QƏRƏZSİZ SANKSİYALAR
Ukraynada yaşananlar beynəlxalq münasibətlər və hüquq sistemindəki böhranın ən parlaq göstəricisi sayıla bilər. Bu hadisələr zamanı dünyanın aparıcı fövqəldövlətlərinin suverenlik və ərazi bütövlüyü ilə bağlı eyni problemlərə müxtəlif yanaşma ortaya qoyduqları bir daha üzə çıxıb. Rusiyanı Krımı özünə birləşdirdiyi və Donbasda separatçılara dəstək verdiyi üçün pisləyən və ona vahid şəkildə sanksiyalar tətbiq edən Qərb dövlətləri 20 ildir, Azərbaycan ərazilərinin beşdəbirinin işğal olunduğunu sanki görmür, eyni sanksiyaları işğalçı Ermənistana da tətbiq etməkdən boyun qaçırır. Son 20 ildə Azərbaycanın xarici siyasətini xarakterizə edən tarazlaşdırılmış sistem respublikaya bu cür ədalətsiz yanaşmalara tab gətirməyə imkan verdiyi halda, məşhur ikili standartlar siyasəti, ilk növbədə, Qərbin özünün regiondakı mövqelərinə güclü zərbə vurur.
Ötən həftə Amerikanın nüfuzlu "The Washington Times" qəzetinin idarə heyəti Vaşinqtonda Azərbaycan-Amerika münasibətlərinə dair konfrans təşkil edib. Konfransda iştirak edən Azərbaycan nümayəndə heyətinin üzvləri amerikalı həmkarlarına açıq şəkildə xəbərdarlıq edərək, ABŞ-ın postsovet məkanındakı qeyri-ardıcıl siyasətinin nələrə aparıb çıxara biləcəyini açıqlayıblar. Qərb fövqəldövlətləri ikili standartlardan çıxış edərək, Krımı özünə birləşdirən Rusiyaya sanksiyalar tətbiq edir, Dağlıq Qarabağı işğal etmiş Ermənistana qarşı isə heç bir tədbir görülmür. Bunu tədbirdə iştirak edən Milli Məclisin deputatı, beynəlxalq münasibətlər və parlamentlərarası əlaqələr komitəsinin sədri Səməd Seyidov bildirib.
"Təəssüf ki, Amerika bu gün strateji baxımdan regionda əvvəlkindən daha az dosta malikdir. Biz məhz buna görə istəyirik ki, regiona daha çox diqqət ayrılsın. ABŞ Avrasiyaya münasibətdə dəqiq və uzunmüddətli geosiyasi strategiya müəyyənləşdirməlidir", - deyə S. Seyidov qeyd edib.
Onun sözlərinə görə, beynəlxalq hüququn bərpası dünyada sabitliyin bərpasına kömək edəcək: "Biz beynəlxalq hüququ pozanların hər birinə qarşı eyni tələblər irəli sürməli, bu işdə Rusiya ilə Ermənistan arasında fərq qoymamalıyıq".
Azərbaycanın ABŞ-dakı səfiri Elin Süleymanov isə hesab edir ki, problemləri ümumi strategiya olmadan, Vaşinqtonun regiondakı daha az əhəmiyyətli problemləri çözməyə çalışması əbəsdir. "İmmunitetiniz yoxdursa, qızılcaya və ya hər hansı digər xəstəliyə tutulacaqsınız. Bu strateji perspektiv immun sistemidir. O yoxdursa, bu cür xırda şeylər meydana çıxır", - deyə diplomat bildirib.
"Faktik olaraq, Azərbaycan ABŞ prezidenti Barak Obama administrasiyasını Avrasiyada daha dəqiq, uzunmüddətli geosiyasi strategiya müəyyənləşdirməyə çağırıb, Vaşinqtona bu regiondakı nüfuzunu itirə biləcəyinə dair xəbərdarlıq edib", - deyə "The Washington Times" tədbirdən sonra gəldiyi qənaəti ifadə edib.
Qərbin, ilk növbədə, ABŞ-ın postsovet məkanında məntiqsiz siyasət yürütdüyünü daha aydın şəkildə Azərbaycan Prezident Administrasiyası rəhbərinin müavini Novruz Məmmədov dilə gətirib. Rusiyanın "Lenta.ru" nəşrinə müsahibəsində o, Qərbi postsovet məkanındakı bənzər problemlərə ikili standartlardan yanaşmaqda günahlandırıb. Amma Qərb strateqlərinin diqqətini çəkən əsas məqam, yəqin ki, N.Məmmədovun iki tezisi olub: "ABŞ Dağlıq Qarabağdakı separatçı rejimi maliyyələşdirir, Ukraynadakı separatçıları isə "terrorçu" hesab edir" və "Rusiya bizim strateji tərəfdaşımızdır". N. Məmmədov bildirib ki, Bakının xarici əlaqələrini qurması zamanı əsas götürdüyü prinsip Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə münasibətdir.
Prezident Administrasiyasının rəsmisi Bakının beynəlxalq münasibətlərini bərabərhüquqlu, qarşılıqlı səmərəli əsaslarla qurduğunu söyləyib, bu məsələdə Qərbin, həmçinin ABŞ-ın istisna təşkil etmədiyini vurğulayıb. Azərbaycanın mövqeyində ikili standartlar yoxdur, ölkə ardıcıl dialoqa, qarşılıqlı səmərəli əməkdaşlığa, bir-birinin daxili işlərinə qarışmamağa tərəfdardır.
Yeri gəlmişkən, bütün bunların fonunda Ukraynanın Bakıdakı səfiri Aleksandr Mişşenkonun iddiaları aşkar anlaşılmazlıq yaradıb. O, Azərbaycanın bu yaxınlarda AŞPA-da keçirilmiş səsvermə zamanı Rusiyaya qarşı sanksiyaların tətbiqinin əleyhinə çıxmasına etirazını bildirib. Səfirin Bakını Ukrayna böhranına münasibətdə ardıcıl siyaçət yürütməməkdə təqsirləndirməsinin izahı yoxdur. Separatçılıqdan əziyyət çəkən Azərbaycan bütün ölkələrin ərazi bütövlüyünə prinsipial dəstək verir və Ukrayna ilə bağlı da eyni mövqeyi ortaya qoyub. Azərbaycanın AŞPA-da necə səs verdiyinə gəlincə, onun bu prinsipial dəstəyə heç bir aidiyyəti yoxdur. Əvəzində, bu mövqenin separatçılıqla bağlı eyni problemə fərqli yanaşan Qərbin ikili standartlar siyasətinə birbaşa dəxli var. Məntiq də beynəlxalq hüququn normaları kimi, çox sadədir. Əgər Rusiya təcavüzkar, Ukraynanın ərazi bütövlüyünü pozmuş dövlət sayılırsa, bu üzdən ona qarşı bütün mümkün sanksiyalar tətbiq edilirsə, nədən Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü pozmuş Ermənistan eyni aqibəti yaşamır? Üstəlik, beynəlxalq təşkilatların Ermənistanın təcavüzkarlığını təsdiqləyən çox sayda sənədləri var və onlardan ən önəmlisi, BMT Təhlükəsizlik Şurası tərəfindən qəbul olunmuş qətnamələrdir.
Milli Məclisin spikeri Oqtay Əsədov Azərbaycan nümayəndə heyətinə ünvanlanmış tənqidlərdən sonra bildirib ki, rəsmi Bakı Rusiyanın AŞPA-da səsvermə hüququndan məhrum edilməsinə qarşı çıxması ilə Ukraynanın ərazi bütövlüyünə qarşı çıxmayıb. O, sadəcə, dialoqu dəstəklədiyini göstərib.
Spikerin sözlərinə görə, rəsmi Bakı bütün hallarda Ukraynanın ərazi bütövlüyünü dəstəkləyir və dəstəkləyəcək: "Biz, sadəcə, sanksiyalara qoşulmuruq və onlara qarşı çıxırıq. Deyirlər, guya Azərbaycan işğalçını dəstəkləyir, ona haqq qazandırır və sair. Xeyr! Bu, qətiyyən belə deyil. Biz sanksiyaların əvəzində dialoq tərəfdarıyıq. Necə ki, Avropa Dağlıq Qarabağ məsələsində Ermənistana sanksiyalar tətbiq etməkdənsə, yalnız dialoq təklif edir. Biz də onlara öz variantlarını təklif edirik. Bu, bizim Ukraynaya qarşı mənfi münasibətdə olduğumuzu göstərmir. Azərbaycan Ukraynanın ərazi bütövlüyünü bütün mənalarda dəstəkləyir".
Beləliklə, Ukraynanın Azərbaycandakı səfiri də, digərləri də Bakını başqalarının istəyinə uyğun davranmamaqda günahlandıra bilərlər. Həqiqətdə isə Azərbaycan bütün addımlarında yalnız milli maraqları əsas götürdüyünü bir daha nümayiş etdirib. Bakı hər kəsə göstərib ki, bundan sonra da beynəlxalq tərəfdaşlarla münasibətlər onların respublikanın əsas probleminə - ərazi bütövlüyünün pozulmasına münasibətindən asılı olaraq urulacaq.
Qayıdaq Azərbaycan-Amerika münasibətlərinə. Postsovet məkanı üzrə amerikalı ekspert Ueyn Meri bu günlərdə verdiyi açıqlamada deyib: "Azərbaycanın ABŞ üçün strateji əhəmiyyəti azalır və rəsmi Bakı Vaşinqtonla münasibətlərin inkişaf etdirilməsinə xüsusi maraq göstərmir". Nüfuzlu amerikalı analitikin bu fikri ilə yalnız qismən razılaşmaq olar. Obama administrasiyası üçün Azərbaycanın strateji əhəmiyyətinin azaldığı göz qarşısındadır. Amma bu məsələdə günahkar qətiyyən Bakı deyil. Azərbaycan diasporunun fəallarından biri, ABŞ-ın siyasi sistemi haqqında ətraflı məlumata malik olan Adil Bağırov burada istər obyektiv (Əfqanıstandan çıxma, İranla münasibətlərdə müəyyən irəliləyiş), istərsə də subyektiv (Obama, Bayden, Kerri heç zaman Azərbaycana və ümumilikdə, türk dünyasına yaxın şəxslər olmayıblar) amillər görür. "Bu vəziyyət, güman ki, 2017-ci ilin əvvəlində, Ağ Evə yeni rəhbərin gəldiyi vaxt dəyişəcək. O zaman Azərbaycanın strateji əhəmiyyəti artacaq, Ermənistanın emosional əhəmiyyəti isə azalacaq", - deyə A. Bağırov qeyd edib.
Hər halda, Azərbaycan ABŞ-a Avrasiyadakı oxşar problemlərə fərqli yanaşmasını davam etdirəcəyi təqdirdə, regiondakı nüfuzunu itirəcəyinə dair xəbərdarlıq edib.
Yaranmış vəziyyətdən isə Azərbaycanla əməkdaşlığı genişləndirməkdə olan Rusiya yararlanır. Qərbin sanksiyaları ilə üzləşmiş Moskvanın Cənubi Qafqaz siyasətində Bakını qane edəcək dəyişikliklərə gedəcəyi istisna deyil. Odur ki, U. Merinin qeyd etdiyi kimi, yaranmış vəziyyətdən Bakı yox, Vaşinqton nəticə çıxarmalıdır. Hər halda, Birləşmiş Ştatlar, yəqin ki, Avrasiyadakı əsas layihələrinin kəsişdiyi başlıca nöqtə olan Azərbaycanla əməkdaşlıqdakı maraqlarını qurban vermək istəməz.

SANCTIONS WITHOUT DISCRIMINATION
The events in Ukraine have become the most vivid evidence of the crisis in international relations and law, which manifests itself in the different attitude of the leading powers of the world to the same issues of sovereignty and territorial integrity. Western countries, which displayed a strong consensus on the issue of sanctions against Russia for annexing the Crimea and for supporting the separatists in Donbass, still continue to ignore the occupation of a fifth of Azerbaijan more than two decades ago and refuse to apply the same sanctions against the occupier, Armenia. And if the system of deterrents and counterbalances that characterizes the foreign policy of Azerbaijan over the last 20 years allows the country to cope with such an unfair attitude, the notorious policy of double standards hits, first of all, the positions of the West in the region.
Last week in Washington, DC, the board of the influential American newspaper The Washington Times organized a conference on Azerbaijan-US relations, where representatives of Azerbaijan directly warned their American counterparts about the consequences of their inconsistent policy in the post-Soviet area. Western powers take a policy of double standards as a basis, applying sanctions against Russia for annexing the Crimea, but refusing the same measures against Armenia for the occupation of Nagornyy Karabakh, the head of the Milli Maclis committee on international relations and interparliamentary ties, Samad Seyidov, said at the event.
"From a strategic point of view today, America, unfortunately, has far fewer friends in the region than before. That is why we would like to see more attention to the region and more strategic vision," the Azerbaijani MP said.
According to him, the restoration of international law will lead to the stabilization of the situation in the world. "We need to apply equal requirements for those who violated international law, without making distinctions, whether it is Russia or Armenia," Seyidov said.
In turn, the Azerbaijani ambassador to the US, Elin Suleymanov, said that without a common strategy, Washington is wasting efforts to address minor issues in the region. "If you do not have immunity, you are affected by measles or something else. This strategic perspective is the immune system. If it does not exist, there are all these little things," the diplomat said.
In fact, Azerbaijan urged the administration of US President Barack Obama to formulate a clear long-term geopolitical strategy for Eurasia and warned of a possible loss of Washington's influence in the region, The Washington Times concluded later.
The deputy head of the Presidential Administration of Azerbaijan, Novruz Mammadov, spoke even more openly about Baku's view of the illogical policy of the West, and especially the United States, in the former Soviet Union. In an interview with the Russian publication Lenta.ru, the representative of the administration also chided the Western countries for double standards with respect to similar problems in the post-Soviet area. But the main focus of Western strategists was probably attracted by two other theses with which Mammadov made it clear that the attitude to the Karabakh problem is the basic principle on which Baku is building its foreign relations: "The US is funding the separatist regime of Nagornyy Karabakh, but equates separatists in Ukraine to terrorists" and "for us Russia is a strategic partner".
According to Mammadov, Azerbaijan is building international relations on an equal and mutually beneficial basis, and Western countries, including the United States, are no exception. In Azerbaijan's position there is no duality, and the country is a supporter of consistent dialogue, mutually beneficial cooperation and non-interference in the internal affairs of each other.
By the way, against this background a clear lack of understanding was caused by the allegations of the Ukrainian ambassador in Baku, Aleksandr Mishchenko, that Azerbaijan opposed sanctions against the Russian delegation during a recent vote in PACE. The diplomat's reproach about the inconsistency of Baku's policies regarding the Ukrainian crisis does not hold water. Suffering from separatism, Azerbaijan has essentially defended the territorial integrity of all countries, and in the case of Ukraine, before and especially after it was violated. How Azerbaijan voted in PACE has no relation to this fundamental support, but directly concerns the same policy of double standards of the West in relation to the same problem of separatism. The logic is very simple, just like international law. If Russia is recognized as an aggressor that has violated the territorial integrity of Ukraine, for which it is subjected to all kinds of sanctions from everywhere, why isn't Armenia subject to the same sanctions for violating the territorial integrity of Azerbaijan? Especially as in the second case, the fact of the Armenian aggression has been confirmed by numerous decisions of international organizations, especially UN Security Council resolutions.
After the rebuke to the Azerbaijani delegation, the chairman of the Azerbaijani parliament, Oqtay Asadov, noted that with its vote against depriving Russia of voting rights in PACE, Baku acted not against the territorial integrity of Ukraine, but for dialogue.
He stressed that Baku supports, and will support, the territorial integrity of Ukraine in all cases: "But we do not join the sanctions, we are against them. They say that Azerbaijan supports and justifies the occupier and the like. No. This is absolutely not the case. We are for dialogue instead of sanctions, just like in the issue of Nagornyy Karabakh Europe offers only dialogue instead of sanctions against Armenia. We offer them to use their own options in all cases. This is not to say that we have taken a negative stance towards Ukraine. We support the territorial integrity of Ukraine in all senses."
Therefore, the Ukrainian ambassador and someone else may try to blame Baku as much as they want for not doing what others wanted us to do. In fact, Azerbaijan once again showed that in its actions, it will always act on purely national interests and build its relations with international partners, depending on their attitude to the main problem of the republic - the violation of its territorial integrity.
But let's go back to Azerbaijani-American relations. The American expert on the post-Soviet area, Wayne Merry, said recently: "The strategic importance of Azerbaijan to the United States is decreasing, and Baku has shown little interest in strengthening relations with Washington." We can only agree in part with the views of the prominent American analyst. The fact that the strategic importance of Azerbaijan for the Obama administration has somewhat decreased is obvious, but this is not the fault of Baku. One of the activists of the Azerbaijani diaspora, Adil Bagirov, who is well versed in the US political system, sees both objective reasons (withdrawal of troops from Afghanistan, a slight improvement of relations with Iran) and subjective reasons behind this - neither Obama nor Biden nor Kerry have ever been close to Azerbaijan or to the Turkic world in general. "This is likely to change in early 2017, when the White House gets a new host, for whom the strategic importance of Azerbaijan will be higher and the emotional significance of Armenia will be lower," Bagirov believes.
In any case, Azerbaijan warned the US about the possible loss of influence in Eurasia if that country continues its selective attitude to similar problems in the region.
Russia is already beginning to take advantage of the current situation, increasing its cooperation with Azerbaijan, and we cannot rule out that being under the yoke of Western sanctions, Moscow will make positive adjustments for Baku in its policy in the South Caucasus. So conclusions from the current situation should be made not by Baku, as suggested by Merry above, but by the United States itself, which is certainly not interested in having to sacrifice its interests in cooperation with Azerbaijan, a strategic point on which the key US projects in Eurasia converge.