Azərbaycanda ictimai yerlərdə siqaret çəkməyi yasaqlayan qanun layihəsi qəbul ediləcək
Siqaret çəkmək zərərlidir!  Bunu hətta uşaqlar da bilir. Amma insanlar siqaret çəkməkdə davam edirlər. Ən çox ona görə ki, siqaretlə bağlı xəstəliklər və təhlükələr dərhal özünü büruzə vermir. Hər bir siqaret çəkən də yanlış olaraq bu xəstəliklərin ona toxunmaycağını düşünür, bugünü ilə yaşayaraq hesab edir ki, bütün həyat hələ qabaqdadır və o, istədiyi vaxt siqareti ata bilər. Amma 10-20 ildən sonra xəstəliyin özünü göstərməsi qaçılmazdır.
"Bəlkə də məndən yan keçəcək", "kimi desən xəstəlik tuta bilər, amma məni yox" kimi yanaşmalar həddindən təhlükəli həyat kredosudur. Amma qurtuluş yoxdur və siqaret çəkməyin qiyməti sonradan çox baha başa gəlir. Bəllidir ki, siqaret çəkənlər arasında ölüm və xəstəlik göstəriciləri yüksəkdir. Bu həm qadınlar, həm də kişilər arasında müşahidə olunur. Amma bir çox ölkələrdə siqaret çəkənlərin sayı artmaqda davam edir. Özü də daha çox qadın və uşaqların hesabına, Azərbaycan da bu mənada istisna deyil. Bu gün 31 May ümumdünya siqaretlə mübarizə günü ərəfəsində, biz bir daha siqaretin təhlükəsi barədə xatırlatmağı özümüzə borc bilirik. Əgər bu yazını oxuduqdan sonra, heç olmazsa, bircə nəfər siqareti atacaqsa, biz öz borcumuzu yerinə yetirilmiş sayacağıq.
Dövlət Proqramı və razılaşdırılmış mexanizm
Ekspertlər hesab edirlər ki, Azərbaycanda tütünə meyilli insanlar həm də ona görə artır ki, bizdə siqaretə qarşı sistemli mübarizə yoxdur. Bu mövzuya həsr edilmiş müxtəlif tədbirlər isə epizodik xarakterlidir və ya sadəcə, növbəti kampaniyadır. Əgər belə davam edərsə, siqaret çəkənlərin sayının artması durmadan davam edəcək.
Milli Məclisin deputatı, parlamentin sosial məsələlər üzrə komissiyasının başçısı Hadı Rəcəbli "Region plus"la söhbətində bildirib ki, insanı tütünə bağlılıqdan xilas etmək çox çətindir. Buna görə də hələ siqaretlə tanışlığı olmamışları, yəni siqaret çəkməyənləri, xüsusilə də uşaqlar daha ciddi qorumaq lazımdır. Bunun üçün siqaret çəkməyə qarşı yönəlmiş qanunları sərtləşdirmək, müxtəlif sosial aksiyalar keçirmək zəruridir. "Bizim əlimizdən nə gəlir? Tütün məhsullarından vergi tutulmasını sərtləşdirmək. Bundan başqa, siqaretlər tibb, idman və tədris müəssisələrindən uzaqda olan xüsusi mağazalarda satılmalı, Səhiyyə Nazirliyinin yanında isə uyğun əlaqələndirmə mərkəzi yaradılmalıdır. Təəssüf ki, Azərbaycanda həddi-büluğa çatmamışlara tütün məhsullarının satışına qadağan qoyulsa da, uşaqlara hələ də siqaret satırlar".
Millət vəkilinin fikrincə, bizdə siqaretə qarşı profilaktikanın lazımi effekt verməməsinin bir səbəbi var: məsələnin məğzinin anlaşılması zamanı psixofizioloji cəhətlər nəzərə alınmır.
Əgər siqaretə zərərli vərdiş kimi yanaşılarsa, onda onun aradan qaldırılması üçün yalnız müalicə yetərli deyil, həm də insanların sağlam həyat tərzi vərdişlərinə öyrədilməsi də tələb edilir. Bu, siqaret çəkən adamın düşüncə, davranış və şüur stereotiplərini dağıda bilər.
Qanunvericilik bazasında olan boşluqlara gəldikdə isə, ölkədə "Tütün və tütün məhsulları haqqında" qanun layihəsi qüvvədədir, amma İnzibati Xətalar Məcəlləsinə müvafiq dəyişikliklər indiyə kimi daxil edilməyib.  Bunun nəticəsi kimi Dövlət Proqramı, siqaret çəkməyə qarşı mübarizənin razılaşdırılmış mexanizmi və müvafiq maliyyələşdirmə yoxdur.
Hazırda Milli Məclisin və parlamentin sosial siyasət komissiyasının qarşısında duran təxirəsalınmaz məsələ "Siqaret çəkməyin məhdudlaşdırılması haqqında" qanun layihəsinin qəbul edilməsidir. Yaxın zamanlarda deputatlar bunu etmək niyyətindədirlər. Sənəd siqaret çəkməyə qarşı mübarizənin tibbi, psixoloji, təhsil, sosial aspektlərini əhatə edir. Ancaq sənədin ən önəmli məqamı ictimai yerlərdə siqaret çəkilməsinin qadağan edilməsidir.
"Qanun layihəsi 12 bölmədən ibarətdir və o artıq maraqlı nazirlik və idarələrlə razılaşdırılıb. Orada konkret olaraq siqaret çəkməyin qadağan olunduğu yerlər göstərilib. Bunlar dəniz vağzalları, aeroportlar, avtobus stansiyaları və vağzallar, beynəlxalq marşrutlar, bütün növ ictimai nəqliyyat, kinoteatrlar, idman yarışları, konsert zalları, tibbi və tədris müəssisələri, ofislər (yalnız xüsusi ayrılmış yerlərdə çəkməyə icazə verilir - müəllif), restoranlar, kafelər, şadlıq evləri və s.-dir. Bununla yanaşı, qanun layihəsində siqaret əleyhinə təbliğat barədə də bənd var. Bütün radio və televiziya kanallarına ayda, ən azı, 90 dəqiqə tütünə bağlılığın və siqaret çəkməyin zərərləri barədə maarifçilik verilişləri nümayiş etdirmək tapşırılacaq. Kanallar öz efir cədvəllərinə siqaretin insan sağlamlığına hansı zərərləri vurması barədə sosial reklamlar daxil edəcəklər. Bədii və sənədli filmlərdə isə siqaret çəkilməsi ilə bağlı epizodların göstərilməsinə qadağan qoyulacaq", - deyə millət vəkili vurğulayır.
İşlənmiş qanun layihəsinin başqa üstünlüyü isə onunla bağlıdır ki, siqareti tərgitmək istəyən insanlar dövlət səhiyyə müəssisələrində pulsuz məsləhət və psixoloji yardım ala biləcəklər. Bununla yanaşı, qanun layihəsinin yerinə yetirilməsi üzərində hansı qurumların nəzarət edəcəyi və ictimai yerlərdə siqaret çəkmək yasağını pozmuş insanlara qarşı hansı cərimə sanksiyaları tətbiq ediləcəyi barədə məsələlər hələ də açıq qalır.
Hadı Rəcəblinin sözlərinə görə, bir sıra ölkələrdə sözügedən məsələlərə ya polis, ya da vergi qurumları nəzarət edir. "Bizdə isə bu məsələyə Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzinin əməkdaşları qoşula bilərlər. Artıq bu barədə danışıqlar aparılır. Cərimə sanksiyalarının ölçüsünə gəldikdə isə Avropa ölkələrində ictimai yerlərdə siqaret çəkmək yasağının pozulmasına görə cərimə 50-300 avro arasında dəyişir, Türkiyədə isə  69 lirədir. Düşünürəm, bizim şəraitdə 50 manat yetərlidir. Hüquqi şəxslərə qarşı isə  200 manat uyğundur. Ancaq bunlar yalnız niyyət və qanun layihəsini hazırlamış işçi qrupun fikridir. Düşünürəm, bu profilaktiki tədbirlərin gücləndirilməsi Azərbaycan uşaqlarının və yeniyetmələrin də ətrafında "tüstüsüz mühit" yaratmağa imkan verəcək", - deyə Rəcəbli düşünür.
Bir daha zərər haqqında
Müxtəlif qadağalara və qanunvericilik aktlarına baxmayaraq, planetdə siqaret çəkən insanların sayı azalmaq bilmir. Bir sıra psixoloqların fikrincə, müxtəlif qadağalar uşaqlar və yeniyetmələr arasında yalnız bu sayaq neqativ hallara qarşı aludəçiliyə həvəsi daha da  artırmış olur. Amma hələ ki onlar siqaretə başlamamış siqaret çəkməyin zərərləri haqqında növbəti dəlilləri sadalayaq.
Siqaret çəkməyə başlayan insan könüllü şəkildə özünü xroniki zəhərlənməyə məruz qoyur, bunun nəticəsində onda yavaş-yavaş onlarca xəstəlik inkişaf edir, onların sırasında 10-u miokard infarktı,  insult, ayaqların qanqrenası, arterial hipertenziya, ağ ciyər və qırtlaq xərçəngi, pnevmoskleroz, xroniki ağ ciyər çatışmazlığı, impotensiya ən təhlükəlisi sayılır.
Siqaret çəkənlər yalnız özlərinə zərər vurmurlar, onlar ətrafdakıların, özü də yaxınlarının və uşaqlarının da sağlamlığına fəlakət gətirirlər. Dəqiq müəyyən edilib ki, "passiv siqaret çəkmə" adlandırılan bu hal, siqaretçəkmənin özü qədər təhlükəlidir. Siqaret çəkən hamilə qadın bilməlidir ki, o, övladını xəstəliyə  düçar edir və onun ömrünü 10-20 il azaldır! Siqaret çəkən adamın orta ömrü siqaret çəkməyən yaşıdından 12 il qısadır.
Siz siqaret tüstüsünü içəri alarəkən o, ağızdan və boğazdan keçərək ağ ciyərlərə daxil olur. Tüstüdə 4 min kimyəvi maddə olur: onların sırasında  formaldehid, benzol, mərgümüş və s. kimi xərçəngə səbəb olan yüksək toksik maddələri də göstərmək olar. Bu maddələr orqanizmin toxumları ilə kontakt zamanı qarşılıqlı təsirə girir. Tüstü ağ ciyərlərə çatanda qatran kimi onun divarlarına hopur. Kimyəvi maddələrin böyük miqdarı isə ağ ciyərlər  vasitəsilə qana keçir. Avtomobilin  tüstüboğanında olana oxşar karbon oksid  qanda oksigenin bir qismini əvəz edir. Bu isə toxumalarda, o cümlədən, beyində oksigen çatışmazlığına səbəb olur.
Qana daxil olan kimyəvi maddələrdən biri  nikotindir. Onun mütəmadi istifadəsi nikotin asılılığına gətirir. Nikotin tütündə (2%-ə qədər) və bir sıra başqa bitkilərdə olan alkoloiddir. Siqaret çəkən zaman o, orqanizmə sorulur. Aşağı dozalarda nikotin  əsəb sisteminə oyadıcı təsir göstərir, böyük dozalarda isə onun iflicinə, nəfəs tıxanmasına, ürək fəaliyyətinin dayanmasına səbəb olur. Siqaret çəkilməsi zamanı nikotinin kiçik dozalarla dəfələrlə udulması nikotinizmə gətirir. Nikotin-sulfat kənd təsərrüfatı bitkiləri ziyanvericilərinə qarşı mübarizə üçün istifadə edilir. Ona görə də dünyanın müxtəlif ölkələrində, o cümlədən, Azərbaycanda qanunvericilərin siqaretçəkmənin qarşısının alınması, ya da ki ən azından, məhdudlaşdırılması ilə bağlı mübarizəsinin kəskinliyi başa düşüləndir.
Siqareti necə atmalı?
Geniş yayılmış fikir olmasına baxmayaraq, siqaretlər narkotik maddə deyil. Demək olar ki, istənilən psixi sağlam insan bu fəlakətli vərdişi tərgidə bilər. Ən çətini siqaretsiz keçən ilk gündür. Əlləriniz sizə mane olacaq, siz daim yatmaq istəyəcəksiniz və əhəmiyyətsiz hər şeyə çox tez əsəbiləşəcəksiniz. Nikotin asılılığı alkoqol və narkotik asılılığından fərqli olaraq, neçə il siqaret çəkilməsinə baxmayaraq xeyli  zəifdir. Psixoloqların fikrincə, əgər siz 24 saatı siqaretsiz keçirə bilirsinizsə, deməli, o daha sizə lazım gəlməyəcək.  Ertəsi gün sizi siqaretə meyilləndirən səbəblər arasında nikotin asılılığına rast gəlinməyəcək. İndi siz bunun nəyinizə lazım olması barədə düşünməlisiniz. Ələ siqaretgötürmə stimulu ən müxtəlif cür ola bilər:  kampaniya xatirinə, "siqaret çəkən" kollektivə qoşulmaq istəyi ilə, adət üzrə, effektli görkəm almaq xatirinə, boşluqdan, əsəbdən və s.-dən siqaret çəkə bilərsiniz. Hər dəfə əlinizi siqaretə atmaq istəyəndə özünüzdən vicdanla soruşun: "Bu mənim nəyimə lazımdır?". Cavab verəndən sonra əsəbinizi keçirmək, dincəlmək və ya vaxt öldürmək üçün daha təhlükəsiz üsul tapın.

В Азербайджане будет принят законопроект о запрете курения в общественных местах
Курить - вредно! Это знают все, даже дети. Но люди продолжают курить. Скорее всего в силу того, что болезни и опасности, связанные с курением, наступают как бы не сегодня. И каждый курильщик, ошибочно полагая, что эти болезни его не коснутся, живет сегодняшним днем, думая, что вся жизнь еще впереди и ему всегда удастся бросить курить. Но болезни неизбежно наступают лет эдак через 10-20. А для начавших курить в детском возрасте еще раньше.
"Авось пронесет", "болезнь может с кем-то случиться, но только не со мной" - чрезвычайно опасное жизненное кредо. Но не пронесет, и расплата за курение неотвратима. Известно, что заболеваемость и смертность среди курящих всегда выше. Касается это как мужчин, так и женщин. Во многих странах число курящих продолжает расти. Причем преимущественно за счет женщин и детей, и Азербайджан тут не является исключением. Сегодня, в преддверии Всемирного дня борьбы с курением - 31 мая, мы считаем своим долгом еще раз напомнить о вреде курения. И если кто-то, хотя бы один человек, после прочтения этой публикации примет одно из главных решений в своей жизни - не курить, то мы будем считать свой долг выполненным.
Госпрограмма и согласованный механизм
Эксперты утверждают, что число табакозависимых людей в Азербайджане повышается еще и потому, что в борьбе против курения у нас нет системного подхода, а различные мероприятия, посвященные этой тематике, носят лишь эпизодический характер или являются всего лишь очередной кампанией. Если так пойдет и дальше, то тенденция роста курящих будет только усиливаться.
Депутат Милли меджлиса, глава парламентской комиссии по социальным вопросам Хады Раджабли в беседе с R+ отметил, что отвратить человека от табачной зависимости чрезвычайно сложно. Следовательно, нужно бороться за тех, кто еще не притронулся к сигарете, - некурящих, в особенности детей. Для этого необходимо ужесточить законы, направленные на борьбу против курения, проводить различные социальные акции. "Что в наших силах? Ужесточить налогообложение табачных изделий. Более того, сигареты должны продаваться в специализированных магазинах, подальше от медицинских, спортивных и учебных заведений, а при Министерстве здравоохранения необходимо создать соответствующий координирующий центр. К сожалению, до сих пор в Азербайджане сигареты продают детям, несмотря на наличие запрета на продажу табачных изделий несовершеннолетним".
По мнению парламентария, успешность профилактики курения табака у нас крайне низка по одной простой причине - в понимании сути проблемы не учитываются психофизиологические аспекты. Если рассматривать курение с точки зрения вредной привычки, то ее устранение требует не только лечения, но и обучения навыкам здорового образа жизни, которое разрушит стереотипность мышления курящего человека, его поведения и сознания. Что касается пробелов в законодательной базе, то хотя в стране и действует закон "О табаке и табачных изделиях", соответствующие изменения в Кодекс административных правонарушений до сих пор не внесены. Как следствие - отсутствие государственной программы, согласованного механизма борьбы с курением и соответствующего финансирования.
В настоящее время перед Милли меджлисом и парламентским комитетом по социальной политике в борьбе с курением первоочередная задача - принять законопроект "Об ограничении курения". И в ближайшее время депутаты намерены это сделать. Документ будет учитывать медицинские, психологические, образовательные, социальные аспекты борьбы с курением. Но самым важным пунктом документа станет введение запрета на курение в общественных местах. "Законопроект состоит из 12 частей, и он уже согласован с заинтересованными министерствами и ведомствами. В нем конкретно указаны учреждения, где будет запрещено курение. Это морские вокзалы, аэропорты, автобусные станции и вокзалы, международные маршруты, все виды общественного транспорта, кинотеатры, спортивные соревнования, концертные залы, учебные и медицинские заведения, офисы (разрешено только в специально отведенных местах. - Авт.), рестораны, кафе, дома торжеств и пр. Помимо этого, в законопроекте имеется пункт, направленный на пропаганду против курения. "Всем радио- и телевизионным каналам будет прописано не менее 90 минут в месяц демонстрировать просветительские передачи о табачной зависимости и вреде курения. Каналы включат в свою эфирную сетку социальную рекламу о том, какой урон может нанести курение здоровью человека. А на демонстрацию эпизодов, связанных с курением в художественных и документальных фильмах, будет наложен запрет", - отмечает парламентарий.
Другие преимущества разработанного законопроекта состоят в том, что лица, желающие отвыкнуть от курения, смогут получить бесплатную консультационную и психологическую помощь в государственных учреждениях здравоохранения. Вместе с тем все еще открытыми остаются вопросы о том, какие организации будут осуществлять контроль за исполнением законопроекта и какие штрафные санкции будут применяться в отношении лиц, нарушивших запрет на курение в общественных местах.
По словам Хады Раджабли, в некоторых странах контроль вышеуказанных вопросов осуществляют либо полицейские, либо налоговые органы. "В нашем случае к этому процессу могут быть подключены сотрудники Центра гигиены и эпидемиологии. Переговоры по этому вопросу уже ведутся. Что касается размера штрафных санкций, то в странах Европы за нарушение запрета на курение в общественных местах штраф предусмотрен в размере 50-300 евро, в Турции - 69 лир. Думаю, что в наших условиях приемлемая сумма - 50 манатов. В отношении юридических лиц - 200 манатов. Но это только наметки и мнение рабочей группы, которая разрабатывала законопроект. Думаю, что усиление всех этих профилактических мер позволит нам создать вокруг азербайджанских детей и подростков "бездымную среду", - считает Раджабли.
Еще раз о вреде
Несмотря на различные запреты и законодательные акты, курящих людей на планете все же не становится меньше. По мнению некоторых психологов, различные запреты лишь усиливают привлекательность запретного плода для детей и подростков. Но прежде чем они возьмутся за сигарету, приведем очередные доводы о вреде курения.
Выкуривая сигарету, человек добровольно подвергает себя хроническому отравлению, в результате чего у него постепенно развивается до нескольких десятков заболеваний, из которых не менее 10 являются крайне опасными - инфаркт миокарда, инсульт, гангрена ног, артериальная гипертензия, рак легких и гортани, пневмосклероз, хроническая легочная недостаточность, импотенция и т.д.
Курящие не только вредят сами себе, они и влияют пагубно на здоровье окружающих, причем даже своих близких и детей. Точно установлено, что так называемое "пассивное курение" так же опасно, как и активное. Курящая беременная женщина должна знать, что ее ребенок уже обречен быть нездоровым и прожить меньше положенного срока на 10-20 лет! Средняя продолжительность жизни курящего человека меньше, чем у некурящего ровесника, на 12 лет.
Когда вы вдыхаете сигаретный дым, он, проходя через рот и горло, попадает в легкие. В дыме содержится более 4 тыс. химикатов, включая высокотоксичные вещества, вызывающие рак: формальдегид, бензол, мышьяк и прочие. Эти вещества взаимодействуют с тканями организма, когда контактируют с ними. Когда дым достигает легких, он осаждается в виде смол. Большое количество химических веществ попадает в кровь через легкие. Окись углерода, точно такая же, как в автомобильном выхлопе, замещает часть кислорода в крови. Это вызывает недостаток кислорода во всех органах, в том числе и в мозге.
Один из химических элементов, попадающих в кровь, - никотин. Его регулярное применение ведет к никотиновой зависимости. Никотин - алкалоид, содержащийся в табаке (до 2%) и некоторых других растениях. При курении он всасывается в организм. В малых дозах никотин действует возбуждающе на нервную систему, а в больших - вызывает ее паралич, остановку дыхания, прекращение сердечной деятельности. Многократное поглощение никотина небольшими дозами при курении вызывает никотинизм. Сульфат никотина применяют для борьбы с вредителями сельскохозяйственных растений. Поэтому понятна жестокая борьба законодателей разных стран, в том числе Азербайджана, по предотвращению или, по крайней мере, ограничению курения в своих странах.
Как бросить курить?
Вопреки распространенному мнению сигареты - это не наркотики. Практически любой, психически здоровый человек в состоянии отказаться от этой пагубной привычки. Самое трудное - это первый день без сигарет. Вам будет некуда деть руки, вы будете постоянно хотеть есть, спать и быстро раздражаться по пустякам. Никотиновая зависимость, в отличие от алкогольной и наркотической, довольно слабая, независимо от стажа курильщика. Психологи утверждают, что если вы перетерпите 24 часа без сигарет, то больше они вам не понадобятся. На следующий день к сигаретам вас может толкать уже все что угодно, но только не никотиновая зависимость. Теперь главное понять, зачем вам это надо. Стимул взять в руки сигарету может быть самый разный: за компанию, желание вписаться в "курящий" коллектив, по привычке, желание принять эффектную позу, от нечего делать, от нервов и т.д. Каждый раз, когда рука тянется к сигарете, честно спрашивайте себя: "Зачем мне это надо?". Ответив, придумайте себе другой, более безопасный способ снять раздражение, расслабиться или убить время.