HƏRƏNİN AĞZINDAN BİR AVAZ GƏLİR
Abş, Rusiya və Çinin Iran problemi ilə bağlı mövqelərindəki yaxınlığa baxmayaraq, bu dəfə də razılıq əldə edilməyib
Zaman keçdikcə, İranla bağlı situasiya daha da qəlizləşir. Problemin həlli üzrə vasitəçilər olan "altılıq" (ABŞ, Rusiya, Böyük Britaniya, Fransa, Çin və Almaniya) Tehrana sanksiyaların tətbiqinə dair ümumi məxrəcə gələ bilmir, İran isə nüvə proqramının icrasında hər keçən gün yeni uğurlardan danışır.
"Altılıq" üzvləri arasında Nyu-Yorkda aprelin 8-də keçirilmiş son görüşdə, həmişə olduğu kimi, yenə də yalnız problemin diplomatik yolla həllinin vacibliyinə dair ortaq fikrə gəlinib. Onlar uranın zənginləşdirilməsi prosesini davam etdirən Tehrana yeni sanksiyaların sərtliyi ilə bağlı bu dəfə də razılıq əldə edə bilməyiblər.
ABŞ və onun Qərbdən olan müttəfiqləri İranı tam təcrid duruma salacaq, bütünlükdə ölkə iqtisadiyyatını iflic edəcək sanksiyaların tətbiqində israr edir. Birləşmiş Ştatların prezidenti Barak Obamanın fikrincə, dünya ictimaiyyəti, nüvə proqramından imtina etməyən İrana məhz  bu cür sanksiyalar rejimi ilə cavab verməlidir.
Rusiya ilə Çin isə hələ ki bu yanaşma ilə razılaşmır.
Bununla yanaşı, Çinin son müzakirələrdə iştiraka razılıq verməsi müəyyən uğura ümid yaradıb. Bu haqda razılaşma "altılıq" üzvlərinin yüksəkrütbəli nümayəndələri arasında baş tutmuş telefon konfransında əldə edilib. Razılaşma baş tutduqdan sonra ABŞ-ın BMT-dəki daimi nümayəndəsi S?zan Rays deyib: "Çin Nyu-Yorkda "altılıq"a daxil olan digər 5 ölkə ilə ciddi müzakirələrə razılıq verib. Bu, BMT Təhlükəsizlik Şurasının İrana qarşı sərt sanksiyaların tətbiqini müzakirə etməsi yolunda ilk addımdır".
Bəzi məlumatlara görə, Pekinin müzakirələrə razılıq verməsi Vaşinqtonun əvvəlki mövqeyini bir qədər yumşaltmasından sonra mümkün olub: ABŞ İranın neft ixracına məhdudiyyat qoyulmasına dair tələbindən əl çəkib. İranın enerji resurslarının əsas alıcısı olan Çin üçün isə bu, həqiqətən də, olduqca  vacib məqamdır.
Qərbin Tehrana qarşı yeni sərt sanksiyalar tətbiq etmək planına  Rusiya da ciddi problem yaradır. Hərçənd, Moskva İranın nüvə proqramını reallaşdırılmasından narazı olduğunu açıq şəkildə bildirir. Odur ki, bəzi mülahizələrə görə, proses həlledici mərhələyə çatan zaman Rusiya İranla sərt tonda danışmaq istəyən Qərbə mane olmayacaq. Bu mənada, ABŞ-la Rusiya arasında strateji hücum silahlarının ixtisarı və məhdudlaşdırılmasına dair müqavilənin imzalanması əlamətdar hadisə sayıla bilər. Bu, yalnız Amerika-Rusiya ikitərəfli münasibətləri kontekstində deyil, strateji təhlükəsizlik və nüvə silahlarının yayılmasının məhdudlaşdırılması kimi qlobal proseslər baxımından da aktualdır. Hər halda, dünyanın ən nəhəng nüvə fövqəldövləti nüvə potensialını 2 dəfədən artıq azaltmağa razılıq verib. Bununla yanaşı, bu ölkələrin prezidentləri Barak Obama ilə Dmitri Medvedev razılaşmada tərəflərin maraqları baxımından balansın qorunduğunu bildiriblər. Onların sözlərinə görə, artıq əsas məsələ nüvə potensialına sahib olan digər dövlətlərin də ixtisar prosesinə cəlb olunmasıdır. Hər iki prezident İranın nüvə proqramından ciddi şəkildə narahat olduqlarını da söyləyiblər.
D. Medvedev bu məsələdə bir qədər ehtiyatlı danışıb. O, İranın nüvə proqramını reallaşdırmasına "dünyanın barmaqarası baxmasını" yovlerilməz adlandırıb. Lakin əlavə edib ki, Rusiya İrana qarşı sanksiyaları, müəyyən məhdudiyyətlə dəstəkləyəcək: bu sanksiyalar Tehranı fikrindən döndərməli, lakin xalqa zərər vurmamalıdır. "İcazə verin açıq danışım: Mən bu sanksiyalarda müəyyən hədd görürəm", - deyə Medvedev bildirib. Rusiya prezidenti İranı dərin iqtisadi böhrana salacaq və rejimin dəyişməsinə səbəb olacaq sərt sanksiyaların tətbiqini məqsədəuyğun saymır.
Vaşinqtonla Moskvanın mövqeyindəki fərqə baxmayaraq, onların qlobal strateji təhlükələrə baxışlarındakı oxşarlıq ortadadır. Bu, İran probleminə də aiddir. Bu səbəbdən də İran rəhbərliyinin son ABŞ-Rusiya razılaşmasına münasibəti təəccüblü deyil. İran prezidenti Mahmud Əhmədinejat Obama ilə Medvedev arasında strateji hücum silahlarının ixtisarı və məhdudlaşdırılmasına dair imzalanmış müqaviləni "tərəflərin əsl niyyətini gizlədən maskarad" adlandırıb. Ən maraqlısı isə bu bəyanatın İranın uranı zənginləşdirmək üçün yeni və güclü sentrifuqalar əldə etməsi haqda məlumatların fonunda səsləndirilməsidir. Məlumata görə, bu sentrifuqalar birinci nəsil sentrifuqaları gücünə görə 6 dəfə üstələyir. İranlılar yeni sentrifuqaların sınağının uğurlu alındığını, 2011-ci ilin martında onların istismarına başlanılacağını bildirir. "İranın nüvə texnologiyası o həddə çatıb ki, dünyanın heç bir fövqəldövləti onların gələcək inkişafına və sülh məqsədləri üçün istifadəsinə mane ola bilməz", - deyə Əhmədinejad əminliklə bildirib.
Beləliklə, İranın dünya ictimaiyyətinə növbəti sürprizi "altılıq" arasındakı görüş və ABŞ-la Rusiya arasında yeni müqavilənin imzalanmasından dərhal sonra gəlib. Bu həm də Vaşinqtonda keçirilməsi nəzərdə tutulmuş təhlükəsizlik və nüvə silahlarının yayılmasının məhdudlaşdırılmasına dair beynəlxalq sammit ərəfəsində baş verib.
Qərb fövqəldövlətlərinin Tehranın son addımlarına sərt reaksiyası da özünü çox gözlətməyib. Böyük Britaniyanın Xarici İşlər Nazirliyi bəyan edib ki, İranın son addımları onun nüvə proqramının dinc xarakterli olduğunu növbəti dəfə şübhə altına salır. Çünki BMT Təhlükəsizlik Şurasının bu texnologiyalardan istifadəni qadağan edən 5 qətnaməsi var.
ABŞ Prezidenti Barak Obama isə deyib: "Yeni sentrifuqa kaskadlarının buraxılması İranın nüvə texnologiyasının dinc xarakterli olduğunu düşünməyimiz üçün heç bir şans qoymur. Dinc xarakterli atom üçün üçüncü nəsil sentrifuqalara heç bir ehtiyac yoxdur. Onlardan yalnız hərbi məqsədlər üçün istifadə olunur".
Beləliklə, son hadisələr göstərir ki, İran problemi ətrafındaki proseslər artıq tam nəzarətdən çıxa bilər. İranın odla oynadığı şübhə doğurmur. Çünki sonda ona qarşı sərt tədbirlərə tərəfdar olanlar, bu addımı nəinki "altılıq" üzvləri, ümumiyyətlə, dünya ictimaiyyətinin razılığını belə almadan atmaq qərarını verə bilərlər/.

ОДИН В ЛЕС, ДРУГОЙ ПО ДРОВА
Несмотря на схожесть позиций, США, Россия и Китай вновь не смогли прийти к общему знаменателю по иранскому вопросу
15.04.2010
Ситуация вокруг Ирана чем дальше, тем больше упирается в тупик. В то время как ведущие страны, входящие в "шестерку" международных переговорщиков (США, Россия, Великобритания, Франция, Китай и Германия), никак не могут прийти к общему знаменателю по вопросу о введении санкций в отношении ИРИ, последняя заявляет о все новых достижениях в реализации  своей ядерной программы.
На последней встрече "шестерки", состоявшейся в Нью-Йорке 8 апреля, как всегда, удалось лишь констатировать необходимость нахождения дипломатического пути решения ядерной проблемы. Но переговорщикам так и не удалось договориться, насколько жестким может быть санкционный режим против Ирана, отказывающегося приостановить обогащение урана.
США и их западные союзники настаивают на введении жестких санкций, которые могут привести к полной изоляции Ирана, параличу всей его экономики. По мнению президента Соединенных Штатов Барака Обамы, "режим далеко идущих санкций" против Тегерана должен стать единым ответом мирового сообщества на решение Тегерана продолжить ядерную программу. Однако Россия и Китай пока не соглашаются с таким подходом.
Между тем надежду на возможный успех обсуждения проблемы дало согласие Китая принять участие в последней встрече "шестерки". Договоренность об этом была достигнута в ходе телефонной конференции высокопоставленных представителей "шестерки", по окончании которой постпред США при ООН Сьюзан Райс заявила: "Китай согласился начать серьезные переговоры в Нью-Йорке с остальными пятью странами, что станет первым шагом к тому, чтобы Совет Безопасности обсудил режим жестких санкций против Ирана".
В связи с этим стало высказываться предположение, что согласие Пекина на обсуждение пакета антииранских санкций было получено после того, как Вашингтон смягчил свою первоначальную позицию, отказавшись от идеи ввести ограничения на иранский нефтяной экспорт. Этот момент действительно важен для китайцев, являющихся одними из крупнейших покупателей иранских энергоресурсов.
Однако не меньшие проблемы для Запада в вопросе  ужесточения санкций вызывает Россия, даже несмотря на открыто выражаемую ею незаинтересованность в развитии ядерной программы ИРИ. Тем не менее можно предположить, что в решающий момент, когда иранский вопрос дойдет, что называется, до критической точки и будет требовать незамедлительного согласования, Россия не станет ставить палки в колеса сторонникам жесткого разговора с Ираном.
Весьма показательным в этом смысле стало заключение между США и Россией нового Договора о мерах по сокращению и ограничению стратегических наступательных вооружений. Он весьма актуален не только в контексте двусторонних американо-российских отношений, но и с учетом глобальных процессов в сферах стратегической безопасности и ядерного нераспространения. Две крупнейшие ядерные державы договорились сократить свои ядерные арсеналы более чем в два раза. Вместе с тем президенты США и России - Барак Обама и Дмитрий Медведев отметили, что договор соблюдает баланс между интересами стран, и главное теперь заключается в том, чтобы вовлечь в процесс по сокращению вооружений и другие страны, обладающие ядерным потенциалом. Оба лидера выразили и глубокую обеспокоенность относительно ядерной программы Ирана.
Правда, Дмитрий Медведев вновь продемонстрировал осторожность российской позиции по ИРИ. Он согласился с тем, что мир не может "смотреть сквозь пальцы" на продолжение разработки Ираном ядерной программы, но дал ясно понять, что российская поддержка санкций будет ограничена мерами, способными изменить поведение Ирана, но не наказать его народ. "Позвольте мне выразиться прямо, - заявил Медведев в своей дискуссии с Обамой на пражской встрече. - Я вижу пределы этих санкций". Он, по сути, отверг целесообразность введения мер, которые могут вызвать в Иране глубокий экономический кризис и привести к смене правящего режима.
Несмотря на различия в позиции Вашингтона и Москвы, очевидна схожесть видения ими глобальных стратегических угроз, проецирующихся, в частности, и через иранскую проблему.
Не удивительна поэтому реакция иранского руководства на последнее российско-американское действие. Президент Исламской Республики Махмуд Ахмадинежад назвал подписанный Обамой и Медведевым новый Договор об СНВ "маскарадом, скрывающим истинные намерения сторон". Но, что самое интересное, данное заявление было сделано на фоне известия о том, что в Иране представлены новые мощные центрифуги для обогащения урана, мощность которых в 6 раз превосходит мощность центрифуг первого поколения. Иранцы сообщают, что испытания новинки прошли успешно, в связи с чем планируется ввести эти центрифуги в эксплуатацию  к марту 2011 года. "Ядерные технологии Ирана уже достигли настолько высокого уровня, что ни одна мировая держава не сможет помешать их дальнейшему развитию и использованию в мирных целях", - с уверенностью заявил Ахмадинежад.
Таким образом, очередной иранский сюрприз преподнесен мировому сообществу сразу после встречи "шестерки" и подписания нового американо-российского договора, а также в канун открытия в Вашингтоне международного саммита, посвященного вопросам безопасности и ядерного нераспространения. Западные державы не замедлили резко осудить действия Ирана. МИД Великобритании заявил, что последние шаги Тегерана в очередной раз ставят под сомнение мирный характер его ядерной программы, поскольку пять резолюций Совета Безопасности ООН запрещают использование подобных технологий. А президент США Барак Обама заявил: "Пуск нового каскада центрифуг не оставляет нам никаких шансов думать, что иранская ядерная программа носит мирный характер. Для мирного атома совершенно не нужны центрифуги третьего поколения. Их используют только в военных целях".
Тем самым иранский кризис за считанные дни оброс событиями, которые еще больше усугубляют его непредсказуемость. Не вызывает сомнений лишь то, что Иран изощряется в своей игре с огнем и этим провоцирует сторонников жесткого разговора с ним на действия, ради реализации которых те однажды могут посчитать совершенно излишним получение согласия не только от "шестерки", но и всего международного сообщества.