QƏRƏZSİZ SANKSİYALAR
Ukraynada yaşananlar beynəlxalq münasibətlər və hüquq sistemindəki böhranın ən parlaq göstəricisi sayıla bilər. Bu hadisələr zamanı dünyanın aparıcı fövqəldövlətlərinin suverenlik və ərazi bütövlüyü ilə bağlı eyni problemlərə müxtəlif yanaşma ortaya qoyduqları bir daha üzə çıxıb. Rusiyanı Krımı özünə birləşdirdiyi və Donbasda separatçılara dəstək verdiyi üçün pisləyən və ona vahid şəkildə sanksiyalar tətbiq edən Qərb dövlətləri 20 ildir, Azərbaycan ərazilərinin beşdəbirinin işğal olunduğunu sanki görmür, eyni sanksiyaları işğalçı Ermənistana da tətbiq etməkdən boyun qaçırır. Son 20 ildə Azərbaycanın xarici siyasətini xarakterizə edən tarazlaşdırılmış sistem respublikaya bu cür ədalətsiz yanaşmalara tab gətirməyə imkan verdiyi halda, məşhur ikili standartlar siyasəti, ilk növbədə, Qərbin özünün regiondakı mövqelərinə güclü zərbə vurur.
Ötən həftə Amerikanın nüfuzlu "The Washington Times" qəzetinin idarə heyəti Vaşinqtonda Azərbaycan-Amerika münasibətlərinə dair konfrans təşkil edib. Konfransda iştirak edən Azərbaycan nümayəndə heyətinin üzvləri amerikalı həmkarlarına açıq şəkildə xəbərdarlıq edərək, ABŞ-ın postsovet məkanındakı qeyri-ardıcıl siyasətinin nələrə aparıb çıxara biləcəyini açıqlayıblar. Qərb fövqəldövlətləri ikili standartlardan çıxış edərək, Krımı özünə birləşdirən Rusiyaya sanksiyalar tətbiq edir, Dağlıq Qarabağı işğal etmiş Ermənistana qarşı isə heç bir tədbir görülmür. Bunu tədbirdə iştirak edən Milli Məclisin deputatı, beynəlxalq münasibətlər və parlamentlərarası əlaqələr komitəsinin sədri Səməd Seyidov bildirib.
"Təəssüf ki, Amerika bu gün strateji baxımdan regionda əvvəlkindən daha az dosta malikdir. Biz məhz buna görə istəyirik ki, regiona daha çox diqqət ayrılsın. ABŞ Avrasiyaya münasibətdə dəqiq və uzunmüddətli geosiyasi strategiya müəyyənləşdirməlidir", - deyə S. Seyidov qeyd edib.
Onun sözlərinə görə, beynəlxalq hüququn bərpası dünyada sabitliyin bərpasına kömək edəcək: "Biz beynəlxalq hüququ pozanların hər birinə qarşı eyni tələblər irəli sürməli, bu işdə Rusiya ilə Ermənistan arasında fərq qoymamalıyıq".
Azərbaycanın ABŞ-dakı səfiri Elin Süleymanov isə hesab edir ki, problemləri ümumi strategiya olmadan, Vaşinqtonun regiondakı daha az əhəmiyyətli problemləri çözməyə çalışması əbəsdir. "İmmunitetiniz yoxdursa, qızılcaya və ya hər hansı digər xəstəliyə tutulacaqsınız. Bu strateji perspektiv immun sistemidir. O yoxdursa, bu cür xırda şeylər meydana çıxır", - deyə diplomat bildirib.
"Faktik olaraq, Azərbaycan ABŞ prezidenti Barak Obama administrasiyasını Avrasiyada daha dəqiq, uzunmüddətli geosiyasi strategiya müəyyənləşdirməyə çağırıb, Vaşinqtona bu regiondakı nüfuzunu itirə biləcəyinə dair xəbərdarlıq edib", - deyə "The Washington Times" tədbirdən sonra gəldiyi qənaəti ifadə edib.
Qərbin, ilk növbədə, ABŞ-ın postsovet məkanında məntiqsiz siyasət yürütdüyünü daha aydın şəkildə Azərbaycan Prezident Administrasiyası rəhbərinin müavini Novruz Məmmədov dilə gətirib. Rusiyanın "Lenta.ru" nəşrinə müsahibəsində o, Qərbi postsovet məkanındakı bənzər problemlərə ikili standartlardan yanaşmaqda günahlandırıb. Amma Qərb strateqlərinin diqqətini çəkən əsas məqam, yəqin ki, N.Məmmədovun iki tezisi olub: "ABŞ Dağlıq Qarabağdakı separatçı rejimi maliyyələşdirir, Ukraynadakı separatçıları isə "terrorçu" hesab edir" və "Rusiya bizim strateji tərəfdaşımızdır". N. Məmmədov bildirib ki, Bakının xarici əlaqələrini qurması zamanı əsas götürdüyü prinsip Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə münasibətdir.
Prezident Administrasiyasının rəsmisi Bakının beynəlxalq münasibətlərini bərabərhüquqlu, qarşılıqlı səmərəli əsaslarla qurduğunu söyləyib, bu məsələdə Qərbin, həmçinin ABŞ-ın istisna təşkil etmədiyini vurğulayıb. Azərbaycanın mövqeyində ikili standartlar yoxdur, ölkə ardıcıl dialoqa, qarşılıqlı səmərəli əməkdaşlığa, bir-birinin daxili işlərinə qarışmamağa tərəfdardır.
Yeri gəlmişkən, bütün bunların fonunda Ukraynanın Bakıdakı səfiri Aleksandr Mişşenkonun iddiaları aşkar anlaşılmazlıq yaradıb. O, Azərbaycanın bu yaxınlarda AŞPA-da keçirilmiş səsvermə zamanı Rusiyaya qarşı sanksiyaların tətbiqinin əleyhinə çıxmasına etirazını bildirib. Səfirin Bakını Ukrayna böhranına münasibətdə ardıcıl siyaçət yürütməməkdə təqsirləndirməsinin izahı yoxdur. Separatçılıqdan əziyyət çəkən Azərbaycan bütün ölkələrin ərazi bütövlüyünə prinsipial dəstək verir və Ukrayna ilə bağlı da eyni mövqeyi ortaya qoyub. Azərbaycanın AŞPA-da necə səs verdiyinə gəlincə, onun bu prinsipial dəstəyə heç bir aidiyyəti yoxdur. Əvəzində, bu mövqenin separatçılıqla bağlı eyni problemə fərqli yanaşan Qərbin ikili standartlar siyasətinə birbaşa dəxli var. Məntiq də beynəlxalq hüququn normaları kimi, çox sadədir. Əgər Rusiya təcavüzkar, Ukraynanın ərazi bütövlüyünü pozmuş dövlət sayılırsa, bu üzdən ona qarşı bütün mümkün sanksiyalar tətbiq edilirsə, nədən Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü pozmuş Ermənistan eyni aqibəti yaşamır? Üstəlik, beynəlxalq təşkilatların Ermənistanın təcavüzkarlığını təsdiqləyən çox sayda sənədləri var və onlardan ən önəmlisi, BMT Təhlükəsizlik Şurası tərəfindən qəbul olunmuş qətnamələrdir.
Milli Məclisin spikeri Oqtay Əsədov Azərbaycan nümayəndə heyətinə ünvanlanmış tənqidlərdən sonra bildirib ki, rəsmi Bakı Rusiyanın AŞPA-da səsvermə hüququndan məhrum edilməsinə qarşı çıxması ilə Ukraynanın ərazi bütövlüyünə qarşı çıxmayıb. O, sadəcə, dialoqu dəstəklədiyini göstərib.
Spikerin sözlərinə görə, rəsmi Bakı bütün hallarda Ukraynanın ərazi bütövlüyünü dəstəkləyir və dəstəkləyəcək: "Biz, sadəcə, sanksiyalara qoşulmuruq və onlara qarşı çıxırıq. Deyirlər, guya Azərbaycan işğalçını dəstəkləyir, ona haqq qazandırır və sair. Xeyr! Bu, qətiyyən belə deyil. Biz sanksiyaların əvəzində dialoq tərəfdarıyıq. Necə ki, Avropa Dağlıq Qarabağ məsələsində Ermənistana sanksiyalar tətbiq etməkdənsə, yalnız dialoq təklif edir. Biz də onlara öz variantlarını təklif edirik. Bu, bizim Ukraynaya qarşı mənfi münasibətdə olduğumuzu göstərmir. Azərbaycan Ukraynanın ərazi bütövlüyünü bütün mənalarda dəstəkləyir".
Beləliklə, Ukraynanın Azərbaycandakı səfiri də, digərləri də Bakını başqalarının istəyinə uyğun davranmamaqda günahlandıra bilərlər. Həqiqətdə isə Azərbaycan bütün addımlarında yalnız milli maraqları əsas götürdüyünü bir daha nümayiş etdirib. Bakı hər kəsə göstərib ki, bundan sonra da beynəlxalq tərəfdaşlarla münasibətlər onların respublikanın əsas probleminə - ərazi bütövlüyünün pozulmasına münasibətindən asılı olaraq urulacaq.
Qayıdaq Azərbaycan-Amerika münasibətlərinə. Postsovet məkanı üzrə amerikalı ekspert Ueyn Meri bu günlərdə verdiyi açıqlamada deyib: "Azərbaycanın ABŞ üçün strateji əhəmiyyəti azalır və rəsmi Bakı Vaşinqtonla münasibətlərin inkişaf etdirilməsinə xüsusi maraq göstərmir". Nüfuzlu amerikalı analitikin bu fikri ilə yalnız qismən razılaşmaq olar. Obama administrasiyası üçün Azərbaycanın strateji əhəmiyyətinin azaldığı göz qarşısındadır. Amma bu məsələdə günahkar qətiyyən Bakı deyil. Azərbaycan diasporunun fəallarından biri, ABŞ-ın siyasi sistemi haqqında ətraflı məlumata malik olan Adil Bağırov burada istər obyektiv (Əfqanıstandan çıxma, İranla münasibətlərdə müəyyən irəliləyiş), istərsə də subyektiv (Obama, Bayden, Kerri heç zaman Azərbaycana və ümumilikdə, türk dünyasına yaxın şəxslər olmayıblar) amillər görür. "Bu vəziyyət, güman ki, 2017-ci ilin əvvəlində, Ağ Evə yeni rəhbərin gəldiyi vaxt dəyişəcək. O zaman Azərbaycanın strateji əhəmiyyəti artacaq, Ermənistanın emosional əhəmiyyəti isə azalacaq", - deyə A. Bağırov qeyd edib.
Hər halda, Azərbaycan ABŞ-a Avrasiyadakı oxşar problemlərə fərqli yanaşmasını davam etdirəcəyi təqdirdə, regiondakı nüfuzunu itirəcəyinə dair xəbərdarlıq edib.
Yaranmış vəziyyətdən isə Azərbaycanla əməkdaşlığı genişləndirməkdə olan Rusiya yararlanır. Qərbin sanksiyaları ilə üzləşmiş Moskvanın Cənubi Qafqaz siyasətində Bakını qane edəcək dəyişikliklərə gedəcəyi istisna deyil. Odur ki, U. Merinin qeyd etdiyi kimi, yaranmış vəziyyətdən Bakı yox, Vaşinqton nəticə çıxarmalıdır. Hər halda, Birləşmiş Ştatlar, yəqin ki, Avrasiyadakı əsas layihələrinin kəsişdiyi başlıca nöqtə olan Azərbaycanla əməkdaşlıqdakı maraqlarını qurban vermək istəməz.

САНКЦИИ БЕЗ ДИСКРИМИНАЦИИ
Азербайджан в очередной раз показал, что в своих действиях руководствуется сугубо национальными интересами
События в Украине стали наиболее ярким свидетельством кризиса в системе международных отношений и права, что проявляется в разном отношении ведущих держав мира к одинаковым по сути проблемам суверенитета и территориальной целостности. Страны Запада, проявившие полное единодушие в вопросе применения санкций к России за присоединение Крыма и поддержку сепаратистов на Донбассе, продолжают все так же не замечать совершенную более двух десятков лет назад оккупацию пятой части Азербайджана и отказываются применять такие же санкции в отношении оккупанта - Армении. И если система сдержек и противовесов, характеризующая внешнюю политику Азербайджана последних 20 лет, позволяет республике справляться с подобным несправедливым отношением, то политика пресловутых двойных стандартов наносит сильный удар по позициям, в первую очередь, самого Запада в регионе.
На минувшей неделе в Вашингтоне правление влиятельной американской газеты The Washington Times организовало конференцию по азербайджано-американским отношениям, на которой представители Азербайджана прямо преду-предили своих американских партнеров, чем чревато продолжение непоследовательной политики на постсоветском пространстве. Западные державы исходят из политики двойных стандартов, применяя санкции против России за присоединение Крыма, но отказываясь от таких же мер в отношении Армении за оккупацию Нагорного Карабаха, заявил на мероприятии глава комитета Милли меджлиса по международным отношениям и межпарламентским связям Самед Сеидов.
"Америка, к сожалению, сегодня со стратегической точки зрения имеет гораздо меньше друзей в регионе, чем это было раньше. Вот почему мы хотели бы видеть больше внимания к региону, больше стратегического видения", - отметил азербайджанский парламентарий.
По его словам, восстановление международного права приведет к стабилизации ситуации в мире. "Мы должны применять равные требования к тем, кто нарушил международное право, не делая при этом различий, идет ли речь о России или Армении", - подчеркнул С.Сеидов.
В свою очередь посол Азербайджана в США Элин Сулейманов сообщил, что без общей стратегии Вашингтон напрасно тратит усилия на решение менее значимых проблем в регионе. "Если у вас нет иммунитета, вы заболеваете корью или чем-то еще. Эта стратегическая перспектива является иммунной системой. Если ее не существует, возникают все эти мелкие вещи", - отметил дипломат.
Фактически Азербайджан призвал администрацию президента США Барака Обамы сформулировать более четкую долгосрочную геополитическую стратегию в отношении Евразии и предупредил о возможной потере влияния Вашингтона в этом регионе, сделает позже вывод The Washington Times.
Еще более открыто о взгляде Баку на нелогичную политику Запада, и в первую очередь США, на постсоветском пространстве заявил заместитель руководителя администрации президента Азербайджана Новруз Мамедов. В интервью российскому изданию Lenta.ru представитель администрации также упрекнул западные страны в двойных стандартах относительно схожих проблем на постсоветском пространстве. Но главное внимание западных стратегов наверняка привлекли еще два тезиса, которыми Н.Мамедов недвусмысленно дал понять, что отношение к карабахской проблеме является основным принципом, по которому Баку строит зарубежные связи: "США финансируют сепаратистский режим Нагорного Карабаха, в то время как сепаратистов в Украине приравнивают к террористам" и "Россия для нас - стратегический партнер".
По словам Н.Мамедова, Азербайджан строит международные отношения на равноправной и взаимовыгодной основе, и страны Запада, в том числе и США, - не исключение. В позиции Азербайджана отсутствует двойственность, страна - сторонник последовательного диалога, взаимовыгодного сотрудничества и невмешательства во внутренние дела друг друга.
Кстати говоря, на этом фоне откровенное непонимание вызвали претензии посла Украины в Баку Александра Мищенко, что Азербайджан выступил против применения санкций в отношении российской делегации во время недавнего голосования в ПАСЕ. Упрек дипломата в непоследовательности политики Баку относительно украинского кризиса не выдерживает никакой критики. Натерпевшийся от сепаратизма Азербайджан принципиально отстаивал территориальную целостность всех стран и в данном случае Украины, до и тем более после того, как она была нарушена. Но то, как проголосовал Азербайджан в ПАСЕ, не имеет никакого отношения к этой принципиальной поддержке, но зато напрямую касается все той же политики двойных стандартов Запада в отношении одной и той же проблемы сепаратизма. Логика очень проста, как и нормы международного права. Если Россия признается агрессором, нарушившим территориальную целостность Украины, за что ее отовсюду подвергают всяческим санкциям, почему таким же санкциям не подвергается Армения, нарушившая территориальную целостность Азербайджана? Тем более что во втором случае факт агрессии Армении подтвержден многочисленными решениями международных организаций, в первую очередь резолюциями Совета Безопасности ООН.
Председатель Милли меджлиса Огтай Асадов после упреков в адрес азербайджанской делегации отметил, что официальный Баку своим голосованием против лишения России права голоса в ПАСЕ выступил не против территориальной целостности Украины, а за диалог.
Он подчеркнул, что официальный Баку во всех случаях поддерживает и будет поддерживать территориальную целостность Украины: "Только мы не присоединяемся к санкциям, мы против них. Говорят, будто Азербайджан поддерживает, оправдывает оккупанта и тому подобное. Нет. Это абсолютно не так. Мы за диалог вместо санкций, так же как и Европа в вопросе Нагорного Карабаха вместо санкций против Армении предлагает лишь диалог. Мы предлагаем им во всех случаях применять их же варианты. Это не говорит о том, что мы заняли отрицательную позицию в отношении Украины. Мы поддерживаем территориальную целостность Украины во всех смыслах".
Поэтому посол Украины и кто-либо еще может сколь угодно пытаться винить Баку в том, что он не поступил так, как хотелось другим. В действительности Азербайджан в очередной раз показал, что в своих действиях он всегда будет исходить сугубо из национальных интересов и отношения с международными партнерами строить в зависимости от их отношения к главной проблеме республики - нарушенной территориальной целостности.
Но вернемся к азербайджано-американским отношениям. Американский эксперт по постсоветскому пространству Уэйн Мэри на днях сказал: "Стратегическая значимость Азербайджана для США уменьшается, и официальный Баку не проявляет особого интереса к усилению отношений с Вашингтоном". С мнением видного американского аналитика можно согласиться лишь частично. То, что стратегическая значимость Азербайджана для администрации Обамы несколько уменьшилась, налицо, но это происходит вовсе не по вине Баку. Один из активистов азербайджанской диаспоры Адиль Багиров, хорошо разбирающийся в политической системе США, усматривает в этом как объективные причины (вывод войск из Афганистана, небольшое улучшение отношений с Ираном), так и субъективные - ни Обама, ни Байден, ни Керри никогда не были близки ни к Азербайджану, ни к тюркскому миру вообще. "Это, скорее всего, изменится в начале 2017 года, когда в Белом доме будет новый хозяин, для которого стратегическая значимость Азербайджана будет видеться более высокой, а эмоциональная значимость Армении низкой", - полагает А.Багиров.
Так или иначе, Азербайджан предупредил США о возможной потере влияния в Евразии в случае продолжения выборочного отношения этой страны к похожим проблемам в данном регионе.
Нынешней ситуацией уже начинает пользоваться Россия, наращивающая сотрудничество с Азербайджаном, и нельзя исключать, что находящаяся под гнетом западных санкций Москва предпримет положительные для Баку коррективы в своей политике на Южном Кавказе. Так что выводы из сложившейся ситуации должен делать не Баку, как полагает упомянутый выше У.Мэри, а сами Соединенные Штаты, которые уж точно не заинтересованы в том, чтобы жертвовать интересами в сотрудничестве с Азербайджаном, стратегической точкой, на которой смыкаются ключевые американские проекты в Евразии.