Azərbaycan ŞƏT-ə maraq göstərir
Azərbaycan Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatında (ŞƏT) müşahidəçi statusu almaq üçün quruma ərizə ilə müraciət edib. "TASS" xəbər verir ki, bunu ŞƏT-in baş katibi Dmitri Mezensev açıqlayıb. Baş katib eyni məqsədlə quruma Suriya, Belarus, Ermənistan və Banqladeşin də müraciət etdiklərini bildirib.
Qeyd edək ki, hazırda ŞƏT çərçivəsində əməkdaşlığa İran, Pakistan, Hindistan və bu qurumda müşahidəçi olan bir sıra digər dövlətlər də maraq göstərir. Üstəlik, ŞƏT artıq Pakistanın və Hindistanın qurumun daimi və tamhüquqlu üzvü olmaqla bağlı müraciətlərini nəzərdən keçirir.
Azərbaycanın Xarici İşlər Nazirliyindən ölkənin ŞƏT-ə üzv olmaq niyyətilə bağlı məlumata münasibət bildirməyiblər. Hər halda, Azərbaycanın bu təşkilata maraq göstərməsi qanunauyğundur və hətta müraciətin indiyədək ləngiməsi bir qədər təəccüblü də görünür. Məsələ ondadır ki, Azərbaycanla ŞƏT-in inkişafının əsas istiqamətləri praktiki olaraq, üst-üstə düşür. Rəsmi məlumata görə, ŞƏT ilə əməkdaşlıqda prioritet nəqliyyat infrastrukturunun, telekommunikasiyanın, neft-qaz sektorunun, kənd təsərrüfatının inkişafıdır. Bütün bu sahələr Azərbaycan üçün də prioritetdir. Ölkə bütün regional enerji və nəqliyyat layihələrinin təşəbbüskarı və fəal iştirakçısıdır. Bundan başqa, bu gün Azərbaycanın inkişafında qeyri-neft sektoruna, ilk növbədə, İKT-yə və kənd təsərrüfatına diqqət getdikcə artırılır.
Daha bir vacib məqam: Azərbaycan potensial müşahidəçi dövlətlər arasında, məsələn, Ermənistandan fərqli olaraq, quruma əliboş getmir. Onun kifayət qədər ağır portfelində bir sıra qlobal əhəmiyyətli layihə təklifləri var. Onlar, şübhəsiz ki, təşkilata üzv ölkələrin marağına səbəb olacaq. Söhbət heç də yalnız enerji sahəsindən getmir. Bu il nəhəng nəqliyyat layihəsi, yaxın perspektivdə Çinin və Mərkəzi Asiya ölkələrinin Avropa ilə birləşdirilməsinə imkan verəcək Bakı-Tiflis-Qars dəmir yolunun tikintisi başa çatdırılacaq. Ekspertlərin hesablamalarına görə, bu dəmir yolu Çindən Avropa bazarlarına yükdaşımalarının müddətini 2 dəfəyədək azaltmağa imkan verəcək. Tərəflər arasındakı məsafədə isə təxminən, 7,5 min kilometr qısalma olacaq.
Azərbaycanın, demək olar ki, bütün ŞƏT üzvlərilə çoxdan möhkəm münasibətlərə malik olması da əhəmiyyətli məqamdır. İndi onların heç birilə münasibətlərin inkişafına sıfırdan başlamağa ehtiyac olmayacaq. Hazırda ŞƏT-ə üzv olan dövlətlər Rusiya, Çin, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Tacikistan və Özbəkistandır. Göründüyü kimi, söhbət Azərbaycanın ənənəvi tərəfdaşlarından gedir. Rusiya Azərbaycanın əsas iqtisadi-ticari tərəfdaşıdırsa, Mərkəzi Asiya ölkələrilə də Bakının münasibətləri dünən qurulmayıb. Zaman ötdükcə tərəflər istər iqtisadi, istərsə də siyasi sahədə ikitərəfli əlaqələri genişləndirir. Bununla yanaşı, Çinin rəsmi şəxsləri Azərbaycanı dəfələrlə özləri üçün Cənubi Qafqazdakı əsas tərəfdaş adlandırıblar. Azərbaycan isə öz növbəsində Asiya-Sakit okean regionu ölkələrinin bazarlarına böyük maraq göstərir. Söhbət Asiyanın fond və valyuta bazarlarına Dövlət Neft Fondunun və Mərkəzi Bankın aktivlərindən və valyuta ehtiyatlarından nəhəng investisiyaların yatırılmasından, bu regionda valyuta, səhm və daşınmaz əmlak alınmasından gedir. Yalnız Dövlət Neft Fondu Çin valyutasının alınmasına 500 milyon dollar sərmayə yatırıb. Mərkəzi Bank bu işə 2 dəfə artıq - 1 milyard dollar xərcləyib. Bundan başqa, Dövlət Neft Fondu Cənubi Koreyada daşınmaz əmlak alınmasına 447 milyon dollar investisiya yatırıb. İndi o, regionun digər ölkələrində də daşınmaz əmlak almağı planlaşdırır. Bu mənada ŞƏT Azərbaycana bu cür və daha miqyaslı layihələrdə indikindən də fəal iştirak etmək imkanı verəcək.
Bütün bunlarla yanaşı, regionda iqtisadi və siyasi əməkdaşlığın müxtəlif formatlarına son dərəcə praqmatik yanaşan Azərbaycanın ŞƏT-ə marağına səbəb olan daha vacib siyasi məqam var. Bakı üçün ŞƏT-də iki regional nəhəngin - Rusiya və Çinin yer alması böyük üstünlükdür. Məsələ heç də yalnız onların dünyanın ən güclü sənaye potensialına malik aparıcı dövlətləri olmasında deyil. ŞƏT-də iştirakçılardan birinin hakim mövqeyə malik olmaması Azərbaycan üçün onu daha qəbuledilən regional inteqrasiya formatına çevirir. Məsələn, Bakının fəal şəkildə dəvət olunduğu Avrasiya İttifaqında vəziyyət fərqlidir. Yeri gəlmişkən, "Rusiya desantı"nın Bakıya bu həftə etdiyi növbəti səfərini çoxları Moskvanın Azərbaycanı Aİİ-yə qoşulmağa razı salmaq cəhdinin davamı kimi qiymətləndirir. Söhbət Rusiya baş nazirinin müavini Arkadi Dvorkorviç və Rusiya Kommunist Partiyasının lideri Gennadi Züqanovun səfərindən gedir. Züqanov jurnalistlərə səfəri zamanı verdiyi açıqlamasında Bakının "Avrasiya İqtisadi İttifaqı çərçivəsində inteqrasiya xəttinə dəstək verəcəyinə" ümidini dilə gətirib. Aİİ-nin yaradılmasının təşəbbüskarı Qazaxıstan prezidenti Nursultan Nazarbayev olsa da, sonradan bu təşkilat özünü "Rusiyanın layihəsi" kimi tanıdıb.
ŞƏT-in inkişafında Çin-Rusiya tandeminin həlledici olduğuna şübhə yoxdur. Kanadanın Laval Universitetinin ŞƏT üzrə eksperti Nikolya Kontesi hesab edir ki, bu qurumun gələcəyi əsasən Rusiya-Çin münasibətlərinin inkişafından asılıdır. Onun fikrincə, Rusiya Çinin Mərkəzi Asiyaya getdikcə daha çox "yeriməsini" narahatlıqla izləyir və ŞƏT-in inkişaf perspektivi əsasən Pekinin bu məsələdə təmkinlilik göstərməyə hazır olub-olmayacağından asılıdır.
Amma kanadalı ekspertin fikirlərinə rəğmən, bu gün Çin Rusiyanın alternativsiz tərəfdaşıdır. Məlum olduğu kimi, Moskvanın Qərblə münasibətlərində, bəlkə də, tarixin ən pis dönəmi yaşanır. Bundan başqa, Pekin dünya iqtisadiyyatının lideri və lokomatividir və bu, Çinin yer aldığı bütün təşkilatların gələcəyinə nikbinliklə baxmağa imkan verir.
İstənilən halda, Azərbaycanın hər hansı regional inteqrasiya layihəsində iştirakı bütün tərəflər üçün böyük fayda vəd edir. Bu, Avrasiyanın ən nəhəng layihəsi olan ŞƏT-ə də aiddir.
Yeri gəlmişkən, Rusiya prezidentinin ŞƏT-dəki xüsusi nümayəndəsi Bəxtiyar Hakimov bildirib ki, Moskva qurumun bu il iyulun 9-10-da Ufada keçiriləcək sammitində genişlənmə ilə bağlı qərar qəbul olunacağına ümid edir. Dövlət Başçıları Şurasının iclasında təşkilatın 2025-ci ilədək İnkişaf Strategiyasının təsdiqlənməsi planlaşdırılır. Sənədin əsas maddələrindən biri isə ŞƏT-ə yeni üzvlərin qəbuludur.
DOSYE
Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatı (ŞƏT) regional beynəlxalq birlikdir. Təşkilat 2001-ci il iyunun 15-də 1996-cı ildən fəaliyyətdə olmuş "Şanxay beşliyi"nin bazasında yaradılıb. "Beşliyə" Rusiya, Çin, Qazaxıstan, Qırğızıstan və Tacikistan daxil idi.
Hazırda ŞƏT-ə üzv dövlətlər Rusiya, Çin, Qızaxıstan, Qırğızıstan, Tacikistan və Özbəkistandır. Monqolustan, Hindistan, İran, Pakistan və Əfqanıstan qurumda müşahidəçi statusuna malikdirlər. Bundan başqa, ŞƏT-də Belarus, Şri-Lanka və Türkiyə "dialoq üzrə tərəfdaş" statusu ilə yer alırlar. 2004-cü ildən ŞƏT BMT Baş Assambleyasında müşahidəçi kimi iştirak edir. Qurumun Yeni üzvlərin qəbul qaydalarına dair əsasnaməsinə əsasən, ŞƏT-ə üzv olmaq istəyən ölkələrə qarşı BMT TŞ-nin sanksiyası olmamalıdır.
ŞƏT-in ərazisi müşahidəçi üzvlər də daxil olmaqla, bütünlükdə Avrasiya materikinin 61%-ni əhatə edir. Onun ümumi əhalisi 1,597 milyard nəfərdir (bu, 2013-cü ilə olan məlumatdır və Yer kürəsi əhalisinin, təxminən, dörddə biri deməkdir). Müşahidəçi ölkələri də nəzərə alsaq, onda quruma daxil olan ölkələrin ümumi əhalisi Yer kürəsi əhalisinin az qala yarısını təşkil edir (2013-cü ilin məlumatına görə, 3,17 milyard nəfər).
Təşkilata daxil olan ölkələrin birlikdə ÜDM-i 11,6 trilyon dollardır. Dünyanın neft ehtiyatının, təxminən, 25%-i, qaz ehtiyatının 50%-dən çoxu, kömür ehtiyatının 35%-i, uran ehtiyatının, təxminən, yarısı ŞƏT üzvlərinin payına düşür.

Azerbaijan shows interest in the SCO
Azerbaijan has applied for observer status in the Shanghai Cooperation Organisation (SCO). The announcement was made by SCO Secretary General Dmitry Mezentsev, TASS reported. According to Mezentsev, Syria, Belarus, Armenia and Bangladesh also applied for observer status.
Iran, Pakistan, India and several other countries have expressed interest in cooperating with the SCO and are currently observers of this organisation. In addition, the SCO is already considering the applications of Pakistan and India to become permanent and full members of the organisation.
The Azerbaijani Foreign Ministry has not commented on the republic's intention to become an observer of the SCO. In any case, Azerbaijan's expression of interest in this organisation is logical, and if anything, it is a surprise why it took this long to submit an application. The key areas of development identified by Azerbaijan and the SCO are practically the same. According to official information, the priorities of cooperation with the SCO are the development of transportation infrastructure, telecommunications, the oil and gas industry, and agriculture. All these areas are priorities for Azerbaijan, too. The country is the initiator of and an active participant in all regional energy and transportation projects. Moreover, there is a growing emphasis on the development of the non-oil sector of Azerbaijan, especially in information and communications technology and agriculture.
It is important to note that of the potential observer countries, Azerbaijan, in contrast with, for example, Armenia, does not come to the organisation empty-handed. The country brings with it a hefty portfolio of its own projects of global importance, which, of course, are of interest to the organisation's participating countries. And it's not just energy. This year should see the completion of the Baku-Tbilisi-Kars railway - a major transportation project, which in the foreseeable future, could link China and the countries of Central Asia to Europe. According to experts, this railway will reduce the transportation time of goods from China to Europe by half, and its total length will stretch nearly 7,500 km.
Of no less importance is the fact that Azerbaijan enjoys long-established and strong relations with almost all SCO member states and will not have to develop ties from scratch with any of them. The current members of the SCO are Russia, China, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan and Uzbekistan - that is, the traditional partners of Azerbaijan. Russia is a key trade and economic partner of the republic, and Azerbaijan has had relations with the countries of Central Asia for many years, and as time passes, the two sides continue to build bilateral economic and political relations. In addition, Chinese officials have repeatedly called Azerbaijan a key partner in the South Caucasus. Azerbaijan for its part has shown great interest in the markets of the Asia-Pacific region. We are talking about major investments in Asian stock and currency markets from the assets and foreign exchange reserves of the State Oil Fund (SOFAR) and the Central Bank, and the acquisition of currencies, equities and real estate in the region. Thus, the State Oil Fund alone plans to spend 500m dollars to purchase Chinese currency, and the Central Bank, twice that, i.e. one billion dollars to purchase Chinese currency and bonds in Chinese markets. In addition, the State Oil Fund has invested 447m dollars in South Korean real estate and is also planning to purchase real estate in other countries in the region. In this regard, Azerbaijan's presence in the SCO will allow it to take a more active role in these and other large-scale projects.
In addition, there is another important political aspect that draws Azerbaijan's interest to the SCO, which is the extremely pragmatic approach to different formats of economic and political cooperation in the region. From Baku's point of view, the presence of two SCO regional giants, Russia and China, is a plus. And not just because these countries are among the leading countries in the world with powerful industrial potentials. The absence of the dominance of any one of the participating countries in the SCO makes the organisation a more acceptable format of regional integration for Azerbaijan, than, for example, the Eurasian Union, which is pressing for the country's accession. Thus, some have described last week's visits to Baku in yet another attempt to convince Azerbaijan to join the EAEU [Eurasian Economic Union] by Russian Deputy Prime Minister Arkadiy Dvorkovich and Communist Party leader Gennadiy Zyuganov as a "Russian landing force". The latter in a conversation with reporters openly expressed hope that Baku would support the "line of integration with the Eurasian Economic Union". And despite the fact that it was Kazakh President Nursultan Nazarbayev who first proposed the creation of the EAEU many years ago, lately, the words "Russian project" are being applied to this organisation.
It is no secret that the China-Russia tandem is crucial to the development of the SCO. Nicola Contessi, an expert on the SCO from Laval University in Canada, believes that the future of the organisation depends largely on the development of Russian-Chinese relations. According to him, Russia is watching China's increasing penetration into Central Asia with growing concern, and the SCO's prospects will largely depend on whether the Celestial Empire is able to show restraint in this matter.
However, despite the Canadian expert's wariness, Russia has no alternative at a time when Moscow's relations with the West are going through perhaps their worst phase in history. In addition, China is the leader and the engine of the world economy, which bodes well for the future of any organisation of which this country is a part.
In any case, Azerbaijan's participation in any project of regional integration promises great benefit to all parties, and especially in the framework of the SCO - the largest Eurasian project.
By the way, as the Russian president's special envoy the SCO Bakhtiar Khakimov said, Moscow hopes that the decision to expand the SCO will be made at this year's summit in Ufa on 9-10 July. Approval of the organisation's development strategy through 2025 is on the agenda for the meeting of the Council of Heads of State, and one of the main points of the document is accepting new members into the SCO.
DOSSIER
The Shanghai Cooperation Organisation (SCO) is a regional international union. Established on 15 June 2001 as an expansion of the so-called "Shanghai Five", which included Russia, China, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Tajikistan.
The current members of the SCO are Russia, China, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan and Uzbekistan. Observer status is given to Mongolia, India, Iran, Pakistan and Afghanistan. Belarus, Sri Lanka and Turkey have "dialogue partner" status with the SCO. Since 2004, the SCO is an observer at the UN General Assembly. According to the organisation's regulations on the admission of new members, a country aspiring to membership in the SCO cannot be under UN sanctions.
The territory of the SCO, including observer countries, occupies 61 per cent of the entire Eurasian continent. Population - 1.597bn people (as of 2013; almost a quarter of the world's population), and when including observer countries - a little less than half (3.19bn people; as of 2013).
The total GDP of the SCO is 11.6 trillion dollars. About 25 per cent of the world's oil reserves can be found on the territory of the organisation, and more than 50 per cent of world gas reserves, 35 per cent of coal, and about half of the world's uranium reserves.