ABŞ, Avropa və Rusiyanın Ukraynada qarşıdurma ilə məşğul olduqları vaxtda, Çin sakit və ardıcıl şəkildə dünyanın nəqliyyat sistemini yeni Böyük İpək Yolu çərçivəsində yenidən formalaşdırmaqla məşğuldur. Xatırladaq ki, bu təşəbbüsü 2013-cü ildə Si Tszinpin irəli sürüb.
Fevralın 12-də Syunçjou şəhərində keçirilən beynəlxalq forum zamanı Çinin XXI əsrin Dəniz İpək Yolu konsepsiyasının reallaşdırılmasına başladığı elan olunub. Bu yolun başlanğıc nöqtəsi Futszyan əyaləti olacaq. Məlumdur ki, bu yolda əsas marşrutlar Cənubi Çin və Şərqi Çin dənizlərindən keçir. Pekində hesab edirlər ki, bu, "böyük iqtisadi-ticari və mədəni mübadilə kanalı" olmalıdır.
Düşünülmüş planın miqyasını Çinin hazırda Tailandla Cənubi Çin dənizindən Andaman dənizinə kanal çəkilişilə bağlı apardığı müzakirələr də təsdiqləyir. Bu, Sakit okeandan Hind okeanına çıxışı xeyli qısaldacaq. Söhbət Malakka yarımadasının Tailandla Myanmanın kəsişməsində yerləşən ən dar yerindən - Kra bərzəxindən gedir. Onun ən ensiz hissəsində sahillər arasında məsafə cəmi 44 kilometrdir. Hələ XVII əsrdə Tailand kralları bu hissədə kanal tikməyə çalışıblar. Məqsəd hərbi donanmanın tez bir zamanda qərb sahillərindən şərq sahillərinə atılmasına nail olmaq idi. Amma bu plan hələ də plan olaraq qalır. Tailandlılar iki sahil arasında yalnız dəmir yolunun çəkilməsi niyyətilə kifayətləniblər. İndisə, deyəsən, Çin bu kanalı inşa etmək qərarına gəlib. Pekin bu işə 25 milyard dollaradək investisiya yatırmağa hazırdır.
50 kilometr uzunluğunda, gündə 200-dək gəmi buraxmaq qabiliyyətinə malik yeni kanal Cənub-Şərqi Asiyadan Avropaya, Yaxın Şərqə və Afrikaya dəniz yolunu 1000-1200 kilometrədək azaltmağa imkan verəcək (bu halda Malakka boğazından keçməyə ehtiyac qalmayacaq). Bu zaman ünvana 48-64 saat ərzində çatmaq da mümkün olacaq.
Prinsip etibarilə kanal regionun bütün dövlətlərinə sərf edir - Yaponiyadan Hindistana, Kambocadan Vyetnamadək. Məsələ ondadır ki, Malakka boğazından keçən neftin böyük hissəsi sonra Sinqapur və Malayziyanın terminallarında emal olunur, son istehlakçıya daha bahalı, təmizlənmiş neft məhsulu şəklində çatdırılır. Bu, əlbəttə ki, o qədər də sərfəli variant deyil. Lakin hələlik başqa variant yoxdur. Məhz, bu üzdən, Pekin kanala yanaşı, berzahlar vasitəsilə neft kəməri çəkmək, neft emalı zavodu, kanalın iki başında iki liman, müvafiq infrastruktur tikmək niyyətindədir. Plana əsasən, bütün yaxın ərazilər azad iqtisadi zonaya daxil olmalıdır.
Kanal tikintisilə bağlı məlumatı pis xəbər kimi qarşılayan isə Sinqapurdur. Məsələ ondadır ki, bu ölkə az qala Malakka boğazı vasitəsilə naviqasiya hesabına yaşayır. Amma Pekin mövqeyini lazımi dərəcədə əsaslandıra bilər. Malakka boğazı, əslində, üzərinə düşən öhdəlikləri tam yerinə yetirə bilmir. 2025-ci ilə Asiya ölkələrinin iqtisadiyyatının və ümumilikdə, beynəlxalq ticarətin inkişafı sayəsində Malayziya ilə İndoneziya arasındakı dar "boğazcıq"dan 140 minədək gəminin keçməsi zərurətinin yaranacağı gözlənilir. Halbuki boğazın maksimal ötürücülük qabiliyyəti 122 mini keçmir. Bundan başqa, Malakka boğazında "zəif" yerlər həddindən artıq çoxdur. Birincisi, o, kifayət qədər enli deyil - Sinqapur yaxınlığında boğazın eni cəmi 2,5 kilometrdir, dərinliyi bəzi yerlərdə 25 metrdən çox deyil. Bu ərazilərdə tez-tez meşə yanğınları baş verir, bununla da, tüstü nəticəsində görünmə dərəcəsi xeyli azalır. Üstəlik, bu bölgədə dəniz quldurluğu da ciddi problemdir və bu, heç də təəccüblü deyil. Son 2 onillikdə dəniz quldurları tərəfindən hücumların sayı 10 dəfə artıb və ildə 200-ə çatır. Bütün sadalanan amillər boğazı təbii fəlakətlər və terror qarşısında da çox zəif məkana çevirir. Beləliklə, istənilən fövqəladə hadisə bu ticarət alteriyasını iflic edə bilər. Halbuki hazırda dəniz vasitəsilə neft daşımalarının, təxminən, üçdə biri (əsasən, Fars körfəzindən və Afrikadan), dünyadakı ümumi yük daşımalarının isə dörddə biri bu boğazın payına düşür. Tayvan boğazının peyda olması nəticəsində Malakka boğazının yükü ən azı 30% azalar.
Amma gəlir və fayda heç də hər kəs üçün əsas deyil. Ən vacibi nəzarətdir və Sinqapurun arxasında ABŞ-ın dayandığı məlumdur. Vaşinqton isə Çinin yalnız evində deyil, bütünlükdə dünyada ortaya qoyduğu iddialardan heç də məmnun qalmır. Məsələn, ötən ilin sonlarında Çinin Nikaraquada kanal tikintisinə 50 milyard dollaradək sərmayə yatırmağa hazırlaşdığı məlum olub. Bu, Panama kanalına alternativ olmalıdır. Panama kanalı isə məlum olduğu kimi, Vaşinqtonun tam nəzarət etdiyi ən vacib iqtisadi və hərbi obyektdir. Hər il Panama kanalı vasitəsilə 14 minədək gəmi, təxminən, 300 milyon ton yük daşıyır (bu, dünyada okean daşımalarının 5%-dir). 1989-cu ildə amerikalıların 5 gün ərzində "Panamada demokratiyanı bərpa etdiklərini, 30 mindən artıq Amerika vətəndaşının həyatını qoruduqlarını" xatırlatmaq, yəqin ki, artıq olar. Bu hadisə kanalın ABŞ üçün əhəmiyyətini, amerikalıların ona hansı qiyməti verdiklərini aydın şəkildə göstərir. Amma çinlilər Amerikanın mümkün reaksiyasından qorxmurlar - hesablamalara görə, yeni kanal 5 il ərzində tikilməlidir və o, Panama kanalından həm dərin, həm də enli nəzərdə tutulur. İnşa işləri başa çatdıqdan sonrakı 50 ildə o, Çinin konsessiyasında olmalıdır.
Hələlik amerikalıların bu məsələyə reaksiyası Panama kanalının eninin artırılması istiqamətində fəal işlərin aparılması olub. İndi orada yeni şlüzlər tikilir, dərinlik artırılır. ABŞ bununla kanalın ötürücülük qabiliyyətini 2 dəfə artıraraq, ildə 600 milyon tona çatdırmağa çalışır.
Amma çinlilər əsas diqqəti öz regionlarına yönəldiblər. Burada yeni İpək Yolu adı altında yeni dəmir və avtomobil yollarının, limanların, xabların, dəniz bazalarının, aerodromların, kommunikasiyaların, enerji obyektlərinin tikintisinə külli miqdarda vəsait xərclənir. Bununla da, Çin Qərb ölkələrinin nəzarətində olan yerüstü və dəniz yollarına alternativ yaratmaqla məşğuldur. Pekin "mirvarini sapa düzməklə" (bu termin ilk dəfə 2005-ci ildə ABŞ-ın müdafiə naziri Donald Ramsfeld üçün hazırlanmış "Asiyada gələcəyin energetikləri" məruzəsində istifadə olunub), Hind okeanında - Cənubi Asiyadan Afrika sahillərinədək - malların, ilk növbədə də, karbohidrogenin nəql olunduğu əsas yollarda möhkəmlənməyə çalışır. "Bir sap mirvari"nin limanları Çinlə quruda - boru xətləri və dəmir yolları vasitəsilə də birləşir. Bu yaxınlarda Pan-Asiya dəmir yolunun tikintisinin maliyyələşdirilməsinə dair müqavilə imzalanıb. O, Cənub-Şərqi Asiya ölkələrindən keçərək Cənubi Çini Sinqapurla birləşdirəcək. Çin Birma və Banqladeş vasitəsilə Pakistana və Əfqanıstana çıxmağa çalışır. Mərkəzi Asiya, Əfqanıstan, İran və Türkiyə vasitəsilə isə Pekin Avropa bazarlarına daha qısa çıxış axtarır. Məsələn, Qazaxıstanla sərhəddə Xorqos logistika mərkəzi tikilir. Oradan bütün Avrasiyaya marşrutlar olacaq. Yeri gəlmişkən, yanvarın 29-da Sintszyandan Gürcüstana ilk yük qatarı yola düşüb. O, Rusiya, Qazaxıstan və Azərbaycan ərazisindən keçməklə, təxminən 5,5 min kilometri 25 günə qət edib. Çinin planları vacib regional layihələrə də yeni impuls verir. Söhbət Qazaxıstan-Türkmənistan-İran dəmir yolundan və əlbəttə ki, Bakı-Tiflis-Qars nəqliyyat dəhlizindən gedir. Son marşrut Avropa və Mərkəzi Asiya ilə Çin arasında məsafəni əhəmiyyətli dərəcədə qısaldır.
Bütün bunlarla yanaşı, söhbət həm də Çinin digər qitələrə adlamasından da gedir. Onun Afrikada mövcudluğu getdikcə daha çox hiss olunur, üstəlik, hədəflər arasında Latın Amerikası da var. Burada əsas məqsəd ucuz xammal əldə etməkdir. Amma bunun üçün Çinə vacib dəniz marşrutlarının üzərində bazalar lazımdır. Üstəlik, onun strateji boğazlar olan Malakka, Ormuz, Panama boğazlarına çıxışı da olmalıdır. Bu yoxdursa, demək, alternativ yaradılmalıdır. Pekin fəal şəkildə okean donanmasının yaradılması və müasirləşdirilməsilə də məşğuldur. Bu, onun yük gəmilərini etibarlı şəkildə müşayiət etməsinə, hər hansı geosiyasi problemlər zamanı onların mühasirəyə alınmasının önlənməsinə imkan verəcək.
İndi Cənubi Çin və Şərqi Çin dənizlərinin coğrafi mövqeyi və regiondakı qüvvələr nisbəti Çinin nəinki mühasirəyə alınmasına, həm də onun gəmilərini tam təcrid etməyə imkan verir. Məsələn, Şərqi Çinin və onun hövzəsinin ərazisi ABŞ Silahlı Qüvvələrinin Sakit okeandakı birləşmiş komandanlığının əməliyyat zonasına daxil edilib. Çinə, çətin ki, kimsə hücum etmək fikrinə düşsün. Amma onun enerji təhlükəsizliyinə zərər vurmaq cəhdləri meydana çıxa bilər. Məsələn, hazırda Malakka boğazına ABŞ və Hindistan donanmaları keşik çəkir.
Bu mənada Çin üçün ən vacib limanlardan biri Pakistanın Belucistan əyalətində yerləşən Qvadar limanı olmalıdır. Bu isə yenə də ABŞ-ı narahat edən məqamdır. Çünki Çin artıq strateji üstünlüyə olmasa da, ciddi gücə sahibdir. Xatırladaq ki, Pakistanda hasil olunan qazın 85%, kömürün 65%-i Belucistanda cəmləşib. Buraya miss, xromit, qurğuşun kimi digər faydalı qazıntıları da əlavə etmək olar. Qvadar strateji əhəmiyyət daşıyın Hörmüz boğazından cəmi 250 mil məsafədə yerləşir. Bundan başqa, Çin tankerlərin Qvadarda yüklənməsini, daha sonra yanacağın ölkəyə boru xətti və ya avtosisternlər vasitəsilə daşınmasını planlaşdırır. Bu arada İran da limanın yaxınlığında neft emalı zavodunun inşası imkanları ilə maraqlanmağa başlayıb. Bu cür xabları Pekin Şri-Lankada, Myanmada, Banqladeşdə, Parasel adalarında, Seyşeldə, Şimali Koreyada, Afrikada da yaradır. Maraqlıdır ki, çinlilərin artıq Yunanıstanda dayaq bazaları var. Bu, nəhəng Pirey limanıdır. Afinada son dönəmlərdə yaşanan siyasi dönüşü nəzərə alsaq, Çin seçimində qətiyyən yanılmayıb. Onun iddiaları yunanların Brüssellə mübahisəsində əlavə arqumentə çevrilə bilər.
Aydındır ki, Çinin təşəbbüsləri heç bir müqavimətlə üzləşməyə bilməz. Bir tərəfdən Çinlə qonşu dövlətlər onun iqtisadi möcüzəsinin ardınca gedərək iqtisadiyyatlarını gücləndirə bilərlər, digər tərəfdənsə, sərmayələr və açılan iş yerləri bu ölkələri siyasi cəhətdən də Çinə bağlayacaqlar. Bunun fonunda bir sıra regional problemlərdə gərginləşmə (o cümlədən süni) də mümkündür. Məsələn, Tayvan boğazı məsələsində Tailand ölkənin cənubundakı separatçı əhvaldan ehtiyatlanır. Söhbət, əsasən, müsəlmanların, etnik malayziyalıların yaşadığı bölgədən gedir. Gələcək kanal məhz bu ərazini - 5 dairəni kəsir. Amma Çin maneələrə Şərq soyuqqanlığı ilə reaksiya verərək, inamla irəliləyir. Yəqin ki, onun uğurunun rəhni layihələrin miqyası və iqtisadi imkanlarıdır. Dünyanın bir sıra regionlarında aparılan bu cür qızğın işlərə reaksiya vermək praktiki olaraq, mümkün deyil. Əsas müqavimətin isə məhz həlledici nöqtələrdə ortaya çıxacağı aydındır. Çin, həqiqətən də, Panama və Malakka boğazlarına alternativ yarada biləcəksə, bunun bir anlamı olacaq: Pekinin qərbli rəqibləri mövqelərini ciddi şəkildə itirəcəklər.

China reshapes the global transport system to its advantage
While the US, Europe and Russia are occupied with the confrontation in Ukraine, China quietly and consistently implements its strategy to redraw the global transportation system as part of the new Silk Road initiated by Xi Jinping in 2013. So, during an international forum in Quanzhou City on 12 February, it was announced that China has begun to implement the concept of the 21st Century Maritime Silk Road, the starting point of which will be Fujian Province. It is known that the main routes of this road cross the waters of the South China and East China Seas, and according to the intention of Beijing, it must become "a great canal for economic, trade and cultural exchange".
The scale of the plan is shown by the fact that China is now actively discussing with Thailand the construction of a canal from the South China Sea to the Andaman Sea, which will significantly shorten the way from the Pacific to the Indian Ocean. We are talking about the Kra Isthmus - the narrowest part of the Malacca Peninsula, at the junction of Thailand and Myanmar. At the narrowest point the distance between the coasts is just 44 km. Back in the 17th century, Thai kings were going to dig a channel on this site to secure the fast relocation of the navy from the west coast to the east. But since then, plans have remained plans and Thais have limited themselves only to the intention to build a railway between the two coasts. But now, it seems, China wants to build the Thai Canal and is ready to invest up to 25bn dollars in this project.
The new 50-km canal with a capacity of up to 200 ships a day would have reduced the sea route from Southeast Asia to Europe, the Middle East and Africa by 1,000-1,200 km (as it will no longer be necessary to pass through the Strait of Malacca), which takes 48-64 hours.
In principle, the canal is of benefit to all countries of the region - from Japan and India to Cambodia and Vietnam. The thing is that most of the oil passing through the Strait of Malacca is further processed at the terminals of Singapore and Malaysia and moves to the final consumer in the form of more expensive refined petroleum products, which, of course, is not too profitable, but for the time being they have no choice. This is exactly why together with the canal, Beijing is also going to lay an oil pipeline across the isthmus, as well as build an oil refinery, two ports at the opposite ends of the canal and infrastructure. All nearby territory should become a free economic zone.
If the construction of the canal is bad news for someone, this is Singapore, which, we can say, lives at the expense of navigation through the Strait of Malacca. But Beijing may substantiate its position very well as the Strait of Malacca is not quite capable of coping with its responsibilities. It is expected that by 2025, thanks to the growth of the economies of Asia and international trade as a whole, about 140,000 ships will pass through the narrow "neck" between Malaysia and Indonesia, while the maximum capacity of the Strait is no more than 122,000. In addition, the Strait of Malacca has many "weaknesses". Firstly, it is not wide enough - in the area close to Singapore, its width is 2.5 km and the depth in some places does not exceed 25 m. There are frequent forest fires, which significantly reduce visibility due to smoke. A big problem, surprisingly, is piracy - attacks have increased by almost 10 times and reached 200 attacks per year over the past two decades. All these factors make the strait a very vulnerable place in the face of natural disasters and terrorism. After all, any emergency might paralyze this commercial artery, which now accounts for almost one-third of marine oil transportation (mainly from the Persian Gulf and Africa) and one-fourth of all freight traffic in the world. With the advent of the Thai Canal, the Strait of Malacca would be freed up by at least a third.
But profitability and benefits for all are not essential arguments, since the main thing is control, and it is clear that behind Singapore is the United States, which does not really like Chinese ambitions not just near China, but around the world. For example, literally at the end of last year it became known that the Chinese are going to invest up to 50bn dollars in the construction of a canal in Nicaragua, which should be an alternative to the Panama Canal, an important economic and military facility under the full control of Washington. Each year, about 14,000 ships go through the Panama Canal, carrying about 300m tonnes of cargo (5 per cent of world ocean freight). It is hardly necessary to tell the story of 1989, when the Americans "restored democracy in Panama and protected the lives of more than 30,000 American citizens" in five days. But this story shows the importance of the canal for the United States and the amount of the stakes. However, China is not afraid of American reaction - the new canal, according to estimates, should be built in five years, and it will be deeper and wider than the Panama Canal and will be rented to the Chinese for 50 years after its construction. For the time being, the Americans are responding by actively expanding the Panama Canal - building new shipping locks, deepening the canal and wanting to double its capacity - up to 600m tonnes of cargo per year.
However, the Chinese are the most serious about their own region, where, under the banner of the New Silk Road, they are investing huge amounts of money (about 40bn dollars) in the construction of new railways, highways, ports, hubs, naval bases, airfields, communications and energy facilities, thereby creating alternatives to land and sea routes controlled by the West. Beijing is threading "strings of pearls" (a term first used in the report "Energy Futures in Asia" prepared for US Secretary of Defence Donald Rumsfeld in 2005), trying to gain a foothold in the Indian Ocean - from South Asia to the African coast, along the main routes for transporting goods, especially hydrocarbons. Also, ports of "strings of pearls" link to China by land - via pipelines and railways. Recently an agreement was signed to finance the construction of the Trans-Asian Railway, which will pass through the countries of Southeast Asia and connect Southern China with Singapore. China is seeking access to Pakistan and Afghanistan through Burma and Bangladesh. Through Central Asia, Afghanistan, Iran and Turkey, the Celestial Empire is looking for shorter access to the markets of Europe. For example, the Khorgos logistics centre is under construction on the border with Kazakhstan, from which routes will diverge across Eurasia. By the way, on 29 January the first freight train headed from Xinjiang to Georgia, going through Russia, Kazakhstan and Azerbaijan and covering almost 5,500 km in 25 days. Chinese plans are giving a new impetus to important regional projects - the Kazakhstan-Turkmenistan-Iran railway and, of course, the Baku-Tbilisi-Kars transport corridor. The latter route significantly reduces interaction between Europe, Central Asia and China.
And that's not to mention China's penetration into other continents - Africa, where the Chinese presence is becoming more and more important, and Latin America. This is done primarily for access to cheap raw materials. But to do this, China needs bases on major sea routes and access to strategic straits - Malacca, Hormuz and Panama - or alternatives to them. Beijing is actively modernizing and creating an ocean fleet that can provide reliable support for Chinese merchant ships in order to prevent their possible blocking in the event of any geopolitical problem. Currently, China can not only be blocked, but also cut off from its ships from behind in the South China and East China Seas due to its geographical location and the balance of forces in the region. For example, East China and its waters were included in the operating area of the Pacific Joint Command of the US Armed Forces. No one is likely to attack China, but they can harm the energy security of Beijing. For example, the Strait of Malacca is currently patrolled by US and Indian navies.
In this respect, one of the most important ports for China should be the port of Gwadar in Pakistan's Baluchistan Province, which worries the US again because China is really seeking a strategic, if not advantage yet, then certainly solid counterweight. Suffice it to mention that Baluchistan has 85 per cent of gas produced in Pakistan and 65 per cent of coal and other minerals such as copper, chromite and lead. Gwadar is only 250 miles from the strategically important Strait of Hormuz. Moreover, China plans that tankers will be unloaded at Gwadar and then fuel will be delivered to the country by pipelines or tanker trucks. Iran is interested in the possibility of building an oil refinery near the port. China is building such hubs in Sri Lanka, Myanmar, Bangladesh, the Paracel Islands, Seychelles, North Korea and Africa. It is noteworthy that the Chinese already have a support base in Greece - the major port of Piraeus. Given the political turn of Athens recently, Beijing clearly made the right choice and its ambitions could be an additional argument in the disputes between the Greeks and Brussels.
It is clear that the Chinese initiatives cannot proceed smoothly and meet no resistance. On the one hand, the neighbours of "the Celestial Dragon" can also enhance their economies following the Chinese economic miracle, but investments and jobs will tie them to Beijing politically. The exacerbation (including artificial) of various regional problems is possible. For example, as far as the Thai Canal is concerned, Thailand fears separatist sentiment in the south, mainly populated by Muslims, ethnic Malays. It is precisely this region - 5 districts - that the canal will cut off. However, China, responding to obstacles with Eastern equanimity, is steadily moving forward and apparently the key to its success is the magnitude of its projects and economic opportunities. It is almost impossible to respond to such a storm of activity in many regions of the world, and it is clear that the main lines of counteraction will take place precisely for the key points. If China is really able to create alternatives to the Panama Canal and the Strait of Malacca, it will mean one thing - its Western rivals conceded a significant portion of their positions.