Azərbaycanda elektron ticarətin tənzimlənmə mexanizmləri ətrafında mübahisələr gedir
"Microsoft"un yaradıcısı Bill Geytsə inansaq, "gələcəkdə bazarda iki növ şirkət qalacaq: İnternetdə olanlar və biznesi tərk edənlər". Başqa sözlə, biz tamamilə yeni iqtisadiyyat növünün yaranmasının şahidi oluruq. Bu, elektron iqtisadiyyat, yaxud İnternet iqtisadiyyatıdır.
Azərbaycanda artıq e-ticarətin orta illik dövriyyəsinin artım tempi, ümumilikdə, ölkənin ticarət dövriyyəsinin artım tempini 2-3 dəfə üstələyir. Məsələn, 2014-cü ildə ölkədə elektron pərakəndə satış dövriyyəsi 6,4 milyon manat təşkil edib və bu, 2013-cü ilin göstəricisindən 2,4 dəfə çoxdur. Üstəlik, elektron ticarətdə dövriyyənin 94,6%-i qeyri-ərzaq məhsullarının payına düşüb.
Bu gün azərbaycanlılar internetlə istər geyim, istər məişət əşyaları, kosmetika, müxtəlif növ texnika, avtomobil üçün ehtiyat hissələri, hətta mebel hissələri sifariş edirlər. Bu ticarət növünün populyarlığının getdikcə artdığını görən ölkənin aparıcı bankları tələm-tələsik vətəndaşlara xüsusi virtual bank kartları təklif etməyə başlayıblar. Söhbət qlobal şəbəkədə yer alan ən müxtəlif saytlardan mal sifarişi üçün istifadə oluna bilən kartlardan gedir. Yəni, e-ticarətin populyarlaşması dolayısı ilə nağdsız ödənişlərinin də populyarlığını artırmasına təsir edib. Hökumətin son illər ərzində çalışdığı isə elə budur: əhali kartdan istifadə ilə ticarətin təhlükəli olmadığına, əksinə, rahat və faydalı olduğuna inansın. Bundan başqa, paralel olaraq, poçt xidmətləri, həm də yalnız kommersiya deyil, adi poçt xidmətləri də nəzərəçarpacaq dərəcədə inkişaf edib. Bu, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin bu sahəsində gəlirlərin artması ilə nəticələnib. Yəni, bu istiqamətin bundan sonra da genişləndirilməsi, təşviq edilməsi üçün kifayət qədər müsbət səbəblər var. Amma...
Məsələ ondadır ki, Azərbaycanda e-ticarətin inkişafı ilə "vasitəçilər şəbəkəsi" də inkişaf etməyə başlayıb. Onlar xarici saytlardan edilmiş sifarişlərin ünvana çatdırılması üçün öz xidmətlərini təklif edirlər; məsələn, tutaq ki, sizin bank kartınız yoxdur, yaxud alış-veriş etmək istədiyiniz saytın dilini yaxşı bilmirsiniz və ya həmin sayt Bakıya mal tədarük etmir. Belə olan təqdirdə, siz sosial şəbəkələr və ya tanışlar vasitəsilə vasitəçiyə çıxırsınız, o isə malın alınması və ünvanına çatdırılması ilə bağlı bütün işləri öz üzərinə götürür. Təbii ki, bu halda ona göstərilən xidmətə görə müəyyən məbləğ ödənilməlidir. Bir sıra hallarda o, sifariş üçün daha əlverişli şərtlər təklif edir. Çünki məhsulların topdan alınması zamanı xarici saytlar və kommersiya poçtları müəyyən endirimlər edirlər. Yəni, vasitəçi bir neçə müştəridən sifarişləri topladıqdan sonra bu endirimi əldə edir və nəticədə, müştərilərə daha aşağı qiymətlər təklif edir.
Bununla yanaşı, dövriyyənin və sifarişlərin artması vasitəçilərin bacarıqlarının da artımına səbəb olub. İndi onlar müəyyən satış saytlarının xüsusiyyətlərini yaxşı bilir, özləri ayrı-ayrı saytlardan çoxlu sayda məhsul alır, əldə etdikləri məhsulları daimi müştərilərinə təklif edir və ya sosial şəbəkələr vasitəsilə satırlar. Beləliklə, artıq virtual ticarətin adi həvəskarları ilə yanaşı, meydana kifayət qədər geniş sahibkar kütləsi çıxıb. Onlar üçün e-ticarət heç bir verginin tutulmadığı gəlirli biznesə çevrilib.
Məsələ ondadır ki, mövcud qanunvericiliyə əsasən, bir fiziki şəxs 30 gün ərzində beynəlxalq poçt vasitəsilə hər hansı gömrük rüsumu ödəmədən maksimum 1000 dollarlıq mal ala bilər. Bu limitdən keçərsə, əlavə məbləğə 36%-lik vergi tətbiq olunur. Məsələn, alınan malın dəyəri 1200 dollardırsa, vergi yalnız 200 dollara tətbiq olunur.
Əhali arasında ən populyar olanı xaricdən smartfonların, foto və videokameraların, digər bahalı texnikanın sifarişidir. Çünki bu halda onlar alıcıya yerli mağazalarda satılanlarla müqayisədə daha ucuz başa gəlir. Lakin bir neçə həftə əvvəl gömrük orqanlarının ölkəyə bu yolla mobil telefonların gətirilməsinə məhdudiyyət tətbiq etməsi xəbərinin yayılması internetdə alış-veriş həvəskarı olanlarda ciddi narahatlığa səbəb olub. Digər tərəfdən, ictimaiyyət arasında gömrük məntəqələrində içərisində vitaminlər, bioloji fəal əlavələr və spirtli içkilərin olduğu bağlamaların da saxlanıldığına dair xəbər yayılıb.
Bu xəbərlərə Dövlət Gömrük Komitəsinin rəhbərliyi kifayət qədər tez reaksiya verib. Əvvəlcə komitə sədrinin müavini Səfər Mehdiyev sərhəddə mobil telefonların saxlanılması haqqında məlumata münasibət bildirib. Onun sözlərinə görə, gömrük orqanları belə malların ölkəyə gətirilməsi ilə bağlı ciddi araşdırma aparır. "Məsələn, poçt vasitəsilə eyni ayda eyni adamın adına mobil telefonların göndərilməsi ilə bağlı vergidən yayınma halları üzə çıxıb. Bir ay ərzində ölkəyə 8 minədək belə telefon gətirilib. Azərbaycanda elektron ticarət vergidən azad olunmayıb", - deyə o, qeyd edib.
Daha sonra Dövlət Gömrük Komitəsinin sədri Aydın Əliyev ölkəyə fiziki şəxslər, həmçinin şirkətlər tərəfindən gətirilən mobil telefonların qeydiyyata salınmalı olduğunu, amma onların poçt, elektron ticarət vasitəsilə gətirilməsinin bu qeydiyyatı mümkünsüz etdiyini bildirib. "Elektron ticarət yalnız Azərbaycanda deyil, dünyanın bir sıra digər ölkələrində də problemə çevrilib. Əvvəllər bu cür problemlərlə bir qədər fərqli formada qarşılaşmışıq. Məsələn, hansısa işbaz ucuz qiymətə əldə etdiyi malları əldə satırdı", - deyə A.Əliyev bildirib. Onun sözlərinə görə, internet ticarəti ilə bağlı problem hələ 2014-cü ilin dekabrında MDB ölkələrinin Gömrük Xidməti Sədrləri Şurasının iclasında da qaldırılıb.
Eyni vaxtda "Reklam haqqında" qanun layihəsində bəzi mallar üzrə e-ticarətin qadağan edilməsinə dair maddənin olduğu haqqında da xəbər yayılıb. Söhbət spirtli içkilərdən, dərman preparatlarından, tibbi təyinatlı texnikadan, bioloji fəal əlavələrdən, uşaqlar üçün süni qida məhsullarından gedir.
E-ticarət ətrafındakı bütün bu söhbətlərin piki isə rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Əli Abbasovun bəyanatı olub. Onun sözlərinə görə, Dövlət Gömrük Komitəsi elektron ticarətdən sui-istifadə hallarının qarşısının alınması məqsədilə Nazirlər Kabinetinə müraciət edib. Nazir bildirib ki, gömrükçülər e-ticarətdə gömrük rüsumunun tətbiq edilmədiyi məbləğin 1000 dollardan 150 dollara salınmasını təklif edirlər.
Əli Abbasov başçılıq etdiyi nazirliyin gömrükçülərin bu təklifinə münasibətini açıq şəkildə dilə gətirməsə də, bununla bağlı müəyyən narazılıqlar nəzərdən qaçmayıb. Ə.Abbasov bəzən işbazların qanundakı bu boşluqdan qeyri-qanuni sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olmaq məqsədilə yararlandıqlarını etiraf edib. Bununla yanaşı, nazir Rabitə və Yüksək Texnologiyalar, İqtisadiyyat və Sənaye, Maliyyə nazirlikləri, həmçinin Dövlət Gömrük Komitəsi arasında belə halların qarşısının alınması üçün məsləhətləşmələrin aparıldığını söyləyib. "Haradasa mənfi hal varsa, bu, texniki inkişafın dayandırılmasının, xidmətin qadağan olunmasının vacibliyi anlamına gəlmir. Amma belə pozuntularla mübarizə aparmaq da vacibdir. Dövlət Gömrük Komitəsi və ümumilikdə, iqtisadi təhlükəsizliyin təmini ilə məşğul olan strukturlar güclü elektron idarəetmə və nəzarət infrastrukturuna malikdirlər. Biz həmin üsulların tətbiqi ilə elektron qaçaqmalçılığın qarşısını ala bilərik", - deyə Əli Abbasov qeyd edib.
Onun sözlərinə görə, İnternet vasitəsilə alınan və qiyməti 1000 dolları keçməyən məhsullara gömrük rüsumunun tətbiq olunmaması, ilk növbədə, əhalinin, o cümlədən aztəminatlı əhalinin maraqlarına cavab verir: "Onlar üçün ticarətin asanlaşdırılması vacib məqamdır. Bu, onlar üçün olan xidmət və güzəştdir. Biz əhali üçün bu güzəştin qorunub-saxlanmasına çalışırıq. Amma hər hansı şəxs və ya biznes strukturları bundan yararlanmağa, sui-istifadə etməyə, elektron qaçaqmalçılıqla məşğul olmağa çalışırlarsa, biz yeni texnologiyaların köməyilə belə halların qarşısını alacağıq. Elektron ticarət vasitəsilə ölkəyə gətirilən əsas məhsullar mobil telefonlardır və bu sahədə ciddi uçotun aparılmasına ehtiyac var. Biz yalnız mobil telefonları deyil, digər məhsulları da əhatə edəcək qərarlar qəbul etməyə çalışırıq".
Ölkədə informasiya texnologiyalarının inkişafına birbaşa cavabdeh olan nazirliyin əhalinin e-ticarət sahəsindəki fəallığını azaldacaq qərarı alqışlamaması tamamilə başadüşüləndir. Amma bir məqam da var: son illərdə Azərbaycanda e-ticarət dinamik inkişaf etsə də, onun ölkənin ümumi ticarət dövriyyəsindəki payı hələ də çox azdır. Araşdırmalar göstərir ki, Azərbaycanda adambaşına düşən e-ticarət həcmi 0,35 dollardırsa, Rusiyada bu 29, Türkiyədə 38, Çexiyada isə 217 dollardır.
Maraqlıdır ki, bu məsələdə ekspertlər də Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin tərəfindədir və e-ticarətin məhdudlaşdırılmasına yönəlmiş qərarların mənfi nəticələr verəcəyini düşünürlər.
Azərbaycan İnternet Forumunun prezidenti Osman Gündüz hesab edir ki, İnternet vasitəsilə sifariş olunan mallar üçün limitin azaldılaraq rüsum tətbiq etmə "kökündən yanlış olardı". Bununla yanaşı, o, bazarın tənzimlənməsi üçün müəyyən mexanizmlərin olmasını da vacib sayır. O.Gündüzün fikrincə, bu mexanizmlər, ilk növbədə, e-ticarət üçün yerli saytların inkişafına yönəldilməlidir. Ekspert hesab edir ki, Azərbaycanda elektron kommersiya sahəsindəki boşluqları xarici internet mağazaları uğurla doldurub və əhaliyə müxtəlif məhsulları daha əlverişli şərtlərlə təklif edirlər. Bu da yerli virtual ticarətçilərin rəqabət qabiliyyətlərini xeyli aşağı salır.
"Sifariş olunmuş məhsulların burada müştəriyə təkrar satılması ilə gəlir əldə edən işbazların ortaya çıxarılması mexanizmləri təkmilləşdirilməlidir. Adi vətəndaşların internet saytları vasitəsilə əlverişli şərtlərlə mal almasını əngəlləməkdənsə, onların üzə çıxarılması və vergiyə cəlb olunması daha məqsədəuyğun olardı", - deyə O.Gündüz "R+"a açıqlamasında bildirib.
Rabitə və yüksək texnologiyalar nazirinin məsləhətçisi Müşfiq Əmirov isə hələlik Azərbaycana xaricdən smartfonların gətirilməsinə qadağa qoyulmadığını bildirib. Bununla yanaşı, o, bu sahədə müəyyən dəyişikliklərin gözlənildiyini etiraf edir.
Yeri gəlmişkən, kommersiya poçt xidmətlərində də hələlik ölkəyə rüsumsuz gətirilən məhsulların qiymət limitinin dəyişmədiyini, həmin qiymətə uyğun məhsulların müştəriyə çatdırılmasında heç bir problemin olmadığını deyirlər. Amma bununla yanaşı, kommersiya poçtları sifariş olunmuş vitaminlərin, bioloji fəal əlavələrin, spirtli içkilərin sahibinə çatdırılmasında müəyyən ləngimələrin ola biləcəyini də etiraf edirlər.
İstənilən halda, bütün bu dəyişikliklər və yeniliklər hələ müzakirə mərhələsindədir və dəyişikliklər istər İnternet ictimaiyyətinin, istərsə də rəsmi dairələrin məsələyə birmənalı olmayan münasibətləri nəzərə alınmaqla tətbiq olunacaq. Məsələn, parlamentin iqtisadi siyasət komissiyasının üzvü Əli Məsimov hesab edir ki, Azərbaycanda e-ticarətin inkişafı üçün məhdudiyyətlər deyil, əksinə, bir sıra stimullaşdırıcı addımlar atılmalıdır.
E-ticarət sahəsində sahibkarlıq fəaliyyətinin vergi tənzimlənməsinə gəlincə, burada müəyyən qərarların qəbuluna həqiqətən də ehtiyac var. Bununla yanaşı, qeyd etmək lazımdır ki, bu sahə vergitutma sahəsində bütün dünya üçün problemdir.
Elektron kommersiyanın xüsusiyyətlərini, ona universal nəzarət rçaqlarının olmadığını nəzərə alsaq, bu sahədə dünyanın öndə gedən dövlətləri belə, vergidən yayınmaları önləyə bilmirlər. İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının (İƏİT) tövsiyələrində də elektron kommersiya sahəsində vergitutmaya böyük diqqət ayrılır. Hələ 1998-ci ildə qurum elektron kommersiya sahəsində vergi tutmanın əsas prinsiplərini qəbul edib. Sonradan həmin prinsiplər bu sahə üçün tövsiyyələrin əsasını təşkil edib.
Müxtəlif ölkələrin qanunvericiləri elektron kommersiyada vergitutmaya eyni cür yanaşır: elektron ticarət çərçivəsində həyata keçirilən əməliyyatlara yeni vergi tətbiq etməyə ehtiyac yoxdur. Bunun əvəzində vergi hesablamaları və ödəmələri sahəsindəki mövcud qaydalar bu sahəyə də adaptasiya olunmalıdır. Bununla yanaşı, o da nəzərə alınır ki, malların İnternet vasitəsilə satışı onların reallaşdırılması üsullarından yalnız biridir və bu üzdən də elektron kommersiya ilə əlaqəli vergilər ümumi vergi kütləsinin içərisində əriyib gedir. Amma elektron kommersiya sahibkarlıq fəaliyyətinin digər növlərilə müqayisədə, vergitutma nöqteyi-nəzərindən ölkə daxilində öz xüsusiyyətlərinə malikdir. Çünki əksər hallarda bu işlə məşğul olan şirkətlərin vergiləri tam ödəyib-ödəmədiyini yoxlamaq çətin olur. Onların əksəriyyəti yerini tez-tez dəyişə, yaxud kənar şirkətlərin xidmətindən geniş şəkildə istifdə edə, bununla da az sayda işçiyə, kiçik ofisə sahib olmaqla, öz anbarları isə ümumiyyətlə olmadan fəaliyyət göstərə bilərlər. Bundan başqa, birqayda olaraq, elektron kommersiya ilə kiçik, yeni qeydiyyatdan keçmiş firmalar məşğul olur. Bütün bunlar İnternet vasitəsilə ticarətlə məşğul olan şirkətləri çətin vergi ödəyicilərinə çevirir. Yəni, onlara standart vergi tutma üsullarının tətbiqi çətin olur. Bütün bunlar onların ciddi şəkildə vergidən yayınmalarına şərait yaradır.
Vergilər naziri Fazil Məmmədov da "dünyada heç bir inkişaf etmiş vergi sisteminin bu sahəni tam əhatə edə bilmədiyini" söyləyib. Bu gün vacib olanı e-ticarətin imkanlarından vergidən yayınma məqsədilə istifadə edən şəxslərin tapılaraq üzə çıxarılmasıdır. "Bu şəxslər sahibkar olaraq, vergi xidmətlərində qeydiyyatdan keçməlidirlər. Onların illik gəliri 120 min manatı ötmürsə, onlar sadələşdirilmiş vergi sistemi üzrə vergi ödəyicisi olacaqlar. Bu isə kifayət qədər güzəştli və sərfəli şərtlər deməkdir", - deyə Vergilər Nazirliyindən "R+" jurnalına bildiriblər.
Bir sözlə, məşhur Azərbaycan məsəlində deyildiyi kimi, "bu xəmir hələ çox su aparacaq". Əsas odur ki, bişiriləcək "çörək" bütün maraqlı tərəflər üçün eyni dərəcədə dadlı olsun.

ВИРТУАЛЬНАЯ РЕАЛЬНОСТЬ
Если верить основателю Microsoft Биллу Гейтсу, "в будущем на рынке останутся два вида компаний: те, кто в Интернете, и те, кто вышел из бизнеса". Другими словами, мы становимся свидетелями появления совершенно нового типа экономики - электронной экономики или интернет-экономики.
В Азербайджане среднегодовой рост объема э-торговли уже сегодня превышает весь торговый оборот страны в 2-3 раза. Так, оборот электронной розничной торговли в Азербайджане в 2014 году составил 6,4 млн. манатов, что в 2,4 раза превышает показатель 2013 года, причем 94,6% товарооборота при электронной торговле пришлось на непродовольственные товары.
"По Интернету" сегодня азербайджанцы заказывают как одежду, предметы быта, косметику, так и всевозможную технику, запчасти к автомобилям и даже предметы мебели. Видя рост популярности этого вида торговли, ведущие банки страны стали наперебой предлагать специальные виртуальные банковские карты, предназначенные только для использования при заказах со всевозможных сайтов на просторах глобальной cети. То есть косвенно популярность э-торговли повлияла и на популяризацию безналичных расчетов, к чему так стремилось правительство в последние годы: население убедилось, что покупать, используя карты, не страшно, а даже удобно и выгодно. Кроме того, существенно развились почтовые услуги, и не только коммерческие, но и обычные, что, естественно, отра-зилось и на прибыли по этой части Министерства связи и высоких технологий. То есть положительных моментов достаточно, чтобы продолжать и дальше поощрять и развивать это направление. Если бы не одно но.
Дело в том, что с появлением э-торговли в Азербайджане начала развиваться и так называемая "сеть посредников", предлагающих свои услуги по осуществлению заказов с иностранных сайтов. Поясним на примере. Допустим, вы не обладаете банковской картой или не знаете в совершенстве язык сайта, с которого хотите осуществить покупку, или же данный сайт не имеет доставки в Баку. Посредством социальных сетей или же через знакомых вы выходите на посредника, который берет все хлопоты по заказу и доставки товара до вашего адреса на себя, естественно, за определенную сумму за услуги. Зачастую он предлагает более выгодные условия заказа, поскольку при оптовых закупках на иностранных сайтах и в коммерческих почтовых службах действуют скидки. То есть, собрав заказы у нескольких клиентов, посредник получает эти скидки и может предложить клиентам более низкие цены.
Между тем с ростом оборота и числа заказов росли и навыки посредников - прекрасно разбираясь в особенностях определенного сайта продаж, они уже самостоятельно делали крупные закупки товаров с целью перепродажи их своим постоянным клиентам или посредством социальных сетей. Таким образом, наряду с обычными любителями виртуальной торговли появился достаточно широкий круг предпринимателей, для которых она превратилась в доходный бизнес, причем, можно сказать, не облагаемый налогом.
Дело в том, что согласно действующему законодательству одно физическое лицо может в течение 30 дней получать посредством международной почты товары на сумму, не превышающую $1 тыс., не выплачивая какой-либо таможенной пошлины. Если лимит будет превышен, то пошлина в размере 36% применяется к "лишней сумме". Скажем, если товары оцениваются в $1200, то пошлина взимается лишь с $200.
Особенную популярность у населения приобрели заказы из-за рубежа смартфонов, фото- и видеокамер и другой дорогостоящей техники по ценам существенно ниже, чем в местных магазинах. Однако пару недель назад любителей интернет-шопинга взбудоражила информация, что таможенные органы предотвращают допуск в страну мобильных телефонов - на их закупку посредством Интернета будет наложен запрет. С другой стороны, начали поступать сигналы, что на таможенных пунктах задерживают и посылки, в которых имеются витамины, биологически активные добавки, спортивное питание.
Достаточно быстро отреагировало на эти сообщения руководство Государственного таможенного комитета. Сначала первый заместитель председателя Госкомтаможни Сафар Мехтиев, комментируя факт задержания на границе партии мобильных телефонов, сообщил, что в связи с ввозом их в страну таможенные органы Азербайджана проводят серьезное расследование. "В частности, факты уклонения от уплаты налогов выявлены в случаях отправки мобильных телефонов почтой на имя одного и того же получателя и в одни и те же месяцы. За месяц в страну было ввезено до восьми тысяч таких телефонов. Электронная торговля в Азербайджане не освобождена от налогообложения", - сказал он.
Затем сам председатель ГТК Айдын Алиев заявил, что импортируемые физическими лицами, а также компаниями мобильные телефоны должны проходить регистрацию, а регистрация ввозимых телефонов по почте и посредством электронной торговли ныне невозможна. "Электронная торговля превратилась в проблему не только в Азербайджане, но и во многих странах мира. С подобными проблемами мы ранее сталкивались в несколько ином виде. Скажем, какой-либо делец, покупая по дешевой цене товары, распродавал их с рук", - отметил А.Алиев, добавив, что проблема интернет-торговли была поднята еще в декабре 2014 года в ходе заседания Совета глав таможенных служб государств - участников СНГ.
Также появилась информация о том, что в законопроекте "О рекламе" имеются пункты о запрете на э-торговлю некоторыми видами продукции, а именно алкогольных напитков, лекарственных препаратов, техники медицинского назначения, биологически активных добавок, искусственных продуктов питания для детей.
И апофеозом всей этой эпопеи вокруг э-торговли стало заявление министра связи и высоких технологий Али Аббасова, что Госкомтаможни обратился в Кабинет министров с целью предотвращения злоупотребления электронной торговлей, а именно предложил снизить стоимость товара, по отношению к которой не применяется таможенная пошлина, с $1 тыс. до $150.
Хотя министр и не выразил открытого отношения министерства к предложению таможенников, но определенные нотки недовольства этим решением проскальзывали. А.Аббасов признал, что порой дельцы пользуются этим послаблением в законе для ведения незаконной предпринимательской деятельности. Вместе с тем, по его словам, министерства связи и высоких технологий, экономики и промышленности, финансов и ГТК ведут консультации для предотвращения таких случаев. "Если где-то имеют место негативные случаи, то это не означает, что нужно приостановить техническое развитие, запретить услуги. Но бороться с такими нарушениями необходимо. Государственный таможенный комитет, а также структуры, занимающиеся экономической бе-зопасностью в целом, имеют сильную электронную инфраструктуру управления и слежения. И мы можем предотвратить случаи электронной контрабанды, применив эти методы", - добавил министр, подчеркнув, что освобождение от таможенных пошлин купленных в сети товаров, стоимость которых не превышает $1 тыс., в первую очередь отвечает интересам населения, в том числе и малоимущего. "Облегчение их торговли является важным моментом. Это услуга и льгота для них. Мы стараемся сохранить эти льготы для населения. Но если какие-то лица или бизнес-структуры решат воспользоваться и злоупотребить этим, займутся электронной контрабандой, то мы при помощи новейших технологий предотвратим это. Основными товарами, ввозимыми в страну посредством электронной торговли, являются мобильные телефоны, и в этой сфере нужен серьезный учет. Мы постараемся принять такое решение, чтобы это охватывало только мобильные телефоны, но не другие товары", - сказал министр.
Вполне понятно, что министерство, в обязанности которого напрямую входит развитие информационных технологий в стране, не может приветствовать решение, которое существенно ограничит активность населения в сфере э-торговли. Впрочем, оно и понятно: несмотря на динамичный рост в течение последних лет, удельный вес электронной торговли в общем торговом обороте Азербайджана все еще низок. Согласно исследованиям, если на душу населения Азербайджана объем э-торговли составляет $0,35, то в России этот показатель равен $29, в Турции - $38, в Чехии - $217.
Примечательно, что в этом вопросе эксперты также встали на сторону МСВТ, предсказав негативные последствия данного решения.
Президент интернет-форума Азербайджана Осман Гюндюз считает, что снижение лимита на беспошлинный ввоз товаров, заказанных в Интернете, "было бы в корне неправильным", однако определенные механизмы регуляции рынка необходимы, и прежде всего они должны быть направлены на развитие местных сайтов э-торговли. По мнению эксперта, пустующую нишу электронной коммерции в Азербайджане с успехом заняли зарубежные интернет-магазины, предлагающие более выгодные условия приобретения товара, что существенно снижает конкурентоспособность местных виртуальных продавцов.
"Целесообразнее совершенствовать механизм выявления дельцов, которые получают доходы от перепродажи заказанных товаров, и привлечения их к налогообложению, нежели прикрывать возможность выгодно отовариваться на интернет-сайтах для обычных граждан", - сказал R+ О.Гюндюз.
Как заверяет советник министра связи и высоких технологий Мушвиг Амиров, запрета на ввоз смартфонов из-за рубежа пока нет, но определенные изменения ожидаются.
Кстати, в коммерческих почтовых службах также подтверждают, что пока лимит беспошлинного ввоза остается на прежнем уровне и никаких проблем с доставкой заказов на эту сумму нет. Но вместе с тем предупредили, что могут возникнуть задержки с получением заказанных витаминов, БАДов и спортивного питания.
Так или иначе, все эти поправки и нововведения находятся на стадии рассмотрения и может быть, что будут видоизменены с учетом неоднозначного отношения как в интернет-сообществе, так и официальных кругах. К примеру, член парламентской комиссии по экономической политике Али Масимов отметил, что для развития э-торговли в Азербайджане, напротив, необходимо предпринять ряд стимулирующих мер, а не ограничительных.
Что касается налогового регулирования предпринимательской деятельности в сфере э-торговли, то необходимость принятия определенных мер здесь действительно требуется. При этом следует отметить, что это направление во всем мире является проблемным для налогообложения.
Ввиду специфики электронной коммерции и отсутствия универсальных рычагов контроля за ней даже передовые страны несут налоговые потери. Большое внимание вопросам налогообложения электронной коммерции (ЭК) уделено в рекомендациях ОЭСР. Еще в 1998 году ею были приняты основные принципы налогообложения электронной коммерции, которые в дальнейшем легли в основу рекомендаций для ЭК.
Законодатели разных стран подходят к налогообложению ЭК одинаково: нет никакой необходимости вводить новые налоги для обложения совершаемых в рамках электронной торговли операций, вместо этого стоит адаптировать к этой сфере существующие правила расчета и уплаты налогов. При этом учитывается, что продажа товаров через Интернет - лишь один из методов их реализации, поэтому налоги, связанные с ЭК, растворяются в общей массе налогов. Тем не менее, ЭК внутри страны все-таки имеет свои особенности с точки зрения налогообложения в сравнении с другими видами предпринимательской деятельности, поскольку занимающиеся ею компании в большинстве случаев сложно проверить на предмет полноты уплаты налогов. Многие из них могут часто менять местонахождение или широко использовать услуги сторонних фирм и таким образом иметь небольшой штат, малые офисные помещения и не иметь собственных складов. Кроме того, электронной коммерцией, как правило, занимаются небольшие и недавно зарегистрированные фирмы. Все это, вместе взятое, позволяет отнести предприятия, занимающиеся торговлей через Интернет, к трудно облагаемым налогоплательщикам, т. е. к таким, к которым стандартные методы налогообложения плохо применимы. Поэтому доля неуплаченных ими налогов достаточно высока.
Министр налогов Фазиль Мамедов также заявил, что "никакая развитая налоговая система в мире не может полностью охватить эту сферу". По сути, важным на сегодня является выявление лиц, которые используют возможности э-торговли для уклонения от налогов. "Этим лицам следует зарегистрироваться в налоговых службах в качестве предпринимателя, и если их годовой доход не превышает 120 тыс. манатов, то они станут плательщиками налогов по упрощенной системе налогообложения, а это достаточно льготные и выгодные условия", - отметили R+ начальник управления Минналогов Тельман Гусейнли.
Словом, как говорится в известной азербайджанской пословице, "это тесто унесет еще много воды". Главное, чтобы испеченный "хлеб" был одинаково вкусен для всех заинтересованных сторон.