Azərbaycan ŞƏT-ə maraq göstərir
Azərbaycan Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatında (ŞƏT) müşahidəçi statusu almaq üçün quruma ərizə ilə müraciət edib. "TASS" xəbər verir ki, bunu ŞƏT-in baş katibi Dmitri Mezensev açıqlayıb. Baş katib eyni məqsədlə quruma Suriya, Belarus, Ermənistan və Banqladeşin də müraciət etdiklərini bildirib.
Qeyd edək ki, hazırda ŞƏT çərçivəsində əməkdaşlığa İran, Pakistan, Hindistan və bu qurumda müşahidəçi olan bir sıra digər dövlətlər də maraq göstərir. Üstəlik, ŞƏT artıq Pakistanın və Hindistanın qurumun daimi və tamhüquqlu üzvü olmaqla bağlı müraciətlərini nəzərdən keçirir.
Azərbaycanın Xarici İşlər Nazirliyindən ölkənin ŞƏT-ə üzv olmaq niyyətilə bağlı məlumata münasibət bildirməyiblər. Hər halda, Azərbaycanın bu təşkilata maraq göstərməsi qanunauyğundur və hətta müraciətin indiyədək ləngiməsi bir qədər təəccüblü də görünür. Məsələ ondadır ki, Azərbaycanla ŞƏT-in inkişafının əsas istiqamətləri praktiki olaraq, üst-üstə düşür. Rəsmi məlumata görə, ŞƏT ilə əməkdaşlıqda prioritet nəqliyyat infrastrukturunun, telekommunikasiyanın, neft-qaz sektorunun, kənd təsərrüfatının inkişafıdır. Bütün bu sahələr Azərbaycan üçün də prioritetdir. Ölkə bütün regional enerji və nəqliyyat layihələrinin təşəbbüskarı və fəal iştirakçısıdır. Bundan başqa, bu gün Azərbaycanın inkişafında qeyri-neft sektoruna, ilk növbədə, İKT-yə və kənd təsərrüfatına diqqət getdikcə artırılır.
Daha bir vacib məqam: Azərbaycan potensial müşahidəçi dövlətlər arasında, məsələn, Ermənistandan fərqli olaraq, quruma əliboş getmir. Onun kifayət qədər ağır portfelində bir sıra qlobal əhəmiyyətli layihə təklifləri var. Onlar, şübhəsiz ki, təşkilata üzv ölkələrin marağına səbəb olacaq. Söhbət heç də yalnız enerji sahəsindən getmir. Bu il nəhəng nəqliyyat layihəsi, yaxın perspektivdə Çinin və Mərkəzi Asiya ölkələrinin Avropa ilə birləşdirilməsinə imkan verəcək Bakı-Tiflis-Qars dəmir yolunun tikintisi başa çatdırılacaq. Ekspertlərin hesablamalarına görə, bu dəmir yolu Çindən Avropa bazarlarına yükdaşımalarının müddətini 2 dəfəyədək azaltmağa imkan verəcək. Tərəflər arasındakı məsafədə isə təxminən, 7,5 min kilometr qısalma olacaq.
Azərbaycanın, demək olar ki, bütün ŞƏT üzvlərilə çoxdan möhkəm münasibətlərə malik olması da əhəmiyyətli məqamdır. İndi onların heç birilə münasibətlərin inkişafına sıfırdan başlamağa ehtiyac olmayacaq. Hazırda ŞƏT-ə üzv olan dövlətlər Rusiya, Çin, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Tacikistan və Özbəkistandır. Göründüyü kimi, söhbət Azərbaycanın ənənəvi tərəfdaşlarından gedir. Rusiya Azərbaycanın əsas iqtisadi-ticari tərəfdaşıdırsa, Mərkəzi Asiya ölkələrilə də Bakının münasibətləri dünən qurulmayıb. Zaman ötdükcə tərəflər istər iqtisadi, istərsə də siyasi sahədə ikitərəfli əlaqələri genişləndirir. Bununla yanaşı, Çinin rəsmi şəxsləri Azərbaycanı dəfələrlə özləri üçün Cənubi Qafqazdakı əsas tərəfdaş adlandırıblar. Azərbaycan isə öz növbəsində Asiya-Sakit okean regionu ölkələrinin bazarlarına böyük maraq göstərir. Söhbət Asiyanın fond və valyuta bazarlarına Dövlət Neft Fondunun və Mərkəzi Bankın aktivlərindən və valyuta ehtiyatlarından nəhəng investisiyaların yatırılmasından, bu regionda valyuta, səhm və daşınmaz əmlak alınmasından gedir. Yalnız Dövlət Neft Fondu Çin valyutasının alınmasına 500 milyon dollar sərmayə yatırıb. Mərkəzi Bank bu işə 2 dəfə artıq - 1 milyard dollar xərcləyib. Bundan başqa, Dövlət Neft Fondu Cənubi Koreyada daşınmaz əmlak alınmasına 447 milyon dollar investisiya yatırıb. İndi o, regionun digər ölkələrində də daşınmaz əmlak almağı planlaşdırır. Bu mənada ŞƏT Azərbaycana bu cür və daha miqyaslı layihələrdə indikindən də fəal iştirak etmək imkanı verəcək.
Bütün bunlarla yanaşı, regionda iqtisadi və siyasi əməkdaşlığın müxtəlif formatlarına son dərəcə praqmatik yanaşan Azərbaycanın ŞƏT-ə marağına səbəb olan daha vacib siyasi məqam var. Bakı üçün ŞƏT-də iki regional nəhəngin - Rusiya və Çinin yer alması böyük üstünlükdür. Məsələ heç də yalnız onların dünyanın ən güclü sənaye potensialına malik aparıcı dövlətləri olmasında deyil. ŞƏT-də iştirakçılardan birinin hakim mövqeyə malik olmaması Azərbaycan üçün onu daha qəbuledilən regional inteqrasiya formatına çevirir. Məsələn, Bakının fəal şəkildə dəvət olunduğu Avrasiya İttifaqında vəziyyət fərqlidir. Yeri gəlmişkən, "Rusiya desantı"nın Bakıya bu həftə etdiyi növbəti səfərini çoxları Moskvanın Azərbaycanı Aİİ-yə qoşulmağa razı salmaq cəhdinin davamı kimi qiymətləndirir. Söhbət Rusiya baş nazirinin müavini Arkadi Dvorkorviç və Rusiya Kommunist Partiyasının lideri Gennadi Züqanovun səfərindən gedir. Züqanov jurnalistlərə səfəri zamanı verdiyi açıqlamasında Bakının "Avrasiya İqtisadi İttifaqı çərçivəsində inteqrasiya xəttinə dəstək verəcəyinə" ümidini dilə gətirib. Aİİ-nin yaradılmasının təşəbbüskarı Qazaxıstan prezidenti Nursultan Nazarbayev olsa da, sonradan bu təşkilat özünü "Rusiyanın layihəsi" kimi tanıdıb.
ŞƏT-in inkişafında Çin-Rusiya tandeminin həlledici olduğuna şübhə yoxdur. Kanadanın Laval Universitetinin ŞƏT üzrə eksperti Nikolya Kontesi hesab edir ki, bu qurumun gələcəyi əsasən Rusiya-Çin münasibətlərinin inkişafından asılıdır. Onun fikrincə, Rusiya Çinin Mərkəzi Asiyaya getdikcə daha çox "yeriməsini" narahatlıqla izləyir və ŞƏT-in inkişaf perspektivi əsasən Pekinin bu məsələdə təmkinlilik göstərməyə hazır olub-olmayacağından asılıdır.
Amma kanadalı ekspertin fikirlərinə rəğmən, bu gün Çin Rusiyanın alternativsiz tərəfdaşıdır. Məlum olduğu kimi, Moskvanın Qərblə münasibətlərində, bəlkə də, tarixin ən pis dönəmi yaşanır. Bundan başqa, Pekin dünya iqtisadiyyatının lideri və lokomatividir və bu, Çinin yer aldığı bütün təşkilatların gələcəyinə nikbinliklə baxmağa imkan verir.
İstənilən halda, Azərbaycanın hər hansı regional inteqrasiya layihəsində iştirakı bütün tərəflər üçün böyük fayda vəd edir. Bu, Avrasiyanın ən nəhəng layihəsi olan ŞƏT-ə də aiddir.
Yeri gəlmişkən, Rusiya prezidentinin ŞƏT-dəki xüsusi nümayəndəsi Bəxtiyar Hakimov bildirib ki, Moskva qurumun bu il iyulun 9-10-da Ufada keçiriləcək sammitində genişlənmə ilə bağlı qərar qəbul olunacağına ümid edir. Dövlət Başçıları Şurasının iclasında təşkilatın 2025-ci ilədək İnkişaf Strategiyasının təsdiqlənməsi planlaşdırılır. Sənədin əsas maddələrindən biri isə ŞƏT-ə yeni üzvlərin qəbuludur.
DOSYE
Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatı (ŞƏT) regional beynəlxalq birlikdir. Təşkilat 2001-ci il iyunun 15-də 1996-cı ildən fəaliyyətdə olmuş "Şanxay beşliyi"nin bazasında yaradılıb. "Beşliyə" Rusiya, Çin, Qazaxıstan, Qırğızıstan və Tacikistan daxil idi.
Hazırda ŞƏT-ə üzv dövlətlər Rusiya, Çin, Qızaxıstan, Qırğızıstan, Tacikistan və Özbəkistandır. Monqolustan, Hindistan, İran, Pakistan və Əfqanıstan qurumda müşahidəçi statusuna malikdirlər. Bundan başqa, ŞƏT-də Belarus, Şri-Lanka və Türkiyə "dialoq üzrə tərəfdaş" statusu ilə yer alırlar. 2004-cü ildən ŞƏT BMT Baş Assambleyasında müşahidəçi kimi iştirak edir. Qurumun Yeni üzvlərin qəbul qaydalarına dair əsasnaməsinə əsasən, ŞƏT-ə üzv olmaq istəyən ölkələrə qarşı BMT TŞ-nin sanksiyası olmamalıdır.
ŞƏT-in ərazisi müşahidəçi üzvlər də daxil olmaqla, bütünlükdə Avrasiya materikinin 61%-ni əhatə edir. Onun ümumi əhalisi 1,597 milyard nəfərdir (bu, 2013-cü ilə olan məlumatdır və Yer kürəsi əhalisinin, təxminən, dörddə biri deməkdir). Müşahidəçi ölkələri də nəzərə alsaq, onda quruma daxil olan ölkələrin ümumi əhalisi Yer kürəsi əhalisinin az qala yarısını təşkil edir (2013-cü ilin məlumatına görə, 3,17 milyard nəfər).
Təşkilata daxil olan ölkələrin birlikdə ÜDM-i 11,6 trilyon dollardır. Dünyanın neft ehtiyatının, təxminən, 25%-i, qaz ehtiyatının 50%-dən çoxu, kömür ehtiyatının 35%-i, uran ehtiyatının, təxminən, yarısı ŞƏT üzvlərinin payına düşür.

Азербайджан проявляет интерес к ШОС
Азербайджан подал заявку на статус наблюдателя в Шанхайской организации сотрудничества (ШОС). Как передает ТАСС, об этом заявил генеральный секретарь ШОС Дмитрий Мезенцев. По его словам, заявки на статус наблюдателя также подали Сирия, Беларусь, Армения и Бангладеш.
Заметим, что в настоящее время интерес к сотрудничеству в рамках ШОС проявляют Иран, Пакистан, Индия и ряд других стран, являющихся наблюдателями при этой организации. Причем ШОС уже рассматривает заявления Пакистана и Индии на право быть постоянными и полноправными членами организации. В Министерстве иностранных дел Азербайджана информацию о намерении республики стать наблюдателем в ШОС не комментируют. Так или иначе, проявление Азербайджаном интереса к этой организации является закономерным и даже вызывает удивление, почему эта заявка не была отправлена раньше. Ключевые направления развития Азербайджана и ШОС практически совпадают. Так, согласно официальной информации, приоритетом сотрудничества в ШОС является развитие транспортной инфраструктуры, телекоммуникаций, нефтегазовой сферы, сельского хозяйства. Все эти направления приоритетны и для Азербайджана. Страна является инициатором и активным участником всех региональных энергетических и транспортных проектов. Кроме того, сегодня все больший акцент в развитии Азербайджана делается на ненефтяной сектор и в первую очередь на ИКТ и сельское хозяйство.
Важно, что среди потенциальных стран-наблюдателей Азербайджан, в отличие, к примеру, от Армении, приходит в организацию не с пустыми руками. Страна имеет в своем увесистом портфеле предложений целый ряд собственных проектов глобальной важности, которые, несомненно, интересны странам - участницам организации. А это не только энергетика. В нынешнем году должно завершиться строительство железной дороги Баку - Тбилиси - Карс - крупнейшего транспортного проекта, который в обозримой перспективе позволит связать Китай и страны Центральной Азии с Европой. Согласно подсчетам экспертов, эта железная дорога позволит сократить время транспортировки товаров из Китая на европейский рынок в два раза, а длину пути - почти на 7,5 тыс. км.
Немаловажное значение имеет тот факт, что практически со всеми странами - членами ШОС у Азербайджана давно сложились крепкие отношения, ни с одним из них развитие связей не придется начинать с нуля. В настоящее время членами ШОС являются Россия, Китай, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан и Узбекистан, то есть традиционные партнеры Азербайджана. Россия является ключевым торгово-экономическим партнером республики, со странами Центральной Азии отношения Азербайджана тоже построены не вчера, и с течением времени стороны наращивают двусторонние связи как в экономике, так и в политике. Наряду с этим официальные лица Китая неоднократно называли Азербайджан своим ключевым партнером на Южном Кавказе. В свою очередь Азербайджан проявляет сегодня большой интерес к рынкам стран Азиатско-Тихоокеанского региона. Речь идет о крупных инвестициях в азиатские фондовые и валютные рынки из активов и валютных резервов Госнефтефонда и Центробанка, о приобретении валюты, акций и недвижимости в данном регионе. Так, только Госнефтефонд планирует вложить $500 млн. в покупку китайской валюты, Центробанк - вдвое больше, т.е. $1 млрд., в покупку опять же китайской валюты и облигаций на рынке Китая. Кроме этого Госнефтефонд вложил $447 млн. в покупку недвижимости в Южной Корее, планирует также покупку недвижимости и в других странах региона. В этом плане присутствие в ШОС позволит Азербайджану принять более активное участие в этих и более масштабных проектах.
Помимо всего прочего есть еще один важный политический аспект, обуславливающий интерес к ШОС со стороны Азербайджана, который чрезвычайно прагматично подходит к различным форматам экономического и политического взаимодействия в регионе. С позиции Баку большим плюсом является присутствие в ШОС двух "региональных китов" - России и Китая. Речь идет не только о том, что эти страны являются одними из ведущих государств мира с мощнейшим промышленным потенциалом. Отсутствие в ШОС доминирования какой-либо одной из стран-участниц делает для Азербайджана эту организацию более приемлемым форматом региональной интеграции, чем, к примеру, Евразийский союз, в который страну активно зазывают. Так, именно с очередной попыткой убеждения Азербайджана вступить в ЕАЭС связали некоторые наблюдатели состоявшиеся практически одновременно на минувшей неделе визиты в Баку очередного "российского десанта" в лице вице-премьера РФ Аркадия Дворковича и лидера КПРФ Геннадия Зюганова. При этом последний в беседе с журналистами открыто выразил надежду на то, что Баку поддержит "интеграционную линию в рамках Евразийского экономического союза". Хотя инициатором создания ЕАЭС в свое время стал президент Казахстана Нурсултан Назарбаев, в последующем за этой организацией утвердилась слава "российского проекта".
Нет никакого секрета в том, что именно тандем Китай - Россия является определяющим в развитии ШОС. Николя Контеси, эксперт по ШОС из канадского Университета Лаваля, полагает,что будущее организации во многом зависит от развития именно российско-китайских отношений. По его мнению, в России с растущим беспокойством наблюдают за все большим проникновением Китая в Центральную Азию, и перспективы развития ШОС во многом будут зависеть от того, смогут ли в Поднебесной проявить сдержанность в этом вопросе.
Однако при всей настороженности канадского эксперта на сегодняшний день Китай является безальтернативным партнером России, отношения которой с Западом переживают, пожалуй, худший этап в своей истории. Кроме того, Китай является лидером и локомотивом мировой экономики, что позволяет с оптимизмом смотреть на будущее любой организации, в которой состоит эта страна.
Во всяком случае участие Азербайджана в любом проекте региональной интеграции сулит большую выгоду всем сторонам и тем более в рамках ШОС - крупнейшего евразийского проекта.
Кстати, как заявил спецпредставитель президента РФ при ШОС Бахтияр Хакимов, Москва рассчитывает, что решение о расширении ШОС будет принято уже на предстоящем 9-10 июля этого года саммите организации в Уфе. На заседании Совета глав государств планируется утверждение Стратегии развития организации до 2025 года, и одним из главных пунктов документа является принятие в ШОС новых членов.
ДОСЬЕ
Шанхайская организация сотрудничества (ШОС) - региональное международное объединение. Образовано 15 июня 2001 г. на базе действовавшей с 1996 г. так называемой "Шанхайской пятерки", в которую входили Россия, Китай, Казахстан, Кыргызстан и Таджикистан.
В настоящее время членами ШОС являются Россия, Китай, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан и Узбекистан. Статус наблюдателей предоставлен Монголии, Индии, Ирану, Пакистану и Афганистану. Статус "партнера по диалогу" ШОС имеют Беларусь, Шри Ланка и Турция. С 2004 г. ШОС является наблюдателем при Генеральной Ассамблее ООН. Согласно Положению о порядке приема новых членов в организацию, страна, претендующая на членство в ШОС, не может находиться под санкциями СБ ООН.
Территория ШОС, включая страны-наблюдатели, занимает 61% всего Евразийского материка. Население - 1,597 млрд. человек (данные на 2013 г.; почти четверть населения Земли), а с учетом стран-наблюдателей - немногим менее половины (3,19 млрд. человек; данные на 2013 г.).
Совокупный ВВП государств ШОС достигает $11,6 трлн. На территории стран организации сосредоточено около 25% мировых запасов нефти, более 50% мировых запасов газа, 35% угля, около половины мировых запасов урана.