uşağ bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi, onları mənəvi və maddi hüquqlarına əməl olunması və qorunması - valideynlərin ən birinci öhdəlikləridir. Ailə Məcəlləsinə əsasən, valideynlər həddi-büluğa çatmamış uşaqların saxlanılması üçün aliment haqqında müqavilə bağlaya bilərlər. Bu razılaşma olmadıqda, uşağın saxlanılması üçün aylıq ödəniş məsələsi məhkəmə qaydasında həll olunur. Qanunvericilik alimentin məbləğini bu cür müəyyən edir: bir uşağa görə ödənişin məbləği valideynlərdən birinin maaşının və ya digər gəlirinin dörddəbirini, iki uşaq üçün üçdəbirini və üç uşaq və daha çox olduqda isə yarısını təşkil edir. Eyni zamanda, məbləğ ailənin maddi vəziyyəti və başqa vacib şərtləndirici amillərdən asılı olaraq, azalma və ya arta bilər.
Aliment ödənilməsi barədə razılıq olmadıqda, uşaqlar üçün onların valideynlərindən məhkəmə tərəfindən müəyyən məbləğ müəyyənləşdirilə bilər. Bu ödənişin həcmi maksimal mümkün dərəcədə müəyyən edilir, amma bu da həmin amillərdən - maddi vəziyyət və maliyyə imkanlarından asılı olur. Bundan başqa, qanun əmək qabiliyyətini itirən qadınlara da alimentin ödənilməsini nəzərdə tutur. Məhkəmənin qərarı icra üçün icbaridir, aliment qərarın çıxmasından beş gün ərzində ödənilməlidir. Aliment ödəyənin iş yerinə isə müvafiq xəbərdarlıq göndərilir. Ailə Məcəlləsinə edilən sonuncu dəyişiklilərə görə, alimentlərini ödəməyən şəxslər ölkəni tərk edə bilməzlər. Cinayət Məcəlləsinin 306-cı maddəsinə əsasən isə alimenti ödəməyən mütləq şəkildə məsuliyyətə cəlb olunmalıdır: qayğısız ataları üç il azadlıqdan məhrumetmə cəzası və ya əməkhaqqının minimum 500-1000 manat həcmində cərimə gözləyir.
Alimentlərini ödəməyənlərə qarşı alman təcrübəsi daha çox sərtlik nümayişi olardı. Birincisi, burada daimi işin olmamasına görə "bəhanə" keçmir; valideyn işləmirsə, o, mütləq qaydada məşğulluq fondunda uçotda dayanmalıdır. Sonuncu öz növbəsində onu mümkün qədər tez işə düzəltməyi öhdəsinə götürür. Məhkəmə icraçıları işsiz alimentçiləri icbari qaydada işə düzəldirlər. Bəzən əmək birjası vasitəsilə də. Əmək birjası təklif edilən bütün iş yerləri haqqında məhkəməyə rəsmi bildiriş təqdim edir. Əmlakın siyahıya alınması, habelə ölkədən çıxmağa məhdudiyyət - Avropa ölkələrində aliment ödəməyənlərlə mübarizədə adi təcrübədir.
Rusiyada da aliment məsələsi kəskin qoyulur, çünki aliment ödəməyənlərlə mübarizəyə vəsaitlərin böyük ehtiyatı cəlb edilir. Bu siyahıda vicdanı və yatan atalıq hisslərini oyatmağa dəvət edilmiş sosial reklamlar da sonuncu rol oynamırlar, məsələn şəhərboyu uşaqların real portretləri, ictimai yerlərdə aliment ödəməyən ataların şəkillərini asmaq və s.
Aliment fondu yaratmaq vaxtıdır
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən boşanmış uşaqlı valideynlərin sosial dəstəyi üçün əcnəbi təcrübəyə əsaslanaraq xüsusi aliment fondunun yaradılması təklif edilib.
Bunun üçün vəsaitlər dövlət büdcəsindən ayrılacaq, ödənişlər isə məhkəmə icra orqanları tərəfindən həyata keçirilir. Məsələnin mahiyyəti ondan ibarətdir ki, ata aliment ödəmirsə, uşağın saxlanılması xüsusi fond tərəfindən həyata keçirilir.
Dövlət Komitəsinin informasiya və analitik araşdırmalar şöbəsinin nümayəndəsi Elgün Səfərovun "R+"a dediyi kimi, bu məsələ hələ ki layihə mərhələsindədir. "Bir çox Avropa ölkələrinin təcrübəsindən istifadə edərək, biz fondun yaradılması haqda bir sıra dövlət strukturları, Milli Məclis və qeyri-hökumət təşkilatlarına təkliflər göndərmişik. Lakin burada əsas problem - maddidir. Qanun qəbul edilməzdən öncə, buna bücdə ayrılmalıdır. Biz yeni qanun layihəsinin Milli Məclisdə təsdiq olunmasını gözləyirik. Əlbəttə, daha səmərəli iş üçün biz qərb ölkələrinin timsalında olduğu kimi ayrıca strukturun - əslində fondun olmasını istərdik. Amma bu hələlik yoxdur, maddi yükü digər strukturlarla birgə, məsələn, Əhalinin Sosial Müdafiəsi Fondunun dəstəyi ilə həll etmək olar", - deyə dövlət komitəsinin nümayəndəsi bildirib.
Elgün Səfərovun sözlərinə görə, aliment məsələsi son dərəcə kəskin olduğundan və dəfələrlə cəmiyyətdə qaldırıldığından, aliment verilib-verilməməsindən asılı olmayaraq, istənilən halda ailələrə və yetkinlik yaşına çatmamış uşaqlara müavinət almaq imkanı yaratmaq da əlverişli olardı. Lakin bu, yenə də bücdə maliyyələşməsinə gəlib çıxır. Belə ki, aliment ödəməyənlərdən fonda pulların qayıdacağına zəmanət vermək olmaz .
Düzdür, Aliment Fondu - lazımlı işdir. Tənha analara, heç olmasa, onların bir tikə çörəksiz qalmayacaqlarına hansısa zəmanət verir. Lakin uzunmüddətli perspektiv valideynləri sonra işədüzəltmə və büdcədən xərclənən vəsaitləri təzminat şəklində ödəmək imkanları ilə təmin edərək, məsələn, Qərb ölkələrində olduğu kimi, onların həm maddi, həm də mənəvi öhdəliklərini nəzərə almalıdır.
Maraqlıdır ki, Aliment Fondu yaratmaq ideyası hələ Sovet İttifaqı dövründə də mövcud idi. 1984-cü ildə aliment ödəməyən valideynlərin axtarılması dövrü ərzində yetkinlik yaşına çatmayan uşaqlara müvəqqəti müavinət ayrılırdı. Düzdür, bu çox çəkmədi. Avropa ölkələrinin təcrübəsi ödənişlərin şaxələndirilməsini nəzərdə tutur: məsələn onlar daimi olaraq dövlət tərəfindən reallaşdırılacaq, yoxsa aliment ödəyənlərdən alınacaq... Misal üçün, Skandinaviya ölkələri və Almaniyada kişi istənilən halda fonda borcunu ödəməlidir. Əks halda, azadlıqdan məhrum edilir, lakin bu halda da işləməli, sonra da borcunu ödəməlidir. Uşaqların saxlanılma yükünün tamamilə dövlətin üzərinə düşməməsi üçün - vəsaitlərin fonda qaytarılacağına zəmanət verilməlidir. Odur ki, bu variant Azərbaycanda Aliment fondunun yaradılmasında ən yaxşı nümanə ola bilər.

ЖЕРТВЫ БРАКОВАННОГО БРАКА
Особенности менталитета в нашем обществе диктуют свои правила, непременные и обязательные для всех любящих сердец. Поэтому количество заключенных браков в нашей стране растет день ото дня. Но, к сожалению, растет также число разводов. Согласно официальным статистическим данным, если в 2008 году разводы составляли около 10% от всех заключенных браков, то в 2013 году - уже более 13%! Конечно, ситуация серьезная и требует внимания, а также своевременного контроля, анализа и, главное, - просветительской работы. Но время идет и с количеством разводов растет также число невольных жертв этого неприятного социального акта - детей. Обеспечение соблюдения всех их прав и нормального места в обществе - как основная задача, так и главная проблема социальных структур. Проблема алиментов - одна из серьезнейших в обществе. Не говоря уже о том, с каким прессингом общества сталкиваются разведенный родитель (чаще, конечно, мать) и ребенок. Нередко сложно соблюсти хотя бы минимальную, необходимую для жизни, финансовую поддержку. Не секрет, что оставшейся без поддержки одинокой женщине приходится чаще рассчитывать лишь на себя, потому что "выколотить" алименты из бывшего супруга удается далеко не всем.
"Жертвы" развода
Кроме того, следует помнить не только о материальной, но и психологической стороне "жертв" развода. Несмотря на то, что азербайджанское общество является светским, оно сильно подвержено влиянию традиций, а порой и религиозных воззрений. Поэтому развод негативно сказывается и на социальном статусе женщины. Особенно страдают те, кто вырос в традиционной, патриархальной семье, - больший процент здесь, конечно, приходится на регионы, но и в городе есть подобные стереотипы.
В этих условиях вопрос полноценного обеспечения несовершеннолетних детей становится особенно острым. При этом многие женщины, которые создали семью по религиозному принципу - путем заключения кябина и не удосужились обеспечить себе правовые гарантии в виде официальной регистрации брака, даже не догадываются, что имеют полное право на материальное обеспечение со стороны нерадивого супруга. Взыскиваться оно может в судебном порядке, если собственного почина обеспечить своих детей у бывшего мужа нет.
При этом нет предела изобретательности, к которой прибегает "сильная" сторона во избежание выплат: отсутствие официальной работы, занижение реальной заработной платы и т.д. Часто невыплата алиментов - способ насолить бывшей жене, хотя в первую очередь от этого страдают дети.
Что говорят закон и зарубежный опыт
Законодательная база вопроса алиментов такова. Согласно статье 19 Закона о правах ребенка, родители в отношении детей имеют равные права и обязанности. Развитие способностей ребенка, соблюдение его моральных и материальных прав и их защита - первейшие обязанности родителей. Согласно Семейному кодексу, родители могут заключить соглашение об алиментах на содержание детей, не достигших совершеннолетия. При отсутствии такого соглашения вопрос о ежемесячных выплатах на содержание ребенка решается в судебном порядке. Сумму алиментов законодательство определяет так: за одного ребенка сумма выплат должна составлять четверть заработка или иного дохода одного из родителей, на двух детей - треть, на трех и более - половину. При этом сумма может варьироваться в сторону уменьшения или увеличения в зависимости от материального положения семьи и иных важных определяющих факторов. Если между родителями нет соглашения об алиментах, суд может постановить выплачивать определенную сумму на содержание ребенка (детей). Размер этой выплаты определяется максимально возможным, но также находится в зависимости от тех же факторов - материального положения и финансовых возможностей. Кроме того, закон предусматривает и выплату алиментов женщинам, потерявшим трудоспособность. Постановление суда является обязательным для исполнения, алименты должны быть выплачены в течение пяти дней после вынесения судебного решения, а на место работы плательщика высылается соответствующее уведомление. Согласно последним изменениям в Семейном кодексе, не уплатившее алименты лицо не может покидать страну, а согласно статье 306 Уголовного кодекса неплательщик обязательно должен привлекаться к ответственности: нерадивым отцам грозят до трех лет лишения свободы или штраф в размере от 500 до 1000 минимальных размеров оплаты труда. Немецкий опыт борьбы с неплательщиками алиментов демонстрирует куда большую строгость по отношению к ним. Во-первых, здесь не действует "отмазка" по поводу отсутствия постоянной работы; если родитель не работает, он обязан встать на учет в фонде занятости, который, в свою очередь, обязуется как можно скорее обеспечить его работой. Судебные исполнители принудительно трудоустраивают безработных алиментщиков, иногда и через биржи труда. Биржи труда дают официальное уведомление в суд обо всех предложенных местах работы. Опись имущества, а также ограничения на выезд из страны - обычная практика в борьбе с неплательщиками в европейских странах. В России также остро стоит проблема алиментов, поэтому приходится привлекать целый арсенал средств для борьбы с неплательщиками. Не последнее место в этом списке занимает и социальная реклама, призванная пробудить совесть и заснувшие отцовские чувства: развешивание по городу плакатов с реальными портретами детей, фотографии отцов-неплательщиков в общественных местах и т.д.
Пора создавать алиментный фонд
Для социальной поддержки разведенных родителей с детьми со стороны Государственного комитета по правам семьи, женщин и детей было выдвинуто предложение - основываясь на зарубежном опыте, создать особый Алиментный фонд. Средства на него отпускаются из госбюджета, а выплаты осуществляются судебными исполнительными органами. Суть его в том, что содержание ребенка осуществляется из специального фонда, если отец не выплачивает алиментов.
Как рассказал R+ руководитель информационно-аналитического отдела Госкомитета Эльгюн Сафаров, данный вопрос находится еще лишь на стадии проекта. "Воспользовавшись опытом многих европейских стран, мы отправили предложение о создании фонда во многие государственные структуры, в Милли меджлис и неправительственные организации. Но тут есть главная проблема - материальная. Прежде чем будет принят закон, на него должен быть выделен бюджет. Мы ждем утверждения нового законопроекта в Милли меджлисе. Конечно, для наиболее эффективной работы хотелось бы, чтобы по примеру западных стран у нас была отдельная структура - собственно фонд, но пока его нет, материальную нагрузку можно было бы совместить с другими структурами, например с Фондом социальной защиты населения", - отметил представитель Госкомитета.
По словам Эльгюна Сафарова, поскольку вопрос алиментов стоит довольно остро и не раз поднимался в обществе, оптимальным было бы гарантировать семьям и несовершеннолетним детям возможность получать пособие в любом случае, вне зависимости от того, получают ли они алименты, но это опять-таки упирается в бюджетное финансирование, поскольку нельзя гарантировать возврат денег от неплательщиков алиментов в фонд.
Конечно, Алиментный фонд - дело нужное, так как дает хоть какие-то гарантии одиноким матерям, что они не останутся без куска хлеба. Но долгосрочная перспектива должна учитывать и материальную, и моральную ответственность родителей, обеспечивая их в дальнейшем трудоустройством и возможностью компенсировать, по примеру западных стран, затраченные средства из бюджета.
Интересно, что идея создания Алиментного фонда существовала еще в Советском Союзе. В 1984 году были введены временные пособия на несовершеннолетних детей на период розыска родителей, не платящих алименты. Правда, было это недолго.
Опыт европейских стран предполагает диверсификацию выплат: будут ли они постоянно осуществляться со стороны государства или впоследствии будут взысканы с неплательщиков алиментов. Например, в скандинавских странах и Германии мужчина все равно обязан погасить задолженность фонду. В противном случае он лишается свободы, но и в этом случае должен работать и выплачивать долг. И этот вариант может быть наилучшим при создании Алиментного фонда в Азербайджане, чтобы бремя содержания детей не ложилось полностью на плечи государства, - возврат средств в фонд должен быть гарантирован.